Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΛΑ?


Recommended Posts

Συγνώμη, αλλά άντρες δεν έχετε; Δεν τους βάζετε στη δουλειά;

Εμείς έχουμε 3 παιδιά δουλεύουμε και οι δύο, φυσικά δεν τα προλαβαίνουμε όλα, αλλά ακριβώς αυτό ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ, όχι δεν τα προλαβαίνει η γυναίκα.

 

Είμαι άντρας αλλά εκνευρίζομαι τρομερά όταν ακούω γυναίκες να τονίζουν ότι δεν τα προλαβαίνουν...ο πασάς δηλαδή τι κάνει; Βλέπει ποδόσφαιρό; Μια χαρά μπορούμε να συδερώσουμε, να μπαλώσουμε, να μαγειρέψουμε να πλύνουμε τα παιδιά.

Αν δουλεύουν και οι δύο, ΔΕΝ ΕΧΕΙ δικαιλογία ο άντρας να μην κάνει δουλειές στο σπίτι.

Η μόνη δουλειά που δεν μπορεί να κάνει ο άντρας είναι ο θηλασμός. Όλα τα άλλα μπορούν εξίσου να τα κάνουν και οι δύο.

 

Βιάβασα για την κοπέλα που λέει ότι γύρισε στις 23.30 και βρήκε το σπίτι χάος...καλά και ο άντρας σου τι κάνει, δεν μπορεί να βάλει το μικρό για ύπνο και να τακτοποιήσει; Και αυτός δεν μένει σπίτι;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτός θα πρέπει να τακτοποιήσει για να το βρεις εσύ εντάξει το σπίτι όταν γυρνάς αργά, και ξέρεις γιατί πρέπει να το κάνει; Μόνο και μόνο επειδή σε αγαπάει.

 

Να με συμπαθάτε αλλά δεν νομίζω ότι ο άντρας πρέπει να δείχνει την αγάπη του μόνο στο πήδημα, στα δώρα προς τη γυναίκα ή στις εξόδους. Οι μικρές καθημερινές λεπτομέρειες του στύλ: γυρνάει πρώτος ο άντρας, πλένει τα πιάτα, βάζει πλυντήριο, πλένει τα παιδιά, απλά και μόνο επειδή αγαπάει τα παιδιά του και τη γυναίκα του. Τι αγάπη είναι αυτή αν δεν ξεκουράζεις το σύντροφό σου;

 

Δεν αντέχω να διαβάσω παρακάτω απ' αυτό το μήνυμα γιατί με εκφράζει ΑΠΟΛΥΤΑ! Μα τί γυναίκες είστε εσείς;; Τόσο λοβοτομή σας έχει γίνει ώστε να θεωρείτε ότι όλα πιά είναι δικιές μας αρμοδιότητες; Αυτά συζητώ και με άλλες γυναίκες και θεωρούν ότι είμαι αδίκως "επαναστάτρια"! Τί να πω;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ απλά... Δεν τα προλαβαίνω όλα.. :wink: Σ/Κ οι δουλειές του σπιτιού τα πληντύρια σιδερώματα κτλ.. Διάβασμα όταν ο μικρός κοιμάται ή είναι βόλτα με τον σύζυγο και τα απόγεύματα τα περνάω με τον μικρό παίζουμε πάμε βόλτα στο πάρκο και τέτοια.. ευτυχώς όμως είμαι από τις τυχερές που μπορώ να βγαίνω που κ που με τον σύζυγο οι δυο μας κ έτσι κάπως βολεβόμαστε όλοι! με το καλό κ το δεύτερο μωράκι σου!!!

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ!!! Είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα ότι δεν έχω ούτε ολόκληρο Σαββατοκύριακο, δουλεύω 6 ημέρες την εβδομάδα, μαθαίνω το πρόγραμμα πάντα τελευταία στιγμή, το ρεπό μου μπορεί να είναι Δευτέρα ή Τρίτη, οπότε όλες τις άλλες μέρες θα εργάζομαι :-(

 

Σήμερα είχα ρεπό μετά από 5 συνεχόμενες Κυριακές που δούλευα, φυσικά και χτες στην δουλειά, οπότε τί να πρωτοπρολάβω όταν έχω 1 μέρα την εβδομάδα και φυσικά θέλω να δω και το παιδί μου, να το χορτάσω λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχω να διαβάσω παρακάτω απ' αυτό το μήνυμα γιατί με εκφράζει ΑΠΟΛΥΤΑ! Μα τί γυναίκες είστε εσείς;; Τόσο λοβοτομή σας έχει γίνει ώστε να θεωρείτε ότι όλα πιά είναι δικιές μας αρμοδιότητες; Αυτά συζητώ και με άλλες γυναίκες και θεωρούν ότι είμαι αδίκως "επαναστάτρια"! Τί να πω;;;

 

Δεν είπε κανείς ότι οι άντρες μας δεν βοηθάνε και μιλώντας προσωπικά για μένα, ο δικός μου εργάζεται πρωί απόγευμα, είναι με τον μικρό όταν λείπω εγώ και κάνει τα άκρως απαραίτητα σε εκείνο το χρονικό διάστημα. Θα τον κάνει μπάνιο, θα του φτιάξει το γάλα, το απογευματινό, θα τακτοποιήσει ό,τι έχει μπει στη μέση, αλλά το κύριο που θέλω από αυτόν είναι να ασχολείται με το παιδί. Ούτε αυτός είναι Θεός να τα προλάβει όλα, τα βασικά τα κάνει -όσο τα προλαβαίνει και αυτά- και αυτό μου αρκεί.\

 

Τώρα όσο για άλλους που δεν βοηθούν καθόλου, ναι, συμφωνώ ότι δεν τάσσομαι υπέρ αυτών και δεν είναι σωστό να τα επωμίζεται όλα η γυναίκα -ακόμα κι όταν αυτή δεν εργάζεται-, κάποια πράγματα βασικά όλοι οι άντρες μπορούν να τα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι οι άντρες μας δεν βοηθάνε και μιλώντας προσωπικά για μένα, ο δικός μου εργάζεται πρωί απόγευμα, είναι με τον μικρό όταν λείπω εγώ και κάνει τα άκρως απαραίτητα σε εκείνο το χρονικό διάστημα. Θα τον κάνει μπάνιο, θα του φτιάξει το γάλα, το απογευματινό, θα τακτοποιήσει ό,τι έχει μπει στη μέση, αλλά το κύριο που θέλω από αυτόν είναι να ασχολείται με το παιδί. Ούτε αυτός είναι Θεός να τα προλάβει όλα, τα βασικά τα κάνει -όσο τα προλαβαίνει και αυτά- και αυτό μου αρκεί.\

 

Τώρα όσο για άλλους που δεν βοηθούν καθόλου, ναι, συμφωνώ ότι δεν τάσσομαι υπέρ αυτών και δεν είναι σωστό να τα επωμίζεται όλα η γυναίκα -ακόμα κι όταν αυτή δεν εργάζεται-, κάποια πράγματα βασικά όλοι οι άντρες μπορούν να τα κάνουν.

 

Και γιατί σου αρκεί να κάνει τα βασικά; Εσύ τα βασικά κάνεις; Εκείνου θα του αρκούσε να κάνεις κι εσύ τα βασικά;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

για τουςαντρες λετε??? Λοιπον ο δικος μου (αν και παντα εξαρτατε απο τα κεφια του) κανει τα παντα! στο σπιτι παντα με ρωταει αν θελω βοηθεια οταν πχ με βλεπει πολυ ωρα στην κουζινα.. οταν τρωμε παντα μεχρι να μαζεψω τα πιατα αυτος ταχτοποιει και τιναζει το τραπεζομαντηλο. γενικα τακανω εγω οποτε δε χρειαζετε.αν ομως θελω βοηθεια τοτε κανει τα παντα!απλωνει ρουχα σφουγγαριζει κτλ.. οταν πχ λειπω το καλοκαιρι κανα μηνα στη χαλκιδικη και γυρισω το μονο που εχει το σπιτι ειναι σκονη φυσικα κανα σκουπιδακι εε...και απλυτα. η πολλες φορες πλυμενα που θελουν σιδερο.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τουςαντρες λετε??? Λοιπον ο δικος μου (αν και παντα εξαρτατε απο τα κεφια του) κανει τα παντα! στο σπιτι παντα με ρωταει αν θελω βοηθεια οταν πχ με βλεπει πολυ ωρα στην κουζινα.. οταν τρωμε παντα μεχρι να μαζεψω τα πιατα αυτος ταχτοποιει και τιναζει το τραπεζομαντηλο. γενικα τακανω εγω οποτε δε χρειαζετε.αν ομως θελω βοηθεια τοτε κανει τα παντα!απλωνει ρουχα σφουγγαριζει κτλ.. οταν πχ λειπω το καλοκαιρι κανα μηνα στη χαλκιδικη και γυρισω το μονο που εχει το σπιτι ειναι σκονη φυσικα κανα σκουπιδακι εε...και απλυτα. η πολλες φορες πλυμενα που θελουν σιδερο.

 

και ο δικος μου το ιδιο. με βοηθαει πολυ οπου και αν τον χρειαστω. αλλα μη νομιζετε οτι τα προλαβαινω ολα!!!δουλειες σαββατο, μαγειρεματα κυριακη για ολη σχεδον τη βδομαδα και τα καθημερινα το βραδυ που κοιμαται η μικρη.θελω το απογευμα να ασχολουμαι μονο μαζι της.:P

Link to comment
Share on other sites

Αχ καλή μου!Βοηθάει ο κακομοιρης και πολυ μαλιστα , εχω την τυχη να εχω εναν πολυ καλο συντροφο αν και νομιζω οτι οι περισσοτεροι ανδρες πια βοηθάνε.Το προβλημα ειναι οτι τα παιδια ειναι πιο γρηγορα και πιο εχουν και πιο πολλες αντοχες απο εμας.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι για τους άντρες ότι τους έχετε ως "βοηθητικούς"! Η ένστασή μου είναι ότι όλα πρέπει να μοιράζονται ίσα, αναλόγως βέβαια με το ποιός εργάζεται περισσότερες ώρες ή έστω ποιός είναι πιό ξεκούραστος. Έ όχι να τους επιβραβεύουμε κιόλας επειδή μόλις μας βλέπουν να καταρρέουμε ρωτάνε αν θέλουμε βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

φταιμε και εμεις .που θελουμε να τα κανουμε ολα πως εμεις θελουμε ...........πολε ς φορε ς δεν τον αφηνω νακανει κατι διοτι δεν το κανει οπως θελω εγω...........οχι τι δεν ξερει.....απλα βαριεται και θα το κανει τσαπατσουλικα .........τρελαινομε ..........και ετσι το κανω εγω τοοοσοοοοοοοοο χαζη ειμαι...........καποιες φορε τα καταφερνω και πειθω το εαυτο μου αναπομακρινθει απο το πεδιο μαχης αλλα δεν ειμαι παντοτε δυνατη....................

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί σου αρκεί να κάνει τα βασικά; Εσύ τα βασικά κάνεις; Εκείνου θα του αρκούσε να κάνεις κι εσύ τα βασικά;

 

Όταν είναι στο σπίτι, για παράδειγμα 3 ώρες με το παιδί, κάνοντας τα βασικά -τακτοποίηση, τάισμα, μπάνιο, προετοίμασία γάλακτος και βραδυνού φαγητού+να ασχοληθεί λίγο μαζί του όσον αφορά το παιχνίδι, ύστερα τί απαίτηση να έχω? Να ξεκρεμάει κουρτίνες, να πλένει τοίχους, να κάνει μπαλκόνια, να μαγειρεύει, να σφουγγαρίζει? Μα έχει και το παιδί ανάγκες και αυτό που με νοιάζει είναι πάνω απ΄όλα να ασχολείται μαζί του! Άσε που και με τα βασικά μόνο περνάει το 3ωρο και δεν το καταλαβαίνεις. Πάντως, κι εγώ -για να λέμε την αλήθεια- χρόνο μόνο για τα άκρως βασικά και απαραίτητα έχω, μη νομίζεις ότι κάθομαι και κρεμιέμαι από πολύφωτα ή κάνω δουλειές μέχρι τα ξημερώματα!! Γενικά ακόμα και τα βασικά σου απορροφούν τόσο χρόνο που αν ήταν να τα έχουμε όλα στην εντέλεια, θα έπρεπε να είμαστε στο πόδι 24 ώρες το 24ωρο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ παιδια εμενα ο αντρας μου εκει που πριν τον γαμο και τα παιδια εκανε τα παντα τωρα κατι κανει και το θεωρει και σπουδαιο αλλα νομιζω οτι φταιει οτι γυρισαμε επαρχια απο αθηνα και πανω απο τους γονεις του. Ετσι το σπιτι ειναι παντα μπαχαλο τι να κανουμε θελω και εγω κοιταω να περναω και λιγο χρονο με τα παιδακια μου!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι στο σπίτι, για παράδειγμα 3 ώρες με το παιδί, κάνοντας τα βασικά -τακτοποίηση, τάισμα, μπάνιο, προετοίμασία γάλακτος και βραδυνού φαγητού+να ασχοληθεί λίγο μαζί του όσον αφορά το παιχνίδι, ύστερα τί απαίτηση να έχω? Να ξεκρεμάει κουρτίνες, να πλένει τοίχους, να κάνει μπαλκόνια, να μαγειρεύει, να σφουγγαρίζει? Μα έχει και το παιδί ανάγκες και αυτό που με νοιάζει είναι πάνω απ΄όλα να ασχολείται μαζί του! Άσε που και με τα βασικά μόνο περνάει το 3ωρο και δεν το καταλαβαίνεις. Πάντως, κι εγώ -για να λέμε την αλήθεια- χρόνο μόνο για τα άκρως βασικά και απαραίτητα έχω, μη νομίζεις ότι κάθομαι και κρεμιέμαι από πολύφωτα ή κάνω δουλειές μέχρι τα ξημερώματα!! Γενικά ακόμα και τα βασικά σου απορροφούν τόσο χρόνο που αν ήταν να τα έχουμε όλα στην εντέλεια, θα έπρεπε να είμαστε στο πόδι 24 ώρες το 24ωρο!!

 

Αν κι εσύ ασχολείσαι μόνο με τα βασικά, πάω πάσο. Το ξέρω ότι όταν έχεις παιδί-ιά είναι δύσκολο να κάνεις οτιδήποτε πέρα από τα βασικά. Απλά αν εσύ κατεβάζεις και κουρτίνες, πλένεις τοίχους, κάνεις μπαλκόνια, μαγειρεύεις και σφουγγαρίζεις, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί είναι αρκετό ο άντρας σου να κάνει μόνο τα βασικά. Αυτή είναι η παρατήρησή μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις καλή μου, νομίζεις. Το ...3ο σου παιδί είναι τι ενήλικας μου τσαμπουνάς? Και πολλές φορές με περισσότερες απαιτήσεις..

 

Χαχαχα!! Καλό!!

 

Πήρα τη συμβουλή σου και δεν σταμάτησε η γλώσσα μου από την παρασκευή το πρωί ως εξής:

 

Θα έρθεις κάποια στιγμή σπίτι και δεν θα βρεις ούτε γυναίκα ούτε παιδί και να δω εγώ τι θα κανεις. Αλλά να ξέρεις ότι στα γόνατα να πέσεις δεν πρόκειται. Μία φορά έκανα το λάθος καλέ μου. Θα επικοινωνούμε μόνο όταν θα είναι να στείλεις την επιταγούλα. Να μας ξεχάσεις σύντομα και μπούρου μπούρου......

 

Αυτά ενόψη τριημέρου που είχαμε κανονίσει να πάμε και παραλιακά σε ένα ξενοδοχείο.

 

Έτσι όλο το τριήμερο έπαιζε με το παιδί στην πισίνα, πήγαινα κοντά μόνο για να τους βάλω αντηλιακά και για να πιει κανένα ποτυράκι νερό και γω είμουν ξαπλώστρα, ομπρέλλα, περιοδικάκι και χυμούς.

 

Γυρίσαμε χθες και βοήθησε να μπουν τα πάντα στη θέση τους, συγίρισε βαλίτσες, βαλιτσάκια, κουβαδάκια, σωσίβια. Κουβάλισε σπίτι νερά μπουκάλια, απασχολούσε συνέχεια το παιδί και το βράδυ το κοίμησε.

 

Να πω και πάρακατω? Όταν το βράδυ φώναξε γάλα η μικρή σηκώθηκε και έτρεξε :shock::shock: και όλα καλά :?

Link to comment
Share on other sites

Είδες? Και ο άγιος φοβέρα θέλει...

Πόσο μάλλον ο σύζηξ... Κοίτα μη σου ξαναπάρει τον αέρα.:wink:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!!

Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα για να κάνω τη εξής διαπίστωση: έχω σταματήσει από τη δουλειά εδώ και 2 εβδομάδες έχοντας πάρει την άδεια κύησης που δικαιούμαι και διαπιστώνω και στην πράξη ότι και τώρα που δεν δουλεύω ΔΕΝ προλαβαίνω!! Και καλά λόγω εγκυμοσύνης έχω γίνει πιο αργοκίνητο καράβι, όμως παρατηρώ ότι υπάρχουν δουλειές μέσα στο σπίτι που πρέπει να γίνονται που πριν δεν πολιοέδινα σημασία αλλά τώρα με πιάνει αμόκ αν τις παραμελήσω!!! Προσπαθώ να είμαι πιο κοντά στο γιο μου τώρα, να τον χορτάσω περισσότερο, αφού μετά που θα γεννήσω εκ των πραγμάτων θα τον παραμελήσω, βλέπω όμως ότι και πάλι δεν κάθομαι ποτέ!!! Όλο και κάτι θα κάνω μέσα στο σπίτι! Και καλά πριν είχα την δικαιολογία της δουλειάς και έλεγα "δε βαριέσαι, δε γίνεται όλα να είναι τέλεια", τώρα όμως νιώθω ότι δεν έχω δικαιολογία και καταπιάνομαι με το οτιδήποτε!! Αχ, τελικά εμείς οι γυναίκες δεν ησυχάζουμε ποτέ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Γέννησα, λοιπόν!!!! Μετά τα μέσα Αυγούστου έφερα στον κόσμο την κορούλα μου! Είμαι πολύ χαρούμενη, έχω ακόμη την άδειά μου, είμαι σπίτι με τα παιδάκια μου -ο μεγάλος μου είναι 4 χρονών και η μικρή αύριο γίνεται 2 μηνών- και τώρα καταλαβαίνω πραγματικά την έννοια "τρέχω και δεν προλαβαίνω"! Θηλασμός, αλλαγή πάνας, μπάνιο, κανάκεμα, να την ανακουφίζω με αγκαλίτσες και φιλάκια όταν την πιάνου κολικοί και φυσικά να προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται περισσότερο και με τον μεγάλο μου, να πηγαίνουμε σχολείο -προνήπιο- κολυμβητήριο, να ζωγραφίζουμε, να κάνουμε εργασίες..... τι πράγμα? δουλειές στο σπίτι? Τα απολύτως απαραίτητα για να μην γεμίσουμε αράχνες και μαγείρεμα! Πάντως είμαι πιο πλήρης από ποτέ! Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει η μικρουλα σου ολγα μου!!κ τα 2 σου παιδακια να ειναι παντα γερα!!!!:):)υπαρχει κουραση στην αρχη με το μωρακι,αλλα ομορφη κουραση!!!!:D

μια χαρα θα τα καταφερεις!!σε λιγο καιρο θα νομιζεις οτι παντα 2 παιδια ειχες!!θα μπουν ολα σ'εναν ρυθμο!!!!!!:D

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει η μικρουλα σου ολγα μου!!κ τα 2 σου παιδακια να ειναι παντα γερα!!!!:):)υπαρχει κουραση στην αρχη με το μωρακι' date='αλλα ομορφη κουραση!!!!:D

μια χαρα θα τα καταφερεις!!σε λιγο καιρο θα νομιζεις οτι παντα 2 παιδια ειχες!!θα μπουν ολα σ'εναν ρυθμο!!!!!!:D[/quote']

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και για σένα ό,τι καλύτερο! Πάντως τώρα καταλαβαίνω ότι μια οικογένεια "ολοκληρώνεται" μετά το δεύτερο παιδί... λίγη παραπάνω υπομονή χρειάζεται και καλή θέληση. Νομίζω ότι το κόλπο είναι να επιλέγουμε για ποια πράγματα θα αγχωνόμαστε, να μην μας πιάνει υστερία για βλακείες και να μην μας πειράζει αν το σαλόνι μας έχει γίνει παιδότοπος, αν το τραπέζι του σαλονιού έχει γεμίσει μαρκαδόρους που δεν βγαίνουν με τίποτα γιατί ο μεγάλος το χρησιμοποιεί σαν γραφείο ή αν το χαλι έχει αλλάξει 100 χρώματα για τους ίδιους λόγους.... το παν είναι να βλέπω την χαρούμενη φατσούλα του γιου μου -παρόλο που την παρατήρησή μου με ήπιο τόνο θα την κάνω αλλά δεν θα τρελαθώ κιόλας!-

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η μικρούλα μου αισίως είναι εξίμιση μηνών -ο μεγάλος τεσσεράμισι-. Ξεκίνησα δουλειά και τώρα βλέπω ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ζορίζομαι. Πρόγραμμα?

Ξυπνάμε εξίμιση το πρωί, βγάζουμε το γάλα με το θήλαστρο για να έχει η γυναίκα να της δίνει μετά το φρούτο της, τη θηλάζω, ετοιμάζω τον μεγάλο για το προνήπιο, τον πάω σχολείο και μετά δουλειά. Κάνω κι εκεί ένα 10λεπτο διάλειμμα για να... αρμεχτώ :roll:, σχολνάω στις 16:00, σούμπιτη στο σπίτι να θηλάσουμε, να ετοιμάσουμε στον μεγάλο να φάει και πάει λέγοντας. Αφού αν βρω ένα 10λεπτο μέσα στην μέρα για να κάτσω, αισθάνομαι και τύψεις από πάνω... Βασικά, αισθάνομαι τύψεις γιατί όπως είναι φυσικό δεν ασχολούμαι τόσο πολύ με την μικρή όσο θα ήθελα -αχ, αδικημένα τα δεύτερα-, πέρα από τα βασικά της -θηλασμός, μπάνιο εγώ ή ο σύζυγος, αλλαγμα πάνας- γιατί έχω και τον γιο που είναι σε ηλικία που θέλει να ασχολούνται όλοι μαζί του και τον έχω αφήσει πολλές φορές παραπονεμένο. Το βράδυ, μετά που θα κοιμηθούν τα καμάρια μου, μπαίνω λίγο στο parents -το κάνω και όταν είμαι στη δουλειά, εντάξει ;)- έτσι, για να πω ότι έκανα και κάτι για μένα και στην συνέχεια ΥΠΝΟ γιατί κουτουλάω στην κυριολεξία!!!! Αχ, έρχεται και η Κυριακή να ηρεμίσουμε -σημειωτέον: δουλεύω και το Σάββατο, τι ώραία!!-

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι για τους άντρες ότι τους έχετε ως "βοηθητικούς"! Η ένστασή μου είναι ότι όλα πρέπει να μοιράζονται ίσα, αναλόγως βέβαια με το ποιός εργάζεται περισσότερες ώρες ή έστω ποιός είναι πιό ξεκούραστος. Έ όχι να τους επιβραβεύουμε κιόλας επειδή μόλις μας βλέπουν να καταρρέουμε ρωτάνε αν θέλουμε βοήθεια!!

 

Εγω οταν το ειχα αναφερει αυτο στη δουλεια και ελεγα οτι ο νεροχυτης ειναι δουλεια του αντρα μου (οπως τα εχουμε μοιρασει) μου ειπαν "δηλ. την εσκισες τη γατα?" που το θεωρω εντελως υποτιμητικο για εμενα και εκεινον. Και ναι και εγω δεν δεχομαι την εκφραση "βοηθαω" αλλά "συμμετεχω ισοτιμα"

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας καταλαβαίνω απόλυτα. Γέννησα πριν από ένα μήνα και ήδη σκέφτομαι το πως θα είναι όταν επιστρέψω και πλέον θα έχω δύο παιδιά αντί ενός. Θα μου πεις είσαι λεχώνα και για αυτό δεν αντέχεις, αλλα δεν είναι μόνο αυτό. Δόξα το Θεό έχω βοήθεια κάποιες φορές από μαμά (δουλεύει) αλλά τα βρίσκω σκούρα. Ο σύζυγος βοηθάει με δουλειές στο σπίτι αλλά επειδή έμενε πολλά χρόνια μόνος και έχει κουραστεί όπως λέιε να κάνει τη νοικοκυρά αν κάτι μπορεί να το αποφύγει, κάνει την πάπια κια φέυγει με ελαφρά πηδηματάκια. Ο πρώτος μου είναι 2,5 χρονών και είναι ακόμα με πάνες, μπιμπερό κτλ (μέχρι το καλοκαίρι ελπίζω που θα προσπαθήσουμε να μάθουμε την τουαλέτα) και πλέον που είμαι σπίτι κολλημένος πάνω μου για να μη φύγω σύντομα όπως λέει. Το μωρό είναι μωρό και έχει ανάγκες πολλές (έχω και τύψεις γιατί είναι αδικημένο σε σχέση με τον πρώτο μου) και όλα πρέπει να είναι τακτοποιημένα, καθαρά,να έχουμε φαγητό,ωστόσο να έχουμε ψωνίσει να έχουμε γάλατα πάνες κτλ να είναι αποστειρωμένα όλα, και μαζί με αυτά κάνω μεταπτυχιακό που θέλει πολύ διάβασμα αλλά και παράδοση εργασιών. Τα έχω παίξει. Κοιμάμαι το πολύ 6 ώρες το 24 ωρο διακεκομμένα και λέω και ευχαριστώ γιατί πριν που δούλευα και όταν επιστρέψω κοιμόμουν 4 ώρες την ημέρα και ήμουν ευτυχισμένη. Δεν ξέρω πως είναι κάποιες γυναίκες που λένε ότι τα προλαβαίνουν όλα και έχουν τα παιδιά άψογα, άψογο το σπίτι αλλά είναι και οι τέλειες σύζυγοι. Τι να πω, μήπως είμαι πολλή αργή στις δουλειές, μήπως είμαι υπερβολική και πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό, μήπως να τα παρατήσω όλα και να δω μετά τι θα κάνουν οι υπόλοιπα κάτοικοι του σπιτιού μου; Αναρωτιέμαι ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκι δεν έχω ακόμα, το περιμένουμε το καλοκαίρι.

Αλλά υπήρξα παιδί μονογονεϊκής οικογένειας λόγω θανάτου από τεσσάρων χρονών. Αυτό που σίγουρα μπορώ να σας πω κοιτάζοντας πίσω είναι ότι εγώ μεγάλωσα με την αδερφή μου(που είχε αναλάβει το ρόλο του γονιού ως μεγαλύτερη) και ενίοτε με τους παππούδες όταν έρχονταν για εβδομάδες ολόκληρες από επαρχία να μας δούνε και να φέρουν πράγματα.

Κι αυτό γιατί; Η μαμά μου δούλευε δύο δουλειές (κάποια εποχή και τρεις) για να τα βγάλουμε πέρα.

Το παραπάνω δε σας το λέω για να νιώσετε τύψεις όσες εργάζεστε, αλίμονο...στην εποχή που ζούμε είναι κρίσιμο να υπάρχει δουλειά.

Το αναφέρω γιατί μία Κυριακή που καθόταν η μαμά ήθελε να κάνει πάντα γενική στο σπίτι παρόλο που με την αδερφή μου δεν αφήναμε ποτέ άπλυτα πιάτα, ασιδέρωτα ρούχα(από τότε μισώ το σιδέρωμα), ασκούπιστα ή ασφουγγάριστα. Σίγουρα το μάτι της νοικοκυράς είναι άλλο σε σχέση με δύο παιδιά και μετέπειτα έφηβες που επίσης σκοτωνόντουσαν κιόλας.

Θέλω να καταλήξω πως όλες εκείνες τις Κυριακές εγώ ήθελα η μαμά μου να ασχοληθεί λίγο μαζί μου γιατί όλη την βδομάδα δεν την έβλεπα κι ας έμενε η βρωμοσκόνη πάνω στο σύνθετο.

Απλά δε με ένοιαζε!

Όταν η κακομοίρα γυρνούσε τα βράδια στο σπίτι μέσα στη βδομάδα δεν προλάβαινε να ακουμπήσει το κεφάλι της στον καναπέ και την έπαιρνε ο ύπνος.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι σαν παιδί εγώ ήθελα η μαμά μου να παίξει μαζί μου, να γελάσουμε, να πάμε βόλτα, οτιδήποτε.

Αντιλαμβάνομαι ότι και οι δουλειές του σπιτιού είναι απαραίτητες αλλά σίγουρα τα παιδιά μας θα ζήσουν και με λίγη σκόνη.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι μεγαλώσαμε και η καθεμία πήρε το δρόμο της και η μαμά μου τώρα λέει ότι αναγκάστηκε να χάσει τη μισή ζωή των παιδιών της και ότι θα έπαιρνε πίσω κάθε Κυριακή που καθάριζε σαν τρελή για να ασχολείται περισσότερο μαζί μας.

Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό που λένε ισχύει ότι τα παιδιά δε θα μας αγαπάνε για πάντα ανιδιοτελώς, μόνο για λίγες στιγμές προσοχής.

Καλό κουράγιο σε όλες και υπομονή!

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκι δεν έχω ακόμα, το περιμένουμε το καλοκαίρι.

Αλλά υπήρξα παιδί μονογονεϊκής οικογένειας λόγω θανάτου από τεσσάρων χρονών. Αυτό που σίγουρα μπορώ να σας πω κοιτάζοντας πίσω είναι ότι εγώ μεγάλωσα με την αδερφή μου(που είχε αναλάβει το ρόλο του γονιού ως μεγαλύτερη) και ενίοτε με τους παππούδες όταν έρχονταν για εβδομάδες ολόκληρες από επαρχία να μας δούνε και να φέρουν πράγματα.

Κι αυτό γιατί; Η μαμά μου δούλευε δύο δουλειές (κάποια εποχή και τρεις) για να τα βγάλουμε πέρα.

Το παραπάνω δε σας το λέω για να νιώσετε τύψεις όσες εργάζεστε, αλίμονο...στην εποχή που ζούμε είναι κρίσιμο να υπάρχει δουλειά.

Το αναφέρω γιατί μία Κυριακή που καθόταν η μαμά ήθελε να κάνει πάντα γενική στο σπίτι παρόλο που με την αδερφή μου δεν αφήναμε ποτέ άπλυτα πιάτα, ασιδέρωτα ρούχα(από τότε μισώ το σιδέρωμα), ασκούπιστα ή ασφουγγάριστα. Σίγουρα το μάτι της νοικοκυράς είναι άλλο σε σχέση με δύο παιδιά και μετέπειτα έφηβες που επίσης σκοτωνόντουσαν κιόλας.

Θέλω να καταλήξω πως όλες εκείνες τις Κυριακές εγώ ήθελα η μαμά μου να ασχοληθεί λίγο μαζί μου γιατί όλη την βδομάδα δεν την έβλεπα κι ας έμενε η βρωμοσκόνη πάνω στο σύνθετο.

Απλά δε με ένοιαζε!

Όταν η κακομοίρα γυρνούσε τα βράδια στο σπίτι μέσα στη βδομάδα δεν προλάβαινε να ακουμπήσει το κεφάλι της στον καναπέ και την έπαιρνε ο ύπνος.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι σαν παιδί εγώ ήθελα η μαμά μου να παίξει μαζί μου, να γελάσουμε, να πάμε βόλτα, οτιδήποτε.

Αντιλαμβάνομαι ότι και οι δουλειές του σπιτιού είναι απαραίτητες αλλά σίγουρα τα παιδιά μας θα ζήσουν και με λίγη σκόνη.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι μεγαλώσαμε και η καθεμία πήρε το δρόμο της και η μαμά μου τώρα λέει ότι αναγκάστηκε να χάσει τη μισή ζωή των παιδιών της και ότι θα έπαιρνε πίσω κάθε Κυριακή που καθάριζε σαν τρελή για να ασχολείται περισσότερο μαζί μας.

Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό που λένε ισχύει ότι τα παιδιά δε θα μας αγαπάνε για πάντα ανιδιοτελώς, μόνο για λίγες στιγμές προσοχής.

Καλό κουράγιο σε όλες και υπομονή!

 

Πόσο μα πόσο δίκιο έχεις!!!:| Προσπαθώ όσο γίνεται να το τηρώ αυτό και να κάνω τις δουλειές όταν τα παιδιά θα έχουν πέσει για ύπνο το βράδυ, αλλά τότε είμαι τόσο μα τόσο κουρασμένη!!! Το σίγουρο είναι ότι προσπαθώ να είμαι κοντά στα παιδιά μου -κυρίως στον μεγάλο που θέλει και περισσότερη προσοχή- και ακόμα και όταν κάνω τις δουλειές μου τον παίρνω κοντά μου και με...βοηθάει κι αυτός -του αρέσει να το κάνει αυτό-οπότε έτσι έχω 2 σε 1, κάνω την φασίνα μου και χαίρεται κι αυτός που βοηθάει τη μανούλα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκι δεν έχω ακόμα, το περιμένουμε το καλοκαίρι.

Αλλά υπήρξα παιδί μονογονεϊκής οικογένειας λόγω θανάτου από τεσσάρων χρονών. Αυτό που σίγουρα μπορώ να σας πω κοιτάζοντας πίσω είναι ότι εγώ μεγάλωσα με την αδερφή μου(που είχε αναλάβει το ρόλο του γονιού ως μεγαλύτερη) και ενίοτε με τους παππούδες όταν έρχονταν για εβδομάδες ολόκληρες από επαρχία να μας δούνε και να φέρουν πράγματα.

Κι αυτό γιατί; Η μαμά μου δούλευε δύο δουλειές (κάποια εποχή και τρεις) για να τα βγάλουμε πέρα.

Το παραπάνω δε σας το λέω για να νιώσετε τύψεις όσες εργάζεστε, αλίμονο...στην εποχή που ζούμε είναι κρίσιμο να υπάρχει δουλειά.

Το αναφέρω γιατί μία Κυριακή που καθόταν η μαμά ήθελε να κάνει πάντα γενική στο σπίτι παρόλο που με την αδερφή μου δεν αφήναμε ποτέ άπλυτα πιάτα, ασιδέρωτα ρούχα(από τότε μισώ το σιδέρωμα), ασκούπιστα ή ασφουγγάριστα. Σίγουρα το μάτι της νοικοκυράς είναι άλλο σε σχέση με δύο παιδιά και μετέπειτα έφηβες που επίσης σκοτωνόντουσαν κιόλας.

Θέλω να καταλήξω πως όλες εκείνες τις Κυριακές εγώ ήθελα η μαμά μου να ασχοληθεί λίγο μαζί μου γιατί όλη την βδομάδα δεν την έβλεπα κι ας έμενε η βρωμοσκόνη πάνω στο σύνθετο.

Απλά δε με ένοιαζε!

Όταν η κακομοίρα γυρνούσε τα βράδια στο σπίτι μέσα στη βδομάδα δεν προλάβαινε να ακουμπήσει το κεφάλι της στον καναπέ και την έπαιρνε ο ύπνος.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι σαν παιδί εγώ ήθελα η μαμά μου να παίξει μαζί μου, να γελάσουμε, να πάμε βόλτα, οτιδήποτε.

Αντιλαμβάνομαι ότι και οι δουλειές του σπιτιού είναι απαραίτητες αλλά σίγουρα τα παιδιά μας θα ζήσουν και με λίγη σκόνη.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι μεγαλώσαμε και η καθεμία πήρε το δρόμο της και η μαμά μου τώρα λέει ότι αναγκάστηκε να χάσει τη μισή ζωή των παιδιών της και ότι θα έπαιρνε πίσω κάθε Κυριακή που καθάριζε σαν τρελή για να ασχολείται περισσότερο μαζί μας.

Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό που λένε ισχύει ότι τα παιδιά δε θα μας αγαπάνε για πάντα ανιδιοτελώς, μόνο για λίγες στιγμές προσοχής.

Καλό κουράγιο σε όλες και υπομονή!

 

Τι ομορφο ποστ......χαιρομαι που εχω παρατησει δουλεια και την μεγαλωνω και εχω απεραντες ωρες να περναω μαζι της. Ελπιζω η κριση να μην με καταληξει οπως την μαμα σου.......και η αναγκη για χρηματα με κανει να γυρναω βραδυ πλεον σπιτι μου και να βλεπω την κορη μου 1 ωρα και ΑΝ την μερα.....μας εχουν καταντησει να χανουμε την ζωη των ιδιων μας των παιδιων.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια (και αγορια) δεν εργαζομαι , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι γεννημενη να πλενω , σκουπιζω , μαγειρευω κτλ κτλ , και ο αντρας μου ισοτιμα ειναι μεσα σε ολα . Απο το να 3υπνησει για τα παιδια , εως να βαλει ηλεκτρικη ή να πλυνει τα πιατα και να καθαρισει τα μπανια . Το θεωρω τουλαχιστον υποτιμιτικο να μενουνε μαζι 2 ανθρωποι και να μην φροντιζουνε και οι 2 το σπιτι τους .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...