Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10 μηνών, ανεπαρκής πρόσληψη βάρους


novak

Recommended Posts

Καλή σας μέρα! Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας για το βάρος της μικρής μου, καθότι έχω ψιλοανησυχήσει…Δυστυχώς είμαι στο γραφείο και δεν έχω τις αναλυτικές μετρήσεις πρόχειρες, αλλά η κατάσταση έχει γενικά ως εξής:

 

 

- Η μπέμπα γεννήθηκε 3180 στις 41+2 εβδομάδες. Καθʼόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης από τους υπέρηχους υπολογιζόταν μεταξύ 10ης και 20ης καμπύλης, αλλά με την παράταση της κύησης γεννήθηκε με αρκετά καλό βάρος.

 

 

- Μέχρι 8 μηνών θήλαζε αποκλειστικά αλλά η πρόσληψη βάρους ήταν πάντα λίγο οριακή, εντός του φυσιολογικού αλλά οριακή. 4 μηνών ήταν στην καμπύλη 35, αλλά έκτοτε ακολουθεί πτωτική πορεία στο ρυθμό πρόσληψης βάρους: 7 μηνών έπεσε στην 20η, και χτες 10,5 μηνών έπεσε στην 7η! Τώρα το βάρος της είναι 7650 και τον τελευταίο 1,5 μήνα έβαλε μόνο 200 γρ.

 

 

- Να σημειώσω ότι είχε αλλεργία το αγελαδινό, την οποία είχαμε αντιμετωπίσει με δική μου αποχή από τα πάντα όλα, και τώρα πίνει στοιχειακό γάλα. Πρόσφατα έκανε στο Παίδων τα δερματικά τεστ στο γάλα, βγήκαν αρνητικά και μου συνέστησαν να της ξεκινήσω γιαούρτι και τυρί 10 μηνών (δηλαδή τώρα).

 

 

- Τρώει στερεές μια χαρά – εντάξει, δεν είναι και ο σούπερ φαταούλας, αλλά τρώει μεσημεριανό χορτόσουπα ή κρεατόσουπα περίπου 200 ml, το απόγευμα βρώμη ή ρυζάλευρο ή κρέμα δημητριακών με υποαλλεργικό γάλα, και μόνο με τη φρουτόκρεμα δεν τα πάει πολύ καλά. Της αρέσει όμως πολύ να μασουλάει λιωμένα φρουτάκια, ψωμάκι , καροτάκι και λοιπά «σνακ» ανάμεσα στα γεύματα. Πίνει γάλα 180 ml πρωί-βράδυ και εδώ και 1 μήνα δεν ξυπνάει πια τη νύχτα για γάλα (βασικά ξυπνάει, αλλά με λίγα χάδια ξανακοιμάται σε dt).

 

 

- Ύψος παίρνει κανονικότατα, ήταν και παραμένει στην καμπύλη 70.

 

 

- Γενικά είναι πολύ χαμογελαστή, ήρεμη και ευδιάθετη.

 

 

- Ο παιδίατρος ήταν καθησυχαστικός, μου είπε ότι ναι μεν δεν βάζει βάρος, αλλά η συνολική της εικόνα είναι πολύ καλή, οπότε να περιμένουμε ένα δίμηνο και αν δεν ανακάμψει να κάνουμε γενικές εξετάσεις.

 

 

Εγώ όμως έχω ανησυχήσει! Γιατί πέφτει στις καμπύλες;; Αφού τρώει μια χαρά το φαγητό της, και δεν δείχνει να την ενοχλεί κάτι…Και αφού μάλλον έχει ξεπεράσει τις αλλεργίες…Τι μπορεί να φταίει;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το βάρος της γέννησης δεν έχει μεγάλη σημασία για το σωματότυπο του ανθρώπου. Μπορεί ένα παιδί να γεννηθεί με βάρος κοντά στο μέσο όρο, αλλά να εξελιχθεί σε μινιόν. Δεν είναι κακό αυτό. Αλλά ένα παιδί με μέσο βάρος γέννησης μέχρι να φτάσει στις καμπύλες μινιόν δεν θα παίρνει πολύ βάρος για ένα διάστημα. Λογικό είναι. Αν την βρίσκεις υγιή και ο γιατρός σου δεν βλέπει λόγο ανησυχίας, μην ανησυχείς. Εσύ κι ο μπαμπάς της τι σωματότυπο έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να μην ανησυχεις καθώς και ο γιατρός αυτό λέει.

Παντως και μενα η κόρη μου (σχεδόν 11 μηνών) με το σταγονόμετρο βάζει το βάρος ενώ τρώει πάρα πολύ. Δηλαδή άλλο μωρό με τοφαγητό της κόρης μου θα έβαζε σίγουρα πάνω από 0.5 κιλό το μήνα ενώ η δικιά μου κοντά στα 300 γρ. Όπως σου είπε και η άλλη κοπέλα είναι και θέμα γονιδιακό (δηλαδή παίζει ρόλο και ο σωματότυπος των γονιών).

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου αρχισε να πεφτει καμπυλες οταν μπηκαν οι στερεες...φτασαμε να ειναι στη χαμηλοτερη καμπυλη.Υπηρχαν πολλοι μηνες που δεν επαιρνε τπτ...ετσι και επαιρνε 200 γραμμαρια καναμε παρτυ.Δεν ετρωγε τπτ βεβαια.Απο 10 μηνων ο παιδιατρος μου ειπε να του ελευθερωσω τη διατροφη και να του δινω οτι θελει αρκει να τρωει.Καναμε γενικες για ουρολοιμωξη, υπερηχους κοιλιας αν θυμαμαι καλα αυτα καθαρα.Ο παιδιατρος ηθελε να τον βαλουμε μεσα σε νοσοκομειο να κανουμε περισσοτερους ελεγχου...αλλα συνεχως του ελεγα αστον μου αλλον ενα μηνα να προσπαθησω...δεν ηθελα να ταλαιπωρηθουμε με νοσηλεια.Τελικα δε μπηκαμε.Κανονικα μου ειχε πει οτι οσα παιδακια ειναι στην τελευταια καμπυλη η αναμεσα στις 2 τελευταιες πρεπει να ελεγχονται.Συνεχισαμε στο ιδιο μοτιβο για μηνες ωσπου το πηραμε αποφαση οτι ετσι ειναι το σκαρι του.Θυμαμαι προσπαθουσα να πιασουμε τα 8 κιλα οταν χρονισε.Σημερα 29 μηνων...ειναι 11 κιλα.Μεσα σε 1,5 χρονο βαλαμε μολις 3 κιλα.

 

Τωρα αν πιστευεις εσυ σα μαμα...οτι με τις ποσοτητες που τρωει θα επρεπε να εχει βαλειπερισσοτερο βαρος τοτε κανε μια γενικη μη παιζει καμια ουρολοιμωξη...κριμα ειναι να ταλαιπωρηθει αν ειναι.

 

Επισης θυμαμαι μου ειχ επει ο γιατρος πως αν κατι δεν παει καλα αργα η γρηγορα θα παρουσιαστει προβλημα και στο υψος η στην περιμετρο κεφαλιου.

Link to comment
Share on other sites

novaκ και εμενα η κορη μου βαζει πολύ λιγο βαρος τη φορα αν και τρωει παρα παρα πολύ ,,,είναι 7,500 Kg και 73 cm (9,5 μηνων) αλλα :1) είναι παρα παρα πολύ ζωηρη,,,δε καθεται καθολου οποτε το θεωρω λογικο να μην βαζει πολύ σε σχεση με αλλα παιδακια που βλεπω να μην κουνιουνται καθολου από την αγκαλια της μαμας,,,και 2) και εγω και ο συζυγος ειμαστε στο ιδιο μοτιβο,,εχουμε δηλαδη τετοιο σωματοτυπο και πολύ καλο μεταβολισμο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Novak εξαρτάται τι στέρεες ακριβώς της δίνεις

Το αγελάδινο σε μορφη γιαουρτι η στα δημητριακα παχαινει πολυ οπότε αυτός μπορεί να είναι ένας απο τους λόγους

Δοκίμασε να της δώσεις κάτι παχυντικο, μαγειρευε με ελαιόλαδο και βούτυρο και δωστής λίγο αβοκαντο η τυρί Φιλαδέλφεια πάνω σε τοστ και δες πως παει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα, με βάση την εμπειρία μου από ένα παιδί που δεν έπαιρνε βάρος εύκολα και δεν παίρνει και με βάση τις συμβουλές τις παιδιάτρου να μην ανησυχείς αν: 1) τρώει ικανοποιητικά (πράγμα που απ' ότι βλέπω κάνει), 2) είναι ζωηρή, 3) έχει γενικότερα σωστή ανάπτυξη (συναισθηματική - σωματική - πνευματική), 4) κοιμάται καλά.

Εμένα η δικιά μου χρόνισε στα 8 κιλά. Κι εκεί παρέμεινε για 5 μήνες, τρώγοντας όμως καλά. Κάναμε βέβαια όταν χρόνισε προληπτικά εξετάσεις ούρων κι αίματος που βγήκαν σούπερ κι έκτοτε δεν ξαναανησύχησα. Σήμερα κοντεύει τα 3 και είναι 13 κιλά και πολύ πάνω από την τελευταία καμπύλη στο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις! Με καθησυχάζει αρκετά που βλέπω ότι σε τόσες ανάλογες περιπτώσεις δεν υπήρχε τελικά κανένα πρόβλημα!

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ και ο σύζυγος είμαστε αρκετά αδύνατοι, εγώ δε ως μωρό ήμουν πολύ μινιόν.

 

Μάλλον το κάθε παιδάκι έχει το δικό του μοτίβο ανάπτυξης...Ο γιος μας πχ., στην ηλικία της μπέμπας και με πολύ παρόμοια διατροφή, ήταν ένα πολύ παχουλό μωρό! Τώρα έχει εξελιχθεί σε ένα ψιλόλιγνο παιδάκι :-)

 

Επομένως θα την παρακολουθήσουμε τη μικρή, να δούμε πού το πάει :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...