Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβατε να κανει κακα στο γιογιο/τουαλετα


Recommended Posts

Κορίτσια με μπερδέψατε!

Λάθος κάνω που προσπαθώ να του κόψω πρώτα τα κακά;

Είναι 2 και κάτι και ενώ μιλάμε και "συμφωνούμε" ότι την επόμενη φορά θα το πει στη μανούλα και θα πάμε στο γιο γιο, όταν έρχεται η ώρα πάει και κρύβεται στα πιο απίστευτα σημεία!

 

Έπρεπε να τον αρχίσω με τα τσίσα; :?

6Oeqp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απίστευτοοοοοοοο!

σήμερα έκανε κακά στην τουαλέτα!!!!!!!!!!!!!!!

άντε, με το καλό να κόψουμε τις ρημαδοπάνες!

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!

οχι...απλοσ λεει...οχι οχι....αφου να φαντααστεις οταν τον περνω αγκαλια και καταλαβενει οτι τον παω τουαλετα.τσιριζει!!!

αλλα πως το εξηγεις,οτι τα τσιτα τα κανει εκει δεν δεν φοβαται καθολου.!απο μονος του παει...

εγω το καταλαβαινω ως εξης αυτο.επειδη εχουμε καρεκλακι-σκαλοπατακι που ανεβαινει πανω και για τα τσισα και για να πλενει χερακια δοντακια,στα τσισα δεν καθοταν σηκωναμε το καπακι και καναμε τα τσισα για τα κακα ομως ελεγε θα πεσσωωω μεσααα και τωρα που κανουμε κακα αγκαλια τον εχω και μετραω τα κουραδακια που πεφτουν και μιλαμε και μπραβο,και καπως ετσι κανουμε κακα.το γιογιο δεν εχω καταλαβει ακομη γτ δεν το θελε,η κορη μου οπου και να πηγαιναμε ειχαμε και το γιογιο και σαν κοριτσακι ημουν ησυχη.εσυ τον δοκιμασες σε γιογιο?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!

 

εγω το καταλαβαινω ως εξης αυτο.επειδη εχουμε καρεκλακι-σκαλοπατακι που ανεβαινει πανω και για τα τσισα και για να πλενει χερακια δοντακια,στα τσισα δεν καθοταν σηκωναμε το καπακι και καναμε τα τσισα για τα κακα ομως ελεγε θα πεσσωωω μεσααα και τωρα που κανουμε κακα αγκαλια τον εχω και μετραω τα κουραδακια που πεφτουν και μιλαμε και μπραβο,και καπως ετσι κανουμε κακα.το γιογιο δεν εχω καταλαβει ακομη γτ δεν το θελε,η κορη μου οπου και να πηγαιναμε ειχαμε και το γιογιο και σαν κοριτσακι ημουν ησυχη.εσυ τον δοκιμασες σε γιογιο?

τελικα τα καταφεραμε!μεν εβαλα 2 μερεσ παλι πανα,,αλλα προχτες ειχαμε παει σε μια κοπελα στο σπιτι κε ετιχε να θελει κακα...δεν ειχαμε πανες,η κοπελα ειχαι οπως εσυ αυτο με τα σκαλοπατακια,..με τα πολλα καθησε και τον εδωσα και παιχνιδακια,και εκανε!!

στο σπιτι τον εβαλα χτες στο γιογιο του..η κορη μου τον εδωσε παιχνιδακια τον ελεγε να μην φοβατε:-Pκαι εκανε χωρις κλαματα!!οπως και πριν λιγο...ειπε θελω γιογιο και με τα παιχνιδακια του,τα εκανε αμεσως!

σασ ευχαριστω:o

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
aretiagelos, Πως παει? συνεχισε ο μικρος στην τουαλετα? εμεις παντως ακομη..
γεια!! μπα....γιογιο θελει...μην δει τουαλετα....κανει στο γιογιο αλλα και εκει δεν τρελενεται...;)εχει γενικοσ εναν φοβο....τα αφηνω οσο πει...

εσεισ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμείς έχουμε πρόβλημα με τα κακάκια... ο γιός μου είναι 3 χρ και 7 μηνών και όταν θέλει κακάκια... μου φέρνει την πάνα για να του την φορέσω

και εγώ τον προσπάθησα στην τουαλέτα αλλά τζίφος!!

κουράστηκα να πλένω κωλαράκια και να πιάνω κακάκια!!!!!:shock::?

(γιατί έχω και τα αδελφάκια του που είναι 12 μηνών!!)

όλη μέρα ξεσκάτωμα :?

ΟΥΦ ΠΙΑ!!!:-(:-(

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο προβλημα αντιμετωπισα με τη μικρή μου. για καλή μου τύχη, κάποια στιγμή το Lidl έβγαλε σε προσφορα, καπάκι τουαλέτας με δυο καθισματα, ενα για μικρά παιδια κ ενα για τους μεγαλους..2 σε 1 δηλαδή..εκτοτε παει στην τουαλέτα χωρις να φοβαται οτι θα πεσει κ φυσικα κ στην τουαλετα της γιαγιας, παρ ολο που ειναι η κανονικη, δε φοβάται πλεον..

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια εμεις.. ενω τα 'χει ετοιμα... τρεχει μεσα στο σπιτι και φωναζει.. παμπεςςς!!!

τι να πω.. ειπα να τον φοβερισω λιγο και του λεω τα κακα εχουν σκουληκακια και τρωνε την κοιλιτσα σου και κλαει ελα να τα βγαλουμε.... μπα.. σημασια..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

αχ!καλη μου πραγματικα με στεναχωρισες!!!και εσυ παιδευεσε τζαμπα και το παιδι το κανες....το πουλακι μου.ρε ακουστε με μην τα πιεζετε!οταν ειναι ετοιμα με λιγα χαζα απο την πλευρα μας θα την κοψουν ο μεγαλος μου τωρα ειναι 17χρονων δεν επαθε τπτ που την εκοψε 3μισηχρ.

δεν ξαναμιλαω!!!!σορι!την ειπα την αποψη μου.μην γινω φορτικη!!

 

 

 

Πες μου και εμενα τι κανω ομως που ειναι τεσσάρων και ενα μήνα και κανει ακομα τα κακα του στο παμπερς και τα τσισα το βράδυ δεν τον πιεζω αλλα μεχρι που θα πάει???

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου και εμενα τι κανω ομως που ειναι τεσσάρων και ενα μήνα και κανει ακομα τα κακα του στο παμπερς και τα τσισα το βράδυ δεν τον πιεζω αλλα μεχρι που θα πάει???

 

Συγχαρητηριά για την υπομονή που έχεις.

Η κόρη μου ήταν κάπως έτσι , δεν πήγαινε στην τουαλέτα κ έκανε τα κακά πάνω της. Μου ερχόταν τρέλα... Το βράδυ το είχε κόψει κοιμόταν χωρίς πανα κ με τα κακά πολλή προβλήμα.

Διάβασα διαφορά βιβλία ψυχολογίας που μου έδωσε η υπεύθυνη του παιδικού σταθμού και με συνεργασία μαζί της τώρα που είναι τρια χρονώνκαι τρείς μήνες είμαστε μια χαρα. Η υπεύθυνη μου είχε προτείνει , για την κόρη μου, να αδιαφορώ....

δυσκολευόμουν πολύ ν' αδιαφορήσω.... ΑχΧΧΧΧΧΧΧΧ τι τραβάμε εμείς οι μάνες κ είμαστε ακόμα στην αρχή............

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η υπεύθυνη μου είχε προτείνει , για την κόρη μου, να αδιαφορώ....

δυσκολευόμουν πολύ ν' αδιαφορήσω.... ΑχΧΧΧΧΧΧΧΧ τι τραβάμε εμείς οι μάνες κ είμαστε ακόμα στην αρχή............

 

εννοεις να αδιαφορησεις και να μη το κανεις τοσο μεγαλο θεμα? αν ναι κι εμενα νομιζω το λαθος μου κ του αντρα μου ηταν αυτο.. το παρακαναμε με την πιεση κι ετσι κι ο μικρος αντεδρασε..

παντως εχθες καναμε ενα πρωτο βημα.. κατσαμε μιση ωρα(!!!!!) πανω στη λεκανη διαβαζαμε παραμυθια και τελικα τα κανε.. μακαρι να γινε η αρχη..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

εννοεις να αδιαφορησεις και να μη το κανεις τοσο μεγαλο θεμα? αν ναι κι εμενα νομιζω το λαθος μου κ του αντρα μου ηταν αυτο.. το παρακαναμε με την πιεση κι ετσι κι ο μικρος αντεδρασε..

παντως εχθες καναμε ενα πρωτο βημα.. κατσαμε μιση ωρα(!!!!!) πανω στη λεκανη διαβαζαμε παραμυθια και τελικα τα κανε.. μακαρι να γινε η αρχη..

 

Ακριβώς. Αδιαφορώ σημαίνει δεν φωνάζουμε για το που τα έκανε , δεν μαλώνουμε κ αν τελικά τα κάνει στην τουαλέτα δεν επιβραβεύουμαι τρελά. Ύστερα στο βιβλίο έλεγε δεν κάνουμε διαπραγματεύσεις δηλ αν τα κάνεις στην τουαλέτα θα σου πάρω ... ή θα σου δώσω..... όχι τέτοια.

Εγώ απλά περίμενα πότε θα ωριμάσει το μυαλό της κ να καταλάβει ότι το σωστό είναι να κάνουμε κακά στην τουαλέτα. Επίσης διαβάσα ότι τα κακά τα θεωρούν κάτι δικό τους κ δεν μπορούν να τ' αποχωριστούν:confused: Σόκινγ ε?

επίσης δεν συγκρίνουμε το ένα παιδί που πάει στην τουαλέτα κ αυτό δεν πάει.

Απλά έλεγα όταν τα έκανε πάνω της : Την επόμενη φορά θα πάμε στην τουαλέτα,καλά κορίτσι μου; Να μη λερώνουμε το βρακάκι μας, κ το σπίτι , καλά;; (έκανε κακά κ μετά έβγαζε το βρακί κ πήγαινε στην τουαλέτα κ αυτά πέφτανε στην διαδρομή στα χαλιά, στο πάτωμα κλπ. Φυσικά όταν της τα'λεγα αυτά είμουν από μέσα μου εκτός εαυτού)

Είναι δύσκολο να είσαι μάνα!!! Χρειαζόμαστε τους ειδικούς για να μας ενημερώνουν για το πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε!! Δεν πρέπει να καλουπώνουμε τα παιδιά με τα δικά μας δεδομένα αλλά εμείς να καλουπωθούμε στα δικά τους.

Αυτά νομίζω....

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...