Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέλω να γίνω μαμά και δεν θέλει εκείνος


Recommended Posts

Γειά σας,είμαι 33 χρονών και συζώ με το αγόρι μου εδώ και 1 χρόνο. Είματε μαζί συνολικά 3 χρόνια. Πέρσι τον Μάρτιο μόλις μετακόμισα σπίτι του..μετά απο 15 μερες ακριβως εμεινα εγκυος..φρικαρα..δεν είχα ξαναφυγει απο το πατρικο μου ποτε και ενοιωθα πολυ εγκλωβισμενη με την ολη αλλαγη..ηθελα χρόνο να περασω την συγκατοικηση ξενοιαστη και να γνωρισω παραπανω αυτόν τον ανθρωπο τελος παντων.Αυτος πεταξε στ συννεφα μόλις εμαθε οτι ειμαι εγκυος και εκανε ονειρα...(δεν το περιμενα)..εγω ομως εκλαιγα συνεχεια κ ηθελα μονο να εξαφανιστω απο προσωπου γης..τελικα μετα απο 15 μερες κατεληξα να κανω εκτρωση. Δεχτηκε την αοφαση μου, διοτι μου ειπε οτι θα ειναι διπλα μου σε ο,τι κ αν αποφασισω..και να ξερω οτι αυτος το θελει παρα πολυ, αλλα αν δεν το θελω εγω δεν μπορει φυσικα να με πιεσει..τελικα αποφασισα λοιπον να το ριξω..οταν γυρισα σπιτι ενοιωσα απαισια..και για πολλους μηνες εκλαιγα κ ενοιωθα απιστευτα μετανοιωμενη..σε σημειο αυτοκτονιας..τελικα πορευτηκα καπως με τον καιρο.το θεμα ειναι οτι μετα την εκτρωση μου ανοιξε η πορτα της μητροτητας την οποια ποτε δεν ειχα ανοιξει..αρχισα πλεον να θελω σαν τρελλη να κανω ενα μωρακι..τα βλεπω στο δρομο με τις μαμαδες τους κ μου τρεχουν τα σαλια κ τα ζηλευω. το ειπα λοιπον στον συντροφο μου οτι τωρα θελω παιδι και νοιωθω ετοιμη..και ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ..ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΑΣΜΟΥΡΙΟΤΑΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ...ενοιωσα τελειως χαλι..καθομαι κ κλαιω ολη την ωρα,νοιωθω μιση κ κενη κ εχω κουραστει..εχω κουραστει απο την στασιμοτητα..μακαρι να με αρπαζε εκεινη στην στιγμη απο τα μαλλια στο μαιευτηριο κ να μη με αφηνε να το κανω..δεν ξερω ποιος?καποιος..ο συντροφος μου, καμια φιλη κατι...μετανοιωσα αφανταστα κ τωρα που εγω νοιωθω ετοιμη αυτος δεν θελει γιατι δεν ειναι σιγουρος λεει για την καινουρια του δουλεια κ δεν το σκεφτεται τωρα λεει..χωρις να διευκρινησει αν το σκεφτεται γενικα...κ τον ρωτησα"δηλαδη δεν θελεις ποτε να κανεις παιδι?για ξεκαθαρισε το μου αυτο σε παρακαλω.." κ μου λεει "δεν ειπα οτι δεν θελω ποτε..αλλα ειναι κατι το οποιο πραγματικα δεν σκεφτομαι καθολου".. απλα παγωσα ..κ αφησα την συζητηση.δεν του ξαναειπα τιποτα κ εδω κ 2 μερες μετα την συζητηση ειμαι ρακος.αυτα..καποια βοηθεια?? α! επισης και κατι αλλο..πριν 3 μηνες εσκασε και ο θυρεοειδης μου και μου ειπαν οτι εχω την νοσο graves..και παιρνω αρκετα φαρμακα...και εχω φοβηθει τοσο πολυ πως δνε θα καταφερω να κανω παιδι λογω αυτης της ασθενειας.ο γυναικολογος μου μου ειπε πως δεν θα εχω προβλημα αν ρυθμιστει αλλα εμενα με κυνηγανε οι φοβοι ολοι πλεον.! και συνεχεια το σκεφτομαι κ υποφερω, και ψανω στο νετ για τον θυρεοειδη και τις επιπτωσεις του στην γονιμοτητα και εχω λαλισει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι πολύ που χρειάστηκε να σκοτώσεις μια αθώα ψυχούλα για να καταλάβεις ότι τελικά ήθελες ένα παιδάκι. Δυστυχώς όμως ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω, οπότε δεν έχει νόημα να συζητήσουμε περαιτέρω επ' αυτού. Ας έρθουμε στο τώρα λοιπόν. Ο ερχομός ενός παιδιού φέρνει τεράστιες αλλαγές στη ζωή του ζευγαριού, οπότε η απόφαση θα πρέπει να είναι κοινή και κατόποιν ώριμης σκέψης. Εν προκειμένω ο φίλος σου, για τους δικούς του λόγους, όποιοι και να είναι αυτοί, δεν θέλει ή δεν νιώθει έτοιμος να κάνετε παιδάκι, οπότε θα πρέπει να σεβαστείς την επιθυμία του, όπως άλλωστε έκανε και αυτός με εσένα όταν ήθελες για τους δικούς επίσης λόγους να κάνεις έκτρωση.

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Heelp λάθη κάνουμε όλοι στη Ζωή και ο αναμαρτητος πρώτος το λίθο βαλετω. Όμως πιστεύω ότι δεν θαειναι εύκολο να βρεις υποστήριξη σε φόρουμ που οι.περισσότερες κοπέλες πασχιζουν για ένα μωρό.

Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να βρεις την δύναμη νασυγχωρεσεις τον εαυτό σου και μετά να δεις πως θα συνεχισεις τη Ζωή σου.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα απο το να κλαις να το συζητησεις μαζι του...εισαι σιγουρη πως δεν νιωθει ακομα πληγωμενος για την αποφαση που πηρες πριν λιγους μηνες?

εισαι σιγουρη πως ξερει πως τωρα εισαι ετοιμη ενω περυσι δεν ησουν?

νομιζω πως αυτες οι απαντησεις ειναι περιπου αυτες που ζητας.

Αν δεν θελει καλα θα ειναι να μην τον πιεσεις και επισης καλα θα ειναι να μη το επιδιωξεις γιατι θα ειναι κριμα να ακουστει την επομενη φορα απο το δικο του στομα "ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ".

Μηπως τελικα θελει λιγο φροντιδα η σχεση σας?Γιατι αν πχ εγω ειχα μεινει εγκυος και ο αντρας μου δεν το ηθελε,αν δεν τον χωριζα το σιγουρο ειναι πως θα αργουσα πολυ να το ξεπερασω και να του το συγχωρησω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω οτι με την απαξιωτική στάση του ίσως θέλει να σε τσιγκλίσει ωστε να κάνετε μια εκ βαθέων συζήτηση..Γιατί η στάση σου απέναντί του, κι απέναντι στην σχέση σας πέρυσι ήταν εγωιστική κατά την γνώμη μου..Εβαλες τα θέλω σου και το τι θα πει ο περίγυρος πάνω από εσάς πιστεύω..Καταρχήν ενα-ενα!Λύσε πρώτα το θέμα της υγείας σου που θα σε συντροφεύει και στην εγκυμοσύνη..Οσο το κανεις αυτό κάνε μια ενδοσκόπηση ωστε να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις, πότε το θέλεις και γιατί το θέλεις!Να ξεμπερδέψεις μια και καλή με τις τύψεις και να σαι σίγουρη τι θες!Μην λες τίποτα για μωρό στο μεταξύ στον σύντροφό σου.Αφού τα λύσεις όλα, θα εχει περάσει και το καλοκαιράκι, θαχει ριζώσει κι εκεινος στην δουλειά του, παρτον, πηγαίντε σε ένα μέρος γεμάτο παιδιά και φανερά μετανιωμένη παρακάλεσέ τον να προχωρήσετε..Αν σε αγαπάει και το θέλει και δει πραγματική αλλαγή και μετάνοια από μέρους σου λογικά θα συμφωνήσει!

Μακάρι σύντομα να έχουμε ευχάριστα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ νομίζω οτι με την απαξιωτική στάση του ίσως θέλει να σε τσιγκλίσει ωστε να κάνετε μια εκ βαθέων συζήτηση..Γιατί η στάση σου απέναντί του, κι απέναντι στην σχέση σας πέρυσι ήταν εγωιστική κατά την γνώμη μου..Εβαλες τα θέλω σου και το τι θα πει ο περίγυρος πάνω από εσάς πιστεύω..Καταρχήν ενα-ενα!Λύσε πρώτα το θέμα της υγείας σου που θα σε συντροφεύει και στην εγκυμοσύνη..Οσο το κανεις αυτό κάνε μια ενδοσκόπηση ωστε να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις, πότε το θέλεις και γιατί το θέλεις!Να ξεμπερδέψεις μια και καλή με τις τύψεις και να σαι σίγουρη τι θες!Μην λες τίποτα για μωρό στο μεταξύ στον σύντροφό σου.Αφού τα λύσεις όλα, θα εχει περάσει και το καλοκαιράκι, θαχει ριζώσει κι εκεινος στην δουλειά του, παρτον, πηγαίντε σε ένα μέρος γεμάτο παιδιά και φανερά μετανιωμένη παρακάλεσέ τον να προχωρήσετε..Αν σε αγαπάει και το θέλει και δει πραγματική αλλαγή και μετάνοια από μέρους σου λογικά θα συμφωνήσει!

Μακάρι σύντομα να έχουμε ευχάριστα!!!!

 

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλες για την βοήθειά σας!!! πραγματικά με βοήθησατε πάρα πολύ..η αλήθεια είναι πως δεν το συζητώ με φίλους όλο αυτό και είχα μεγάλη αναγκη να πω για τα συναισθήματά μου..χίλια ευχαριστω κ παλι κ ευχομαι οσες εχετε μωρακια να τα χαιρεστε να ειναι γερα δυνατα!! κ οσες δεν εχετε, να αποκησετε πολυ συντομα!! το αξιζετε!! σας παρακολουθω απο περσι που εμεινα εγκυος..εβλεπα το ποσο ολες επιθυμουσατε ενα μωρακι κ γω που το ειχα το ξαποστειλα...θεε μου ευχομαι να με συγχωρησω καποια στιγμη!! πλεον πηρα θεση απεναντι στις εκτρωσεις!! αν ριξεις ενα παιδι..σιγουρα θα το μετανοιωσεις καποτε.αν οχι ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ ΠΟΤΕ!!

Μια ζωη θα λεω σε κοπελες απο δω κ περα, να ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΤΡΩΣΗ.Ειναι ο.τι χειροτερο.ακομα κ αν νοιωθεις μπερδεμενη και νοιωθεις πως δεν το επιθυμεις..μολις το δεις σιγουρα θα το λατρεψεις..

μου λειπει πολυ το μωρακι μου κ ας μη το ειδα ποτε..απλα ευχομουν αυτη η ψυχουλα που εγω απερριψα να μπει στο σωμα καποιας αλλης κοπελας που το θελει τοσο μα τοσο πολυ..

με πηραν τα ζουμια τωρα...

Και για να τελΕιωνω..θελω να πω οτι ναι πρεπει να σεβαστω αυτο που μου λεει ο συντροφος τωρα..καπως σαν "τουμπεκι ψιλοκομενο" που λενε..εχει τους λογου του..και τον αφηνω να παρει τον χρονο του οσο αυτος θελει(οχι βεβαια μεχρι να φτασω 40 χρονων)..και ναι πιστευω οτι πληγωθηκε πολυ με την αποφαση που πηρα εγω.βασικα απορω πως δεν με χωρισε.

Μου ειχε πει " δεν θα αλλαξει τιποτα μεταξυ μας..οποια αποφαση κ αν παρεις" ..εκει τον λατρεψα..πως μπορεσε?εγω ισως να τον ειχα χωρισει.

Ενοιωθα οτι απερριψα οχι μονο το μωρο αλλα και τον καρπο του συντροφου μου..το θεμα ειναι τωρα ομως πως οκ ολα αυτα..αλλα εγω πρεπει να προχωρησω μπροστα τωρα. Να με συγχωρησω καποια στιγμη(αν και μου φαινεται καπςως δυσκολο) και να περιμενω, να σεβαστω τον ανθρωπο μου σε αυτα που λεει..τον εχω ρωτησει παντως πως εχει νοιωσει πλεον μετα απο αυτο κ μου εχει πει "χαλαρωσε ρε συ, καλα ειμαι..ουτε που το σκεφτομαι το μωρο, ετσι επρεπε να γινει εφοσον δεν ησουν ετοιμη και συ καποια στιγμη ξεκολλα λιγο απο αυτο,παει εγινε περασε κ δεν γυρναει πισω", καλα τα λεει... μια κουβεντα ειναι.

Επισης οι γιατροι(με παρακολουθει η ομαδα ενδοκρινολογων στο Λαϊκό Νοσοκομείο) μου ειπαν οτι αν θελω να προσπαθησω για μωρακι να περιμενω αλλους 3 μηνες να σταθεροποιηθουν οι ορμονες μου. Ειναι σε πολυ καλο σημειο..εχουν ρυθμιστει.αλλα θελουν να μεινουν σταθερες για αλλους 3 μηνες ωστε να ξεπερασω τον κινδυνο υποτροπης.Οποτε αυτον το καιρο δεν θα πρεπε να κανω προσπαθεια για κατι τετοιο(εαν κ εφοσον ηθελε κ ο συντροφος μωρακι)..εγω θελω πλεον να ανοιξω μια κουβεντα γιατι θελω να ξεκαθαρισω την θεση μου μετα απο αυτο που του ειπα..οτι ναι, το εριξα το μωρακι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελω να κανω μωρακι καποια στιγμη στο μελλον,οκ..ισως τωρα το 3ημερο που θα φυγουμε για το χωριο να χαλαρωσουμε καπως κ να κανουμε μια κουβεντουλα.. κ παλι χιλια ευχαριστω σε ολες σας!! κ οι επιθυμίες σας να γινει πραγματικοτητα!!! απλα να ξερετε οτι πλεον ειμαι κ γω μια απο τις κοπελες που θελουν να κανουν ενα μωρακι και οτι θα ηθελα να συμμετεχω στο forum. :-P

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα απο το να κλαις να το συζητησεις μαζι του...εισαι σιγουρη πως δεν νιωθει ακομα πληγωμενος για την αποφαση που πηρες πριν λιγους μηνες?

εισαι σιγουρη πως ξερει πως τωρα εισαι ετοιμη ενω περυσι δεν ησουν?

νομιζω πως αυτες οι απαντησεις ειναι περιπου αυτες που ζητας.

Αν δεν θελει καλα θα ειναι να μην τον πιεσεις και επισης καλα θα ειναι να μη το επιδιωξεις γιατι θα ειναι κριμα να ακουστει την επομενη φορα απο το δικο του στομα "ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ".

Μηπως τελικα θελει λιγο φροντιδα η σχεση σας?Γιατι αν πχ εγω ειχα μεινει εγκυος και ο αντρας μου δεν το ηθελε,αν δεν τον χωριζα το σιγουρο ειναι πως θα αργουσα πολυ να το ξεπερασω και να του το συγχωρησω.

 

Εχει περασει ενας ακριβως χρονος απο τοτε.περασαμε πολλα πολλα σταδια, εχασε την δουλεια του, τον στηριξα,του βρηκα μια τελεια δουλεια, ειναι πολυ εργατικος, τωρα προσπαθουμε να προσαρμοστουμε σε νεα δεδομενα..ας πουμε δουλευε με βαρδυες στην προηγουμεν δουλεια, τωρα ειναι ολο πρωι κ ειναι πολυ ευχαριστημενος,απλα δουλευει μονο 1 μηνα στην νεα δουλεια κ εχει αγχος για το αν θα τον πληρωνουν στην ωρα του. Καταλαβαινετε.εχουμε περασει διαφορα σταδια απο τοτε.

Αλλα σε ολα ειμασταν κ ειμαστε μαζι. Σαν μπουνια ενωμενη. Ο συντροφος ειναι πολυ πιο cool απο μενα..η τουλαχιστον ετσι δειχνει.δεν του αρεσει να βαζει προγραμματα γενικως κ λιγο τρελλουλης. αλλα με την καλη εννοια.Παιζουμε μαζι μουσικες(ειμαστε μουσικοι ), πηγαινουμε κ οι δυο σε προβες κ συζηταμε καθε βραδυ στο μπαλκονι πως ηταν η μερα μας..νομιζω πως δεν φοβαται εμενα τοσο πολυ σχετικα με την αποφαση μου να κανω ενα μωρακι..Επειδη τον ξερω παρα πολυ..εχει θεμα μεγαλο με το θεμα χρημα. Θελει να ειναι ολα σε ταξη, να νοιωθει ασφαλης με τα οικονομικα του. Ειμαι σιγουρη πως εχει να κανει πιο πολυ με αυτο παρα με το οτι με φοβαται στο θεμα μωρο. Εχει ψυχαναγκασμο με την δουλεια. Οταν τον απελυσαν παθαινε κρισεις πανικου. Και του ειπα "αραξε, θα σου βρω δουλεια στο πι κ φι" σε 20 μερες τον ειχα αποκαταστησει σε τελεια δουλεια κ με τεραστιο μισθο. Μη με ρωτατε πως εγινε αυτο στις μερες μας.. Απλα ειχα τυχη!! εστελνα δεκαδες βιογραφικα σε εταιριες που δεν ειχαν βαλει αγγελια κ ετυχε να αδειασει θεση λιγο πριν στειλω βιογραφικο του. Τον πηραν αμεσως. Οποτε καταλαβαινετε οτι ο συντροφος ενοιωσε καλυτερα..και τωρα περιμενουμε να πληρωθει με αγωνια, γιατι φοβομαστε πως ολο αυτο με την δουλεια ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο.

θελουμε χρονο ναι..κ οι δυο μας.Πρεπει να παψω να βιαζομαι τοσο. Με πιανει υστερια καμποσες φορες..πρεπει να κουλαρω κ να κανω μια σοβαρη συζητηση για το μελλον.αυτο νομιζω. Επισης κ κατι αλλο. Μια γυναικα ανετα μπορει να κοροιδεψει εναν αντρα και να την αφησει εγκυο.. Ομως αυτο μονο σιχαμα μου βγαζει παρα μωρο! ειναι κατι το οποιο δεν θα επετρεπα ποτε μα ποτε να κανω στον ανθρωπο μου!! γι αυτο τον λογο δεν επιδιωξα ποτε κατι τετοιο..ειμαι σιγουρη κιολας οτι τοτε ναι, θα ακουγα απο το στοματακι του ενα τεραστιο ΔΕΝ ΘΕΛΩ. αλλα κ μονο αν τον κοροιδευα ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΥΤΕ Κ ΓΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. θα τον σιχαινομουν τον εαυτο μου. αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Μαθένουμε μέσα απο τα λάθη μας ......................

αν και είναι ότι ποιό κακό κάνει κανείς...........................

θα πώ κάτι που βίωσα προσωπικά

όταν μετά απο 12 χρόνια γάμου έμεινε έγκυος η γυναίκα μου και μετά απο λίγο το χάσαμε πήγαμε να την καθαρίσουν και εκεί τοτε συνάντησα γυναίκες που έριχναν το νινί τους έτσι απλά γιατί <<ήταν λάθος>><<έτυχε>

δεν θα ήθελα να πώ τι αισθάνθηκα

ενα θα σου πυστέυω το να είσαι εγκυος και να φέρεις στο κόσμο ένα παιδί οτι όντος είναι ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ άλλες έχουν την ευκαιρία να το ζήσουν και άλλες όχι

τελειώνοντας εύχομε τα καλύτερα για σένα και να θυμάσε:

1)Μαθένουμε μέσα απο τα λάθη μας και δεν τα ξανακάνουμε

2)είναι ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω οτι με την απαξιωτική στάση του ίσως θέλει να σε τσιγκλίσει ωστε να κάνετε μια εκ βαθέων συζήτηση..Γιατί η στάση σου απέναντί του, κι απέναντι στην σχέση σας πέρυσι ήταν εγωιστική κατά την γνώμη μου..Εβαλες τα θέλω σου και το τι θα πει ο περίγυρος πάνω από εσάς πιστεύω..Καταρχήν ενα-ενα!Λύσε πρώτα το θέμα της υγείας σου που θα σε συντροφεύει και στην εγκυμοσύνη..Οσο το κανεις αυτό κάνε μια ενδοσκόπηση ωστε να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις, πότε το θέλεις και γιατί το θέλεις!Να ξεμπερδέψεις μια και καλή με τις τύψεις και να σαι σίγουρη τι θες!Μην λες τίποτα για μωρό στο μεταξύ στον σύντροφό σου.Αφού τα λύσεις όλα, θα εχει περάσει και το καλοκαιράκι, θαχει ριζώσει κι εκεινος στην δουλειά του, παρτον, πηγαίντε σε ένα μέρος γεμάτο παιδιά και φανερά μετανιωμένη παρακάλεσέ τον να προχωρήσετε..Αν σε αγαπάει και το θέλει και δει πραγματική αλλαγή και μετάνοια από μέρους σου λογικά θα συμφωνήσει!

Μακάρι σύντομα να έχουμε ευχάριστα!!!!

Ευχομαι κοπελα μου και συ να εισαι παντα καλα! Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!ειστε φοβερες..μονο κ μονο που ασχοληθηκατε με

το προβλημα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω οτι με την απαξιωτική στάση του ίσως θέλει να σε τσιγκλίσει ωστε να κάνετε μια εκ βαθέων συζήτηση..Γιατί η στάση σου απέναντί του, κι απέναντι στην σχέση σας πέρυσι ήταν εγωιστική κατά την γνώμη μου..Εβαλες τα θέλω σου και το τι θα πει ο περίγυρος πάνω από εσάς πιστεύω..Καταρχήν ενα-ενα!Λύσε πρώτα το θέμα της υγείας σου που θα σε συντροφεύει και στην εγκυμοσύνη..Οσο το κανεις αυτό κάνε μια ενδοσκόπηση ωστε να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις, πότε το θέλεις και γιατί το θέλεις!Να ξεμπερδέψεις μια και καλή με τις τύψεις και να σαι σίγουρη τι θες!Μην λες τίποτα για μωρό στο μεταξύ στον σύντροφό σου.Αφού τα λύσεις όλα, θα εχει περάσει και το καλοκαιράκι, θαχει ριζώσει κι εκεινος στην δουλειά του, παρτον, πηγαίντε σε ένα μέρος γεμάτο παιδιά και φανερά μετανιωμένη παρακάλεσέ τον να προχωρήσετε..Αν σε αγαπάει και το θέλει και δει πραγματική αλλαγή και μετάνοια από μέρους σου λογικά θα συμφωνήσει!

Μακάρι σύντομα να έχουμε ευχάριστα!!!!

 

ΝΑΙ εχεις απολυτο δικιο,πρεπει να περιμενω. σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

heelp

Όλοι κάνουμε λάθη. Από τα γραφόμενά σου φαίνεται πως έχεις μάθει από αυτό και έχεις τιμωρήσει αρκετά τον εαυτό σου.

Καιρός να πας παρακάτω. Έχεις χρόνο να γίνεις μανούλα, δεν σε πήραν τα χρόνια. Για τους επόμενους μήνες που πρέπει αναγκαστικά να περιμένεις, απελευθέρωσε λίγο τις σκέψεις σου και βελτίωσε την ψυχολογία σου. Θα έρθει ο χρόνος που θα μπορέσεις να προσεγγίσεις τον άνδρα σου εφόσον αυτός αισθάνεται μεγαλύτερη οικονομική ασφάλεια, ώστε να αποφασίσετε από κοινού να προχωρήσετε.

Για τώρα εκμεταλλεύσου το καλοκαίρι και βάλε τα δυνατά σου να περάσετε καλά.

Βήμα-βήμα...

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι κοπελα μου και συ να εισαι παντα καλα! Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!ειστε φοβερες..μονο κ μονο που ασχοληθηκατε με

το προβλημα μου!!

 

Θέλω να μου υποσχεθείς πως θα προσέχεις τον εαυτό σου και δεν θα αφήσεις κανέναν να σε γεμίσει ενοχές!Για να πράξεις εσύ έτσι, και μάλιστα μετά από σκέψη, αυτό ήταν το καλύτερο την δεδομένη στιγμή..Μην ξεχνάς οτι πολλές φορές ωραιοποιούμε καταστάσεις αφού απομακρυνθούμε..Ισως και ο συντροφός σου ξέροντας την κατάστασή σας (υγεια, δουλειά κλπ) να θέλει να κερδίσει χρόνο χωρίς να σε αγχώσει!!Να ξαναμπείς στο θέμα σύντομα για να μας πεις τα ευχάριστα!!!!Θα το παρακολουθώ!

Link to comment
Share on other sites

Μαθένουμε μέσα απο τα λάθη μας ......................

αν και είναι ότι ποιό κακό κάνει κανείς...........................

θα πώ κάτι που βίωσα προσωπικά

όταν μετά απο 12 χρόνια γάμου έμεινε έγκυος η γυναίκα μου και μετά απο λίγο το χάσαμε πήγαμε να την καθαρίσουν και εκεί τοτε συνάντησα γυναίκες που έριχναν το νινί τους έτσι απλά γιατί <<ήταν λάθος>><<έτυχε>

δεν θα ήθελα να πώ τι αισθάνθηκα

ενα θα σου πυστέυω το να είσαι εγκυος και να φέρεις στο κόσμο ένα παιδί οτι όντος είναι ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ άλλες έχουν την ευκαιρία να το ζήσουν και άλλες όχι

τελειώνοντας εύχομε τα καλύτερα για σένα και να θυμάσε:

1)Μαθένουμε μέσα απο τα λάθη μας και δεν τα ξανακάνουμε

2)είναι ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ

 

Σας ευχομαι ενα δωρο θεου και συντομα!!! το ιδιο ευχομαι κ σε μενα.Ανατριχιαστικο αυτο που περιεγραψες..Οπως επισης θυμαμαι..οτι πριν την εκτρωση με ειχαν βαλει σε ενα κραβατι μαζι με αλλες μεσα..εκλαιγα κ χτυπιομουν. Κ μου ελεγαν.."καλα πως κανεις ετσι?? μια εΚτρωσουλα ειναι" κ τους λεω "δεν ξερω, ειμαι μπερδεμενη,παλευω 15 μερες τωρα κ αποφαση δεν μπορω να παρω εχω θολωσει" μολις ηρθε η νοσοκομα να με παει χειρουργειο..στον διαδρομο κατερρευσα..πιαστηκα απο τον τοιχο κ εκλαιγα ασταματητα κ μου λεει " πωπω, περιμενε οχι..κατσε να παρουμε τον γιατρο σου να κατεβει να μιλησετε λιγο" κ κει ανακουφιστηκα.. ηρθε λοιπον ο γιατρος, ντυθηκα κ πηγαμε να αραξουμε στην καφετερια λιγο να τα πουμε μου λεει, εγω σαν τρελλη,πρησμενα ματια, σχεδον ημιλυποθυμη..

με παει πανω λοιπον κ καθησαμε,μου εκανε ερωτησεις γιατι δεν το θελω το παιδι. του απαντησα για τους φοβους μου και μου λεει "σου δινω αλλα 50 λεπτα να αποφασισεις,μολις αποφασισεις παρε με τηλ" κ εφυγε ..κ εμεινα μονη μου στην εισοδο του Ιασω, και μια κοιταζα το ασανσερ που παει κατω χειρουργεια κ μια κοιταζα την εξωπορτα..κ ημουν στην μεση κ λεω..απο μεσα μου, ακου ρε παιδι μου το ενστικτο σου.αποφασισε τι θα κανεις τελος παντων σημερα? κ δωστου κλαματα και δωστου να περναει ο κοσμος να με κοιταει να καταρρεω..κ τελικα αφησα τον εαυτο μου να κανει ενα βημα..κ τελικα εκανε 2 βματα προς το ασανσερ..κ πηγα κατω κ το βουλωσα κ εκατσα παλι στο κρεβατι.εδωσα εντολη στη νοσοκομα να παρει τηλ τον γιατρο μου να κατεβει..κ κατεβηκε κ με πηρε.απλα εκεινη την στιγμη δεν ενοιωθα τιποτα πλεον.ειχα μπλοκαρει.δεν θα το ξεχασω ποτε Ποσο ξαφνικα απαθης ενοιωσα.σαν να κατεβασε αμυνες ο εγκεφαλος. κ απλα μετα με πηραν κ με χωσαν μεσα κ κοιμηθηκα κ ξυπνησα μουδιασμενη.κ οταν πηγα σπιτι..κοιταζα το μπαλκονι να πεσω..αλλα σκεφτηκα τον ανθρωπο μου..αρκετο πονο του εφερα.οχι αλλο ειπα..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΓΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΩ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ, ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.!! ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ.ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΓΕ ΤΟΣΟ ΓΛΥΚΑ Κ ΘΑ ΕΝΟΙΩΘΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ..ΜΑ ΤΟΣΟ !! ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΤΑΚΤΟΠΟΗΣΕΙ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ..ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΟΥ ΖΩΗ. ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΝΩΡΙΜΗ ΗΜΟΥΝ ΘΕΕ ΜΟΥ!! ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ..ΟΤΙ ΘΑ ΛΑΛΟΥΣΑ..Κ ΝΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ Κ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΓΩΙΣΜΟΥΣ.

p.s. o γιατρος μου οταν με ειδε σε αυτην την κατασταση, φρικαρε κ μου ειπε "κοριτσι μου εχεις καταρρευσει, κοιτα να δεις, δεν ειμαι υπερ των εκτρωσεων κ γω εκτρωση δεν θα σου ξανακανω ποτε..αλλα αν ειναι παιδι μου να παθεις κατι κ να τρεχουμε μετα για την δικη σου ψυχη αστο καλυτερα.εισαι πολυ χαλια.δε περιμενα οτι θα ησουν τοσο χαλια"

ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ...Η ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ ..ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΑ(ΑΡΓΑ ΒΕΒΑΙΑ)ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ, ΜΕ ΝΙΚΗΣΕ ΜΟΝΟ Ο ΦΟΒΟΣ Κ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ,ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΝΑ.ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ.ΑΝΩΡΙΜΗ. Κ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ,,ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ 15 ΜΕΡΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ..ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ...ΔΕΝ ΕΙΧΑ Κ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΤΕ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ Κ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ !! ΘΑ ΕΙΜΑΙ Η ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!! ΜΑΚΑΡΙ...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάρα μου

η καλύτερα να μην πώ τίποτα το κάνουμε χειρότερο............................

σε παρακαλώ σταμάτα να γράφεις άλλο εδώ

πέρασε το δές το μπροστά και όχι το πίσω...............................

θα περιμένω νέα σου οτι είσαι έγκυος και όχι να βασανίζεσαι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου υποσχεθείς πως θα προσέχεις τον εαυτό σου και δεν θα αφήσεις κανέναν να σε γεμίσει ενοχές!Για να πράξεις εσύ έτσι, και μάλιστα μετά από σκέψη, αυτό ήταν το καλύτερο την δεδομένη στιγμή..Μην ξεχνάς οτι πολλές φορές ωραιοποιούμε καταστάσεις αφού απομακρυνθούμε..Ισως και ο συντροφός σου ξέροντας την κατάστασή σας (υγεια, δουλειά κλπ) να θέλει να κερδίσει χρόνο χωρίς να σε αγχώσει!!Να ξαναμπείς στο θέμα σύντομα για να μας πεις τα ευχάριστα!!!!Θα το παρακολουθώ!

 

ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΓΛΥΚΟΥΛΑ!! μα ποσο σε ευχαριστω!!!

Η αληθεια ειναι οτι ΚΑΙ η μητερα μου οταν τα εμαθε κατοπιν.. μου ειπε το εξης " κοιτα ..ειμαι γυναικα..δεν συμφωνω με τιποτα με τις εκτρωσεις, εχω 4 παιδια λουλουδια, σε αγαπω οσο δεν παει ο νους σου κοριτσακι μου, επρεπε να μου ειχες μιλησει για ολο αυτο.θα σε στηριζα, ομως επειδη σε ξερω καλα και ξερω ποσο ευαισθητη εισαι σε τετοια θεματα, θεωρω πως για να κανεις εσυ κατι τετοιο..σημαινει πως κατι ηξερες βαθια μεσα σου, ισως ναι στην φαση που ησουν να μην αντεχες την πιεση(μετακομιζες, εφυγες πρωτη φορα απο το πατρικο σου σπιτι,ηταν μεγαλη αλλαγη, δεν ηξερες καλα τον ανθρωπο με τον οποιο πας να συζησεις κ ηθελες να τον γνωρισεις καλυτερα) ομως τωρα εγινε και προχωρα μπροστα και γω θα ειμαι διπλα σου αν ξανασυμβει να μεινεις εγκυος,απλα φροντισε την επομενη φορα να ειναι συνειδητη αποφαση και φυσικα να μου το πεις αμεσως."

 

..εχουμε 2 σκυλακια και διαφορα πτηνα σπιτι(δεν τα ειχαμε αποκτησει τοτε με την φαση,τα πηραμε μετα), τα οποια τα υπεραγαπαμε, με κοιτανε σαν παιδακια στα ματια κ αυτα με εφεραν πολυ κοντα επισης στο να βγω εξω απο τον εαυτο μου, να κοιταξω τα αλλα πλασματα γυρω μου, να μαθω να φροντιζω..εχτες επισης χαρισα ενα πτηνο που ειχα, σε εναν φιλοζωο κυριο επειδη εχουμε αρκετα ζωα κ εχουμε λιγο κουραστει στην φροντιδα,επρεπε να δωσουμε ενα πτηνο, πηγαινοερχομουν στο μπαλκονι κ εκλαιγα που χαρισα το πουλακι..ποναω ολα τα πλασματα τοσο πολυ!! ποσο μαλλον ενα δικο μου μωρο...κ ποσο χαζη ημουν(σκεφτομαι τωρα) που νομιζα οτι δεν θα ειμαι καλη μαμα..ειμαι σιγουρη πλεον οτι θα ειμαι τελεια μαμα!! με τα λαθη της βεβαια..ολοι κανουμε λαθη ναι.ακομα κ στην ανατροφη των παιδιων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάρα μου

η καλύτερα να μην πώ τίποτα το κάνουμε χειρότερο............................

σε παρακαλώ σταμάτα να γράφεις άλλο εδώ

πέρασε το δές το μπροστά και όχι το πίσω...............................

θα περιμένω νέα σου οτι είσαι έγκυος και όχι να βασανίζεσαι άλλο

 

ναι θα προσπαθησω να σταματησω να βασανιζομαι...τα "βασανιζομαι" στους τοιχους της Αθηνας εγω τα εχω γραψει!!!τα εχετε δει? χεχε..πλακα κανω...ναι θα σταματησω να βασανιζομαι.ετσι πρεπει, αλλιως θα το χασω στο τελος..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχομαι ενα δωρο θεου και συντομα!!! το ιδιο ευχομαι κ σε μενα.Ανατριχιαστικο αυτο που περιεγραψες..Οπως επισης θυμαμαι..οτι πριν την εκτρωση με ειχαν βαλει σε ενα κραβατι μαζι με αλλες μεσα..εκλαιγα κ χτυπιομουν. Κ μου ελεγαν.."καλα πως κανεις ετσι?? μια εΚτρωσουλα ειναι" κ τους λεω "δεν ξερω, ειμαι μπερδεμενη,παλευω 15 μερες τωρα κ αποφαση δεν μπορω να παρω εχω θολωσει" μολις ηρθε η νοσοκομα να με παει χειρουργειο..στον διαδρομο κατερρευσα..πιαστηκα απο τον τοιχο κ εκλαιγα ασταματητα κ μου λεει " πωπω, περιμενε οχι..κατσε να παρουμε τον γιατρο σου να κατεβει να μιλησετε λιγο" κ κει ανακουφιστηκα.. ηρθε λοιπον ο γιατρος, ντυθηκα κ πηγαμε να αραξουμε στην καφετερια λιγο να τα πουμε μου λεει, εγω σαν τρελλη,πρησμενα ματια, σχεδον ημιλυποθυμη..

με παει πανω λοιπον κ καθησαμε,μου εκανε ερωτησεις γιατι δεν το θελω το παιδι. του απαντησα για τους φοβους μου και μου λεει "σου δινω αλλα 50 λεπτα να αποφασισεις,μολις αποφασισεις παρε με τηλ" κ εφυγε ..κ εμεινα μονη μου στην εισοδο του Ιασω, και μια κοιταζα το ασανσερ που παει κατω χειρουργεια κ μια κοιταζα την εξωπορτα..κ ημουν στην μεση κ λεω..απο μεσα μου, ακου ρε παιδι μου το ενστικτο σου.αποφασισε τι θα κανεις τελος παντων σημερα? κ δωστου κλαματα και δωστου να περναει ο κοσμος να με κοιταει να καταρρεω..κ τελικα αφησα τον εαυτο μου να κανει ενα βημα..κ τελικα εκανε 2 βματα προς το ασανσερ..κ πηγα κατω κ το βουλωσα κ εκατσα παλι στο κρεβατι.εδωσα εντολη στη νοσοκομα να παρει τηλ τον γιατρο μου να κατεβει..κ κατεβηκε κ με πηρε.απλα εκεινη την στιγμη δεν ενοιωθα τιποτα πλεον.ειχα μπλοκαρει.δεν θα το ξεχασω ποτε Ποσο ξαφνικα απαθης ενοιωσα.σαν να κατεβασε αμυνες ο εγκεφαλος. κ απλα μετα με πηραν κ με χωσαν μεσα κ κοιμηθηκα κ ξυπνησα μουδιασμενη.κ οταν πηγα σπιτι..κοιταζα το μπαλκονι να πεσω..αλλα σκεφτηκα τον ανθρωπο μου..αρκετο πονο του εφερα.οχι αλλο ειπα..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΓΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΩ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ, ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.!! ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ.ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΓΕ ΤΟΣΟ ΓΛΥΚΑ Κ ΘΑ ΕΝΟΙΩΘΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ..ΜΑ ΤΟΣΟ !! ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΤΑΚΤΟΠΟΗΣΕΙ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ..ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΟΥ ΖΩΗ. ΜΑ ΠΟΣΟ ΑΝΩΡΙΜΗ ΗΜΟΥΝ ΘΕΕ ΜΟΥ!! ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ..ΟΤΙ ΘΑ ΛΑΛΟΥΣΑ..Κ ΝΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ Κ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΓΩΙΣΜΟΥΣ.

p.s. o γιατρος μου οταν με ειδε σε αυτην την κατασταση, φρικαρε κ μου ειπε "κοριτσι μου εχεις καταρρευσει, κοιτα να δεις, δεν ειμαι υπερ των εκτρωσεων κ γω εκτρωση δεν θα σου ξανακανω ποτε..αλλα αν ειναι παιδι μου να παθεις κατι κ να τρεχουμε μετα για την δικη σου ψυχη αστο καλυτερα.εισαι πολυ χαλια.δε περιμενα οτι θα ησουν τοσο χαλια"

ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ...Η ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ ..ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΑ(ΑΡΓΑ ΒΕΒΑΙΑ)ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ, ΜΕ ΝΙΚΗΣΕ ΜΟΝΟ Ο ΦΟΒΟΣ Κ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ,ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΝΑ.ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ.ΑΝΩΡΙΜΗ. Κ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ,,ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ 15 ΜΕΡΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ..ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ...ΔΕΝ ΕΙΧΑ Κ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΤΕ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ Κ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ !! ΘΑ ΕΙΜΑΙ Η ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!! ΜΑΚΑΡΙ...

 

Με έκανες να κλάψω διαβάζοντας το μήνυμα σου...Καμιά φορά βλέπουμε πολύ ψυχρά και επικριτικά τις γυναίκες που κάνουν έκτρωση, αλλά το μήνυμα σου δείχνει ότι μπορεί να έκαναν ένα φριχτό λάθος που έχουν σκυλομετανιώσει. Δεν είναι άσπρο μαύρο...Εγώ δεν έχω περάσει κάτι ανάλογο αλλά το έχουν περάσει φίλες μου κι επίσης έχουν μετανιώσει...

 

Πολύ λυπάμαι για όσα πέρασες...Θα σου πρότεινα καταρχήν να πας για εξομολόγηση, να μιλήσεις με έναν παπά, να το βγάλεις από μέσα σου...Δεν έχω εξομολογηθεί ποτέ, αλλά διαισθάνομαι ότι το φέρεις σαν αμάρτημα μέσα σου και ίσως το να μιλήσεις με έναν παπά θα σου έκανε καλό...Είχα μια φίλη που έμεινε έγκυος ενώ ανάρρωνε από χημειοθεραπείες και της είπαν οι γιατροί να το ρίξει γιατί θα έβγαινε τερατόμορφο. Η κοπέλα, πολύ της Εκκλησίας, το θεωρούσε αμαρτία και δεν ήθελε να το ρίξει. Τελικά μίλησε με τον πνευματικό της και αυτός την έπεισε να κάνει την έκτρωση (ναι ο παπάς), γιατί ήταν μεγαλύτερη αμαρτία να φέρει στον κόσμο ένα παιδί που θα είχε τόσο τεράστιο πρόβλημα...

 

Πρέπει να συγχωρήσεις τον εαυτό σου για να προχωρήσεις...Ίσως και ο σύντροφος σου μετά το συμβάν είδε πιο ρεαλιστικά το θέμα του παιδιού και τώρα θέλει απλώς να είναι έτοιμος οικονομικά και καλά κάνει...Αφού το ήθελε τότε, το θέλει και τώρα...Δώσε του λίγο χρόνο, και να δεις που όλα θα πάνε καλά και θα στο πει από μόνος του...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

ναι θα προσπαθησω να σταματησω να βασανιζομαι...τα "βασανιζομαι" στους τοιχους της Αθηνας εγω τα εχω γραψει!!!τα εχετε δει? χεχε..πλακα κανω...ναι θα σταματησω να βασανιζομαι.ετσι πρεπει, αλλιως θα το χασω στο τελος..

έτσι σε θέλω σίγουρα θα μάθω καλά νέα απο εσένα

θα περιμένω:-P:razz::-P:razz:

όσο για εμένα καλά νέα μου τα περιμένω την παρασκευή.....

12 χρόνια αναμονής και 5η εξω/κη προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

έτσι σε θέλω σίγουρα θα μάθω καλά νέα απο εσένα

θα περιμένω:-P:razz::-P:razz:

όσο για εμένα καλά νέα μου τα περιμένω την παρασκευή.....

12 χρόνια αναμονής και 5η εξω/κη προσπάθεια

 

Τελείωσε η αναμονή, αυτή θα είναι και η τυχερή σας!!!!!!Πίστεψε το και θα γίνει!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Για τις επιλογές που κάνουμε νομίζω ότι χειρότερος κριτής είναι ο ευατός μας... εγώ είμαι η τελευταία που θα κρίνω μία κοπέλα εάν έπραξε καλά ή όχι σε ότι αφορά το θέμα της έκτρωσης... επίσης σε πολλές περιπτώσεις ισχύει το ρητό "στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα".... θα σου πω την προσωπική μου άποψη .. κατ' αρχάς μου βγάζεις λίγο έναν άνθρωπο που ζει με πάθος τη ζωή του ... δηλ. δεν είσαι 20 χρονών παιδάκι.. είσαι 33 χρονών, θεωρητικά αρκετά ώριμη... λες ότι με την πρώτη εγκυμοσύνη "φρίκαρες" .. επέλεξες την έκτρωση, μετά ήθελες να αυτοκτονήσεις... τώρα ο σύντροφός σου δεν θέλει παιδί τρελαίνεσαι... σου έκατσε και η στραβή με το θέμα της υγείας, σε έχει πάρει από κάτω.... επειδή εσείς οι καλλιτέχνες έχετε και μία δόση "φεύγα" με την καλή έννοια μην με παρεξηγήσεις :P μήπως να "κουλάρεις" λίγο??????????

επειδή όπως γράφεις παρακαλουθείς το φόρουμ αρκετό καιρό και επειδή τα θέματα αυτά τα διαβάζεις και άλλος κόσμος θέλω να πω τα εξής:

α) μία κοπέλα 33 χρονών εάν δεν είναι έτοιμη για παιδί θα πρέπει να παίρνει τις προφυλάξεις για να μην μείνει έγκυος (δεν σε κρίνω, εγώ είχα επιλέξει να κάνω σεξ με τον συντοφό μου με προφυλακτικό και τα είχαμε 10 χρόνια πριν παντρευτούμε)

β) εάν μείνει έγκυος συναποφασίζει με τον σύντροφό της τι θα κάνουν. Οπως εσύ επέλεξες την έκτρωση και μετά το μετάνιωσες θα μπορούσες να είχες επιλέξει να κρατήσεις το παιδί και να το μετάνιωνες μετά και αυτό να είχε τον χειρότερο αντίκτυπο στο παιδί αργότερα,

γ) Αν μαθαίναμε όλοι από τα λάθη μας ο κόσμος μας θα ήταν πολύ καλύτερος.... έχω ακούσει για περιπτώσεις που η έκτρωση είναι τρόπος αντισύλληψης!!!!

Πρόσεχε όμως μήπως οι τύψεις που ένιωσες μετά σε μπερδεύουν με το μητρικό ένστικτο.... το να αποφασίσεις να κάνεις ένα παιδί με τον σύντροφό σου που θα γίνει πατέρας του παιδιού σου είναι πολύ σημαντική απόφαση... το μωρό δεν είναι μία τσάντα που την είδα στο μαγαζί την λιμπίστηκα και την αγόρασα.... το μωρό έχει ευθύνες τεράστιες και θα πρέπει να είναι αποτέλεσμα κοινής αποδοχής.. θα πρέπει και οι δύο να είστε έτοιμοι να αποκτήσετε μωρό όχι ο ένας.. θα πρέπει να το θέλουν το ίδιο και οι δύο όχι ο ένας.. ότι έγινε στο παρελθό έγινε και δεν σε κρίνει και κανένας... μην αφήνεις όμως το παρελθόν να επηρεάσει το μέλλον σου.. ξεκόλλα.. ξέχασέ το... δημιουργήστε με τον σύντοφό σου τις συνθήκες εκείνες για να φέρετε στον κόσμο ενα μωράκι ευτυχισμένο.. αλλα θα πρέπει να το θέλετε και οι δύο... καλή σου τύχη!

Link to comment
Share on other sites

"Όλοι κάνουμε λάθη.Άλλα είναι ασήμαντα και άλλα σημαντικά,άλλα διορθώνονται και άλλα όχι.

Στα πληκτρολόγια, υπάρχει το κουμπί Backspace

Σου δίνει την δυνατότητα να γυρίσεις πίσω και να διορθώσεις όλα τα λάθη σου

Στη ζωή δεν υπάρχει τέτοιο κουμπί

Έτσι για να διορθώσεις τα λάθη σου δε μπορείς απλά να σβήσεις τα παλιά κεφάλαια

Αλλά μπορείς να τα διορθώσεις γράφοντας καινούργια"

Ειναι μια θεωρία απο ένα σήριαλ γνωστό που έπαιζε στο παρελθόν και ειλικρινα με καλύπτει απόλυτα σε αυτα που θα ήθελα να σου πω!

προχώρα.....μην παιδεύεσαι!γιάτρεψε την ψυχή σου!

Και έλα εδω μαζι με εμάς να μετράμε μέρες και να έχουμε συμπτωματακια φανταστικά η μή!( εγω τουλάχιστον πάλι έιμαι κατα φαντασίαν εγκυος μέχρι Πέμπτη που θα αδιαθετήσω:confused:)

Η λέξη έκτρωση ηχεί στα αυτιά περίεργα ειδικα σε ένα φόρουμ όπως αυτο.

Όμως υπάρχει και η άλλη όψη νομίσματος...η όψη που μας δείχνει πόσο πολυ πονάει...

να είσαι καλα και να μη χαθείς!ειμαστε ολες εδω για ολες...άλλες με χαζοαγχη και άλλες με πραγματικές απογοητεύσεις.Ολες όμως βρίσκουμε στήριγμα!

Link to comment
Share on other sites

έτσι σε θέλω σίγουρα θα μάθω καλά νέα απο εσένα

θα περιμένω:-P:razz::-P:razz:

όσο για εμένα καλά νέα μου τα περιμένω την παρασκευή.....

12 χρόνια αναμονής και 5η εξω/κη προσπάθεια

 

Λιτσα θα ειναι ο μήνας σου!

Περιμενουμε νέα σου και εμείς εδω!θελουμε να ακούσουμε μια χοριακη ναααααααααααα μετα συγχωρησεως!:P:p

Link to comment
Share on other sites

"Όλοι κάνουμε λάθη.Άλλα είναι ασήμαντα και άλλα σημαντικά,άλλα διορθώνονται και άλλα όχι.

Στα πληκτρολόγια, υπάρχει το κουμπί Backspace

Σου δίνει την δυνατότητα να γυρίσεις πίσω και να διορθώσεις όλα τα λάθη σου

Στη ζωή δεν υπάρχει τέτοιο κουμπί

Έτσι για να διορθώσεις τα λάθη σου δε μπορείς απλά να σβήσεις τα παλιά κεφάλαια

Αλλά μπορείς να τα διορθώσεις γράφοντας καινούργια"

Ειναι μια θεωρία απο ένα σήριαλ γνωστό που έπαιζε στο παρελθόν και ειλικρινα με καλύπτει απόλυτα σε αυτα που θα ήθελα να σου πω!

προχώρα.....μην παιδεύεσαι!γιάτρεψε την ψυχή σου!

Και έλα εδω μαζι με εμάς να μετράμε μέρες και να έχουμε συμπτωματακια φανταστικά η μή!( εγω τουλάχιστον πάλι έιμαι κατα φαντασίαν εγκυος μέχρι Πέμπτη που θα αδιαθετήσω:confused:)

Η λέξη έκτρωση ηχεί στα αυτιά περίεργα ειδικα σε ένα φόρουμ όπως αυτο.

Όμως υπάρχει και η άλλη όψη νομίσματος...η όψη που μας δείχνει πόσο πολυ πονάει...

να είσαι καλα και να μη χαθείς!ειμαστε ολες εδω για ολες...άλλες με χαζοαγχη και άλλες με πραγματικές απογοητεύσεις.Ολες όμως βρίσκουμε στήριγμα!

 

πωπω! επαθα πλακα με αυτο που μου εγραψες!! ειλικρινα!! γλυκια μου !! ευχομαι τα χαζοσυμπτωματακια που εχεις κατα καιρους να γινουν πραγματικα!! κ κατιεχω να σου πω κ γω ..μια θεωρια που εχω διαβασει κ εχει γινει κ μαθημα στο παρελθον για μενα.Οταν κατι το θελεις παα πολυ ερχεται!!! ετσι κ σενα θα ρθει το μπεμπακι σου, οπως κ σε μενα κ σε ολες τις κοπελιτσες που το θελουν!!! επισης οταν οραματιζομαι κατι..καθομαι κ το φανταζομαι ασ πουμε κ φτιαχνω εικονες σε λιγο καιρο μου συμβαινει.πχ..φανταζομουν τον εαυτο μου πανω σε μια μηχαναρα να κανω ταξιδια..οταν ημουν μικρη κ τελικα τα καταφερα.μαζεψα λεφτα κ την πηρα. μετα φανταζομουν εμενα με τον συντροφο μου οι δυο μας σε ενα σπιτακι να μενουμε μαζι..τα φερε ο καιρος κ σιγα σιγα συνεβη.ο.τι χω φαναστει μου εχει συμβει..τωρα πια φανταζομαι τον εαυτο μου με μια τεραστια κοιλια μεχρι την μυτη κ ενα μωρακι μερα να κουω την αναπνοη του οταν κοιμομαστε στο δωματιο..κ περιμενω..χεχε.. οποτε λοιπον ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.θα ΜΑΣ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ!! ΧΕΧΕ/γελασα πολυ με το κατα φαντασιαν εγκυος...αρα λοιπον κ συ οραματιζεσαι αυτο το πραγμα.αρα καποια στιγμη θα σου συμβει!!! ειμαι απολυτα σιγουρη!!!:-P παρε κ διαβασε το εξης βιβλιο "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΙΟΝΟΜΙΑΣ" του Πλατωνος Δρακουλη.παραγγειλε το στο βιβλιοπωλειο γτ δεν το βρισκεις ευκολα..μιλαει για την ελξη που ασκει το νου μας(η ελκτικη δυναμη του νου).οταν σκεφτομαστε κατι κ το φανταζομαστε τελικα το προσελκυουμε.ειτε ειναι καλο, ειτε ειναι κακο.αρα λοιπον σκεψου τον εαυτο σου με κοιλιτσα κ μωρακι κ αυτο αριβως θα σου συμβει!!ετσι καλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...