Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια και εγω μετα τη πρωτη παλλινδρομη, εκανα εξετασεισ θρομβοφιλιας. Εδειξε κατι (δεν θυμαμα τωρα τι) αλλα η αιματολογος μου ειπε οτι δεν οφειλοταν απο κει η αποβολη. Ο γυναικολογος επεμενε με το που ξαναμεινω εγκυος πρεπει να κανω ηπαρινες απο τη πρωτη στιγμη και δυστυχως τον ακουσα. Ξαναμενω εγκυος αρχιζω αμεσως ηπαρινες ξαναχανω το παιδι.. Αποφασισα να μην ξαναεμπιστευτω το συγκεκριμενο γιατρο (για παααααρα πολους λογους) Ξαναμενω εγκυος, κλεινω ραντεβου με ενα αλλο γιατρο και λεω μεχρι να μου πει αυτος τι να κανω, δεν ξεκιναω ενεσεισ και ευτυχως γιατι θα εχανα και αυτο το παιδι.. ειχα αποκολληση και αν εκανα ηπαρινες θα ειχα αιμοραγια και συνεπως θα εχανα το μωρο μου... Τελικα καταφερα και γενησα ενα υγιεστατο αγορακι και ακομα πιστευω οτι αδικα εχασα και το δευτερο παιδακι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ειναι δυνατον να απορριπτουμε την ηπαρινη χωρις να εχουμε τις απαραιτητες γνωσεις. η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

 

οι περισσοτερες παρενεργειες απο ηπαρινη που ειχα βρει στο διαδυκτιο, αναφεροταν σε ηπαρινη υψιλου μοριακου βαρους. οι ενεσεις που κανουμε, ειναι χαμηλου μοριακου βαρους.

 

ηπαρινη χωρις λογο δεν χρειαζεται να παρει κανεις. το θεμα ειναι οτι σε μια εγκυμοσυνη μπορει να αυξηθει η πηκτικοτητα του αιματος. θελουμε εξετασεις να δουμε αν χρειαστουμε τις ενεσεις. η ηπαρινη εχει αποδειχτει με μελετες οτι εχει σωσει πολλες εγκυμοσυνες.

χρειαζομαστε εναν καλο αιματολογο να μας παρακολουθει.

σας παραθετω ενα αρθρο που το βρηκα αρκετα ενδιαφερον.

 

http://www.aimatologos-saouli.gr/demosieuseis-mou/thromboi-aimatos-bathei-phlebothrombose.html

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δυνατον να απορριπτουμε την ηπαρινη χωρις να εχουμε τις απαραιτητες γνωσεις. η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

 

οι περισσοτερες παρενεργειες απο ηπαρινη που ειχα βρει στο διαδυκτιο, αναφεροταν σε ηπαρινη υψιλου μοριακου βαρους. οι ενεσεις που κανουμε, ειναι χαμηλου μοριακου βαρους.

 

ηπαρινη χωρις λογο δεν χρειαζεται να παρει κανεις. το θεμα ειναι οτι σε μια εγκυμοσυνη μπορει να αυξηθει η πηκτικοτητα του αιματος. θελουμε εξετασεις να δουμε αν χρειαστουμε τις ενεσεις. η ηπαρινη εχει αποδειχτει με μελετες οτι εχει σωσει πολλες εγκυμοσυνες.

χρειαζομαστε εναν καλο αιματολογο να μας παρακολουθει.

σας παραθετω ενα αρθρο που το βρηκα αρκετα ενδιαφερον.

 

http://www.aimatologos-saouli.gr/demosieuseis-mou/thromboi-aimatos-bathei-phlebothrombose.html

 

Συμφωνω απολυτα με σενα.. Φυσικα και σωζει πολλες εγκυμοσυνες η χρηση τησ ηπαρινησ, εγω ειπα απλα τι συνεβει σε μενα... που η αιματολογοσ ελεγε οχι και ο γυναικολογοσ ναι και δυστυχωσ ακουσα τον γυναικολογο... το θεμα ειναι κανεισ τισ εξετασεισ και να κανεισ αυτο που θα σου πει ο αιματολογοσ! Κι αν συμφωνει με τον γυαικολογο ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με σενα.. Φυσικα και σωζει πολλες εγκυμοσυνες η χρηση τησ ηπαρινησ, εγω ειπα απλα τι συνεβει σε μενα... που η αιματολογοσ ελεγε οχι και ο γυναικολογοσ ναι και δυστυχωσ ακουσα τον γυναικολογο... το θεμα ειναι κανεισ τισ εξετασεισ και να κανεισ αυτο που θα σου πει ο αιματολογοσ! Κι αν συμφωνει με τον γυαικολογο ακομα καλυτερα!

 

γεια σου gogo,

ενας σωστος γυναικολογος παντα ακολουθει τις συμβουλες αιματολογου. δυστυχως, δεν το κανουν ολοι, οπως συνεβη σε σενα. ελπιζω να πανε ολα καλα απο δω και περα.

 

δαναη,

μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα σε 2 τελευταιες ερωτησεις σου.

1. δεν κανεις ειδικη διατροφη, δεν ειναι οπως π.χ. κορτιζονη

2. η δραση ηπαρινης κραταει 18-22 ωρες, γι'αυτο κανουμε ενεσεις καθε μερα. σε 24 ωρες εισαι "καθαρη".

εγω εκανα εγχειρηση 24 ωρες μετα την τελευταια δοση ηπαρινης, και ξαναξεκινησα ενεσεις καποιες ωρες μετα το χειρουργειο. δεν παθαινεις τιποτα, αλλιως δεν θα μας εδιναν ηπαρινες μετα απο ολες τις επεμβασεις. αντιθετα, ενας θρομβος μπορει να προκαλεσει θανατο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα ειμαι καινουργια στην παρεα σας . τα δικα μου νεα ειναι στο πρωτο μου παιδακι οταν εκανα το τσετ ΠΑΠ-Α μου εβγαλε την 21 τρισωμια χαλια 1:205 οποτε μπηκα στην διαδικασια κ εκανα αμνυοπαρακεντηση με κινδυνο να χασω το παιδι τελικα τα αποτελεσματα βγηκαν καλα κ ο υπερυχος εδειξε οτι η δεξια μερια του πλακουντα δεν εστελνα καλα αιμα κ ξεκινησα ενεσεις κλεξαν 4000 κ σαλοσπιρ. τωρα στο δευετο παιδακι μου που ειμαι εγκυος παλι τα ιδια το ΠΑΠ-Α στην τρισωμια 18 χαλια 1:281 κ παλι ξανα σε αλλη διαδικασια ο γυναικολογος μου λεει πρεπει να εχει κατι το αιμα σου που επιρεαζει τα παιδια κ μου ειπε νακανω εξετασεις για βρομβοφιλια η νακανω ενα τεστ που γινετε με τι αιμα το δικο μου το στελνουν στην αμερικη κ βλεπουν εαν εχει κατι το μωρο η οχι το κοστος 900? εγω εχω κλεισει ραντεβου με την αιματολογο την Λευκου στην θεσσαλονικη κ σκεφτομαι να κανω της εξετασεις να δω τι εχω.

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb2m.lilypie.com/0b2ym7.png[/IMG][/URL][URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lbdf.lilypie.com/XccXm7.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ πάντως έκανα τους τελευταίους δύο μήνες ενέσεις ηπαρίνης γιατί δεν τροφοδοτούνταν σωστά το μωρό από τις αρτηρίες - και συνέχισα για 20 μέρες μετά την καισαρική. ο μαιευτήρας συνέστησε να το ψάξω για θρομβοφιλία με αιματολόγο τώρα που πέρασαν 4 μήνες. Δεν είχα πάντως κανένα πρόβλημα, δόξα τω Θεώ, αλλά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,είμαι καινουρια υποψηφια μανουλα,μολις 8 εβδομαδων,τον γυναικολογο μου τον εχω 13 χρονια απο τα 18 μου!τον εμπιστευομαι,απλα ενω δεν εδειξαν οι αιματολογικες οτι εχω θρομβοφιλια,μου ειπε προληπτικα να τις ξεκινησω απο σημερα.γνωριζετε κατι;εχει κανει προληπτικα καμια σας ποτε;

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα:αν είναι να πάει καλά,θα πάει είτε με ενέσεις είτε όχι.Άσε που αν δεν έχεις πρόβλημα θρομβοφιλίας,μπορεί να πάθεις αιμορραγία.Προσωπικά,έχω αποφασίσει πως, αν μείνω ξανά έγκυος,δεν πρόκειται να κάνω καμία ένεση.

 

καλημερα,

η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα επρεπε να αντιμετωπιζουμε μοιρολατρικα το θεμα της θρομβοφιλιας. Δηλ. αν ειναι κατι να παει καλα θα παει. Και γω το σκεφτομαι αυτο ασυναισθητα πολλες φορες αλλα πιστευω τελικα οτι αν υπαρχει κατι πρεπει να παρεις ολα τα μετρα και να μην το αφηνεις στην τυχη του εντελως. Εγω κανοντας προληπτικα απο μονη μου εξετασεις βρηκα οτι εχω ετεροζυγωτια στον leiden δηλ μια ηπια μορφη θρομβοφιλιας που οπως δεν παυει να υπαρχει. Και μενα μου ειπαν οτι η πρωτη μου αποβολη δεν ηταν απο αυτο αλλα απο την αμνιοπαρακεντηση που εκανα. Επισης η παλινδρομη που ειχα πριν 2 μηνες περιπου ηταν χρωμοσωματικη ανωμαλια και δεν ηταν λογω της θρομβοφιλιας. Ομως μπορω να το ρισκαρω και να πω οτι αν ειναι να παει καλα θα παει και δεν κανω ενεσεις;

Στην πρωτη εγκυμοσυνη στην αυχενικη ειχε βρεθει χαμηλο papp-a και μου δωσαν Salospir αντι να μου πουν κανε κοριτσακι μου μια εξεταση θρομβοφιλιας. Ισως τελικα να βρισκοταν τοτε να εκανα ενεσεις και να μην παθαινα ο,τι επαθα μετα την αμνιο. Διοτι ηταν στραβο το κλιμα.....

Μπορει να μην ηταν και απο αυτο αλλα δεν ειναι τυχαιο αυτο με την ασπιρινη που μου δωσανε "προληπτικα". Εγω νομιζω οτι δεν εχουν ιδεα πανω στο θεμα αυτο γιατι πραγματικα ειναι περιπλοκο και κανεις δεν ξερει ποτε θα εμφανιστει. Μπορει και ποτέ γι αυτο και εχεις επιτυχεις εγκυμοσυνες χωρις ενεσεις ακομα και αν εισαι θρομβοφιλικη.

Παντως εγω εχοντας τον leiden δεν μπορω σε επομενη εγκυμοσυνη να πω οτι δεν θα κανω ενεσεις γιατι τοτε παιρνω ρισκο μεγαλο. Φυσικα αν δεν εχεις καθολου θρομβοφιλια τοτε οκ συμφωνω οτι προληπτικα οι ηπαρινες δεν ειναι οτι καλυτερο για να κανεις. Δεν θα εκανα δηλαδη.

Επισης δεν καταλαβαινω κατι, αφου υπαρχει η εξεταση anti-xa που "βλεπει" την πιθανοτητα ή την υπαρξη θρομβων γιατι πρεπει να κανουμε ενεσεις και οχι απλως αυτη την εξεταση και να τις κανουμε μονο αν βγει η εξεταση θετικη;;;; γιατρος δεν ειμαι δεν ξερω και πως λειτουργουν αυτα, απλα πιστευω οτι θα ηταν καλο να υπηρχε μια εξεταση στο αιμα που να βλεπανε αν η ροη ειναι οκ για το μωρο και να μην χρειαζοταν να κανουμε ενεσεις στα τυφλα.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω γραψει κ πιο πανω ,ειμαι 8 εβδομαδων,εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας,δεν εχω κατι ουτε κ ιστορικο στην οικογενεια.παρ΄ολα αυτα. Ο γυναικολογος μου ειπε να κανω προληπτικα ενεσεις αντιπηκτικες,τις innohep.μια σιματολογος που ειδε τις εξεταςεις μου ειπε πως δεν χρειαζονται οι ενεσεις.ωστοσο εχω ενα μικρο αιματωμα επιλοεον κ γι αυτο ειπε ο γυναικολογος να τις κανω ενας λογος παραπανω.ποια ειναι η γνωμη σας;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω γραψει κ πιο πανω ,ειμαι 8 εβδομαδων,εκανα εξετασεις θρομβοφιλιας,δεν εχω κατι ουτε κ ιστορικο στην οικογενεια.παρ΄ολα αυτα. Ο γυναικολογος μου ειπε να κανω προληπτικα ενεσεις αντιπηκτικες,τις innohep.μια σιματολογος που ειδε τις εξεταςεις μου ειπε πως δεν χρειαζονται οι ενεσεις.ωστοσο εχω ενα μικρο αιματωμα επιλοεον κ γι αυτο ειπε ο γυναικολογος να τις κανω ενας λογος παραπανω.ποια ειναι η γνωμη σας;;;

 

καλημερα!

ουτε εγω εχω καποιο ιστορικο ουτε οι δικοι μου. Και οπως εχω πει πολλες φορες ιδεα δεν θα ειχα αν δεν διαβαζα μονη μου για το θεμα αυτο και αν δεν επαιρνα την πρωτοβουλια να κανω τις εξετασεις προληπτικα. Ξαναλεω οτι για να εκδηλωθει η θρομβοφιλια ειδικα εκτος εγκυμοσυνης πρεπει να εχεις σοβαρη μεταλλαξη και μαλιστα συνδυασμο μεταλλαγμενων γονιδιων θρομβοφιλιας. Διαφορετικα αν δεν εχεις ιστορικο και δεν εχεις καποια σοβαρη μορφη θρομβοφιλιας μπορει ποτε στην ζωη σου να μην το μαθεις. Γι αυτο λεμε οτι ειναι και υπουλη ειδικα για την εγκυμοσυνη γιατι ο κοσμος δεν το γνωριζει. Τωρα καπως εχει αρχισει και διαδιδεται.

Οπως και με τα αεροπλανα που ενω συμβαινουν περιστατικα θρομβωσεων σε πολλους επιβατες δεν ανακοινωνεται κατι απο καμια αεροπορικη εταιρεια...μονο αν το ψαξεις σε ψιλα γραμματα ιστοσελιδων κτλ. Βεβαια αυτα τα περιστατικα συμβαινουν και σε ανθρωπους μη θρομβοφιλικους γιατι οπως θα εχετε διαβασει το να εχεις θρομβοφιλια σημαινει απλως περισσοτερες πιθανοτητες να δημιουργηθουν θρομβοι σε σενα υπο συγκεκριμενες συνθηκες παντα. Επομενως εχουμε να κανουμε με μια προδιαθεση, με μια ταση και οχι με νοσο (εκτος αν εχεις ιστορικο και εχεις παθει ηδη θρομβωση εκτος εγκυμοσυνης ειδικα).

Δεν ειμαι γιατρος απλα αναφερω καποιες πληροφοριες απο ιατρικα sites.

NikolettaGrekou δεν ξερω τι αιματωμα ειναι αυτο που αναφερεις και που το εχεις. Φυσικα ειναι προσωπικο δεδομενο και δεν απαιτω να μας το πεις απλα σιγουρα ο γιατρος σου ξερει καλυτερα. Βεβαια θα μου πεις οτι ο αιματολογος λεει οχι...Εξαρταται τωρα ποσο εμπιστευεσαι τον αιματολογο σου. Παντως με αυτα δεν παιζεις. Μην το καθυστερεις. Συζητησε το παλι και παρε γρηγορα μια αποφαση. Αλλα σου ξαναλεω δεν ξερω τι ειναι αυτο το αιματωμα που λες. Μηπως ειναι θρομβος;;; Ο γιατρος τι λεει; γιατι αν ειναι θρομβος τοτε σημαινει οτι μπορει να μην εχεις θρομβοφιλια αλλα κατι εκδηλωθηκε και πρεπει να το εξετασεις. Με λιγα λογια μην αφηνεις τιποτα στην τυχη του! ευχομαι ολα να πανε καλα!

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα!

Ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Δεν μπορω να διαβασω ολα τα ποστ αλλα θα το προσπαθησω σε αλλο χρονο γιατι ψαχνω να δω τι θα κανω αλλα θα ηθελα μια πιο αμεση απαντηση.

Η δικια μου η περιππτωση εχει ως εξης : Μενω την πρωτη φορα εγκυος και παληνδρομει. Το θεωρουμε τυχαιο γεγονος ρακος εγω. Παρ ολα αυτα το ξεπερναω ευκολα και τον επομενο μηνα ξαναμενω. Προχωραει η εγκυμοσυνη ομως με τρελες αιμοραγιες που ποτε δεν μαθαμε απο τι ηταν οι οποιες σταματησαν τον 4 μηνα και τον 5 ξανακαθηλωθηκα στο κρεβατι για αλλο προβλημα και ο γιατρος μου αρχισε ινοχεπ λογω παρατεταμενης ακινησιας. Τωρα εμεινα εγκυος ξανα παλινδρομησε σε πιο μεγαλη βδομαδα 6η το εμβρυο αλλα πιο πριν μου ηρθε αιμα με πιγματα χωρις το εμβρυο να φυγει απο μεσα. Ο γιατρος τωρα μου λεει να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας. Και ερωτω υπαρχει περιπτωση να εχω θρομβοφιλια και να εχω κανει παιδι εχετε ακουσει τετοια περιπτωση?

Ξερει καμια που μπορω να τις κανω σε καλη τιμη στη Θεσσαλονικη?

Ακουσα οτι υπαρχει τμήμα καθ' εξιν αποβολων στο Παπαγεωργιου εκει θα μου τις κανουν σε καλυτερη τιμή?

Ο γιατρος που τον ρωτησα παντος μου ειπε οτι ναι υπαρχει περιπτοση να εχεις ενα παιδι και παρ ολα αυτα να εχεις αλλα μου φαινεται κουλο (οχι οτι δεν του εχω εμπιστο σηνη)

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Δεν μπορω να διαβασω ολα τα ποστ αλλα θα το προσπαθησω σε αλλο χρονο γιατι ψαχνω να δω τι θα κανω αλλα θα ηθελα μια πιο αμεση απαντηση.

Η δικια μου η περιππτωση εχει ως εξης : Μενω την πρωτη φορα εγκυος και παληνδρομει. Το θεωρουμε τυχαιο γεγονος ρακος εγω. Παρ ολα αυτα το ξεπερναω ευκολα και τον επομενο μηνα ξαναμενω. Προχωραει η εγκυμοσυνη ομως με τρελες αιμοραγιες που ποτε δεν μαθαμε απο τι ηταν οι οποιες σταματησαν τον 4 μηνα και τον 5 ξανακαθηλωθηκα στο κρεβατι για αλλο προβλημα και ο γιατρος μου αρχισε ινοχεπ λογω παρατεταμενης ακινησιας. Τωρα εμεινα εγκυος ξανα παλινδρομησε σε πιο μεγαλη βδομαδα 6η το εμβρυο αλλα πιο πριν μου ηρθε αιμα με πιγματα χωρις το εμβρυο να φυγει απο μεσα. Ο γιατρος τωρα μου λεει να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας. Και ερωτω υπαρχει περιπτωση να εχω θρομβοφιλια και να εχω κανει παιδι εχετε ακουσει τετοια περιπτωση?

Ξερει καμια που μπορω να τις κανω σε καλη τιμη στη Θεσσαλονικη?

Ακουσα οτι υπαρχει τμήμα καθ' εξιν αποβολων στο Παπαγεωργιου εκει θα μου τις κανουν σε καλυτερη τιμή?

Ο γιατρος που τον ρωτησα παντος μου ειπε οτι ναι υπαρχει περιπτοση να εχεις ενα παιδι και παρ ολα αυτα να εχεις αλλα μου φαινεται κουλο (οχι οτι δεν του εχω εμπιστο σηνη)

Ευχαριστω πολυ.

 

καλησπερα!

φυσικα και γινεται να κανεις παιδι εχοντας θρομβοφιλια και χωρις ενεσεις. Το εχω αναφερει παλι θα το ξαναπω, εξαρταται την μορφη θρομβοφιλιας που εχει ο καθενας. Αν ειναι ηπιας μορφης υπαρχει περιπτωση να μην εκδηλωθει την μια και να εκδηλωθει την αλλη ή ποτε! Καλυτερα ομως να στα πει αιματολογος αυτα. Στην Θεσσαλονικη ξερω απο φιλες οτι υπαρχει μια πολυ καλη αιματολογος με το ονομα Λευκή. Κατι τετοιο. Σιγουρα θα ξερουν να σου πουν στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονικης. Καλη τυχη! Α να σε ρωτησω με τις ενεσεις που εκανες ειχες καποια παρενεργεια;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα και πριν αλλα δεν ξερω για ποιον λογο δεν αναρτηθηκε.

Λοιπον εγω εκανα ινοχεπ αλλα δεν ξερω ποια δοση δεν το εψαξα ποτε και δεν θυμαμαι κι ολας μαλλον τη μιροτερη γιατι δεν ειχα παοδεδιγμενο προβλημα για να το ψαξω απλα λογω ακινησιας. (εδω εκανα βραδινη ινσουλινη γιατι ειχα ανεβασμενο πρωινο ζαχαρο και δεν θυμαμαι τι μοναδες :D ) το μονο που με ενοιζε ηταν να γεννησω το παιδι τιποτε αλλο. Οι παρενεργειες που ειχα εκτος απο τις μελανιες της ενεσης (την οποια δεν την χτυπουσα στη κοιλια αλλα στο μπρατσο) Οι παρενεργειες που ειχα ηταν μετα τη γεννα με πονουσαν τα γονατα (η αρθροση) για δυο χρονια αρκετος πονος αλλα οχι ολη την ωρα. Ρωτησα και μου ειπαν οτι ειναι οντως παρενεργεια αλλα οχι παντα μια αλλη κοπελα το επαθε στις αρθρωσεις στα χερια. Τελος παντων αφου εφηγε δεν με νοιαζει.

Αυτη τη γιατροπ τη λενε Λευκου αλλα μου ειπαν καλα λογια και για μια Μαρινακη. Λεω ομως να παω Παπαγεωργιου πρωτα να δω μιπως τις κανω ποιο φθυνα. Εχτες ρωτησα σε ενα ιδιωτιο και μου ειπαν 300?. Ουφ πολλα τα λεφτα. Θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Εγώ είμαι μια περίπτωση που έκανα παιδί έχοντας θρομβοφιλία. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν παρατασική (γέννησα την 42η εβδομάδα) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα σε όλη τη διάρκειά της. Μετά από δύο παλίνδρομες κυήσεις ξαναμένω έγκυος και κάνουμε εξετάσεις όπου ανακαλύπτουμε το πρόβλημα της θρομβοφιλίας. Με την κατάλληλη αγωγή γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου μόλις μπήκα στον 9ο (λόγω υπέρτασης και διαφόρων άλλων προβλημάτων) χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Εγώ είμαι μια περίπτωση που έκανα παιδί έχοντας θρομβοφιλία. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν παρατασική (γέννησα την 42η εβδομάδα) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα σε όλη τη διάρκειά της. Μετά από δύο παλίνδρομες κυήσεις ξαναμένω έγκυος και κάνουμε εξετάσεις όπου ανακαλύπτουμε το πρόβλημα της θρομβοφιλίας. Με την κατάλληλη αγωγή γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου μόλις μπήκα στον 9ο (λόγω υπέρτασης και διαφόρων άλλων προβλημάτων) χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια.

 

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου. Τελικά θα τις κανω. Δε βαριεσαι ας τα δωσω να εχω τουλαχιστον το κεφαλι μου ησυχο οσο αφορα αυτο το θέμα. Αν μου ξανατυχει βλεπουμε! Τουλαχιστον απο αυτο να ξερω. Να χερεσαι τα παιδακια σου. Νομιζα οτι δεν υπαρχει τετοια περιπτοση αλλα και ο γιατρος επιμενει να κανω τουλαχιστον αυτη την εξεταση. Ηδη εκανα για μυκοπολασμα,ουρεοπλασμα, λιστελια και χλαμιδια και βγηκαν αρνητικες δοξα το θεο. Ειμαι σε αναμονη της πρωτης περιοδου και αυτο τωρα ειναι που με αγχωνει πιο πολυ γιατι δεν την βλεπω να ερχεται.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα και καλή χρονιά,

 

μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

είχα μια αποβολή αυτές τις ημέρες και μου είπε ο γιατρός αν και είναι νωρίς ας κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία.

Λόγω εορτών δεν έχω ρωτήσει ακόμα για τιμές, μου είπαν βέβαια ότι είναι ακριβές και ότι δεν γράφονται όλες.

 

xazomama2010 μένω και εγώ Θεσσαλονική, έχεις βγάλει μήπως καμιά άκρη, με κανένα νοσοκομείο? κανένα τηλέφωνο που θα μπορούσα να πάρω μήπως έχεις?

 

Σ ευχαριστώ

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!

Ηθελα να ρωτησω κατι και οποια μπορει να βοηθησει.

Ειχα τελευταια περιοδο 25/11 και κανονικα ελευθερες επαφες. Ο κυκλος μου ειναι σχετικα μεγαλος 34 μερες μεσο ορο, δηλαδη ειμαι στην πεμπτη μερα καθυστερησης θεωρητικα παντα. Εχω πονακια χαμηλα,καθολου αιμα,εντονες εκκρισεις λευκο χρωμα και εδω και 2 μερες εντονο πονο κ τσουξιμο στις θηλες οι οποιες εζουν αλλαξει καπως σαν να εχουν πεταχτει προς τα εξω. Την ημερα που ηταν να μου ερθει η περιοδος εκανα ενα τεστ ουρων clear blue οχι με πρωινα ουρα και ηταν αρνητικο. Εν τω μεταξυ εχω θρομβοφιλια και μου εχουν πει οτι σε περιπτωση εγκυμοσυνης πρεπει να κανω ενεσεις. Λετε να ειμαι εγκυος ή τζαμπα αγχωνομαι;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια!

Ηθελα να ρωτησω κατι και οποια μπορει να βοηθησει.

Ειχα τελευταια περιοδο 25/11 και κανονικα ελευθερες επαφες. Ο κυκλος μου ειναι σχετικα μεγαλος 34 μερες μεσο ορο, δηλαδη ειμαι στην πεμπτη μερα καθυστερησης θεωρητικα παντα. Εχω πονακια χαμηλα,καθολου αιμα,εντονες εκκρισεις λευκο χρωμα και εδω και 2 μερες εντονο πονο κ τσουξιμο στις θηλες οι οποιες εζουν αλλαξει καπως σαν να εχουν πεταχτει προς τα εξω. Την ημερα που ηταν να μου ερθει η περιοδος εκανα ενα τεστ ουρων clear blue οχι με πρωινα ουρα και ηταν αρνητικο. Εν τω μεταξυ εχω θρομβοφιλια και μου εχουν πει οτι σε περιπτωση εγκυμοσυνης πρεπει να κανω ενεσεις. Λετε να ειμαι εγκυος ή τζαμπα αγχωνομαι;;

 

καλη χρονια...... τι αλλο ακριβώς περιμένεις????? Εκανες τεστ κ έδειξε θετικό,περίοδος ακόμη γιοκ.... φυσικά κ είσαι έγκυος..... γρήγορα το γιατρό σου για οδηγίες..... με το καλο

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια...... τι αλλο ακριβώς περιμένεις????? Εκανες τεστ κ έδειξε θετικό,περίοδος ακόμη γιοκ.... φυσικά κ είσαι έγκυος..... γρήγορα το γιατρό σου για οδηγίες..... με το καλο

 

Συγγνωμη αλλά αρνητικό γραφει οτι ήταν το τεστ.

Lucimar εγω στη θεση σου για σιγουρια θα εκανα μια εξεταση χοριακης. Εγω στην προηγουμενη εγκυμοσηνη εκανα 3 τεστ και ηταν θετικα και παλι ο γιατρος για χοριακη μ εστειλε οποτε τζαμπα τα λεφτα των τεστ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά,

 

μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

είχα μια αποβολή αυτές τις ημέρες και μου είπε ο γιατρός αν και είναι νωρίς ας κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία.

Λόγω εορτών δεν έχω ρωτήσει ακόμα για τιμές, μου είπαν βέβαια ότι είναι ακριβές και ότι δεν γράφονται όλες.

 

xazomama2010 μένω και εγώ Θεσσαλονική, έχεις βγάλει μήπως καμιά άκρη, με κανένα νοσοκομείο? κανένα τηλέφωνο που θα μπορούσα να πάρω μήπως έχεις?

 

Σ ευχαριστώ

 

κοιτα οπως ανεφερα και πιο πανω ρωτησα σε ιδιωτικα το πιο φθυνο ειναι 300?. Αυτη τη βδοαμαδα που μας ερχεται εχω ραντεβου στο Παπαγεωργιου και θα σου πω. Εσυ εκανες κατι? Μιπως βρηκες φθυνοτερα?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα οπως ανεφερα και πιο πανω ρωτησα σε ιδιωτικα το πιο φθυνο ειναι 300?. Αυτη τη βδοαμαδα που μας ερχεται εχω ραντεβου στο Παπαγεωργιου και θα σου πω. Εσυ εκανες κατι? Μιπως βρηκες φθυνοτερα?

 

Εγώ πήγα στην Βιοιατρική και μου είπαν από 160, 140 ευρώ αυτές που δεν γράφονται. Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκαν λίγα μιας και υπολόγιζα γύρω στα 300 και εγώ.

Ξαναπήγα σήμερα στον γιατρό και μου έδωσε να κάνω και κάποιες επιπλέον, οπότε θα ξαναπάω στην Βιοιατρική να δω τι θα μου πούνε.

Οι πρώτες ήταν 8 εξετάσεις και σήμερα μου είπε άλλες 2 επιπλέον να κάνω.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Δεν μπορω να διαβασω ολα τα ποστ αλλα θα το προσπαθησω σε αλλο χρονο γιατι ψαχνω να δω τι θα κανω αλλα θα ηθελα μια πιο αμεση απαντηση.

Η δικια μου η περιππτωση εχει ως εξης : Μενω την πρωτη φορα εγκυος και παληνδρομει. Το θεωρουμε τυχαιο γεγονος ρακος εγω. Παρ ολα αυτα το ξεπερναω ευκολα και τον επομενο μηνα ξαναμενω. Προχωραει η εγκυμοσυνη ομως με τρελες αιμοραγιες που ποτε δεν μαθαμε απο τι ηταν οι οποιες σταματησαν τον 4 μηνα και τον 5 ξανακαθηλωθηκα στο κρεβατι για αλλο προβλημα και ο γιατρος μου αρχισε ινοχεπ λογω παρατεταμενης ακινησιας. Τωρα εμεινα εγκυος ξανα παλινδρομησε σε πιο μεγαλη βδομαδα 6η το εμβρυο αλλα πιο πριν μου ηρθε αιμα με πιγματα χωρις το εμβρυο να φυγει απο μεσα. Ο γιατρος τωρα μου λεει να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας. Και ερωτω υπαρχει περιπτωση να εχω θρομβοφιλια και να εχω κανει παιδι εχετε ακουσει τετοια περιπτωση?

Ξερει καμια που μπορω να τις κανω σε καλη τιμη στη Θεσσαλονικη?

Ακουσα οτι υπαρχει τμήμα καθ' εξιν αποβολων στο Παπαγεωργιου εκει θα μου τις κανουν σε καλυτερη τιμή?

Ο γιατρος που τον ρωτησα παντος μου ειπε οτι ναι υπαρχει περιπτοση να εχεις ενα παιδι και παρ ολα αυτα να εχεις αλλα μου φαινεται κουλο (οχι οτι δεν του εχω εμπιστο σηνη)

Ευχαριστω πολυ.

Φυσικα κ γινεται. Η κολλητη μου γεννησε δυο παιδια εχοντας θρομβοφιλια. Το πηρε χαμπαρι ο ντοκ οταν στα μεσα του 9 ου ανακαλυψε οτι το παιδι δν τρεφοταν για δυο εβδομαδες. Εγω παλι εκανα απι την αρχη μεχρι το τελος

qEAqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στην Βιοιατρική και μου είπαν από 160, 140 ευρώ αυτές που δεν γράφονται. Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκαν λίγα μιας και υπολόγιζα γύρω στα 300 και εγώ.

Ξαναπήγα σήμερα στον γιατρό και μου έδωσε να κάνω και κάποιες επιπλέον, οπότε θα ξαναπάω στην Βιοιατρική να δω τι θα μου πούνε.

Οι πρώτες ήταν 8 εξετάσεις και σήμερα μου είπε άλλες 2 επιπλέον να κάνω.

 

Καλη χρονια και ολα καλα να μας πανε.

Λοιπον εγω ξερω οτι ολες οι εξετασεις ειναι καπου 12. Με σιγουρια δεν μπορω να σου πω αλλα απ οτι μου ειπε μια κοπελα σου λεω. Κοιτα στη ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ που ειχα ρωτησει μονο το αντιπυκτικο του Λυκου και μια αλλη που ζητησαν 120? Δευτερα θα δω τι θα μου πουνε απο το Παπαγεωργιου και θα σου πω.

Εσυ ποιες εξετασεις εκανες αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ γινεται. Η κολλητη μου γεννησε δυο παιδια εχοντας θρομβοφιλια. Το πηρε χαμπαρι ο ντοκ οταν στα μεσα του 9 ου ανακαλυψε οτι το παιδι δν τρεφοταν για δυο εβδομαδες. Εγω παλι εκανα απι την αρχη μεχρι το τελος

 

Ευχαριστω πολυ. Θα τις κανω τις εξετασεις αλλα ειναι ακριβες ρε να παρει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Θα τις κανω τις εξετασεις αλλα ειναι ακριβες ρε να παρει.

 

Ειναι και πολυ μαλιστα, αλλα ρισκαρεις?? εμενα απο την αυχενικη κ μετα η δεξια μητριαια αρτηρια παντα εδινε νουμερα εκτος οριων, αλλα οσο επαιρνε βαρος προχωρουσαμε. Στο τελος να φανταστεις εκανα δυο την ημερα, πρωι βραδυ!

qEAqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...