Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές από Ελλάδα vs Αγορές από εξωτερικό


Recommended Posts

edit Συντονιστής Περιεχομένου(μέσω επεξαργασίας κειμένου)

μεταφερθήκαν εδώ δημοσιεύσεις από το tread

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ

εξαιτίας απόκλισης του θέματος από τον αρχικό τίτλο.

 

Λίγο το κοίταξα αλλά έχω να πω ότι:

Οι τιμές των απορρυπαντικών είναι καλές δεν τα ξέρω όμως οπότε θα τα ψάξω για να έχω άποψη.

Τα ρούχα όμως τα καλλυντικά και οι τσάντες θεωρώ ότι είναι πανάκριβα

Στο παρακάτω σάιτ η ίδια τσάντα έχει 70 λίρες δηλαδή 84,47 ευρώ και στο sunnyside.gr έχει 106?

http://www.pinklining.co.uk/product_info.php/cPath/62_63_64/products_id/386/

γειά σας και από εμένα!

είμαι νέα στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ καιρό.

Ακόμα δεν έχω γίνει μαμά, αλλά διαβάζω για διάφορα θέματα που με απασχολούν γιατί θέλω σύντομα να αποκτήσω και εγώ το δικό μου νινί!

@ZIMAROULIS

Το www.sunnyside.gr, αν και είναι σχετικά νέο κατάστημα το έχω τιμήσει αρκετές φορές!

Η αδερφή μου είναι αισθητικός και μου το πρότεινε για μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ σειρά καλλυντικών τα Barefoot Botanicals.

Κατ' αρχήν να το προσθέσετε αυτό στη λίστα, γιατί αν για κάτι πραγματικά αξίζει να ψωνίζει κανείς από το sunny side είναι για αυτά τα καλλυντικά!

Έψαξα να τα βρώ στο www.cosmeticsdatabase.com και δεν υπήρχαν. Ο λόγος είναι γιατί το εν λόγω database είναι Αμερικάνικο και αν προσέξετε εκτός από τα προϊόντα του Body Shop τα περισσότερα άλλα είναι Αμερικάνικα. Αυτό φυσικά σημαίνει πως η λίστα του είναι ελλιπής και αφορά το Αμερικάνικο κοινό.

Στην Αμερική τα Barefoot μπορεί να μη τα ξέρουν ακόμα, αλλά στην Αγγλία κάνουν θραύση!

Και το δικό μου πρόβλημα με την ακμή, φαίνεται πως το λύνουν...

Επίσης θα συμφωνήσω με την άποψη πως ψωνίζοντας από Αμερική πάντα υπάρχει το ρίσκο του τελωνείου.

Αλλά θα σας πω και κάτι άλλο, που δεν το έχει κανείς σας σκεφτεί όταν αγοράζει online.

Τί γίνεται όταν ένα προϊόν δεν είναι όπως το περιμέναμε. Όταν π.χ.ένα καλλυντικό ή ένα ρούχο (πιο συχνό φαινόμενο αυτό) δε μας κάνει???

Πως θα το στείλετε πίσω στην Αμερική??? Ακόμα και στην Αγγλία??? Και τί μεταφορικά θα πληρώσετε, και σε τί μπελάδες θα μπείτε???

(αν κάνει κάποιον έυλογο χρόνο να το παραλάβετε αρχικά, φανταστείτε να το στείλετε πίσω και να πρέπει να σας στείλουν κάτι άλλο στη θέση του - ούτε σε 2 μήνες δε θα ξεμπερδέψετε...)

Συμφωνώ πως οι τιμές των προϊόντων στην Ελλάδα είναι πιο ακριβές σε σχέση με τις χώρες από όπου εισάγονται, αλλά αν προσθέσεις απο 2-3 εταιρίες τα μεταφορικά, τότε μπορεί και να συμφέρει καλύτερα.

Αν για παράδειγμα κανείς αγοράσει από το sunny side, ας πούμε ένα ρούχο μιας μάρκας, μια τσάντα της Pink Lining (οι οποίες παρεπιπτόντως είναι πανεμορφες - τις έχω δει από κοντα στο Little Baby Shop στο Κολωνάκι που τις πουλάει διπλασια τιμή από το sunny side)και ένα απορρυπαντικό της Bio-D (για αυτά έψαχνα και έπεσα επάνω στη συζήτησή σας)δεν θα πληρώσει μεταφορικά, ενώ αν τα αγόραζε το κάθε ένα ξεχωριστά από τα αντίστοιχα e-shop του εξωτερικού, μπορεί και να του ερχόταν και ακριβότερα.

Το σημαντικότερο όμως είναι το θέμα του client service, και βασικά το τί γίνεται στην περίπτωση που θέλει να επιστρέψει κάτι κάποιος, αλλά επίσης και σε πόσο χρόνο χρειάζεται κάποιος αυτό που αγοράζει...

Εγώ ψωνίζω από ελληνικά e-shops όχι μόνο για προσωπική χρήση, αλλά και για δώρα (κάτι για το οποίο το sunny side με έχει σώσει, μιας και σε όλες τις φίλες μου στέλνω δώρα της Barefoot, και γλιτώνω άπειρο χρόνο και εκείνες μένουν ευχαριστημένες!!) και σε αυτό δε μπορούν να βοηθήσουν τα ξένα..

Μάλλον λοιπόν τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτή τη ζωή, και όταν αγοράζουμε προϊόντα προφανώς στην αξία τους δεν περιλαμβάνεται μόνο το κόστος τους...

επομένως καμιά φορά το νο 1 κριτήριο δεν είναι η τιμή και μόνο. Τουλάχιστον όχι για εμένα.

Και δεν θέλω να κάνω διαφήμιση για το sunny side, αλλά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από το service τους και θέλω να το υποστηρίξω.

Δεν είναι πανάκριβο...μάλλον θα πρέπει να το κοιτάξετε λίγο καλύτερα

Θα έλεγα να κάνετε μια διόρθωση στη λίστα και να γράψετε

www.sunnyside.gr

οικολογικά απορρυπαντικά, ρούχα, καλλυντικά, τσάντες αλλαγής

Τώρα σχετικά με τα Bio-D. Τα πήρε κανείς σας να μου πει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

?και γιατι θελουμε να γραψουμε και γραφουμε τα ιδια πραγματα?

:D:D είναι.... κληρονομικό χάρισμα καλό μου sofaki χαχαχαχα:mrgreen::mrgreen:

πάντως οφείλω να παραδεχθώ καταφέρνουν να σας παρακολουθούν γιατί εγώ έχω έχω χάσει την μπάλα με τόση πληροφορία .............χαχα είναι που είμαι και άσχετη (ακόμα) με τα βιολογικά :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Aχ κορίτσια μου επιτρέπετε;;....

....γιατί θα σκάσω!!!.............

 

Αλλά θα σας πω και κάτι άλλο, που δεν το έχει κανείς σας σκεφτεί όταν αγοράζει online.

Τί γίνεται όταν ένα προϊόν δεν είναι όπως το περιμέναμε. Όταν π.χ.ένα καλλυντικό ή ένα ρούχο (πιο συχνό φαινόμενο αυτό) δε μας κάνει???

Πως θα το στείλετε πίσω στην Αμερική??? Ακόμα και στην Αγγλία??? Και τί μεταφορικά θα πληρώσετε, και σε τί μπελάδες θα μπείτε???

 

Αγαπητή LIBERTA

σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες σου....

 

Στο διαταύτα:

 

Όταν θα παραγγείλουμε κάτι απο το εξωτερικό

να είσαι σίγουρη/ος οτι το έχουμε ψάξει το προϊόν

και ξέρουμε οτι δεν πρόκειται να το αλλάξουμε! :mrgreen:

 

Για παράδειγμα:

Εγώ προσωπικά παρήγγειλα earth mama baby angel σαμπουάν

με hazard score 0

http://www.cosmeticsdatabase.com/browse.php?comp_id=450

σε τιμή προσφοράς,

με επιπλέον εκπτωτικό κουπόνι,

με μεταφορικά 4 $ απο Αμερική

και να έρχονται μέσα σε 6 εργάσιμες ημέρες

(βλέπε sofaki)

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1615388&postcount=845

 

Λες ένα τέτοιο ποιοτικό προιόν με μια τέτοια προσφορά

να θέλω να το αλλάξω;;....

Eίμαι 100% σίγουρη οτι μου κάνει !!!!! :mrgreen:

 

 

Μάλλον λοιπόν τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτή τη ζωή, και όταν αγοράζουμε προϊόντα προφανώς στην αξία τους δεν περιλαμβάνεται μόνο το κόστος τους...

επομένως καμιά φορά το νο 1 κριτήριο δεν είναι η τιμή και μόνο. Τουλάχιστον όχι για εμένα.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω

όταν το ίδιο το προιόν το βρίσκω έξω στην μισή τιμή με χαμηλά μεταφορικά....

 

Και δεν θέλω να κάνω διαφήμιση για το sunny side, αλλά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη από το service τους και θέλω να το υποστηρίξω.

Δεν είναι πανάκριβο...μάλλον θα πρέπει να το κοιτάξετε λίγο καλύτερα

 

Για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας....

 

....εαν έχεις γνωριμίες σε αυτό το site :rolleyes:

πες τους να χαμηλώσουν λίγο ακόμα τις τιμές τους! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα

Εβαλα εχθές παραγγελια στο iherb για badger :D:D:D:D αποσμητικά, σαμπουάν και αφρόλουτρο για τον μικρό και μέχρι σήμερα δεν μου έχει έρθει ειδοποίηση ότι έφυγαν

επίσης καλά κατάλαβα ότι μέχρι συγκεκριμένο βάρος στέλνουν?

εσάς σε πόσες μέρες σας ήρθε ειδοποίηση ότι στάλθηκαν?

 

Liberta_bar διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Οιτσάντες είναι πανάκριβες γιατί να μην πάω να της δω στο μαγαζί που λες και να της πάρω μετά από το σάιτ που ανέφερα?

Γιατί να πληρώσω στον έλληνα ένα προιόν που πρέπει να κοιτάξω ένα ένα τα συστατικά και να τα ψάξω (στα καλλυντικά που έγραψες αναφέρομαι) ενώ μπορώ να πάρω ένα καρατσεκαρισμένο προιόν, πιο οικονομικό, από σάιτ που έχουν ψωνίσει πριν από μένα πολλοί άνθρωποι και είναι σούπερ ευχαριστημένοι?

Soevan διαφωνώ να αλλάξει η λίστα αφού είναι ακριβά πως να το κάνουμε δηλαδή ας χαμηλώσουν τις τιμές τους να το βάλουμε στην λίστα. Εδώ είμαστε μια παρέα και αποφασίζουμε εμείς τι θα γράψουμε στην λιστα όχι οι επιχειρηματίες

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Soevan διαφωνώ να αλλάξει η λίστα αφού είναι ακριβά πως να το κάνουμε δηλαδή ας χαμηλώσουν τις τιμές τους να το βάλουμε στην λίστα. Εδώ είμαστε μια παρέα και αποφασίζουμε εμείς τι θα γράψουμε στην λιστα όχι οι επιχειρηματίες

 

Με είδες να αλλάζω τίποτα ???.... ;) ;)

 

Όταν αλλάξουν τις τιμές τους και τις κάνουν πιο ανταγωνιστικές θα αλλάξουμε κι εμείς την λίστα μας!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μου έγραψες το εξής:

 

"Για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας....

 

....εαν έχεις γνωριμίες σε αυτό το site :rolleyes:

πες τους να χαμηλώσουν λίγο ακόμα τις τιμές τους! ;)"

 

Θα σου πω ότι ένα πράγμα δεν αντέχω και αυτό δεν είναι η λογοκρισία, αλλά η καχυποψία.

Υπό συνθήκες διαρκούς αμφισβήτησης, δεν υπάρχει και συζήτηση.

Για μένα δεν είναι λογικό να μην μπορώ να πω την άποψή μου σαν καταναλωτής.

Ο κόσμος εδώ μέσα συζητάει και ενημερώνει για αυτό που βάσει των κριτηρίων του ως καταναλωτής, θεωρεί ότι θα φανεί καλό και χρήσιμο και σε άλλο κόσμο.

Αυτό έκανα κι εγώ συμμετέχοντας στο forum και θέλω να ξεκαθαρίσω ότι η μοναδική επαφή που έχω με την εν λόγω επιχείρηση που σας συνέστησα, δεν είναι παρά μόνο ως πελάτης.

 

Γράφεις επίσης ότι:

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω

όταν το ίδιο το προιόν το βρίσκω έξω στην μισή τιμή με χαμηλά μεταφορικά....

 

"Όταν θα παραγγείλουμε κάτι απο το εξωτερικό

να είσαι σίγουρη/ος οτι το έχουμε ψάξει το προϊόν

και ξέρουμε οτι δεν πρόκειται να το αλλάξουμε! :mrgreen:"

 

Για παράδειγμα:

Εγώ προσωπικά παρήγγειλα earth mama baby angel σαμπουάν

με hazard score 0

http://www.cosmeticsdatabase.com/browse.php?comp_id=450

σε τιμή προσφοράς,

με επιπλέον εκπτωτικό κουπόνι,

με μεταφορικά 4 $ απο Αμερική

και να έρχονται μέσα σε 6 εργάσιμες ημέρες

(βλέπε sofaki)

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1615388&postcount=845

 

 

Λες ένα τέτοιο ποιοτικό προιόν με μια τέτοια προσφορά

να θέλω να το αλλάξω;;....

 

Eίμαι 100% σίγουρη οτι μου κάνει !!!!! :mrgreen:

 

Η δική μου απάντηση σε όλα αυτά είναι η εξής:

 

Τίποτε δεν είναι απολύτως σίγουρο όταν παραγγέλνεις από μεγάλη απόσταση και όχι εγχώρια, διότι το προιόν κάνει τόσο ταξίδι για να έρθει σε σένα και περνάει από πολλά και διαφορετικά χέρια.

Ένα προιόν μπορεί να σου παραδοθεί σπασμένο ή να ζεσταθεί υπερβολικά κατά την μεταφορά του και να αλλοιωθεί ή να έχεις πρόβλημα εντέλλει με το ίδιο το προιόν. Ποτέ μην λες ποτέ!

 

Η νοοτροπία μου ως άνθρωπος, μου λέει ότι εγώ δεν θέλω να ταλαιπωρούμαι για τον οιονδήποτε λόγο.

Θέλω όταν έχω πρόβλημα με κάποιο από τα προιόντα που θα αγοράσω, να υπάρχει η δυνατότητα να επικοινωνήσω και να εξυπηρετηθώ, από την επιχείρηση που μου πουλάει ένα προιόν, στην περίπτωση που θα μου παρουσιαστεί το οποιοδήποτε πρόβλημα. Αυτό πίστεψέ με το έχω εξετάσει, διότι κάλεσα στο sunny side και υπήρξε άμεση απάντηση στο τηλεφώνημά μου και ενημέρωση σε ότι είχα απορία.

 

Ακόμη, θέλω γρήγορη παράδοση και δεν θα περίμενα 6 ή 7 εργάσιμες όταν κάνω κάποιες αγορές, καθώς επίσης δεν θέλω να είμαι υποχρεωμένη να δώσω μια μεγάλη παραγγελία, για να γλιτώνω τα όποια ακριβά μεταφορικά.

Δεν έχω διαπιστώσει επίσης, να είναι η τιμή του εξωτερικού στο μισό όπως διάβασα να γράφεις!

Μόλις προσθέσεις και τα μεταφορικά έρχεσαι μια χαρά στα ίδια χρήματα!!!

 

Πιστεύω ότι είναι πολλοί οι παράγοντες και διαφορετικοί, για τους οποίους ο κάθε ένας από εμάς θα προτιμήσει ένα κατάστημα.

 

Ανέφερες επιπλέον, ότι το προιόν σου έχει hazard score 0.

Ξέρεις όμως, αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα της αλλεργικής αντίδρασης και αυτό γιατί τα βιολογικά προιόντα, δεν δοκιμάζονται σε ζώα και έτσι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει.

 

Σημαντικό είναι για μένα επίσης, να ψωνίσω από την Ελλάδα υποστηρίζοντας την εγχώρια αγορά, η οποία τα τελευταία χρόνια μαστίζεται και συρρικνώνεται. Το χρειάζεται η Ελλάδα και οι επιχειρήσεις μας, να έχουν και την δικιά μας στήριξη, για να πάει και η οικονομία μας καλύτερα!!!

 

Η δικιά μου συμβουλή είναι: "Στηρίξτε την εγχώρια αγορά" !!!!

Link to comment
Share on other sites

liberta ειναι πολλες οι 6 εργασιμες μερες για να παραδοθει ενα προιον?γιατι απο ενα φαρμακειο ελληνικο on-line που παραγγελνω σε 5 εργασιμες μου ερχονται τα πραγματα.και δεν ειναι λογικη οτι θα ζεσταθουν τα πραγματα και θα περασουν απο πολλα χερια γιατι και απο το sunny side να ψωνισω παλι δεν ξερω μεχρι να φτασει σε αυτους τι θα εχει μεσολαβησει.γιατι δεν ειναι ελληνικα προιοντα αυτα που πουλαει σωστα????

 

ολα τα προιοντα μπορουν να δημιουργησουν αλλεργιες.για να ειμαστε λοιπον εμεις "καλυμενοι" (ας πουμε) θα πρεπει να την πληρωνουν τα ζωακια????γιατι αυτο που μας νοιαζει εμας ειναι να μην τρωμε τα χημικα στο φουλ γι"αυτο και κοιταμε αυτο το σαιτ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω ότι ένα πράγμα δεν αντέχω και αυτό δεν είναι η λογοκρισία, αλλά η καχυποψία.

Υπό συνθήκες διαρκούς αμφισβήτησης, δεν υπάρχει και συζήτηση.

Για μένα δεν είναι λογικό να μην μπορώ να πω την άποψή μου σαν καταναλωτής.

Ο κόσμος εδώ μέσα συζητάει και ενημερώνει για αυτό που βάσει των κριτηρίων του ως καταναλωτής, θεωρεί ότι θα φανεί καλό και χρήσιμο και σε άλλο κόσμο.

Αυτό έκανα κι εγώ συμμετέχοντας στο forum και θέλω να ξεκαθαρίσω ότι η μοναδική επαφή που έχω με την εν λόγω επιχείρηση που σας συνέστησα, δεν είναι παρά μόνο ως πελάτης.

 

Καλή μου

πάνω σε αυτό δεν έχω να σου πω τίποτα

απλά....

....γιατί δεν με πείθεις.

 

Η δική μου απάντηση σε όλα αυτά είναι η εξής:

 

Τίποτε δεν είναι απολύτως σίγουρο όταν παραγγέλνεις από μεγάλη απόσταση και όχι εγχώρια, διότι το προιόν κάνει τόσο ταξίδι για να έρθει σε σένα και περνάει από πολλά και διαφορετικά χέρια.

Ένα προιόν μπορεί να σου παραδοθεί σπασμένο ή να ζεσταθεί υπερβολικά κατά την μεταφορά του και να αλλοιωθεί ή να έχεις πρόβλημα εντέλλει με το ίδιο το προιόν. Ποτέ μην λες ποτέ!

 

Η νοοτροπία μου ως άνθρωπος, μου λέει ότι εγώ δεν θέλω να ταλαιπωρούμαι για τον οιονδήποτε λόγο.

Θέλω όταν έχω πρόβλημα με κάποιο από τα προιόντα που θα αγοράσω, να υπάρχει η δυνατότητα να επικοινωνήσω και να εξυπηρετηθώ, από την επιχείρηση που μου πουλάει ένα προιόν, στην περίπτωση που θα μου παρουσιαστεί το οποιοδήποτε πρόβλημα. Αυτό πίστεψέ με το έχω εξετάσει, διότι κάλεσα στο sunny side και υπήρξε άμεση απάντηση στο τηλεφώνημά μου και ενημέρωση σε ότι είχα απορία.

 

Ακόμη, θέλω γρήγορη παράδοση και δεν θα περίμενα 6 ή 7 εργάσιμες όταν κάνω κάποιες αγορές, καθώς επίσης δεν θέλω να είμαι υποχρεωμένη να δώσω μια μεγάλη παραγγελία για να γλιτώσω τα όποια ακριβά μεταφορικά.Επίσης, η τιμή του εξωτερικού δεν είναι στο μισό.

Είναι πολλοί οι παράγοντες και διαφορετικοί για τους οποίους ο κάθε ένας από εμάς θα προτιμήσει ένα κατάστημα.

 

Εδω βλέπω οτι προσπαθείς να μας πείσεις να μην αγοράζουμε απο site του εξωτερικού

δηλαδή μόνο απο ελληνικά site.....:rolleyes:

 

 

Ανέφερες επιπλέον, ότι το προιόν σου έχει hazard score 0.

Ξέρεις όμως, αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα της αλλεργικής αντίδρασης και αυτό γιατί τα βιολογικά προιόντα, δεν δοκιμάζονται σε ζώα και έτσι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει.

 

Nαι, φυσικά μπορεί να προκαλέσει κάποια αλλεργία...

 

όπως μπορεί να προκαλέσει αλλεργία το ΑΓΝΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

σε ένα μωρό.....!!

 

Φαντάσου όμως τι θα μπορούσαν να προκαλέσουν άλλα προιόντα

που έχουν υψηλότερο hazard score

 

και ιδίως κάποια που δεν είναι τσεκαρισμένα!....:mrgreen:

 

(Ασε που το συγκεκριμένο προιόν το δοκίμασα στην κόρη μου και είναι απλά....ΤΕΛΕΙΟ!)

Link to comment
Share on other sites

Μου έγραψες το εξής:

 

"Για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας....

 

....εαν έχεις γνωριμίες σε αυτό το site :rolleyes:

πες τους να χαμηλώσουν λίγο ακόμα τις τιμές τους! ;)"

 

Θα σου πω ότι ένα πράγμα δεν αντέχω και αυτό δεν είναι η λογοκρισία, αλλά η καχυποψία.

Υπό συνθήκες διαρκούς αμφισβήτησης, δεν υπάρχει και συζήτηση.

Για μένα δεν είναι λογικό να μην μπορώ να πω την άποψή μου σαν καταναλωτής.

Ο κόσμος εδώ μέσα συζητάει και ενημερώνει για αυτό που βάσει των κριτηρίων του ως καταναλωτής, θεωρεί ότι θα φανεί καλό και χρήσιμο και σε άλλο κόσμο.

Αυτό έκανα κι εγώ συμμετέχοντας στο forum και θέλω να ξεκαθαρίσω ότι η μοναδική επαφή που έχω με την εν λόγω επιχείρηση που σας συνέστησα, δεν είναι παρά μόνο ως πελάτης.

 

Γράφεις επίσης ότι:

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω

όταν το ίδιο το προιόν το βρίσκω έξω στην μισή τιμή με χαμηλά μεταφορικά....

 

"Όταν θα παραγγείλουμε κάτι απο το εξωτερικό

να είσαι σίγουρη/ος οτι το έχουμε ψάξει το προϊόν

και ξέρουμε οτι δεν πρόκειται να το αλλάξουμε! :mrgreen:"

 

Για παράδειγμα:

Εγώ προσωπικά παρήγγειλα earth mama baby angel σαμπουάν

με hazard score 0

http://www.cosmeticsdatabase.com/browse.php?comp_id=450

σε τιμή προσφοράς,

με επιπλέον εκπτωτικό κουπόνι,

με μεταφορικά 4 $ απο Αμερική

και να έρχονται μέσα σε 6 εργάσιμες ημέρες

(βλέπε sofaki)

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1615388&postcount=845

 

 

Λες ένα τέτοιο ποιοτικό προιόν με μια τέτοια προσφορά

να θέλω να το αλλάξω;;....

 

Eίμαι 100% σίγουρη οτι μου κάνει !!!!! :mrgreen:

 

Η δική μου απάντηση σε όλα αυτά είναι η εξής:

 

Τίποτε δεν είναι απολύτως σίγουρο όταν παραγγέλνεις από μεγάλη απόσταση και όχι εγχώρια, διότι το προιόν κάνει τόσο ταξίδι για να έρθει σε σένα και περνάει από πολλά και διαφορετικά χέρια.

Ένα προιόν μπορεί να σου παραδοθεί σπασμένο ή να ζεσταθεί υπερβολικά κατά την μεταφορά του και να αλλοιωθεί ή να έχεις πρόβλημα εντέλλει με το ίδιο το προιόν. Ποτέ μην λες ποτέ!

 

Η νοοτροπία μου ως άνθρωπος, μου λέει ότι εγώ δεν θέλω να ταλαιπωρούμαι για τον οιονδήποτε λόγο.

Θέλω όταν έχω πρόβλημα με κάποιο από τα προιόντα που θα αγοράσω, να υπάρχει η δυνατότητα να επικοινωνήσω και να εξυπηρετηθώ, από την επιχείρηση που μου πουλάει ένα προιόν, στην περίπτωση που θα μου παρουσιαστεί το οποιοδήποτε πρόβλημα. Αυτό πίστεψέ με το έχω εξετάσει, διότι κάλεσα στο sunny side και υπήρξε άμεση απάντηση στο τηλεφώνημά μου και ενημέρωση σε ότι είχα απορία.

 

Ακόμη, θέλω γρήγορη παράδοση και δεν θα περίμενα 6 ή 7 εργάσιμες όταν κάνω κάποιες αγορές, καθώς επίσης δεν θέλω να είμαι υποχρεωμένη να δώσω μια μεγάλη παραγγελία, για να γλιτώνω τα όποια ακριβά μεταφορικά.

Δεν έχω διαπιστώσει επίσης, να είναι η τιμή του εξωτερικού στο μισό όπως διάβασα να γράφεις!

 

Πιστεύω ότι είναι πολλοί οι παράγοντες και διαφορετικοί για τους οποίους ο κάθε ένας από εμάς θα προτιμήσει ένα κατάστημα.

 

Ανέφερες επιπλέον, ότι το προιόν σου έχει hazard score 0.

Ξέρεις όμως, αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα της αλλεργικής αντίδρασης και αυτό γιατί τα βιολογικά προιόντα, δεν δοκιμάζονται σε ζώα και έτσι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει.

 

Σημαντικό είναι για μένα επίσης, να ψωνίσω από την Ελλάδα υποστηρίζοντας την εγχώρια αγορά, η οποία τα τελευταία χρόνια μαστίζεται και συρρικνώνεται. Το χρειάζεται η Ελλάδα και οι επιχειρήσεις μας, να έχουν και την δικιά μας στήριξη, για να πάει και η οικονομία μας καλύτερα!!!

 

Η δικιά μου συμβουλή είναι: "Στηρίξτε την εγχώρια αγορά" !!!!

 

 

Να στηριξουμε την εγχωρια αγορα ή το sunny side γιατι ολη αυτη η επιμονη να ψωνισουμε απο εκει ειναι υποπτη...............

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό είναι για μένα επίσης, να ψωνίσω από την Ελλάδα υποστηρίζοντας την εγχώρια αγορά, η οποία τα τελευταία χρόνια μαστίζεται και συρρικνώνεται. Το χρειάζεται η Ελλάδα και οι επιχειρήσεις μας, να έχουν και την δικιά μας στήριξη, για να πάει και η οικονομία μας καλύτερα!!!

Η δικιά μου συμβουλή είναι στηρίξτε την εγχώρια αγορά!

 

:roll:

 

Συγνώμη κιόλας, αλλά μας λες να πλουτίζουμε τους Έλληνες εμπόρους που αισχροκερδούνε τη στιγμή που οι μισθοί μας συρρικνώνονται μέρα με τη μέρα;;;

Ας ρίξουνε κι αυτοί τις τιμές τους όπως έπεσαν κι εμάς οι μισθοί μας!

 

Και λέω αισχροκερδούνε γιατί τα ίδια πράγματα που πουλάνε τα βρίσκεις στο εξωτερικό στη μισή ή ακόμη και στο ένα τρίτο της τιμής τους, και αν λάβεις υπόψη ότι οι μισθοί πχ στην Αγγλία και στην Αμερική είναι διπλάσιοι και τριπλάσιοι τουλάχιστον των δικών μας, τότε δεν μας μένει παρά να ανατριχιάσουμε!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

:roll:

 

Συγνώμη κιόλας, αλλά μας λες να πλουτίζουμε τους Έλληνες εμπόρους που αισχροκερδούνε τη στιγμή που οι μισθοί μας συρρικνώνονται μέρα με τη μέρα;;;

Ας ρίξουνε κι αυτοί τις τιμές τους όπως έπεσαν κι εμάς οι μισθοί μας!

 

Και λέω αισχροκερδούνε γιατί τα ίδια πράγματα που πουλάνε τα βρίσκεις στο εξωτερικό στη μισή ή ακόμη και στο ένα τρίτο της τιμής τους, και αν λάβεις υπόψη ότι οι μισθοί πχ στην Αγγλία και στην Αμερική είναι διπλάσιοι και τριπλάσιοι τουλάχιστον των δικών μας, τότε δεν μας μένει παρά να ανατριχιάσουμε!

 

Δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα απο εσένα Rosie μου!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

 

Τα ίδια βιολογικά ροζ φορμάκια που πήραγια την κόρη μου από το Babykind (και δεν πλήρωσα μεταφορικά γιατί έκανα μεγάλη παραγγελία), τα έχει 22 Ευρώ ενώ εγώ τα πήρα για 18 Ευρώ.

 

 

Βλέπεις τι λες?Μιλάς για 4 ευρώ διαφορά μόνο και αναφέρεσαι σε ένα Αγγλικό site αγορών, το www.babykind.co.uk/ στο οποίο ψώνισες και για να μην έχεις πρόβλημα με τα μεταφορικά, έδωσες μια μεγάλη παραγγελία.

Προσωπικά, δεν βρίσκω ακριβό το www.sunnyside.gr το οποίο σας πρότεινα για αγορές.

 

Ανέφερα και πιο πριν και σχολίασα, στηρίξτε λίγο και την αγορά την δική μας εδώ στην Ελλάδα και τα μαγαζάκια μας τα εγχώρια.

 

Οι διαφορές δεν είναι ουσιώδεις!!!

 

Είναι στην χώρα σας και ότι και να συμβεί, μπορείτε να ζητήσετε και ευθύνες από την επιχείρηση.

Ενώ στο εξωτερικό τρεχαγυρευόπουλος να βγάλεις άκρη αν σου κάτσει το οτιδήποτε!!!

 

Για παράδειγμα, διάβασα εδώ ένα πρόβλημα εκτελωνισμού προιόντων. Δείτε καταναλωτές εδώ μέσα, που αναφέρουν ότι προιόντα καλλυντικά, που παραγγέλθηκαν από Αμερική, δεν τους παραδόθηκαν ποτέ γιατί παρακρατήθηκαν από τελωνειακούς. Τα είχαν πληρώσει όμως και δεν τα παρέλαβαν ποτέ. Εναλλακτικά όμως, στην πορεία αναγκάστηκαν και προτίμησαν να παραγγείλουν από συγγενείς τους που μένουν εκεί, όταν χρειάστηκαν να ξαναγοράσουν κάτι που ήθελαν.

 

Εδώ μέσα είναι γραμμένα όλα αυτά που γράφω και δεν τα έγραψα εγώ, ούτε έχω καμία σχέση με αυτούς που τα έγραψαν!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:roll:

 

Συγνώμη κιόλας, αλλά μας λες να πλουτίζουμε τους Έλληνες εμπόρους που αισχροκερδούνε τη στιγμή που οι μισθοί μας συρρικνώνονται μέρα με τη μέρα;;;

Ας ρίξουνε κι αυτοί τις τιμές τους όπως έπεσαν κι εμάς οι μισθοί μας!

 

Και λέω αισχροκερδούνε γιατί τα ίδια πράγματα που πουλάνε τα βρίσκεις στο εξωτερικό στη μισή ή ακόμη και στο ένα τρίτο της τιμής τους, και αν λάβεις υπόψη ότι οι μισθοί πχ στην Αγγλία και στην Αμερική είναι διπλάσιοι και τριπλάσιοι τουλάχιστον των δικών μας, τότε δεν μας μένει παρά να ανατριχιάσουμε!

 

Υπάρχουν κάποιοι που αισχροκερδούνε αλλά όχι σε όλη την αγορά!|

Προσωπικά το site που σας πρότεινα δεν βρήκα να αισχροκερδεί ούτε να λειτουργεί σε βάρος του καταναλωτή.

Αν προσθέσεις τα μεταφορικά του εξωτερικού δεν έχει ουσιώδεις διαφορές!

Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας λέει την γνώμη του και αν εσύ σαν καταναλωτής, έχεις νιώσει ότι το μαγαζί που ψωνίζεις μέχρι τώρα, σε καλύπτει και δίνει λύση στις ανάγκες σου, μην ψωνίζεις από το μαγαζί που πρότεινα εγώ!!!

Γνώμες λέμε και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος για τίποτε.

Η συζήτηση εδώ γίνεται, για να γίνεται και ανταλλαγή απόψεων εξάλλου!

Μόνη σου παραπάνω έγραψες για 4 ευρώ διαφορά, στην αξία της τιμής του προιόντος που αγόρασες με το site που πρότεινα εγώ και επίσης μας ανέφερες ότι γλιτωσες τα μεταφορικά, δίνοντας μεγάλη παραγγελία.

Εγώ είμαι συνειδητοποιημένη και αφού ζω εδώ και αγαπώ την Ελλάδα, την στηρίζω κιόλας.

Δεν στηρίζω την αισχροκέρδεια, αλλά αυτούς που δεν αισχροκερδούν!

Δεν πιστεύω ότι όλη η Ελλάδα αισχροκερδεί και πλέον όλα τα καταστήματα μας, κάνουν αξιόλογες προσπάθειες με καλές προσφορές!

Αν μένεις στην Ελλάδα έχω να σου πω ότι το πλήγμα από την διαφυγή χρημάτων προς το εξωτερικό χτυπάει όλα τα επαγγέλματα και κάποια στιγμή και την δικιά μας πόρτα, αφού ζούμε ή θέλουμε να συνεχίσουμε να ζούμε στην χώρα μας την Ελλάδα!

Διότι όταν το χρήμα μας φεύγει εκτός της Ελλάδας, καταρρέει η οικονομία και από αυτό δεν γλιτώνει κανείς μας.

Φαύλος κύκλος!!!

Καταλαβαίνω ότι κάποιος μπορεί να έχει βιώσει και την εκμετάλευση και νιώθει θυμό.

Ωστόσο όλα τα δάχτυλα μας δεν είναι ίδια.

Έχουμε κι εμείς οικογένειες εδώ στην Ελλάδα και επιχειρήσεις που πρέπει να τις αγγαλιάσουμε και να τις στηρίξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις τι λες?Μιλάς για 4 ευρώ διαφορά μόνο και αναφέρεσαι σε ένα Αγγλικό site αγορών, το www.babykind.co.uk/ στο οποίο ψώνισες και για να μην έχεις πρόβλημα με τα μεταφορικά, έδωσες μια μεγάλη παραγγελία.

Προσωπικά, δεν βρίσκω ακριβό το www.sunnyside.gr το οποίο σας πρότεινα για αγορές.

 

Ανέφερα και πιο πριν και σχολίασα, στηρίξτε λίγο και την αγορά την δική μας εδώ στην Ελλάδα και τα μαγαζάκια μας τα εγχώρια.

 

Οι διαφορές δεν είναι ουσιώδεις!!!

 

Είναι στην χώρα σας και ότι και να συμβεί, μπορείτε να ζητήσετε και ευθύνες από την επιχείρηση.

Ενώ στο εξωτερικό τρεχαγυρευόπουλος να βγάλεις άκρη αν σου κάτσει το οτιδήποτε!!!

 

Για παράδειγμα, διάβασα εδώ ένα πρόβλημα εκτελωνισμού προιόντων. Δείτε καταναλωτές εδώ μέσα, που αναφέρουν ότι προιόντα καλλυντικά, που παραγγέλθηκαν από Αμερική, δεν τους παραδόθηκαν ποτέ γιατί παρακρατήθηκαν από τελωνειακούς. Τα είχαν πληρώσει όμως και δεν τα παρέλαβαν ποτέ. Εναλλακτικά όμως, στην πορεία αναγκάστηκαν και προτίμησαν να παραγγείλουν από συγγενείς τους που μένουν εκεί, όταν χρειάστηκαν να ξαναγοράσουν κάτι που ήθελαν.

 

Εδώ μέσα είναι γραμμένα όλα αυτά που γράφω και δεν τα έγραψα εγώ, ούτε έχω καμία σχέση με αυτούς που τα έγραψαν!!!!

 

 

Συμφωνώ εν μέρη μαζί σου γιατί και μεις έχουμε μαγαζί και ξέρω πως είναι να πηγαίνεις κατά διαόλου. Όλοι πρέπει να χαμηλώσουμε τιμές και η διαφορά είναι ότι ένα μικρό μαγαζί δεν αγοράζει ποσότητες από ένα προιόν όπως στα μεγάλα markets οπότε η χονδρική του είναι μεγαλύτερη και αναγκάζεται να πουλήσει και ακριβότερα. Αν αγοράζεις όμως συνέχεια από μικρά μαγαζιά, τότε θα κάνει μεγαλύτερες παραγγελίες από τον προμηθευτή και θα πέσει η τιμή της χονδρικής άρα και της λιανικής που θα αγοράσει ο πελάτης.

 

Το πρόβλημα είναι στην Ελλάδα ότι ακόμα και οι δουλειές να πάνε καλύτερα, ο μαγαζάτορας δε θα μειώσει τις τιμές του και θα προτιμήσει να βγάζει καθαρό κέρδος. Γιαυτό καταντήσαμε έτσι.. Εγώ παντως προσπαθώ να αγοράζω από Ελλάδα και ας με πιάνουν κορόιδο (όχι για μεγάλες διαφορές όμως). Μόνο κάποια προιόντα που δεν τα βρίσκω τα παίρνω απέξω.

 

Για διαφορές της τάξης των 10-20 € κλείνω τα μάτια και ας μη μου περισσεύουν.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι 2 προιοντα barerfoot botanicals που εκανα συγκριση τιμων η διαφορα ηταν πολυ μικρη.

 

εγω προσωπικα οταν θελω να αγορασω κατι θα κανω ερευνα αγορας και στην ελλαδα και στο εξωτερικο.και οπου με συμφερει ψωνιζω.ομως δεν θα στηριξω ελληνικο καταστημα οταν πουλαει π.χ καθισμα αυτοκινητου 450 ευρω και σε γερμανικο σαιτ το βρισκω 245 και μου το φερνουν στο σπιτι μου.

 

Μιλάω πάντα σε λογικά πλαίσια.Δεν είμαι κι εγώ παράλογος άνθρωπος.

Ωστόσο, νομίζω ότι πολλές φορές παρασυρόμαστε από την αγορά του εξωτερικού, χωρίς να υπάρχει και ιδιαίτερο κέρδος, αλλά δεν το καταλαβαίνουμε.

Κι εγώ κάνω σύγκριση τιμών στο εμπόριο.

Την κάνω και με το εξωτερικό και όταν οι διαφορές είναι πολύ μικρές δεν με πειράζει να πληρώσω την διαφορά.

Κερδίζεις και αλλού, όταν η διαφορά είναι τόσο μικρή. Στο service και στον χρόνο παράδοσης.

Η φθήνεια δεν είναι το παν! Καλή τιμή αλλά και σωστή εξυπηρέτηση χωρίς ταλαιπωρία θέλω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι όλη η Ελλάδα αισχροκερδεί και πλέον όλα τα καταστήματα μας, κάνουν αξιόλογες προσπάθειες με καλές προσφορές!

 

Επειδή νιώθω να υποτιμάτε την νοημοσύνη μας

(όπως πολλοί έλληνες-έμποροι συνηθίζουν να κάνουν)

 

Δες εδώ

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1110231&itmid=2963690

και εδώ

http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm#earthfriendlybabyshampoo

 

 

δες εδώ

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30291

και εδώ

http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-for-baby-b124/toy-sanitizer-p1004

 

 

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!!!!!!!!

 

(και δεν μιλάω για 5 ή 6 ευρώ διαφορά

αλλά για 2-πλάσια και 3-πλάσια τιμή!!!)

 

Δεν έβαλα το δικό σου site

για να μην νομίζεις οτι τα βάζουμε με το sunnyside μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εν μέρη μαζί σου γιατί και μεις έχουμε μαγαζί και ξέρω πως είναι να πηγαίνεις κατά διαόλου. Όλοι πρέπει να χαμηλώσουμε τιμές και η διαφορά είναι ότι ένα μικρό μαγαζί δεν αγοράζει ποσότητες από ένα προιόν όπως στα μεγάλα markets οπότε η χονδρική του είναι μεγαλύτερη και αναγκάζεται να πουλήσει και ακριβότερα. Αν αγοράζεις όμως συνέχεια από μικρά μαγαζιά, τότε θα κάνει μεγαλύτερες παραγγελίες από τον προμηθευτή και θα πέσει η τιμή της χονδρικής άρα και της λιανικής που θα αγοράσει ο πελάτης.

 

Το πρόβλημα είναι στην Ελλάδα ότι ακόμα και οι δουλειές να πάνε καλύτερα, ο μαγαζάτορας δε θα μειώσει τις τιμές του και θα προτιμήσει να βγάζει καθαρό κέρδος. Γιαυτό καταντήσαμε έτσι.. Εγώ παντως προσπαθώ να αγοράζω από Ελλάδα και ας με πιάνουν κορόιδο (όχι για μεγάλες διαφορές όμως). Μόνο κάποια προιόντα που δεν τα βρίσκω τα παίρνω απέξω.

 

Για διαφορές της τάξης των 10-20 ? κλείνω τα μάτια και ας μη μου περισσεύουν.

 

 

Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που σκέφτονται σαν κι εμένα.Ούτε εγώ είμαι πλούσια αλλά με σωστή διευθέτηση χρημάτων τα καταφέρνω.Βλέπω όμως αυτό που γίνεται στην ελληνική αγορά και στενοχωριέμαι, γιατί καταλαβαίνω ότι αν συνεχίσουμε με αυτή την νοοτροπία θα μας βρουν και χειρότερα.

Ο Έλληνας έχει ένα μεγάλο ελάττωμα.Λειτουργεί σαν μονάδα και όχι σαν ομάδα.

Η ομάδα όμως κερδίζει περισσότερο και η συλλογικότητα.

Μακροπρόθεσμα, αν συνεχίσουμε να σκεφτόμαστε έτσι δεν θα πάμε καθόλου καλά.Δεν καταλαβαίνουμε ότι το πρόβλημά μας θέλει συλλογικότητα.Αγαπώ την Ελλάδα και τους ανθρώπους της και όσο εμείς είμαστε σκεπτόμενοι πολίτες κανείς δεν μπορεί να μας βλάψει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή νιώθω να υποτιμάς την νοημοσύνη μας

(όπως πολλοί έλληνες-έμποροι συνηθίζουν να κάνουν)

 

Δες εδώ

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1110231&itmid=2963690

και εδώ

http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm#earthfriendlybabyshampoo

 

 

δες εδώ

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30291

και εδώ

http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-for-baby-b124/toy-sanitizer-p1004

 

 

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!!!!!!!!

 

Δεν έβαλα το δικό σου site

για να μην νομίζεις οτι τα βάζουμε με το sunnyside μόνο!

 

Εγώ για μένα έχω κάνει την έρευνά μου και είπα και νωρίτερα την άποψή μου και δεν την παίρνω πίσω.

Σταμάτα να μου συμπεριφέρεσαι λες και μου ανήκει η επιχείρηση που πρότεινα, διότι ούτε μου ανήκει ούτε είμαι έμπορος.

Τίποτε από αυτά τα δυο δεν συμβαίνει.

Η συζήτηση γίνεται δημόσια και όποιος θέλει μπορεί να μπει να τσεκάρει τα όσα λες και λέω.

Επίσης έχω να σου πω να μην μου δείχνεις επιχειρήσεις γενικά.

Εγώ πρότεινα όπως σου είπα το sunny side από το οποίο και έχω ψωνίσει και θα συνεχίσω να ψωνίζω. Οι τιμές του είναι λογικές και δεν έχει διαφορές μεγάλες από το εξωτερικό αν συνυπολογίσεις τα μεταφορικά. Αντιθέτως είναι πολύ μικρές.

Οι επιχειρήσεις που παραθέτεις εδώ δεν έχουν να κάνουν με τις προτάσεις που έκανα.

Έχεις επιθετικό τρόπο και συζητάς λίγο απότομα.

Αυτό με ενοχλεί.

Έχω να σου πω ότι ο κόσμος δεν είναι χαζός και ότι και να πω εγώ εδώ θα ακούσει εμένα εσένα τον άλλον και ούτω καθεξής και θα φτάσει σε ένα όμορφο ολοκληρωμένο συμπέρασμα.

Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης των φόρουμς.

Να γίνεται ανταλλαγή απόψεων.

Δεν έχω κάτι άλλο να σου πω.

Ότι είχα να σου πω σου το είπα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για μένα έχω κάνει την έρευνά μου και είπα και νωρίτερα την άποψή μου και δεν την παίρνω πίσω.

Σταμάτα να μου συμπεριφέρεσαι λες και μου ανήκει η επιχείρηση που πρότεινα, διότι ούτε μου ανήκει ούτε είμαι έμπορος.

Τίποτε από αυτά τα δυο δεν συμβαίνει.

Η συζήτηση γίνεται δημόσια και όποιος θέλει μπορεί να μπει να τσεκάρει τα όσα λες και λέω.

Επίσης έχω να σου πω να μην μου δείχνεις επιχειρήσεις γενικά.

Εγώ πρότεινα όπως σου είπα το sunny side από το οποίο και έχω ψωνίσει και θα συνεχίσω να ψωνίζω. Οι τιμές του είναι λογικές και δεν έχει διαφορές μεγάλες από το εξωτερικό αν συνυπολογίσεις τα μεταφορικά. Αντιθέτως είναι πολύ μικρές.

Οι επιχειρήσεις που παραθέτεις εδώ δεν έχουν να κάνουν με τις προτάσεις που έκανα.

Έχεις επιθετικό τρόπο και συζητάς λίγο απότομα.

Αυτό με ενοχλεί.

Έχω να σου πω ότι ο κόσμος δεν είναι χαζός και ότι και να πω εγώ εδώ θα ακούσει εμένα εσένα τον άλλον και ούτω καθεξής και θα φτάσει σε ένα όμορφο ολοκληρωμένο συμπέρασμα.

Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης των φόρουμς.

Να γίνεται ανταλλαγή απόψεων.

Δεν έχω κάτι άλλο να σου πω.

Ότι είχα να σου πω σου το είπα.

κοπελιά εγώ, άντε να πω ότι δεν είμαι κακοπροαίρετος άνθρωπος άντε να πω ότι δεν έχεις σχέση με το συγκεκριμένο κατάστημα, γιατί όμως σε ένα φόρουμ για γονείς ή μέλλοντες γονείς με τόση μεγάλη θεματολογία ακόμα και σε άσχετα θέματα για γονείς και τα 7 σου μηνύματα είναι μόνο για το συγκεκριμένο site δηλαδή εδώ μέσα από τα εκατοντάδες ενεργά θέματα μόνο αυτό σε ενδιαφέρει ???:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Μόνη σου παραπάνω έγραψες για 4 ευρώ διαφορά, στην αξία της τιμής του προιόντος που αγόρασες με το site που πρότεινα εγώ και επίσης μας ανέφερες ότι γλιτωσες τα μεταφορικά, δίνοντας μεγάλη παραγγελία.

Εγώ είμαι συνειδητοποιημένη και αφού ζω εδώ και αγαπώ την Ελλάδα, την στηρίζω κιόλας.

 

Δεν είναι τα 4 Ευρώ που θα μου κάνουνε τη διαφορά, είναι το γεγονός ότι η διαφορά είναι της τάξεως των 20% περίπου. Άρα ο έλληνας έμπορος έχει κέρδος τουλάχιστον 20% πάνω στο συγκεκριμένο προϊον.

 

Τελωσπάντων, δύσκολο να πειστούμε με τα επιχειρήματά σου. Εγώ προσωπικά έζησα όλη μου την ζωή σχεδόν εκτός Ελλάδας και όταν ήρθα εδώ (τέλη του 2004) από την Αγγλία φρίκαρα με τη διαφορά στους μισθούς αλλά και στο επίπεδο τιμών. Γι' αυτό και ταξιδεύω τακτικά για ψώνια, και τώρα που είναι δύσκολο να το κάνω λόγω παιδιών ψωνίζω online από το εξωτερικό.

 

(και τα πεθερικά μου έμποροι είναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ και ο άντρας μου θα υποστηρίζουμε τυφλά την ντόπια αγορά, τα οικονομικά δυστυχώς είναι δύσκολα στις μέρες μας).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα και πιο πριν και σχολίασα, στηρίξτε λίγο και την αγορά την δική μας εδώ στην Ελλάδα και τα μαγαζάκια μας τα εγχώρια.

 

Aν και έχω δύο μωράκια τώρα τριγύρω μου θα απαντήσω πολύ γρήγορα σ' αυτό που έγραψες πιο πάνω:

 

Άλλο είναι να στηρίζεις την εγχώρια παραγωγή (δηλαδή τα ελληνικά προϊόντα) και άλλο είναι να στηρίζεις εμπόρους που απλά κάνουνε εισαγωγές ξένων προϊόντων!

 

Αν ψάξεις πολύ παλιά ποστς μου θα δεις ότι είμαι ίσως η πρώτη που πρότεινε τα φυσικά σαπουνάκια και τα υπόλοιπα καλλυντικά του Ροζμαρίνο ως μια άριστη εναλλακτική από τα υπόλοιπα φυσικά παιδικά καλλυντικά εισαγωγής.

 

Και αν κάποια ελληνική βιοτεχνία για παράδειγμα έφτιαχνε τις δικές της υφασμάτινες πάνες με μεγάλη μου χαρά θα τις δοκίμαζα και θα τις πρότεινα σε φίλες και γνωστές.

 

Επίσης αν διάβασες όλο το τόπικ θα δεις ότι πολλές φορές πρότεινα το Fair-trade shop στο κέντρο της Αθήνας για ποιοτικά προϊόντα δικαίου εμπορίου έστω και εισαγωγής.

 

Και φυσικά πάντα ψωνίζω από τη βιολογική λαϊκή και τα μικρά μαγαζάκια (όπως πχ ο Μανδραγόρας) που έχουνε ποιοτικά ελληνικά προϊόντα όπως όσπρια, τυριά και ελαιόλαδα.

 

Πιστεύω ότι κι εσύ και άλλες κοπέλες εδώ μέσα καταλάβατε τη διαφορά των παραδειγμάτων που αναφέρω πιο πάνω μ' αυτό που μας προτείνεις εσύ στο οποίο δεν βλέπω κανένα όφελος ούτε και για μας αλλά ούτε και για την ελληνική οικονομία γενικότερα...

 

 

Είναι στην χώρα σας και ότι και να συμβεί, μπορείτε να ζητήσετε και ευθύνες από την επιχείρηση.

Ενώ στο εξωτερικό τρεχαγυρευόπουλος να βγάλεις άκρη αν σου κάτσει το οτιδήποτε!!!

 

Το customer service των ελληνικών επιχειρήσεων είναι χείριστο! Αν είχα χρόνο θα σου έγραφα ιστορίες φρίκης με διάφορες γνωστές επιχειρήσεις εδώ πέρα. Αντίθετα, οι ξένοι έχουνε άψογο customer service και γι' αυτό τους εμπιστεύομαι.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στην Ελλάδα ότι ακόμα και οι δουλειές να πάνε καλύτερα, ο μαγαζάτορας δε θα μειώσει τις τιμές του και θα προτιμήσει να βγάζει καθαρό κέρδος. Γιαυτό καταντήσαμε έτσι..

 

Πολύ σωστά το έθεσες, γι' αυτό και θα πρέπει να τους δίνουμε "μαθήματα" μπας και έρθουν στα σύγκαλά τους!

 

Σ' όλες σχεδόν τις δυτικές χώρες οι τιμές έπεσαν κατακόρυφα λόγω της οικονομικής κρίσης, μόνο στην Ελλάδα ανέβηκαν... :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...