Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντισώματα


Recommended Posts

Καλημερα,

 

ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε κατι παραπανω σχετικα με τα αντισωματα των μωρων και πως μπορουν να αποκτησουν περισσοτερα. Εχω 2 μωρακια διδυμα 8 μηνων, δεν μου εχουν αρρωστησει ποτε, εκτος απο το ενα που επαθε ουρολοιμωξη 3 μηνων, αλλα θεωρηθηκε οτι ηταν εκ γεννετης(παλλινδρομηση ουρων). Μεχρι στιγμης λοιπον δεν μου εχουν αρρωστησει παρολο που τα πηγαινω σε κλειστους χωρους(super-markets κτλ) γιατι δεν εχω που να τα αφησω. Τηρω τους κανονες υγιεινης, χωρις να ειμαι υστερικη, γιατι ξερω οτι με το να βαζουν διαφορα πραγματα στο στομα τους (παιχνιδια που επεσαν κατω στο πατωμα του σπιτιου μου, οτι αποκτουν αντισωματα ετσι(οχι φυσικα σε εξωτερικους χωρους, μονο στο σπιτι μου) και γενικα οποιος συγγενης ειναι κρυωμενος δεν τα πλησιαζει. Τα κλασσικα δηλαδη, οχι τιποτα παραπανω. Ξερω οτι θα μου αρρωστησουν καποια στιγμη, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Απλως ηθελα συμβουλες να μαθω κατι παραπανω εαν γνωριζετε, απο τη δικη σας εμπειρια. Τη διατροφη τους επισης προσεχω οπως ολες οι μαμαδες, ακολουθω πιστα τις οδηγιες της παιδιατρου. Αυτα προς το παρον, περιμενω απαντησεις σας, ευχαριστω εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


zafiri, καλημερα.

Να σου ζησουν τα μωρακια σου.

Εχω ενα αγορακι 15 μηνων και δεν μου εχει αρρωστησει ποτε. Μονο μια φορα ειχε συναχι και αυτο μαλλον του το μετεδωσα εγω. Και εγω κανω ακριβως τα ιδια που κανεις και εσυ σχετικα με την καθαριοτητα και τα παιχνιδια απο το πατωμα του σπιτιου φυσικα. Αφου πηγαμε στον παιδιατρο για το check up στο χρονο και μας ειπε μπραβο που δεν αρρωστησαμε.

Τα μωρα σου πηγαινουν παιδικο σταθμο? Εμενα οχι και πιστευω πως ενας λογος που δεν αρρωσταινει ειναι αυτος.

Τι να πω ισως ειναι και στο παιδι, δηλαδη στον οργανισμο του παιδιου, να αρρωσταινει συχνα η οχι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

zafiri, καλημερα.

Να σου ζησουν τα μωρακια σου.

Εχω ενα αγορακι 15 μηνων και δεν μου εχει αρρωστησει ποτε. Μονο μια φορα ειχε συναχι και αυτο μαλλον του το μετεδωσα εγω. Και εγω κανω ακριβως τα ιδια που κανεις και εσυ σχετικα με την καθαριοτητα και τα παιχνιδια απο το πατωμα του σπιτιου φυσικα. Αφου πηγαμε στον παιδιατρο για το check up στο χρονο και μας ειπε μπραβο που δεν αρρωστησαμε.

Τα μωρα σου πηγαινουν παιδικο σταθμο? Εμενα οχι και πιστευω πως ενας λογος που δεν αρρωσταινει ειναι αυτος.

Τι να πω ισως ειναι και στο παιδι, δηλαδη στον οργανισμο του παιδιου, να αρρωσταινει συχνα η οχι.

 

Ευχαριστω για τις ευχες,

 

ετσι οπως τα λες πρεπει να ειναι!!! Στον οργανισμο του παιδιου μαλλον, ή ημουν τυχερη μεχρι στιγμης, αλλα θα ερθουν και οι ιωσεις μεσα στο προγραμμα ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αααα .... Να σας πω και εγω την δικη μου εμπειρια απο τις ιωσεις-αντισωματα. Σημερα ειμαστε 18 μηνων αλλα ο γολγοθας μας ξεκινησε οταν ειμασταν περιπου 11 μηνων. Ο μικρος λοιπον ξεκινησε να μου κανει πυρετους (39-40) το καλοκαιρι που μας περασε και ειμασταν σε διακοπες στην Ευβοια στο εξοχικο. Την πρωτη φορα η παιδιατρος μας ειπε ερεθισμενες αμυγδαλες και το αντιμετωπισαμε μονο με αντιπυρετικα. Ελα ομως που μετα απο 20 ημερες περιπου ξανα τα ιδια και μετα απο 20 ημερες ξανα τα ιδια και παει λεγοντας. Αρχισαμε να ανησυχουμε!! Ο μικρος ταλαιπωρουταν συνεχεια απο τους πυρετους και ακριβως καθε 20 ημερες!!!

Τελη Αυγουστου αποφασιζουμε με την παροτρυνση της παιδιατρου να κανουμε γενικες εξετασεις αιματος και ουρων. Οι εξετασεις πολυ καλες ολες και κανενα ιχνος ουρολοιμοξης. Καπως καθησυχαστηκαμε . Ελα ομως που το παιδι συνεχιζε να εχει προβλημα ... Τον Οκτωβριο και αφου εχουμε κανει αλλες 3 φορες πυρετο (ολοι προερχοντουσταν απο τις αμυγδαλες) του κανουμε παλι εξετασεις και αυτη την φορα εκτος απο αιματος και ουρων αλλα και ειδικες εξετασεις για το ανοσοποιητικο του. Περιτο να σασς πω οτι αρχισενε και περναγανε τα χειροτερα σεναρια απο το μυαλο μας (ασ μην πω περισσοτερα για το τι σκεφτομασταν) . Τελικα, οι απαντησεις των εξατασεων του ανοσοποιητικου ελυσαν το μυστηριο. ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΥΚΛΙΚΩΝ ΠΥΡΕΤΩΝ Για καποιο λογο η αμυνα του οργανισμου του ειναι λιγοτερη ισχυρη στις 20 ημερες . Δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα(ουτε ειναι κατι το ανησυχιτικο) παρα μονο να περιμενουμε να μεγαλωσει το παιδι μιας και γυρω στα 2 χρονια το φαινομενο αρχιζει να εξασθενει και τα πραγματα επανερχονται στο φυσιολογικο. Ηδη εχουμε δει βελτιωση και ειμαστε πολυ χαρουμενοι .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πω και εγώ την εμπειρία μου.

Όσο είσαστε μακριά από παιδικούς σταθμούς όλα θα είναι καλά.

Η Εύα μου από οκτώ μηνών ξεκίνησε παιδικό και τον πρώτο μήνα καταλήξαμε στο νοσοκομείο. Το ιστορικό της είναι λίγο ιδιαίτερο γιατί έχει εκ γενετής ένα νεφρό. Για αυτό και μεταφερθήκαμε εσπευσμένα στο νοσοκομείο για να σιγουρέψουμε το τι είχε. Τελικά από οκτώ μηνών μέχρι και 14 μηνών πόυ πήγαινε στο σχολείο ήταν ανα 20 ημέρες με ίωση.

Τελικά κατάφερα να την σταματήσω απο τον παιδικό και να την κρατήσω σπίτι. Τώρα δόξα τω θεω!! από τον Δεκέμβριο που σταματήσαμε είμαστε πολύ καλά.

Δεν έχει να κάνει τόσο αν πηγαίνεις σε κλειστούς χώρους, αλλά η συχνότητα και η επαφή, πράγμα που στους παιδικούς σταθμούς είναι αναπόφεκτο.

Κουράγιο κορίτσια, μόλις όμως πάνε σε σχολείο με άλλα παιδάκια να είσαστε σίγουρες ότι θα κολλήσουν, απλά θα είναι πιο μεγάλα και πιο συννενοήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

vasia αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την κόρη μου!σπό 1 χρονων και μέχρι τώρα που είναι 2.5 κάθε μήνα έχει αμυγδαλίτιδα.Ετοιμαζόμαστε για εγχείρηση τ.ωρα.Κι εμάς ο παιδίατρος για το ίδιο σύνδρομο μας μίλησε.Στείλε μου τις δικές σου απόψεισ για αυτό που μας βασανίζει!

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...