Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολογια. Οταν δεν σε καταλαβαινει ο ανθρωπος σου!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια ειμαι κ εγω καινουρια παλευα εδω κ μερες να γραψω νεο θεμα τα καταφερα! για μενα εισαστε η μονη μου παρηγορια μιας κ ειμαι ολομοναχη στους νομους της κρητης! οι γονεις μου μενουν αθηνα. Λοιπον η ιστορια μου ειναι η εξης Ειμαι αρραβωνιασμενη κ 11 εβδομαδων εγκυος. θα παντρευτω τον σεμπτεμβρη πρωτα ο θεος κ αν δεν χωρισω.Ο μελοντας συζυγος ειναι ενας πολυ ιδιοτροπος ανθρωπος πολυ παρτακιας κ σχεδον σεξομανεις. Νευριαζει παρα πολυ ευκολα κ πολυ κ με παραταει μονη μου ολη μερα για να παει για το ποτακι του να κανει τις παρεες του κ στα α......... τι κανει η εγκυμονουσα σπιτι. εχω λιγα νευρα σχεδον καθολου, κανουμε σεξ οσο θελει κ οποτε θελει ,σε γενικες γραμμες ειμαι καλα αλλα με εκνευριζει που επειδη κουραζομαι να καθομαι σε μια καρεκλα δεν μπορει να με παρει μαζι του εχω να βγω απο το σπιτι βδομαδες κ οταν μπορει να πω μια κουβεντα παραπανω δεν σεβεται κ δεν σκεφτεται τιποτα ουτε καν την κατασταση μου! δεν μ΄αρεσει που ζω ετσι δεν θελω να χωρισω αλλα δεν ξερω κ τι μπορω να κανω που δεν παιρνει απο λογια! απλα λυπαμαι γιατι ειμαι καλος ανθρωπος κ εχω δωσει παραπολλα γι'αυτον κ πιστευω πως δεν μου αξιζει ολο αυτο. Τι θα κανω που η αχαριστια του δεν περιγραφεται? ευχομαι οσες εισαστε εγκυος να μην εχετε τετοια αντιμετωπισει απο τους αντρες σας (ουτε συντροφια ,ουτε κατανοησει) ευχομαι να εισαστε ολες πολυ καλυτερα απο μενα! συγνωμη για το μεγαλο κειμενο:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εάν ημουν στην θέση σου θα προσπαθούσα να απαντήσω στις εξής ερώτήσεις?

 

1) τι μου προσφέρει και δεν χωρίζω? Ηρεμία,γαλήνη, αγάπη και αλλά πολλά που πρέπει να προσφέρει ο άνθρωπός σου?

 

2) Ο κακός ο άνθρωπος δηλάδή πως συμπεριφέρεται στην μάνα του παιδιού του?

 

3) Θα αντέξω αυτή την συμπεριφορά και ισως χειρότερη μια ζωη?

 

4) ΤΙ θέλω να μάθει το παιδί μου απο την ζωή?

 

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ.ΜΠΡΟΣ Η ΠΙΣΩ

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι πως μπορει αραγε αυτη η σχεση να προχωρησει σε μια υγειή σχέση και συντομα οικογένεια. Σε αυτή τη φάση που βρισκεστε τωρα θα επρεπε να τρωτε το μελι απο το βάζο(με καταλαβαινεις) και οχι να ζειτε σαν ξενοι. Θεωρω η καλυτερη λυση ειναι η συζητηση και μαλιστα σημερα. Να του εκφρασεις ολα οσα σε απασχολουν, και να του εκθεσεις την κατασταση οπως την βλεπεις εσυ με τα δικα σου ματια.Απο κει και περα λυσεις θα βρεθουν και μαλιστα οι καλυτερες. δεν βλεπω τον λογω να ξακινησεις οικογενεια κατω απο τετοιες συνθηκες.εκτος αν ο ανθρωπος ηταν αλλιως και τωρα εχει παθει καμια κριση αντιδρασης,οποτε θα χρειαστει βοηθεια ισως απο καποιο οικογενειαικο συμβουλο. Αυτη η ανωριμοτητα .......καλη τυχη φιλη μου:!:

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας κακομαθημένος κρητικός... Εχω καταγωγή και συγγενεις στην κρητη και έχω διαπιστώσει αρκετά συχνά αυτή την ψυχολογία. Δεν είναι όλοι έτσι αλλά είναι πολλοί. Επειδή τα καλοκαίρια τα περνούσα στην κρήτη από μικρή εβλεπα διάφορα δυσάρεστα παρόμοια με αυτά που περιγάφεις στους γύρω μου και ελεγα Θεε μου δε θέλω τετοιον αντρα όταν παντρευτώ και ευτυχώς με άκουσε. Το ξέρω ότι το συναίσθημα σε οδηγεί μερικές φορές σε λαθος αποφάσεις, όμως πρέπει να υπάρξει και η λογική γιατί σε τι φταίει αυτό το καημένο το παιδακι να είναι δυστυχισμένο μεθαύριο? Εγώ θα το συζητούσα πολύ σοβαρά μαζί του. Ανοιγει μια νεα οικογενεια δεν θα είναι το νιανιαρο κρητικοπουλάκι το κακομαθημενο (με τη μαμα πολλες φορές υποστηρικτή). Εάν διαπίστωνα ότι δεν βάζει μυαλό (συνεπώς δεν είναι έτοιμος για οικογένεια) θα επαιρνα τα μπογαλακια μου και αντε γεια. Πώς μπορεί να προχωρήσει και να είναι υγιής ένας τετοιος γάμος χωρίς εμπιστοσύνη , σεβασμό, κατανόηση και αγάπη? Πού υπάρχει ο σεβασμός και η κατανόηση εδώ? Ελπίζω να σε φωτίσει ο Θεός να πάρεις τις σωστές αποφάσεις. Καλή δύναμη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβαζοντας το μηνυματακι σου αναρωτηθηκα αν το να μεινεις εγκυος και να προχωρησετε τη ζωη σας στην επομενη φαση της ηταν κοινη αποφαση ή ετυχε?...Γιατι κατασταλαγμενος και ετοιμος ο συντροφοσ σου δεν φαινεται!Μαλλον δεν θελει να αλλαξει τιποτα στη ζωη του ,ούτε καν τον πολυωρο καφε!Η αληθεια ειναι οτι η ζωη σας θα αλλαξει παραπολυ και αν εσυ εισαι μονη,χωρις συμπαρασταση και κατανοηση δεν θα την βγαλεις καθαρη...Θα περασεις δυσκολα και δεν νομιζω τοτε να μπει στην διαδικασια να σε καταλαβει(ειδικα αν ενα βρεφακι ειναι κρεμασμενο απο το στηθος σου και δεν μπορεις να του προσφερεις την σεξουαλικη ζωη που επιθυμει...)

Ευτυχως εμεις ειμαστε καλα,αλλα η εγκυμοσυνη ηταν αποτελεσμα προσπαθειων και κοπων που κρατησαν χρονια...Νερο και μαξιλαρι τρεχει ο καλος μου να μου φερει,δεν εχω παραπονο!Και ειναι ωραιο να σε φροντιζουν,ειδκα οταν εισαι σε τοσο ευαισθητη φαση.Η συμβουλη μου λοιπον δεν ειναι πρωτοτυπη αλλα ειναι η μονη.Πρεπει να μιλησετε και να αποφασισετε πως θα πορευτειτε απο δω και περα.Ο χωρισμος δεν ειναι λυση,όχι τουλαχιστον η μονη λυση...Εγω νομιζω οτι επειδη αρκετοι αντρες καπως νιωθουν όταν ερχεται νεο μελος αντιδρουν λιγο βλακωδως.Αξιζει παντως να προσπαθησεις!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις τώρα...Υπό κανονικές συνθήκες θα σου λεγα συζητηστε και ξεκαθαρίστε τα σαν μεγάλοι άνθρωποι.Όμως είσαι έγκυοε και αν κρίνω απ'τον εαυτό μου μες στα νεύρα,την τσαντίλα και την αίσθηση πως το περνάς όλο μόνη σου.Κάτσε σκέψου λοιπόν αν αυτό που περιγράφεις αυτή την στγμή ως "συνέχεια","όλη την ημέρα","ποτέ δεν με σέβεται"κ.λ.π. ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ή υπερβάλλεις και γενικεύεις λόγω του θυμού σου.Εσύ το ξέρεις."όσα ξερει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος"έλεγε η γιαγιά μου.

Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα.Σήμερα είμαι όλη την ημέρα μες στα νεύρα.Κάποια στιγμή αφού έχω βρει άπειρους λόγους για καβγά τον κοίταξα με βλέμμα φαρμακερό και του είπα"δεν γινόταν να'μαι πιγκουΐνος;Θα γενούσα ένα αυγό και θα το κλώσσαγες εσύ."Ο άνθρωπος τα χασε και δεν ήξερε πως να γελάσει.Είχε στραβώσει το στόμα σαν στα πρόθυρα εγκεφαλικού.Γελάω μόνη τώρα.Και μιλάμε για σχέση 20 χρόνων,έτσι;Αν πάλι τα πράγματα είναι όπως τα λες σκέψου τι θες να κάνεις στην ζωή σου.Εσύ αποφασίζεις και ξέρεις τι σε κρατάει δίπλα στον σύντροφό σου.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις τώρα...Υπό κανονικές συνθήκες θα σου λεγα συζητηστε και ξεκαθαρίστε τα σαν μεγάλοι άνθρωποι.Όμως είσαι έγκυοε και αν κρίνω απ'τον εαυτό μου μες στα νεύρα,την τσαντίλα και την αίσθηση πως το περνάς όλο μόνη σου.Κάτσε σκέψου λοιπόν αν αυτό που περιγράφεις αυτή την στγμή ως "συνέχεια","όλη την ημέρα","ποτέ δεν με σέβεται"κ.λ.π. ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ή υπερβάλλεις και γενικεύεις λόγω του θυμού σου.Εσύ το ξέρεις."όσα ξερει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος"έλεγε η γιαγιά μου.

Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα.Σήμερα είμαι όλη την ημέρα μες στα νεύρα.Κάποια στιγμή αφού έχω βρει άπειρους λόγους για καβγά τον κοίταξα με βλέμμα φαρμακερό και του είπα"δεν γινόταν να'μαι πιγκουΐνος;Θα γενούσα ένα αυγό και θα το κλώσσαγες εσύ."Ο άνθρωπος τα χασε και δεν ήξερε πως να γελάσει.Είχε στραβώσει το στόμα σαν στα πρόθυρα εγκεφαλικού.Γελάω μόνη τώρα.Και μιλάμε για σχέση 20 χρόνων,έτσι;Αν πάλι τα πράγματα είναι όπως τα λες σκέψου τι θες να κάνεις στην ζωή σου.Εσύ αποφασίζεις και ξέρεις τι σε κρατάει δίπλα στον σύντροφό σου.

:-P:razz::-P

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σοθ ελεγα να μην ανεχτεις αυτες τις νοοτροπιες για σενα και το παιδι σου .Αμα φαιρεται απο τωρα ετσι δεν τολμω να σκεφτω πως θα κανεια αμα παντρευτειτε και γεννηθει το παιδι . Θα σου προτεινα μια εντελως ειλικρινης συζητηση μαζι του , θετοντας και τους δικους σου ορους κουκλα μου .τι παει να πει να σε παρει μαζι του ??? βγες μονη , εστω και για ενα περιπατο ή να παρεις ενα περιοδικο και να πας σεμια καφετερια μονη .Μην ζητησεις τιποτα , απαιτησε να αλλα3ει συμπεριφορα κανοντας του σαφες οτι δεν θα διστασεις να φυγεις αμ,α δεν αλλα3ει και δεν γινει συντροφος σου . Να θυμασαι οτι θα συνεχισει να σου φαιρεται ετσι μονο αμα τον αφησεις .Φιλικα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ειμαι κ εγω καινουρια παλευα εδω κ μερες να γραψω νεο θεμα τα καταφερα! για μενα εισαστε η μονη μου παρηγορια μιας κ ειμαι ολομοναχη στους νομους της κρητης! οι γονεις μου μενουν αθηνα. Λοιπον η ιστορια μου ειναι η εξης Ειμαι αρραβωνιασμενη κ 11 εβδομαδων εγκυος. θα παντρευτω τον σεμπτεμβρη πρωτα ο θεος κ αν δεν χωρισω.Ο μελοντας συζυγος ειναι ενας πολυ ιδιοτροπος ανθρωπος πολυ παρτακιας κ σχεδον σεξομανεις. Νευριαζει παρα πολυ ευκολα κ πολυ κ με παραταει μονη μου ολη μερα για να παει για το ποτακι του να κανει τις παρεες του κ στα α......... τι κανει η εγκυμονουσα σπιτι. εχω λιγα νευρα σχεδον καθολου, κανουμε σεξ οσο θελει κ οποτε θελει ,σε γενικες γραμμες ειμαι καλα αλλα με εκνευριζει που επειδη κουραζομαι να καθομαι σε μια καρεκλα δεν μπορει να με παρει μαζι του εχω να βγω απο το σπιτι βδομαδες κ οταν μπορει να πω μια κουβεντα παραπανω δεν σεβεται κ δεν σκεφτεται τιποτα ουτε καν την κατασταση μου! δεν μ΄αρεσει που ζω ετσι δεν θελω να χωρισω αλλα δεν ξερω κ τι μπορω να κανω που δεν παιρνει απο λογια! απλα λυπαμαι γιατι ειμαι καλος ανθρωπος κ εχω δωσει παραπολλα γι'αυτον κ πιστευω πως δεν μου αξιζει ολο αυτο. Τι θα κανω που η αχαριστια του δεν περιγραφεται? ευχομαι οσες εισαστε εγκυος να μην εχετε τετοια αντιμετωπισει απο τους αντρες σας (ουτε συντροφια ,ουτε κατανοησει) ευχομαι να εισαστε ολες πολυ καλυτερα απο μενα! συγνωμη για το μεγαλο κειμενο:cry:

Στεναχωηθηκα πολυ διαβαζοντας το μηνυμα σου. Θα σου πω τι διαβασα προχθες σ ενα βιβλιο που εχω για την εγκυμοσυνη ελεγε "να ειστε ευγενικες με τον εαυτο σας" και πραγματικα εχει απολυτο δικαιο μιλουσε για την επιλοχια καταθλιψη βασικα. Οπως εγω ειμαι ευγενικη ναι πρεπει και σ αυτους που δεν το καταλαβαινουν τους αομακρυνω η να απαιτω καλυτερη συμπεριφορα. Ομως εισαι σε περιεργη φαση και σκεψου καλα την σχεση σας πριν την εγκυμοσυνη. ειχατε τα ιδια προβληματα η εχει παθει κριση πανικου τωρα με την εγκυμοσυνη?? προγραμματισατε την εγκυμοσυνη ? εσυ πηγες στην κρητη γι αυτον? μπορεις να συζητησεις μαζι του σε ακουει? επισης υπαρχει περιπτωση να τα βλεπεις ετσι λογω και της δικης σου περιεργης περιοδου? εμεινες εγκυος για να ολοκληρωσεις την αγαπη σας η για να σωσεις τη σχεση (που δεν σωζεται ετσι δυστυχωσ).. γιατι εισαι κλεισμενη σπιτι δεν οδηγας? δεν μπορεις να πας μια βολτα να ξεσκασεις και λιγο μεχρι να αποφασισεις τι θα κανεις. να υποθεσω οτι δεν εργαζεσαι? Οι γονεις τι λενε? η δεν ξερουν?Πραγματικα πιστευω οτι μεσα σου ξερεις τι θα κανεις φτανει να βρεις τη δυναμη που ολοι εχουμε κρυμμενη να μιλησεις με τον ανθρωπο σου και να τα βρειτε η να μην τα βρειτε και να προχωρησεις. Περιμενουμε τις απαντησεισ σου

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια ειμαι κ εγω καινουρια παλευα εδω κ μερες να γραψω νεο θεμα τα καταφερα! για μενα εισαστε η μονη μου παρηγορια μιας κ ειμαι ολομοναχη στους νομους της κρητης! οι γονεις μου μενουν αθηνα. Λοιπον η ιστορια μου ειναι η εξης Ειμαι αρραβωνιασμενη κ 11 εβδομαδων εγκυος. θα παντρευτω τον σεμπτεμβρη πρωτα ο θεος κ αν δεν χωρισω.Ο μελοντας συζυγος ειναι ενας πολυ ιδιοτροπος ανθρωπος πολυ παρτακιας κ σχεδον σεξομανεις. Νευριαζει παρα πολυ ευκολα κ πολυ κ με παραταει μονη μου ολη μερα για να παει για το ποτακι του να κανει τις παρεες του κ στα α......... τι κανει η εγκυμονουσα σπιτι. εχω λιγα νευρα σχεδον καθολου, κανουμε σεξ οσο θελει κ οποτε θελει ,σε γενικες γραμμες ειμαι καλα αλλα με εκνευριζει που επειδη κουραζομαι να καθομαι σε μια καρεκλα δεν μπορει να με παρει μαζι του εχω να βγω απο το σπιτι βδομαδες κ οταν μπορει να πω μια κουβεντα παραπανω δεν σεβεται κ δεν σκεφτεται τιποτα ουτε καν την κατασταση μου! δεν μ΄αρεσει που ζω ετσι δεν θελω να χωρισω αλλα δεν ξερω κ τι μπορω να κανω που δεν παιρνει απο λογια! απλα λυπαμαι γιατι ειμαι καλος ανθρωπος κ εχω δωσει παραπολλα γι'αυτον κ πιστευω πως δεν μου αξιζει ολο αυτο. Τι θα κανω που η αχαριστια του δεν περιγραφεται? ευχομαι οσες εισαστε εγκυος να μην εχετε τετοια αντιμετωπισει απο τους αντρες σας (ουτε συντροφια ,ουτε κατανοησει) ευχομαι να εισαστε ολες πολυ καλυτερα απο μενα! συγνωμη για το μεγαλο κειμενο:cry:

Λατρεύω το Ηράκλειο, την Κρήτη και τους ανθρώπους της και άνετα θα μπορούσα να περάσω εκεί το υπόλοιπο της ζωής μου, δυστυχώς όμως σε κάποιες συγκεκριμένες περιοχές του νησιού, οι νόμοι που τους έχουν βαφτίσει παραδόσεις δεν είναι και τόσο φιλικοί γενικότερα προς τις γυναίκες, εγκυμονούσες ή μη.Εκτιμώ ότι ο σύντροφος σου δεν παίρνει από λόγια και ούτε πρόκειται να πάρει γιατί πολύ απλά δεν καταλαβαίνει καν τι του λες.Άραγε έχει κάποια διαφορετική εικόνα από το ευρύτερο συγγενικό ή φιλικό περιβάλλον του;Αν πάρουμε ως δεδομένο ότι σε αγαπάει, ότι αυτό το μπεμπάκι είναι καρπός του έρωτα σας και ότι είναι επιθυμία του να σε κάνει γυναίκα του, δεν έχει καμία λογική να σε παραμελεί και να σε φέρνει σε αυτή την τόσο άσχημη διάθεση και κατάσταση σε μια τόσο ευαίσθητη φάση της ζωής σας.Μήπως για τα δικά του βιώματα ισχύει ότι η έγκυος γυναίκα και γενικότερα η γυναίκα είναι για το σπίτι;Αναφέρεις ότι έχεις κάνει πάρα πολλά για συτόν αλλά στα αλήθεια είχατε συζήσει καθόλου πιο πριν, είχε εκδηλώσει έστω και κάποιες από αυτές τις πτυχές του χαρακτήρα του;Δεν μπορεί από τη μια στιγμή στην άλλη να έχει φτάσει σε τέτοιες ακρότητες...εντάξει επηρεάζονται κάπως οι άντρες γενικώς μπροστά στις αλλαγές(γέννες, γάμος, πατρότητα) αλλά δεν αλλάζει τελείως η δομή και η έκφραση τους.Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν είναι και η πιο απλή και εύκολη λύση να χωρίσεις και καλό θα ήταν να προσπάθήσεις να μένεις όσο πιο ήρεμη γίνεται γιατί έχεις και ένα μπεμπάκι που ζει και αναπνέει μέσα στην κοιλίτσα σου και θα δεις που σιγά - σιγά , όσο χρόνο και αν χρειαστεί, θα ξεκαθαρίσει αν αυτός ο άντρας αξίζει να σταθεί και να μείνει στο πλάι σου και μακάρι να΄ναι όλα για καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. τα πραγματα ειναι λιγο περιπλοκα. Οδηγαω αλλα δεν εχω αυτοκινητο λεει πως δεν μου χρειαζετε! Πριν ηταν παντα νευρικος αλλα δεν μου ειχε δειξει ολες τις πτυχες του χαρακτηρα του γιατι να εισαστε σιγουρες πως αν τα ηξερα νωριτερα θα ειχα γινει λαγος!Περασε μια πολυ ασχημη φαση στην ζωη του (οχι θεμα υγειας)κ εγω ημουν ολο αυτο το διαστημα διπλα του κ ναι οταν μπορεσα γι'αυτον ηρθα στην κρητη. οι γονεις μου δεν ξερουν τιποτα δεν θελω να τους ανχωνω.Ειναι ανθρωπος που θεωρει οτι γυναικες κ αντρες δεν μπορει να κανουν τα ιδια πραγματα κ δεν μπορουν σε ολους τους γαμους να ειναι γυναικες γενικα δεν ειναι ανθρωπος της συζητησεις παω να μιλησω κ μου λεει τα δικα του! Με αποτελεσμα να με βγαζει προβληματικη κ να βγαινει κ απο πανω!Τωρα εχει ηρεμησει λιγο γιατι δεν μιλαω δεν γκρινιαζω που μενω μονη μου κ γενικα τωρα λεει πως μ'αγαπαει πολυ κ ειναι πολυ τυχερος που μ'εχει. Δεν ξερω βρε κοριτσια απλα τον δικαιολογο μονο κ μονο γιατι ειχε μαθει σε εφημερες σχεσεις δεν εδινε λογαρισμο δε κανεναν πηγαινε τα ταξιδια του οπου να ναι ετσι για πλακα κ τωρα εχει μπει σε μια αλλη διαδικασια. Πρεπει να ωριμασει να σκεφτεται κ τον ανθρωπο που εχει πισω του, τα οικονομικα του δεν ειναι καθολου καλα κ εχει μονιμος νευρα κ πολυ ανχος. Απλα αυτο που σκεφτηκα ειναι πως θελει πολυ χρονο ακομα να καταλαβει τι γινεται γυρω του κ γενικοτερα να προσαρμοστει στην καινουρια του ζωη.Δεν ειναι ευκολο να τα μαζεψεις μ'ενα παιδι στην αγκαλια κ που να παω? Στους γονεις μου? δεν νομιζω εχουν τον δικο τους ρυθμο πια κ δεν εχουν σκοπο να αλλαξουν για κανεναν! Το παλευω σιγα σιγα με υπομονη κ επιμονη ευτυχως εχω μια πολυ καλη εγκυμοσυνη!Να εισαστε ολες καλα κ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αχχχ βρε κοριτσι μου.... δεν ηξερες, δεν ρωταγες????

μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν πολλα χρονια φυσικα, μεσα σε 6 μηνες τον γνωρισα, αρραβωνιαστηκα και εμεινα εγγυος.

βεβαια εμενα με χτυπουσε κιολας και στον 7 μηνα κοντεψα να πεθανω απο το ξυλο. 5 χρονια μετα τον χωρισα εχω την κορουλα μου που αυτη τη στιγμη ειναι 20 χρονων, εγω μετα απο τοσα χρονια καταφερα να ξαναφτιαξω τη ζωη μου και τωρα ειμαι εγγυος και επιτελους ευτυχισμενη.

η συμβουλη που εχω να σου δοσω ειναι να ξεκαθαρισεις τα πραγματα απο τωρα μην νομιζεις οτι θελει χρονο να συνηδητοποιησει τι του συμβαινει, εξαλλου αυτος δεν αλλαξε και τιποτα, εσυ εφυγες μακρια απο τους δικους σου εσυ αλλαξες τροπο ζωης, εσυ κουβαλας το παιδι του, εσυ ανεχεσαι τις παραξενιες του και αλλα πολλα.

ετσι εχουν μαθει οι περισσοτεροι αντρες εδω, εχουν εγωισμο, μαγκια που δυστυχως τη βγαζουν στη γυναικα τους.

υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια ( μη πεσετε να με φατε)

γι αυτο κανε απο την αρχη οτι αποφασισεις γιατι μετα αυτο δεν αλλαζει. αν τα ανεχεσαι στην αρχη ποιος ο λογος να μην τα ανεχτεις και μετα?

κατσε σκεψου δες τη ζωη σου πως θα ειναι σε 5- 10 χρονια και αποφασισε αν σου αξιζει η οχι.

παρολα αυτα ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη και καλη εγκυμοσυνη και αυτο που θα κανεις να ειναι οτι καλυτερο για το παιδι σου πανω απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ! κοριτσακι μου δεν εχεις ιδεα απο ανθρωπος που κλειδωνουν στην δικη τους αποψη που θεωρουν οτι αυτο ειναι το σωστο κ απλα δεν σ'ακουνε! Οτι κ να πω οτι κ αν κανω απλα δεν ακουει ή θα μου πει τωρα ναι αλλα μετα ξανα τα ιδια! :cry:απλα αρχιζω κ κουραζομαι πολυ με ολα αυτα κ απλα στην συγκεκριμενη φαση παραιτουμε δεν μπορω να συνχιζομαι κ να φωναζω συνεχεια δεν χρωσταει τιποτα το παιδακι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περνας πολυ δυσκολη φαση Τινα μου...εχω μια απορια αν φυγεις απτο σπιτι θα του λειψετε καθολου???με τον αντρα μου ειμαστε 9 χρονια μαζι απο πιτσιρικια!πριν μια βδομαδα καναμε πολιτικο λογω εγκυμοσυνης.Στα 23 μου μετα απο υπερβολικη πιεση των γονιων μου ειχαμε αρραβωνιαστει.Εκεινο το διαστημα ειχε μεταλλαχτει σε ενα τερας!ενω ειμασταν ηδη 4χρονια μαζι ειχε μεταλλαχτει!δεν αντεξα την κατασταση λοιπον και ειπα η θα χωρισω η θα του βαλω μυαλο!σκεφτηκα πρωτα να δοκιμασω το δευτερο!πηρα την βαλιτσα μου και εμεινα στον αδερφο μου θεσσαλονικη επαοριστου!μετα απο μια βδομαδουλα ο κυριος επερνε συνεχεια τηλεφωνο να δει ποτε θα γυρισω σπιτι!αφου τον τσιγαρισα αργα και βασσανιστικα ηρθε και με πηρε!αυτο ηταν!και μπορω να πω πως τωρα μετην εγκυμοσυνη μας ξαναμεταλλαχτηκε!!!αυτη τη φορα σε...αγγελος!!!:P

Ισως αν πηγαινες για λιγο στους δικους σου να αναθεωρουσε και να επερνε χρονο για να δει τι θελει πραγματικα!νομιζω πως λιγο ηρεμια στην οικογενεια σου θα κανει και σε σενα καλο!σκεψου το!;)

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ babyblou! Το εχω σκεφτει κ αυτο κ συγκεκριμενα την περασμενη βδομαδα ημουν ετοιμη να τα μαζεψω κ να φυγω! Δεν σου κρυβω οτι φοβαμαι γιατι ειναι παρα πολυ εγωιστης κ μπορει να τα διαλυσει ολα για τον εγωισμο του κ μονο, ασχετα αν θα ποναει μεσα του! Κ εχω αλλο ενα προβλημα τους δικους του, που θα πεσουν ολοι να με φανε αν φυγω κ ας ξερουν οτι μπορει να φταιει ο γιος τους! Εδω πρεπει να κανεις το ****** γι'αυτους, για να εισαι ο καλυτερος! Μονο αν αδιαφορεις την βγαζεις, ''χαπακια αναισθησιας''! Ασε που τις Αθηναιες τις εχουν παρει με κακο ματι γιατι εχουνε φυγει πολλες τους πηραν τα παιδια κ φυγανε! Οταν ειχα πρωτοερθει ακουγα συνεχεια ''δεν πιστευω να κανεις κ εσυ κανενα κοπελι κ να σηκωθεις να φυγεις'' κ εγω απαντησα ''ας ειναι αξιος να με κρατησει γιατι ποτε δεν φταιει ο ενας καποιος τον εχει προκαλεσει να τραπει σε φυγη''Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου να εισαι καλα κ καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!:wink:

Επεξεργάστηκαν by Τινα27
διαγραφη
Link to comment
Share on other sites

Αχ babybou! Το εχω σκεφτει κ αυτο κ συγκεκριμενα την περασμενη βδομαδα ημουν ετοιμη να τα μαζεψω κ να φυγω! Δεν σου κρυβω οτι φοβαμαι γιατι ειναι παρα πολυ εγωιστης κ μπορει να τα διαλυσει ολα για τον εγωισμο του κ μονο, ασχετα αν θα ποναει μεσα του! Κ εχω αλλο ενα προβλημα τους δικους του, που θα πεσουν ολοι να με φανε αν φυγω κ ας ξερουν οτι μπορει να φταιει ο γιος τους! Εδω πρεπει να κανεις το ****** γι'αυτους, για να εισαι ο καλυτερος! Μονο αν αδιαφορεις την βγαζεις, ''χαπακια αναισθησιας''! Ασε που τις Αθηναιες τις εχουν παρει με κακο ματι γιατι εχουνε φυγει πολλες τους πηραν τα παιδια κ φυγανε! Οταν ειχα πρωτοερθει ακουγα συνεχεια ''δεν πιστευω να κανεις κ εσυ κανενα κοπελι κ να σηκωθεις να φυγεις'' κ εγω απαντησα ''ας ειναι αξιος να με κρατησει γιατι ποτε δεν φταιει ο ενας καποιος τον εχει προκαλεσει να τραπει σε φυγη''Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου να εισαι καλα κ καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου Τινάκι, άβυσσος μαύρη και απύθμενη........Αν με ρωτήσεις η χειρότερη φάση της ζωής μου ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Κάποια στιγμή θέλω να πιάσω στα χέρια μου αυτόν τον π***** που είπε ότι είναι η ωραιότερη περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας!! Άσε πια αυτή η προπαγάνδα από βιβλία μέχρι Internet με αυτούς τους υπέροχους και τρυφερούς άντρες που σου κάνουν μασάζ στα πόδια, σου βάζουν κρέμα στη πρησμένη σου κοιλιά και σε κοιτούν με λατρεία κάθε φορά που μπαίνεις στο δωμάτιο. Η πραγματικότητα υπήρξε τουλάχιστον για μένα πολύ διαφορετική! Τράβηξα τα χειρότερα και τα έβαζα με τον εαυτό μου πάνω απʼόλα γιατί δεν ήμουν μικρή κάθε άλλο! Είχα τη ζωή μου και καλή μάλιστα, τη δουλειά, το σπίτι μου, έκανα παιδί για να κάνω οικογένεια όχι να αρχίσει ο καθένας, ακόμα κι αν ήταν ο πατέρας του παιδιού μου, να μου φέρεται σαν σκουπίδι. Αντιδραστικό στοιχείο εγώ, οι καυγάδες καθημερινοί. Είχα πάρει και τηλ δικηγόρο φαντάσου!! Αφού (Θεέ μου συγχώραμε..) μέχρι την 12η εβδμ έλεγα να το κρατήσω το παιδί η όχι;; Τελικά για να μην σαλτάρω πήγα σε ψυχολόγο. Γυναίκα!! Και χίλια καλά να έχει είπε δυό κουβέντες που μου άλλαξαν τη ζωή. Χτίζεις μου λέει τη σχέση της ζωής σου και κάθεσαι και ασχολείσαι με τον καθένα;; Ναι ακόμα και με τον άντρα σου!!!! Αύριο αν το αποφασίσεις μπορείς να μην είσαι μαζί του, μπορείς να μην τον ξαναδείς και ποτέ, η κόρη σου όμως μέχρι να κλείσεις τα μάτια σου θα είναι η ΚΟΡΗ ΣΟΥ! Ο πιο κοντινός δικός σου άνθρωπος! Αυτή τη σχέση άρχισε να καλλιεργείς, άκουσε το μωρό σου, χάιδεψέ το βάλʼτου μουσική, διάβασέ του παραμύθια, μίλα του να ακούει τη φωνή σου! Μπορεί να μην έχεις τον «ιδανικό μπαμπά» όπως θεωρείς εσύ για το παιδί σου, μπορείς να του δώσεις όμως μια καλή μαμά! Δεν θα σε κουράσω με το πως εξελίχθηκε η σχέση, είμαι ακόμα εδώ και περιμένω τη δεύτερη κόρη μου, ούτε θα αναφερθώ σε παιχνίδια εξουσίας μέσα σε μια σχέση γιατί τις περισσότερες φορές για κάτι τέτοιο πρόκειται. Θα σου πω όμως αυτό που θα έλεγα στη κολλητή μου, αυτό που θα πω μεθαύριο στις κόρες μου. Αποφάσισες να φέρεις αυτό το παιδάκι στο κόσμο; Αυτό είναι η προτεραιότητά σου, η οικογένειά σου, σε αυτό χρωστάς να είσαι καλά και να του δώσεις το καλύτερο περιβάλλον να μεγαλώσει. Όλα τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους. Κι όταν με το καλό κρατήσεις το μικρό σου αγκαλιά θα δείς ότι όλες οι προηγούμενες αγάπες της ζωής σου ξεθωριάζουν και μπαίνουν σε πολύ, πολύ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χαμηλότερη θέση!

Aιτείτε και Δοθήσεται..

as1cA1R-O7-0000Nzc3MTIxZHwzMDY2MDBkfEVsbGllIGlz.gif

SSx4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω....

 

Σκεψου αν το παιδακι που εχεις ειναι κοριτσι...και αν θα ηθελες να ζησει στο μελλον αυτο που ζεις τωρα??

 

Εγω παντως ολα αυτα δεν θα τ ανεχομουν ουτε για τα παιδια μου ουτε για μενα...

 

Θεωρω οτι τα πραγματα θα γινουν πολυ χειροτερα στο μελλον... και θα ειναι ακομα πιο δυσκολο να βγεις απ εναν γαμο

 

Εγω παντως θα εφευγα... εκπτωσεις στην αξιοπρεπεια μας και στην ελευθερια μας δεν κανουμε .... για να περνα αυτος καλα και να γινονται ΟΛΑ οπως τα γουσταρει....

 

Και αυτο που ζεις...αγαπη δεν λεγεται παντως....

 

Κατσε και σκεψου και κανε οτι πρεπει οσο ειναι νωρις

 

Ολα τα παραπανω ειναι απ οσα εσυ μας εχεις πει...αν εχεις κρυψει κατι ...ισως να αλλαζα κατι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Προσπαθω να λυσω το θεμα με συζητησει κ οχι να τα παρατησω κ να σηκωθω να φυγω! Δεν θελω να στερησω απο το παιδι μου το πρωτυπο του πατερα κ γενικα την φυσιολογικη κατασταση της οικογενειας! Θα το παλεψω μεχρι τελους! Πιστευω πως αναλογα με τις καταστασεις αλλαζουν κ οι ανθρωποι οπως κ εγω! Ηδη αρχιζει να ηρεμει λιγο. Να εισαστε καλα!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι ολοψυχα αυτος ο ανθρωπος να αλλαξει αν και απο παραδειγματα δικων μου ανθρωπων μετα γινονται χειροτεροι και οσο περνουν τα χρονια που το παιδι θα καταλαβαινει θα βυθιζεσαι στη μοναξια σου και δε θα μπορεις να κανεις τιποτα.Ολοι μπορει να το παιζουμε ειδικοι και κριτες εσυ ομως ξερεις τι περνας και ποσο δυσκολο ειναι να παρεις μια αποφαση για σενα και το παιδι σου.Καλο θα ηταν να μιλουσες και με τους γονεις σου , αν εχεις και στα αδελφια σου και γενικως να βρεις ανθρωπους να σε στηριξουν.Καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο να τον παρατησεις σκεψου ομως οτι και το παιδι θα χει αναγκη να βλεπει μια ευτυχισμενη οικογενεια και μια χαρουμενη μανουλα.Αν δεν ειναι καλος μαζι σου τωρα και δε σε ποναει που εισαι σε μια ευαισθητη φαση της ζωης σου και εκεινος δεν εχει καμια ευθυνη και κανει τη ζωη του θα ειναι καλος μετα που το μωρο ειδικα στην αρχη θα εχει αυξημενες αναγκες και συ επισης και θα τον χρειαζεσε περισσοτερο;Κουραγιο και υπομονη οποια απαφαση και αν επιλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι...αλλα αν δεν λαχταρα να ειστε ολο το 24ωρο μαζι τωρα...ποτε θα το κανει. Αν δεν ειναι ηρεμος τωρα...ποτε θα ειναι....Και πως ειναι ηρεμος...με το να μην μιλας εσυ για να κανει οτι γουσταρει αυτος?Εσυ μεσα σ ολο αυτο και τα θελω σου που ειναι?

 

Αχ κοπελα μου μακαρι να τα εχεις διογκωσει ( με τις ορμονες της εγκ ολα τα θεωρω πιθανα) και στο μελλον να ειστε πιο καλα...αλλα φοβαμαι οτι ολα θα γινουν χειροτερα...και στο τελος θα σηκωσει και χερι (να ξερεις ομως οτι αν το κανει μια φορα...μην κατεβασεις το κεφαλι αλλα να χυμηξεις κι εσυ....αντρες που δεν σεβονται τις γυναικες.... μονο αντρες δεν ειναι)

 

Τωρα μπορει να τσατιζεσαι επειδη τον αγαπας... απλα δουλεψε τα αυτα που σου ειπα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Προσπαθω να λυσω το θεμα με συζητησει κ οχι να τα παρατησω κ να σηκωθω να φυγω! Δεν θελω να στερησω απο το παιδι μου το πρωτυπο του πατερα κ γενικα την φυσιολογικη κατασταση της οικογενειας! Θα το παλεψω μεχρι τελους! Πιστευω πως αναλογα με τις καταστασεις αλλαζουν κ οι ανθρωποι οπως κ εγω! Ηδη αρχιζει να ηρεμει λιγο. Να εισαστε καλα!:wink:

 

 

 

glikia mou ena xrono meta diavasa apla apadiseis xoris na ksero ti thema eixes valei.poses eiste meta apo enan xrono?giti kti nlogo perno ki ego

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...