Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene / κλομιφαίνη


Recommended Posts

OLES OI APORIES MAZEMENES :oops: . EIMAI MONO 3 MERES STIN PAREOULA SAS KAI SAS EXO PRIKSEI ME TIS APORIES MOU. MOU EDOSE O GIATROS AUTO TO MINA KLOMIFENI. KANEI KATI? TO PIRE KAMIA? THA AUKSISEI TIS PITHANOTITES?? EXO KUKLO STATHERA ROLOI PANTA KATHE 30 MERES KAI TOUS DUO TELEUTAIOUS MINES EIXA OARIA KANONIKA!!EUXARISTO POLI!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 569
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για πόσο μεγάλο χρονικό διάστημα θα πρέπει να δίνεται αγωγή με clomiphene citrate;

 

Η πλειοψηφία των γυναικών που ανταποκρίνονται στη θεραπεία με clomiphene citrate εμφανίζουν θετικά αποτελέσματα από τον πρώτο μήνα θεραπείας. Έτσι, τρεις ή τέσσερις κύκλοι θεραπείας με το σκεύασμα αυτό είναι αρκετοί για μία ολοκληρωμένη θεραπευτική προσέγγιση. Αν στο χρονικό αυτό διάστημα δεν έχει επιτευχθεί ωοθυλακιορρηξία, η θεραπεία με clomiphene citrate δεν κρίνεται σκόπιμο, ή ασφαλές, να συνεχιστεί. Σε μια τέτοια περίπτωση θα πρέπει να αναζητηθούν εναλλακτικές και αποδοτικότερες μέθοδοι θεραπείας.

 

Κορυφή σελίδας

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

SEUXARISTO POLI PARENT MOU!! PROTI FORA TA PIRA. SIMERA ITAN TO TELEUTAIO. PIRA TI DEUTERI MERA PERIODOU MEXRI KAI SIMERA POU EINAI I 6 MOU. TI DEUTERA MOU EIPE O GIATROS MOU NA PAME GIA UPERIXO, NA DEI LEEI POS EINAI TA PRAGMATA KATHOTI EIXA KAI POLIKISTIKES! DILADI MEXRI 3 MINES E? META GIATI NA MIN EINAI ASFALES. NA PO TIN ALITHIA DEN EXO KATALAVEI KAI KALA GIATI TA PAIRNO. O GIATROS MOU MOU EIPE POS DEN AUKSANONTAI OI PITHANOTITES, APLA EKSASFALIZEI NA EXO OARIO. ALITHEUEI??SEUXARISTO POLI!!!!

Link to comment
Share on other sites

αφου λεει φερνει ωοθηλαξια αρα βοηθαει το ωαριο. απ το ιντενετ το αντεγραψα. μπες στο google κ γραψε την ονομασια. θα σου βγαλει πολλες ιστοσελιδες κ πληροφοριες. παντως γνωμη μου ειναι καλυτερα να γινεσαι ενοχλητικος στο γιατο κ να ξεστραβωνεσαι παρα να ντρεπεσαι κ να εισαι στην αγνοια. ρωτα τα παντα. κ εγω τωρα πια αυτο κανω γιατι καταλαβα οτι πολλοι νομιζουν επειδη τα ξερουν οι ιδιοι δεν χρειαζεται να δινουν πληροφοριες. φιλακια!!!

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήρα κλομιφαίνη και στο δεύτερο μήνα έμεινα έγκυος. Απλά εγώ είχα πολύ ασταθή κύκλο και δεν μπορούσα νε βρω τις γόνιμες μέρες μου. Με τα χάπια απλά σταθεροποιήθηκε ο κύκλος μου. Γιατί να στα δώσει αν έχεις σταθερό κύκλο και ωορρυξία? Πάντως θέλει όντως παρακολούθηση με υπέρηχο κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

THANKS GIA TIS APANTISEIS. EXO STATHERO KUKLO KATHE 30 MERES KAI MALISTA ROLOI. I ALITHIA EINAI POS PREPEI NA ROTAO POLI PERISSOTERA STO GIATRO MOU.EIMAI SIGOURI PANTOS POS MOU EIPE POS DEN AUKSANONTAI OI PITHANOTITES APLA EKSASFALIZOUME NA EXOUME SIGOURA OARIO.ETSI DEN EINAI? TI DEUTERA PALI EXO RANTEVOU GIA NA KANOUME UPERIXO. ESU CHRISTINE MOU AFOU TA PIRES KATA TI DIARKIA POU PROSPATOUSES KATHE POTE PIGAINES GIA UPERIXO?? KAI POSA PIRES? EGO MONO 5 APO TI 2H MEXRI TIN 6H MERA. ENA TIN IMERA.THANKS POLI SE OLES SAS!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα την δωδέκατη μέρα για υπέρηχο. Και εγώ τα πήρα από την τρίτη μέχρι την έβδομη μέρα του κύκλου αν θυμάμαι καλά αλλά δύο την ημέρα, ένα το πρωί και ένα το βράδυ. Εύχομαι καλή επιτυχία Corazon!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 χρόνια τα πήρα κι εγώ τα clomiphene. Το δεύτερο μήνα έμεινα έγκυος, αν και η εγκυμοσύνη δεν προχωρησε (παλινδρομος). Στο ενδιάμεσο είχα σταματήσει τις προσπάθειες και τώρα τα άρχισα πάλι, ολοκλήρωσα τον 2ο μήνα, χωρίς αποτελεσμα αυτή τη φορά. Αναμένω κι εγώ οδηγίες του γιατρού. Είδωμεν...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ZOUZOUNEL MOU ITHELA NA SE ROTISO GIATI META APO 4 XRONIA KSANA? SOU EIPE O GIATROS POS I CLOMIFENI MPOREI KAI NA EUTHINETAI GIA TIN PALINDROMI? GIATI KAPOU TO EIXA KSANAKOUSEI. ENA TIN IMERA PERNEIS I 2? KAI GO DEN KSERO POLLA. TORA ARXIZO KAI TA PSAXNO.SIMERA EXO RANTEVOU ME TON GIATRO STIS 9 GIA NA ME DEI ME UPERIXO. ELPIZO OLA NA SOU PANE KALA!!!KAI SINTOMA ENA MORAKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε σχέση το clomiphene με την παλίνδρομη, εξάλλου ήταν τοσο νωρίς που ούτε ο σάκος δεν είχε δημιουργηθεί καλά καλά, μόνο το φασολάκι υπήρχε.. Συνέβησαν διάφορα στη ζωή μου μετά από εκείνη την εγκυμοσύνη (ένα διαζύγιο στους βασικούς λόγους) γι αυτό και πέρασαν τόσα χρόνια, δεν ήταν θέμα υγείας ή αγωγής. Ένα χάπι την ημερα παίρνω για 5 μέρες (ξεκινώντας από την τρίτη μερα) και βλέπουμε στην πορεία πώς θα εξελιχθεί το θέμα.

Ευχαριστώ για τις ευχές και αντεύχομαι το ίδιο και σε σένα! :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,Κ ΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ 4 ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ 2 ΩΡΙΜΑΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ!ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ.....ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΞΥΝΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (29 ΜΕΡΕΣ ΚΥΚΛΟ).

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΩ!! :lol:

 

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ...ΟΛΑ ΜΟΥ ΦΤΑΙΝΕ!!!!

 

....ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ....

 

ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΕΣ

Αντε με το καλο και μεις......!!!!

Link to comment
Share on other sites

ZOUZOUNEL MOU SOU EUXOMAI PRAGMATIKA OTI KALITERO.KAI POLI SINTOMA MANOULA. SIMERA PIGA STO GIATRO KAI EIDA DUO AUGOULAKIA.ENA ARISTERA KAI ENA DEKSIA.EINAI STA 14XIL.OPOTE ARXIZEI I PROSPATHIA MAS!!AUTO VEVAIA ALLOS APO TIN DEUTERI MERA KI ALLOS APO TIN TRITI DEN TO XO KATALAVEI AKOMA KALA, ALLA OPOS EIPE KAI MIA KALI FILI PREPEI NA ROTAO PERISSOTERA STO GIATRO KAI AUTO EKANA KAI SIMERA. AUTO ITAN TO MONO TELIKA POU KSEXASA SIMERA NA TON ROTISO. THA TA GRAFO SE XARTI MOU FAINETAI :? !!FLORA MOU SOU EUXOMAI GRIGORA ME PAIDAKI. 4 EKANES AUGOULAKIA??AUKSISES POLI TIS PITHANOTITES!!!PERIMENOUME EUXARISTA NEA SOU!!!KAI MIN TO VAZEIS KATO. AN KAPOIA THELEI PRAGMATIKA NA GINEI MANOULA TIPOTA DE MPOREI NA TI STAMATISEI!!EINAI AUTO POU LEME OTI OTAN THELOUME KATI POLI TOTE OLO TO SUMPAN SINOMOTEI...KAI MIN AGXONESAI..THETIKI SKEPSI PANO APO OLA...ANTE KAI SINTOMA OLES KAPOIA STIGMI NA VRETHOUME SE PAIDOTOPOUS ME TA BEBE MAS!!!

SIGNOMI GIA TIN POLILOGIA MOU!!!FANTASTEITE DUO AUGOULAKIA EIDA KAI XARIKA :oops: !!!

Link to comment
Share on other sites

Corazon μου καλημέρα!

Εχω κάνει μια σχετικά μεγάλη έρευνα για τα Clomiphene και αυτό γιατί βρέθηκαν και στην δική μου πορεία. Ο γιατρός που είχα τα τελευταία 6 χρονια δεν ήταν αυτό που ήθελα. Είχα ταλαιπωρηθεί με κολπίτιδες και δεν με βοηθούσε δραστικά έτσι σκεφτηκα τον Οκτώβρη να πάω να κάνω μια καλλιέργεια μήπως και βρω μια λύση. Πήγα λοιπόν συστημένη σε ένα γιατρό του ΙΚΑ που υποτίθεται ήταν καλός να μου γράψει την καλλιέργεια και αυτός μου έγραψε υπέρηχο και ορμονικές και μου είπε πως δεν είχα κολπίτιδα. Όταν πήγα να δει τις εξετάσεις για κακή μου τυχη είχε εξαφανιστεί η περίοδός μου για ένα μήνα παρά τον πολύ σταθερό μου κύκλο. Οι εξετάσεις μου όπως είπε ήταν πολύ καλές, μου έδωσε Duphaston για να μου έρθει περίοδος αλλά εγώ δεν τα πήρα και περίμενα. Μου ήρθε κάποια στιγμή και εκείνος είπε να πάρω clomiphene απο την 3η μέρα της περιόδου και για 5 ημέρες, 1 την ημέρα και την όλη θεραπεία για τρείς μήνες, για να μην παιδεύομαι λέει και γιατί με είδε αγχωμένη (προσπαθούσαμε όμως μόνο 8 μήνες). Δεν μου αρέσει να παίρνω χάπια και προβληματίστηκα πολύ για το εάν έπρεπε να τα πάρω. Εψαξα στο internet και βρήκα πως σε παρατεταμένη χρήση προκαλούν μέχρι και καρκίνο και άλλα τέτοια αλλά τελικά είπα να τα πάρω για τρείς μήνες (με μισή καρδιά) και μετά STOP. Πήγα για τον πρώτο υπέρηχο (δεν μου έκανε όπως έπρεπε τους άλλούς δύο) και είχα 2 αυγουλάκια και χάρηκα. Μας είπε να έχουμε επαφές γιατι μέσα στις επόμενες 34 ώρες θα σκάσουν. Τα πήρα και τους δύο επόμενους μήνες αλλα τελικά τίποτα. Τα χάπια με άγχωσαν πάρα πολύ. Δεν ξαναπήγα στο εν λόγω γιατρό και αποφάσισα να αφήσω 2 μήνες να χαλαρώσω. Την Πέμπτη πήγα σε καινούργιο γιατρό και από ότι φαίνεται είναι εξαιρετικός. Μου είπε πως τα Clomiphene δεν κάνουν παρα πολύ καλής ποιότητας ωάρια αλλά με σωστή παρακολούθηση είναι πολύ αποδοτικά για ορισμένες γυναίκες. Στον υπέρηχο που έκανα μου βρήκε κάτι που κατα 80% είναι πολύποδας και ίσως ευθύνεται για τις άκαρπες προσπάθειες, αλλά μου είπε να κάνω οπωσδήποτε υστεροσαλπιγγογραφία και απόρησε που δεν την έχω κάνει ήδη.

Δεν θέλω να σε αγχώσω, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες απλά βεβαιώσου πως είσαι σε καλό γιατρό και ξέρει τι σου δίνει και πως οι θεραπεία γίνεται σωστά και βέβαια ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ μέσα από την καρδιά μου. :D

 

Συγνώμη εάν σας κούρασα με την πολύλογία μου...

Link to comment
Share on other sites

VASIA MOU SE EUXARISTO POLI GIA TIS PLIROFORIES KAI KALA KANEIS KAI MAS LES POLLA POSO MALISTA AUTA POU LES EINAI APO PROSOPIKI EMPEIRIA! dEN MPORO NA PO POS DE ME PROVLIMATISES ALLA ITAN I PIO ANODINI LISI GIA MENA. DEN PROSPATHO POLI KAIRO VEVAIA GIA PAIDAKI ALLA TOUS DUO PROTOUS MINES POU PROSPATHOUSA DEN EKANA AUGOULAKI KALO, SXEDON KATHOLOU. ENA MINA THA TA PARO KAI META THA ARXISO KAI KAMIA AKOMA EKSETASOULA. DE THELO NA MPO SE DIADIKASIA PSAKSIMATOS AKOMA ME SALPIGOGRAFIES KAI TETOIA. ISOS LIGO ARGOTERA. NA DO TI GINETAI KAI AUTON TON MINA KAI VLEPOUME..KATHE TRIS MERES PAO GIA UPERIXO. O GIATROS POU EXO EINAI POLI PSIRAS. KAI PREPEI AN PO POS EXO ALLAKSEI POLLOUS!!!!!!PAROTI DEN EIXA KANENA PROVLIMA OUTE KAI PROSPATHOUSA GIA PAIDI. APLA DE MOU TAIRIAZAN. EIDOMEN!!!

KALI EPITUXIA SE ORI KI AN KANEIS KAI PERIMENOUME EUXARISTA NEA KAI SINTOMA!!!!

FLORA MOU KAI SE SENA. PERIMENO ME XARA NA MOU PEIS POS APEDOSE I PROSPATHIA GIATI KANOUME TIN IDIA AGOGI ME KLOMIFENI!!!

FILIA SE OLES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα κι από μένα!

Ο γιατρός μου τα έγραψε σήμερα τα clomiphene,να τα πάρω από την 2η έως και την 6η μέρα του κύκλου,και την 8η να πάω για υπέρηχο.

Ελπίζω να έχουμε αποτέλεσμα άμεσα γιατί...θα χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο!!!

Link to comment
Share on other sites

ντοράκι σου εύχομαι ότι καλύτερο..εγώ τα πήρα δυο μήνες και τα σταμάτησα..δεν είχα αποτέλεσμα αλλά έκανα πολλά ωάρια..την τελευταία φορά 7!!οπότε λίγο παραπάνω αυξάνουν τις πιθανότητες..εύχομαι να έχεις τέλεια αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις μου στα υπόλοιπα θέματα είναι πολύ καλές,μόνο οι πολυκυστικές μας χαλάνε το γλυκό!Επίσης,θα κάνει και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα γιατί,όπως είπε ο γιατρός μου,είναι το 50%!!

Και ελπίζουμε σε κάτι καλό,για όλες!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε κορίτσια, ο δικός μου ο γιατρός είνι ο μόνος που δεςν μου μίλησε για υπέρηχο??? Παιρνω clomiphene εδώ και 5 μήνες αλλά εγκθμοσύνη γιοκ, αλλά και ο γιατρός μου δεν μου είπε κάτι για ελεγχο ωορυξίας? Μήπως να τον αλλάξω???

Το τελευταίο διμηνο έχω από τις γόνιμες μέρες πονους περιόδου που ποτέ δεν είχα. Υπάρχει περίπτωση να μου έχουν προκαλέσει πρόβλημα τα χάπια?

Link to comment
Share on other sites

Boubou,νομίζω ότι είναι απαραίτητος ο υπέρηχος,καταρχάς για να δει ο γιατρός αν έχουν ετοιμαστεί ωάρια για γονιμοποίηση και κατά δεύτερον,είναι δυνατόν να μην πρέπει να ελέγξει τι άλλο γίνεται μέσα στην κοιλιά σου?

Πες του να σου κάνει υπέρηχο εδώ και τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με αυτά που έχω διαβάσει αυτό είπα. Ε δεν θα γυρίσει από τις διακοπές του, θα του τα πω ένα χεράκι. Είναι και από τους πολύ καλους γιατρούς υποτίθεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μην το αφήνεις για αργότερα,κάντο τώρα που είναι νωρίς,για να μην έχεις αργότερα προβλήματα!

Και αυτή που πήγαινα εγώ μέχρι πρότινως υποτίθεται ότι ήταν καλή αλλά δε με πρόσεχε καθόλου.

Καμία σχέση ο ένας με τον άλλο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΙΑ, ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ CLOMIPHENE CITRATE ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ :

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΕΒΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΦΙΡΕΣΑ. ΤΩΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 2 ΕΩΣ ΤΗΝ 6 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΩΑΡΙΑ.

ΠΑΝΤΑ ΕΚΑΝΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΗ) ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΓΚΥΟΣ.

1/ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΔΙΔΥΜΑ - ΤΡΙΔΥΜΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ?

2/ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ, ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΙΩ ΚΑΙ.......ΒΟΥΡ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ....

3/ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ Ή ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ??

Link to comment
Share on other sites

baby mou einai kai gia tis ginaikes pou kanoun ooriksia..apla auksanei tis pithanotites na sillaveis..den tin pira polles fores. mono duo mines..mallon tha tin ksanarxiso tora..apo tin alli vevaia an emeines duo fores kai malista eukola de vlepo to logo na pareis..rota to giatro sou kalitera..filakia!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...