Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

καλησπέρα!!!

κάναμε και εμείς την μαγνητική, ετοιμάστηκε και ο φάκελος και τον Απρίλιο περνάμε επιτροπή. Τους τελευταίους μήνες πήραμε και δύο πόντους.

Σας είπε η γιατρός να προσέχετε ιδιαίτερα τη διατροφή του παιδιού; Μας το τονίζει εμάς, όχι γλυκά, πολλά φρούτα και λαχανικά.

Οσον αφορά τις συσκευές μας είπε ότι κυκλοφορούν οι εξής!

1) zomacton 4 mg

2) genotropin 5,3 mg kai 12 mg

3) humatrope 6 mg kai 12 mg

4) saizen 8 mg

5) nutropin 10 mg.

 

η μία αμπούλα είναι για παραπάνω δόσεις ε;;

 

αχ!! φοβάμαι, αν και τη μικρή μου την εχω ενημερωσει και φαίνεται οκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα

 

και συγνωμη για το σεντονι που ακολουθει...... αλλα ειμαι πελαγωμενη!

 

Η μικρη μου ειναι 5ετων ακριβως!!! (και 5 μερων)

υψος 106 και βαρος 16,5

Ανησυχησα κ μπηκα στη διαδικασια ελεγου, γτ βλεπω ποσο πιο κοντη ειναι απο τις συμμαθητριες της κ παρατηρωντας τις καμπυλες της διεκρινα πτωση χρονο με το χρονο

Η Καραχαλιου στο Αγλαια Κυριακου μου ειπε πως βλεπει κ εκεινη την πτωση, καναμε εξετασεις οστικη 5 ετων και αυξητικη 90

Σημερα πηγα να συζητησουμε τα αποτελεσματα Ελειπε κ με ειδε καποιος αλλος απ το τμημα της Λοιπες εξετασεις, θυροειδη κλπ ειναι καλες μου ειπε!

Ξαναεβαλε αυτος σε διαγραμμα την αναπτυξη κ λεει δεν εχει πτωση Ειναι χαμηλα---αλλα σταθερα! :/

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ------ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ

 

Εν τω μεταξυ η Κ μου χε πει οτι ενω κανονικα ειναι να γινει 1,67...με τις σημερ καμπυλες, θα γινει 1,60

Οσο κ αν επεμενα σημερα...για τροπους "βοηθεια" με συμπληρωματα ή κατι αλλο... Η απαντηση ηταν δεν χρειαζεται(Ειναι λιγοφαγο παιδι απο παντα)

 

Κι αυτο το 90......ειναι ελαχιστο!!!

Ανησυχω!

Θα ηθελα τις αποψεις σας

 

Ευχαριστω πολυ

aaK3p3.png FCDMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

και συγνωμη για το σεντονι που ακολουθει...... αλλα ειμαι πελαγωμενη!

 

Η μικρη μου ειναι 5ετων ακριβως!!! (και 5 μερων)

υψος 106 και βαρος 16,5

Ανησυχησα κ μπηκα στη διαδικασια ελεγου, γτ βλεπω ποσο πιο κοντη ειναι απο τις συμμαθητριες της κ παρατηρωντας τις καμπυλες της διεκρινα πτωση χρονο με το χρονο

Η Καραχαλιου στο Αγλαια Κυριακου μου ειπε πως βλεπει κ εκεινη την πτωση, καναμε εξετασεις οστικη 5 ετων και αυξητικη 90

Σημερα πηγα να συζητησουμε τα αποτελεσματα Ελειπε κ με ειδε καποιος αλλος απ το τμημα της Λοιπες εξετασεις, θυροειδη κλπ ειναι καλες μου ειπε!

Ξαναεβαλε αυτος σε διαγραμμα την αναπτυξη κ λεει δεν εχει πτωση Ειναι χαμηλα---αλλα σταθερα! :/

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ------ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ

 

Εν τω μεταξυ η Κ μου χε πει οτι ενω κανονικα ειναι να γινει 1,67...με τις σημερ καμπυλες, θα γινει 1,60

Οσο κ αν επεμενα σημερα...για τροπους "βοηθεια" με συμπληρωματα ή κατι αλλο... Η απαντηση ηταν δεν χρειαζεται(Ειναι λιγοφαγο παιδι απο παντα)

 

Κι αυτο το 90......ειναι ελαχιστο!!!

Ανησυχω!

Θα ηθελα τις αποψεις σας

 

Ευχαριστω πολυ

 

Θα σου πω την εμπειρία μου - χωρίς να έχω καμοιά ίδιαίτερη γνώση, απλά λίγο που το έψαξα για την κόρη μου. Για τις ελληνικές καμπύλες πρέπει είσαστε τουλάχιστον στο 10 %. Απότι εχω καταλάβει αν είσαι εντός καμπυλών (ακόμα και στο 5 %) και εντώς των ''γενετικά'' προβλεπόμενων με βάση ύψος μαμάς, μπαμπά δεν συζητάνε για χορήγηση.

 

Βεβαία αυτό που ίσως αξίζει να δεις στην περίπτωση σου είναι η ταχύτητα ανάπτυξης, αν αυτό έχει μειωθεί και να τους ρωτήσεις για αυτό. Εμένα στην Ελλάδα δεν μου το υπολόγιζαν αυτό για την κόρη μου και μου λέγανε όλα καλά εντός καμπυλών. Μετά ανακάλυψα στα 8 της ότι μεταξύ 2.5 και 4.5 είχε πέσει πολύ η ταχύτητα ανάπτυξης...

Η δική μου ήταν πάντα μεταξύ 5 -10 %. Και μου λέγανε εντάξει γιατί είναι μέσα στο στατιστικά προβλεπόμενο με βάση το ύψος μου και του μπαμπά της. Από αναλύσεις μας κάνανε μόνο την IGF και αυτή βγήκε εντάξει. Ζήτησα να της κάνουν τις καμπύλες της αυξητικής και μου είπαν δεν χρειάζεται. Στα 5 της ήταν 103 και στα 8 της είναι 121. Το προβλεπόμενο της τώρα είναι περίπου στο 1.55. Παρόλα αυτά η ταχύτητα ανάπτυξης είναι τώρα νορμαλ, και σταθερή. Αποφάσισα να μην το κυνηγήσω αν δεν δω να μειώνεται η ταχύτητα ανάπτυξης. Θα είναι κοντούλα ΟΚ αλλά δεν θα την βάλω σε διαδικασία αν θα είναι στα ''φυσιολογικά'' πλαίσια.

Εσείς είστε ψηλοί ;

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, συμπασχοντες. Ελπιζω καταρχην ο αγωνας σας για τα παιδια σας να βαινει καλως ιδιαιτερα σε οσους ειχα επικοινωνια πριν απο καιρο.

Δεν ξέρω αν κάπου στο φόρουμ κρύβεται η απάντηση αλλά έψαξα και δε βρήκα σχετικα. Έχω τις εξής ερωτήσεις και παρακαλώ οποίος γνωρίζει ας με απαντήσει γιατί πλέον φτάσαμε στο τέλος της προσπάθειας μας όσον αφορά το ύψος των παιδιών.

 

Μήπως γνωρίζετε την παιδίατρο κα Πολυχρονη Λιάνα;

 

και αν ξέρει κανείς να μου πει για το σύνδρομο Τέρνερ...γίνεται ένα παιδί να έχει αυτό το σύνδρομο και το σύμπτωμα του να είναι μόνο το πολύ χαμηλό αναστημα;

 

δηλαδή να έχει μπει στην εφηβεία, χωρίς περίοδο βέβαια ακόμη αφού η οστικη πυκνότητα έδειξε ότι είμαστε δύο χρόνια πισω, δηλαδή σαν 10-11 χρονών αντι 13, νοητικά να είναι εξαιρετικά και γενικά εξωτερικά να φαίνονται όλα φυσιολογικα;

 

Είναι να κάνουμε Καρυοτυπο και αναρωτιέμαι αν υπάρχει πιθανότητα για το σύνδρομο.

Τέλος, μήπως ξέρετε στη Θεσσαλονίκη κάποιο οικονομικό και αξιόπιστο γενετιστικο κέντρο για τις εξετάσεις αυτες;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι πάλι κι εγώ. Η κόρη μου έκανε την δεύτερη καμπύλη με γλυκαγόνη και τα αποτελέσματα μας άφησαν έκπληκτους, μην πω άφωνους.Αυξητική ορμόνη να αγγίζει το 30!!!!!!!!!! Ούτε στα όνειρά μου!! Η γιατρός τα' παιξε! Πώς είναι δυνατόν; Κοριτσάκι 4,5 χρονών με ύψος που αγγίζει μόλις τα 94,5 εκατοστά και με οστική ηλικία 2 ετών να μην έχει τελικά θέμα. Εκτός των άλλων το συνολικό ύψος που πήρε μέσα σε 1 χρόνο ήταν 4 εκατοστά (λιγο!) Βέβαια, η σωματομεδίνη της όπως είχα προαναφέρει στην πρώτη καμπύλη που κάναμε ήταν φυσιολογικότατη. Έτσι αφενός ηρέμησα αφετέρου συνεχίζω να προβληματίζομαι γιατί και η γιατρός μου είπε ότι τώρα τα πράγματα περιπλέκονται. Έχουμε κάνει και όλες τις άλλες εξετάσεις για κάποιο άλλο πρόβλημα που μπορεί να σχετίζεται με το μικρό ύψος αλλά όλες βγήκαν καλές. Τι άλλο να ψάξω; Πάντως η ενδοκρινολόγος είπε ότι θα εξακολουθήσει να την παρακολουθεί ανά εξάμηνο. Ειλικρινά δεν ξέρω πώς να κινηθώ!

 

Μήπως και εσείς να κοιταζατε τον Καρυοτυπο;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το συνδρομο turner δεν ασχοληθηκα καθολου τωρα διαβασα καποια πραγματα στο interner.

μιλαει για κανονικη αναπτυξη τα πρωτα χρονια τησ ζωησ του παιδιου και καθυστερημενη αναπτυξη στην εφηβεια.

 

εμεισ παντωσ που ειμαστε στην θεραπεια με την αυξητικη εχουμε ηδη κανει τον καρυοτυπο, ειναι μερος του φακελου για να τον καταθεσεισ στην επιτροπη.εχω να καταθεσω μονο ενα παραδειγμα:

στην γειτονια μου μενει ενα κοριτσι που επισης κανει θεραπεια αυξητικης αλλα απο 12 ετων.

το ψαξανε γιατι δεν αδιαθετουσε και δεν ειχε καθολου σημαδια ηβησ(τριχουλεσ κτλ).δεν ηταν ιδιαιτερο κοντο!! μολις κανανε την οστικη και υπερηχο νομιζω γυναικολογικα ηταν ακομα ενα παιδι 10 ετων!!!

 

ξεκινησαν την θεραπεια με αυξητικη(12 ετων) και τωρα ειναι μια κοπελαρα 1.65 και βαλε. μεσα σε τρια χρονια τρομερη αλλαγη ωριμασε ψηλωσε και εννοειται αδιαθετησε..

δεν ειχε κοντο αναστημα ουτε αλλα χαρακτηριστηκα

Link to comment
Share on other sites

οπως λεσ κοριτσομανα και το κοριτσι αυτο στην γειτονια μου εξωτερικα ολα φυσιολογικα(λεπτο κοριτσακι) και νοητικα ΤΕΛΕΙΑ! ΚΑΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ!!ΔΕΝ ΑΔΙΑΘΕΤΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ Η ΜΗ ΤΡΙΧΟΦΙΙΑ. ΗΤΑΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ!!

Link to comment
Share on other sites

οπως λεσ κοριτσομανα και το κοριτσι αυτο στην γειτονια μου εξωτερικα ολα φυσιολογικα(λεπτο κοριτσακι) και νοητικα ΤΕΛΕΙΑ! ΚΑΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ!!ΔΕΝ ΑΔΙΑΘΕΤΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ Η ΜΗ ΤΡΙΧΟΦΙΙΑ. ΗΤΑΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ!!

 

Πολύ σημαντικά πράγματα μου αναφέρεις!

Η δική μου βέβαια έχει ήδη εφηβεία, τρίχες και στήθος. Όμως μου κάνει εντύπωση που αμέσως σας έβαλαν να κάνετε εξετάσεις καρυοτυπου. Εμάς από το νοσοκομείο που μας παρακολουθούν δε μας την προτειναν καν γιατί είπαν δεν έχουμε ενδείξεις.

Παρόλοπου είναι πάρα πολύ κοντή και 12,5 χρονών μας είπαν οτι δεν μπορούν πλεον να επέμβουν με αναστολή εφηβείας ενώ οι εξετάσεις για αυξητική ορμόνη ήταν μια χαρά.

Γί αυτό και το ψάχνω τώρα. Είμαστε στο χείλος της αδιεξοδου και κοιτάζω έστω και στο παραπεντε να καταφέρουμε κάτι παραπάνω. Τουλάχιστον να εξαντλήσουμε κάθε ενέργεια γιατι αν και λένε ότι θα φτάσει το 1.55, εμείς ετσι πως το βλέπουμε πάνω απο 145 δεν την κόβουμε. Και μάλιστα χωρίς άλλη στήριξη από γιατρό ή ορμόνη.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

εμας οι καμπυλες τησ αυξητικης ηταν κακκες εδειξαν ανεπαρκεια αυξητικης στο παιδι. γι αυτο και ξεκινησαμε την διαδικασια για να παρουμε εγκριση και μερος του φακελου ηταν ο καρυοτυπος.

αποψη μου αν θες να κανεις τον καρυοτυπο και δεν στον γραφουν, γιατι δεν παιρνεις και καμια δευτερη γνωμη απο καποιον αλλον γιατρο?? η καποιο αλλο παιδων?

στο προτεινω........ γιατι ειμαι παθουσα.........

Link to comment
Share on other sites

εμας οι καμπυλες τησ αυξητικης ηταν κακκες εδειξαν ανεπαρκεια αυξητικης στο παιδι. γι αυτο και ξεκινησαμε την διαδικασια για να παρουμε εγκριση και μερος του φακελου ηταν ο καρυοτυπος.

αποψη μου αν θες να κανεις τον καρυοτυπο και δεν στον γραφουν, γιατι δεν παιρνεις και καμια δευτερη γνωμη απο καποιον αλλον γιατρο?? η καποιο αλλο παιδων?

στο προτεινω........ γιατι ειμαι παθουσα.........

 

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον.

Είχαμε πολύ καλή παρακολούθηση κάθε εξάμηνο για δυο χρονια περίπου από δημόσιο νοσοκομείο. Αλλά ουτε φαντάστηκα για καρυότυπο. Μέχρι που για μισό με ενα χρονο δεν πηγαμε και τωρα μας ειπαν πως δε γινεται πλεον τιποτε με αυτην. Για καρυοτυπο ρωτησα και μας το απεκλεισαν.

Όμως τηλεφωνησαμε για δευτερη γνωμη και μας ζητησε καρυοτυπο και οχι μονο η πιο πανω γιατρος που μας μιλησε τηλεφωνικα. Ισως ειναι μια πραξη απελπισιας απο εμας ομως αυτη μας εδωσε ελπιδα οτι η κορη μου που το καλοκαιρι θα γινει δεκατρια εχει περιθωριο για υποστηριξη. Ενω στο νοσοκομειο ηταν καθετα αρνητικοι.

Δεν ξερω ποιος εχει δικαιο. Μας εγραψε η γιατρος τις εξετασεις τις οποιες θα κανουμε ιδιωτικα.

Δενξερω που γί αυτο και ρωταω.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσομανα απο περιεργεια και μονο θελω να μου αναφερεις το δημοσιο νοσοκομειο που σας παρακολουθουσε..αυτον τον εντονο αρνητισμο τον αντιμετωπησα και εγω τα 4 τελευταια χρονια απο το νοσοκομειο που μας παρακολουθουσε...μεχρι που αλλαξα νοσοκομειο και γιατρο και μπηκα σε ενα δρομο

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσομανα απο περιεργεια και μονο θελω να μου αναφερεις το δημοσιο νοσοκομειο που σας παρακολουθουσε..αυτον τον εντονο αρνητισμο τον αντιμετωπησα και εγω τα 4 τελευταια χρονια απο το νοσοκομειο που μας παρακολουθουσε...μεχρι που αλλαξα νοσοκομειο και γιατρο και μπηκα σε ενα δρομο

ευχαριστω.

 

Σε εστειλα πμ.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, συμπασχοντες. Ελπιζω καταρχην ο αγωνας σας για τα παιδια σας να βαινει καλως ιδιαιτερα σε οσους ειχα επικοινωνια πριν απο καιρο.

Δεν ξέρω αν κάπου στο φόρουμ κρύβεται η απάντηση αλλά έψαξα και δε βρήκα σχετικα. Έχω τις εξής ερωτήσεις και παρακαλώ οποίος γνωρίζει ας με απαντήσει γιατί πλέον φτάσαμε στο τέλος της προσπάθειας μας όσον αφορά το ύψος των παιδιών.

 

Μήπως γνωρίζετε την παιδίατρο κα Πολυχρονη Λιάνα;

 

και αν ξέρει κανείς να μου πει για το σύνδρομο Τέρνερ...γίνεται ένα παιδί να έχει αυτό το σύνδρομο και το σύμπτωμα του να είναι μόνο το πολύ χαμηλό αναστημα;

 

δηλαδή να έχει μπει στην εφηβεία, χωρίς περίοδο βέβαια ακόμη αφού η οστικη πυκνότητα έδειξε ότι είμαστε δύο χρόνια πισω, δηλαδή σαν 10-11 χρονών αντι 13, νοητικά να είναι εξαιρετικά και γενικά εξωτερικά να φαίνονται όλα φυσιολογικα;

 

Είναι να κάνουμε Καρυοτυπο και αναρωτιέμαι αν υπάρχει πιθανότητα για το σύνδρομο.

Τέλος, μήπως ξέρετε στη Θεσσαλονίκη κάποιο οικονομικό και αξιόπιστο γενετιστικο κέντρο για τις εξετάσεις αυτες;

 

Καλησπέρα. και Χρόνια. Πολλά, σχετικά με την παιδιατρο που ρωτας ι είναι από Αθήνα, περιοχή Νέο Ηράκλειο???γιατί βλέπω ότι είσαι από Βόρεια Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσομάνα: η κορη μου που το καλοκαιρι θα γινει δεκατρια εχει περιθωριο για υποστηριξη...

 

Μικρά βέβαια τα περιθώριά της, αλλά σίγουρα όχι αμελητέα.

 

Σε μια φάση της δικής μας διαδρομής περίμενα στην αναμονή μαζί με μία μητέρα που είχε κατέβει από τα Γιάννενα.

Αυτή 1,70+, ο σύζυγός της, όπως μου είπε, 1,80+ και ο 16χρονός γιός τους 1,90+.

Η μικρή κόρη ... άσε το καλύτερα. Δεκατεσσάρων ετών άρχισε την θεραπεία.

'Όταν την ρώτησα, "καλά πως και το αφήσατε τόσο;", μου απάντησε ότι στα Γιάννενα την καθησύχαζαν μέχρι που σηκώθηκε και κατέβηκε στην Αθήνα, οπότε και ο γιατρός στο Παίδων της είπε "γρήγορα και ότι προλάβουμε".

 

Η δική μου πάντως ολοκλήρωσέ την αγωγή στα 16α γενέθλια της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. και Χρόνια. Πολλά, σχετικά με την παιδιατρο που ρωτας ι είναι από Αθήνα, περιοχή Νέο Ηράκλειο???γιατί βλέπω ότι είσαι από Βόρεια Ελλάδα?

 

Χριστός Ανέστη!

Ναι, είμαι από βόρεια Ελλαδα αλλά επικοινωνήσαμε τηλεφωνικά με Αθήνα και με τη γιατρό και μας έστειλε εξετασεις για Θεσσαλονίκη. Προφανώς κάποια στιγμή θα κατέβω αν χρειαστεί. Τι ξέρεις για τη γιατρο;όντως απο την περιοχή αυτή είναι.

Πάντως αν θυμαμαι καλά δεν επιτρεπεται να σχολιάζουμε δημοσίως επώνυμους επαγγελματίες οπότε αν γνωρίζεις καλό ή κακό σε παρακαλω ενημέρωσε με προσωπικό μήνυμα. Εγώ άκουσα τα καλύτερα οπότε κατέφυγα σε αυτήν.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσομάνα: η κορη μου που το καλοκαιρι θα γινει δεκατρια εχει περιθωριο για υποστηριξη...

 

Μικρά βέβαια τα περιθώριά της, αλλά σίγουρα όχι αμελητέα.

 

Σε μια φάση της δικής μας διαδρομής περίμενα στην αναμονή μαζί με μία μητέρα που είχε κατέβει από τα Γιάννενα.

Αυτή 1,70+, ο σύζυγός της, όπως μου είπε, 1,80+ και ο 16χρονός γιός τους 1,90+.

Η μικρή κόρη ... άσε το καλύτερα. Δεκατεσσάρων ετών άρχισε την θεραπεία.

'Όταν την ρώτησα, "καλά πως και το αφήσατε τόσο;", μου απάντησε ότι στα Γιάννενα την καθησύχαζαν μέχρι που σηκώθηκε και κατέβηκε στην Αθήνα, οπότε και ο γιατρός στο Παίδων της είπε "γρήγορα και ότι προλάβουμε".

 

Η δική μου πάντως ολοκλήρωσέ την αγωγή στα 16α γενέθλια της.

 

Ευχαριστώ για την ελπίδα που μου δίνεις...Στην επαρχία όλα είναι χαλαρά. Και εμείς μόνοι μας κινητοποιηθήκαμε και μετά μας κατεύθυνε ο παιδίατρος μας. Εσεις ειχατε αποτέλεσμα;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν κιόλας 3 μήνες από την ημέρα που ξεκινήσαμε την αυξητική. Πήγα σήμερα και την μέτρησα.. Πήρε μόλις 1 πόντο. Τί να κάνω εγώ τώρα? Να το παίξω cool και να περιμένω?

Εχω απογοητευτεί πλήρως.......

i love my kids!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν κιόλας 3 μήνες από την ημέρα που ξεκινήσαμε την αυξητική. Πήγα σήμερα και την μέτρησα.. Πήρε μόλις 1 πόντο. Τί να κάνω εγώ τώρα? Να το παίξω cool και να περιμένω?

Εχω απογοητευτεί πλήρως.......

 

Άλλαξε παπούτσια ή άθλημα.

 

Spikes στον Μαραθώνιο δεν παίζουν. Η άσφαλτος δεν είναι tartan track.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

Η απάντηση της επιτροπής σε όσους μένουν επαρχία έρχεται σε εμάς με συστημένο ή στο γιατρό; Και μετά πως ξεκινάς; Και ποιός αποφασίζει για την συσκευή;

Από ό,τι γνωρίζω θα περνούσαμε επιτροπή στις 22/04 και αναμένω την απάντηση.

Επίσης εχω αγχωθεί με τη συσκευή. Οπως ξαναέγραψα σε προηγούμενο ποστ μου οι συσκεύες είναι οι εξής:

Οσον αφορά τις συσκευές μας είπε ότι κυκλοφορούν οι εξής!

1) zomacton 4 mg

2) genotropin 5,3 mg kai 12 mg

3) humatrope 6 mg kai 12 mg

4) saizen 8 mg

5) nutropin 10 mg.

η μία αμπούλα είναι για παραπάνω δόσεις ε;;

Εγώ θα επιλέξω;

Θα εκτιμούσα να μου απαντήσετε όσοι εχετε ξεκινήσει προσφατα την θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

FATSOYLA

 

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.. ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ .

 

ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΔΡΟΜΟς .. ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΕΠΙΡΕΑΣΤΕΙΣ .. ΘΑ ΠΡΟΒΛΗΓΜΑΤΙΣΤΕΙΣ..

 

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΩΤΟΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΣΘΕΝΟΥς ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟς.

 

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ . ΕΠΕΜΕΝΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑς ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΡΟΦΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.

ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΗΝ ZOMACTON (THN MONH ΧΩΡΙς ΚΑΘΟΛΟΥ ΒΕΛΟΝΑ)!!

 

ΗΤΑΝ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΤΕΤΟΙΑ!!ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟ ΕΠΙΜΟΝΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΟ. ΑΝ ΕΝΙΩΘΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ ΒΕΛΟΝΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΤΡΑΒΗΞΕ ΜΕ ΤΙς ΚΑΜΠΥΛΕΣ ........ ΘΑ ΑΠΠΕΡΙΠΤΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗς ΠΡΟΚΑΛΕΣΩ ΑΛΛΟ ΠΟΝΟ!! ΚΥΡΙΩς ΨΥΧΙΚΟ!!ΜΕ ΤΗ ZOMACTON ΟΛΑ ΚΑΛΑ!! ΓΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ .. Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.

\

ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΙΚΟ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε παπούτσια ή άθλημα.

 

Spikes στον Μαραθώνιο δεν παίζουν. Η άσφαλτος δεν είναι tartan track.

 

τί ακριβώς ενοείς? σόρυ αλλά τί σχέση έχουν τα παπούτσια και αυτά που λες?

i love my kids!

Link to comment
Share on other sites

τί ακριβώς ενοείς? σόρυ αλλά τί σχέση έχουν τα παπούτσια και αυτά που λες?

 

Στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος -Αύγουστος 2008- στο πρώτο μου μήνυμα, έγραψα:

 

γ) Αν μπείτε στην διαδικασία της αυξητικής ορμόνης, πράγμα που δεν σου το εύχομαι αλλά το βλέπω εξαιρετικά πιθανόν, πρέπει να ξέρετε ότι ξεκινάτε ένα πραγματικό Μαραθώνιο. Και για να τρέξετε τον Μαραθώνιο πρέπει να ξεκινήσετε νωρίς, πριν σηκωθεί πολύ ο ήλιος (εξ ού και η πρώτη συμβουλή) και προπάντος να διατηρήσετε δυνάμεις για να τερματίσετε. Μην τα παρατήσετε στην διασταύρωση της Ραφήνας.

Στον Μαραθώνιο δεν τρέχεις ενάντια στους άλλους δρομείς.

Τρέχεις ενάντια στις δικές σου αντοχές.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 4 μιση μηνες θεραπεια εχουμε τα πρωτα επισημα στοιχεια..

 

η μικρη οπως φαινεται και με γυμνο ματι <<πηρε>> μποι, συγκεκριμενα 5 ποντους απο 100 στο 105 και μπηκε εστω και οριακα μεσα στις καμπυλες..

 

το οχι καλο νεο ειναι οτι στις εξετασεις θυροειδη ειναι τερμα χαμηλα ακριβως στο οριο και πρεπει να ξανακανουμε για επιβεβαιωση για να αντιμετωπιστει με αγωγη (εαν καποιος καποια ξερει κατι παραπανω ας δωσει τα φωτα του-της τι σημαινει αυτο γιατι δεν καταλαβα και πολλα παρακαλω)

 

και το δευτερο οχι καλο νεο ειναι οτι εξακολουθουμε να εχουμε ελειψη βιταμινης d ενω δινουμε σταγονες εδω και 4-5 μηνες!

 

αυτα προς το παρων

 

Υ.Γ. μακαρι να κανουμε μαραθωνιο και να τερματισουμε, απλα νομιζω οτι τα χλμ θα ειναι ποολλααα παραπανω.. αλλα οπως και να χει για τα παιδακια μας θα το κανουμε και θα πουμε και πολλα τραγουδια...

Link to comment
Share on other sites

μπράβο για τους πόντους!!

τουλάχιστον αυτό δίνει μια αισιοδοξία.

για τα άλλα μην ανησυχείς.

εμεις στην εξέταση για αυξητικής είχε πρόβλημα ο θυροειδής και αμέσως μας αρχισε χαπάκι. καλό είναι να κάνεις και εναν υπέρηχο θυροειδούς.

οσο για τη βιταμίνη πολύ ήλιο τώρα, πριν αρχίσουν οι καύσωνες..

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...