Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα με μαιευτήρια που υποστηρίζουν το rooming in!


Recommended Posts

Λίστα με μαιευτήρια ανάλογα με την πολιτική τους για τον τοκετό το θηλασμό (rooming-in)

 

Α. Μαιευτήρια στα οποία επιτρέπεται το να μείνει το νεογνό με την μητέρα του απο το πρώτο βράδυ,

1. Ελενα - (δεν επιτρέπεται καισαρική με επισκληρίδιο όμως)

2. Αλεξάνδρα

3. Αρεταίειο

 

 

 

Β. Μαιευτήρια στα οποία επιτρέπεται το να είναι ο σύζυγος μαζί στον τοκετό, και επιτρέπουν το να μείνει το νεογνό με την μητέρα του απο το πρώτο βράδυ,

1.

2.

3.

 

Γ. Μαιευτήρια που επιτρέπουν την επιλογή φυσικού τοκετού με συνθήκες που μπορεί να διαλέξει η μέλλουσα μητέρα - φωτισμό, στάση της γέννας και εναλλακτικές μεθόδους (γέννα μέσα στο νερό)

 

1. Λητώ

2.

3.

4.

5.

 

 

βοηθήστε να τα συμπληρώσουμε για την καλύτερη ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται για αυτές τις παραμέτρους!

(κοπιάρετε τη λίστα και κατευθείαν σημειωστε στην αντίστοιχη στήλη το μαιευτήρο μαζί με όποια παρατήρηση επιθυμείτε)

 

Θα φτιαχτεί στο τέλος ένας πίνακας που να φαίνονται αυτά πιό ξεκάθαρα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kassiani

    kassiani 22 δημοσιεύσεις

  • virgi

    virgi 13 δημοσιεύσεις

  • elen@

    elen@ 6 δημοσιεύσεις

  • demi

    demi 5 δημοσιεύσεις

Λίστα με μαιευτήρια ανάλογα με την πολιτική τους για τον τοκετό το θηλασμό (rooming-in)

 

Α. Μαιευτήρια στα οποία επιτρέπεται το να μείνει το νεογνό με την μητέρα του απο το πρώτο βράδυ,

1. Ελενα - (δεν επιτρέπεται καισαρική με επισκληρίδιο όμως)

2. Αλεξάνδρα

3. Αρεταίειο

4. birth centre-NIKH

 

 

Β. Μαιευτήρια στα οποία επιτρέπεται το να είναι ο σύζυγος μαζί στον τοκετό, και επιτρέπουν το να μείνει το νεογνό με την μητέρα του απο το πρώτο βράδυ,

1. birth centre-NIKH

2.

3.

 

Γ. Μαιευτήρια που επιτρέπουν την επιλογή φυσικού τοκετού με συνθήκες που μπορεί να διαλέξει η μέλλουσα μητέρα - φωτισμό, στάση της γέννας και εναλλακτικές μεθόδους (γέννα μέσα στο νερό)

 

1. Λητώ

2.birth centre-NIKH

3.

4.

5.

 

 

βοηθήστε να τα συμπληρώσουμε για την καλύτερη ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται για αυτές τις παραμέτρους!

(κοπιάρετε τη λίστα και κατευθείαν σημειωστε στην αντίστοιχη στήλη το μαιευτήρο μαζί με όποια παρατήρηση επιθυμείτε)

 

Θα φτιαχτεί στο τέλος ένας πίνακας που να φαίνονται αυτά πιό ξεκάθαρα.

 

δυστυχώς το birth centre και εγω τωρα το εμαθα. Δεν εχω παραπονο μια και γεννησα σχεδον φυσικά..αλλα στο επόμενο.. σιγουρα εκει... το ΙΑΣΩ θα με χασει απο πελάτισσα..

http://fe-mail.gr/pages/posts/health_nutrition886.php

http://www.naturalbirth.gr[/url]

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Στο "Μητέρα" ξέρω ότι επιτρέπεται να έχεις το μωρό στο δωμάτιο από το πρώτο κιόλας βράδυ, αλλά δεν μπορείς να έχεις συνοδό εκτός αν πάρεις μονόκλινο και πάνω ή λουξ δωμάτιο. Με άλλα λόγια σε αναγκάζουν να επιλέξεις το ακριβό δωμάτιο. Γιατί ποιος σου λέει ότι θα είσαι σε θέση χωρίς βοήθεια από το πρώτο κιόλας βράδυ να το σηκώνεις μόνη σου το μωρό και να το θηλάζεις, να το αλλάζεις κ.τ.λ.; Ειδικά αν έχεις κάνει καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Στο "Μητέρα" ξέρω ότι επιτρέπεται να έχεις το μωρό στο δωμάτιο από το πρώτο κιόλας βράδυ, αλλά δεν μπορείς να έχεις συνοδό εκτός αν πάρεις μονόκλινο και πάνω ή λουξ δωμάτιο. Με άλλα λόγια σε αναγκάζουν να επιλέξεις το ακριβό δωμάτιο. Γιατί ποιος σου λέει ότι θα είσαι σε θέση χωρίς βοήθεια από το πρώτο κιόλας βράδυ να το σηκώνεις μόνη σου το μωρό και να το θηλάζεις, να το αλλάζεις κ.τ.λ.; Ειδικά αν έχεις κάνει καισαρική.

Εγω παντως που γεννησα στο ιασω,μια χαρα ηταν ολα!Καισαρικη με επισκληριδιο.Παντως,εξαρταται και απο τη γυναικα!Εγω οχι απλα σηκωθηκα απο το πρωτο βραδυ,αλλα το εκανα και βολτουλες στο δωματιο και σε 5 μερες αρχισα να κανω και δουλειες! :shock: Κακο αυτο,αλλα αν δεν εχεις βοηθεια παρα μονο απο τον αντρα σου,αστα να πανε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια το Αρεταιειο διεγραψε το ... Γεννησε εκει μια φιλη μου πριν 2 μηνες. Ειναι το πλέον αφιλοξενο νοσοκομειο και για τη μητερα και για το παιδι.

Rooming in δεν υφισταται γιατι τα μωρα ειναι σε ξεχωριστη αιθουσα από της μητερες, οι οποιες ειναι σε πολύ χειροτερη μοιρα από τα ιδιωτικα γιατι οχι απλα δεν τους τα πανε και πρεπει να πανε αυτες για να τα θηλασουν σε μια αιθουσα και καλα θηλασμου που δεν εχει καν πολυθρονες, να ακουμπας καπου το χερι σου αλλα απλες καρεκλες, αλλα εχει δυο οροφους για τις επιτοκους και αν εισαι ατυχη πρεπει να διασχισεις μια αποσταση γυρω στα 200 μετρα ανεβαινοντα και κατεβαινοντας για να πας να θηλασεις το παιδι σου... Για φαντασου μια κοπέλα που εχει κανει καισαρικη, με τον ορο και τον καθετηρα.... Δεν νομιζω να ειναι σε θεση να το κανει αυτο. Δε τα παιδια τα ταιζουν, και αποκλειστικο θηλασμο να ζητησεις, δεν σε ειδοποιουνε πριν την καθορισμενη ωρα (αν ειναι δυνατον το νεογεννητο να πειναει καθε 4 ωρες και οχι κατα τη διαρκεια της νυχτας) και το εντελως απαρεδεκτο που ειδα εγω με τα ματια μου ειναι οτι ολα τα μωρα τα ειχαν μπρουμητα... (που αν ειμαι σωστα ενημερωμενη ειναι η σταση που απαγορευεται δια ροπαλου να κοιμαται το νεογνο)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στην Θεσσαλονικη στο ΓΕΝΕΣΙΣ με καισαρικη και επισκληριδιο.ολα ηταν παρα πολυ τελεια .η αντιμετωπιση απο τις νοσηλευτριες και τις μαιες ολα ηταν αψογα.και ειμαι και απο τις δυσκολες.

απο αλλη κλινικη της θεσσαλονικης ειμαι παρα πολυ δυσαρεστημενη .η κατασταση ηταν φρικτη.οσες γεννησουν Θεσσαλονικη ας παρουν γνωμες απο παντου.ειναι πολυ σημαντικο εκεινη τη στιγμη να εχεις καλους επαγγελματιες στο πλευρο σου.

Link to comment
Share on other sites

demi Και εγώ για Θεσσαλονίκη... Ρώτησα ΓΕΝΕΣΙΣ και ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ αλλά προτίμησα το ΓΕΝΕΣΙΣ εξ αρχής πριν καν μάθω ότι η γιατρός μου έχει σύμβαση εκεί... Μου φάνηκε πιο ζεστό και φιλικό το περιβάλλον... Εκεί θα γεννήσω τελικά...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

τελεια!!θα παθεις πλακα!!ολα λειτουργουν αψογα εκει.και θα τρως και ωραιο φαγητακι,θα πινεις καφεδακι στο cafe ε,και αν θελεις και κομμωτρια σου φτιαχνουν και το μαλλακι.αχ πολυ ωραια ειναι.και στο 2 εκει θα παω..

Link to comment
Share on other sites

α,ξεχασα ..οτι ζητησεις δηλ.αποκλειστικο θηλασμο η το παιδι στο δωματιο κτλ.θα το εχεις.και μαθηματα για θηλασμο ,μπανακι του μωρου ολα τα παντα.καθε μερα θα σου κανουν μαθημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο αλλη κλινικη της θεσσαλονικης ειμαι παρα πολυ δυσαρεστημενη .

 

Aπο ποιά κλινική είχες πρόβλημα? Γιατί εγώ γέννησα και τα δύο παιδιά μου στην Γενική Κλινική και είμαι τρομερά ευχαριστημένη.

Στο πρώτο δεν ειχε ανοίξει ακόμα το Γενεσσις το περιμέναμε αρα οι επιλογές ήταν περιορισμένες στο δεύτερο προτιμησα την γενική κλινική γιατι θα έκανα καισσαρική οπότε χρειαζόμουν περισσότερη ασφάλεια.

Οκ το γέννεσις έχει πολυ χλιδή, πολυ περιποιηση και εισαι σαν σε ξενοδοχείο το παραδέχομαι γιατί έχω επισκευφτει φίλες που γεννησαν προσφατα αλλά από θέμα ιατρικό οι παροχές του σταματουν μόνο ότι αφορά γυναικολογικά θέματα. ο,τι προκύψει εχτρα (Ο Θεός να ναι κοντα μας) δεν μπορεί να παρέχει καμία βοήθεια και τα περιστατικά εξυπηρετουνται ή σε άλλες κλινικές ή στο νοσοκομείο. Με λίγα λόγια ο γιατρός μου που ειναι και μέτοχος εκει με απέτρεψε να πάω...

Έχω όμως και παραδειγμα από φίλη μου που μόλις γέννησε παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα στο μωρό και τρέχαν στο Ιπποκράτειο. Ηταν από τα απλά θέματα που σε άλλες κλινικές της πόλης μας αντιμετωπίζονται. :wink:

Βεβαια η επιλογή είναι της κάθε μιας μας. Αλλά ας λειτουργήσει μερικά χρόνια πρώτα και μετά.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη απο μαιευτήρια /νοσοκομεία υπάρχουν τα εξείς

Ιδιωτικά

1. Γένεσης

2. Διαβαλκανικό

3.Γενική Κλινική

4. Γαληνός

 

Δημόσια

1. Ιπποκράτειο

2. Παπαγεωργίου

 

Εγώ επέλεξα το Γένεσης καθαρά και μόνο για την "ξενοδοχειακή " του υποδομή. Από αυτήν την άποψη και το Παπαγεωργίου είναι πολύ καλό και δωρεάν άλλα το μαιευτικό του τμήμα εφημερεύει μια φορά στις 4 μέρες.

Οσον αφορά τις δύσκολές περιπτώσεις το νεογνολογικό του Ιπποκρατείου θεωρείτε από τα κορυφαία στην Ελλάδα αλλά οι αίθουσες διαμονής ειναι ελαφρός άθλιες. Το Ιπποκράτειο έχει και μονόκλινα αλλά είναι αρκετά εώς πολύ δύσκολο να βρεις διαθέσιμα. Στη Θεσσαλονίκη με λίγα λόγια σε αναγκάζουν να πάς σε ιδιωτικό εκτός και αν ξέρεις ότι ανήκεις στις πολύ δύσκολες περιπτώσεις και επιλέγεις το δημόσιο.

 

Demi μήπως ξέρεις αν μπορείς να έχεις το παιδί μαζί σου και σε δίκλινο? Ξερω ότι αυτό μπορείς να το έχεις σίγουρα στο δίκλινο.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απολα στην Θεσσαλονικη υπαρχει και ο Αγιος Λουκας που την θεωρω εξαιρετικη επιλογη (τωρα κανει επεκταση).

Λιτσα μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα επειδη ειμαι στον παραιατρικο χωρο και καθημερινα ειμαι μεσα σε κλινικες θα σου πω το εξης:Ο θεος να φυλαει ,αν παθαινες κατι στην Γενικη κλινικη τι θα γινοταν?τι υποδομη εχει?εφημερευει ενας παθολογος.αρα αν παθαινες κατι θα επρεπε να ειδοποιησουν καρδιολογο η οποιαδηποτε αλλη ειδικοτητα.αρα θα ερχοταν επειτα απο 1 ωρα.σε αυτο το κομματι μονο το νοσοκομειο παρεχει ασφαλεια.πουθενα αλλου.αλλα πας να γεννησεις στο ιπποκρατειο αναμεσα σε αλλες 5 τσιγγανοπουλες στην καλυτερη περιπτωση (δεν εχω προβλημα με τις κοπελες αλλα με το σοι που κανει camping εξω απο το δωματιο)

ο γιατρος σου θα σε καθοδηγησει εκει που παιρνει τα περισσοτερα χρηματα.τι θελεις να σου πω τωρα οτι αν κανουν πανω απο 50 γεννες στην ιδια κλινικη παιρνουν ταξιδακι δωρο??extra bonus???δεν αναφερομαι στην Γενικη κλινικη απλα λεω οτι αυτα γινονται παντου και οταν ακουω γυναικες που εχουν τυφλη εμπιστοσυνη στον γιατρο τους και οτι τους λεει αυτος ειναι νομος σταναχωριεμαι πολυ.

οπως και ναχει αφου εσυ εμεινες ευχαριστημενη μονο αυτο μετραει.νασται ολοι γεροι .

Link to comment
Share on other sites

Demi και εγώ για αυτούς τους λόγους απέρριψα τα Παπαγεωργίου και Ιπποκράτειο...

 

Βασικά όσες φορές πήγα στην αρχή της εγκυμοσύνης Ιπποκράτειο και απλά για να με δούνε πρωινά ή κάποια ώρα μες τη νύχτα λόγω πόνων -δηλαδή στην εφημερία τους- Γίνεται ο χαμός... όντως οι 5 αυτές τσιγγανοπούλες έχουν γύρω στα 10 άτομα η μία και όντως γίνεται ένας πανικός...Και όντως είναι άθλιο από θέμα καθαριότητας... Και γενικά όλοι βιάζονται διότι γεννάει πάρα πολύς κόσμος εκεί...

 

Τώρα το Παπαγεωργίου δε μου άρεσε που ΑΝ ΤΥΧΑΙΝΕ θα πήγαινα διότι είναι μέσω εφημερίας... :?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

απλα ενημερωτικα ,στην Λαρισα (τυχερες οι Λαρισαιες)εχουν κανει μια γυναικολογικη μοναδα μεσα στο δημοσιο πανεπιστημιακο νοσοκομειο αψογη.παροτρυνουν τις γυναικες να γεννησουν στο δημοσιο νοσοκομειο και γινετε πολυ καλη δουλεια και προσπαθουν ολοι και οχι ως δημοσιοι υπαλληλοι.εφημερευει καθε μερα οποτε αν ημουν Λαρισα εκει θα γεννουσα.μακαρι να ακολουθησουν ολοι το παραδειγμα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Ας μου επιτραπεί να προσθέσω ότι εγώ γέννησα στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ διότι εκεί ήταν ο γιατρός τον οποίο μου συνέστησαν πολλοί ιδιώτες γιατροί που φοβούμενοι την υψηλού ρίσκου εγκυμοσύνη μου (λόγω προβλήματος στο αίμα μου) δεν αναλάμβαναν ουδεμία ευθύνη. Παρότι η εγκυμοσύνη ήταν πολύ δύσκολη, ο τοκετός με καισαρική τομή ήταν εύκολος λόγω της μεγάλης εμπειρίας του γιατρού και όλα τελείωσαν αισίως. Όμως το νεογνό δεν επιτρέπεται να μείνει μαζί σου στο δωμάτιο. Πρέπει να παρακολουθηθεί για 3 24ωρα από τους νεογνολόγους και ειλικρινά αυτό είναι κάτι που ουδόλως με προβλημάτισε εφόσον αντιλαμβανόμουν και γω ότι αυτός ο αποχωρισμός είναι βραχύς και σχετίζεται άμεσα με την υγεία του. Παρότι πάντως οι συνθήκες στα δημόσια νοσοκομεία είναι φριχτές, τολμώ να πω ότι ίσως δεν θα έπρεπε να απαξιώνουμε τα κρατικά νοσοκομεία και δη τα πανεπιστημιακά. Η σοβαρή ιατρική (δηλαδή η έρευνα) εκεί γίνεται και όχι στα ιδιωτικά θεραπευτήρια - ξενοδοχεία, πέρα από την ομολογημένη από όλους εμπειρία ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κι εγώ. Είναι κάποιες μέρες που είμαι στην παρέα σας και ομολογώ ότι κάνετε καταπληκτική δουλειά. Πολλές είναι οι φορές που θέλω να ''μιλήσω'' αλλά... σπάνια έχω χρόνο.

Τώρα μόλις διάβασα για το "Αλεξάνδρα" και επειδή δυστυχώς-ευτυχώς είμαι γνώστης (άλλο θέμα, άλλη ιστορία), θέλω να κάνω μια διευκρίνηση. Πρώτα απ'όλα γέννησα και τα δυο μου παιδιά εκεί. Τα βρεφάκια, εφόσον δεν έχουν κανένα πρόβλημα, τα φέρνουν 2 περίπου ώρες αφού εχει πάει η μαμά στο δωμάτιο. Στα φέρνουν και δεν τα ξαναπέρνουν, εφόσον ξαναλέω, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Οπως σας είπα ήδη και τα 2 μου παιδιά τα γέννησα εκεί, γιατί εκεί είναι ο γιατρός μου. Τη μεγάλη μου κόρη(2 χρ. 5μ.) τη γέννησα φυσιολογικά,μετά από 14h.πόνους και ήταν και ο άντρας μου μέσα, διαφορετικά μάλλον δε θα είχα αντέξει. την έβαλα στο στήθος αμέσως μόλις γεννήθηκε, γιατί μου την έβαλε η μαία, εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα, ήμουν στον κόσμο μου. Με πήγαν στο δωμάτιο μετά απο 2 h. και μετά από λίγο(;;;) μου τη φέρανε.Τη δεύτερη (7μηνών) τη γέννησα επίσης φυσιολογικά αλλά ο άντρας μου δεν ήταν μέσα γιατί απλά δεν πρόλαβε. Γέννησα σε κάτι λιγότερο από 2 h. από την ώρα που πήγα. Το μωρό όμως λόγω "πιθανού προβλήματος" δεν μου το φέρανε, το κράτησαν στο νεογνολογικό.

Οι "ανέσεις" του "Αλεξάνδρα" είναι δυσκολίες μάλλον, παρά ανέσεις.όμως οι γιατροί είναι το λιγότερο...καλοί, οι νοσηλευτές σωστά εκπαιδευμένοι και ως επί το πλείστον άνθρωποι, πάντα όμως υπάρχουν εξαιρέσεις. Δυστυχώς όμως, στη ζωή δεν μπορούμε πάντα να τα έχουμε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία λέει ότι δεν είναι και τόσο θέμα μαιευτηρίου, όσο θέμα γιατρού.

Γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ, όπου κανονικά δεν επιτρέπεται να είναι ο πατέρας μέσα στη διάρκεια του τοκετού, και κανονικά δε σου δίνουν το μωρό το ίδιο βράδυ.

Όμως η γιατρός μου μου έδωσε το μωρό στο στήθος και το θήλασα (και τον κράτησα για τουλάχιστον δύο ώρες) ΑΜΕΣΩΣ μόλις γεννήθηκε (πριν καν τον πλύνουν). Ο άντρας μου ήταν μέσα από το πρώτο λεπτό ως το τελευταίο (βοήθησε μάλιστα, μου έκανε μασάζ στη μέση, με στήριζε όταν ήθελα να γείρω πάνω του, γιατί περπατούσα σε όλη τη διάρκεια, μου σκούπιζε το πρόσωπο, ήταν υπέροχος!). Γέννησα με φυσικό τρόπο, χωρίς καρδιοτοκογράφο, χωρίς ορό, χωρίς προβολείς (με χαμηλωμένα φώτα), χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς να μου σπάσει τα νερά με το χέρι (που έσπασαν σχεδόν στο τέλος), χωρίς καμία επέμβαση... (Μακάρι να είναι έτσι ο τοκετός μου και αυτή τη φορά, σε ενάμιση μήνα που περιμένω!)

Αυτά δεν νομίζω ότι είναι πολιτική του μαιευτηρίου, είναι πολιτική του/της γιατρού, δε συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ηθελα να ρωτήσω για τα δημόσια μαιευτήρια γιατί η γιατρός μου είναι στο Αλεξάνδρας και για να πω την αλήθεια με έχουν αγχώσει λίγο οι γνωστοί μου, όσον αφορά τις συνθήκες εκεί και οτι θα είναι ταλαιπωρία.

Καμία σχεση μου λένε με τα ιδιωτικά όπου πληρώνεις λίγο παραπάνω αλλά σε προσέχουν και σε περιποιούνται.

Είναι τόσο δραματικά τα πράγματα?

Δηλαδή δεν σου δίνουν σημασία και δεν έχεις καμία βοήθεια?

Μετά απο τον τοκετο σε παρατάνε σε ένα αθλιο δωμάτιο μόνη σου με το μωρο, όσο ταλαιπωρημένη κι αν είσαι?

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω γεννήσει σε δημόσιο νοσοκομείο, σαν επισκεπτήριο όμως που έχω πάει θεωρώ τις συνθήκες καθαριότητας στο Αλεξάνδρα απαράδεκτες... Μόνο αυτό όμως βρίσκω χειρότερο... Σε ότι αφορά το προσωπικό θεωρώ ότι είναι θέμα σε ποιές θα πέσεις... Στην πρώτη μου γέννα στο Μητέρα όλες οι μαίες κλπ ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ενώ στην δεύτερη γέννα μου από τις 10 μαίες που είδα οι 8 ήταν ΣΟΥΠΕΡ !!!

 

Βέβαια δεν αξίζει τον κόπο να πληρώνεις 3000 ευρώ παραπάνω μόνο για την καθαριότητα...

Γνώμη μου....

Link to comment
Share on other sites

α,ξεχασα ..οτι ζητησεις δηλ.αποκλειστικο θηλασμο η το παιδι στο δωματιο κτλ.θα το εχεις.και μαθηματα για θηλασμο ,μπανακι του μωρου ολα τα παντα.καθε μερα θα σου κανουν μαθημα.

 

Μόνο που στο μάθημα του θηλασμού λένε απαράδεκτα πράγματα... :?

Οι πιθανότητες να τα καταφέρεις στο θηλασμό βγαίνοντας από το γένεσις και ακολουθώντας τις οδηγίες τους είναι λιγότερες από ελάχιστες...

 

Επίσης το γένεσις δεν επέτρεψε την είσοδο στην κλινική από το σύλλογο μαιών για την καταγραφή του προσωπικού και τον έλεγχο για το αν υπάρχει επάρκεια σε μαίες... Προτιμούν τις νοσηλεύτριες που τους έρχονται πιο φθηνά...

 

Έκτοτε εκκρεμεί καταγγελία...

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά, καλησπέρα.Έχω γεννήσει και τα 2 μου παιδάκια στο Αλεξάνδρα, επειδή ο γιατρός μου είναι εκεί και δεν το μετάνοιωσα. Τα εξ. ιατρεία, οι χώροι του νοσοκομείου εξωτερικοί και εσωτερικοί είναι όντως απαράδεκτα. Έχω περάσει και από 12κλινο δωμάτιο, αλλά και από 2κλινο (μονόκλινο δεν υπάρχει). Αν είσαι τυχερή την μέρα που θα γεννήσεις με το καλό και υπάρχουν κενά κρεββάτια ο.k. αλλά αν όχι... άστα. Μπαίνεις σε λίστα αναμονής, όπου βέβαια εμένα από το 12κλινο με πήγαν σε 10κλινο και μετά σε 4κλινό. Αυτό που λένε για την καθαριότητα είναι λάθος. Είναι πολύ καθαρό, απλά οι υπόλοιποι(γειτονικά κρεββάτια σε πολυάριθμα δωμάτια) συνήθως δεν είναι.

Αυτό που είπες για το πόσο σε προσέχουν, επίσης εγώ δεν το συνάντησα. Και τις 2 φορές σε διαφορετικές πτέρυγες και μόλις φωνάξεις τρέχουν. Το γεγονός ότι έχεις το μωρό δίπλα σου, είναι υπέρ σου γιατί θυλάζεις όποτε και όσο θέλει το μωρό και όταν τελικά πας σπίτι ξέρεις τα πάντα!!! εκτός απ'το να το κάνεις μπάνιο, γιατί είναι το μόνο που κάνουν παντα μόνες τους(με εσένα δίπλα να κοιτάς με το στόμα ανοιχτό), εκτός αν είσαι τόσο ...ριψοκίνδυνη, που το ζητήσεις μόνη σου.

Όσο για την οικονομική διαφορά που αναφέρεις δεν είναι μικρό το ποσό. Πέρα από την αμοιβή του γιατρού, και αυτό αν το θες, πληρώνεις περίπου 300 ευρώ για φυσιολογικό τοκετό, στην καισαρική δεν πληρώνεις. Όσο για το πιο σημαντικό, το νεογνολογικό τμήμα του Αλεξάνδρα είναι ίσως το καλύτερο, αχρείαστο να είναι αλλά εγώ το χρειάστηκα.

Η απόφαση δική σου. Ελπίζω να βοήθησα. Με το καλό να έρθει το μωράκι σας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ katerina.

Μπορώ να πω οτι πήρα λίγο κουράγιο.

Αν και δεν το βλέπω να είμαι τυχερή απο άποψη δωματίου ώστε βνα βρώ δίκλινο, η άφιξη του μωρού αναμένεται σε high season. Μέσα Απριλίου!

Πάντως το μόνο που εύχομαι είναι να πάνε όλα καλά να είναι το μωράκι μου υγειές και όλα τα άλλα .....

Εξάλλου αν όλα πανε καλά θα φύγω και σε 3 ημέρες οποτε μετά στο σπίτι όλα θα ξεχαστουν. Ελπίζω.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εγω ειμαι 33 εβδομαδων και θα γεννησω στο αλεξανδρα.Ειμαι γιατρος (ανεργη βεβαια και σε αναμονη...) οποτε δεν ειναι μονο οικονομικο το θεμα αλλα μιασ και εχω κανει την πρακτικη μου σε δημοσιο νοσοκομειο αν εξαιρεσεις την ξενοδοχειακη υποδομη απο αποψης ιατρικης ειναι οτι καλυτερο!Νομιζω οτι η υγεια η δικη μας και των παιδιων που φερνουμε στον κοσμο ειναι πιο σημαντικη απο αστραφτερα πατωματα και νοστιμα φαγητα...οσο για το προσωπικο ειναι και θεμα τυχης...

Εξαλλου κοριτσια παμε για 4 μερες ταλαιπωριας οχι για διακοπες σε ξενοδοχειο 5 αστερων!Δεν εχετε μεινει ποτε σε αθλιο δωματιο η καμπινγκ αλλα να εχετε περασει τελεια τις διακοπες σας???Ετσι ειναι και η γεννεση του παιδιου...η πιο τελεια εμπειρια οση ταλαιπωρια και αν εχει...και σκεφτειτε οτι ολες εξαλλου περασαμε 9 μηνες σε αυτην την κατασταση τι ειναι μερικες μερες ακομα?Μετα πας σπιτι σου και συνεχιζεις τη νεα σου ζωη...Θα σας ενημερωσω πως θα παει η δικη μου γεννα και τις εμπειριες μου απο το αλεξανδρα μολις αποφασισει ο μικρος μου να σκασει μυτη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...