Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΗΨΗ ΦΟΛΛΙΚΟΥ ΟΞΕΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ?


Recommended Posts

έχω ακούσει ότι γενικά είναι καλό να παίρνουμε συμπληρώματα φολλικού οξέος 2 3 μήνες πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες ή εν πάσει περιπτώσει όταν θελήσουμε να ξεκινήσουμε γιατί βοηθάει στη σύλληψη..η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι ειναι αλήθεια! Πολλές φίλες μου το ξεκίνησαν όταν ξεκίνησαν και οι προσπάθειες. Βοηθά πολύ και σαν αποθήκη σιδήρου αλλά και στην αποφυγή ανωμαλιών του νευρικού σωλήνα του εμβρύου. Εγώ βέβαια καμία από τις δύο φορές δεν πρόλαβα να πάρω γιατί πριν καλά καλά πουμε οτι ξεκινάμε τις προσπάθειες έμεινα έγκυος...κι έτσι το ξεκινησα εκ των υστέρων!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ΝΑΙ,βοηθαει πολυ.Εμενα ,μου ειχε δωσει ο ιατρος να παρω,απο ενα/μερα πριν μεινω εγκυος.

Τωρα ,μετα απο 2 αποβολες,παιρνω απο 2/μερα,με την ελπιδα οτι σε 2-3 μηνες θα κανουμε παλι προσπαθειες.

 

Παντος,βοηθαει πολυ,και ειναι ακινδυνο,παρενεργειες δεν εχει.Αλλα,πριν το παρεις,συμβουλεψου εναν ιατρο.

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει ότι γενικά είναι καλό να παίρνουμε συμπληρώματα φολλικού οξέος 2 3 μήνες πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες ή εν πάσει περιπτώσει όταν θελήσουμε να ξεκινήσουμε γιατί βοηθάει στη σύλληψη..η γνώμη σας?

 

πολυ σωστα..εμενα η γιατρος μου , μου το ειχε δωσει οταν της ειπα πως ξεκιναω προσπαθειες...ειναι εντελως ακινδυνο χαπακι που το περνεις καθε μερα οτι ωρα θελεις..οποτε ξεκινα το !!!!!και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑ!!!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλάμε για τα filicine 2mg; Γιατί κάπου διάβασα ότι πρέπει να παίρνεις 400mg ημερησίως. Μάλλον κάποιο πρόβλημα με τις μονάδες. Γράψτε μου τι πήρατε εσείς.

 

ναι αν μπορείτε γράψτε και σε μένα τις αναλογίες

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τα filicine 2mg; Γιατί κάπου διάβασα ότι πρέπει να παίρνεις 400mg ημερησίως. Μάλλον κάποιο πρόβλημα με τις μονάδες. Γράψτε μου τι πήρατε εσείς.
Γιατί 2mg; Εγώ πήρα των 5mg. Αυτό πάντως είναι συμπλήρωμα, υποτίθεται ότι το υπόλοιπο το πέρνεις από τις τροφές
Link to comment
Share on other sites

Των 5mg παίρνω και εγώ και μάλιστα 2 την ημέρα γιατί εχω γενικότερα χαμηλό σίδηρο. Αυτά που θα πρέπει να προσέξετε με το φολικό είναι:

α) είναι καλύτερα να το πέρνετε με πορτοκαλάδα χυμό γιατί η βιταμίνη c βοηθάει στην ευκολότερη απορρόφησή του από τον οργανισμό

β) δεν πρέπει τουλάχιστον για μισή ώρα πριν και μετά να καταναλώσετε καφέ, τσάι ή οτιδήποτε περιέχει καφείνη γιατί απλά καταστρέφεται

γ) απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό αν ληφθεί με άδειο στομάχι και σε τακτική ώρα καθημερινά π.χ. εγώ το πέρνω (βοήθειά μου!!) κάθε πρωί γύρω στις 7.15 (πριν φύγω για την δουλειά) μαζί με ένα ποτήρι χυμο πορτοκάλι.

όλα τα παραπάνω βεβαια δεν τα έχω βγάλει από την κλάβα μου. τα ίδια ακριβώς μου είχε πει και ο παθολόγος και ο αιματολόγος όταν ανακαλύψα ότι έχω χαμηλό σίδηρο, φεριτίνη και αιματοκρίτη που τα προκαλεί το στίγμα μεσογειακής αναιμίας. τα ίδια ακριβώς μου είπαν και οι 2 γυναικολόγοι που πήγα όταν ξεκίνησα τις εγκυμοσύνες-παλινδρομήσεις

Link to comment
Share on other sites

εμενα ,αφου δεν μου βρηκαν τιποτα,ηταν ολα καλα στις πρωτες εξετασεις που ειχα κανει πριν ενα χρονο,ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΑΝ ????????

και τωρα,μαλιστα,μετα απο την δευτερη αποτυχημενη προσπαθεια,παιρνω 2 των 5 μγ.Με τον φραπε το πρωι,ξερετε τι νοστιμα που ειναι ?(!!!!)

 

Με πιανει καούρα ,μετα,αλλα τι να κανω η καημενη....τα παιρνω...μεχρι να παω σε καποιον αλλον ιατρο,που θα μου πει ...ξερω και εγω...τι αλλο..

 

πω,πωωω,δηλαδη τζαμπα τα παιρνω ?τζαμπα χαπακωνομαι καθε μερα ???(αφου δεν απορροφουνται απο τον οργανισμο,μαζι με καφε ?)

 

ουπς!!!την πατησα!!!καλα,απο εδω και στο εξης θα τα παιρνω με κρασακι,στην ταβερνα,που παμε για μεζε,σχεδον καθε βραδυ...

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

michel,

με βότκα θα είναι καλύτερα, εκεί να δεις κεφάλι!!!!

 

μηπως να το αλλάξουμε και αντί να λέμε ''πάμε για καφέ''

να λέμε ''παμε για φολικό;;''

θα ακούγεται και glamourous στους άσχετους!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

michel,

με βότκα θα είναι καλύτερα, εκεί να δεις κεφάλι!!!!

 

μηπως να το αλλάξουμε και αντί να λέμε ''πάμε για καφέ''

να λέμε ''παμε για φολικό;;''

θα ακούγεται και glamourous στους άσχετους!!!!!!!!!!

:lol::lol::lol: Να ’στε καλά κορίτσια, με κάνατε και γέλασα. Πάντως και εγώ το ίδιο λάθος έκανα. Τα έπαιρνα με καφέ. Άντε φτου κι απ’ την αρχή τώρα
Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΩΩΩΩΩ....αλλα,δυστυχος η βοτκα δεν μ'αρεσει...μου θυμιζει ενα γερό μεθυσι που εκανα περσυ,απο ΜΙΑ βοτκα,και μονο,και μαλωσαμε με τον ανδρα μου για το συμβαν,και δεν μου μιλαγε για 2 εβδομαδες μετα(μαζι με αυτες τις δυο εβδομαδες ,περασαν και οι γονιμες μερες,και...ετσι πηγε χαμενος ο μηνας αυτος,τότε!!!)...

 

{γι'αυτο δεν θα τα παρω με βοτκα,αλλα με campari-σοδα,μ'αρεσει πιο πολυ!!!}ειναι και δροσερο,παει και με τις καιρικες συνθηκες-ζεστη κανει,τι στο καλο ?με κατι πρεπει να δροσιστουμε και εμεις...

 

το σαββατο στο σουπερ-μαρκετ που πηγαμε,εβαλα και ενα μπουκαλι καμπαρι στο καροτσι,και μου λεει ο ανδρας μου"αυτο ?",του λεω"αυτο το πηρα για να πινω στο μπαλκονι,τα βράδια οταν λειπεις εσυ!".(καμια φορα με βολευει να βγαινει και με ανδροπαρεα,για να μεινω μονη μου η με τις φιλες μου,και περναμε τέλεια !!!).Μου λεει "μπραβο,κυρία μου,εχεις πλακωσει τα ποτα και τα τσιγαρα,και θες να κανεις και παιδι!!!επεσε γελιο,μετα...

 

ουπς!ξεφυγαμε απο το θεμα....λοιπον,παρτε φολλικο οξυ,αλλα παντα με τις οδηγιες του ιατρου σας ....αμιν!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

καλα ειμαι.προσπαθω να το ριξω στη πλακα....τι να κανω η κακομοιρα...γενικα καλα,μπαινει το νερο στ'αυλακι...εξετασεις...καινουργιους ιατρους βρηκα...σε διλημα ειμαι...δεν ξερω σε ποιον να παω....με αλλα λογια,τα εχω παιξει λιγο....

 

Θα φτιαξω τα μαλλια μου σημερα,περιμενω την κομωτρια να μου κανει ανταυγιες,μπας και αλλαξει η διαθεση μου,καπως....αυτα τα νεα ,ΕΣΥ ?

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα ειμαι.προσπαθω να το ριξω στη πλακα....τι να κανω η κακομοιρα...γενικα καλα,μπαινει το νερο στ'αυλακι...εξετασεις...καινουργιους ιατρους βρηκα...σε διλημα ειμαι...δεν ξερω σε ποιον να παω....με αλλα λογια,τα εχω παιξει λιγο....

 

Θα φτιαξω τα μαλλια μου σημερα,περιμενω την κομωτρια να μου κανει ανταυγιες,μπας και αλλαξει η διαθεση μου,καπως....αυτα τα νεα ,ΕΣΥ ?

Εγώ τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου. Πάντως εγώ έχω βγάλει για τα καλά το νερό από το αυλάκι. Ούτε γιατρούς θέλω, ούτε τίποτα. Έχω απελευθερωθεί εντελώς από την εμμονή μου και ελπίζω να απελευθερωθώ και από την ιδέα. Πρέπει να αρχίσω να ανασαίνω ξανά
Link to comment
Share on other sites

Να ανασαινεις ξανα -συμφωνω!

Να απελευθερωθεις απο την ιδεεα-οχι,δεν συμφωνω!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ!Ουτε για σενα ,ουτε για τους υπολοιπους που αγαπας!(τον γιο σου και τον ανδρα σου,λεω)

 

Καλα,σε αφηνω να κανεις απλα,ΕΝΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ,να ξεκουραστεις απο σκεψεις και τρεξιματα!μονο αυτο!!!!!

 

Και θα δεις...θα ερθει...που θα παει το ατιμο...δεν μπορει...θα ερθει....μαλλον το αγχος ειναι αυτο που μας κανει την μεγαλυτερη ζημια!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Να ανασαινεις ξανα -συμφωνω!

Να απελευθερωθεις απο την ιδεεα-οχι,δεν συμφωνω!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ!Ουτε για σενα ,ουτε για τους υπολοιπους που αγαπας!(τον γιο σου και τον ανδρα σου,λεω)

 

Καλα,σε αφηνω να κανεις απλα,ΕΝΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ,να ξεκουραστεις απο σκεψεις και τρεξιματα!μονο αυτο!!!!!

 

Και θα δεις...θα ερθει...που θα παει το ατιμο...δεν μπορει...θα ερθει....μαλλον το αγχος ειναι αυτο που μας κανει την μεγαλυτερη ζημια!!!

Η ιδέα όμως φέρνει την εμμονή και η εμμονή «σκοτώνει». Ας είναι, το έχω ρίξει εντελώς στην τρελλίτσα και αισθάνομαι καλύτερα. Τώρα αν στο τέλος τρελλαθώ, θα δίξει :)
Link to comment
Share on other sites

το πολυ-πολυ να ανοιξουμε ενα τοπικ "ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΛΕΣ",να γινουμε τακτικα μελη,και βλεπουμε....ως τότε,όμως,ολο και κατι καλο θα μας συμβει...τι λες?

 

Ποτέ δεν ξερεις τι μπορει να σου επιφυλαξει η μοίρα!μεχρι να τρελαθουμε εντελως,μπορει να μας ξημερωσει καμια εγκυμοσυνη,και τότε....αλλαζουν τα πραγματα!!!αντε,κεφαλι ψηλά,στηθος μπροστα,και μια κοιλια,με τα συγχωρεσεως...ΝΑΑΑΑ!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

το πολυ-πολυ να ανοιξουμε ενα τοπικ "ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΛΕΣ",να γινουμε τακτικα μελη,και βλεπουμε....ως τότε,όμως,ολο και κατι καλο θα μας συμβει...τι λες?

 

Ποτέ δεν ξερεις τι μπορει να σου επιφυλαξει η μοίρα!μεχρι να τρελαθουμε εντελως,μπορει να μας ξημερωσει καμια εγκυμοσυνη,και τότε....αλλαζουν τα πραγματα!!!αντε,κεφαλι ψηλά,στηθος μπροστα,και μια κοιλια,με τα συγχωρεσεως...ΝΑΑΑΑ!!!

:lol::lol::lol: Να ’σαι καλά γλυκειά μου
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...