Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Θα βαπτίσουμε την μικρή μας τον Μάιο και ο κουμπάρος πρότεινε να αναζητήσουμε εκκλησάκι έστω και έξω από τη Θεσσαλονίκη για να είναι πιο γραφικά. Βέβαια δεν θέλω να είναι και πολυ μακριά για να μπορέσουν να έρθουν εύκολα οι καλεσμένοι.

Παρακαλώ τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορείς να δεις στη λέσχη κυνηγών προς το Μελισσοχώρι, στο Παλαιόκαστρο (νομίζω) έχει ακόμα ένα πολύ γραφικό και ακόμα ένα κοντά στο Ασβεστοχώρι. Πολλές λεπτομέρειες δεν μπορώ να σου δώσω, υπάρχουν πάντως πολλές επιλογές.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο Άγιος Αλέξανδρος στην Καλαμαριά,στον δρόμο του γηπέδου,σε ένα στενό μέσα.Μικρό,γραφικό,με μεγάλη αυλή και ολόκληρη αλάνα για πάρκινγκ.

Και με τρελή ζήτηση,οπότε αν σε ενδιαφέρει,θα πρέπει να βιαστείς.

Link to comment
Share on other sites

συστηνω ανεπιφυλακτα την Αγ Παρασκευη στο Παλαιοκαστρο.... λειτουργει ανοιξη και καλοκαιρι, δεν υπαρχει τιποτα πιο γραφικο, μες τα δεντρα, συντριβανακι, παρκο, ο πατερ το εχει πολυ περιποιημενο, οι εικονες ειναι εξω και διακοσμουν το χωρο, η βαφτιση γινεται σε ψηλο σημειο και βλεπουν ολοι, και κατω με καρεκλες στηνεται κατι σαν θεατρο, ειναι πανεμορφα βαφτισα τον πρωτο γιο μου εκει κι ακομα κοιταμε τις φωτο με το στολισμο και το τοπιο......αλλα να κλεισετε εγκαιρα, γινεται χαμος!

Link to comment
Share on other sites

για μενα ενα απο τα πιο ωραια ειναι ο Αγ.Βασιλειος (ετσι το λενε αν δε κανω λαθος) στο δρομο για φιλιππειο. ειναι πριν το ξενοδοχειο. πολυ ευκολο σε προσβαση απο ολους,κοντα στην πολη, μεσα στο δασος και με εκπληκτικη θεα!!!!. νομιζω ανοικει στην εκκλησια των Αγιων Αναργυρων στην ανω πολη. αν θες οτιδηποτε να με ρωτησεις η να ρωτησω και γω γιατι Ανω πολη μενω ειμαι στη διαθεση σου. στειλε πμ μονο για να μη ξεχασω το θεμα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ ωραια ειναι στην Αμερικανικη γεωργικη σχολη,εγω εκει εκανα την βαφτιση της μικρης κ ηταν παρα πολυ ωραια!!! Κ ο εξωτερικος χωρος ειναι πολυ καλος κ η εκκλησια μεσα.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

αν θελεισ παντωσ και λιγο πιο μακρια πολυ ςραια ειναι και στην αγ.Μαρινα στη ρεντινα!!!εκανα εκει τη βαφτιση τησ μικρησ!!!εκτοσ το οτι ειναι πανεμορφα οι ιερεισ ειναι απιστευτοι!!!!ηταν πολυ καλοι με το μωρο!!!ολοι εχουν να λενε για το ποσο το προσεξαν!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει τυχει να δω, στην τελευταια βαφτιση που πηγα κανανε τραπεζι στο ταβερνακι που ειναι κολλητα με το παρεκκλησι, αλλα ο πατερ ειναι πολυ καλος και συνεννοησιμος δε χανεις να κανεις μια ερωτηση

 

2310699100

http://www.oraiokastro.gr/files/118/foto/gallery/agiaparaskeui.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις στη δικη μας βαφτιση (ηταν και γαμοβαφτιση συγκεκριμενα) προτιμησαμε τον Αγιο Γεωργιο, την εκκλησια του Χορτιατη.Την ειδαμε και την ερωτευτηκαμε και οι 2!!Ειναι πολυ παλια και πολυ ταπεινη εκκλησιτσα... Ο παπας ηταν εξαιρετικος με το νινι μας( το οποιο,σημειωτεον, ηταν μολις 2,5 μηνων)!! Αξιζει να τη δειτε...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ειναι στην Αμερικανικη γεωργικη σχολη,εγω εκει εκανα την βαφτιση της μικρης κ ηταν παρα πολυ ωραια!!! Κ ο εξωτερικος χωρος ειναι πολυ καλος κ η εκκλησια μεσα.

Θα συμφωνησω μαζι σου.Ειναι καταπληκτικα.Ολο το μερος ειναι πρασινο!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Στην Αμερικανική γεωργική σχολή είναι όντως πάρα πολύ ωραία αλλά δεν είναι εκκλησία του παλαιού ημερολογίου; Έχει κάποια σχέση αυτό; Πάντως θα πάω να δω και τις υπόλοιπες που προτείνεται.

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Στην Αμερικανική γεωργική σχολή είναι όντως πάρα πολύ ωραία αλλά δεν είναι εκκλησία του παλαιού ημερολογίου; Έχει κάποια σχέση αυτό;

 

 

Δεν ξερω αν ειναι παλιοημερολογιτικη πρωτη φορα το ακουω αυτο αλλα εμεις δεν ειχαμε κανενα προβλημα.Εγινε κανονικα το μυστηριο κ αν οντως ειναι δεν καταλάβαμε τιποτα:roll:

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή η εκκλησια δεν είναι παλιοημερολογίτικη. Είναι καταπληκτικό περιβάλλον και πανέμορφη εκκλησία, παντρεύτηκε η κουνιάδα μου εκεί, αλλά υπάρχουν 2 "μείον". 1ον υπερβολικό κόστος - πλήν άμα έχεις γνωστό και "μιλήσει" για την τιμή και 2ον έχει πολύ περπάτημα απο το parking (οκ σε ωραίο περιβάλλον περπατάς αλλά αρκετά).

Η εκκλησία λίγο πριν απο το Φιλίππειο έχει πολύ ωραία θέα και ο πάτερ ευγενέστατος αλλά και σ' αυτήν 2 "μείον". 1ον δεν υπάρχει χώρος μιας και είναι παρεκκλήσι και έτσι ολοι είναι έξω στην ύπαιθρο (χτυπά κατακέφαλα ο ήλιος, φόβος για καμμιά μπόρα ξαφνική) και 2ον λόγω χωματόδρομου τρελή σκόνη.

Κοίταξε λίγο τον ναό στο Νέο Ρύσιο, οχι καμμιά τρομερή εκκλησία (εννοώ απο άποψης αρχιτεκτονικής) αλλά σε ήσυχο μέρος, πολύ ήρεμος πάτερ που επιτρέπει οτι διάκοσμο θέλεις, εύκολη πρόσβαση απο δρόμο προς Μουδανιά, απλετο χώρο (παρκάκι + ιδιόκτητος ναού) για catering + φώτος + "ελεύθερα" για παιχνίδι μικρών επισκεπτών.

Μια άλλη πρόταση, δεν έχω τύχει μυστήριο αλλά επίσκεψη (ν' ανάψω ενα κερί), ο ναός στα Βασιλικά. Ωραίος ναός σε ήσυχη περιοχή, πολύ χώρος για catering + φώτος + παιχνίδι μικρών, εύκολη πρόσβαση. Ο πάτερ μου φάνηκε "άνετος" χωρίς κάποια ιδιοτροπία αλλά όπως είπα δεν έτυχα σε μυστήριο. Μείον τ' οτι είναι "μέσα" στο χωριό και ίσως έρθουν να δούν τί γίνεται διάφορες κυρίες (γιαγιάδες κυρίως) του χωριού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Raw_Shooter το θέμα με το κόστος της εκκλησίας πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί θα ρωτήσω όμως ελπίζω να μην μας ζητήσουν κανένα τρελό ποσό γιατί γνωστό σίγουρα δεν έχω. Κατά τ' άλλα περπατας μεν (οι γιαγιάδες θα έχουν ένα θέμα) αλλά τουλάχιστον έχει πάρκινγκ για όλους. Ολα είναι υπό συζήτηση

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Raw_Shooter το θέμα με το κόστος της εκκλησίας πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί θα ρωτήσω όμως ελπίζω να μην μας ζητήσουν κανένα τρελό ποσό γιατί γνωστό σίγουρα δεν έχω. Κατά τ' άλλα περπατας μεν (οι γιαγιάδες θα έχουν ένα θέμα) αλλά τουλάχιστον έχει πάρκινγκ για όλους. Ολα είναι υπό συζήτηση

Ευχαριστώ

 

το καλοκαίρι που η κολλητή μου έκανε γάμο και βάφτιση εκεί πλήρωσε 400 ευρώ το κάθε μυστήριο γιατί η εκκλησία είναι ιδιωτική και στην ουσία την ''ενοικιάζεις''.

Link to comment
Share on other sites

Raw_Shooter το θέμα με το κόστος της εκκλησίας πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί θα ρωτήσω όμως ελπίζω να μην μας ζητήσουν κανένα τρελό ποσό γιατί γνωστό σίγουρα δεν έχω. Κατά τ' άλλα περπατας μεν (οι γιαγιάδες θα έχουν ένα θέμα) αλλά τουλάχιστον έχει πάρκινγκ για όλους. Ολα είναι υπό συζήτηση

Ευχαριστώ

 

στο Παλαιοκαστρο ειναι 150 ευρω και εχει ανετο παρκινγκ και παρκαι με κουνιες για τα παιδια....

Link to comment
Share on other sites

400?!!!!!!! είναι τρελοί; Και ιδιωτική να είναι, εκκλησία είναι!! δηλαδή τα χρήματα πηγαίνουν στον ιδιώτη και όχι στην εκκλησία; Τρομερή επιχείρηση

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή η εκκλησια δεν είναι παλιοημερολογίτικη. Είναι καταπληκτικό περιβάλλον και πανέμορφη εκκλησία, παντρεύτηκε η κουνιάδα μου εκεί, αλλά υπάρχουν 2 "μείον". 1ον υπερβολικό κόστος - πλήν άμα έχεις γνωστό και "μιλήσει" για την τιμή και 2ον έχει πολύ περπάτημα απο το parking (οκ σε ωραίο περιβάλλον περπατάς αλλά αρκετά).

Η εκκλησία λίγο πριν απο το Φιλίππειο έχει πολύ ωραία θέα και ο πάτερ ευγενέστατος αλλά και σ' αυτήν 2 "μείον". 1ον δεν υπάρχει χώρος μιας και είναι παρεκκλήσι και έτσι ολοι είναι έξω στην ύπαιθρο (χτυπά κατακέφαλα ο ήλιος, φόβος για καμμιά μπόρα ξαφνική) και 2ον λόγω χωματόδρομου τρελή σκόνη.

Κοίταξε λίγο τον ναό στο Νέο Ρύσιο, οχι καμμιά τρομερή εκκλησία (εννοώ απο άποψης αρχιτεκτονικής) αλλά σε ήσυχο μέρος, πολύ ήρεμος πάτερ που επιτρέπει οτι διάκοσμο θέλεις, εύκολη πρόσβαση απο δρόμο προς Μουδανιά, απλετο χώρο (παρκάκι + ιδιόκτητος ναού) για catering + φώτος + "ελεύθερα" για παιχνίδι μικρών επισκεπτών.

Μια άλλη πρόταση, δεν έχω τύχει μυστήριο αλλά επίσκεψη (ν' ανάψω ενα κερί), ο ναός στα Βασιλικά. Ωραίος ναός σε ήσυχη περιοχή, πολύ χώρος για catering + φώτος + παιχνίδι μικρών, εύκολη πρόσβαση. Ο πάτερ μου φάνηκε "άνετος" χωρίς κάποια ιδιοτροπία αλλά όπως είπα δεν έτυχα σε μυστήριο. Μείον τ' οτι είναι "μέσα" στο χωριό και ίσως έρθουν να δούν τί γίνεται διάφορες κυρίες (γιαγιάδες κυρίως) του χωριού.

 

 

 

 

axaxax συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ.....ETSI ΑΚΡΙΒΩς και στις γιαγιαδες στα βασιλικα μεσα επεσες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

400?!!!!!!! είναι τρελοί; Και ιδιωτική να είναι, εκκλησία είναι!! δηλαδή τα χρήματα πηγαίνουν στον ιδιώτη και όχι στην εκκλησία; Τρομερή επιχείρηση

 

Ακριβώς . Δεν ξέρω αν δίνεις επιπλέον για την ενορία. Είναι σαν να έχεις ένα εκκλησάκι στην αυλή του σπιτιού σου και να θέλω να παντρευτώ εκεί. Μπορεί να μου πεις με τα χαράς αλλά ...... κατέβαινε τα ευρώπουλα...:wink:

Link to comment
Share on other sites

θα συμγωνήσω με στην Στέλλα στην Αγ.Παρασκευή στο Ωραιόκαστρο είναι τέλεια και εμείς εκεί κάναμε την βάπτιση της κόρης μου.

 

δειτε και http://www.oraiokastro.gr/files/118/foto/gallery/parkoanpsikt.jpg

το παρκακι - δυστυχως δε βρισκω φωτο να φαινεται το συντριβανι!

Link to comment
Share on other sites

Το 400αρι είναι σχετικά υποφερτό......κάπου τόσο νομίζω πλήρωσαν τελικά (μέσω γνωστού) και η κουνιάδα μου, σαν αρχική είχα ακούσει για 1000ρικο !!!! Βέβαια ήταν για γάμο (περισσότερη ώρα + φώτα κτλ), ίσως η βάφτιση κοστίζει λιγότερο...αλλά και τα 400 για 1,5 ώρα ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ είναι πολλά (κατ' εμέ).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...