Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Για το λαχανο τουρσί:

 

The trouble is that for many

people, the real, organic, good-quality vegetables are not available. They have to ferment what

they can find or what is available to them. You see the cabbage, in order for it to be really good and ready to be fermented, it has to be allowed to grow to its full size. They become very large

and the leaves really accumulate juices (the water on them) and they open up. That kind of

cabbage is simply not available commercially in the supermarkets. They harvest them when

theyʼre still teenagers. Theyʼre still young.

They havenʼt accumulated enough nutrition. They havenʼt accumulated enough water. Itʼs

just too dry. There is not enough juice. Many people who try to do the natural traditional

fermentation, where you donʼt have any culture, find that it rots away, it doesnʼt quite work.

Adding a commercial culture is extremely helpful, because it will guarantee that your

fermentation process will go right.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rosie ειδα ;ότι το χαρακτήρισες βίβλο

http://www.bookdepository.co.uk/Art-Fermentation-Sandor-Ellix-Katz/9781603582865

 

Δλδ επιγραμματικά τι διαφορές έχει από το Wild fermantion?

 

Καμία σχέση τα δύο βιβλία: Το Wild Fermentation περιέχει κάποιες βασικές πληροφορίες και τη βασική συνταγή για κάποιες από τις πιο βασικές ζυμώσεις.

Έχει λιγότερες από 200 σελίδες ενώ το The Art of Fermentation έχει περίπου 500!

 

Το The Art of Fermentation είναι πάρα πολύ περιεκτικό και επιπλέον αναλύει το θέμα της ζύμωσης από μια πιο ιστορική/φιλοσοφική και πολιτική σκοπιά.

Είναι αρκετά δύσκολο σε κάποια σημεία αλλά η ανάλυση των διάφορων ζυμώσεων είναι άκρως ενδιαφέρουσα.

Δεν καταπιάνεται όμως με λεπτομέρειες όπως ποιοι συγκεκριμένοι οργανισμοί υπάρχουνε σε μια καλλιέργεια (αναφέρει μόνο τους πιο βασικούς) και επίσης δεν περιλαμβάνει συνταγές, μόνο τις πολύ χονδρικές αναλογίες.

 

Υπάρχει και ολόκληρο section σχετικά με τα κατάλληλα δοχεία για τις ζυμώσεις.

 

Προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον βιβλίο, αλλά αν κάποιος θέλει απλά να μάθει να κάνει κάποιες βασικές συνταγές προκειμένου να ακολουθήσει την GAPS τότε το πρώτο του βιβλίο είναι αρκετό.

Αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται πιο βαθιά για τη σημασία των προϊόντων ζύμωσης στην υγεία μας καθώς και για την ιστορική τους και πολιτική τους σημασία τότε σίγουρα να πάρει το The Art of Fermentation.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα προβιοτικά BioKult από το www.blueherbs.co.uk.

10 πακέτα, βρήκα και τυχαία ένα κωδικό για 10% έκπτωση SOCIAL10 και έτσι μου βγήκανε αρκετά φθηνά, γύρω στα 28 Ευρώ το πακέτο για τα 120!

 

Επιστρεψαμε και εμεις! Καλο φθινοπωρο τωρα! Μετα απο ενα μηνα παρασπονδιων -που φυσικα τις πληρωσαμε- μαζευομαι παλι για επιστροφη στην gaps απο Σεπτεμβρη.

Θελει καμια να κανουμε παραγγελια μαζι για biokult; Ειναι πολλα 10 κουτια για μενα (αληθεια τωρα το καλοκαιρι τα βαζετε στο ψυγειο ετσι;)

Link to comment
Share on other sites

Ανατρίχιασα τώρα! :lol:

 

Πφφφφ υπερβολές!:cool::-)

 

Αυτό είναι κατ' εμένα ένα από τα αρνητικά της συγκεκριμένης γιατρού.

Ακολούθησα τη συγκεκριμένη διατροφή χρόνια πριν για τις ημικρανίες μου και δεν είδα βελτίωση.

Και πάλι όταν έκανα βιοσυντονισμό και βελονισμό μαζί τους ακολουθούσα τη διατροφή αλλά καμία βελτίωση παρόλο το συνδιασμό... :confused:

 

Δεν "ξαναπετάω" χρήματα σε εναλλακτικούς γιατρούς για χρόνιο πρόβλημα, με την GAPS είδα απίστευτα αποτελέσματα στην υγεία μου που κανένα εναλλακτικό σχήμα δεν μου πρόσφερε ούτε στο ελάχιστο (είχα κάνει και ομοιοπαθητική, και κινέζικη ιατρική στο Λονδίνο και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε!).

 

Το Σεπτέβριο θα ξαναπάω στην οδοντίατρό μου για να σας πω, πάντως διάβαζα ότι δεν είναι όλα τα λευκά που περιέχουνε ΒΡΑ, ίσως όμως αυτά που χρησιμοποιούνε οι συμβατικοί γιατροί να έχουνε.

 

Εγώ πάλι δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά για αποτελέσματα, γιατί παρόλο που έχω κάνει μερικές επισκέψεις όπως για τεστ δυσανεξίας, βιοσυντονισμό σε άλλους ειδικούς, και την δίαιτα της συγκεκριμένης γιατρού, ποτέ δεν ακολούθησα κατά γράμμα καμία από αυτές, δεν ξέρω και εγώ το γιατί, το δικό μου το θέμα αφορούσε στην χρόνια κούραση, αν και χρόνια δεν την λες, απλά κάποιες περιόδους είναι σε μεγαλύτερη έξαρση, ωστόσο η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξοδέψει τρελά ποσά.

 

Λοιπόν, έχω την θεία μιας πολύς καλής μου φίλης που βασανίζεται απίστευτα από ημικρανίες και μάλιστα από νεαρή ηλικία, νομίζω πως επιβάλλεται να της μιλήσω για την GAPS, γιατί από όσο γνωρίζω έχει πάει μέχρι και στο εξωτερικό για αυτό το ζήτημα, τώρα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο για το πώς θα το δεχθεί και αν του δώσει την δέουσα σημασία, αλλά ο σύζυγός της είναι γιατρός ,συμβατικός.

 

 

Ραντεβού τον Σεπτέμβρη λοιπόν Rosie!

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

GAPS Lunch Box Lunches

 

Επίκαιρο θέμα! :D

 

Το παραπάνω blog είναι πολύ καλό, είναι μιας κοπέλας που είναι αστέρι στα GAPS Yahoo Groups!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Είναι θεά κι αυτή που το έγραψε κι εσύ που το πόσταρες.....

 

Πίσω στο κλεινόν άστυ κι εμείς να μετράμε τις απώλειές μας. Συγκάηκε μια φορά μόνο. Το έκζεμα στο σώμα δεν εξαφανίστηκε με τα μπάνια όπως πέρσι, αλλά δε φούντωσε όπως φοβόμουν γιατί έφαγε τα πάντα. ΤΑ ΠΑΝΤΑ (εκτός από ψάρι, δεν είχα τόσο κουράγιο). Και αβγά και ντομάτες και ψωμιά (ένα φούρνο μόνος του έφαγε) και μουσακά και παγωτό και όλα. και οι κενώσεις του τέλειες. (Αν εξαιρέσεις κάτι σκουληκάκια που κόλλησε τις τελευταίες μέρες, που ξέρω ότι έχουν σχέση με την ισορροπία της χλωρίδας)

 

Οι μόνες gaps legal συνήθειες που κρατήσαμε έτρωγε κάθε μέρα κάπαρη σε άλμη, έχει φάει γύρω στον ένα τόνο τζατζίκι με σπιτικό γιαούρτι (του τετράωρου, αλλά από καλό γάλα) και έκανε δύο μπάνια την ημέρα στη θάλασσα (νομίζω ότι είναι η καλύτερη αποτοξίνωση).

Τώρα άρχισα το μπίρι μπίρι ότι τελείωσαν οι διακοπές( ναι μέσα τα κεφάλια) και ότι για να τα ξανακάνουμε όλα αυτά του χρόνου θα πρέπει να πιούμε δυο θάλασσες ζωμό και να φάμε ένα κοντέινερ τουρσί.

 

Τις τελευταίες μέρες μου ζήταγε κεφίρ (!) και λάχανο τουρσί (!). Είδωμεν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

vera η gaps χωρίς αβγά, είναι μανίκι αλλά γίνεται. Το δύσκολο είναι στη ζαχαροπλαστική κυρίως και τα ψωμιά, αλλά αν αντικαταστήσεις τα αβγά με ζελατίνα και λίγη σόδα παίρνεις αρκετά αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

 

camouflage θα χρειαστώ κι εγώ biokult, απλά οικονομικά είμαι λίγο πιεσμένη τώρα. ίσως δύο κουτιά να μπορέσω να τα καλύψω (σε φώτισα το ξέρω....)

 

 

Λυσσάξατε όμως τώρα που έλειπα και δεν είχα πρόσβαση..... Λες και μου τη φυλάγατε :)

 

Άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά να τα πούμε από κοντά.

 

Προς το παρόν έχω αρχίσει να αφαιρώ τα ψωμοειδή και να προσθέτω ζωμούς και βλέπουμε.

 

Α κι ένα τελευταίο, το πιο δύσκολο πράγμα για μένα είναι το βραδυνό γεύμα του μικρού. Όταν χειμωνιάσει θα αρχίσω τις σούπες, αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε; Πολύ με προβληματίζει.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Miriki καλωσόρισες! :-D

 

Περιμένω κι εγώ να κρυώσει ακόμη λίγο ν' αρχίσουμε σουπίτσες και ζωμούς.

Γιατί κατάλαβα ότι χωρίς αυτούς δεν πρόκειται να θεραπευθούμε, όσες τροφές προβιοτικών και αν τρώμε/πίνουμε :-(

 

Η μικρή δεν έχει κάποια συμπτώματα (αν και διατηρούμε τη full GAPS) αλλά η γλωσσίτσα της είναι κάπως λευκή αυτό τον καιρό και με στεναχωρεί πολύ αυτό... :(

Αλλά τι να περιμένει κανείς, εφόσον θηλάζει ακόμη κι εγώ έχω ακόμη μύκητες... κουράστηκα, έβγαλα όλο το καλοκαίρι με κρέας/ψάρι και λαχανικά και ελάχιστα φρούτα και πάλι η γλώσσα μου ασπρίζει στο κέντρο και παθαίνω και μυκητιάσεις! Χρειάζομαι την Ίντρο οπωσδήποτε.

 

Λοιπόν το αποτόλμησα, τελευταία φορά που είχα περίοδο και ένιωσα μύκητες βούτηξα ταμπόν σε δυνατή κομπούχα (του SCOBY hotel) και με 2-3 αλλαγές εξαφανιστήκανε! Το διάβασα κάπου αυτό, κάποιες κοπέλες κάνουνε και κολπικές πλύσεις με κομπούχα και περνάνε, το ίδιο και στο στόμα για τη λευκή γλώσσα, θα το δοκιμάσω κι αυτό.

 

Το θετικό είναι ότι διάβασα ότι η GAPS βγάζει πολλά προβλήματα σιγά-σιγά στην επιφάνεια προκειμένου να επέλθει θεραπεία. Αν δεν ακολουθεί κάποιος GAPS πολύ πιθανόν να μην έχει ιδέα για κάποια απ' αυτά, αλλά φυσικά η εντερική δυσβίωση παρουσιάζεται με άλλα προβλήματα για τα οποία δεν γίνεται σύνδεση μ' αυτή, πχ πονοκεφάλους, καταρροή, προβλήματα με τα δόντια κοκ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

 

Παραδόξως η γλώσσα του είναι αρκετά ροζ. (εμένα πάλι.... άς το).

Ξεκίνησα λοιπόν , oil pulling με το λάδι καρύδας και αν μη τι άλλο έχω ευχάριστη αναπνοή το πρωί.

 

Πραγματικά είναι ενθαρρυντικό αυτό που λες και έχω την εντύπωση ότι είναι το κοινό χαρακτηριστικό μεταξύ όλων των φυσικών και εναλλακτικών θεραπειών.

 

Όσο για τους μήκυτες συνειδητοποίησα ότι έχω ενοχλήσεις όταν είμαι αδύνατη. Τον καιρό που έτρωγα ακατάπαυστα ό,τι σαχλαμάρα έβρισκα μπροστά μου δεν είχα καμία ενόχληση. Μάλλον η πείνα τους κάνει επιθετικούς.....

 

Χμ, ως προς τον αποθηλασμό..... δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα μ' εμάς. Το νυχτερινό το πετύχαμε, αλλά τα υπόλοιπα δεν ξέρω πώς θα κοπούν.... Δεν έχει καμία διάθεση.... είδωμεν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Miriki καλωσόρισες! :-D

 

Το θετικό είναι ότι διάβασα ότι η GAPS βγάζει πολλά προβλήματα σιγά-σιγά στην επιφάνεια προκειμένου να επέλθει θεραπεία. Αν δεν ακολουθεί κάποιος GAPS πολύ πιθανόν να μην έχει ιδέα για κάποια απ' αυτά, αλλά φυσικά η εντερική δυσβίωση παρουσιάζεται με άλλα προβλήματα για τα οποία δεν γίνεται σύνδεση μ' αυτή, πχ πονοκεφάλους, καταρροή, προβλήματα με τα δόντια κοκ.

 

Αυτο ειναι η ουσια που δε γινεται κατανοητη απο τους γυρω νομιζω. Εκει ειναι που διαφωνω με ολους για το "τι θα παθει αν φαει αυτο (απο πατατακια μεχρι σουβλακια και οτι αλλη σαβουρα κυκλοφορει)...Εμεις τι παθαμε που τα τρωγαμε;" ...Τιποτα...απλως παχυσαρκια, ζαχαρο, χοληστερινη, υπερταση, ημικρανιες, αλλεργιες παντως ειδους, κλπκλπ. Αλλα αυτα, ειπαμε, δεν εχουν σχεση με τη διατροφη...ειναι στη μοιρα μας.

Εγω εχω παθει μια φορα μονο μηκυτιαση. Αλλα απο τοτε που αρχισα να διαβαζω για γκαπς εχω συνειδητοποιησει οτι ουσιαστικα δεν εχω εντονη την αισθηση της οσφρησης. Παμε καπου με τα παιδια και λενε 'ααα μυριζει'. Και εγω δεν εχω καταλαβει τιποτα. Και πολλα πρωινα η μυτη μου ειναι λιγο βουλωμενη.

Link to comment
Share on other sites

 

camouflage θα χρειαστώ κι εγώ biokult, απλά οικονομικά είμαι λίγο πιεσμένη τώρα. ίσως δύο κουτιά να μπορέσω να τα καλύψω (σε φώτισα το ξέρω....)

 

 

οκ, να δουμε αν θελει και καμια αλλη κοπελα και μιλαμε

 

Α κι ένα τελευταίο, το πιο δύσκολο πράγμα για μένα είναι το βραδυνό γεύμα του μικρού. Όταν χειμωνιάσει θα αρχίσω τις σούπες, αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε; Πολύ με προβληματίζει.....

 

το ιδιο με το μεσημεριανο δεν γινεται; ποσο να μαγειρεψεις πια;

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως η γλώσσα του είναι αρκετά ροζ. (εμένα πάλι.... άς το).

 

Εσένα που έχει πρόβλημα ο μικρός με το έκζεμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κομπούχα τοπικά, είτε το μανιτάρι ολόκληρο είτε να μουλιάσεις ένα πανάκι/βαμβακάκι μέσα στην κομπούχα και να το βάλεις σαν κομπρέσσα.

Χρησιμοποιείται για όλων των ειδών τα δερματικά προβλήματα και είναι λογικό να είναι αποτελεσματική μια και όλα αυτά έχουνε σχέση με μύκητες και η κομπούχα τους σκοτώνει.

 

Όταν "πεινάμε" πεθαίνουνε οι μύκητες (die-off δηλαδή) γι' αυτό παθαίνουμε μυκητιάσεις. Εγώ χρόνια και χρόνια που έτρωγα του κόσμου τους υδατάνθρακες δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με εξωτερικές μυκητιάσεις, τώρα με την GAPS το παθαίνω συχνά, και ειδικά από τότε που άρχισα την κομπούχα και άρχισα να αφαιρώ μαύρα σφραγίσματα, μάλλον γιατί τους έχω κηρύξει πόλεμο!

 

Camouflage το "Εμεις τι παθαμε που τα τρωγαμε;" είναι η κλασική ατάκα του μπαμπά μου! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Όταν "πεινάμε" πεθαίνουνε οι μύκητες (die-off δηλαδή) γι' αυτό παθαίνουμε μυκητιάσεις. Εγώ χρόνια και χρόνια που έτρωγα του κόσμου τους υδατάνθρακες δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με εξωτερικές μυκητιάσεις, τώρα με την GAPS το παθαίνω συχνά, και ειδικά από τότε που άρχισα την κομπούχα και άρχισα να αφαιρώ μαύρα σφραγίσματα, μάλλον γιατί τους έχω κηρύξει πόλεμο!

Νομίζω πως το παραπάνω μπορεί να διατυπωθεί καλύτερα. Ειδικά το "πειναμε".

 

Άκουσα fairysmom και εγω την συνέντευξη της Campbell στον mercola (αυτή που αναφέρει τον shrek) διαβάζοντας ταυτόχρονα το σχετικό PDF. Αν και η διαδικασία θυμίζει σχολείο την συνιστω και λογω τησ ρωσσικης προσφοράς αλλα και επειδη η χροιά της φωνής προσθέτει νόημα. Βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα την συνέντευξη.

Είπε και πράγματα που δεν έχει γράψει στο βιβλίο!

Αυτο που βρήκα έντονα εναλλακτικό είναι εκει που έλεγε ότι ο ίδιος ο οργανισμός κάνει employ virus κλπ. Αυτο ηταν κατι νεο για μενα.

 

Πολυ μου άρεσε και η ανάλυση της σκληρυνσης που έφερε ως παράδειγμα. θύμισε ταυτόχρονα ανάλυση Ομοιοπαθητικων με τα επίπεδα υγείας (onion).

Καταληγω πως η Campbell είναι καραεναλλακτικη :D

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Camouflage το "Εμεις τι παθαμε που τα τρωγαμε;" είναι η κλασική ατάκα του μπαμπά μου! :lol:

 

Αυτό που δεν φαντάζονται όμως είναι ότι αν αρχίσεις να απαντάς τι παθανε (πάθαμε) στραβώνουν......

 

Από την πολλή κορτιζόνη έχουν αρχίσει και φθίνουν τα οστά του πατέρα μου. Του είπα λοιπόν για μουρουνέλαιο κλπ τουλάχιστον να ρωτήσει το γιατρό και θύμωσε.... Ε, δεν ξανασχολούμαι πάει και τελείωσε. Τόσα χρόνια δεν είχε βρεθεί ένας γιατρός να του πει πάρε και λίγη D και λίγο ασβέστιο βρε αδελφέ.

 

Επίσης στις διακοπές υπήρχε φίλος με κοιλιοκάκη. Του είπα να ρωτήσει για τη gaps το γιατρό του και η απάντηση που πήρα ήταν αρνητική. Αποφάσισα λοιπόν να αφήσω τη σταυροφορία και να μην ξαναμιλήσω. Το μόνο που μετανιώνω κάπως είναι που δε μίλησα στη μητέρα ενός αυτιστικού εφήβου που γνωρίσαμε, που πρέπει να είναι και Έλληνες του εξωτερικού. Αλλά φοβήθηκα μήπως νιώσει ότι μια άγνωστη άσχετη της λέει τι κάνει με το παιδί της.

 

Αυτά ξεσπάθωσα πάλι...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, γυρισαμε κι εμεις!!! Καλα περασαμε, ξεκουραστηκαμε και χορτασαμε υπνο!

 

Οι παρασπονδιες μας στη διατροφη ηταν οτι μαγειρευα επι το πλειστον με λαδι ελιας γιατι λογω αποχης απο γαλακτοκομικα δεν με παιρνει να μαγειρευω, (εκει τουλαχιστον) με λαδι καρυδας. Μαλιστα θα μου τελειωσει συντομα και δεν ξερω απο που να αγορασω. Πειτε κανα λινκ αν ξερετε.

 

Επισης δεν πιναμε ζωμους ουτε φαγαμε σουπες γιατι δεν μπορουσα να μαγειρευω σουπες επι 12 ωρες, θα με επνιγε η θεια μου! Ασε που η προσβαση στα μαγαζια απο το χωριο ηταν δυσκολη. Αλλη παρασπονδια ηταν οτι ηπια ρετσινα ενα βραδυ στη γιορτη...βλακεια το ξερω αλλα παρασυρθηκα. Μου ρθε βαρια η διαιτα μεσα στις διακοπες! Αφηστε που μολις πατησαμε ποδι στο χωριο πεινουσα συνεχεια σαν λυκος!!!! Αναγκαστικα εκανα συνεχεια ψωμι απο καρυδα και τσιμπολογουσα, ενω Αθηνα φτιαχνω μια στο τοσο.

 

Επιπτωσεις ειναι οτι ειχα κραμπες στα ποδια τα ξημερωματα.....οπως στην εγκυμοσυνη. Θυμαμαι οτι εχουν σχεση με ελλειψη μαγνησιου και διαβασα στο γιαχου γκρουπς οτι οι κραμπες παρουσιαζονται οποτε υπαρχει ελλειψη μαγνησιου, ασβεστιου η ποτασιου. Εσεις εχετε τετοιο θεμα? Σημερα το πρωι παντως δεν ειχα κραμπες.

 

Περα απο αυτο κι εγω κι ο μικρος εχουμε θεματα εντερικα, πολλα αερια. Δεν ξερω τι φταιει γιατι δεν τρωμε κατι διαφορετικο. Εκτος κι αν ειχε να κανει με ποιοτητα ζαρζαβατικων που χλωμο το κοβω. να δω αν θα βελτιωθουν απο αυριο που ξεκιναμε ζωμους και σουπες.

 

Κατα τα αλλα παγωτα δεν θελαμε καν να φαμε με το κρυο που ειχε, τις πρωτες μερες ξεπαγιασαμε. Απο ενεργεια ειμαστε μια χαρα!

 

Τα σπυρακια στον μικρο σχεδον φυγανε, πιστευω οτι δεν τον πειραζουν τα αυγα που τρωω εγω, μονο οταν τρωει αυτος. Αν δεν ξεχασω αυριο να βαλω μονο κροκο στην σουπα θα δω αν υπαρχει θεμα και με κροκο. Εγω εχασα δυο κιλα σε 10 μερες και δεν θελω να χασω αλλα. Ανησυχω τι θα γινει με την ιντρο, δεν θα μεινει κοκκαλακι απο μενα! Και ο μικρος σαν να επεσε απο κοιλιτσα. Οταν μου ειπε η μαμα μου οτι αδυνατισα κι αλλο, της ειπα οτι κανει λαθος, τι να κανω τους κοροιδευω για να μη γκρινιαζουν!

 

Κομπουχα εχω πολυ καιρο να πιω, να δουμε τι εγινε με δαυτες! Βλεπω οτι δεν γραψατε πολλα, ευτυχως γιατι φοβομουν οτι θα εβρισκα πολλες σελιδες να διαβαζω :lol:

 

 

Rosie η νεραιδομαμα ανεφερε οτι ειπες οτι μπορεις να βρεις απο καποιον γαλα καρυδας. Τι γινεται με αυτο? Ειπε και η βιολογικου μας οτι μπορει να φερει και κοστιζει περι τα 2.80 αλλα δεν την βλεπω πολυ αξιοπιστη γιατι ακομα περιμενω.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπαρα μου εχει επισης θεμα εντερου, σοβαρο μαλιστα και συζητησαμε για την γκαπς, την ενδιεφερε αλλα εχει το κολλημα οτι δεν δεχεται θεραπεια που δεν θεωρει φυσικη, δλδ τα συστατικα να ειναι ακρως ελληνικα. Μια χαρα φυσικη τροφη ειναι η καρυδα και τα παραγωγα της αλλα δυστυχως δεν φυτρωνει στην Ελλαδα.

 

Λες και πρεπει ντε και καλα οι ξενοι επιστημονες να εφευρισκουν θεραπειες που να βασιζονται αποκλειστικα σε ελληνικα προιοντα!

 

Βρισκει αφυσικη τη θεραπεια. Της ειπα οτι πιο φυσικη θεραπεια απο τη διατροφη δεν υπαρχει και μηπως εννοει οτι δεν ειναι βολικη θεραπεια? Γιατι οντως δεν ειναι καθολου ευκολη και βολικη, πολυ θα μου αρεσε να ηταν και το εψαξα αλλα δεν μου κατσε κατι καλυτερο.

Κι αυτη παει σε καποιο βιοσυντονιστη και την εχει βαλει σε ειδικη διατροφη με βαση τα τεστ δυσανεξιας.

Της ειπα οτι η αποχη απο μονη δεν θεραπευει αλλα αυτη πιστευει οτι μετα απο ενα διαστημα αποχης οι δυσανεξιες θα βαρεθουν και θα φυγουν. Προσωπικα δεν εμπιστευομαι τους βιοσυντονιστες, οσοι ξερω ειναι της αρπαχτης ,οτι κατσει δλδ και εχουν τις προσωπικες τους θεωριες. Οτι του φανει του λωλοστεφανη.

 

Τεσπα ο καθενας κουβαλα το σταυρο του!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Rosie η νεραιδομαμα ανεφερε οτι ειπες οτι μπορεις να βρεις απο καποιον γαλα καρυδας. Τι γινεται με αυτο? Ειπε και η βιολογικου μας οτι μπορει να φερει και κοστιζει περι τα 2.80 αλλα δεν την βλεπω πολυ αξιοπιστη γιατι ακομα περιμενω.

 

Ναι, πέστε μου ποσότητα. Εμένα μου έδωσε ένα κουτί με έξι μέσα για 2.70 το ένα.

Είναι πολύ καλό αυτό της Rapunzel, αλλά δυστυχώς έχει ΒΡΑ το τενεκεδάκι που είναι καρκονογόνο και απαγορεύεται στην GAPS, οπότε καλύτερα είναι για τα παιδιά να παίρνουμε αυτό του iherb.

 

Θα του ζητήσω ποσότητα και από αμυγδαλοβούτυρο (της Rapunzel), τα παιδιά το τρώνε πολύ πάνω σε κομματάκια μήλου (είδατε ότι η Artisana σταμάτησε το lightly roasted? :( ).

Λιανική μου το δίνει 7 Ευρώ με την έκπτωση που μου κάνει, για να δούμε πόσο πιο κάτω θα μου το δώσει αν πάρω πολλά...

 

Πρέπει σώνει και καλά να τρώει καρύδα η κουμπάρα σου; Δεν είναι απαραίτητη στην GAPS! Εδώ βρήκε να κολλήσει; :lol:

 

Μιρίκι ο μπαμπάς μου πιστεύει ότι όλα τα κακά απλά επέρχονται με την πάροδο του χρόνου, είναι αναπόφευκτα δηλαδή! :shock:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πέστε μου ποσότητα. Εμένα μου έδωσε ένα κουτί με έξι μέσα για 2.70 το ένα.

Είναι πολύ καλό αυτό της Rapunzel, αλλά δυστυχώς έχει ΒΡΑ το τενεκεδάκι που είναι καρκονογόνο και απαγορεύεται στην GAPS, οπότε καλύτερα είναι για τα παιδιά να παίρνουμε αυτό του iherb.

 

Θα του ζητήσω ποσότητα και από αμυγδαλοβούτυρο (της Rapunzel), τα παιδιά το τρώνε πολύ πάνω σε κομματάκια μήλου (είδατε ότι η Artisana σταμάτησε το lightly roasted? :( ).

Λιανική μου το δίνει 7 Ευρώ με την έκπτωση που μου κάνει, για να δούμε πόσο πιο κάτω θα μου το δώσει αν πάρω πολλά...

:

 

Κριμα για το artisana, εμενα μου αρεσε πιο πολυ απο ολα!

Το αμυγδαλοβουτυρο της rapunzel το βρηκα πιο φτηνο περιπου 6.5ευρω στο

http://www.organic4u.gr. Αν βρεις πιο φτηνο ειμαι μεσα (ειμαστε στο 1 βαζακι την εβδομαδα οποτε θελω ποσοτητα). Επισης το γαλα καρυδας στα 2,19ευρω στο violey.com (αλλα εχει μεταφορικα αναλογα με το βαρος).

Link to comment
Share on other sites

Camouflage θα του ζητήσω και τις 10λιτρες συσκευασίες από τα καθαριστικά και θα σου πω τιμές (εγώ ενδιαφέρομαι για το υγρό πλυντηρίου).

Χωρίς απόδειξη όμως όλα αυτά, ΟΚ?

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τα μαύρα μου σφραγίσματα αποφάσισαν να πάψουν με ταλαιπωρούν κι έτσι έχουν αρχίσει και φεύγουν μόνα τους. Τι χαρά (ζω μια φρίκη πρέπει να πάω οδοντίατρο μέσα στη βρωμόζεστη.....).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Camouflage θα του ζητήσω και τις 10λιτρες συσκευασίες από τα καθαριστικά και θα σου πω τιμές (εγώ ενδιαφέρομαι για το υγρό πλυντηρίου).

Χωρίς απόδειξη όμως όλα αυτά, ΟΚ?

 

ναι σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα. Μαζευόμαστε όλοι σιγά σιγά!

 

Update απο μένα.

Φέτος προσάρμοσα τις διακοπές στην Gaps. Hardcore :) Σας θαυμάζω όλες που καταφέρνετε να ακολουθήτε δίαιτα με παιδιά και συγγενείς μακριά απο την βάση σας. Ενα άτομο είμαι και έκανα ολόκληρη εκστρατεία για να μείνω σε Ιντρο και στις διακοπές.

 

Κλείνω 4 μηνες ιντρο και αισθάνομαι σαν ξαδερφος του Σουπερμαν! 5 στάδιο παραμένω, με ελαφριά κατανάλωση ωμών λαχανικών και σχεδόν καθόλου φρούτα πέρα απο κανένα βραστό μήλο. Οι ντομάτες σε ποσότητες μάλλον με ενοχλούν όταν όμως είναι λίγες δεν πειράζουν.

 

Κατά τα άλλα κυριολεκτικά πετάω. Δεν ξέρω πόσο καλύτερα μπορώ να πάω. Βεβαια ρίχνω καύσιμα στο σύστημα μόνο αυτά που επιτρέπονται αλλά προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει ούτε δοκιμαστικά να δώ τι θα συμβεί με μη επιτρεπόμενα τρόφιμα.

 

Χειμωνιάτικος στόχος: να δω τί θα κάνω με τα σφραγίσματα.

 

Βρήκα και ένα προμηθευτή με πρόβειο βούτυρο απο ζώα στα βουνα των Γρεβενων και κάνω πάρτυ κάθε μεσημέρι. Προβειο βούτυρο σε θερμοκρασία περιβάλλοντος με μπόλικο μέλι..... Δεν το αλλάζω ούτε με με 1κιλο Haagen ή ενα πακέτο Cadbury σοκολατες. Αν μου το έλεγες δεν θα το πίστευα!!!

 

Καμια ιδέα να βρούμε κάτι ανάλογο Ελλάδα/Ευρώπη;;

Το απόλυτο εργαλείο για ζυμώσεις!

http://www.pickl-it.com/

Τους έστειλα μαιλ για αποστολή Ελλάδα αλλά με γράψανε.

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδέα να βρούμε κάτι ανάλογο Ελλάδα/Ευρώπη;;

Το απόλυτο εργαλείο για ζυμώσεις!

http://www.pickl-it.com/

Τους έστειλα μαιλ για αποστολή Ελλάδα αλλά με γράψανε.

 

Τα θέλω κι εγώ αυτά!

Από τότε που επέστρεψα από τις διακοπές διαβάζω για τα Pickl-it jars στο Yahoo groups και σε blogs και ζηλεύω...

 

Και έμαθα και κάτι καινούργιο: ότι αν πιάσει μούχλα από πάνω το τουρσί, έστω και λίγη, το πετάς ολό, γιατί εργαστηριακά ανιχνεύσανε μούχλα (τριχούλες) μέχρι τον πάτο του βάζου. :shock:

Που άμα φας τη μούχλα αυτή ουσιαστικά σου μποϋκοτάρει όλη την GAPS!

 

Γι' αυτό άλλη φορά χρησιμοποιήστε βάζο που σφραγίζει καλά, όπως τα Fido ή της Kilner στην Ελλάδα μέχρι να μας έρθουνε καμιά φορά τα Pickl-it jars.

 

PS. Επίσης δεν τρώμε τυρί που έπιασε έστω και λίγη μούχλα γύρω-γύρω, δεν φτάνει να κόψουμε το ύποπτο κομμάτι, το πετάμε ολόκληρο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Να συζητήσουμε καμιά φορά και το θέμα του libido? :lol:

Γιατί εμένα είναι στα ύψη τους τελευταίους μήνες... :oops:

 

Παρόμοια πράγματα διάβαζα και στα Yahoo Groups τελευταία, μόνο σε φάσεις die-off πέφτει λένε.

Λογικά φυσικά όλα αυτά μια και η κάντιτα είναι γνωστό ότι ρίχνει τη λίμπιτο, μετά τα παιδιά είχα φθάσει σχεδόν στο μηδέν εγώ και τώρα ο άντρας μου άρχισε να απελπίζεται!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...