Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΕΛΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


bennito73

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα θέμα το οποία με απασχολεί εδώ και αρκετούς μήνες.Είμαι στο Ναύπλιο και νοικιάζω ένα διαμέρισμα 100 τ.μ με αυτόνομη θέρμανση(πετρέλαιο).Τον πρώτο μήνα δούλεψα τα καλοριφέρ 30 ώρες στους 20 βαθμούς και μου ήρθαν τα κοινόχρηστα 190 ευρώ απο τα οποία τα 150 ήταν για θέρμανση.Η πολυκατοικία έχει 13 διαμερίσματα.Ξέρω οτι κάψεις δεν κάψεις ένα ποσό για το πάγιο θα το πληρώσεις.Απο τα 13 διαμερίσματα τα 11 είναι ιδιοκτήτες και ξέρω οτι και άλλοι έχουν θέμα με τα φουσκωμένα κοινόχρηστα.Ενας άλλος ιδιοκτήτης τον προηγούμενο μήνα έκαψε τα καλοριφέρ 48 ώρες και του ήρθαν τα κοινόχρηστα 400 ευρώ.Στον Βύρωνα σε πολυκατοικία 15 διαμερισμάτων με κεντρική θέρμανση ανάβαμε τα καλοριφέρ 2 ώρες το πρωϊ και 2 ώρες το βράδυ κάθε μέρα σχεδόν και δεν είχα πληρώσει ποτέ πάνω από 120 ευρώ τον μήνα κοινόχρηστα.Είναι όντως πολλά ή είναι ιδέα μου?Θα ήθελα την γνώμη σας.Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα:P

και γω πληρωνω πολλα..αλλα μην ξεχνας οτι εχει ακριβινει το πετρελαιο!!

εμεις 145 τ.μ για 2 μηνες..δωσαμε 465 ευρω...!περιπου αν θυμαμε καψαμε 60 ωρες;.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρόνια το πετρέλαιο ήταν περίπου στην μισή τιμή από σήμερα ισως και πιο κάτω. Εμεις πριν 2 χρόνια βάζαμε με 48 λεπτα το λίτρο πέρισυ με 70 λεπτά το λίτρο και φέτος πιαμε 1 ευρώ. Και σε έμας έρχονται τρελά κοινόχρηστα αλλα με αυτήτην τιμή του πετρελαίου... Και που να δεις που του χρόνου θα ανέβει και άλλο ειδικά αν έχει την ίδια τιμή με το κίνησης θα πάει 1,40 και

Link to comment
Share on other sites

το πιο τρελό συμβαίνει στην δική μας πολυκατοικία...και να μην κάψουμε ούτε 1 ώρα πληρώνουμε και με το ΠΟΛΥ παραπάνω...με την διαφορά πως σε εμάς δεν κάνουν διαχείρηση...αλλά έχουν στήσει επιχείρηση :evil: δεν θελω να αναφερθω σε πολλές λεπτομέρειες,το μόνο που θα πω ειναι,πως εκεί μέσα είναι ο κλέψας του κλέψαντος. έρχεται 6 γενάρη χαρτί κοινοχρήστων για τον μήνα Ιανουάριο (οχι,δνε προπληρώνουμε,απλά υιοθετούν οι "διαχειριστές"μας μοντέρνες μεθόδους :evil: ) με ενα ποσο της τάξης των 100 ευρώ πανω κατω...15 γενάρη ξαναρχεται χαρτι για τον Ιανουάριο άλλα 70 ευρώ..

ξέρει καμία κοπέλα εαν γίνεται κάτι νομικά με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

το πιο τρελό συμβαίνει στην δική μας πολυκατοικία...και να μην κάψουμε ούτε 1 ώρα πληρώνουμε και με το ΠΟΛΥ παραπάνω...με την διαφορά πως σε εμάς δεν κάνουν διαχείρηση...αλλά έχουν στήσει επιχείρηση :evil: δεν θελω να αναφερθω σε πολλές λεπτομέρειες,το μόνο που θα πω ειναι,πως εκεί μέσα είναι ο κλέψας του κλέψαντος. έρχεται 6 γενάρη χαρτί κοινοχρήστων για τον μήνα Ιανουάριο (οχι,δνε προπληρώνουμε,απλά υιοθετούν οι "διαχειριστές"μας μοντέρνες μεθόδους :evil: ) με ενα ποσο της τάξης των 100 ευρώ πανω κατω...15 γενάρη ξαναρχεται χαρτι για τον Ιανουάριο άλλα 70 ευρώ..

ξέρει καμία κοπέλα εαν γίνεται κάτι νομικά με αυτό?

 

Μίλησε με κάποιον δίκηγορο...αυτό δεν επιτρέπεται...σίγουρα θα υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πιο τρελό συμβαίνει στην δική μας πολυκατοικία...και να μην κάψουμε ούτε 1 ώρα πληρώνουμε και με το ΠΟΛΥ παραπάνω...με την διαφορά πως σε εμάς δεν κάνουν διαχείρηση...αλλά έχουν στήσει επιχείρηση :evil: δεν θελω να αναφερθω σε πολλές λεπτομέρειες,το μόνο που θα πω ειναι,πως εκεί μέσα είναι ο κλέψας του κλέψαντος. έρχεται 6 γενάρη χαρτί κοινοχρήστων για τον μήνα Ιανουάριο (οχι,δνε προπληρώνουμε,απλά υιοθετούν οι "διαχειριστές"μας μοντέρνες μεθόδους :evil: ) με ενα ποσο της τάξης των 100 ευρώ πανω κατω...15 γενάρη ξαναρχεται χαρτι για τον Ιανουάριο άλλα 70 ευρώ..

ξέρει καμία κοπέλα εαν γίνεται κάτι νομικά με αυτό?

 

Παντως να γνωρίζεις πως και χωρίς να κάψεις ούτε μια ώρα χρεώνεσαι το πάγια, αυτό το περιβόητο 30%, 'ετσι κι αλλιώς. Αυτό γίνεται βάσει νόμου και καταστατκού πολυκατοικίας. Όσο για τα υπόλοιπα δεν εχω καταλαβει πως το λειτουργείτε το θέμα της διαχείρησης

Link to comment
Share on other sites

το πιο τρελό συμβαίνει στην δική μας πολυκατοικία...και να μην κάψουμε ούτε 1 ώρα πληρώνουμε και με το ΠΟΛΥ παραπάνω...με την διαφορά πως σε εμάς δεν κάνουν διαχείρηση...αλλά έχουν στήσει επιχείρηση :evil: δεν θελω να αναφερθω σε πολλές λεπτομέρειες,το μόνο που θα πω ειναι,πως εκεί μέσα είναι ο κλέψας του κλέψαντος. έρχεται 6 γενάρη χαρτί κοινοχρήστων για τον μήνα Ιανουάριο (οχι,δνε προπληρώνουμε,απλά υιοθετούν οι "διαχειριστές"μας μοντέρνες μεθόδους :evil: ) με ενα ποσο της τάξης των 100 ευρώ πανω κατω...15 γενάρη ξαναρχεται χαρτι για τον Ιανουάριο άλλα 70 ευρώ..

ξέρει καμία κοπέλα εαν γίνεται κάτι νομικά με αυτό?

 

Ίσως δεν υπήρχαν καθόλου χρήματα στην άκρη για να βάλουν πετρέλαιο, οπότε βάλατε όλοι από 100 για να έρθει το πετρέλαιο και μετά έγινε εκκαθάριση και βγήκε το κανονικό ποσό. Δεν ξέρω, λέω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και μεις εχουμε το ιδιο θεμα φετος με τα κοινοχρηστα και ειναι πολυ ανεβασμενα, πηρα την εταιρεια των κοινοχρηστων να ρωτησω κ μου ειπαν οτι αν καποια διαμερισματα δεν το ανοιγουν καθολου το καλοριφερ, πληρωνουν μεν το παγιο του καυστηρα που δεν ειναι 30% αλλα περιπου 15% και ολα τα υπολοιπα εξοδα της θερμανσης επιμεριζονται στα υπολοιπα διαμερισματα της πολυκατοικιας. Σε εμας τα 2 μεγαλυτερα διαμερισματα δεν το εχουν ανοιξει ουτε ωρα φετος οποτε εχει αυξηθει κατα πολυ σε εμας....Δεν μπορεις να κανεις ομως κατι.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβάζω και τρελαίνομαι!

Στην πολυκατοικία μας για 587 ώρες λειτουργιας του καλοριφέρ πληρώσαμε όλοι στο σύνολο 615ε για δίμηνο. Κάτι δεν πάει καλά με τα ποσά που γράφετε. Δεν είναι και τόσο φθηνότερο το αέριο πια.

Απλώς εμείς για λόγους οικονομίας, να μην καίει ο καυστήρας συνέχεια, έχουμε συνεννοηθεί και το ανάβουμε κάποιες κοινες ωρες μαζί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι κοριτσια,το παγιο εννοειται πως το πληρωνουν ολα τα διαμερισματα, ειτε καψεις,είτε όχι.εδώ δεν μιλάμε για το πάγιο ,που το πληρώνουμε όπως και να έχει.αυτά που πληρώνουμε τώρα τα ΞΑΝΑπληρώνουμε γιατί η προηγούμενη διαχείριση απέσπασε 6000 ευρώ από τα περσινά κοινόχρηστα και ας μην συνεχίσω πάνω σε αυτό γιατί δεν ξέρω τι θα πω.. :evil: Είπαν πως έγινε έλεγχος στην πολυκατοικία,επειδή παραπονεθήκαμε,και διαπίστωσαν και καλά πως κάποια διαμερίσματα ενοικιαστών "έκλεβαν" ως προς την θέρμανση.Αμφιβάλλω εαν έγινε ποτε αυτός ο περιβόητος έλεγχος,και από ποιον έγινε,διότι ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν έχουμε δει τίποτα και κανεναν να έρχεται να ελέγξει.Επειτα,είπαν πως είχε διαρροή ο λέβητας και οτι δηθεν αδειαζε το πετρελαιο...ασχολίαστο!Το θέμα είναι πως όλοι παραπονούμαστε και τίποτα δεν γίνεται.πρώτη φορά στην πολυκατοικία μας,φέτος,με την αλλαγή διαχείρισης,γίνονται όλα αυτα τα τραγελαφικά.Ζητούν συνεχώς κοινόχρηστα ανεξάρτητα εαν μας δίνουν το χαρτί από την εταιρεία διαχείρισης που εκδίδει τα κοινόχρηστα.Στην ουσία φαύλος κύκλος,ξαναπληρώνουμε τα 6000 ευρώ που έκλεψαν οι άλλοι πέρυσι.

Να σημειώσω πως έχουμε αυτόνομη θέρμανση ,το αναβουμε και το σβηνουμε οποτε θελουμε.Υπηρξε μηνας που δνε το ανοιξαμε ΚΑΝ διοτι δεν ειχε κρυο(προς Νοεμβρη).Παρ ολα αυτα,επειδη ειμαστε στον πρωτο οροφο και οι σωληνες της θερμανσης περνανε εννοειται απο εμας,μπορω να σας πω πως ήταν όλη την μέρα ανοιχτές!δηλαδή ποιος το έκαιγε ρε κορίτσια όλη μέρα και μετά βγαίνουν κάποιοι και λένε "Μα εμεις δεν κάψαμε?"...

:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις τα ιδια, ειμαστε 6 χρονια στην πολυκατοικια και εχουμε πληρωσει τρελα εξοδα για πετρελαιο. Τα πρωτα 2 χρονια πληρωναμε το πετρελαιο ολου του οροφου, οι διπλανοι ενοικοι δεν αναβαν θερμανση, αλλα τα ειχαν κανει πλακακια με τον διαχειριστη-εταιρο ενοικο της πολυκατοικιας- και δεν επιβαρυνονταν το παγιο. Βλεπαμε στα κοινόχρηστά τους μηδενικα εξοδα για θερμανση. Βεβαια κι εμεις ειμασταν χαιβανια, αλλα δεν ξεραμε και ποιο ειναι το σωστο. Μετα φεραμε εξωτερικο διαχειριστή, εξομαλυνθηκαν τα πραγματα, πληρωναμε αλλά πληρωναν και οι γειτονες. Παντα ομως ηταν αρκετα τα χρηματα. Φετος, τον προηγουμενο μηνα μας χρεωσαν 47 ωρες θερμανσης με 190Ε επιβαρυνση, μονο για θερμανση. Πραγματικα δεν ξερω πως τις καψαμε, λειπουμε τα πρωινα, αναβουμε ελαχιστα το μεσημερι και το βραδυ, και λειψαμε σ/κ και καποιες ενδιαμεσες μερες. Διαμαρτυρηθηκαμε, ειπαμε στον διαχειριστη οταν ερχεται στην πολυκατοικια να μας φωναζει να βλεπουμε τις ωρες που εχουμε χρεωθει, και χωρις να μειωσουμε τις ωρες θερμανσης, αυτον το μηνα χρεωθηκαμε 31 ωρες, πολυ μεγαλη διαφορα και εχουμε 120Ε να πληρωσουμε.Εκλεβε; Εκλεβε εχω να πω.

Κι εμας ειναι μικρη η πολυκατοικια, 12 διαμερισματα και ενας ενοικος πληρωσε 800Ε για 130 ωρες καλοριφερ- μην τον κλαιτε, ειναι ζευγαρι γιατρων που δεν ξερουν τι εχουν, δεν διαμαρτυρονται. Καναμε συνελευση, και ειπαμε να το αναβουμε ολοι κοινες ωρες για να μας ερχεται πιο φθηνη η ωρα. ΕΜεις ειδαμε μια μικρη βελτιωση χωρις να αλλαξουμε κατι- εκοψε και τις παρανομιες ο διαχειριστης φαινεται, χι, χι- δεν ξερω για τους αλλους ενοικους. Παντως δεν υπαρχει λογικη στον τροπο που βγαινουν τα κοινοχρηστα, ειναι το μονο πραγμα που δεν μπορουμε να κανουμε οικονομια.

Εχω να συμβουλεψω τη θεματοθετρια, να προτεινει να αναβουν κοινες ωρες το καλοριφερ ολοι, εμεις το εχουμε 7-8 το πρωι, και 2-11 την υπολοιπη μερα, καποιοι το καταστρατηγουν βεβαια, για να ερχεται πιο φτηνη η ωρα. και κυνηγι τον διαχειριστη,για να μην σας χρεωνει ωρες που δεν καιτε!

Link to comment
Share on other sites

Bennito είναι πολλά!

Κι εγώ 108τμ διαμέρισμα έχω και πλήρωσα 50ευρώ για 30 ώρες.

Αυτό που παίζει ρόλο στον υπολογισμό των κοινοχρηστων θέρμανσης είναι πόσα σώματα έχει το κάθε διαμέρισμα και πόσων θερμίδων είναι, και όχι πόσα τμ είναι το διαμέρισμα(αυτό αφορά, όπως επίσης και ο όροφος, αποκλειστικά στον υπολογισμό των κοινοχρήστων για όλα τα υπόλοιπα έξοδα).

Επίσης ρόλο παίζει πόσο αγοράστηκε το πετρέλαιο και βέβαια η σχέση ωρών καύσης με ποσότητα πετρελαίου που κάηκε. Από εκεί καταλαβαίνεις αν ο καυστήρας θέλει συντήρηση η και ρύθμιση!!!! πολύ βασικό...μήπως καίει παραπάνω από όσο πρέπει

 

Πάντως το ποσό είναι υπερβολικό.... ενημερωθείτε!

Πάρτε την εταιρεία που σας βγάζει τα κοινόχρηστα και ρωτήστε να σας εξηγήσουν.

Δώστε τα κοινόχρηστα σε εταιρείες που τα βγάζουν μηχανογραφημένα.... είναι πιο έγκυρα.

 

Αυτά καλή σας νύχτα...

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα κοινοχρηστα μπορει να σε τρελλανει. Εμεις εχουμε διαμερισμα 70 τετρ. στον 1ο οροφο. Για 31 ωρες 120Ε, ενω η mocha εγραψε πιο πανω οτι πληρωσε 50Ε. Και ειμαστε ευχαριστημενοι με τα 120, τον προηγουμενο μηνα ηταν 200Ε. Παιζει ρολο η μελετη θερμανσης της πολυκατοικιας και ειλικρινα λιγες πολυκατοικιες εχω ακουσει που δεν εχουν προβλημα με την θερμανση. Η δικη μας καιει το διπλασιο πετρελαιο απο μια διπλασια σε μεγεθος πολυκατοικια, δυστυχως. Ευτυχως το διαμερισμα δεν ειναι δικο μας, καποια στιγμη- οποτε ερθει επιτελους- θα φυγουμε αλλα εχουμε χασει πολλα χρηματα εν τω μεταξυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σε βοηθάει εγώ πάντα τσεκάρω το ποσό που μου έρχεται με την μέθοδο των τριών , μαθηματικά δλδ...λαβαίνοντας υπόψη 3 παραμέτρους και ειδικότερα

- την συνολική αξία του πετρελαίου (αυτού χωρίς το 30%)

- τις συνολικές μονάδες - ώρες θέρμανσης όλης της οικοδομής

- τις μονάδες - ώρες που έκαψε το δικό μου διαμέρισμα

πχ. - αξία πετρελαίου θέρμανσης: 1000 ευρώ

- συνολ. μονάδες θέρμ. οικοδ. : 500

- μονάδες δικού μου διαμ/τος: 50

άρα: για 500 μονάδες (που έκαψε όλη η οικοδομή) πληρώνουμε 1000 ευρώ

για 50 μονάδες (που έκαψα εγώ) πόσα πληρώνω ?

Χ= 100 ευρώ. Σε αυτά προσθέτω και το 30% και βγαίνει το τελικό ποσό που πρέπει να πληρώσω .

Διευκρινίζω πως κάθε οικοδομή μπορεί να τα υπολογίζει διαφορετικά λαβαίνοντας υπόψη και άλλους μειωτικούς ή αυξητικούς συντελεστές (π.χ τα τετραγωνικά ή άλλα). Ρίξε μια ματιά στον Κανονισμό της οικοδομής σε συνδυασμό με τον πίνακα ποσοστών , εκεί συνήθως προβλέπονται τέτοιου είδους λεπτομέρειες για τον τρόπο υπολογισμό των δαπανών θέρμανσης .

Link to comment
Share on other sites

Στις παλιές πολυκατοικίες αν καυστηρας ειναι παλιος ..ισως επιβαρυνει το θεμα του κοστους

Παιζει πολυ μεγαλο ρολο ποσα διαμερισματα εχει η πολυκατοικια

Οσο λιγοτερα διαμερισματα τοσο ακριβοτερα κοινοχρηστα..αν ειναι και απο τα μεγαλυτερα διαμερισματα της πολυκατοικιας..την εβαψες...

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σας βρίσκεται ένα υπογλώσσιο;

 

514 (433 η θέρμανση)Ευρώ, για δύο μήνες, 112 τετραγωνικά, 200 ώρες (έχει 200 ώρες το δίμηνο; ) δεύτερος όροφος και το καλύτερο: φυσικό αέριο. Στους 20 βαθμούς (βία 21). Κι αυτό γιατί μετράμε ώρες κι όχι θερμίδες, γιατί κάποιο δεν το ανάβουν και γιατί στον τελευταίο όροφο έχουν δισωλήνιο ενώ οι πληβείοι οι αποκάτω έχουμε μονοσωλήνιο.

 

 

 

Αν αποφασίσετε να με ξελιποθυμήσετε μη μου ρίξετε κρύο νέρο. Έκλεισα το καλοριφέρ και θα πάθω πνευμονία.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους, ένα group που με καταλαβαίνει...

 

490,27 κοινόχρηστα μηνός Ιανουαρίου...

με 410,00 μόνο η θέρμανση...

 

μου ήρθε μία ζάλη...μία σκοτοδίνη... 3 εγκεφαλικά απανωτά όταν είδα το λογαριασμό...

να πω ότι το έχουμε ελέγξει διεξοδικά το θέμα και το νούμερο είναι σωστό...

 

όπως είπε και μία φίλη... από τον άλλο μήνα μαζί με τα κοινόχρηστα να μοιράζουν και το Κάμα Σούτρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σας βρίσκεται ένα υπογλώσσιο;

 

514 (433 η θέρμανση)Ευρώ, για δύο μήνες, 112 τετραγωνικά, 200 ώρες (έχει 200 ώρες το δίμηνο; ) δεύτερος όροφος και το καλύτερο: φυσικό αέριο. Στους 20 βαθμούς (βία 21). Κι αυτό γιατί μετράμε ώρες κι όχι θερμίδες, γιατί κάποιο δεν το ανάβουν και γιατί στον τελευταίο όροφο έχουν δισωλήνιο ενώ οι πληβείοι οι αποκάτω έχουμε μονοσωλήνιο.

 

 

 

Αν αποφασίσετε να με ξελιποθυμήσετε μη μου ρίξετε κρύο νέρο. Έκλεισα το καλοριφέρ και θα πάθω πνευμονία.....

 

χαχαχαχαχαχα!!!!!!!

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια πολλα λεφτα..........μηπως αναβετε και κλεινετε μετα απο μερικη ωρα το καλοριφερ?

αυτο εκανα κι εγω καποτε και πληρωνα 200αρια.....:shock::shock:

μετα μου ειπε καυτηριτζης να το εχω αναμμενο ολη μερα κ νυχτα σε σταθερη θερμοκρασια, συμφερει ετσι κι εγω το εχω στο 19 συνεχεια και πληρωνω μετα βιας 150ε....;);)ειναι διαφορα και πιο λιγες ωρες....για δειτε το...

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως οχι thomai,το αναβουμε γυρω τις 2-3 ωρες καθε βραδυ συνεχομενα,και εαν δεν εχει τοσο κρυο δεν το αναβουμε καθολου.σιγουρα παει και με τα τετραγωνικα που ειπαν και παραπανω,αλλα εγω εγραψα τους λογους για τους οποιους πληρωνουμε τα μαλλια της κεφαλης μας μαζι με την κεφαλη μας :evil: ξερουμε ολες τις παραμετρους που παιζουν ρολο στην τιμη,αλλα στην πολυκατοικια μας..... τελος παντωνν!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κ εμεις τρελο θεμα με τα κοινοχρηστα,θελετε να ακουσετε??αυτο το μηνα εκαψα 5 ωρες,ναι 5 ωρες....και μου ηρθαν τα κοινοχτηστα 101 ευρο,το πετρελαιο ειναι χρεωμενο 70 και ευρο,τι τους λες???

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...