Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όλα για βάφτιση στη Θεσσαλονίκη


Σοφία Τ.

Recommended Posts

Εδω λεω να βαλουμε εμεις οι Θεσσαλονικιες οτι ξέρουμε και δεν ξερουμε απο μαγαζια στη Θεσσαλονικη που έχουν κανουν με βαφτιση για να μην ψαχνουμε στις τοοοσες συζητησεις που εχουν γινει για Αθηνα.Κι ετσι ισως διευκολυνθουν και οι υπολοιπες Βορειοελλαδιτισσες.Λοιπον κανω την αρχη (οτι γραφω αφορα λιανικη αλλα σε μερικες περιπτωσεις οι τιμες ειναι χοντρικης):

 

ΚΟΥΦΕΤΑ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗ

 

Εν καρπω (Βασ.Ηρακλειου και Π.Μελα) - Τσουχτερες οι τιμες!

Nuοva Vita (Μαργαροπουλου 20-οπισθεν Ν.Σ.) - Προς το παρον ξερω οτι εχει αλλα δεν ξερω τιμες

 

ΚΟΥΤΙΑ-ΚΟΡΔΕΛΕΣ-ΤΟΥΛΙΑ

 

Το πακετο (Μοργκενταου) - Ακριβουτσικο

 

ΚΟΡΔΕΛΕΣ-ΤΟΥΛΙΑ-ΧΑΝΤΡΕΣ-ΠΟΥΓΚΙΑ

 

Μαριαννα (Βενιζελου) - Τιμες χοντρικης

Γκογκας (Λουλουδαδικα) - Ποικιλια αλλα οχι πολυ χαμηλες τιμες

Nuοva Vita (Μαργαροπουλου 20-οπισθεν Ν.Σ.) - Προς το παρον ξερω οτι εχει αλλα δεν ξερω τιμες

 

ΧΑΝΤΡΕΣ-ΚΟΥΜΠΩΜΑΤΑ-ΚΡΙΚΟΙ ΜΠΡΕΛΟΚ κ.α.

 

Χαντρες του κοσμου (Μπεζεστενι) - Τιμες χοντρικης και λιανικης

 

ΚΑΣΠΩ-ΚΕΡΙΑ

 

Jumbo Ωραιοκαστρου - Κλασσικη αξια

ΙΚΕΑ - Ομοιως

 

 

Αυτα προς το παρον.Συμπληρωνω τη λιστα με καθε νεα ανακαλυψη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 718
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΜΠΡΑΒΟ πολύ χρήσιμα όλα αυτά.

Μήπως έχεις όμως και διευθύνσεις για έτοιμα προσκλητήρια, μπομπονιέρες κτλ. για εμάς που δεν είμαστε και τόσο προκομένες και δεν μπορούμε να τα φτιάξουμε μόνες μας?

Link to comment
Share on other sites

Ξερω (απο internet) πολλα μαγαζια που κανουν προσκλητηρια και μπομπονιερες αλλα ειναι κριμα να δωσεις οσα σου ζητουν για να παρεις κατι που ανετα θα εφτιαχνες μονη σου (μηπως θες να σου τα φτιαξω εγω που πιανει το χερι μου και μου αρεσει κιολας?).Παντως θα επανελθω με περισσοτερα...Αντε κοριτσια,δωστε κι εσεις καμια πληροφορια...

Link to comment
Share on other sites

Μπομπονιέρες είχα πάρει για το γάμο από μια βιοτεχνία στο κέντρο,μεσα σ'ένα στενάκι κάθετα στην Ι.Δραγούμη.

Έχουν όλα τα υλικά και στις φτιάχνουν όπως θέλεις!Το δικό μου σχέδιο δεν υπήρχε,το είχα ζητήσει όπως το φαντάστηκα και τελικά τις κάναν πάρα πολύ ωραίες και οικονομικές.Διεύθυνση δεν θυμάμαι, έχω όμως το τηλέφωνο.Επιτρέπεται όμως να το γράψω???

Αν θέλετε να το στείλω σε όποια ενδιαφέρεται με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Στο ιδιόραμα ή κοζα στην Ελ. Βενιζέλου στη Καλαμαρια έχει υπέροχα πράγματα. Από προσκλητήρια μπομπονιέρες ρούχα κουτια λαμπάδες μέχρι και κετερινγκ αναλαμβάνουν.

Όλα τα πράγματα τους είναι τέλεια.

Οι τιμές ????????????? Ακριβούτσικα εως εξωφρενικά ...πανακριβα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει και το Cover Pack στη Θέρμη, απέναντι από τα νεκροταφεία.Τιμές χονδρικής.Έχει τα πάντα για μπομπονιέρες, λαμπάδες (για να φτιάξεις, π.χ. μεταλλικές βάσεις, κεριά κ.α.) τούλια, κορδέλες, γυάλες, διακοσμητικά, φανάρια και άλλα πολλά.Το μόνο πρόβλημα είναι οτι πρέπει να έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ.Έστω και κάποιου γνωστου σου!!

Πάντως για το γάμο μου και για τη βαφτιση του μικρού μου τα πήρα όλα απο κει.Στο γάμο όλοι ξετρελάθηκαν με το γούστο μου.Που να ξεραν!Για τη βάφτιση θα δείξει...

TUjB.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο...

Αν τα πάρω όλα από κει και τα φτιάξω μόνη μου, τι θα πρωτοκάνω εκείνη τη μέρα, να ετοιμασαστώ ? να ετοιμάσω το παιδί? να έχω οκ το σπίτι? ή να έχω το μυαλό μου να πάω τα πράγματα στην εκκλησία να τα στήσω κτλ??? :?:

Αν τα αναλάβει μια εταιρία δεν θα έχω άγχος γι'αυτό.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Η εταιρίες ζητάνε πολλά λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο...

Αν τα πάρω όλα από κει και τα φτιάξω μόνη μου, τι θα πρωτοκάνω εκείνη τη μέρα, να ετοιμασαστώ ? να ετοιμάσω το παιδί? να έχω οκ το σπίτι? ή να έχω το μυαλό μου να πάω τα πράγματα στην εκκλησία να τα στήσω κτλ??? :?:

Αν τα αναλάβει μια εταιρία δεν θα έχω άγχος γι'αυτό.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Η εταιρίες ζητάνε πολλά λεφτα?

 

Μπορείς να βρεις σε διάφορες τιμές από εταιρείες.Το μόνο σίγουρο είναι οτι αν τα κάνεις μόνη σου θα γλυτώσεις τουλάχιστο τα μισά λεφτά!

Προσωπικά, η βάφτιση είναι στις 3 Μαΐου και έχω ήδη ετοιμάσει τις μπομπονιέρες και τις παιδικές.Αγόρασα τα είδη για το στολισμό του τραπεζιού με τις μπομπονιέρες και για το τραπέζι που θα αλλάξει το παιδί.Τη μέρα εκείνη έχω αναθέσει σε φίλες μου να τα πάνε στην εκκλησία και να τα στήσουν, καθώς και για τη μεταφορά του στολισμού μετά στη δεξίωση.Εκείνη τη μέρα εγώ, (όπως θα πρέπει και κάθε άλλη μαμά) θα ασχοληθώ μόνο με μένα και με το παιδί μου!

TUjB.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλημέρα,

γνωρίζει κάποια να μου πει πού μπορώ να βρω κουφετάκια smarties και πόσο πάει το κιλό για να βάλω στις μπουμπουνιέρες?????

 

Πόσα θέλεις και για πότε? ο χατζηγιαννάκης τα έχει 6.50 το κιλο +φπα. Αν θέλεις μπορώ να σου παραγγείλω και να σου τα φέρω. Κατεβαίνω συχνά Θεσσαλονίκη.

.png
Link to comment
Share on other sites

αν θελέτε βαζακια για γλυκο κουταλιου στην Κατουνη εχει 70 λεπτα το βαζακι με το κουταλακι

 

Που είναι αυτό? Μένει ο θείος μου Θεσσαλονίκη και με ενδιαφέρει...

Αν είναι να του πω να μου στείλει στην Αθήνα γιατί εδώ έχουν 0,89 το ένα.

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

αγ.μηνα και κατουνη 0,50 το βαζακι 100μλ και 0,20 το κουταλακι το γλυκο γυρω στα 6 ευρω το κερασι καλη τιμη σε ετοιμα βαζακια εχει κια ο παπαγεωργιου στην αγ.μηνα αλλα εχει και χυμα γλυκο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγ.μηνα και κατουνη 0,50 το βαζακι 100μλ και 0,20 το κουταλακι το γλυκο γυρω στα 6 ευρω το κερασι καλη τιμη σε ετοιμα βαζακια εχει κια ο παπαγεωργιου στην αγ.μηνα αλλα εχει και χυμα γλυκο

Που είναι η Κατούνη? μετά τη βενιζέλου? Πως πάμε από Τσιμισκή? Πως λένε το μαγαζί? Και τελευταία ερώτηση: 6 ευρώ το κιλό το γλυκό?

Ούτε εξετάσεις να έγραφες δεν θα είχες τόσες ερωτήσεις!!!Sorry :roll:

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεστε για βαζακια με γλυκό κουταλιού μπορειτε να παραγγειλετε on-line απο την συνταγη της γιαγιας, http://www.sintagigiagias.gr

Εγω απο εκει τα παραγγειλα, μου ηρθανε την προσυνεννοημενη ημερομηνια, σε σταθερη συσκευασια, πολυ ομορφα και το κυριοτερο πολυ νοστιμα. Πληρωνεις αντικαταβολη και ο κυριος που το εχει πολυ ευγενικος. (Βεβαια ολα αυτα ασχετα με το θεμα του τοπικ "Βαφτιση στη Θεσσαλονίκη" :D:D ).

Και για να ερθω στο θεμα του τοπικ,

μπομπονιέρες πηρα απο το "Συλλογο παιδιων με συνδρομο Down" , Καρανιβάλου 31, Κάτω Τούμπα, Tηλ.: 2310925000 και 2310940500, κα Αγγελική.

Γλιφυτζουρια πηρα απο το τζαμπο, μακρια στριφογυριστα. 0,50 Ευρω.

Τι αλλο , μμ τι αλλο (ωραια ιδεα για τοπικ για βαφτιση στη Θεσσαλονικη, ε να τα εχουμε όλα μαζεμενα).

Κατερινγκ έκανα απο το Χουτος Κατερινγκ, http://www.cateringhoutos.gr

μπουφες 13 ευρω το ατομο (χωρις ΦΠΑ).

 

Αυτα προς το παρον. Αν θυμηθω τιποτα αλλο θα επανερθω. :D

Link to comment
Share on other sites

Πηγα χτες στο Nuova Vita για να δω τι παιζει (ασχολουμαι ερασιτεχνικα με την κατασκευη προσκλητηριων,μπομπονιερων,διακοσμησεων κλπ).Το μονο για το οποιο μπορω να πω οτι με ικανοποιησε ειναι οτι εχει σε καλες τιμες το κιλο τα κουφετα του Χατζηγιαννακη (οχι όλα,τα απλα του αμυγδαλου και αυτα με τις γευσεις) καθως και τα smarties.Κατα τα αλλα ειναι μια βιοτεχνια οπως οι υπολοιπες απο την οποια οποιος θελει μπορει απλα να παρει τα βασικα υλικα για να κανει μονος μπομπονιερες-αλλα μιλαμε για τις κλασσικες μπομπονιερες δηλ.κουπες,στικακια,κουμπαραδες και τετοια,που μαλλον εμενα δεν με καλυπτουν γιατι προτιμω τα πιο μοντερνα σχεδια...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια παρήγγειλα σατέν κορδέλα με τυπωμένο το όνομα του μπέμπη μας (μεταξωτυπία) για να τυλίξω τις μπομπονιέρες από την εταιρία Suxess στην Θέρμη. Πολύ ευγενικοί, επαγγελματίες και έχουν μεγάλη ποικιλία επίσης από διάφορες κορδέλες, σακούλες, χαρτιά περιτυλίγματος και διακοσμητικά. τηλέφωνο : 2310-465028.

Επίσης για οτιδήποτε έχεις σχέση με γάμο και βάφτιση προτείνω την εταιρία Κυρκιλή (κα. Λούλα), είναι στην Βούλγαρη, είναι ευγενική, συννενοήσιμη και έχει και ανθοπωλείο στην Καλαμαριά, οπότε αναλαμβάνει τα πάντα, εκτός από βαφτιστικά ρούχα. τηλέφωνο επικοινωνίας : 2310- 328505.

Link to comment
Share on other sites

η κατουνη ειναι καθετη στην Αγ ΜΗΝΑ περιπου θα σου στοιχισει 1,50 το βαζακι. Οσο για μαγαζι εμεις κλεισαμε στην Κρηνη 15 ευρω το ατομο με τα ποτα :D πιστευω οτι ειναι καλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, έχει πάρει πουθενά το μάτι σας τέτοια γαλάζια γλειφιτζούρια όπως αυτά που πήραν τα κορίτσια από την Αθήνα;

 

asteraki, πήγες εκεί και την παρήγγειλες; Πού ακριβώς είναι; Θέλουν ΑΦΜ ;

Link to comment
Share on other sites

kerasaki1, για τα γλειφυτζούρια υπάρχει στην γέφυρα της Βούλγαρη ένα κατάστημα που κάνει 3D τούρτες και πολλά άλλα γλυκίσματα, κάνει και γλειφυτζούρια σε ότι χρώμα θέλεις. Είναι στην ΑΔ.Κοραή 11, τηλέφωνο 2310-310914. Είναι λίγο ακριβούλικα όμως... ρώτα τιμές πρώτα απ΄όλα.

Για την κορδέλα πήγα εκεί για να διαλέξω το χρώμα. δεν θέλουν ΑΦΜ, είναι πολύ καλοί.

Link to comment
Share on other sites

LenaV αναφορικά με το μαγαζί που αναφέρεις (ιδιόραμα- Κόζα): στο γάμο μου είχαμε παραγγείλει προσκλητήρια από επαρχιακή πόλη που συνεργαζόταν με το συγκεκριμένο μαγαζί, τα προσκλητήρια πάρα πολύ ωραία μεν, δεν έφτασαν στα χέρια μας ποτέ δε: μας έλεγαν (από το προαναφερθέν μαγαζί) τις πιο απίθανες δικαιολογίες (το courrier τα έστειλε αλλού- υπήρχε πρόβλημα στο τελωνείο /γιατί ήταν εισαγόμενα/ και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς) τρείς εβδομάδες πριν το γάμο δεν είχα προσκλητήρια αναγκάστηκα να τα παραγγείλω άρον άρον αλλού. Το αποκορύφωμα ήταν ότι μία εβδομάδα πριν το γάμο μας πήραν τηλέφωνο ότι είναι έτοιμα- πήγαμε για πλάκα να δούμε τι θα γίνει- και πάλι μας φλόμωσαν στο ψέμα ότι τα προσκλητήρια είναι στην αποθήκη και είναι κλειδωμένη κλπ. ΜΑΚΡΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς το σύνολο των βαφτιστικών (ρούχο, παπούτσια, λαμπάδα, κουτί-σκαμνί, λαδόπανα, σετ καλλυντικών) το πήραμε από τις "Πηλομορφές" (τώρα θα αλλάξει όνομα σε Muguet) Αρχ.Μουσείου 25 υπεύθυνη κα Μαρία

πολύ ωραία πράγματα, τιμή 650?

αναλαμβάνει και θα μας κάνει και στολισμό, στήσιμο μπομπονιερών και γλυκών και τραπέζι για τα παιδάκια με ζαχαρωτά (αντί μπουμπουνιέρας) με άλλα 350? (για αυτά επέμενε η νονά μας και θα τα πληρώσει κιόλας οπότε...)

το καλό είναι ότι θα είναι αυτή εκεί (η Μαρία) και δε θα χρειαστεί ούτε να κουβαλήσουμε ούτε να προσέχουμε τα πράγματα κατά τη διάρκεια του μυστηρίου...

τα προσκλητήρια όμως τα έκανα μόνη μου στο corel με φωτογραφίες της μικρής και λουλούδια από το internet και βγήκε πολύ καλό (...λένε όλοι) και το τύπωσα στον Λαμπριανίδη στην Μητροπόλεως που κάνει γενικά ψηφιακές εκτυπώσεις και μου στοίχισαν τα 250 προσκλητήρια και τα 100 καρτελάκια ... 50?

τους φακέλους τους πήρα από το Diamant Ολύμπου με Βενιζέλου που είναι βιοτεχνία προσκλητηρίων και διαπίστωσα ότι προμηθεύουν σχεδόν όλα τα τυπογραφεία της πόλης μας και κάνουν και λιανική με καλύτερες τιμές

οι φάκελοι που πήρα είναι τετράγωνοι 15Χ15εκ. λαχανί και μου στοίχισαν 0,25?/τεμ.

από αυτούς πήρα και κάτι πλαστικές επίπεδες μαργαρίτες που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω στις μπουμπουνιέρες των μεγάλων και θα μου τις κάνει η Μαρία (από τις Πηλομορφές) με 1,20?/τεμ.

age.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, βαφτίζω την κουκλίτσα μου στις 31-08, και λέω αντί για γλυκό να βρω έναν παγωτατζή, από αυτούς με το ποδήλατο και την άσπρη στολή, για να δροσίσει τους καλεσμένους μας. Το έκανε καμιά στη Θεσσαλονίκη? Ξέρετε τιμές και που μπορώ να βρω κάτι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...