Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενδομητριωση..πως να μεινω εγκυος;


Recommended Posts

Είχα κ εγώ το ίδιο φρικτές πόνους πριν την περίοδο,δεν μπορούσα να σηκώθω ούτε να κουνηθω...μια φορά κιόλας κάλεσα κ ασθενοφόρο αφού σχεδόν λυποθυμησα.ενδομητριωση που χτύπησε στο έντερο.ο γιατρός μου μου είχε πει να μείνω έγκυος είναι η καλύτερη θεραπεία.αν σε προσπάθειες ενός έτους δεν εμένα έπρεπε να κάνω λαπαροσκοπηση.τελικα έμεινα αναπάντεχα έγκυος.θα σε συμβούλευα να το ψάξεις καλύτερα για να πρόλαβε ιός τυχόν εξάπλωση σε σαλπιγγες.

 

Stella, εμενα οι πονοι ειναι μετα την περιοδο και πλεον για δυο εβδομαδες! Μετα την εγκυμοσυνη ησουν οκ ή εκανες επεμβαση; Σε ποσο καιρο εμεινεσ εγκυοσ; Σε περιπτωση εξαπλωσης στις σαλπιγγες δεν μενω με τιποτα εγκυος;;;

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να μην αγχωνεσαι,σε μένα το επιθυμητό έγινε σχετικά γρήγορα χωρις κάνω να το προγραμματίσουμε,μέσα σε τρεις μήνες.δεν έκανα λαπαροσκοπηση .Να ξέρεις η ενδομητριωση τρέφεται από την περίοδο,αρχική θεραπεία που δίνουν συνήθως είναι τα αντισυλληπτικά εφόσον δεν έχεις ιστορικό θρομβωσεων,και μετά μια άλλη θεραπεία που σταματά την περίοδο με χάπια .οσο καιρό δεν θα έχεις περίοδο οι εστίες ενδομητριωσης θα μικραινουν,αυτό διαπίστωσα κ μετα την εγκυμοσυνη+6μηνες θηλασμό δεν ξαναπόνεσα ποτέ!επισης ο γιατρός μου στην αρχική προσπάθεια διάγνωσης με έστειλε να κάνω μεγάλο υπέροχο σαν αυτόν που κάνουν οι έγκυες στην αυχενική κ τη β επιπέδου.εκει φάνηκε πως έχω ενδομητριωση.αυτη η κατάσταση δυστυχώς δεν μπορεί να διαγνώσει πλήρως εκτός αν γίνει λαπαροσκοπηση.μετα από αυτήν σε ένα τρίμηνο σου λένε πρέπει να μείνεις έγκυος.και είναι πιο εύκολο γιατί σε έχουν καθαρίσει.γνωμη μου να βρεις ένα γιατρό που να εξειδικεύεται σε τέτοιες επεμβάσεις αλλά να είναι επιστήμονας και όχι να θέλει μόνο να παίρνει λεφτά,ψάξε το,ότι άλλο θέλεις ρωτά με.

Link to comment
Share on other sites

παρούσα και εγώ!!!!!!Είχα αφόρητους πόνους μετα την περίοδο και εγω για κανα δυο εβδομάδες.Πήγαινα κάθε μέρα φαρμακείο για παυσίπονη ένεση και αυτη δεν μ'επιανε πάντα.Στα δε εφημερεύοντα με εχουν μάθει όλοι.Τους ικέτευα να με κάνουν κάτι για να σταματήσει ο πόνος αλλα το μονο που εκαναν και αυτοί ηταν να μου βάλουν παυσίπονη.Επειτα έμεινα έγκυος στο άσχετο και ηρέμησα....κατα την διάρκεια της καισαρικής ο γιατρος μου διέγνωσε αδενομύωση.Μου λεει μην την πειράξεις αν θες να κανεις και αλλο παιδί στο μέλλον.Μετα απο κάποιους μήνες αρχισε το μαρτύριο ξανα.Πήγα και του είπα πάμε κατευθείαν χειρουργείο δεν αντέχω άλλο και εχω πλεον και ενα μωρό να φροντίσω.Τελικά μου έδωσε ενέσεις προς το παρον,σταματήσαμε την περίοδο,ηρέμησα τελείως και περιμένουμε να δουμε τι θα γίνει οταν μου ξαναερθει.Πάντως πολλές γυναίκες εχουν μεινει έγκυος και με αδενομύωση και με ενδομητρίωση.....οπως εμεινα και εγω.

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια!! Ειμαι 22 χρονων, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτησουλα, οποια γνωριζει το παραμικρο σχετικα με αυτο ας μου απαντησει γιατι εχω πολλη αγωνια τελευταια.. Απο την εμμηναρχη μου κιολας (σχεδον 10 χρονια) κατα τη διαρκεια της περιοδου, παρατηρω αιμα και απο πισω..Δυστυχως τοσα χρονια πιστευα οτι ειναι φυσιολογικο και γι αυτο δεν εχω πει τιποτα στο γυναικολογο που πηγαινω τα τελευταια 4 χρονια (ενω κατα το τεστ ΠΑΠ δειχνουν ολα φυσιολογικα).. Δεν εχω πονους η κατι που να με ανησυχει, παρα μονο αιμα απο τον πρωκτο για οσο διαρκει η περιοδος (το αιμα παει αναλογικα). Τι θα μπορουσε να ειναι πιστευετε; Κατι με το ορθο η το εντερο μου; Περα απο ενδομητριωση δε βρισκω καποιο αλλο πιθανο σεναριο.. Σκεφτηκα μηπως τρεχει το αιμα απο μπροστα καθως καθομαι η ειμαι ξαπλωμενη, αλλα ΚΑΘΕ φορα;; Δεν το νομιζω, αλλιως θα συνεβαινε σε ολες.. Ευχαριστω οποια μου απαντησει!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!! Ειμαι 22 χρονων, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτησουλα, οποια γνωριζει το παραμικρο σχετικα με αυτο ας μου απαντησει γιατι εχω πολλη αγωνια τελευταια.. Απο την εμμηναρχη μου κιολας (σχεδον 10 χρονια) κατα τη διαρκεια της περιοδου, παρατηρω αιμα και απο πισω..Δυστυχως τοσα χρονια πιστευα οτι ειναι φυσιολογικο και γι αυτο δεν εχω πει τιποτα στο γυναικολογο που πηγαινω τα τελευταια 4 χρονια (ενω κατα το τεστ ΠΑΠ δειχνουν ολα φυσιολογικα).. Δεν εχω πονους η κατι που να με ανησυχει, παρα μονο αιμα απο τον πρωκτο για οσο διαρκει η περιοδος (το αιμα παει αναλογικα). Τι θα μπορουσε να ειναι πιστευετε; Κατι με το ορθο η το εντερο μου; Περα απο ενδομητριωση δε βρισκω καποιο αλλο πιθανο σεναριο.. Σκεφτηκα μηπως τρεχει το αιμα απο μπροστα καθως καθομαι η ειμαι ξαπλωμενη, αλλα ΚΑΘΕ φορα;; Δεν το νομιζω, αλλιως θα συνεβαινε σε ολες.. Ευχαριστω οποια μου απαντησει!! :)

 

Καλημέρα. Δεν έχω πάθει ποτέ ενδομητρίωση, αλλά νομίζω ότι μάλλον είναι αίμα από μπροστά, καθώς όταν έχεις περίοδο λερώνεσαι γενικά σε όλη την περιοχή. Ειδικά αν έχεις έντονη περίοδο και όχι μικρή ροή. Δεν πιστεύω ότι είναι κάτι με το έντερο γιατί α) δεν πονάς και β) αν ήταν το έντερο, θα είχες αίμα και άλλες μέρες εκτός περιόδου.

Αν έχεις αμφιβολίες, βέβαια, ρώτα τον γιατρό σου. Οι γιατροί είναι για να μας λύνουν τις απορίες.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχεις εστιες ενδομητριωσης εκτοπες οχ εντερο κ αιμορραγουν κατα την περιοδο οπως κ το ενδομητριο.

Πιο συχνες ειναι στην περιτοναικη κοιλοτητα, προς την εξω επιφανεια του εντερου δηλ κ σε αλλα πυελικα οργανα πχ ωοθηκες σαλπιγγες αλλα κ περιτοναιο

 

 

QUOTE=Rosali;2920657]Καλημέρα. Δεν έχω πάθει ποτέ ενδομητρίωση, αλλά νομίζω ότι μάλλον είναι αίμα από μπροστά, καθώς όταν έχεις περίοδο λερώνεσαι γενικά σε όλη την περιοχή. Ειδικά αν έχεις έντονη περίοδο και όχι μικρή ροή. Δεν πιστεύω ότι είναι κάτι με το έντερο γιατί α) δεν πονάς και β) αν ήταν το έντερο, θα είχες αίμα και άλλες μέρες εκτός περιόδου.

Αν έχεις αμφιβολίες, βέβαια, ρώτα τον γιατρό σου. Οι γιατροί είναι για να μας λύνουν τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!! Ειμαι 22 χρονων, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτησουλα, οποια γνωριζει το παραμικρο σχετικα με αυτο ας μου απαντησει γιατι εχω πολλη αγωνια τελευταια.. Απο την εμμηναρχη μου κιολας (σχεδον 10 χρονια) κατα τη διαρκεια της περιοδου, παρατηρω αιμα και απο πισω..Δυστυχως τοσα χρονια πιστευα οτι ειναι φυσιολογικο και γι αυτο δεν εχω πει τιποτα στο γυναικολογο που πηγαινω τα τελευταια 4 χρονια (ενω κατα το τεστ ΠΑΠ δειχνουν ολα φυσιολογικα).. Δεν εχω πονους η κατι που να με ανησυχει, παρα μονο αιμα απο τον πρωκτο για οσο διαρκει η περιοδος (το αιμα παει αναλογικα). Τι θα μπορουσε να ειναι πιστευετε; Κατι με το ορθο η το εντερο μου; Περα απο ενδομητριωση δε βρισκω καποιο αλλο πιθανο σεναριο.. Σκεφτηκα μηπως τρεχει το αιμα απο μπροστα καθως καθομαι η ειμαι ξαπλωμενη, αλλα ΚΑΘΕ φορα;; Δεν το νομιζω, αλλιως θα συνεβαινε σε ολες.. Ευχαριστω οποια μου απαντησει!! :)

 

Είναι εξαιρετικά πιθανό να έχεις ενδομητρίωση στο έντερο. Εκπλήσσομαι που δεν το έχεις συζητήσει με τον γυναικολόγο σου και αναρωτιέμαι για το αν νιώθεις αρκετά άνετα μαζί του για να συζητάς αυτά που πρέπει κάθε γυναίκα να συζητά με τον γυναικολόγο της. Το εάν τρέχει από μπροστά ή όχι προφανώς μπορείς να το εξακριβώσεις χρησιμοποιώντας ταμπόν για δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!! Ειμαι 22 χρονων, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτησουλα, οποια γνωριζει το παραμικρο σχετικα με αυτο ας μου απαντησει γιατι εχω πολλη αγωνια τελευταια.. Απο την εμμηναρχη μου κιολας (σχεδον 10 χρονια) κατα τη διαρκεια της περιοδου, παρατηρω αιμα και απο πισω..Δυστυχως τοσα χρονια πιστευα οτι ειναι φυσιολογικο και γι αυτο δεν εχω πει τιποτα στο γυναικολογο που πηγαινω τα τελευταια 4 χρονια (ενω κατα το τεστ ΠΑΠ δειχνουν ολα φυσιολογικα).. Δεν εχω πονους η κατι που να με ανησυχει, παρα μονο αιμα απο τον πρωκτο για οσο διαρκει η περιοδος (το αιμα παει αναλογικα). Τι θα μπορουσε να ειναι πιστευετε; Κατι με το ορθο η το εντερο μου; Περα απο ενδομητριωση δε βρισκω καποιο αλλο πιθανο σεναριο.. Σκεφτηκα μηπως τρεχει το αιμα απο μπροστα καθως καθομαι η ειμαι ξαπλωμενη, αλλα ΚΑΘΕ φορα;; Δεν το νομιζω, αλλιως θα συνεβαινε σε ολες.. Ευχαριστω οποια μου απαντησει!! :)

 

 

βρε κοριτσι ενα μηνα πριν εθεσες παλι το ιδιο ερωτημα...η εισαι ξεχασιαρα λοιπον ή ερωτευμενη...ευχομαι να εισαι το δευτερο...οσο αφορα το ''θέμα'' σου, σου επαναλαμβανω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις στο γυναικολογο σου...αυτα απο εμενα...καλες γιορτες....

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν τη γλυτωνω την πιθανοτητα ενδομητριωσης ετσι;:( Υπαρχει περιπτωση εκει που ειναι (ειτε περιτοναιο, ειτε εντερο), εφοσον δε δημιουργει προβηματα (οπως πονους κλπ) να χρειαστω χειρουργειο η κατι τετοιο; Γιατι την τρεμω αυτη την πιθανοτητα..Επισης, υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει προβλημα σε μελλοντικη εγκυμοσυνη η καποια υπογονιμοτητα; Γιατι αργω ακομη να αρχισω προσπαθειες για παιδι.. Ευχαριστω και παλι για την απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσι ενα μηνα πριν εθεσες παλι το ιδιο ερωτημα...η εισαι ξεχασιαρα λοιπον ή ερωτευμενη...ευχομαι να εισαι το δευτερο...οσο αφορα το ''θέμα'' σου, σου επαναλαμβανω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις στο γυναικολογο σου...αυτα απο εμενα...καλες γιορτες....

 

Οχι δεν το ξεχασα, χαχαχα, απλα περιμενα την επομενη περιοδο μου γιατι ηθελα να το ξαναδω πως παει και να παρατηρησω ποσοτητα αναλογα με την ημερα.. Δυστυχως το αν τρεχει απο μπροστα δε μπορεσα να το καταλαβω,αλλα μαλλον απο πισω προερχεται.. Θα παω προσεχως στο γιατρο μου, αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα με στειλει σε γαστρεντερολογο για να με δουν απο πισω και δεν εχω το κουραγιο να παω αμεσα, φοβαμαι πολυ για τις εξετασεις και για αυτο που μπορει να ακουσω:shock::confused::?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα !πριν 4 χρονια εκανα και εγω λαμπροσκοπιση γιατι ειχα μια σοκολάτ.κυστη και επρεπε να μπω άμεσα .ημουν 23.τωρα στα 27 απόφασησα με τον αντρα μου να κανουμε μωρο .(τοτε ημουν αρκετά μικρή ασε που ημουν και μονη μου)αναρωτιέμαι αν ξέρετε ποσο καιρό μετα την λαμπαροσκοπηση συνεχίζεις μα ειςαι γόνιμη .δεν εχω δημιουργήσει καμια κύστη η κατι τέτοιο απο τοτε ,το παρακολουθώ συχνά και ο γιατρός με συμβούλεψε να αρχίσω αμέσως κροσπαθειες μετα την διακοπή των αντισυλληπτικών μου .ειμαι στον πρωτο μηνα προσπαθειών ευχομαι τα καλυτερα για ολες μας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα !πριν 4 χρονια εκανα και εγω λαμπροσκοπιση γιατι ειχα μια σοκολάτ.κυστη και επρεπε να μπω άμεσα .ημουν 23.τωρα στα 27 απόφασησα με τον αντρα μου να κανουμε μωρο .(τοτε ημουν αρκετά μικρή ασε που ημουν και μονη μου)αναρωτιέμαι αν ξέρετε ποσο καιρό μετα την λαμπαροσκοπηση συνεχίζεις μα ειςαι γόνιμη .δεν εχω δημιουργήσει καμια κύστη η κατι τέτοιο απο τοτε ,το παρακολουθώ συχνά και ο γιατρός με συμβούλεψε να αρχίσω αμέσως κροσπαθειες μετα την διακοπή των αντισυλληπτικών μου .ειμαι στον πρωτο μηνα προσπαθειών ευχομαι τα καλυτερα για ολες μας!

 

Το γεγονός οτι δεν εχεις νεα κυστη ειναι πολυ ελπιδοφορο. Συνεχισε προσπαθειες με εντοπισμο των ημερων ωορρηξιας. Μη μπλεξεις με τεστ ωορρηξιας, γιατι αν και βοηθουν παααρα πολυ, ειναι αγχωτικα!

Η λυση ειναι να ερχεσαι σε επαφη καθε δυο μερες απο την 7 η μετα του κυκλου κι ολα οκ.

Στο εξαμηνο-οχταμηνο πανω , αν δεν εχεις θετικο αποτελεσμα, στειλε συζυγο για σπερμοδιαγραμμα , για να μη χανετε χρονο .

 

Υπομονη κι ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 8/1/2012 at 11:12 ΜΜ, stella261011 είπε:

Να μην αγχωνεσαι,σε μένα το επιθυμητό έγινε σχετικά γρήγορα χωρις κάνω να το προγραμματίσουμε,μέσα σε τρεις μήνες.δεν έκανα λαπαροσκοπηση .Να ξέρεις η ενδομητριωση τρέφεται από την περίοδο,αρχική θεραπεία που δίνουν συνήθως είναι τα αντισυλληπτικά εφόσον δεν έχεις ιστορικό θρομβωσεων,και μετά μια άλλη θεραπεία που σταματά την περίοδο με χάπια .οσο καιρό δεν θα έχεις περίοδο οι εστίες ενδομητριωσης θα μικραινουν,αυτό διαπίστωσα κ μετα την εγκυμοσυνη+6μηνες θηλασμό δεν ξαναπόνεσα ποτέ!επισης ο γιατρός μου στην αρχική προσπάθεια διάγνωσης με έστειλε να κάνω μεγάλο υπέροχο σαν αυτόν που κάνουν οι έγκυες στην αυχενική κ τη β επιπέδου.εκει φάνηκε πως έχω ενδομητριωση.αυτη η κατάσταση δυστυχώς δεν μπορεί να διαγνώσει πλήρως εκτός αν γίνει λαπαροσκοπηση.μετα από αυτήν σε ένα τρίμηνο σου λένε πρέπει να μείνεις έγκυος.και είναι πιο εύκολο γιατί σε έχουν καθαρίσει.γνωμη μου να βρεις ένα γιατρό που να εξειδικεύεται σε τέτοιες επεμβάσεις αλλά να είναι επιστήμονας και όχι να θέλει μόνο να παίρνει λεφτά,ψάξε το,ότι άλλο θέλεις ρωτά με.

 

 

 

Εχω παρομοια συμπτωματα τους τελευταιους 2 μηνες, με μια και μοναδικη σοκολατοειδη κυστη μεγεθους 4,5 εκ στη μια ωοθηκη. Πονο στην περιοδο και στο εντερο, απο τη πλευρα που ειναι η κυστη. Επισης εχει επηρεαστει η λειτουργια του εντερου. Εχω δει 3 γιατρους, εχω μιλησει με εναν ακομα. Ο πρωτος μου συστησε κατευθειαν επεμβαση, και με τρομοκρατησε για διατρηση εντερου απο την κυστη. Ο δευτερος και ο τριτος μου ζητησαν μαγνητικη αλλα μου ειπαν οτι μαλλον παμε για επεμβαση, γιατι η κυστη δεν συρρικνωνεται με τιποτα-κατι που δεν συμφωνει με οσα διαβαζω παραπανω. Ουτε αγωγη μου συστησαν, θεωρουν οτι δεν μικραινει η κυστη, ουτε εγκυμοσυνη, δεν επουλωνει λεει τις ουλες στο εντερο. Εχω μπει σε fora στο ιντερνετ και διαβαζω εναλλακτικες θεραπειες, εκγυμοσυνη και ορμονες ως θεραπεια απο πολλες γυναικες. Ο τεταρτος μου ειπε να περιμενω εως το Φθινοπωρο και να παρω προγεστερονη.

 

Οποια βοηθεια/συσταση/εμπειρια θα ηταν ακρως χρησιμη. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να μοιραστω μαζί σας τη δική μου εμπειρία με την ενδομητριωση. Το 2009 εκανα λαπαροσκόπηση αφαίρεση ενδομητριωσικης κύστης. Το 2011 εμφανίστηκαν δυο νέες κύστες και προστέθηκε και ενα ινομυωμα. Είχα αποκλείσει ακόμα κ απο τα πιο τρέλα μου όνειρα την περιπτωση εγκυμοσύνης με φυσικο αλλά ακόμη κ με τεχνητό τροπο. Είμαι 36 χρονων. Ενα μήνα πριν απο το χειρουργείο έμεινα έγκυος με φυσικο τροπο κ τώρα έχω αγκαλιά τον αντρακο μου. Μην απελπιζεστε. Δεν υπάρχουν κανόνες. Η ζωή είναι παντα πιο εφευρετική απο χιλιάδες γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...