Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλη οιστραδιολη, φαση διεγερσης


Recommended Posts

Κοριτσακια ΒΟΗΘΕΙΑ. Σημερα ειναι η ενατη ενεση γκοναλ. Πηγα στο γιατρο εκανα υπερηχο και οιστραδιολη. Στον υπερηχο μου ειπε οτι μεγαλωνουν. Να συνεχισω γκοναλ 150 ως Παρασκευη και να κανω παραλληλα και Ceτrotide.Τη Παρασκευη θα με ξαναδει και Δευτερα ωοληψια. Ομως 1 η ωρα πηρα για την οιστραδιολη και ειναι μολις 63. Η μαια μονο καθησυχαστικη δεν ηταν . Μου τονισε οτι ειναι πολυ χαμηλα πολυ χαμηλα , λες και εφταιγα εγω και να μιλησω με το γιατρο. Τον πηρα αλλα δεν σηκωνε , θα τον παρω οπως παντα το απογευμα. Τι σημαινει τοσο χαμηλη οιστραδιολη???? Τα κανω ολα τσαμππα?? Πειτε σας παρακαλω απο την εμπειρια σας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσακια ΒΟΗΘΕΙΑ. Σημερα ειναι η ενατη ενεση γκοναλ. Πηγα στο γιατρο εκανα υπερηχο και οιστραδιολη. Στον υπερηχο μου ειπε οτι μεγαλωνουν. Να συνεχισω γκοναλ 150 ως Παρασκευη και να κανω παραλληλα και Ceτrotide.Τη Παρασκευη θα με ξαναδει και Δευτερα ωοληψια. Ομως 1 η ωρα πηρα για την οιστραδιολη και ειναι μολις 63. Η μαια μονο καθησυχαστικη δεν ηταν . Μου τονισε οτι ειναι πολυ χαμηλα πολυ χαμηλα , λες και εφταιγα εγω και να μιλησω με το γιατρο. Τον πηρα αλλα δεν σηκωνε , θα τον παρω οπως παντα το απογευμα. Τι σημαινει τοσο χαμηλη οιστραδιολη???? Τα κανω ολα τσαμππα?? Πειτε σας παρακαλω απο την εμπειρια σας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι όντως χαμηλή. Καλό είναι να μιλήσεις με τον γιατρό και να δείτε τι άλλο θα κάνετε. Δε ξέρω αν έχει τώρα νόημα να σου αυξήσει τη δόση. Άλλη οιστραδιόλη δεν έκανες πιο μπροστά;

 

Έχοντας περάσει ακριβώς το ίδιο, μπορώ να σου πω, με μεγάλο πόνο καρδιάς, πως είναι καλύτερα να σταματήσεις εδώ. Το να συνεχίσεις χωρίς να έχεις κανένα απολύτως αποτέλεσμα είναι ακόμη χειρότερο και πονάει πολύ περισσότερο απ' ότι πονάς τώρα.

 

Και στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ άλλαξα αμέσως γιατρό, γιατί είναι αδύνατον να με βάζει κάποιος να περνάω όλη αυτή τη διαδικασία ενώ δεν υπάρχει κανένα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα

φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μόνο ο γιατρός σου θα μπορούσε να σου απαντήσει μετά βεβαιότητας για τη σημασία και τις αιτίες που την προκαλούν. Πάντως σε μένα στο παρελθόν η οιστραδιόλη που δεν ανεβαινε και δεν έφτανε σε φυσιολογικές τιμές στην κάθε φάση του κύκλου οφειλόταν σε υπάρχουσες συμφίσεις στη μήτρα και στον τράχηλο. Μάλιστα εγώ δεν είχα ούτε περίοδο για κάποιο διάστημα. Υστεροσκόπιση έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια δεν πηγε τιποτα καλ, Κανενα ωαριο απο τα 4- 5 δεν ηταν καλο... Εχω κανει σαλπιγγογραφια αλλα ηταν αριστη,,, Δεν νομιζω να συνεχισω στον ιδιο γιατρο. Η εμπειρια ηταν αθλια.. Αλλα και που να παω??? Ποιον να εμπιστευτω???

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σου!λυπαμαι που πηγαν ετσι τα πραγματα!!!!τωρα πρεπει να το ψαξεις καλυτερα! να δεις για πιο λογο η ποιοτητα των ωαριων δεν ειναι καλη.Η σαλπιγγογραφια δεν εχει σχεση με την ποιοτητα,να ξερεις!

 

..σιγουρα δεν θα συνεχιζεις στον ιδιο γιατρο,ψαξ'το και αλλου,το ξερω,ειναι δυσκολο να εμπιστευτεις καποιον,αλλα ΠΡΕΠΕΙ!!!!Μπορει να φταει και το πρωτοκολλο,η κατι αλλο που δεν εκανε καλα ο γιατρος σου.

 

....πρεπει να βρεις γιατρο ειδικευμενο στην υπογονιμοτητα!(εμενα,για την ποιοτητα των ωοαριων,μου εχουν προτεινει "προεμφυτευτικο ελεγχο",πριν κανω εξωσωματικη!)....

...καλη δυναμη,κοπελα μου!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν πηγε τιποτα καλ, Κανενα ωαριο απο τα 4- 5 δεν ηταν καλο... Εχω κανει σαλπιγγογραφια αλλα ηταν αριστη,,, Δεν νομιζω να συνεχισω στον ιδιο γιατρο. Η εμπειρια ηταν αθλια.. Αλλα και που να παω??? Ποιον να εμπιστευτω???

 

Τι εννοείς ότι κανένα ωάριο δεν ήταν καλό; δεν μπόρεσε να γονιμοποιηθεί κανένα η δε μπήκαν στη διαδικασία να τα γονιμοποιήσουν; Δεν ξέρω αν η οιστραδιόλη έχει κάποια σχέση με την ποιότητα των ωαρίων αυτή καθ'αυτή. Ποιός είναι ο εξωσωματικός σου (στείλε μου πμ αν θες)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

συγνωμη, ειμαι ασχετη, ποσο πρεπει να ειναι η οιστραδιολη, για να γινει η

ωοληψια? εγω ειμαι σε φαση διεγερσης εδω κ8 μερες, με 4 ωοθηλακια αλλα η Ε2 μου ειναι μονο 12,8. την Δευτερα θα κανω νεα μετρηση κ περιμενα να ειμαι ετοιμη για ωοληψια.

Link to comment
Share on other sites

ladida καλημερα! σε καταλαβαινω απολυτα, γιατι κ εγω ειμαι τωρα στην ιδια φαση με σενα, κ χειροτερα μπορω να σου πω. στην 12η ενεση διεγερσης , κ 3 μερεσ πριν μετρισα οιστροδιολη 12,8. καταλαβαινεις πως νιωθω , κ τι αγχος εχω. κ εγω στον υπερηχο, εχω 5 ωοθηλακια, αλλα νωμιζω οτι με αυτη τη μετρηση δε θα φτασω στο τελος. εσενα σου εκανε ωοληψια ?? η σταματησες τη θεραπεια??

Επεξεργάστηκαν by χανια 2011
διαγραφη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

καλησπέρα κορίτσια! επαναφέρω το θέμα και θα ήθελα αν μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μου τις εμπειρίες σας σχετικά με την οιστραδιόλη? τί φταίει και είναι χαμηλή? τί δείχνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...