Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ S-26 GF?


Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το S-26 GF όσες το δίνετε στα μωράκια σας. Εμείς πίναμε το Almiron AR αλλά μας καθότανε βαρή στο στομάχι και η μπέμπα έκλεγε για λίγο μετά το φαγητό. Η παιδίατρος μας πρότεινε να δοκιμάσουμε το S-26 GF. Πως σας φαίνεται εσείς που το πίνετε; Διαλίεται εύκολα; Από γουλιές πως είναι; Μήπως κάνει δυσκοιλιότητα; Πείτε μου ότι γνωρίζετε, please. :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια χαρα χωνευτικοτατο ειναι. Κανα δυο φορες που δεν βρηκα ΝΑΝ της πηρα αυτο. Αν λεμε το ιδιο ομως και θυμαμαι καλα, αυτο εχει αρωμα βανιλια μεσα... Δεν μου πολυαρεσε αυτο και απεφυγα να της ξαναπαρω. Παντως το ηπιε ευχαριστα. Καλυτερα απο το συνηθισμενο της μην σου πω... Το θεμα ειναι οτι δεν το βρισκεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έπινε η μεγάλη μου. Δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα εκτός του ότι διαλύεται λίγο δύσκολα και δεν ρουφιέται εύκολα από την θηλή με την μία τρύπα που είναι για μωρά έως 6 μηνων. Είναι αντιαναγωγικό γάλα και θεωρείται σύμφωνα με τον παιδίατρο μου και τον φαρμοκοποίο από τα καλύτερα που κυκλοφορούν. Φρόντισε να μην ξεμένεις μόνο γιατί δεν το βρίσκεις εύκολα. Εμένα μου το έφερνε ο φαρμακοποιός και όσες φορές ξεχαστήκαμε και ξεμείναμε περνάγαμε τα πάνδεινα για να βρούμε.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι που κοντευω να παρω master στα αντιαναγωγικα :lol:

δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη.δεν το επινε καθολου και οι γουλιες ακαθεκτες....μαλλον δεν του αρεσε

σαν πρωτο αντιαναγωγικο πιναμε πολυ καιρο το frisolac comfort το οποιο απο οτι εχω συζητησει εχει πολυ καλη γευση και αν εξαιρεσεις το προβλημα με τα πολλα κακα που δημιουργει στην αρχη ηταν μια χαρα και τρελαινοταν ο μικρος...

αλλα επειδη οι γουλιες ξαναρχισαν δυστηχως (και δοκιμασαμε οτι κυκλοφορει σχεδον...) καταληξαμε τωρα στο almiron ar και ειμαι προς το παρον πολυ ευχαριστημενη και λιγοτερες γουλιες και τα κακα μια χαρα...

παντως ειναι οτι ταιριαζει στο καθε παιδι...δοκιμαζεις και βλεπεις...

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

καταληξαμε τωρα στο almiron ar και ειμαι προς το παρον πολυ ευχαριστημενη και λιγοτερες γουλιες και τα κακα μια χαρα...

παντως ειναι οτι ταιριαζει στο καθε παιδι...δοκιμαζεις και βλεπεις...

 

Ενώ στη δική μου τη μπέμπα το Αlmiron AR της έκανε δυσκοιλιότητα. :shock: Σκλήριναν τόσο πολύ τα κακά της που ξερενώτανε στο κλάμα κάθε φορά και αν δεν τη βοηθούσα λίγο ανοίγοντάς της τη τρυπούλα δεν θα τελείωνε ποτέ. Ευτυχώς επανήλθαν στα κανονικά τους με το κίντερτε. Ίσως όπως λες είναι ότι ταιριάζει στο κάθε παιδί. Της δικιάς μου πάντως δεν τη ταιριάζει το Almiron AR. Της πέφτει βαρύ. Από την άλλη όμως δεν θέλω να κάνω και συνέχεια πειράματα και αλλαγές στα γάλατα για να βρω πιο της ταιριάζει γιατί έτσι και η μικρή παθαίνει σύγχηση και εγώ. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντως ότι αντιαναγωγικό πήρα τελικά κατέληξε στα σκουπίδια γιατι οι γουλιές συνεχιζόταν κανονικά και στα περισσότερα γάλατα ΑR αντιδρούσε με εμμετό :(

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως ότι αντιαναγωγικό πήρα τελικά κατέληξε στα σκουπίδια γιατι οι γουλιές συνεχιζόταν κανονικά και στα περισσότερα γάλατα ΑR αντιδρούσε με εμμετό :(

 

Και τελικά σε ποιο κατέληξες sardelaki? Τι μου προτείνεις; :?

Link to comment
Share on other sites

εμείς καταλήξαμε στο Aptamil το απλό :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να σας πω ότι ο μικρός μου είναι αρκετά λαίμαργος και τρώμε αρκετά. Να φανταστείς ότι είναι 20 ημερών και πίνει κάθε τρεις ώρες 150μλ. Αρχικά πίναμε το ΝΑΝ 1 αλλά μας έπεφτε βαρύ. Όλο ρουκέτες μου ήταν και ρευόταν και δύσκολα (αυτό το έχει λίγο ακόμη). Έτσι και εμείς το αλλάξαμε και πίνουμε το ΝΑΝ AR. Επίσης κάθε μέρα του δίνω και 50μλ κίντερντε για το εντράκι του. Τα κακά μας μια χαρά. Όντως στην αρχή ήταν πιο συχνά αλλά τώρα όλα οκ!!Α, για τα αντιαναγωγικά για να μην κάνει κουμούλες να φτιάχνεις το γάλα όχι με ζεστό νερό αλλά με χλιαρό (μου το είπε ο γιατρός). Και τέλος άνοιξε πιο χοντρές τρύπες στις θηλές. Με το πίσω μέρος μια λίγο χοντρής βελόνας κάνε κανα δυο τρύπες και ελπιζω να βρεις λύσει. Εμείς αυτά έχουμε κάνει...Τώρα όπως λένε και τα κορίτσια κάθε παιδάκι έχει τα δικά του. Φιλιά πολλά!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ότι αντιαναγωγικό δοκίμασα δεν έκανε την δουλειά του και τελικά κι εμείς καταλίξαμε στο novalac το απλό. Βγάζει πάλι αλλά όχι τόσο όσο με τα άλλα.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol: καλημερα.εμεισ στο ξεκινησαμε με το ναω 1.ετσι ειπανε απο το νιοσοκομειο.Επειδη εκλεγε και καταλαβαμε οτι μαλλον εχει κολικους ο παιδιατρος ειπα να παρουμε το ναν σενσιτιβ.Πανακριβο αν το παρεις απο φαρμακειο.εγω απο την αρχη πηγαινα στην αντιπρωσοπεια της νεστλε και τα επερνα πολυ φτηνα.στα εξι κουτια σχεδον τα δυο ηταν δωρο.Μετα συνεχισαμε με το δυο οπου το εβρισκα και στα σουπερ μαρκετ και στο στρατιωτικο πρατηριο.Τελικα ελαβα μερος σε ενα διαγωνισμο μεσω παιδικου περιοδικου που δεκα ατομα θα επαιρναν δωρο μια κουτα gs26 νο2 και μια νο3.ημουν μια απο τις τυχερες πανελαδικα και τα ηπιαμε στη υγεια τους.τωρα πλεον η παιδιατρος συνεστησε το νουνου κιντ ψυγειου!
Link to comment
Share on other sites

εμεις κοριτσια ξεκινησαμε με almiron και λογω κολικων μας το γυρισε σε s26GF . Κοιτα απ οτι ξερω ειναι πολυ καλο γαλα αλλα οντως ειναι αρκετα πηχτο και αν ριξεις τη σκονη και το νερο ειναι ακομα ζεστο δεν διαλυεται σε σημειο να σου σπαει τα νευρα!!!!!! Α και ναι οι θηλες θα πρεπει να ειναι πιο μεγαλες για να μπορει να ρουφιεται....αν ξεπερασεις αυτα θα εισαι μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι έχουμε πάθει, τελικά. :roll: Το almiron AR που πίναμε πριν ήταν πιο πηχτό από το s-26 gf με αποτέλεσμα οι τρύπες στις θυλές που είχα ανοίξει από πριν να τρέχουν πιο πολύ. Δοκίμασα να της το δώσω με τις κανονικές θυλές (αγόρασα καινούργιες) αλλά δεν έτρεχε πολύ και δεν έτρωγε τη ποσότητα που ήθελε και εκνευριζόταν. Ξαφνικά μια μέρα κάπως στραβοκατάπιε και άρχισε να κλαίει. Από τότε κάθε φορά που πάω να την ταϊσω με το που τη βάζω σε στάση φαγητού αρχίζει και κλαίει ασταμάτητα και δεν βάζει το μπουκάλι στο στόμα της με τίποτα. :shock: Δοκίμασα διάφορα κόλπα και τελικά καταφέρνει να φάει λίγο. Μάλλον της έχει δημιουργηθεί μια φοβία όταν μπαίνει το μπουκάλι στο στόμα της και ενώ πεινάει δεν θέλει να φάει. :oops: Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό ή είμαι υπερβολική. Την πήγα και στη παιδίατρο να δει το λαιμό της και δεν έχει τίποτα. Κάναμε και εξετάσης για ουρολοίμωξη αλλά είναι καθαρές. Οπότε μόνο η περίπτωση του ψυχολογικού σοκ μας απέμεινε. Η παιδίατρος μου είπε υπομονή, όμως εγώ τη λειπάμε να μένει νυστικιά. Ένα βράδυ κοιμήθηκε 8 ώρες με μόνο 40ml.

:shock: Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Έχετε καμιά ιδέα πως να την κάνω να το ξεπεράσει;

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι έχουμε πάθει, τελικά. :roll: Το almiron AR που πίναμε πριν ήταν πιο πηχτό από το s-26 gf με αποτέλεσμα οι τρύπες στις θυλές που είχα ανοίξει από πριν να τρέχουν πιο πολύ. Δοκίμασα να της το δώσω με τις κανονικές θυλές (αγόρασα καινούργιες) αλλά δεν έτρεχε πολύ και δεν έτρωγε τη ποσότητα που ήθελε και εκνευριζόταν. Ξαφνικά μια μέρα κάπως στραβοκατάπιε και άρχισε να κλαίει. Από τότε κάθε φορά που πάω να την ταϊσω με το που τη βάζω σε στάση φαγητού αρχίζει και κλαίει ασταμάτητα και δεν βάζει το μπουκάλι στο στόμα της με τίποτα. :shock: Δοκίμασα διάφορα κόλπα και τελικά καταφέρνει να φάει λίγο. Μάλλον της έχει δημιουργηθεί μια φοβία όταν μπαίνει το μπουκάλι στο στόμα της και ενώ πεινάει δεν θέλει να φάει. :oops: Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό ή είμαι υπερβολική. Την πήγα και στη παιδίατρο να δει το λαιμό της και δεν έχει τίποτα. Κάναμε και εξετάσης για ουρολοίμωξη αλλά είναι καθαρές. Οπότε μόνο η περίπτωση του ψυχολογικού σοκ μας απέμεινε. Η παιδίατρος μου είπε υπομονή, όμως εγώ τη λειπάμε να μένει νυστικιά. Ένα βράδυ κοιμήθηκε 8 ώρες με μόνο 40ml.

:shock: Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Έχετε καμιά ιδέα πως να την κάνω να το ξεπεράσει;

εμένα έκανε το ίδιο όταν περάσαμε τη φάση των κολικών κάθε απόγευμα και αποκοοιμιώταν με 40 γραμ γάλα και όταν προσπάησα να της δώσω άλλο γάλα! έτσι παραμείναμε στο frisolac comfort μήπω; δεν της αρέσει το γάλα;;;;

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δεύτερη πίνει S26 gf που είναι με καλαμποκάλευρο

οι γουλίτσες συνεχίζονται αλλά τα κακά της έφτιαξαν αρκετά ( 2-3 φορές την ημέρα )

με το Frisolac comfort το παιδί τρελάθηκε ( έκανε κακά 6 φορές τη μέρα )

επίσεης με το Aptamil ar & NAN ar

οπότε προτήμισα τις γουλίτσες

 

Η μεγάλη πίνει το Frisolac comfort και παρακαλάμε να ενεργηθεί μια φορά τη μέρα

.png
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι έχουμε πάθει, τελικά. :roll: Το almiron AR που πίναμε πριν ήταν πιο πηχτό από το s-26 gf με αποτέλεσμα οι τρύπες στις θυλές που είχα ανοίξει από πριν να τρέχουν πιο πολύ. Δοκίμασα να της το δώσω με τις κανονικές θυλές (αγόρασα καινούργιες) αλλά δεν έτρεχε πολύ και δεν έτρωγε τη ποσότητα που ήθελε και εκνευριζόταν. Ξαφνικά μια μέρα κάπως στραβοκατάπιε και άρχισε να κλαίει. Από τότε κάθε φορά που πάω να την ταϊσω με το που τη βάζω σε στάση φαγητού αρχίζει και κλαίει ασταμάτητα και δεν βάζει το μπουκάλι στο στόμα της με τίποτα. :shock: Δοκίμασα διάφορα κόλπα και τελικά καταφέρνει να φάει λίγο. Μάλλον της έχει δημιουργηθεί μια φοβία όταν μπαίνει το μπουκάλι στο στόμα της και ενώ πεινάει δεν θέλει να φάει. :oops: Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό ή είμαι υπερβολική. Την πήγα και στη παιδίατρο να δει το λαιμό της και δεν έχει τίποτα. Κάναμε και εξετάσης για ουρολοίμωξη αλλά είναι καθαρές. Οπότε μόνο η περίπτωση του ψυχολογικού σοκ μας απέμεινε. Η παιδίατρος μου είπε υπομονή, όμως εγώ τη λειπάμε να μένει νυστικιά. Ένα βράδυ κοιμήθηκε 8 ώρες με μόνο 40ml.

:shock: Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Έχετε καμιά ιδέα πως να την κάνω να το ξεπεράσει;

 

Τα αντιαναγωγικά κάνουν κουμούλες αν τα συνδιάσεις με πολύ ζεστό νερό!Και εγώ στην αρχή έτσι έκανα και γιατι έπηζε πάρα πολύ άνοιξα μεγάλες τρύπες. έλα μου όμως που πνιγόταν γιατί έπεφτε πολύ γάλα!Έκει να δεις χαμός στο φαγητό. Είχα πάντα μαζί μου γάζες αποστειρωμένες να ξεβουλώνω τις ποιπίλες!Έτσι και εγώ πήρα καινούριες πιπίλες τις άνοιξα ελάχιστα και έμαθα τελικά τη σωστή θερμοκρασία του νερού!Το νερό όπως σου είχα πει πρέπει να είναι χλιαρό!Προσπάθησε και θα δεις. Το γράφει΄πάνω και στο κουτί από το γάλα. Good luck!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα , θα ηθελα να ρωτησω ποιάς εταιρείας ειναι το γαλά S26 ;

το συστησαν στην αδερφή μου πάντως (που γεννάει σε 1 μηνα περίπου) σαν το καλύτερο γάλα νεας γενιάς ... :roll:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας παιδίατρος που είναι πολύ σχολαστικός το συστήνει ανεπιφύλακτα.Μάλιστα μιας φίλης μου το παιδί που έιναι τώρα 18 μηνών πίνει ακόμα αυτό το γάλα.Αν πάντως θέλεις την γνώμη μου όλα τα γάλατα είναι σχεδόν τα ίδια.Εγώ στην δικιά μου όταν σταμάτησα να θηλάζω της έδωσα το γάλα που έπινε στην κλινική και του το είπα.Δεν μου είπε να το αλλάξω αλλά φυσικά δεν του άρεσε που προτίμησα κάποιο άλλο γάλα από αυτό που σύστηνε.Ο κάθε γιατρός δυστυχώς ή ευτυχώς έχει κάποια πρότυπα και τα ακολουθεί.Δεν σημαίνει όμως αυτό ότι μόνο αυτά που λέει είναι τα σωστά.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Λινούλα σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου.

Το περίεργο είναι πως δεν το συστησε παιδιάτρος ή φαρμακοποιός αλλά άλλος επαγγελματίας σχετικός με τον χώρο.

και πάλι ευχαριστώ :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, σήμερα ξεκινήσαμε και εμείς το γάλα αυτό λόγω δυσκοιλιότητας... αλλά παρατήρησα οτι τα κακάκια του ήταν πράσινα... :shock::?:? Είναι πρόβλημα αυτό??? Το είχε κανένα άλλο παιδάκι???

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι φταιει το γαλα για τα πρασινα κακακια...

 

οπως σου ειπα ομως και πριν... μην σε ανησυχουν, δεν ειναι τιποτα! το περασαμε κι εμεις και επειδη με φρικαρε οταν το ειδα, το εψαξα... η γιατρος μου,μου ειπε οτι ειναι ελαφρια ιωση που εκδηλωνεται ετσι...

 

αν θηλαζες θα σημαινε οτι κατι παει λαθος με το τροπο που θηλαζεις νομιζω, αλλα εσενα δε σε απασχολει αυτο...

 

ρωτα και τη γιατρο σας, αλλα μη στεναχωριεσαι!! σου λεω, εμας τα κακακια μας τη περασμενη βδομαδα ηταν σημαια του ΠΑΣΟΚ!!! :lol::lol: κρατησε 3 μερες και περασε

Link to comment
Share on other sites

Εμας αυτο το γαλα μας το προτεινε η γιατρος για καλο αντιαναγωγικο αλλα το δικο μου παιδι το επινε με μιση καρδια....

 

Γιναμε ελαφρως δυσκοιλιοι , πολυ σφιχτα κακα και οντως και σε μας αρκετα πρασινα , οι γουλιες δεν διορθωθηκαν ουτε στο ελαχιστο και απο γευση ουτε να το δει συν τοις αλλοις οτι το γαλα δεν διαλυοταν καλα...

 

κοντεψα να εξαντλησω την λιστα με τα αντιαναγωγικα γαλατα αλλα ευτυχως βρηκαμε αυτο που μας ταιριαζε..

 

πινουμε almiron ar..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...