Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσωπική Έρευνα για την ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ


Recommended Posts

Σχετικά με την προγεστερόνη, συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ θεωρώ πως έκανα μεγάλο λάθος που άκουσα τον πρώτο γιατρό μου (ευτυχως τον άλλαξα μετά) και πήρα utrogestan στην αρχή της κύησης. Νομιζω σύνολο πρέπει να πήρα 2-3 κουτιά και μετά παρακαλούσα να έχω κοριτσι (ευτυχως κοριτσακι εχω) γιατί γνωρίζω άντρα που έχει εμφανώς επηρεαστεί από τις ενέσεις προγεστερόνης που έκανε η μητέρα του κατά την κύηση.

Επίσης συμφωνω στο ότι αν το έμβρυο έχει κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να τερματίζεται η κύηση ή έστω να μην υποβοηθάται η διατήρηση της. Είναι έγκλημα για μένα να έρθει στον κόσμο ένα παιδί με πρόβληματα ενώ οι γονείς μπορουσαν να το αποτρεψουν.

 

Απίστευτο αυτό που διαβάζω!!!! :shock::shock::shock::shock:Δεν θα σχολιάσω τη σύνδεση προγεστερόνης με την ομοφυλοφιλία! Με ξεπερνά πραγματικά!!!!!

Σ' αυτό που θα μείνω είναι η δεύτερη παράγραφος! Πραγματικά, πώς είναι δυνατόν να γράφεις κάτι τέτοιο; Και είσαι και μανούλα! Στην Αρχαία Ελλάδα, θα ήσουν η πρώτη που θα έριχνες τα παιδιά με αναπηρία από τον Καιάδα! Πρόσεξε όμως, γιατί με τέτοια μυαλά γονείς που θεωρούν την ομοφυλοφιλία "κουσούρι", και ελαφρά τη καρδία αφαιρούν το δικαίωμα της ζωής από παιδιά με αναπηρία, γαλουχούν τους αυριανούς θύτες του επόμενου "Γιακουμάκη"!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όταν βλέπω τέτοιες εγωιστικές στάσεις από τον μέλλοντα πατέρα απέναντι στην εγκυμονούσα στεναχωριέμαι. Πρώτον ο ρόλος του συζύγου είναι να στηρίζει την γυναίκα του στην κατάσταση που βρίσκεται κι όχι να της δημιουργεί σύγχυση για το αν πρέπει να ακούσει το γιατρό της ή τον άντρα της. Η ανησυχία για τη λήψη φαρμάκων είναι φυσιολογική. Εκεί όμως που είναι απαραίτητα ΠΡΕΠΕΙ να γίνει η λήψη τους. Αλλα δε συνεχίζω γιατί τα γράφω στο κενό επειδή ο dr κάτι θεώρησε καλό να εγκαταλείψει το θέμα :P Καλό κουράγιο στην κοπέλα.. Κορίτσια όσες συγχιστήκαν μην ταράζεστε έχουμε να κάνουμε με έναν αμόρφωτο χωρίς πνευματική καλλιέργεια και επιφανειακό άνθρωπο. :P και κάτι ακόμη υπάρχουν άντρες που στο dna τους έχουν μια θηλυπρέπεια όμως δεν εμφανίστηκε στις σεξουαλικές τους προτιμήσεις επειδή το οικογενειακό περιβάλλον δεν άφησε περιθώριο.! Διορθώστε με αν ειμαι λάθος κορίτσια.

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο, μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί αποδίδεις την ομοφυλοφιλία στις ενέσεις προγεστερόνης; Πώς κατέληξες σε αυτήν τη σχέση αιτίας-αιτιατού;

Για τη δεύτερη παράγραφο, αν δεν πρόκειται για κακή διατύπωση, είναι εντελώς ανατριχιαστικό...

Για μένα, λοιπόν, είναι έγκλημα να γίνονται γονείς άνθρωποι που θεωρούν ότι ένα παιδί με προβλήματα πρέπει να καταδικάζεται σε θάνατο.

Όσοι έχουν τέτοιες πεποιθήσεις, μεγαλώνουν και τέτοια παιδιά, που αργότερα θα ωθήσουν στον Καιάδα κάποιον άλλο Βαγγέλη Γιακουμάκη.

 

Aimée, είσαι "μέσα στο μυαλό μου". Το ίδιο ακριβώς ένοιωσα...πραγματικά ανατρίχιασα....

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο, μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί αποδίδεις την ομοφυλοφιλία στις ενέσεις προγεστερόνης; Πώς κατέληξες σε αυτήν τη σχέση αιτίας-αιτιατού;

Για τη δεύτερη παράγραφο, αν δεν πρόκειται για κακή διατύπωση, είναι εντελώς ανατριχιαστικό...

Για μένα, λοιπόν, είναι έγκλημα να γίνονται γονείς άνθρωποι που θεωρούν ότι ένα παιδί με προβλήματα πρέπει να καταδικάζεται σε θάνατο.

Όσοι έχουν τέτοιες πεποιθήσεις, μεγαλώνουν και τέτοια παιδιά, που αργότερα θα ωθήσουν στον Καιάδα κάποιον άλλο Βαγγέλη Γιακουμάκη.

 

Φίλη μου χωρίς παρεξήγηση. Εαν σε μια εγκυμοσύνη έβλεπες ότι το μωράκι εχει κάποιο πρόβλημα που θα το ταλαιπωρούσε σε όλη του τη ζωή θα το κρατούσες? Γιατί να υποφέρει το παιδάκι συτο αργότερα? Εγώ αν μου συμβεί κάτι τέτοιο θα τερμάτιζα την εγκυμοσύνη οσο κι αν με πονούσε. Δε θα άφηνα το παιδί μου να υποφέρει για να έχω εγώ τη συνείδηση μου καθαρή... Η δικη μου άποψη είναι αυτή. Οι απόψεις διίστανται σε αυτο το θέμα αλλα γι αυτό είμαστε εδω για να ανταλλάζουμε τις απόψεις μας . Φιλικά :-)

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

.....

3. Το έμβρυο, ειδικά όταν πρόκειται για αρσενικό, εκτίθεται σε μεγάλες ποσότητες της ουσίας αυτής, με πιθανότητες αρκετά μεγάλες να γεννηθεί με ομοφυλλοφυλικές τάσεις.

4. Η προγεστερόνη απαγορεύτηκε από τον FDA τη δεκαετία του 1970-1980 για ακριβώς αυτούς τους λόγους στο πρώτο τρίμηνο και στα υπόλοιπα τρίμηνα επιτράπηκε μόνο σε περιπτώσεις εξαιρετικές

5. Καταλογίζεται μεγάλος αριθμός αρσενικών παιδιών με αυξημένη θυληπρέπεια που ακολουθεί και στο υπόλοιπο της ζωής τους εξ΄αιτίας αυτής της ορμόνης που πήραν η μετέρες τους κατα τη διάρκεια της εκγυμοσύνης (μόνο και μόνο για προληπτικούς λόγους, όπως κάνουμε και σήμερα.)

 

.........

 

Ευχαριστώ.

 

Με αυτη τη λογικη τοτε τα αγορακια εξωσωματικων θα ειχαν ομοφυλοφυλικες τασεις, αφου οι γυναικες παιρνουν πολυ μεγαλες ποσοτητες προγεστερονης.

Η εξωσωματικη εφαρμοζεται εδω και 30 χρονια περιπου και δεν εχει ακουστει κατι τετοιο, παρο ολο που γινονται πολλες ερευνες εαν υπαρχει διαφοροποιηση στην υγεια των παιδιων με εξωσωματικη . Και εχουν βγει κατα καιρους διαφορα συμπερασματα.

 

Σχετικα με την εκτρωση εαν ειναι σωστη η οχι οταν ενα εμβρυο εχει προβλημα υγειας ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα και ειναι καθαρα προσωπικο της καθε οικογενειας αναλογα με το χαρακτηρα, τα βιωματα, την θεωρηση της ζωης.

Καποιοι δεν μπορουν να αντεξουν αυτον τον μεγαλο στραυρο να βλεπουν το παιδι τους να βασανιζεται και καταλαβαινουν οτι δεν θα εχουν και τις δυναμεις να το στηριξουν η δεν θελουν κιολας , καποιοι εχουν περισσοτερο δυναμη πιστη αλλη θεωρηση ζωης και ισως μπορουν να παρουντην αποφαση να το κρατησουν αρκει να ειναι και συνειδητοποιημενοι.

 

Αφορισμοι απο τη μια η την αλλη πλευρα και μαλιστα εκ του ασφαλους δεν νομιζω οτι εχουν νοημα.

Ολοι ευχομαστε και προσευχομαστε να μην βρεθουμε σε τετοια θεση να επιλεξουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Goulitsa Άλλο η θηλυπρέπεια και άλλο οι σεξουαλικές προτιμήσεις.... Παρόλα αυτά αν όντως κινδυνεύει η κυηση προτιμούμε να μην κάνουμε κάτι για αυτό μην τυχόν και βγεί το παιδί ομοφυλόφιλο; και τι εννοείς δεν άφησε περιθώριο το οικογενειακό περιβάλλον; Η είσαι ομοφυλόφιλος ή δεν είσαι, κρυφά ή φανερά.

Link to comment
Share on other sites

Goulitsa Άλλο η θηλυπρέπεια και άλλο οι σεξουαλικές προτιμήσεις.... Παρόλα αυτά αν όντως κινδυνεύει η κυηση προτιμούμε να μην κάνουμε κάτι για αυτό μην τυχόν και βγεί το παιδί ομοφυλόφιλο; και τι εννοείς δεν άφησε περιθώριο το οικογενειακό περιβάλλον; Η είσαι ομοφυλόφιλος ή δεν είσαι, κρυφά ή φανερά.

 

Εγω προσωπικά θεωρώ ότι κανένας δε γεννιέται ομοφυλόφιλος. Το οικογενειακό περιβάλλον και η ανατροφή του απο τα πρώτα χρόνια της ζωής του είναι υπεύθυνα για αυτό το φαινόμενο. Εννοούσα εάν υπήρχε πρόβλημα υγείας όπως διαφορά σύνδρομα, οχι κάτι τέτοιο φυσικά!

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι ο DrMitsaras έριξε τη βόμβα του, και εξαφανίστηκε αφήνοντάς μας να ωρυόμαστε. Νομίζω (για να εξισορροπήσω λίγο την κατάσταση) ότι όσο αφοριστικό είναι αυτό που υποστηρίζει, δηλαδή να μην παίρνουμε καθόλου χάπια και να αφήνουμε τα πάντα στον οργανισμό μας και στην τύχη, εξίσου αφοριστική είναι η αντίθετη γνώμη, δηλαδή να καταναλώνουμε άκριτα τόνους χαπιών (πιθανόν ακόμα κι αν τα χρειαζόμαστε). Ενδεχομένως αυτό να ήθελε να πει ο θεματοθέτης (δεν ξέρω, δεν είμαι και μέσα στο μυαλό του).

Ο κάθε άνθρωπος και το κάθε ζευγάρι στην περίοδο της εγκυμοσύνης είναι υπεύθυνο για τις έρευνες που κάνει και τις αποφάσεις που παίρνει.

Προσωπικά (αν και μηχανικός, argini :)) εμπιστεύομαι τη γιατρό μου, και παίρνω ό,τι χάπια μου δίνει, γιατί απλά από ένα σημείο και πέρα δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις για να μπορώ να κρίνω από μόνη μου. Διαβάζω πάντα τις παρενέργειες (γιατί μόνο αυτό μπορώ να κάνω ως άσχετη από ιατρική), κι αν έχω την οποιαδήποτε ένσταση, απλώς το συζητάω μαζί της να βρούμε πιθανόν κάποια άλλη λύση.

Τέλος, ήθελα να προσθέσω για τις έρευνες, ότι ανάλογα με το Πανεπιστήμιο, το εργαστήριο, και ίσως και τα οικονομικά συμφέροντα, τα αποτελέσματα-πορίσματα μπορεί να είναι και αντικρουόμενα, οπότε (εντελώς προσωπικά μιλάω) δεν ξέρω εάν θέλω να μπω σε μία διαδικασία αναζήτησης τέτοιων ερευνών.

Α! και όσον αφορά στην ομοφυλοφιλία αναλόγως με την προσέγγιση ακόμα κι εδώ οι γνώμες λίγο αντικρούονται: η κοινωνιολογία -την οποία τυχαίνει να γνωρίζω καλά, λόγω επιπλέον σπουδών - υποστηρίζει ότι δημιουργείται από εξωγενείς παράγοντες (διαπαιδαγώγιση, οικογένεια, κλπ), η βιολογία - την οποία δεν κατέχω και πολύ- δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποια είναι η επίσημη θέση της επί του θέματος :-)

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου χωρίς παρεξήγηση. Εαν σε μια εγκυμοσύνη έβλεπες ότι το μωράκι εχει κάποιο πρόβλημα που θα το ταλαιπωρούσε σε όλη του τη ζωή θα το κρατούσες? Γιατί να υποφέρει το παιδάκι συτο αργότερα? Εγώ αν μου συμβεί κάτι τέτοιο θα τερμάτιζα την εγκυμοσύνη οσο κι αν με πονούσε. Δε θα άφηνα το παιδί μου να υποφέρει για να έχω εγώ τη συνείδηση μου καθαρή... Η δικη μου άποψη είναι αυτή. Οι απόψεις διίστανται σε αυτο το θέμα αλλα γι αυτό είμαστε εδω για να ανταλλάζουμε τις απόψεις μας . Φιλικά :-)

 

θα συμφωνησω με τη goulitsa στ περι τερματισμου κυησης οπου δυστυχως προεκυψε προβλημα στο εμβρυο το οποιο δεν ειναι αντιμετωπισιμο. Και επειδη τα οριζουμε διαφορετικα τα προβληματα η καθεμια απο εμας, και τη σοβαροτητα του καθενος, θα πω οτι μιλω για προβλημα που δεν ξεπερναται πχ με μια επεμβαση στο μελλον και που το παιδακι θα το ταλαιπωρει σε ολη του τη ζωουλα... Κι εγω το ιδιο θα εκανα..λυπαμαι αν σας στεναχωρω και αν το κοιτατε με ορθανοιχτα ματια, αλλα ναι πιστευω ειναι η δυσκολοτερη αποφαση αλλα για μενα αναποφευκτη.

Τα περι Βαγγελη Γιακουμακη σχολια τα θεωρω εντελως ακραια και δεν πιστευω πως στην συγκεκριμενη κουβεντα εχουν σχεση και σας μιλα ατομο που περασε δυσκολα σχολικα χρονια φουλ στον εκφοβισμο - κοινως κανεις δεν μπορει να με πει μη ευαισθητοποιημενη στην ιστορια Γιακουμακη.. Κατα τη γνωμη μου οι γονεις που παιρνουν τοσο δυσκολα αποφασηνα τερματισουν μια κυηση παιδιου με προβλημα, που διαλεγουν να μην ταλαιπωρηθει το παιδακι δεν μπορει να μεγαλωσουν στο μελλον ενα πλασμα που θα φερθει τοσο απαραδεκτα και με τοσο μισος σε εναν συνανθρωπο. Δεν πιστευω καν οτι σχετιζονται αυτα τα δυο...

Για την ομοφυλοφιλια δεν θα τοποθετηθω καν... ο παιδικος κι αγαπημενος μου φιλος ειναι ομοφυλοφιλος. Ασε που δεν ειχα ξανακουσει ποτε ποτε την σχεση της προγεστερονης με την ομοφυλοφιλια. Αν τον ρωτησεις τωρα θα σου πει μα ετσι γεννηθηκα πως να το αλλαξω? Οσοι γνωριζουμε την οικογενεια ομως βλεποντας και την μανουλα του απεξω - αξιαγαπητη γυναικα αληθεια- το αποδιδουμε και στην ιδια. Συνδυασμος παραγοντων ειναι για μενα.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνησω με τη goulitsa στ περι τερματισμου κυησης οπου δυστυχως προεκυψε προβλημα στο εμβρυο το οποιο δεν ειναι αντιμετωπισιμο. Και επειδη τα οριζουμε διαφορετικα τα προβληματα η καθεμια απο εμας, και τη σοβαροτητα του καθενος, θα πω οτι μιλω για προβλημα που δεν ξεπερναται πχ με μια επεμβαση στο μελλον και που το παιδακι θα το ταλαιπωρει σε ολη του τη ζωουλα... Κι εγω το ιδιο θα εκανα..λυπαμαι αν σας στεναχωρω και αν το κοιτατε με ορθανοιχτα ματια, αλλα ναι πιστευω ειναι η δυσκολοτερη αποφαση αλλα για μενα αναποφευκτη.

Τα περι Βαγγελη Γιακουμακη σχολια τα θεωρω εντελως ακραια και δεν πιστευω πως στην συγκεκριμενη κουβεντα εχουν σχεση και σας μιλα ατομο που περασε δυσκολα σχολικα χρονια φουλ στον εκφοβισμο - κοινως κανεις δεν μπορει να με πει μη ευαισθητοποιημενη στην ιστορια Γιακουμακη.. Κατα τη γνωμη μου οι γονεις που παιρνουν τοσο δυσκολα αποφασηνα τερματισουν μια κυηση παιδιου με προβλημα, που διαλεγουν να μην ταλαιπωρηθει το παιδακι δεν μπορει να μεγαλωσουν στο μελλον ενα πλασμα που θα φερθει τοσο απαραδεκτα και με τοσο μισος σε εναν συνανθρωπο. Δεν πιστευω καν οτι σχετιζονται αυτα τα δυο...

Για την ομοφυλοφιλια δεν θα τοποθετηθω καν... ο παιδικος κι αγαπημενος μου φιλος ειναι ομοφυλοφιλος. Ασε που δεν ειχα ξανακουσει ποτε ποτε την σχεση της προγεστερονης με την ομοφυλοφιλια. Αν τον ρωτησεις τωρα θα σου πει μα ετσι γεννηθηκα πως να το αλλαξω? Οσοι γνωριζουμε την οικογενεια ομως βλεποντας και την μανουλα του απεξω - αξιαγαπητη γυναικα αληθεια- το αποδιδουμε και στην ιδια. Συνδυασμος παραγοντων ειναι για μενα.

 

Το έθεσες πολύ σωστά το θέμα.. !

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω αργότερα γιατί τώρα δεν έχω χρόνο, απλά κάποιες διευκρινήσεις:

1. Dr Mitsaras είναι το παρατσούκλι μου απο τότε που ήμουν παιδί γιατί αντί για κανονική τσάντα, κρατούσα ένα παλιό χαρτοφύλακα του πατέρα μου και με φώναζαν Dr. Tο όνομά μου είναι Δημήτρης.

2. Φάρμακα όταν υπάρχει πρόβλημα να παίρνουμε, δεν είπα όχι, όταν δεν υπάρχει δεν καταλαβαίνω το γιατί.

3. Στο σπίτι υπάρχει δημοκρατία και όλα γίνονται αφού ακουστούν και οι δύο γνώμες. Ίσοι είμαστε αλλά όχι ίδιοι. Μάλλον αυτό το έχουν μπερδέψει μερικοί. Η κοπέλα που έχω δεν είναι κανένα άβγαλτο μωρό, αλλά άνθρωπος με πολύ μεγάλη εμπειρία στη ζωή και φιλοδοξίες, μορφωμένη και με εξαιρετικό μυαλό αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ποιός είναι ο αρσενικός στο σπίτι και ποιά η θυλικιά. Συγνώμη αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Ίσοι αλλά όχι ίδιοι και για αυτό η κοπελάρα μου είναι φωτιά κάθε μέρα στο κρεβάτι, γιατί διατηρώ την εικόνα μου ως άντρας και αυτή την εικόνα της ώς γυναίκα και είμαστε όλοι πανευτυχείς και κυριολεκτώ.

4. Tip: Όταν σας ελκύει ένας άλλος άνδρας, να το μοιράζεστε με τους άντρες σας και να βάζετε την φαντασίωσή σας στο κρεβάτι μαζί του. Μετά απο λίγο καιρό, και πικάντικα θα κάνετε τα πράγματα αλλά και η έξαψη θα έχει φύγει. Άκυρο το τελευταίο αλλά δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε, η απάντηση, απλά με υπερβαίνει!

Νομίζω ότι θα αποσυρθώ από τη συζήτηση, καθώς μάλλον κάπου χάθηκα στη μετάφραση (εκεί με την υπερσεξουαλικότητα στο κρεβάτι του ζευγαριού, σε ένα θέμα περί προγεστερόνης και λοιπών χαπιών στη διάρκεια της εγκυμοσύνης...κάτι δεν κατάλαβα):confused:

Peace!

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω αργότερα γιατί τώρα δεν έχω χρόνο, απλά κάποιες διευκρινήσεις:

1. Dr Mitsaras είναι το παρατσούκλι μου απο τότε που ήμουν παιδί γιατί αντί για κανονική τσάντα, κρατούσα ένα παλιό χαρτοφύλακα του πατέρα μου και με φώναζαν Dr. Tο όνομά μου είναι Δημήτρης.

2. Φάρμακα όταν υπάρχει πρόβλημα να παίρνουμε, δεν είπα όχι, όταν δεν υπάρχει δεν καταλαβαίνω το γιατί.

3. Στο σπίτι υπάρχει δημοκρατία και όλα γίνονται αφού ακουστούν και οι δύο γνώμες. Ίσοι είμαστε αλλά όχι ίδιοι. Μάλλον αυτό το έχουν μπερδέψει μερικοί. Η κοπέλα που έχω δεν είναι κανένα άβγαλτο μωρό, αλλά άνθρωπος με πολύ μεγάλη εμπειρία στη ζωή και φιλοδοξίες, μορφωμένη και με εξαιρετικό μυαλό αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ποιός είναι ο αρσενικός στο σπίτι και ποιά η θυλικιά. Συγνώμη αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Ίσοι αλλά όχι ίδιοι και για αυτό η κοπελάρα μου είναι φωτιά κάθε μέρα στο κρεβάτι, γιατί διατηρώ την εικόνα μου ως άντρας και αυτή την εικόνα της ώς γυναίκα και είμαστε όλοι πανευτυχείς και κυριολεκτώ.

4. Tip: Όταν σας ελκύει ένας άλλος άνδρας, να το μοιράζεστε με τους άντρες σας και να βάζετε την φαντασίωσή σας στο κρεβάτι μαζί του. Μετά απο λίγο καιρό, και πικάντικα θα κάνετε τα πράγματα αλλά και η έξαψη θα έχει φύγει. Άκυρο το τελευταίο αλλά δεν πειράζει.

 

:P:p:p:p:pΜόνο να γελάσω μπορώ

αααα...και συγχαρητήρια ...αλλά σε τι ακριβώς μας αφορά?????????????????

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εεεεε, η απάντηση, απλά με υπερβαίνει!

Νομίζω ότι θα αποσυρθώ από τη συζήτηση, καθώς μάλλον κάπου χάθηκα στη μετάφραση (εκεί με την υπερσεξουαλικότητα στο κρεβάτι του ζευγαριού, σε ένα θέμα περί προγεστερόνης και λοιπών χαπιών στη διάρκεια της εγκυμοσύνης...κάτι δεν κατάλαβα):confused:

Peace!

 

😂😂😂😂😂😂😂😂😂!!!!!!! Αχ,μ'εκανες και γελασα βρε osin!!! Το αλλο,το ξερετε φανταζομαι: οπου ακους πολλα κρατα και μικρο καλαθι....

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε, η απάντηση, απλά με υπερβαίνει!

Νομίζω ότι θα αποσυρθώ από τη συζήτηση, καθώς μάλλον κάπου χάθηκα στη μετάφραση (εκεί με την υπερσεξουαλικότητα στο κρεβάτι του ζευγαριού, σε ένα θέμα περί προγεστερόνης και λοιπών χαπιών στη διάρκεια της εγκυμοσύνης...κάτι δεν κατάλαβα):confused:

Peace!

 

Οντως !!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Μητσάρα,

 

Μας έφτιαξες την διάθεση πρωί πρωί! :D:D:D:D

Ιδίως αυτό με την θηλυκιά και τον αρσενικό αλλά και το άλλο με τις φαντασιώσεις σας!

 

Πάνε σ'αυτό το θέμα να τα γράψεις και να τα βγάλεις από μέσα σου ή να διαβάσεις κι άλλα καλύτερα που έχουμε πει κατά καιρούς και θα περάσετε ακόμη καλύτερα με την θηλυκιά σου! Είναι το μόνο που θα βρεις νομίζω στο σάϊτ επί του θέματος γιατί οι θηλυκές (επι το πλείστον είμαστε θηλυκές εδώ) δεν τα πολυφωνάζουμε αυτά. Περισσότερο τα κάνουμε θα έλεγα. Είναι αρσενικό προνόμιο αυτό!!! Καλή σας διασκέδαση:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=90334

 

Ωσπου να 'ρθει το μωράκι σας!

 

Μετά θα μπείτε σε άλλο level.

Link to comment
Share on other sites

Θηλυπρέπεια δεν ειναι ομοφυλοφιλία, δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αρκετές από εσάς να κατάλαβαν αυτό. Θηλυπρεπή αποκαλώ έναν άντρα που έχει αρκετά γυναικεία χαρακτηριστικά, που αν δεν είχε γένια θα απορούσατε αν είναι άντρας ή γυναίκα. Οι φιλόλογοι πείτε αν υπάρχει καλύτερη λέξη. Ο ανθρωπος που ξέρω και στον οποίον αναφέρομαι είναι straight, όχι πως έχει και καμία σημασία βέβαια γιατί δεν μιλάμε για σεξουαλικές προτιμήσεις.

Ο λόγος που κατηγορώ τις ενέσεις προγεστερόνης που έκανε η μητέρα του είναι ότι έχει κι άλλα αγόρια, τα οποία δεν είναι θηλυπρεπή και στα οποία δεν έκανε ενέσεις προγεστερόνης. Ισως και να ειναι σύμπτωση ή αλλος ο λόγος, εγώ απλά πιστεύω πως ευθύνεται αυτό σε μεγάλο βαθμό.

Βλέπω υπάρχει μεγάλη τάση να ερμηνεύσει η καθεμία τα γραφόμενα αλλων με τέτοιο τρόπο ώστε να τα αντικρούσει και να τα ειρωνευτεί. Από τις κοπέλες που απάντησαν ότι η κύηση δεν πρέπει να τερματίζεται όταν βρεθεί πρόβλημα, πραγματικά πιστεύετε ότι είναι ηθικό να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί με δισχιδή ράχη για παράδειγμα ή κάποια άλλη ανωμαλία που θα του υποβιβάσει την ποιότητα ζωής για πάντα?

Το κερασάκι στην τούρτα είναι οι άτοπες συγκρίσεις με την επικαιρότητα, βλέπε Βαγγέλη Γιακουμάκη. Ενα παιδί υγιέστατο με τελείως διαφορετικής φυσης προβλήματα, το οποίο συγκρίνουμε με ένα έμβρυο με γενετικές ανωμαλίες για να αποδείξουμε...δεν έχω ιδέα τι.

Link to comment
Share on other sites

Από τις κοπέλες που απάντησαν ότι η κύηση δεν πρέπει να τερματίζεται όταν βρεθεί πρόβλημα, πραγματικά πιστεύετε ότι είναι ηθικό να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί με δισχιδή ράχη για παράδειγμα ή κάποια άλλη ανωμαλία που θα του υποβιβάσει την ποιότητα ζωής για πάντα?

 

Θα σου απαντήσω πως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό γιατρών πέφτουν έξω στις προβλέψεις τους περί ανωμαλιών στην κύηση. Οι γιατροί δεν είναι θεοί, διαγιγνώσκουν με βάση πιθανότητες, αλλά κάνουν πάρα πολλά λάθη. Είναι πάρα πολλά (ευτυχώς) τα παραδείγματα ζευγαριών που δεν τους άκουσαν και γέννησαν υγιέστατα παιδάκια! Αντιθέτως, είναι επίσης, πάρα πολλές οι περιπτώσεις που είχαν τελειόμηνες εγκυμοσύνες, χωρίς ενδείξεις ανωμαλιών, και όμως τα πράγματα πήγαν άσχημα στον τοκετό και γέννησαν παιδιά με αναπηρία. Όπως και οι περιπτώσεις, όπου κάποιο πρόβλημα δεν ανιχνεύεται κατά την κύηση, ούτε κατά τον τοκετό, αλλά πολύ αργότερα, όπως ο αυτισμός. Με το δικό σου σκεπτικό, τι θα έπρεπε να γίνουν τα παιδιά αυτά;

Επίσης, για να σου απαντήσω ανήθικο δεν είναι να φέρνεις στον κόσμο ένα παιδί, όσες αναπηρίες κι αν έχει αυτό, ανήθικο είναι να σκέφτεσαι πως δικαίωμα στη ζωή έχουν μόνο τα παιδιά χωρίς αναπηρία! Για να το προχωρήσω όμως, έγκλημα είναι να αφαιρείς τη ζωή ενός εμβρύου, που ευλογήθηκες να κυοφορείς!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας δεν είναι pro choice ή pro life, αλλά αφού έχει ξεφύγει έτσι κι αλλιώς ας το δούμε κι έτσι. Εγώ είμαι υπέρ της ευθανασίας όταν υπάρχει ανίατο νόσημα που βασανίζει τον άνθρωπο. Ο αυτισμός δεν βασανίζει τον άνθρωπο, οπότε δεν έχει νόημα η σύγκριση. Και για τον εαυτό μου το ίδιο πιστεύω, αν φτάσω να έχω κάποια αρρώστεια στο τελευταίο στάδιο, θέλω να μου "βγάλουν την πρίζα". Πρόκειται για καταστάσεις που η καθημερινή ζωή πονάει και θα καταλήξουν σε πρόωρο θάνατο έτσι κι αλλιώς, με πολύ κακή ποιότητα ζωής. Είχα ξαδέρφη που γεννήθηκε με πολύ βαριά προβλήματα (δεν ειχε κανει εξετασεις η μανα) και τελικα πεθανε στα 20, μετα απο αμέτρητα χειρουργεία και φαρμακα, πολυ πονο και ασχημη ζωή.

Θεωρεις οτι ειναι ανηθικο να αποτρεψεις κατι τετοιο αλλα ηθικο να καταδικασεις εναν ανθρωπο σε τοσα χρονια βασανων?

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε κορίτσια...τον πεθάνετε τον άνθρωπο...είπε και αυτός μια γνώμη...Δυστυχώς φίλε Μητσαρα ζούμε στην εποχή των φαρμάκων...αλλά έχουμε τροποποιήσει και dna μας.

Αν η γυναίκα σου δεν έχει θέμα με την προγεστερόνη της ας μην πάρει. Αλλά αυτό θα το κρίνει ο γιατρός της και μετά από εξετάσεις. Όχι εσύ μετά από γκρουγκλαρισμα. Και εγώ μια φορά απέρριψα σύσταση γιατρού ο οποίος όμως μου είχε δώσει 7 μήνες αντιβίωση...ε όσο να είναι είχα μια εμπειρία μαζί του και την "τρέλα" του...

Εγώ με 5 αποβολές και ίσως όχι με έλλειψη προγεστερόνης, πως με κόβεις; Θα κολλούσα εκεί;

Όσον αφορά την ομοφυλοφιλία...από πλαστικά μπουκάλια πίνεις νερό εσύ και η γυναίκα σου; Αν ναι ψάξτε το και αυτό το θέμα...

Αυτό που απλά πιστεύω είναι ότι στη ζωή τα πράγματα δεν είναι ποτέ άσπρα ή μαύρα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας δεν είναι pro choice ή pro life, αλλά αφού έχει ξεφύγει έτσι κι αλλιώς ας το δούμε κι έτσι. Εγώ είμαι υπέρ της ευθανασίας όταν υπάρχει ανίατο νόσημα που βασανίζει τον άνθρωπο. Ο αυτισμός δεν βασανίζει τον άνθρωπο, οπότε δεν έχει νόημα η σύγκριση. Και για τον εαυτό μου το ίδιο πιστεύω, αν φτάσω να έχω κάποια αρρώστεια στο τελευταίο στάδιο, θέλω να μου "βγάλουν την πρίζα". Πρόκειται για καταστάσεις που η καθημερινή ζωή πονάει και θα καταλήξουν σε πρόωρο θάνατο έτσι κι αλλιώς, με πολύ κακή ποιότητα ζωής. Είχα ξαδέρφη που γεννήθηκε με πολύ βαριά προβλήματα (δεν ειχε κανει εξετασεις η μανα) και τελικα πεθανε στα 20, μετα απο αμέτρητα χειρουργεία και φαρμακα, πολυ πονο και ασχημη ζωή.

Θεωρεις οτι ειναι ανηθικο να αποτρεψεις κατι τετοιο αλλα ηθικο να καταδικασεις εναν ανθρωπο σε τοσα χρονια βασανων?

 

Κατά την κύηση, δεν μπορείς να γνωρίζεις με βεβαιότητα αν όταν γεννηθεί το παιδί θα έχει όντως πρόβλημα, ακόμη κι αν το βεβαιώνουν οι γιατροί. Έχω ήδη απαντήσει σε αυτό. Επίσης, άλλη η δική σου ζωή και άλλη η ζωή του εμβρύου που κυοφορείς. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι επειδή το κυοφορείς, ΣΟΥ ανήκει. Δεν πρόκειται για τη δική σου ζωή. Εσύ είσαι το μέσο για να έρθει στον κόσμο ένας άλλος άνθρωπος, μπορεί να είναι το δικό σου DNA κι ενός άλλου ανθρώπου, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ όμως εσύ, είναι ένας άλλος άνθρωπος. Ξεκινάς από λάθος βάση.

Επίσης, ο αυτισμός έχει πολύ σοβαρά περιστατικά. Πες το αυτό, "πως ο αυτισμός δεν είναι πρόβλημα", στις μαμάδες που καθημερινά δίνουν αγώνα για να μπορέσουν τα αξιολάτρευτα παιδιά τους με αυτισμό να επικοινωνήσουν, να πάνε στο σχολείο, να κοινωνικοποιηθούν και εν τέλει να έχουν ένα υψηλό ποσοστό διαβίωσης, όταν αυτές αποβιώσουν.

Θεωρείς, πως η θεία σου μετάνιωσε που έφερε στον κόσμο το παιδί αυτό; Και αν υπήρχαν τότε οι εξετάσεις και έδειχναν ένα υγιές έμβρυο, αλλά γεννιόταν πρόωρο και είχε αναπηρίες, τι θα έπρεπε να κάνει; Θέλω να πω, πως ΔΕΝ μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων.

Και, ναι, είναι ανήθικο και εγκληματικό να αφαιρείς τη ζωή ενός ΑΛΛΟΥ ανθρώπου, ακόμη κι αυτού που κυοφορείς.

Αλλά, είμαστε εκτός θέματος. Την απάντηση έδωσα στηριζόμενη στο δικό σου αρχικό μήνυμα, αλλά αναγνωρίζω πως είναι εκτός του θέματος που άνοιξε ο θεματοθέτης. Θα μπορούσαμε ίσως να συζητήσουμε γι' αυτό σε άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Cateyes μου όμως πόσο ηθικό είναι να γνωρίζεις για προβλήματα που θα επηρεάσουν τη ζωή του παιδίου και να μην το λυτρωσεις πρώτου τα υποστεί? Όπως η περίπτωση που ανέφερε Jocelyn πριν . Η κοπέλα απεβίωσε μόλις στα 20 της χρόνια. Την ρώτησε κανένας αν θα ηθελε να ζει έτσι? Είμαι υπέρ του να προσαρμόζονται στη κοινωνία τα αμεα για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Όμως θλίβομαι να βλέπω άτομα να υποφέρουν και να παρατείνουν τον πόνο τους με χημικές επιβαρύνσεις στον οργανισμό τους.

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...