Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα.Να σας θυμίσω πως ο μικρός μου είναι 5,5 μηνών και θηλάζει. Εχθές το βράδυ θήλασε στις 11, ύστερα στη 01¨00 και γύρω στις 02¨00 ξύπνησε ουρλιάζοντας.

:( Τον έβαλα στο στήθος,προσπάθησε για λίγο να θηλάσει κι ύστερα άρχισε πάλι να ουρλιάζει.Αυτό συνεχίστηκε για 20 λεπτά, το παιδί είχε εξαντληθεί και εγώ δεν είχα γάλα. :( Τον έδωσα στο μπαμπά να τον απασχολήσει και προσπάθησα με το θήλαστρο.Πάλι τίποτα!Αναγκαστικά έφτιαξα συμπλήρωμα. Ηπιε 120ml. Στις 5 το πρωί δυσκολεύτηκα πάλι πολύ να τον θηλάσω Αργησε να κατέβει το γάλα.Σκέφτηκα να το βγάζω με θήλαστρο και να του το δίνω μέχρι να δω πως θα πάει.Υπάρχει απίστευτη κούραση αυτές τις μέρες.Μπορεί να είναι από αυτό? Να ξεκινήσω μαγιά μπύρας? :?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

τ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα.

Το μόνο που μπορώ να σου πω, απο προσωπική εμπειρία με την πρώτη μου κόρη, με το θήλαστρο θα κουραστεις διπλά. Μην ξεκινήσεις μια τέτοια διαδικασία, γιατί και περισσότερη κούραση για σένα θα φέρει, περισσότερο άγχος, το θήλαστρο απο μόνο του και γενικώς οι αντλήσεις, δεν θα είναι αρκετές να συμπληρώσουν ολα τα γευματα του μωρού με γάλα.

 

Αν δεν σου απαντήσει και η Αγλαϊα άμεσα, στειλτης ενα ποστ για να το δει.

 

Πάντως εφόσον φτάσατε μεχρι εδω με τον θηλασμό, ειναι ήδη το μωρό σου 5 μιση μηνών, γιατί ξαφνικά θεωρεις πως δεν έχεις γάλα?

Εχει ξεκινήσει το μωρό σου στερεες τροφές? Εχει αλλάξει κατι στην συχνότητα των θηλασμών σου?

Link to comment
Share on other sites

ο θηλασμός όπως και καθε σχεση στην ζωη μας περναει τα πανω και κατω τα του....όπως ομολογησες υπαρχει μεγαλη κουραση τον τελευταιο καιρο... ενας λογος μειωσης του μητρου γαλατος ειναι η κουραση...αρχηκα θα σε συμβουλευαινα ξεκουραστεις...αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.....

επίσης περα απο τα μαγεια μπυρας υπαρχει και η τρυγονελα και το γλυκαννισο που εμενα σε δυσκολες στιγμες με βοηθησαν (σε καταστηματα με βοτανα αγοραζεις και τα δυο και να κανεις το εξης Για μια κουπα αφεψηματος βραζεις μια κουταλια της σουπας τρυγοννελα και μια κουταλια του γλυκου γλυκαννισο αφου βρασει για πεντε με 10 λεπτα προσθετεις λιγο μελι να σπασει η πικριλα και πινεις 3 τετοιες κουπες την ημερα)

επισης βοηθανε και τα μαυροματικα φασολια (τα βραζεις σουρωνεις και προσθετεις λιγο λαδακι λεμονακι ...σαν σαλατα...)

επισης βηθανε οι σουπες

επισης βοηθαει να πινεις πολλα υγρα... νερο για αρχη....

και πανω απ ολα ξεκουραση ξεκουραση ξεκουραση....!!!! καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με αυτά που σου προτείνει η Άρια και έχω να σου προτείνω και κάτι ακόμα.

 

Μπορεί να έχεις αργό let down (κατέβασμα γάλατος). Θυμάμαι και τη Μάγια στην ηλικία σας, όταν ήθελε να θηλάσει το βράδυ πριν τον ύπνο είχαμε ένα αγχος γιατί ήταν ανυπόμονη να κοιμηθεί και εμένα το γάλα μου αργούσε πολύ να κατέβει. Και όσο η Μάγια γκρίνιαζε, εγώ αγχωνόμουνια και όσο εγώ αγχωνόμουνα, το γάλα μου καθυστερούσε παραπάνω να κατέβει....φαύλος κύκλος....! Μπορείς να δοκιμάσεις τα εξής:

1. Βάλε το μωρό να θηλάσει πριν το ζητήσει και μέσα στη μέρα και μέσα στη νύχτα(ναι, και τη νύχτα, αν μπορείς και δεν πέσεις κάτω από την κούραση!). Έτσι δεν θα είναι τόσο ανυπόμονο και θα μπορεί να περιμένει πιο πολύ να κατέβει το γάλα σου.

2. Αν έχει φτάσει η ώρα να θηλάσεις και εικάζεις ότι μάλλον θα υπάρξει κλάμα, βγάλε λίγο με το χέρι ή με το θήλαστρο(όχι πολύ, ίσα ίσα για να ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός), έτσι ώστε να "κατέβει το γάλα" και το μωρό να αρχίσει να θηλάζει στην μεγάλη ροή.

 

Πέραν αυτών των 2, πίνε πολύ νερό, και η μαγια μπύρας και η τριγωνέλλα βοηθάει εμένα με βοήθησε και το κουάκερ με γάλα, για να αυξήσεις την παραγωγή σου, αν νιώθεις ότι έχει πέσει (πράγμα απίθανο βέβαια, αν μέχρι ώρας θηλάζατε αποκλειστικά!).

 

Σε ένα μήνα απο τώρα πάντως, τα πράγματα θα είναι πολύ πιο εύκολα....το δύσκολο κομμάτι του θηλασμού το έχεις ήδη ξεπεράσει!!!! :wink:

 

Για ότι άλλο χρειαστείς, είμαστε εδώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει κάτι στο θηλασμό, αντιθέτως αντλώ πιο συχνά.Εκανα προχθές προσπάθεια να του ξεκινήσω πορτοκάλι , δεν το ήθελε. Το άφησα για λίγες μέρες.Με το θήλαστρο το γάλα κατεβαίνει απο χθες πολύ πιο δύσκολα, άρα και στο θηλασμό το ίδιο θα συμβαίνει. Γι΄αυτό κλαίει ο μικρός.Νομίζω πως αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη ροή του γάλακτος, κάτι που είχε παρουσιαστεί πάλι σε κούραση πριν 1,5 μήνα και λύθηκε με πολλές αντλήσεις. Τώρα όμως αντλώ ήδη αρκετά. :?Νομίζω πως θα περάσω αναγκαστικά σε συμπλήρωμα γιατι δεν αντέχω άλλο. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το θήλαστρο το γάλα κατεβαίνει απο χθες πολύ πιο δύσκολα, άρα και στο θηλασμό το ίδιο θα συμβαίνει.

η αληθεια ειναι οτι ειναι καποιο μετρο συγγρησης το θυλαστρο αλλα οχι παντα...και οχι κατα κανονα....θέλω να πω οτι με την αντλιση μειωνεται 20-30% το γαλα....επίσης θα σου πω κι εσενα αυτο που ειχα πει σε μια αλλη κοπελα οσον αφορα τον θηλασμο....οταν ο εγγεφαλος σου αντικρηζει την εικονα του παιδιου σου την ωρα που θηλαζει αυτοματα ενεργοποιούνται και οι καταλληλες διαδηκασιες για την αυξηση και ροη του μητρικου γαλατος....

το οτι το παιδι εκλαιγε μπορει να ειναι ενα τυχαιο γεγονος...επίσης συμβαινει και το εξης ...η παραγωγη γαλατος βασιζεται στους νομους προσφορας και ζητησης αυτο σημαινει οτι οτι μπορει το παιδι να μεγαλωνει και να χρειαζεται περισσοτερο γαλα και αυτο ομως αυτοματα σημαινει οτι πρεπει να δωσεις στον εαυτο σου την ευκαιρια να προσαρμοστει ....αυτο θα συμβει μονο οταν θηλαζεις οση ωρα και οποτε θελει το παιδι....

αυτα κατα την ταπεινη μου αποψη και εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Ευφροσύνη να σου ζήσει! :D

 

Το παιδάκι σου προσπαθεί πιθανότατα να αυξήσει την παραγωγή σου και κάνει συχνούς θηλασμούς. Όπως είπαν και τα κορίτσια πριν δε μπορεί μετά από τόσο καιρό επιτυχημένου θηλασμού ξαφνικά να μην του φτάνει το γάλα σου! Όλα όσα γράφτηκαν παραπάνω βοηθούν στην αύξηση της παραγωγής καθώς επίσης και η συχνή εναλλαγή στο στήθος. Όταν βλέπεις ότι το μωρό σου γκρινιάζει και έχει βαρεθεί το ένα στήθος να προσφέρεις το άλλο, αν βαρεθεί και από αυτό ξανά το πρώτο κοκ. Επίσης είναι λάθος να συγκρίνεις το γάλα που παράγεις θηλάζοντας με αυτό που βγάζεις με το θήλαστρο, σαν ποσότητα! Και από ότι κατάλαβα η συμπεριφορά αυτή του μωρού σου είναι πολύ πρόσφατη για να είσαι σίγουρη ότι φταίει το γάλα σου (μπορεί να είναι κάτι παροδικό ή να του φταιει κάτι άλλο!)

 

Τέλος, μην είσαι σίγουρη ότι με το συμπλήρωμα θα λυθούν όλα σου τα προβλήματα.... :?

Link to comment
Share on other sites

Με το θήλαστρο το γάλα κατεβαίνει απο χθες πολύ πιο δύσκολα, άρα και στο θηλασμό το ίδιο θα συμβαίνει.

 

Όσο απομακρυνόμαστε από την ημερομηνία τοκετού τόσο δυσκολότερα ανταποκρίνεται ένα θήλαστρο και υπάρχουν ολοένα και μικρότερες πιθανότητες να αντλήσει μια μαμά γάλα....

 

Το ότι το γάλα κατεβαίνει δύσκολα στο θήλαστρο είναι κάτι που συμβαίνει συχνά και καμία σχέση δεν έχει με το θηλασμό.

 

 

Γι΄αυτό κλαίει ο μικρός.Νομίζω πως αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη ροή του γάλακτος, κάτι που είχε παρουσιαστεί πάλι σε κούραση πριν 1,5 μήνα και λύθηκε με πολλές αντλήσεις. Τώρα όμως αντλώ ήδη αρκετά.

 

Αν κουράστηκες να ξεκουραστείς και να μην ασχολείσαι τόσο πολυ με το θήλαστρο, περιόρισε τις αντλήσεις μόνο στις απολύτως αναγκαίες, για τις ώρες που θα λείπεις.

 

:?Νομίζω πως θα περάσω αναγκαστικά σε συμπλήρωμα γιατι δεν αντέχω άλλο. :(

 

Αν νομίζεις ότι το συμπλήρωμα θα σου λύσει το πρόβλημα να το κάνεις αλλά τα μωρά μπορεί να κλαίνε για πολύ διαφορετικούς λόγους...

 

Στην ηλικία που είναι το μωρό σου αποκλείεται να δημιουργήθηκε το πρόβλημα που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δουλεύω σχεδόν όλη την ημέρα.Μόνο με αντλήσεις μπορώ να συνεχίσω το θηλασμό ,αλλιώς θα έπρεπε να θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δουλεύω σχεδόν όλη την ημέρα.Μόνο με αντλήσεις μπορώ να συνεχίσω το θηλασμό ,αλλιώς θα έπρεπε να θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ.

 

ευφροσυνη mou ego den ksero na sou apantiso gia to parapano problima alla thelo na sou po bravo gia thn prospatheia sou :) eisai paradeigma gia alles mamades ..ego ena geuma bgazo me to thilastro kai gkriniazo oti kourazomai... :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς δουλεύω σχεδόν όλη την ημέρα.Μόνο με αντλήσεις μπορώ να συνεχίσω το θηλασμό ,αλλιώς θα έπρεπε να θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ.

 

Μάλλον θα πρέπει να γράψεις λίγα περισσότερα για το πόσες φορές αντλείς το 24ωρο, ποιες ώρες κλπ λεπτομέρειες που μπορει να βοηθήσουν.

 

Δες εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια ευχαριστώ...

Ο μικρός γεννήθηκε 3KG, 37 εβδομάδων, με φτ, επισκληρίδιο αναισθησία,μέγιστη τιμή ίκτερου12,5.

Τώρα είναι 5,5 μηνών και είναι 7 κιλά.Ξεκίνησα θήλαστρο λίγο πριν τις σαράντα μέρες για να φτιάχνω απόθεμα στην κατάψυξη. Ξεκίνησα δουλειά στις σαράντα μέρες. Το θήλαστρο είναι το mini electric της medela.Ο μικρός όλους τους μήνες θηλάζει μέσα στη νύχτα 3-4 φορές.Αντλώ κάθε 3 ,τώρα πια, περίπου ώρες, όλη την ημέρα, εκτός κι αν προλάβω να τον θηλάσω. Τα σαββατοκύριακα μόνο θηλασμό.Πήρε το πρώτο του συμπλήρωμα πριν περίπου 20 μέρες.Η ποσότητα του συμπληρώματος που παίρνει είναι κατά μέσο όρο 50 ml-70ml την ημέρα και ίσως να μη χρειαστεί κάθε μέρα. Είχες πολύ δίκιο για το κλάμα που έκανε προχθές το βράδυ!Το ξανάκανε και εχθές πάλι.Τον πήρα αγκαλιά και περπατήσαμε στη βεράντα και τραγουδήσαμε και ησύχασε.!Μάλλον δόντια!!!!Και να σκεφτείς ότι είμαι και του επαγγέλματος...και το πρώτο που σκέφτηκα ήταν αυτό που κορόιδευα...".πεινάει". Δεν του φτάνει το γάλα μου!Γιατί όμως δεν κατέβαινε σταγόνα γάλα με το θήλαστρο εκείνο το βράδυ?

Αρα συνεχίζω όπως είμαστε, μόνο που δε μπορώ να αποφύγω το συμπλήρωμα πια, γιατί κάποιες φορές το μωρό κλαίει, εγώ δουλεύω και δε φτάνει αυτό που έχω μαζέψει!

Link to comment
Share on other sites

Ευφροσύνη... δεν γράφεις περισσότερες λεπτομέρειες για το ημερήσιο πρόγραμμά σας; Πόσες ώρες την ημέρα απουσιάζεις εσύ από το σπίτι λόγω δουλειάς; Ίσως μπορεί να φτιαχτεί ένα πρόγραμμα (με τη βοήθεια της Αγλαϊας) έτσι ώστε το μωρό να συνεχίσει να παίρνει το γάλα σου όσο εσύ λείπεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα θήλαστρο λίγο πριν τις σαράντα μέρες για να φτιάχνω απόθεμα στην κατάψυξη. Ξεκίνησα δουλειά στις σαράντα μέρες. Το θήλαστρο είναι το mini electric της medela.

Το θήλαστρο που έχει κάνει μόνο 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό και όσο απομακρύνεσαι από την ημερομηνία τοκετού τόσο πιο αναποτελεσματικό γίνεται. Το ότι κατάφερες να αντλείς τόσο γάλα με αυτό το θήλαστρο είναι πράγματι καταπληκτικό.

 

 

Ο μικρός όλους τους μήνες θηλάζει μέσα στη νύχτα 3-4 φορές.Αντλώ κάθε 3 ,τώρα πια, περίπου ώρες, όλη την ημέρα, εκτός κι αν προλάβω να τον θηλάσω.

 

είναι κρίμα να παιδεύεσαι έτσι με αυτό το θήλαστρο, πολύς χρόνος και πολύς κόπος για να ανέβεις τον Όλυμπο με ένα παλιό σκούτερ ενώ θα μπρούσες να πάς με πόρσε καγιέν!!!

 

Σκέψου το! Άλλο τα κυβικά του μοτέρ των 180 γρ. κι άλλο τα κυβικά του μοτέρ των 2 κιλών: δες το symphony!!!

 

Η ποσότητα του συμπληρώματος που παίρνει είναι κατά μέσο όρο 50 ml-70ml την ημέρα και ίσως να μη χρειαστεί κάθε μέρα.

 

το μωρό σου χρειάζεται ένα λίτρο γάλα το 24ωρο, η ποσότητα αυτή του συμπληρώματος ουσιαστικά δε συμμετέχει στην ανάπτυξή του...

 

 

Γιατί όμως δεν κατέβαινε σταγόνα γάλα με το θήλαστρο εκείνο το βράδυ?

Γιατί ήσουν αγχωμένη και γιατί το θήλαστρο αυτό δεν ευνοεί καθόλου την κάθοδο του γάλακτος. Το symphony έχει φάση διέγερσης του αντανακλαστικού της καθόδου του γάλακτος με 120 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό. Τι να σου κάνουν οι 34 που είναι απλά το κάτω όριο της δυσφορίας;

 

To εντυπωσιακό είναι το γάλα που άντλησες τόσο καιρό με αυτό το θήλαστρο και όχι το ότι μια φορά δεν μπόρεσες να αντλήσεις.

 

Επίσης το να μην μπορείς να αντλήσεις κάποια στιγμή με το θήλαστρο είναι κάτι που συμβαίνει. Μετά από κάποια ώρα αντλείς πάλι.

 

Αν δεν θέλεις να νοικιάσεις ένα μεγάλο θήλαστρο για να έχεις την άνεση της διπλής άντλησης και σου χρειάζεται ένα μικρό θήλαστρο για να το μεταφέρεις, τότε θα σου συνιστούσα το swing. Επίσης δύο φάσεων με εύρος θηλαστικών κινήσεων το λεπτό από 45 μέχρι 60.

 

Αρα συνεχίζω όπως είμαστε, μόνο που δε μπορώ να αποφύγω το συμπλήρωμα πια, γιατί κάποιες φορές το μωρό κλαίει, εγώ δουλεύω και δε φτάνει αυτό που έχω μαζέψει!

 

Με το mini electric αντλούσα 48 ml σε 12 λεπτά, στον ίδιο χρόνο με το lactina (τότε δεν υπήρχε το symphony) αντλούσα 175 ml!

 

Το γάλα που αντλείς δεν φτάνει γιατί έχεις λάθος θήλαστρο. Το θήλαστρο που έχει η εταιρεία το δίνει για τη μητέρα που χρειάζεται να αφήσει ένα γεύμα το 24ωρο στο μωρό της. Δες στο site της εταιρείας...

Link to comment
Share on other sites

Αααααα... mini electric???? Καλέ, αυτό είναι στα SOS και τα μην το δω, Αγλαϊα;;; :shock::lol::lol::lol:

 

Θα φταίει το τζετ λαγκ από την πελοποννησο φαίνεται... κρατάει 5-6 24ωρα.... :lol::lol:

Χρόνια Πολλά παρεπιτόντως... (άσχετο!)

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααααα... mini electric???? Καλέ, αυτό είναι στα SOS και τα μην το δω, Αγλαϊα;;; :shock::lol::lol::lol:

 

Θα φταίει το τζετ λαγκ από την πελοποννησο φαίνεται... κρατάει 5-6 24ωρα.... :lol::lol:

Χρόνια Πολλά παρεπιτόντως... (άσχετο!)

:D

 

χρονια πολλα!!!!

καλως ηρθες :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ χρησιμοποίησα πολύ το θήλαστρο γιατί ήθελα να ξερω πόσο τρώει. το βράδυ ομως της έδινα ξένο γαλα. συμβουλή της μαίας μου και το βρήκα πολύ πρακτικό. μου είχε πει τότε να δίνω ξένο το βράδυ για να "ογκώνει" και να κοιμάται περισσότερο. το πρωί που σηκωνόμουνα, το στήθος μου ήταν πρισμένο και είτε έβγαζα και της το έδινα είτε ευχαριστιόταν γάλα!!! προτείνω για το βράδυ ξένο!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ χρησιμοποίησα πολύ το θήλαστρο γιατί ήθελα να ξερω πόσο τρώει.

 

ismeni, να σου ζήσει το μωράκι.

:)

 

Για να ξέρουμε πόσο τρώει ένα μωρό είναι αρκετό να μετράμε τις βρεγμένες πάνες. Αν ήταν απαραίτητο να ξέρουμε πόσο ακριβώς τρώει σε καθε γεύμα θα είχαμε πάνω στο στήθος μια μεζούρα! :wink:

 

το θήλαστρο είναι για να βοηθήσει τις μητέρες που δεν μπορούν να θηλάσουν (γιατί το μωρό τους νοσηλεύεται ή γιατί μετά από κάποιους χειρισμούς δεν μπορεί να θηλάσει) και όχι για να αντικαταστήσει το θηλασμό.

 

Οι αντλήσεις είναι πολύ κουραστικές και είναι δύσκολο για μια μητέρα να διατηρήσει πλήρη γαλουχία μόνο με το θήλαστρο.

 

Σεβαστή η επιθυμία σου να μην θέλεις να θηλάσεις, αλλά οι συμβουλές σου μπορεί να προκαλέσουν μεγάλο μπέρδεμα σε μια άπειρη μαμά που επιθυμεί να θηλάσει το μωρό της.

 

το βράδυ ομως της έδινα ξένο γαλα. συμβουλή της μαίας μου και το βρήκα πολύ πρακτικό. μου είχε πει τότε να δίνω ξένο το βράδυ για να "ογκώνει" και να κοιμάται περισσότερο. το πρωί που σηκωνόμουνα, το στήθος μου ήταν πρισμένο και είτε έβγαζα και της το έδινα είτε ευχαριστιόταν γάλα!!! προτείνω για το βράδυ ξένο!

 

 

Όσα γράφεις είναι μόνο για μητέρες που δεν θέλουν να θηλάσουν τα μωρά τους και κυρίως που θέλουν να αποθηλάσουν σύντομα.

 

Η μαία σου προφανώς δεν έχει ιδέα από θηλασμό. Το ξένο γάλα είναι δύσπεπτο και αυτό κάνει το μωρό να χάσει όχι ένα αλλά δύο γεύματα θηλασμού. Η παράλειψη του βραδυνού γεύματος για 3-4 βράδια μειώνει την συνολική παραγωγή του 24ωρου σημαντικά.

 

Επίσης το ότι άφηνες το γάλα να μαζεύεται στο στήθος το βράδυ και το πρωί είχες πρησμένο στήθος είναι ο πιο σύντομος τρόπος για να μειώσεις το γάλα.

 

Στο γάλα υπάρχει ο Παράγοντας Αναστολέας Γαλουχίας που συγκεντρώνεται μόνο αν το γάλα παραμείνει πολύ ώρα στο στήθος.

 

Επίσης σύμφωνα με τη θεωρία των υποδοχέων προλακτίνης, όταν το στήθος είναι πρησμένο δεν μπορεί να εισέλθει άλλη προλακτίνη στα γαλακτοκύτταρα για να παραχθεί και άλλο γάλα, αυτό δίνει το μήνυμα στον οργανισμό να μειώσει την παραγωγή.

 

Η τακτική που ακολούθησες ήταν τακτικη αποθηλασμού, προτείνοντάς την σε μια μητέρα που επιθυμεί να θηλάσει αποκλειστικά το μωράκι της μόνο προβλήματα της δημιουργείς και είναι κρίμα... :?

 

Ρίξε κι εδώ μια ματιά:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5528

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...