Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαλαρά Ισχία / Δυσπλασία ισχίων / αξιολόγηση εξετάσεων


roz

Recommended Posts

Πείτε με υπερβολική (είμαι), πείτε με άσχετη (είμαι) πείτε ότι θέλετε αλλά χτες η γιατρός μου είπε για την 6 μηνών κόρη μου ότι έχει χαλαρά ισχία και πρέπει να κάνουμε υπέρηχο.

 

Οκ μέχρι εδώ. Εγώ όμως έχω τρελλαθεί για το αν αυτό είναι κάτι που μπορεί να υποδηλώσει μελλοντικό πρόβλημα.

 

Κάποιος που μπορεί να ξέρει;

 

Υ.Γ. Καλώς σας βρήκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλως ήρθες roz!! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Δεν γνωρίζω για το θέμα που έθεσες. Θα θελα να σου πω όμως ότι δεν πρέπει να πανικοβάλεσαι και να χάνεις την ψυχραιμία σου γιατι αυτό το εισπράτει η ζουζούνα σου. Το να κάνεις έναν έλεγχο περαιτέρω δεν νομίζω ότι είναι τόσο σοβαρό. Το θέμα είναι να έχεις καλό γιατρό ώστε να σε καθοδηγεί σωστά ώστε να μην χάνεις χρόνο. Στο γιό μου εγώ έκανα ασκησούλες για τους προσαγωγούς του έως και 3μηνών γιατί η γιατρός διαπίστωσε ότι λόγω του στριμώγματος στην κοιλίτσα δεν είχαν την απαιτούμενη ελαστικότητα. Τώρα ο παίδαρος μου είναι 2 χρονών και δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.

Όλα θα πάνε καλά :lol:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Σοφία. Απο οτι εχω ακουσει είναι κατι συνηθισμένο αλλά με τρώει η αγωνία και θα με τρώει μεχρι να κάνει η μικρή τον υπέρηχο. Απλά ανησυχώ γιατί κάνουμε τώρα τον υπέρηχο και όχι νωρίτερα. Whatever....

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρα ισχια ειχε και εμενα η μια απ τα διδυμα. Εμας μας ειχε πει ως προληψη η θεραπεια (κατι τετοιο τελος παντων) να φοραμε συνεχεια διπλη πανα. Φοραγε διπλη πανα απο νεογεννητο εως περιπου 4 μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Roz σχεδόν συνονόματη, μην ανησυχείς καθόλου. Και η δικιά μου κόρη είχε πρόβλημα, της φορούσαμε διπλή πάνα για πολλούς μήνες (δε θυμάμαι ακριβώς πόσους) και της κάναμε δύο υπερηχογραφήματα, ώσπου τελικά το ξεπέρασε και τώρα είναι τριών και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το ίδιο επίσης πρόβλημα είχε και η ανηψούλα μου, η οποία επίσης φορούσε μέχρι πρότινος διπλή πάνα (είναι σχεδόν 14 μηνών). Είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και, αν αναλογιστείς πόσα παιδάκια παρουσιάζουν διάφορα προβλήματα με την υγεία τους, είναι τελικά κάτι σχεδόν ανώδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει οτι εαν βαλουμε διπλη πανα και την παρακολουθουμε δεν υπαρχει κανενας λογος ανυσηχιας.

Οποτε αφου βαλατε διπλη πανα και παρακολουθειτε την κατασταση ..ηρεμισε (οσο ευκολο ειναι αυτο ) και ολα θα πανε καλα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Χαλαρα ισχια ειχε και εμενα η μια απ τα διδυμα. Εμας μας ειχε πει ως προληψη η θεραπεια (κατι τετοιο τελος παντων) να φοραμε συνεχεια διπλη πανα. Φοραγε διπλη πανα απο νεογεννητο εως περιπου 4 μηνων
εκτός από τη διπλή πάνα μπορείς να φοράς το μωρό σε μάρσιπο (sling) που η στάση του μωρού είναι με ανοιχτά τα ποδαράκια.

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμενα η κορη μου ειχε χαλαρα ισχια και το εχει ξεπερασει πια. Ειναι 6 μηνων. Η γιατρος μου ηταν εξαρχης αντιθετη με τη διπλη πανα, οχι γιατι θα προκαλουσε καποιο προβλημα αλλα γιατι την θεωρουσε ξεπερασμενη τακτικη.

Στο μαιευτηριο μας ειχαν προτεινει υπερηχο αλλα η παιδιατρος μας απερριψε και αυτο γιατι ειναι πλεον λεει κατι συνηθισμενο στα βρεφη λογω της στασης στην κοιλια. Μαλιστα μας ειπε" Χρυσες δουλειες κανουν μ' αυτον τον υπερηχο..."

Και οι δυο γιοι της αδελφης μου ειχαν χαλαρα ισχια. Στον πρωτο φοραγε 2πλη πανα, στον δευτερο οχι. Το ξεπερασαν και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χθες η παιδίατρος μας πρότεινε να κάνουμε υπέρηχο ισχίων γιατί ο μικρός ίσως έχει σφιχτά ισχία! Κι αυτό γιατί όταν του εξέτασε τα ποδαράκια (αυτό που του τα ανοίγει σαν κοτόπουλο :) ), δεν άνοιγαν τελείως. Μου είπε ότι το πιθανότερο είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι επειδή το παιδί έχει πολλή μυική δύναμη και δεν του αρέσει αυτή η εξέταση, αντιστέκεται, αλλά για να είμαστε σίγουροι...

Έχει τύχει σε καμία από σας; Τον υπέρηχο που τον κάνατε; στο Νοσοκομείο Παίδων ή σε άλλο ιδιωτικό κέντρο; Πόσο στοιχίζει περίπου;

Η γιατρός μου είπε να πάμε στο μαιευτήριο που γεννήθηκε (η ίδια δεν εργάζεται εκεί), αλλά νομίζω ότι το Μητέρα δεν είναι συμβεβλημένο με το Δημόσιο για να καλύπτει το κόστος υπερήχων.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητή φίλη,

 

εμείς γεννηθηκαμε με αυτό το προβληματακι και μας το είπε ο παιδίατρος που την εξέτασε στο Ιασω (απορω που δεν το είδαν από την αρχη αυτο και σε εσας-ίσως γι'αυτο να σου είπε ο γιατρος ότι μαλλον δεν του αρεσει η εξέταση και αντιστεκεται).Εμεις αν θυμαμαι καλά περιμέναμε να παει νομίζω 2 μηνών και μας έστειλε ο παιδοορθοπαιδικός του Παίδων που την πηγαμε αρχικα, να κάνει υπερηχο ισχιων, όπως λες.Πηγαμε στον καλύτερο όπως λενε πολλοί (είναι πίσω από το hilton-αν θες κάνε μου pm να σου πω λεπτομέρειες). Κόστισε αν θυμαμαι καλά κάπου 100 ?.Βεβαια μεχρι να κάνει τον υπερηχο το πρόβλημα είχε διορθωθεί από μονο του, αφου της φοραγαμε και εμείς διπλοπάνα απο την αρχή αλλα τις κάναμε και κάποιες ασκησουλες που μας είχαν δείξει. Παντως να ξέρεις ότι στο 90% των μωρών το πρόβλημα διορθωνεται απο μόνο του μεχρι 4 μηνών,αλλα καλό είναι βεβαια να το ψαχνεις και να το τσεκάρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των ισχίων, σπάνια είναι σοβαρό και σπάνια δημιουργείται μετά τη γέννηση. (Δηλαδή τις περισσότερες φορές που υπάρχει πραγματικά πρόβλημα, το μωρό γεννιέται μ' αυτό και συνήθως έχει να κάνει με τη θέση που είχε στην κοιλιά, γι' αυτό και οι περισσότερες περιπτώσεις δυσπλασίας ισχίων είναι σε παιδιά που είχαν ισχιακή προβολή πριν τη γέννα).

Αν όμως ένα μωρό δεν έχει πρόβλημα απ' την αρχή (αν δηλαδή δεν το βρούν απ' το μαιευτήριο ακόμα), δύσκολα αποκτά πρόβλημα πραγματικά στη συνέχεια. (Στο παρελθόν έχουν ενοχοποιηθεί γι' αυτό οι στράτες/περπατούρες και το πολύωρο φάσκιωμα σε ίσια θέση, όπως στα cradle boards των Εσκιμώων). Τις περισσότερες φορές είναι απλά για να καθησυχαστούν οι γονείς (ή οι παιδίατροι) που γίνεται υπέρηχος. Καλά αποτελέσματα στον υπέρηχο και προσπάθησε να μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Καταρχήν, να πω ότι στο μαιευτήριο δεν μου είπαν τίποτα για αυτό (του βρήκαν άλλα πράγματα, όπως ότι έχει κοντό χαλινό στη γλώσσα), οπότε κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι δεν έχει πρόβλημα το παιδάκι μου. Αντίθετα, το σχόλιο του παιδίατρου του μαιευτηρίου μετά την πρώτη του εξέταση ήταν:"Κυρία μου, ο γιός σας μόνο που δε μας έδειρε" :D και πράγματι, ίσως επειδή γεννήθηκε μεγαλούτσικος, από νεογέννητο ήταν πολύ δυνατός.

Κατα δεύτερον, ούτε η δική μας παιδίατρος, την πρώτη φορά που τον εξέτασε, παρατήρησε κάτι. Πρώτη φορά που μου το επεσήμανε ήταν όταν ο μπέμπης ήταν 50 ημερών. Αλλά και πάλι δε μου ανέφερε τίποτα ούτε για διπλοπάνα ούτε για ασκήσεις. Μου είπε ότι θα το ξανακοιτάξουμε στους 3 μήνες (όπως και κάναμε).

Τέλος πάντων...καλύτερα να κάνουμε τον υπέρηχο και να είμαστε ήσυχοι ή αν υπάρχει κάτι, να το αντιμετωπίσουμε εγκαίρως.

Ευχαριστώ και πάλι. Να είστε καλά, να χαίρεστε τα παιδάκια σας και με το καλό και τα δεύτερα. :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ροζ μην αγχωνεσαι και η δικη μου τα ιδια ειχε καναμε 2 υπερηχους απλα για 1 χρονο περιπου φορουσαμε διπλο παμπερς..τωρα ειναι 2 και ειναι μια χαρα τρεχει και δεν την φτανεις κανε τον υπερηχο και φορα διπλο παμπερς μετα απο κανα πενταμηνο επανελαβε την εξεταση.θα δεις που ολα θα ναι μια χαρα.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! :D:)

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λοιπόν, μιας και ξαναήρθε το θέμα στην επιφάνεια...

Τελικά προτίμησα σε πρώτη φάση να τον πάω σε παιδο-ορθοπεδικό, που έχει πιο εξειδικευμένες γνώσεις και θα μπορούσε να μας καθοδηγήσει και καλύτερα. Τον πήγαμε, λοιπόν, στο Παίδων Πεντέλης και ο γιατρός, αφού τον εξέτασε, αποφάνθηκε ότι δεν βλέπει κανένα πρόβλημα και δε νομίζει ότι χρειάζεται και υπέρηχος.

Ενημέρωσα σχετικά και την παιδίατρο και συμφώνησε. Μου είπε μάλιστα ότι ο συγκεκριμένος γιατρός είναι πολύ καλός και αφού δεν βρήκε τίποτα, πάει πάσο!:wink:

Αυτά! Μου έφυγε ένα βάρος...

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κορίτσια. Και εγώ αγχώθηκα με το θέμα των ισχύων, καθώς το παιδάκι μιας φίλης μας φόραγε για αρκετούς μήνες ιμάντες. Εμάς μέχρι 40 ημερών τρεις παιδίατροι που την είδαν (στο μαιευτήριο, ένας φίλος και αυτός που την παρακολουθεί) δεν είχαν εντοπίσει κάτι, αλλά στον υπέρηχο είδαμε μια απόκλιση μιας μοίρας αν τα λέω καλά. Τις επόμενες ημέρες θα πάμε σε ειδικό ορθοπαιδικό και στον παιδίατρο. Με ανησυχεί όμως που γράφετε ότι διορθώνεται με διπλή πάνα μέχρι τον 4ο μήνα. Μετά δηλαδή θα χρειαστούμε ιμάντες; Λείπει και ο άντρας μου για δουλειές σε άλλη περιοχή και είμαι μόνη και αγχώθηκα.

:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ΄μαι και πάλι. Αχ έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες είδαμε 3 ορθοπεδικούς και ο καθένας μας είπε τα δικά του. Ο ένας είπε να την κρατάμε με τα πόδια ανοιχτά, ο άλλος είπε να βάλουμε πάνω απο τα ρούχα σκληρό ύφασμα πικέ που να της κρατάει τα πόδια ανοιχτά και ο τρίτπς είπε να κάνουμε μια ακτινογραφία και να δούμε αν θα βάλουμε ιμάντες και να φοράμε διπλές πάνες και να την κρατάμε με τα πόδια ανοιχτά. Επειδή έχουμε ένα πρόβλημα με το χεράκι μας, θα κάνουμε 3 ακτινογραφίες και με αγχώνει πάρα πολύη αν αυτή η ακτινβολία είναι πολύ επικύνδυνη για το μωρό. Θα τρελλαθώ. Ίσως να χρειαστεί να πάμε στο Παιδων στην Αθήνα (Αγλαια Κυριακού νομίζω) και μου είπαν και για το ΚΑΤ. Κυρίως σε αυτή τη φάση με αγχώνουν οι ακτινογραφίες... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΠΓ... :( ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΕΙΜΑΣΤΕ.. :( ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΑΖΑΜΕ ΔΙΠΛΕΣ ΠΑΝΕΣ. ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΙΣΧΙΩΝ( ΕΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ?ΠΕΡΙΕΡΓΟ.ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ 10€). ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΙΣΧΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΘΑ ΤΗ ΔΕΙ ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ. Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΛΛΑ. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΑΩ ΝΑΡΘΗΚΕΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ! ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟ. :cry::cry::cry: ΑΝΥΣΗΧΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

SOFIA - NEFELH ευχομαι καλή επιτυχία στο παιδάκι σου και όλα να πάνε καλά. Πες μας τα νέα σου. Βρήκες παιδο-ορθοπεδικό στο Ηράκλειο; γιατί ξέρω ότι παιδο-ορθοπεδικοί εξειδικευμένοι υπάρχουν μόνο στην Αθήνα.

Κορίτσια βοήθεια!!!

Κάναμε ακτινογραφίες και τελικά ο 3ος ορθοπεδικός που είδαμε είπε ΟΚ τα ισχύα, αλλά έχουμε πρόβλημα με το δεξί μας χεράκι και αύριο ερχόμαστε Αθήνα για να δούμε κάποιον ειδικό. Θα ήθελα όμως να δω και κάποιον οστεοπαθητικό μήπως κάποια απο εσάς γνωρίζει κάποιον; Ήξερα ένας στα Ιλίσσια αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του. Σας παρακαλώ φεύγουμε αύριο και θα ξαναδώ μες στην ημέρα αν έχω κάποιο νέο σας. Μήπως γνωρίζετε ομοιοπαθητικό για παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΑΦΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΚΑΝΑΤΕ, ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΠΤ. ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ (ΕΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ, ΟΥΤΕ ΠΑΝΕΣ ΟΥΤΕ ΤΠΤ! :D:D ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ?ΔΛΔ :shock: ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ..

Link to comment
Share on other sites

Μολις καναμε την εξεταση,μας ειχαν πει πως ειναι για προληπτικους λογους τελικα η μπεμπα εχει λιγο ανωριμο δεξι ισχυο κ σφιχτο.το ελαχιστο ειπε ειναι το 60(δε ξερω σε τι μιλαει) κ εμας ειναι στα ορια 58 περιπου...ειμαι πολυ αγχωμενη αν κ ο γιατρος ειπε πως ειμαι υπερβολικη,μου ειπε κ μενα για αυτςσ τισ ασκησουλες με τα ποδαρακια ανοιχτα κ ειπε επισης αν θελω να γινω σχολαστικη να της φοραω καποιες ωρες τη μερα διπλα διπλωμενη πικε πανα...ελπιζω να μην ειναι τιποτα!ειμαι υπερβολικα αγχωμενη :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...