Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτονομη θερμανση σε παλια πολυκατοικια


aggelomarios

Recommended Posts

Καλησπερα!!

Ειμαι διαχειριστρια στην πολυκατοικια μου και σκεφτομαστε να μετατρεψουμε τη θερμανση σε αυτονομη...ειναι παλια πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση και εχουμε φυσικο αεριο...με μια ερευνα που εκανα στο internet το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο αλλα θα ηθελα και γνωμες απο ατομα που το εχουν κανει...

Πασα προσφορα δεκτη...:P:p

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο πατρικο μου, πολυκατοικια του 80κατι εκαναν πριν 3-4 χρονια μετατροπη απο κεντρικη θερμανση σε αυτονομη. Ειναι 3οροφη πολυκατοικια με 6 διαμερισματα και στοιχησε 800 ευρω ανα διαμερισμα χωρις να αλλαξουνε σωματα. Γενικοτερα, ειναι ευχαριστημενοι ολοι διοτι προηγουμενως δεν υπηρχε συννενοηση. Ο ενας θεωρουσε λιγες τις ωρες που αναβει το καλοριφερ και ο αλλος πολλες. Αλλα, αφου εχετε θερμανση με φυσικο αεριο γιατι να το αλλαξετε?δεν ειναι πιο οικονομικο απο πετρελαιο?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο οικονομικο ειναι αλλα εμεις ειμαστε 35 διαμερισματα...φανταζεσαι τι γινετε??? Αλλος το θελει το πρωι, αλλος το μεσημερι, αλλος δεν το θελει καθολου...αστα να πανε!!!! Τα κοινοχρηστα πως τα πληρωνουν ξερεις??? Τους τα βγαζει η εταιρεια που τους εγκατεστησε την αυτονομη???

Η αυτονομια μπορει να γινει ανεξαρτητα απο το ειδος το μεσο θερμανσης πετρελαιο η φυσικο αεριο δηλαδη...

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα κοινοχρηστα της θερμανσης τα βγαζει η εταιρεια, ερχονται μια φορα το μηνα και μετρανε και χρεωνουν νομιζω κατι λιγα ευρω.

Δεν γνωριζω καθολου εαν η αυτονομια γινεται και σε φυσικο αεριο αλλα θεωρω πως θα γινεται.

Link to comment
Share on other sites

ο άνδρας μου είναι μηχανικός και έχουνε βάλει αυτόνομη θέρμανση σε παλιές πολυκατοικίες...

η διαφορά στα έξοδα θέρμανσης (παρατηρωντας και από τη δικιά μας πολυκατοικία που εβαλε αυτόνομη) είναι υπολογίσιμη

το κόστος είναι χοντρικά 80 ευρώ ανά σώμα...

απαραίτητη προυπόθεση είναι να συμφωνούν όλοι οι ένοικοι της πολυκατικίας...

αν ενδιαφέρεσαι για παραπάνω πληροφορίες στείλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς βάλαμε πέρυσι το καλοκαίρι. Θα τα γράψω κάπως χοντρικά, αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ να με διορθώσει όποιος γνωρίζει.

 

Υπάρχει ενσύρματο σύστημα ή ασύρματο.

 

Στο ενσύρματο σύστημα περνάνε καλώδια από ένα κεντρικό σημείο σε κάθε διαμέρισμα προς όλα τα σώματα του διαμερίσματος και καλώδια από κάθε ένα διαμέρισμα μέχρι ένα κεντρικό σημείο της πολυκατοικίας. Οπότε έχει πολλή δουλειά με τα καλώδια. Επίσης σε κάθε σώμα μπαίνει μια συσκευή που ανοίγει και κλείνει την είσοδο του νερού στο σώμα.

 

Στο ασύρματο σύστημα μπαίνει σε κάθε σώμα μια συσκευή με μπαταρίες, κεντρικός θερμοστάτης σε κάθε διαμέρισμα και κάποιες συσκευές αναμετάδοσης του σήματος αν είναι μεγάλες οι αποστάσεις (πχ ανά όροφο ή δύο ορόφους ή αν είναι μεγάλη πολυκατοικία και περισσότερες σε κάθε όροφο). Το κακό με το ασύρματο είναι ότι έχεις ένα επιπλέον κόστος για τις μπαταρίες που δεν είναι ευκαταφρόνητο (περίπου 3 ευρώ/σώμα/έτος)

 

Το ασύρματο σύστημα έχει επίσης δύο τρόπους : με θερμιδομέτρηση ή χρονομέτρηση.

 

Στη θερμιδομέτρηση έχεις τη δυνατότητα να κλείνεις κάποια σώματα του σπιτιού και να ζεσταίνεις μόνο όσα δωμάτια θέλεις οπότε και καταναλώνεις λιγότερες θερμίδες και σου έρχεται μικρότερος λογαριασμός. Το κακό είναι ότι έρχονται αυτοί που σου το έβαλαν και μετρούν τις θερμίδες οπότε και πληρώνεις κάθε φορά που έρχονται και επίσης εξαρτάσαι από αυτούς. (Επίσης η μάρκα τους ήταν siemens και το όνομα αυτό χτυπάει λίγο άσχημα...)

 

Στη χρονομέτρηση δεν κερδίζεις κάτι αν κλείσεις κάποια σώματα (πχ αν βγάλεις τις μπαταρίες) γιατί ο χρόνος που γράφει είναι ο ίδιος, αλλά έχεις μετρητές σε ένα κεντρικό σημείο και μπορεί να δει ο καθένας ανά πάσα στιγμή τι ώρες έχει κάψει. Αν σου φτιάξει και κάποιος που να ξέρει (πχ μηχανολόγος) ένα πρόγραμμα (πχ στο excel) για τις απώλειες κάθε διαμερίσματος δεν έχεις ανάγκη κανέναν και μπορείς να βγάζεις η ίδια τη δαπάνη θέρμανσης για κάθε διαμέρισμα και έχεις μεγαλύτερη ανεξαρτησία.

 

Εμείς βάλαμε ασύρματο σύστημα με χρονομέτρηση γιατί δεν θέλαμε ούτε καλώδια να περάσουμε αλλά και να μην έχουμε ανάγκη να έρχονται εξωτερικοί να μετράνε, οπότε και βγάζουμε μόνοι μας τη δαπάνη θέρμανσης ανά διαμέρισμα, αλλά είμαστε μικρή πολυκατοικία. Το κόστος ήταν περίπου 150 ευρώ το σώμα και κάτι παραπάνω για τις υπόλοιπες συσκευές (ωρομετρητές κλπ)

 

Το καλοκαίρι βγάζουμε τις μπαταρίες γιατί σε κάθε συσκευή αναβοσβήνουν λαμπάκια και τελειώνουν οι μπαταρίες, όπως επίσης κάθε τόσο κάνει ελέγχους το σύστημα και ανοιγοκλείνουν οι βαλβίδες μόνες τους και αρχίζουν και σφυράνε οι συσκευές γιατί τελειώνουν οι μπαταρίες και είναι κάπως ενοχλητικό. Επίσης αν κάποιος γνωρίζει υπάρχει τρόπος να το πειράξει κάποιος και να ζεσταίνεται χωρίς να ανάψει το διακόπτη. Από ό,τι γνωρίζω με κάποιο τρόπο το σφραγίζουν ώστε να μπορεί να διαπιστωθεί αν κάποιος το πείραξε, αλλά ποιος θα μπαίνει στο διαμέρισμα να ελέγχει;

 

Πάντως ησυχάσαμε από τότε που βάλαμε την αυτόνομη γιατί μειώσαμε το κόστος χωρίς να χρειαστεί να συμφωνήσουμε με τους γείτονές μας για τις ώρες κλπ. Εμείς δεν ανάβουμε καθόλου καλοριφέρ και τη βγάζουμε με το κλιματιστικό. Από τα 100 μ2 ζεσταίνουμε μόνο τα 30 μ2 οπότε μας έρχεται πιο οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

Απ'οτι καταλαβαινω συμφερει τελικα απλα εμεις επειδη ειναι μεγαλη η πολυκατοικια δεν νομιζω οτι θα ειναι κανεις διατεθειμενος να καθεται και να βγαζει μονος του τα εξοδα θερμανσης οποτε μαλλον οδευουμε προς τη λυση της θερμιδομετρησης...

Αληθεια σας παρειχαν και καποια εγγυηση για καποια χρονια??? Ολο αυτο το συστημα θελει καποιο service???

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κράτα κάπου στο μυαλό σου και την λύση της αυτονομίας ανά διαμέρισμα. Μόνο που σε αυτό πρέπει να συμφωνήσει η πλειοψηφία των ιδιοκτητών.

 

Βάζεις το κουτί του φυσικού αερίου σε κάποιο σημείο στο μπαλκόνι σου (το έχω δεί, σε μέγεθος είναι σαν 3 μεγάλα κουτιά από μπότες) και έχεις ατομικό λογαριασμό βάσει κατανάλωσης.

 

Αν πάρεις στο φυσικό αέριο, θα ξέρουν να σου πουν περισσότερα.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Φιλεναδιτσα μου γλυκια...

Δεν γινετε στην δικια μας πολυκατοικια γιατι καποια διαμερισματα δεν εχουν καθολου μπαλκονι ή εχουν πολυ μικρα αρα τσουκου...ασε που δεν θα ενοιωθα και πολυ ησυχη ξεροντας οτι εχω φυσικο αεριο στη βεραντα μου με 2 κουτσουβελα να περιδιαβενουνε!!!!:rolleyes::rolleyes:

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγά βρε το επικίνδυνο, θα ζητήσεις να βάλεις και την ασφάλεια, με την παραμικρή διαρροή, σταματά την παροχή.

 

Αυτό το κουτί δεν μπαίνει χαμηλά, μπαίνει ψηλά, κρεμαστό, έχω δει και σε εσωτερικά μπαλκόνια, τα μικρά δηλαδή ίσα ίσα με το περβάζι.

 

Είναι ακριβότερο όμως.

 

Το σκέφτομαι σοβαρά για το σπίτι.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...