Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίγη βοήθεια εδώ!


Adilyn

Recommended Posts

Γεια σας μανούλες και μέλλουσες μανούλες! Ή απλές θνητές σαν και εμένα...χαχαχα

Φυσικά η ώρα απαράδεκτη αλλά με βασανίζουν πράγματα και οι αϋπνίες μου κρατάνε για πάντα! Καταρχάς να σας ενημερώσω από τώρα ότι έχω έναν κύκλο που μπορεί από 30 μέρες να είναι ως 45 ...ή και να κάνω και 15-20 μέρες καθυστέρηση έτσι επειδή μπορεί!! Χαχαχα δεν έχω τίποτα γυναικολογικά απλά έτσι είναι...

Λοιπόν ..είμαι βρεφονηπιοκόμος και στον παιδικό γίνεται πάρτυ με μικρόβια και αρρώστιες!Κάποιο ζουζουνάκι λοιπόν τέλη Νοεμβρίου με κόλλησε αμυγδαλίτιδα η οποία επειδή μάλλον δεν την έδωσα σημασία εξελίχτηκε σε όξεια ; Δεν έχω ιδέα! Το θέμα μου είναι οτι ο γιατρος μου έδωσε αντιβίωση Claripen σε συνδυασμό με ένα άλλο το οποίο δεν θυμάμαι τωρα γιατι πέταξα τα κουτακια :( Έπαιρνα ανα 12 ώρες 2 χάπια και 20 σταγόνες κορτιζόνης για 10 μέρες .... Έκανα αιματολογικές και έλεγχο ούρων και τελικά η αντιβίωση μου δημιούργησε ουρολοίμωξη .... Όποτε ξεκινάω καπάκι να παίρνω zinadol ανά 12 ώρες πάλι ένα χάπι...και δύο κουτιά παρακαλώ zinadol!Εγω ουρολοίμωξη πρώτη φορά έπαθα στην ζωή μου όποτε δεν ήξερα ότι έπρεπε μαζί με αυτή την αντιβίωση να παίρνω και τα Ultra Levure για να μην πάθω καμιά μυκητίαση ..Τελειώνω με τα zinadol ,πηγαίνω στην γυναικολόγο μετά από ενοχλήσεις που είχα μαθαίνω ότι έχω μυκητίαση εξαιτίας της αντιβίωσης ...Και τώρα τελειώνω την αντιβίωση για την μυκητίαση η οποία είναι επίσης άνα 12 ωρες ένα χάπι Sporanox και κάτι "ωραία" υπόθετα προτού κοιμηθώ .

Συγχωρέστε με για το μεγάλο κείμενο ,αλλά υπάρχει ένα μεγάλο θέμα , περίοδος ακόμα δεν μου έχει έρθει την υπολόγιζα περίπου 14-15 να έρθει αλλά τζίφος!Άρχισε να είναι ευαίσθητο το στήθος μου πριν καμιά βδομαδούλα χωρις να έχει πριστεί και ναι έχω ελεύθερες επαφές με τον σύντροφό μου!Χωρίς να ολοκληρώνει μέσα μου φυσικά.... Δεν έχουμε πρόβλημα για το θέμα εγκυμοσύνης πόσο μάλλον εγώ αυτός θα χαρεί παραπάνω από εμενα αν εχουμε μωρακι αλλα το θεμα ειναι οτι τα Sporanox που παιρνω δεν κανει να τα παιρνεις οσο εισαι εγκυος γιατι εχουν φοβερες παρενεργειες προς το μωρο ...Θα κανω ενα τεστακι ομως σε 2 μερες μολις τελειωσω την αντιβιωση για να είμαι σιγουρη οτι δεν θα σακατεψω κανενα πλασματακι με τα κωλοφαρμακα!! Η ερώτηση μου είναι..υπάρχει περίπτωση να έχω καθυστέρηση λόγω αυτών των αντιβιώσεων ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα , τα φάρμακα επηρεάζουν σε μεγάλο ή μικρότερο βαθμό τα πάντα..

Τον ύπνο , την όρεξη , το έντερό μας κλπ...Και την περίοδο.

 

Το ultra levure ,που ανέφερες , έχω την εντύπωση οτι είναι για τη διάρροια ,που μπορεί να εμφανίσουμε κατά τη λήψη "βαρειάς" αντιβίωσης.

 

Καλό θα ήταν να απέφευγες τις ελεύθερες επαφές, τώρα με τόσα φάρμακα , γιατί είναι κρίμα να γίνει κάτι δυσάρεστο, το οποίο και απεύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , τα φάρμακα επηρεάζουν σε μεγάλο ή μικρότερο βαθμό τα πάντα..

Τον ύπνο , την όρεξη , το έντερό μας κλπ...Και την περίοδο.

 

Το ultra levure ,που ανέφερες , έχω την εντύπωση οτι είναι για τη διάρροια ,που μπορεί να εμφανίσουμε κατά τη λήψη "βαρειάς" αντιβίωσης.

 

Καλό θα ήταν να απέφευγες τις ελεύθερες επαφές, τώρα με τόσα φάρμακα , γιατί είναι κρίμα να γίνει κάτι δυσάρεστο, το οποίο και απεύχομαι.

Ναι σίγουρα..

Ε εμένα μου είπε ο γυναίκολογος ότι γενικά είναι κατά των μικροργανισμων που δημιούργουντε κατά την λήψη αντιβιοτικων, απλά θεωρώ ότι σε διάστημα 2 μηνών ήταν πολλά φάρμακα και ήθελα να σας ρωτήσω αν γενικά είχε κάποια εμπειρία με αυτά τα συγκεκριμένα για να μου πει την γνώμη της. Ανησυχώ απλά αρκετά.. :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...