Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σίδηρος στο πρώτο τρίμηνο


Recommended Posts

Hello girls

Εδώ και μια βδομαδα γνωρίζω πως είμαι εγκυος και έχω λιγάκι αγχωθεί με διάφορα. Αυτο που υπερισχύει τώρα είναι ότι εδώ και τεσσερις μήνες παίρνω σίδηρο λόγω αναιμίας.(36-37 αιματοκρίτης) Συνεπώς μέχρι να αντιληφθώ πως είμαι έγκυος 5- 6 εβδομάδα κύησης έπαιρνα σίδηρο. Ο γιατρός αρχικά χωρίς να γνωρίζει το ιστορικό της αναιμιας μου εδωσε φυλλικό οξύ μονο. Όταν του ειπα ότι παίρνω σιδηρο μου είπε να εξακολουθήσω να το παίρνω. Μηπως όμως αυτό βλάψει στην οργανογένεση του μωρού που συντελείται τώρα? Δεδομένου ότι απ όσο διαβαζω δεν πρέπει να παίρνουμε τιποτα εκτος φυλλικου οξεος. Σίδηρο παίρνω τον Ferrum Hausman.Ας με διαφωτίσει όποια γνωρίζει κάτι παραπάνω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω θα σου ελεγα να παιρνεις μονο φυλλικο οξυ για το 1ο τριμηνο.

Ο αιματοκριτης σου εξαλλου δεν ειναι ασχημος και το φυλλικο βοηθαει και αυτο.

Απο τον 4ο μηνα και μετα και αφου δεις παλι τις εξετασεις, βλεπεις παλι αν πρεπει να παρεις και σιδηρο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη.

Να κανεις πραγματικα αυτο που σου λεει ο γιατρος σου.εγω και στις δυο εγκυμοσυνες παιρνω σιδηρο-φολικο οξυ-ασβεστιο απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...