Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρη αποκόλληση


Recommended Posts

θα σου συνιστούσα να μην πολυανησυχείς.. Συγγενικό μου πρόσωπο και τις δύο εγκυμοσύνες (φυσιολογικές συλλήψεις) τις πέρασε τους πρώτους μήνες στο κρεβάτι λόγω αποκολλήσεων με πολλή επιμονή και utrogestan και τα μωρά γεννήθηκαν μια χαρά!!! Συζήτα με το γιατρό αου μήπως πρέπει να σου δώσει κάποιο σιρόπι για τη λειτουργία του εντέρου, διότι η πολλή ξάπλα το αποσυντονίζει...

 

Πιστεύεις ότι ήταν τυχαίο το αποτέλεσμα ή αυτό το κέντρο είχε κάτι το ξεχωριστό, ή απλώς αξιοποίησε τα στοιχεία που είχαν προκύψει από τις προηγούμενες αποτυχίες?

Όσο για την ενότητα που απαιτείται στο ζευγαρι χτύπησες φλέβα μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω είχα πάθει αποκόλληση στην 9 εβδομάδα κατευθείαν με κόκκινο αίμα και πιγματα μεγέθους παλάμης αμέσως μετα την επίσκεψη που είχα στον γιατρο εκει όλα καλα και στον γυρισμο στα 200 μέτρα απο το Σπιτι μου πλημμύρισα νόμιζα ήταν ουρά αλλα οταν έβαλα το φως τρελαθηκα πήρα τον γιατρο και μου είπε να πάω στα επείγοντα έτσι νοσηλευτηκα μια εβδομάδα . Βέβαια είχα πολλές Αποκόλλησεις μεχρι την Β επιπέδου όπου έφτασα εκει με το να ειμαι στο κρεβάτι η καναπέ και utrogestan καθολου σεξουαλικη επαφή . Στην Β επιπέδου δεν υπήρξε καθολου αποκόλληση και έτσι ο γιατρός μου μου χορήγησε υπαρινες την inoxep 0,35 προληπτικά και έτσι έφτασα σημερα 38 εβδομάδων και γένναω Κυριακή σημερα με καισαρικη λόγω προηγούμενων . Ξεκουρασω πολυ μην αγχωνεσαι και να εχει πίστη . Εμένα βοήθησε πολυ Παναγία κάθε μέρα προσεύχομαι !

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα πάθει αποκόλληση στην 9 εβδομάδα κατευθείαν με κόκκινο αίμα και πιγματα μεγέθους παλάμης αμέσως μετα την επίσκεψη που είχα στον γιατρο εκει όλα καλα και στον γυρισμο στα 200 μέτρα απο το Σπιτι μου πλημμύρισα νόμιζα ήταν ουρά αλλα οταν έβαλα το φως τρελαθηκα πήρα τον γιατρο και μου είπε να πάω στα επείγοντα έτσι νοσηλευτηκα μια εβδομάδα . Βέβαια είχα πολλές Αποκόλλησεις μεχρι την Β επιπέδου όπου έφτασα εκει με το να ειμαι στο κρεβάτι η καναπέ και utrogestan καθολου σεξουαλικη επαφή . Στην Β επιπέδου δεν υπήρξε καθολου αποκόλληση και έτσι ο γιατρός μου μου χορήγησε υπαρινες την inoxep 0,35 προληπτικά και έτσι έφτασα σημερα 38 εβδομάδων και γένναω Κυριακή σημερα με καισαρικη λόγω προηγούμενων . Ξεκουρασω πολυ μην αγχωνεσαι και να εχει πίστη . Εμένα βοήθησε πολυ Παναγία κάθε μέρα προσεύχομαι !
Olitska καλη λευτερια και καλως να δεχτειτε το μωρακι σας στη ζωη σας!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα πάθει αποκόλληση στην 9 εβδομάδα κατευθείαν με κόκκινο αίμα και πιγματα μεγέθους παλάμης αμέσως μετα την επίσκεψη που είχα στον γιατρο εκει όλα καλα και στον γυρισμο στα 200 μέτρα απο το Σπιτι μου πλημμύρισα νόμιζα ήταν ουρά αλλα οταν έβαλα το φως τρελαθηκα πήρα τον γιατρο και μου είπε να πάω στα επείγοντα έτσι νοσηλευτηκα μια εβδομάδα . Βέβαια είχα πολλές Αποκόλλησεις μεχρι την Β επιπέδου όπου έφτασα εκει με το να ειμαι στο κρεβάτι η καναπέ και utrogestan καθολου σεξουαλικη επαφή . Στην Β επιπέδου δεν υπήρξε καθολου αποκόλληση και έτσι ο γιατρός μου μου χορήγησε υπαρινες την inoxep 0,35 προληπτικά και έτσι έφτασα σημερα 38 εβδομάδων και γένναω Κυριακή σημερα με καισαρικη λόγω προηγούμενων . Ξεκουρασω πολυ μην αγχωνεσαι και να εχει πίστη . Εμένα βοήθησε πολυ Παναγία κάθε μέρα προσεύχομαι !

 

Χαίρομαι για την πίστη σου. Με το καλό κι όλα να σας πάνε κατ' ευχήν.

Link to comment
Share on other sites

θα σου συνιστούσα να μην πολυανησυχείς.. Συγγενικό μου πρόσωπο και τις δύο εγκυμοσύνες (φυσιολογικές συλλήψεις) τις πέρασε τους πρώτους μήνες στο κρεβάτι λόγω αποκολλήσεων με πολλή επιμονή και utrogestan και τα μωρά γεννήθηκαν μια χαρά!!! Συζήτα με το γιατρό αου μήπως πρέπει να σου δώσει κάποιο σιρόπι για τη λειτουργία του εντέρου, διότι η πολλή ξάπλα το αποσυντονίζει...

 

Πιστεύεις ότι ήταν τυχαίο το αποτέλεσμα ή αυτό το κέντρο είχε κάτι το ξεχωριστό, ή απλώς αξιοποίησε τα στοιχεία που είχαν προκύψει από τις προηγούμενες αποτυχίες?

Όσο για την ενότητα που απαιτείται στο ζευγαρι χτύπησες φλέβα μου!!!!!

 

Νομίζω ότι αυτή τη φορά ήταν πιο συντονισμένες οι προσπάθειες και είχα και πολύ πιο προσεκτικό γιατρό. Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες να σου στείλω μήνυμα. Καλημέρα και σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Δελφινόσημη!!! Σήμερα είναι καλύτερα τα πράγματα? πιστεύω όλα θα πάνε καλά.....

 

σε παρακαλώ , στείλε μου μήνυμα, σου είμαι ήδη ευγνώμων.

 

Σου έστειλα.

Link to comment
Share on other sites

Δελφινόσημη, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Τον γιατρό τον μαντεύω (ο πρωην δικός μου). Εχω καλή εντυπωση για τον συγκεκριμενο παρόλο που δεν πετυχα εκει.

 

Οσο για την αποκόλληση: λίγο ρόλο, κατ' εμε, παιζει η ξεκουραση. Συνήθως το λίγο αιματακι, ιδιαιτερα το καφετί είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα, όπως σου είπε ο γιατρός σου. Το είχα σε όλη τη διάρκεια του 1ου τριμήνου όσο έπαιρνα ουτροζεσταν. Μετα σταματησε. Τωρα είμαι στον 4ο και ευτυχως, παρόλο που έκανα καθημερινα μπανια,και διαδρομες στις διακοπές όλα καλα.

 

Αυτό που μου έχει κανει εντύπωση επειδη έχω κανει και γω εκει 2 προσπαθειες είναι τα πολλα φαρμακα που δίνουν στο Γενεσις, άνευ λόγου και αιτίας κατ΄ εμε. Στην πρώτη από τις δυο μου είχαν δωσει 12 σικλακουρ και 15 ουτροζεσταν!!!!!!Εννοείται δεν τα πήρα γιατι θεωρησα υπερβολικό το νουμερο. Τωρα στην τελευταια την επιτυχημενη σε άλλο κεντρο πηρα μονο 1 σικλακουρ, καθολου αντιπηκτικες, καθολου ασπιρινη, ελαχιστη κορτιζονη και μονο 6 ουτρο που τα μειωσα μετα την 7η εβδομαδα και η χοριακή μου ήταν πολυ ψηλή. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μας φαρμακωνουν τοσο χωρις λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δελφινόσημη, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Τον γιατρό τον μαντεύω (ο πρωην δικός μου). Εχω καλή εντυπωση για τον συγκεκριμενο παρόλο που δεν πετυχα εκει.

 

Οσο για την αποκόλληση: λίγο ρόλο, κατ' εμε, παιζει η ξεκουραση. Συνήθως το λίγο αιματακι, ιδιαιτερα το καφετί είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα, όπως σου είπε ο γιατρός σου. Το είχα σε όλη τη διάρκεια του 1ου τριμήνου όσο έπαιρνα ουτροζεσταν. Μετα σταματησε. Τωρα είμαι στον 4ο και ευτυχως, παρόλο που έκανα καθημερινα μπανια,και διαδρομες στις διακοπές όλα καλα.

 

Αυτό που μου έχει κανει εντύπωση επειδη έχω κανει και γω εκει 2 προσπαθειες είναι τα πολλα φαρμακα που δίνουν στο Γενεσις, άνευ λόγου και αιτίας κατ΄ εμε. Στην πρώτη από τις δυο μου είχαν δωσει 12 σικλακουρ και 15 ουτροζεσταν!!!!!!Εννοείται δεν τα πήρα γιατι θεωρησα υπερβολικό το νουμερο. Τωρα στην τελευταια την επιτυχημενη σε άλλο κεντρο πηρα μονο 1 σικλακουρ, καθολου αντιπηκτικες, καθολου ασπιρινη, ελαχιστη κορτιζονη και μονο 6 ουτρο που τα μειωσα μετα την 7η εβδομαδα και η χοριακή μου ήταν πολυ ψηλή. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μας φαρμακωνουν τοσο χωρις λόγο.

 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες γιατί κι εγώ έχω σοκαριστεί. Παίρνω ό,τι έπαιρνες. 15 utrogestan και 6 cyclacur ημερησίως, συν αντιπηκτικές, συν glucophage. Έκανα προχτές εξέταση προγεστερόνης και μου βγήκε 568, περισσότερο ακόμα κι από το ανώτατο όριο του τρίτου τριμήνου. Ρώτησα τον γιατρό αν πρέπει να συνεχίσω έτσι και μου είπε "ναι, είμαστε μια χαρά..."

Τι να πω, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν συμφωνώ καθόλου με όλο αυτό το φαρμακομανι. Ενώ είναι καλό κεντρο στο θέμα αυτό μου τα χαλάει. Εγώ από τα 12 ουτρό που έπαιρνα εκεί, το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό και στο τέλος κατέληξα με μια οξεία κολπιτιδα.

 

Όταν παίρνεις 30 χάπια την ημερα, πες μου που να βρεις την καλή ψυχολογία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια είμαι ακριβώς 10 εβδομάδων . Λοιπόν είχα μια μικρή αποκόλληση σάκου 1,5 εκατοστού! Μου είπε ο γιατρός να κάτσω μια εβδομάδα ξαπλα, μου χορήγησε utrogestan κάθε 6 ώρες! Πήγα λοιπόν μετά από μια εβδομάδα και είχε απορροφηθει η αποκόλληση! Η ερωτηση μου είναι,  υπάρχει περίπτωση να ξανά πάθω; αποκόλληση; να σημειώσω ότι παίρνω ακόμα τα utrogestan σίδηρο μαγνήσιο φολλικο οξύ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ζωη1992 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι ακριβώς 10 εβδομάδων . Λοιπόν είχα μια μικρή αποκόλληση σάκου 1,5 εκατοστού! Μου είπε ο γιατρός να κάτσω μια εβδομάδα ξαπλα, μου χορήγησε utrogestan κάθε 6 ώρες! Πήγα λοιπόν μετά από μια εβδομάδα και είχε απορροφηθει η αποκόλληση! Η ερωτηση μου είναι,  υπάρχει περίπτωση να ξανά πάθω; αποκόλληση; να σημειώσω ότι παίρνω ακόμα τα utrogestan σίδηρο μαγνήσιο φολλικο οξύ! 

εαν προσεχεις ξεκουραζεσε πολυ δεν σηκωνεις βαρη δεν ανεβοκατεβαινεις σκαλια περπατας πολυ το πιο πιθανο ειναι να μην ξαναπαθεις. 

στην αρχη ειναι λιγο πιο ευαισθητο το συστημα στις αποκολλησεις μετα δεν ειναι τοσο συχνο κ με την καταλληλη προσοχη το πιο πιθανο να μην ξανασυμβει. 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αποκόλληση σακου απο την 5η εβδομάδα με αιματωμα. Utrogestan, ξάπλα  και βλέπουμε μου ειχε πει ο γιατρός.Οχι ομως ακινητοποιηση, δηλαδη μεσα στο σπίτι μπορούσα να κινηθώ κ να κανω ένα μπάνιο. Προσεχα παρα πολύ μέχρι να γεννησω. Better safe than sorry. Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2013 at 6:41 ΠΜ, Δελφινόσημη είπε:

Την Πέμπτη να σου πάλι τα καφέ. Λέω "ας ξαπλώσω". Μετά από λίγο κόβονται. Πριν λίγο πήγα τουαλέτα (που έχω φτάσει να τρέμω να πάω) και να σου πάλι τα καφέ. Τι γίνεται; Να μείνω ξαπλωμένη; Είναι αρχή αποβολής; Είναι αποκόλληση ή είναι σπασμένο αγγείο; Κι αν είναι αποκόλληση, με το να είμαι ξαπλωμένη θα φτιάξει ή παραμυθιάζομαι; Τι πρέπει να κάνω; Αν καμία κοπέλα έχει περάσει κάτι αντίστοιχο και ξέρει, θα παρακαλούσα να με διαφωτίσει.

 

Καλή η ξεκούραση, αλλά αυτό με το αίμα που έρχεται όταν σηκωνόμαστε και σταματάει όταν ξαπλώνουμε, είναι απλά ότι μαζεύεται στον κόλπο όσο είμαστε ξαπλωμένες και πέφτει όλο μαζί όταν σηκωνόμαστε. Στην ουσία, δηλαδή, δεν σταματάει ποτέ, αλλά τρέχει λίγο-λίγο από τη μήτρα (μαία μου τα έχει πει αυτά). Μερικές φορές, δεν είναι καν από τη μήτρα, αλλά από τον κόλπο, που υπεραιμεί κι αυτός και με τις κινήσεις σπάει κανένα αγγείο.

Ξεκούραση αλλά χωρίς υπερβολές, (όχι όλη μέρα ξάπλα, αν δεν το έχει πει ο γιατρός), αυτή είναι η γνώμη μου. Αν δεν κάνουμε τίποτα υπερβολικό, δεν θα αποβάλλουμε αν δεν υπάρχει άλλος λόγος.

Επεξεργάστηκαν by Δρυάδα
 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας γιατί είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη και έχω αγχωθεί..ειμαι στην 11 εβδομαδα στην αρχή της κύησης είχα δει λίγα καφέ υγρά αλλά μετά με τα utrogestan που μου έδωσε ο γιατρός σταμάτησαν και ήταν όλα φυσιολογικά πηγαινα στη δουλεια μου και ολα καλα..Εντομεταξυ δεν είχα ούτε εμετούς ούτε τπτ...Σημερα πηγα για να με δει και να κανονισουμε για την Αυχενική διαφάνεια κ στον υπέρηχο που του ζήτησα να μου κάνει γιατί είμαι αγχωμένη γενικά να δω αν όλα ειναι καλά είδε ότι έχω λίγη αποκόλληση το οποίο μου είπε ότι μπορεί να είναι κ τυχαίο εύρημα να ξεκουραστώ και να το ξαναδούμε την επόμενη εβδομάδα. εντομεταξυ δεν έχω δει ούτε αιμα ούτε τπτ απλά έχω ορισμένες στιγμές πονάκια στην κοιλιά..έχω αγχωθεί πάρα πολύ μήπως και πάει κάτι στραβά και δεν ξέρω τι να κάνω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/10/2019 at 10:50 ΜΜ, Froso Mos είπε:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας γιατί είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη και έχω αγχωθεί..ειμαι στην 11 εβδομαδα στην αρχή της κύησης είχα δει λίγα καφέ υγρά αλλά μετά με τα utrogestan που μου έδωσε ο γιατρός σταμάτησαν και ήταν όλα φυσιολογικά πηγαινα στη δουλεια μου και ολα καλα..Εντομεταξυ δεν είχα ούτε εμετούς ούτε τπτ...Σημερα πηγα για να με δει και να κανονισουμε για την Αυχενική διαφάνεια κ στον υπέρηχο που του ζήτησα να μου κάνει γιατί είμαι αγχωμένη γενικά να δω αν όλα ειναι καλά είδε ότι έχω λίγη αποκόλληση το οποίο μου είπε ότι μπορεί να είναι κ τυχαίο εύρημα να ξεκουραστώ και να το ξαναδούμε την επόμενη εβδομάδα. εντομεταξυ δεν έχω δει ούτε αιμα ούτε τπτ απλά έχω ορισμένες στιγμές πονάκια στην κοιλιά..έχω αγχωθεί πάρα πολύ μήπως και πάει κάτι στραβά και δεν ξέρω τι να κάνω....

Καλησπέρα!!!Και γω είχα μεγάλη αποκόλληση πλακούντα 13 εβδομάδων...είχα στην αρχή καφέ μέχρι την 7η βδομάδα και πολλές κράμπες...Η συνέχεια ήταν η αποκόλληση!Εγώ είχα αιμορραγία όταν την έπαθα...Δεν το έχω ξανακούσει να μην έχεις αίμα στην αποκόλληση, πάνω σε αυτό δεν γνωρίζω...εννοείτε πως η ξεκούραση βοηθάει και βοηθάει πολύ...Εγώ έμεινα 1μιση μήνα στο κρεβάτι,μόνο για τουαλέτα σηκωνομουν ..εύχομαι να είναι περαστικό και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 17/12/2008 at 3:30 ΠΜ, elenik είπε:

Και εγω στο 1ο ειχα αποκοληση. Ειναι πολυ συχνο φαινομενο. Απλα ΞΑΠΛΑ . Το κανεις για το μωρο σου. Ολα θα πανε μια χαρα. :D

Καλησπερα και απο μενα ειμαι στη 10η εβδομαδα ειχα δει λιγες κηλιδες 1η ιανουαριου. Σήμερα είχα αιμορραγία με βλεννα . Η γιατρος μου ,μου εδωσε ustrogestan κ μαγησιο με αναλ ο για στην πρωτη περίπτωση επι 3 και επι 2 το μαγνησιο ημερησιως. Έχω αγχωθει . Τωρα ειμαι στη κλινικη. Ηθελα να το μοιραστώ μαζι σας!!! Ελπιζω ολα να πανε καλά!!!!! Καλη Χρονια σε ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Demy !!! είπε:

Καλησπερα και απο μενα ειμαι στη 10η εβδομαδα ειχα δει λιγες κηλιδες 1η ιανουαριου. Σήμερα είχα αιμορραγία με βλεννα . Η γιατρος μου ,μου εδωσε ustrogestan κ μαγησιο με αναλ ο για στην πρωτη περίπτωση επι 3 και επι 2 το μαγνησιο ημερησιως. Έχω αγχωθει . Τωρα ειμαι στη κλινικη. Ηθελα να το μοιραστώ μαζι σας!!! Ελπιζω ολα να πανε καλά!!!!! Καλη Χρονια σε ολους!!!

Όλα να πάνε καλά κορίτσι μου, πάντως να ξέρεις ότι πολλές κοπέλες έχουν αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο στην εγκυμοσύνη κ εν τέλει πήγαν όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...