Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα!Ψάχνω κάποιο είδος γυμναστικής για τα παιδιά μου.Για να ενταχθούν από τα πρώτα τους χρόνια στον υγιεινό τρόπο ζωής και στη χαρά του αθλητισμού.Δεν έχω ουδεμία σχέση με τη γυμναστική γι'αυτό ζητώ τη βοήθεια όσων ξέρουν.Τι μπορούν να κάνουν παιδάκια 19 και 2 μηνών;Ό,τι πληροφορία έχετε θα με βοηθήσει! :D

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!Ψάχνω κάποιο είδος γυμναστικής για τα παιδιά μου.Για να ενταχθούν από τα πρώτα τους χρόνια στον υγιεινό τρόπο ζωής και στη χαρά του αθλητισμού.Δεν έχω ουδεμία σχέση με τη γυμναστική γι'αυτό ζητώ τη βοήθεια όσων ξέρουν.Τι μπορούν να κάνουν παιδάκια 19 και 2 μηνών;Ό,τι πληροφορία έχετε θα με βοηθήσει! :D

 

Πιστεύω κανένα από τα δύο δεν μπορεί να κάνει γυμναστική με τη στενή έννοια του όρου. Το μωράκι χρειάζεται σίγουρα να περνάει χρόνο μπρούμυτα, αυτή θα είναι η καλύτερη άσκηση για όλους τους μύες του και θα το βοηθήσει πολύ στη μετέπειτα κινητική του εξέλιξη.

 

Το 19 μηνών πάλι δεν μπορεί να κάνει συγκεκριμένη γυμναστική, αλλά μπορείς να φροντίσεις να κινείται αρκετά (να τρέχει στο πάρκο, να χορεύει, να περπατάει πολύ, ίσως κάποιο κολυμβητήριο ή κάποια δραστηριότητα με μουσική και χορό για παιδάκια της ηλικίας της).

 

Το άλλο που είναι πολύ βασικό είναι να βλέπουν τους γονείς να ασκούνται συστηματικά. Αν εμείς καθόμαστε στον καναπέ και γυμνάζουμε μόνο τον αντίχειρα στο τηλεκοντρόλ :D δεν υπάρχει περίπτωση το παιδί να παρακινηθεί να ασχοληθεί συστηματικά με άσκηση. Οπότε δώσε το καλό παράδειγμα ;)

 

(Προχτές στο πάρκο ήταν ένας τύπος και έκανε κάμψεις... τον κοιτούσε καλά-καλά η δικιά μου και πάει και κάθεται δίπλα του στα 4 και κουνιόταν μπρος πίσω... σκάσαμε στα γέλια! βλέπει κι εμένα στο σπίτι και τα κάνει αυτά)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

 

Το 19 μηνών πάλι δεν μπορεί να κάνει συγκεκριμένη γυμναστική, αλλά μπορείς να φροντίσεις να κινείται αρκετά (να τρέχει στο πάρκο, να χορεύει, να περπατάει πολύ, ίσως κάποιο κολυμβητήριο ή κάποια δραστηριότητα με μουσική και χορό για παιδάκια της ηλικίας της).

 

Γυμναστική όχι με την έννοια της γυμναστικής.Κατάλαβες τι εννοώ :DΚάτι τέτοιο σκεφτόμουν για τη μεγάλη!Και κολύμβηση σε πισίνα για τα μωρά .Αλλά δεν ξέρω πού να απευθυνθώ για πληροφορίες.Δεν έχω και καθόλου χρόνο :( Όποιος ξέρει για κολυμβητήριο που μπορούμε να πάμε ή κάτι παρόμοιο,με μουσική,ασκησούλες ή κάποιο χορό ας με ενημερώσει.

Μένουμε Αθήνα

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Γυμναστική όχι με την έννοια της γυμναστικής.Κατάλαβες τι εννοώ :DΚάτι τέτοιο σκεφτόμουν για τη μεγάλη!Και κολύμβηση σε πισίνα για τα μωρά .Αλλά δεν ξέρω πού να απευθυνθώ για πληροφορίες.Δεν έχω και καθόλου χρόνο :( Όποιος ξέρει για κολυμβητήριο που μπορούμε να πάμε ή κάτι παρόμοιο,με μουσική,ασκησούλες ή κάποιο χορό ας με ενημερώσει.

Μένουμε Αθήνα

Στο ΟΑΚΑ εχει αρκετους συλογους που εχουν πισινα για μωρα που πρεπει να μπαινεις και εσυ μεσα.Ειναι αρκετα καλο,κοιταξε το,αλλα γενικα ειναι λιγο νωρις.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολύ καιρό είχα δει σε κάποια πρωινή εκπομπή ένα παρόμοιο θέμα με μωράκια και γονείς να πλατσουρίζουν στην πισίνα.Νομίζω πως είχαν πει ότι το μωράκι πρέπει να είναι 5 μηνών και άνω.Λογικά όταν επιτρέψει ο παιδίατρος το μπάνιο σε πισίνα/θάλασσα μπορείς να το κάνεις κι αυτό

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω κανένα από τα δύο δεν μπορεί να κάνει γυμναστική με τη στενή έννοια του όρου. Το μωράκι χρειάζεται σίγουρα να περνάει χρόνο μπρούμυτα, αυτή θα είναι η καλύτερη άσκηση για όλους τους μύες του και θα το βοηθήσει πολύ στη μετέπειτα κινητική του εξέλιξη.

 

Το 19 μηνών πάλι δεν μπορεί να κάνει συγκεκριμένη γυμναστική, αλλά μπορείς να φροντίσεις να κινείται αρκετά (να τρέχει στο πάρκο, να χορεύει, να περπατάει πολύ, ίσως κάποιο κολυμβητήριο ή κάποια δραστηριότητα με μουσική και χορό για παιδάκια της ηλικίας της).

 

Το άλλο που είναι πολύ βασικό είναι να βλέπουν τους γονείς να ασκούνται συστηματικά. Αν εμείς καθόμαστε στον καναπέ και γυμνάζουμε μόνο τον αντίχειρα στο τηλεκοντρόλ :D δεν υπάρχει περίπτωση το παιδί να παρακινηθεί να ασχοληθεί συστηματικά με άσκηση. Οπότε δώσε το καλό παράδειγμα ;)

Συμφωνώ.

 

Προς το παρόν, για το μεγάλο σου παιδάκι, θα μπορούσες να δεις για baby swimming στον δήμο σου ή σε κάποιον κοντινό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...