Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Τότε ίσως τα παιδιά μας να είναι στην ίδια τάξη!

 

Κι εμείς πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι τώρα, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι το παιδί φεύγει χαρούμενο και επιστρέφει χαρούμενο! :D

Πέρσι που πήγαινε σε πιο ακριβό ιδιωτικό σταθμό δεν είχε αυτή την "ζωντάνια" και την ανυπομονυσία να πάει σχολείο, φέτος λέει το σχολείο του είναι καλύτερο!

 

Προσωπικά μ' αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος που έχουνε όλοι στο σχολείο εκεί προς τα παιδιά, ευγενικοί με γλυκήτητα και φιλικοί.

Ακόμη και οι συνοδοί στο σχολικό και οι οδηγοί φροντίζουνε πολύ τα παιδάκια και είναι πάντα χαμογελαστοί και υπομονετικοί.

 

Γενικά νιώθω πολύ καλά που πάει εκεί το παιδί μου, είχα επισκεφθεί και άλλα πιο ακριβά νηπιαγωγεία στην περιοχή και κανένα δεν μου έκανε "κλικ" όπως αυτό παρόλο που ήτανε "τέλεια" στην όψη...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τότε ίσως τα παιδιά μας να είναι στην ίδια τάξη!

 

Κι εμείς πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι τώρα, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι το παιδί φεύγει χαρούμενο και επιστρέφει χαρούμενο! :D

Πέρσι που πήγαινε σε πιο ακριβό ιδιωτικό σταθμό δεν είχε αυτή την "ζωντάνια" και την ανυπομονυσία να πάει σχολείο, φέτος λέει το σχολείο του είναι καλύτερο!

 

Προσωπικά μ' αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος που έχουνε όλοι στο σχολείο εκεί προς τα παιδιά, ευγενικοί με γλυκήτητα και φιλικοί.

Ακόμη και οι συνοδοί στο σχολικό και οι οδηγοί φροντίζουνε πολύ τα παιδάκια και είναι πάντα χαμογελαστοί και υπομονετικοί.

 

Γενικά νιώθω πολύ καλά που πάει εκεί το παιδί μου, είχα επισκεφθεί και άλλα πιο ακριβά νηπιαγωγεία στην περιοχή και κανένα δεν μου έκανε "κλικ" όπως αυτό παρόλο που ήτανε "τέλεια" στην όψη...

 

Πράγματι, μπορεί να είναι στην ίδια τάξη! Εμείς είμαστε στην Κατερίνα. Πέρυσι,πήγαμε πρώτη φορά σχολείο σε πιο ακριβό παιδικό σταθμό στην Κηφισιά, κλαίγαμε για δύο μήνες. Φέτος περίμενα τα ίδια. Μέχρι στιγμής όχι μόνο δεν κλαίμε, αλλά λέμε ότι μας αρέσει αυτό το σχολείο περισσότερο από το προηγούμενο! Και γω είχα δει τα πιο μεγάλα σχολεία στην περιοχή, αλλά, ειδικά το ένα, δεν με έπεισε καθόλου...

Καλή σχολική χρονιά να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς στην Κατερίνα!

Και τώρα που ανέφερες ότι πηγαίνατε πέρυσι σε σταθμό στην Κηφισιά αναρωτιέμαι αν γνωριζόμαστε... αν είσαι εσύ που κατάλαβα γνωριζόμαστε αρκετά χρόνια τώρα μια και έχουμε κοινούς φίλους και μιλήσαμε και στην συνάντηση γονέων!

Αν και σχεδόν όλα τα παιδάκια είναι των βορείων προαστείων οπότε μπορεί απλά να είναι σύμπτωση.

 

Λοιπόν κι εμείς συνεχίζουμε να πηγαίνουμε με μεγάλη χαρά στο σχολείο, δεν μου λέει λεπτομέρειες αλλά κι εμένα μου είπε ότι το προτιμάει το σχολείο αυτό από το περυσινό και δεν το περίμενα αυτό και μάλιστα είχα άγχος ότι δεν θα του αρέσει τόσο αυτό φέτος!

Άβυσσος η ψυχή των παιδιών! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γνώρισα μία κυρία που δουλεύει χρόνια σε αυτό το σχολείο, σε βοηθητική εργασία, και μου είπε τα καλύτερα. Για την ποιότητα των ανθρώπων που δουλεύουν εκεί, για τον επαγγελματισμό τους, τα αυστηρά κριτήρια επιλογής και αξιολόγησης του προσωπικού σε όλα τα επίπεδα, τη σωστή οργάνωση και τη φροντίδα για όλες τις δραστηριότητες τους. Και δεν είχε λόγο να μου πει μπούρδες, αφού είμαστε γείτονες και επίσης ξέρει ότι το δικό μου παιδί πηγαίνει σε δημόσιο σχολείο. Οπότε και από μέσα τα νέα είναι καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βλέπω πως αρκετές μαμάδες ενδιαφέρθηκαν για το σχολείο αυτό, γιατί πέρυσι που το έψαχνα εγώ δεν βρήκα σχετικές πληροφορίες. Παρόλα αυτά, επιλέξαμε να στείλουμε τη μικρή μας σε αυτό το σχολείο Α' δημοτικού εφέτος, γιατί κυρίως εμπιστεύτηκα την κρίση της ιδιοκτήτριας του παιδικού σταθμού που πήγαινε η μικρή για 5 χρόνια, και άρα μπορούσε να γνωρίζει αν το σχολείο αυτό θα ταίριαζε στο παιδί. Επιπλέον, στη συνάντηση που είχαμε με τον διευθυντή του σχολείου τον περασμένο Νοέμβριο (ναι, ναι, τόσο νωρίτερα κλείσανε οι θέσεις για το δημοτικό...), μας έπεισε ότι πρώτα από όλα είναι πατέρας και δάσκαλος ο ίδιος, και έπειτα διευθυντής σχολείου.

 

Το σχολείο μου δίνει την αίσθηση ενός πολύ καλού "οικογενειακού" δημοτικού σχολείου, χωρίς πολλές φανφάρες και "δήθεν", θα το χαρακτήριζα ένα σχολείο όπως θα έπρεπε να είναι τα δημόσια σχολεία, αν ζούσαμε σε μια ιδανική κοινωνία. Τα παιδιά προέρχονται από μεσαίου οικονομικού επιπέδου οικογένειες, δεν έχω διακρίνει μέχρι στιγμής κάτι νεοπολουτίστικο. Μάλλον αυτό οφείλεται και στην επιλογή των παιδιών που πιστεύω ότι μέχρι στιγμής γίνεται από τη διεύθυνση. Τα δίδακτρα θα τα χαρακτήριζα μάλλον οικονομικά, δεδομένου δε ότι κάτω από φυσιολογικές συνθήκες το παιδί δε θα χρειαστεί να πάει επιπλέον φροντιστήριο αγγλικών, Η/Υ κλπ. Η δουλειά που γίνεται, αν και είναι νωρίς να βγάλω συμπεράσματα από την κόρη μου, από ότι έχω ακούσει από μαμάδες με μεγαλύτερα παιδιά, είναι πολύ καλή και πραγματικά γίνεται στο σύνολό την κατά τη διάρκεια των σχολικών ωρών και της μελέτης, τουλάχιστον για τις 2 πρώτες τάξεις του δημοτικού. Μετά αυξάνουν οι απαιτήσεις και η ύλη, οπότε φυσιολογικά έχουν και μελέτη στο σπίτι. Η κόρη μου πάντως μέχρι στιγμής δεν έχει φέρει ούτε μια φορά δουλειά για το σπίτι, δεν έχω δει καλά καλά τα βιβλία της.

 

Σε γενικές γραμμές λοιπόν είμαι ευχαριστημένη, το ίδιο και η κόρη μου που γυρνάει ενθουσιαζμένη κάθε μέρα, παρόλο που είχα πάθει μια μικρή κατάθλιψη επειδή αποχωρίστηκε τον παιδικό σταθμό που πήγαινε 5 χρόνια! Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ κατάλαβα ότι οι περισσότεροι γονείς είναι μορφωμένοι επαγγελματίες, γιατροί, δικηγόροι, ακαδημαϊκοί κτλ και όχι λεφτάδες επιχειρηματίες και χαίρομαι γι' αυτό γιατί δεν θα πρέπει να φοράμε και Prada προκειμένου να είμαστε αποδεκτοί, κι εμείς και τα παιδιά μας!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Rosie!

Ναι, αυτή που κατάλαβες είμαι!

Εμείς είμαστε λίγο κλειστοί στο σχολείο αλλά δεν με εκπλήσσει...Θέλει τον χρόνο του ο μικρός μου για να ανοιχτεί στη νέα δασκάλα... Η βελτίωση σε σχέση με πέρυσι είναι οτι δεν πάμε σχολείο κλαίγοντας και σπρώχνοντας κάθε πρωί, αλλά με χαρά και αυτό πραγματικά δεν το περίμενα από τόσο νωρίς!

Link to comment
Share on other sites

κάποια γνώμη για http://www.elp.gr/sxoleia/dhmotikom.html Ελληνική Παιδεία;

 

Θέλεις να μάθεις κάτι συγκεκριμένο για το σχολείο? Μπορείς να μου στείλεις και p.m. να σου πω αναλυτικά. Υπάρχει κι άλλο θέμα σχετικό στον τομέα Σχολική ηλικία άνω των 6 ετών, όπου θα βρεις μόνο του θέμα "Ελληνική Παιδεία" και μάλιστα 2 φορές με διαφορετικούς θεματοθέτες. Είχα γράψει και στα δύο. Ο,τι θες ρώτα με.

Αλλωστε κι εσύ παλαιότερα με τα ομοιοπαθητικά με εξυπηρέτησες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλημέρα. Μετά από έξι χρόνια σε ιδιωτικό σχολείο και λόγω οικονομικών συγκυριών μήπως κάποιος έχει πληροφορίες για το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αμαρουσίου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πήγαινα εγώ πριν πολλά χρόνια, τότε θεωρείτο καλό σχολείο. Από ότι μαθαίνω από γειτόνισσά μας που στέλνει εκεί το παιδάκι της, ακόμη καλό θεωρείται, είναι πολύ ικανοποιημένη από τη δασκάλα, αλλά περισσότερες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ειμαι πολύκοντα στο να επιλέξω την ελληνοαγγλικη αγωγή για α δημοτικου το 2014-2015.Ομως με προβληματίζει και το μετέπειτα για το γυμνάσιο.Ξέρω οτι μετ΄΄α υπάρχει η παιδαγωγική πρωτοπορία όμως δεν έχω ακούσει κάποια σχόλια για το συγκεκριμένο σχολείο,και δεν θέλω να ψάχνομαι πάλι μετά με νέες επιλογές και προσαρμογήαπο την αρχή.Οσοι απο σας φοιτουν τα παιδάκια σας στην ελληνοαγγλική τι σκέφτεστε για το γυμνάσιο;;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες! Θα ήθελα κι εγώ πληροφορίες για την ελληνοαγγλική αγωγή. Έχω ακούσει πολλές καλές γνώμες για το συγκεκριμένο σχολείο. Απορίες: Δεν έχει Γυμνάσιο και Λύκειο? Ποιο το ύψος των διδάκτρων φέτος? Άκουσα από μία μαμά ότι δεν έχουν καθόλου δουλειά στο σπίτι. Αληθεύει? Δεν θα έπρεπε να είχαν έστω ένα μισάωρο μελέτης από το να είναι τελείως χαλαρό το απόγευμά τους? Ρωτώ αυτά που με προβλημάτισαν γιατί κατά τα άλλα μόνα θετικά ακούω για το σχολείο.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

http://www.paidagogikiprotoporia.gr/

 

Αυτό είναι το γυμνάσιο-λύκειο.

Τα δίδακτρα για την πρώτη δημοτικού είναι γύρω στις 5,500 Ε αν θυμάμαι καλά, μαζί με το σχολικό.

 

Για τη μελέτη στο σπίτι δεν μπορώ να σου απαντήσω, ακόμη νήπιο είμαστε.

Αλλά ναι, κι εγώ μόνο θετικά έχω να πω για το σχολείο αυτό!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

γεια σας

δεν ξερω αν ψαχνετε ακομα αλλα μονο καλα λογια θα σας πω για αυτο το σχολειο

εχει βεβαια μεγαλη λιστα αναμονης λογω των παιδιών που φευγουν απο αλλα σχολεια ,

εχουν αρκετα καλο συστημα εκπαιδευσης και εμεις ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι το ιδιο και το παιδι

αν θελετε κατι αλλο να ρωτησετε μπορειτε ιδαιτερως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

 

Παρακαλώ θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες για την Ελληνοαγγλική Αγωγή ως προς το πρόγραμμα των μαθημάτων, το επίπεδο των ξένων γλωσσών και τη συμπεριφορά των δασκάλων. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου τελειώνει τώρα το νηπιαγωγείο και θα συνεχίσουμε και στην 1η δημοτικού.

 

Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι μέχρι τώρα αλλά δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σου.

 

Ένα ραντεβού θα σε κατατοπίσει.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικότερα έχω θετικές πληροφορίες για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα (από πληροφορίες γνωστών). Ομως, υπάρχει και η πληροφόρηση ότι υπάρχουν έντονα φαινόμενα νεοπλουτισμού (π.χ. κάθε ΣΚ πάρτυ σε ακριβούς παιδότοπους, ενδυμασία των παιδιών από ακριβές εταιρείες κ.α.). Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, στην δική μας τάξη δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

 

Ούτε το σχολείο δίνει αυτή την εντύπωση.

 

Αλλά είπα, εμείς είμαστε ακόμα νηπιαγωγείο.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παιδί στο δημοτικό και σίγουρα τα πάρτυ είναι πολύ περισσότερα από το νηπιαγωγείο (έχω και στο νήπιο παιδάκι). Συχνά έχουμε ένα πάρτυ τη βδομάδα.

Και ναι συχνά σε ακριβούς παιδότοπους/ χώρους.

Αλλά τι σημασία έχει αυτό ως προς το επίπεδο σπουδών του σχολείου;

Αν θες πας, εμείς πάμε σε όλα γιατί περνάνε πολύ ωραία τα παιδιά.

 

Τώρα ως προς τα ρούχα δεν έχω ιδέα, δεν ξέρω φυσικά τι φοράνε τα άλλα παιδάκια στο σχολείο αλλά ούτε και με ενδιαφέρει ούτε και τα παιδιά μου ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Δεν θα πάρω ρούχα Jumbo στα παιδιά, φροντίζω να είναι καλοντυμένα αλλά δεν θα ξοδέψω και 40 Ευρώ σε μια φόρμα που θα την τρυπήσει το παιδί στο ποδόσφαιρο!

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς στο πρώτο σου ποστ είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα. Με ενδιαφέρει η περίπτωση της Ελληνοαγγλικής Αγωγής και ξέρω ότι έχει αρκετή ζήτηση.

 

Όσες πάτε εκεί τα παιδάκια σας, πιστεύετε ότι καλό είναι να ξεκινήσει κάποιος από το προνήπιο? Διάβασα κάπου εδώ στο φόρουμ ότι οι περισσότερες θέσεις της Α' Δημοτικού καλύπτονται από το νηπιαγωγείο, συμβαίνει το αντίστοιχο και για τις θέσεις του νηπιαγωγείου, καλύπτονται δηλαδή από το προνήπιο?

 

Επίσης, πότε θεωρείτε ότι είναι η κατάλληλη χρονική στιγμή να κάνει ένας γονιός αίτηση εγγραφής? Στην ιστοσελίδα τους βλέπω ότι οι εγγραφές ξεκινούν κάθε χρόνο τον Οκτώβριο και μέχρι τα Χριστούγεννα έχουν καλυφθεί οι θέσεις. Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Τέλος, όσες έχετε τα παιδάκια σας στο Δημοτικό, τους κάνετε και Αγγλικά ξεχωριστά εκτός σχολείου ή κρίνετε ότι αρκεί η δουλειά που γίνεται στο σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά.

αυτό με τις θέσεις ισχύει..θα πρέπει να τηλεφωνήσεις τον Οκτώβρη ένα χρόνο νωρίτερα απο την χρονιά που θέλεις να φοιτήσει το παιδί και να κλείσεις ραντεβού και αν σου κάνει να κρατήσεις και θέση.

για τα Αγγλικά δεν ξέρω σίγουρα αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται έξτρα μαθήματα.

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στέλνει οικογενειακή φίλη την κόρη της εκεί κ είναι ευχαριστημένη.

Όταν μιλάς κ με το παιδί καταλαβαίνεις ότι κάνει καλή δουλειά το σχολείο. Ο λόγος του, το λεξιλόγιό του κλπ. Φοίτησε εκεί κ τα 6 χρόνια του δημοτικού.

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...