Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πόσο μηνών αρχίζει ένα παιδί να πίνει φρέσκο γάλα? Άλλοι παιδίατροι λένε 1 χρονού η 18μηνών.Πιό είναι το πιό σωστό?

Είσαστε υπέρ του φρέσκου η του γάλατος σε σκόνη?

Είναι σωστό να θηλάζει κι να θέλει και φρέσκο ορισμένες φορες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου πω την αποψη του δικου μας παιδιατρου.

Εμεις δυστυχως για διαφορους λογους δεν θηλασαμε παρα μονο 1 εβδομαδα...

Πινει γαλα σε σκονη και μας προτεινε να το συνεχισουμε μεχρι τα 2.

Το φρεσκο λεει δεν εχει να προσφερει τιποτα και θελει ακομα να παρει τα συστατικα που εχει να της δωσει το γαλα που πινει τωρα.

Μονο φρεσκο δεν ειναι λεει...γαλα 7 ημερων και φρεσκο παει?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς θηλάσαμε μέχρι 11 μηνών και εκεί είπε μόνος του όχι άλλο και ξεκινήσαμε φρέσκο.7 ημερών όχι δεν είναι και πολύ φρέσκο αλλά η σκόνη είναι καλύτερη?δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ , 15 μηνων, ηθελα να ξεκινήσω το φρέσκο! Η παιδιατρος δε με άφησε μεχρι τους 18 μήνες τουλαχιστον! Τωρα δε ξερω ποιο ειναι καλυτερο! Εγω παντως θελω να το αλλάξω γιατι η σκόνη με προβληματίζει η αληθεια ειναι

Link to comment
Share on other sites

7ημερών δεν είναι φρέσκο σωστά αλλά δεν ξέρω με προβληματίζει η ιδέα τησ σκόνης.Εμείς θυλάζουμε ακόμα μας λεεί η παιδίατρος αν χρειαστούμε να της δώσω frezykac το νούμερο 3 δεν θέλω με τίποτα να της δώσω όμως.:D

Μερικές φορές όταν πίνω εγώ θέλει από μένα να πιεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στα παλιά χρόνια, δηλαδή οι γονείς μας, πίνανε γάλα είτε κατευθείαν απο την αγελάδα, είτε μετά απο ένα βράσιμο. Και μάλιστα αυτό το γάλα το πίνανε με το που σταματούσανε τον θηλασμό. Χαλαρώστε, μιά χαρά είναι και το γάλα των 7 και 10 και 15 ημερών.

Για σκεφτείτε τι γάλα πίναμε εμείς πριν 40 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το ξεκινήσαμε στο έτος (παράλληλα με το θηλασμό).

Δεν νομίζω ότι δεν προσφέρει τίποτα, ούτε ότι χρειάζεται να πίνουν "εμπλουτισμένα γάλατα" τα παιδάκια.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για σκεφτείτε τι γάλα πίναμε εμείς πριν 40 χρόνια!

Δε σε κατάλαβα, τι εννοείς;; Προφανώς και είναι καλυτερο το γάλα που παίρνουμε κατευθείαν από την αγελάδα (το βραζουμε και το πίνουμε), από το αγνώστου προελεύσεως και παστερίωσης (πιθανόν αραιωμένο) και μπαγιάτικο γάλα 7 ημερών του εμπορίου!

 

Από την άλλη και η σκόνη εμένα προσωπικά δε μου γεμίζει το μάτι.. Είμαι στην ίδια αναρώτηση..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε το φρέσκο και στα δύο από 13-14 μηνών. Κοιτάζουμε να παίρνουμε γάλα 4 ημερών τώρα που υπάρχει κι αυτό, από μικρές γαλακτοβιομηχανίες, αν και το έχουμε βρει 2 φορές χαλασμένο. Γεγονός που δεν με παραξένεψε και πολύ να πω την αλήθεια, μιας και όσο λιγότερο επεξεργασμένο κάτι, τόσο πιο ευαίσθητο.

 

Η παιδίατρος μας συναινεί με την προϋπόθεση πως δεν τρώμε καθημερινά κρέας. Εάν συμβαίνει αυτό, τότε το παιδί παίρνει μεγάλο ποσοστό πρωτεϊνών και δεν κάνει. Ενας από τους λόγους είναι πως αυξάνονται τα λιποκύταρα που οδηγούν σε τάσεις παχυσαρκίας στο μέλλον.

 

Σε οποιαδήποτε περίπτωση προτιμώ προσωπικά να δίνω στο παιδί ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΟ. Προτιμώ αραιωμένο γάλα 7 ημερών μπαγιάτικο όπως το λέτε, από γάλα 2-4 μηνών επεξεργασμένο: αφυδατωμενο, με πρόσθετα στοιχεία και συνθετικές ή χημικές βιταμίνες/μέταλλα κλπ - δηλαδή την σκόνη.

Λέτε χωρίς τα πρόσθετα να μην αναπτυχθεί σωστά ένα παιδί;

 

Μην προβληματίζεστε πάντως και πολύ, το καλύτερο είναι το γάλα της μητέρας για τον πρώτο χρόνο. Απουσία αυτού η σκόνη ασφαλώς γιατί το πεπτικό του δεν αφομοιώνει εύκολα κάτι άλλο. Από εκεί κι έπειτα όμως, το γάλα δεν έχει την ίδια αξία για τον οργανισμό: δεν είναι το πρώτο στοιχείο διατροφής για το μωρό. Προσέξτε την διατροφή του όσο γίνεται με φρέσκα φρούτα, λαχανικά και κρέας καλής ποιότητας.

Κυρίως για τα 3 πρώτα χρόνια κατα τα οποία γίνεται η οργανογέννεση!

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια εξαρτάται απο παιδίατρους αλλα κυρίως απο την γενικη κατεύθυνση της καθε χώρας. Παράδειγμα εδω μετα το χρονο μονο φρεσκο! Η γενική οδηγία ειναι οτι η σκόνη η γενικως τα γαλατά για παιδια άνω των ενα ειναι λιγο απάτη και δεν έχουν να προσφέρουν τιποτα απο γενικως το παιδι τρωει και παιρνει βιταμίνες απο αλλου.. Δεν εχω γνωρίσει ουτε μια μαμα εδω να μην δίνει φρεσκο!!

Αν το παιδι ειναι κακοφαγο και παλι λένε καλύτερα να δίνεις ξεχωριστές βιταμίνες παρα τα γαλατά αυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε οποιαδήποτε περίπτωση προτιμώ προσωπικά να δίνω στο παιδί ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΟ.

Συμφωνώ, εντέλει μάλλον αυτό πρέπει να είναι το γενικό κριτήριο για όλες τις επιλογές. Αντιστοίχως και στα γιαουρτια προτιμώ το κλασσικό με την πέτσα στο πήλινο παρα το "εμπλουτισμένο" και "ειδικό" για παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια εξαρτάται απο παιδίατρους αλλα κυρίως απο την γενικη κατεύθυνση της καθε χώρας. Παράδειγμα εδω μετα το χρονο μονο φρεσκο! Η γενική οδηγία ειναι οτι η σκόνη η γενικως τα γαλατά για παιδια άνω των ενα ειναι λιγο απάτη και δεν έχουν να προσφέρουν τιποτα απο γενικως το παιδι τρωει και παιρνει βιταμίνες απο αλλου.. Δεν εχω γνωρίσει ουτε μια μαμα εδω να μην δίνει φρεσκο!!

Αν το παιδι ειναι κακοφαγο και παλι λένε καλύτερα να δίνεις ξεχωριστές βιταμίνες παρα τα γαλατά αυτα!

 

Αλήθεια, BabyCute; Δεν το ήξερα αυτό για την Αγγλία! Τέλεια, μπράβο τους! Να ρωτήσω επίσης, στην εισαγωγή στερεών τροφών τι πρόγραμμα ακολουθούν; Κρέμα βανίλια και τέτοια, όπως εδώ; (συγνωμη αν το έχεις γράψει άλλου, δεν έτυχε να το διαβάσω)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια' date=' BabyCute; Δεν το ήξερα αυτό για την Αγγλία! Τέλεια, μπράβο τους! Να ρωτήσω επίσης, στην εισαγωγή στερεών τροφών τι πρόγραμμα ακολουθούν; Κρέμα βανίλια και τέτοια, όπως εδώ; (συγνωμη αν το έχεις γράψει άλλου, δεν έτυχε να το διαβάσω)[/quote']

 

Οχι καθόλου βανίλια, μονο ρυζαλευρο χωρις ζάχαρη για λίγες μερες επειδή ειναι υποαλλεργικο και για να συνηθισει το παιδι σε διαφορετικές γεύσεις και μετα κατευθείαν σε βρωμη φρούτα λαχανικά ενα ενα για τυχόν αλλεργίες, δηλαδή Μήλο αχλαδι γλυκοπατατα καρότο κλπ και απο επτά μηνες τα παντα ψωμί κρέας ψάρι γιαούρτια κλπ και αν τυχόν αλλεργία το σταματάς και το επαναφέρετε σε ενα μήνα ... Και το αγελαδινο επιτρέπεται σε φαγητά απλα οχι πόσιμο μέχρι ενός:-) ειναι λιγο διαφορετικα απο εκει ε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ρε συ, εδώ η εικόνα του μωρού είναι συνυφασμένη με των διαφόρων ειδών κρέμες. Ήμαρτον! Εντάξει, δε λέω ότι είναι δηλητήρια, αλλά σίγουρα δεν είναι απαραίτητες. Μαλλιάζει η γλώσσα σου να δίνεις οδηγίες στους γονείς και, στο τέλος, σε ρωτούν καχύποπτα: "δηλαδή κρέμες δε θα φάει καθόλου;" :rolleyes:

 

Όταν είχε έρθει στο Παίδων "γαλατάς" (δηλαδή εκπρόσωπος εταιρίας με βρεφικά γάλατα) και μας μιλούσε για τα γάλατα Νο 3, τον ρώτησα γιατί να δίνουμε στο παιδί κάτι επεξεργασμένο κτλ κτλ. Μου απάντησε το ανεκδιήγητο "όλες οι μητέρες στην Κηφισιά τέτοια δίνουν, ως τα 5. Ε, τώρα, στο Μενίδι δίνουν τα απλά" !!!!!! Δεν κάνω πλάκα, αυτή ήταν η απάντησή του!!! Για να μην πω για την κοπέλα άλλης εταιρίας, που τη ρώτησα αν το Νο 3 που μας διαφήμιζε έχει ζάχαρη, μου απάντησε πως δεν έχει και, επί τόπου, πήρα το φυλλάδιο και έγραφε πάνω "σιρόπι γλυκόζης"...Της είπα ότι είναι απαράδεκτη, γιατί μας άκουγαν και νέοι συνάδελφοι που δεν είναι τόσο υποψιασμένοι για να ελέγξουν τι λέει ο ένας και ο άλλος. Δυστυχώς, έτσι γίνεται η ενημέρωση των επαγγελματιών υγείας. Αν δεν τα έψαχνα περισσότερο, λόγω του δικού μου παιδιού, μπορεί να πίστευα ό,τι κοτσάνα μου πάσαραν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι' date=' ρε συ, εδώ η εικόνα του μωρού είναι συνυφασμένη με των διαφόρων ειδών κρέμες. Ήμαρτον! Εντάξει, δε λέω ότι είναι δηλητήρια, αλλά σίγουρα δεν είναι απαραίτητες. Μαλλιάζει η γλώσσα σου να δίνεις οδηγίες στους γονείς και, στο τέλος, σε ρωτούν καχύποπτα: "δηλαδή κρέμες δε θα φάει καθόλου;" :rolleyes:

 

Όταν είχε έρθει στο Παίδων "γαλατάς" (δηλαδή εκπρόσωπος εταιρίας με βρεφικά γάλατα) και μας μιλούσε για τα γάλατα Νο 3, τον ρώτησα γιατί να δίνουμε στο παιδί κάτι επεξεργασμένο κτλ κτλ. Μου απάντησε το ανεκδιήγητο "όλες οι μητέρες στην Κηφισιά τέτοια δίνουν, ως τα 5. Ε, τώρα, στο Μενίδι δίνουν τα απλά" !!!!!! Δεν κάνω πλάκα, αυτή ήταν η απάντησή του!!! Για να μην πω για την κοπέλα άλλης εταιρίας, που τη ρώτησα αν το Νο 3 που μας διαφήμιζε έχει ζάχαρη, μου απάντησε πως δεν έχει και, επί τόπου, πήρα το φυλλάδιο και έγραφε πάνω "σιρόπι γλυκόζης"...Της είπα ότι είναι απαράδεκτη, γιατί μας άκουγαν και νέοι συνάδελφοι που δεν είναι τόσο υποψιασμένοι για να ελέγξουν τι λέει ο ένας και ο άλλος. Δυστυχώς, έτσι γίνεται η ενημέρωση των επαγγελματιών υγείας. Αν δεν τα έψαχνα περισσότερο, λόγω του δικού μου παιδιού, μπορεί να πίστευα ό,τι κοτσάνα μου πάσαραν![/quote']

Μμμμμ αυτο το καταλαβα και απο το φορουμ (χωρις να θελω να θιξω κανενα) οτι παίζει πολυ κρεμα και βανίλια!!! Αυτα θα τρώνε και οταν μεγαλωσουνε; Το παιδι πρεπει να μάθει να τρωει κανονικό φαγητο τι να του κανει η βανιλια (που απο οτι καταλαβα εχει και ζάχαρη και αλλάζει τις γεύσεις του μωρού και το εθιζει στα γλυκά!)

Οσο για το τύπο, λιγο γύφτος αλλα το μοναδικό του επειχειρημα ειναι οι μανούλες της Κηφισιάς!!!!!

Τι να πω δεν καταλαβαινω την ιδεολογία της χώρας μας σε αυτα.. Παρεπιπτωντως μεσα απο το φορουμ καταλαβα οτι ειναι επιτυχία το παιδι να αρχίζει να τρωει μονο του απο τους 15 μηνες!!!! Σορυ αλλα λιγο αργα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μμμμμ αυτο το καταλαβα και απο το φορουμ (χωρις να θελω να θιξω κανενα) οτι παίζει πολυ κρεμα και βανίλια!!! Αυτα θα τρώνε και οταν μεγαλωσουνε; Το παιδι πρεπει να μάθει να τρωει κανονικό φαγητο τι να του κανει η βανιλια (που απο οτι καταλαβα εχει και ζάχαρη και αλλάζει τις γεύσεις του μωρού και το εθιζει στα γλυκά!)

Οσο για το τύπο, λιγο γύφτος αλλα το μοναδικό του επειχειρημα ειναι οι μανούλες της Κηφισιάς!!!!!

Τι να πω δεν καταλαβαινω την ιδεολογία της χώρας μας σε αυτα.. Παρεπιπτωντως μεσα απο το φορουμ καταλαβα οτι ειναι επιτυχία το παιδι να αρχίζει να τρωει μονο του απο τους 15 μηνες!!!! Σορυ αλλα λιγο αργα!!

 

εγώ δίνω φρέσκο γάλα απο την ηλικία των 12 μηνων.Επίσης απο τότε τρώει μόνη της. Έχεις δίκιο BabyCute εδώ παίζει πολύ κρέμα βανίλια,φαρίν λακτέ και τέτοια... Δε φταίνε όμως οι μανούλες. Οι γιατροί αυτά προτείνουν και επίσης είναι τέτοια η νοοτροπία οτι εμεις με αυτά μεγαλώσαμε και δεν πάθαμε τπτ. Η ίδια μου η μάνα απο όταν χρόνισε το παιδί μου και μέχρι τώρα μου λέει " Πώς θα μεγαλώσει αυτό το παιδί; Δεν έχει φάει καθόλου κρέμες" όσο και να της εξηγώ μου λέει ναι αλλά εσεις τρωγατε κρέμα για απογευματινό μέχρι τα 5:confused: Εντω μεταξυ η κόρη μου ούτε να τις φτυσει τις κρέμες και αυτη επιμένει. Ούτε ποσοστά να έπαιρνε! Πρίν λίγο που ήρθε μου έφερε μουσακά(τέλειο) και μαργαρίνη soft για το παιδί λέει... Της λέω πάρτο εσυ αυτό, δεν το τρωμε και μου λέει "ναι αλλά γράφει πάνω οτι είναι καλό για τα παιδιά" Της λέω διαβασε μου τα συστατικά "κραμβέλειο, φοινικέλαιο... και άλλα που δε θυμάμαι τώρα γιατί της το έδωσα πίσω. Θεωρεί οτι δεν πρέπει να δίνω βούτυρο αγελάδος στο παιδί αλλά να του αλείφω ψωμί με κραμβέλαιο που δεν ξέρω και τι είναι... Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά ήθελα κι εγώ να πώ τον πόνο μου.

Link to comment
Share on other sites

Scratée μιας κι η άποψή σου είναι πιο έγκυρη, βούτυρο κανονικό (αγελάδος, αιγοπρόβειο) δεν κάνει να δίνουμε στα παιδιά? Έχω και μια θεία που με κράζει επίσης αντε να τους ξεκολλήσεις τα μυαλα μετα απο τόσες διαφημίσεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι daisy και οταν ο μικρός μου ηταν 6 μηνων , η μάνα μου με ρώταγε αν τρωει κρέμες..... Καθε μερα ίδια ερώτηση!!

Και να φανταστείς ο μικρός μου εκανε baby led weaning, τι να της εξηγείς τωρα;;;

Link to comment
Share on other sites

η γενιά των γονιών μας (και όχι μόνο) έχει <έρωτα> με τις κρέμες,,,,,,δε ξέρω γιατί αλλά τις θεωρούν κάτι σαν θαυματουργές τροφές,,,,,απολύτως απαραίτητες για την ανάπτυξη των παιδιών..........

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

συστατικά "κραμβέλειο, φοινικέλαιο... και άλλα που δε θυμάμαι τώρα

 

Αυτά, ακριβώς, συν βαμβακέλαιο, είναι τα έλαια που περιέχουν όλα τα βρεφικό γάλα σκόνη. Τα έλαια που δεν καταδέχεται να καταναλώσει ο ενήλικας (η Ελληνική Καρδιολογική Εταιρία λέει ξεκάθαρα να τα αποφεύγουμε) είναι αυτά που καταναλώνουν, κατ'αποκλειστικότητα, τα βρέφη σε τεχνητή διατροφή...

Link to comment
Share on other sites

Δε σε κατάλαβα, τι εννοείς;; Προφανώς και είναι καλυτερο το γάλα που παίρνουμε κατευθείαν από την αγελάδα (το βραζουμε και το πίνουμε), από το αγνώστου προελεύσεως και παστερίωσης (πιθανόν αραιωμένο) και μπαγιάτικο γάλα 7 ημερών του εμπορίου!

 

Από την άλλη και η σκόνη εμένα προσωπικά δε μου γεμίζει το μάτι.. Είμαι στην ίδια αναρώτηση..

 

Δηλαδή εσύ δεν τρώς ξυνισμένο γάλα (γιαούρτι) ούτε σάπιο γάλα (τυρί);

Για το μουχλιασμένο τυρί (ροκφορ) τι έχεις να πεις;

Αμ η παρμεζάνα ξέρεις πόσο μπαγιάτικη είναι; 2 χρόνια την αφήνουν και εκτός ψυγείου!

 

χυμό από χαλασμένα σταφύλια πίνεις (κρασί);

Χυμό απο πατημένες ελιές (λάδι) βάζεις στο φαγητό;

Link to comment
Share on other sites

Scratée μιας κι η άποψή σου είναι πιο έγκυρη, βούτυρο κανονικό (αγελάδος, αιγοπρόβειο) δεν κάνει να δίνουμε στα παιδιά? Έχω και μια θεία που με κράζει επίσης αντε να τους ξεκολλήσεις τα μυαλα μετα απο τόσες διαφημίσεις

 

 

Με συγχωρείς, δεν είχα δει την ερώτηση!

 

Ζωικό βούτυρο μπορούμε να δίνουμε, αλλά με μέτρο, στην ίδια λογική που παίρνουμε άπαχο κρέας, βγάζουμε την πέτσα από το κοτόπουλο κτλ. Μάλιστα, κάπου διάβασα (αλλά δεν ξέρω αν είναι έγκυρο) ότι το

ζωικό βούτυρο είναι καλύτερο από τις μαργαρίνες, γιατί αυτές προορίζονταν, αρχικά, για τροφή για τις κότες, αλλά αυτές ψοφαγαν και, έτσι, τις διοχετευσαν ως τροφή για τον άνθρωπο! Άλλη μία ιστορία συνομωσίας;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοειται παντα με μετρο. Απλά θεωρώ το βούτυρο καλυτερο γιατί δεν έχει όλα αυτά τα έλαια, τα συντηριτικα και τη επεξεργασία που έχουν οι μαργαρίνες που αρνούμαι να δίνω στο παιδί μου και με κοιταν σαν εξωγηινη. Απλά το βούτυρο έχει πολύ περισσότερα λιπαρά. Αυτό με τις κότες δε θα μάθουμε ποτέ αν ισχύει, εγώ αρκούμαι στο να διαβάζω τις ετικέτες των προιόντων και να επιλέγω τα πιο φυσικά όσο έχω τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...