Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προσπαθειες για μωρακι αμεσως μετα απο το τελος αντισυλληπτικων


Recommended Posts

Καλησπερα,

Εχω πολυκυστικες ωοθηκες και ασταθη κυκλο που δεν υπολογιζεται με τιποτα,

Το τελευταιο χρονο επαιρνα αντισυλληπτικα και τα σταματησα τον Ιουνιο και μετα ειχαμε καποιες ελευθερες επαφες.

Τωρα δε ξερω ποτε περιμενω περιοδο αφου με τα αντισυλληπτικα ειχα συγκεκριμενες ημερομηνιες ουτε εχω συνηθως συμπτωματα περιοδου.Πρωτη ελευθερη επαφη ηταν 26Ιουνιου και η τελευταια ελευθερη 6 Ιουλιου.Τελευταια περιοδος με αντισυλληπτικα ηταν 12 Ιουνιου.Ποτε να κανω λετε τεστ?

Εχω πολυ αγχος και σε συνδυασμο με τις πολυκυστικες φοβαμαι οτι θα ειναι αρνητικο και θα δυσκολευτω πολυ να κανω μωρακι:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα,

Εχω πολυκυστικες ωοθηκες και ασταθη κυκλο που δεν υπολογιζεται με τιποτα,

Το τελευταιο χρονο επαιρνα αντισυλληπτικα και τα σταματησα τον Ιουνιο και μετα ειχαμε καποιες ελευθερες επαφες.

Τωρα δε ξερω ποτε περιμενω περιοδο αφου με τα αντισυλληπτικα ειχα συγκεκριμενες ημερομηνιες ουτε εχω συνηθως συμπτωματα περιοδου.Πρωτη ελευθερη επαφη ηταν 26Ιουνιου και η τελευταια ελευθερη 6 Ιουλιου.Τελευταια περιοδος με αντισυλληπτικα ηταν 12 Ιουνιου.Ποτε να κανω λετε τεστ?

Εχω πολυ αγχος και σε συνδυασμο με τις πολυκυστικες φοβαμαι οτι θα ειναι αρνητικο και θα δυσκολευτω πολυ να κανω μωρακι:(

 

 

Καλησπερα!

Η επαφη σου ηταν σε καλη μερα 14η....

Θεωρητικα επρεπε ηδη να εχει ερθει,οποτε μπορεις να κανεις τεστ,εκτος αν εχεις μεγαλο κυκλο οποτε εκανες αργοτερα οωρηξια και ερθει και αργοτερα περιοδος,αλλα για σιγουρια κανε ενα!!

Αν καταλαβες την οωρηξια σου,θα σε βοηθησει πολυ,καθως απο την οωρηξια,σε 14 μερες πρεπει να αδιαθετησεις αν δεν εισαι εγκυος!!

Σου ευχομαι συντομα μανουλα:-D:grin::-D

8A4Lp3.png4LzPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Ξεκίνησα κ γω προσπάθειες για μωράκι. Εχω σύνδρομο πολυκυστικών και έπαιρνα αντισυλληπτικά. Τα σταμάτησα τον προηγούμενο μήνα και ξεκίνησα εντατικά. Πίστευα ότι επειδή γίνεσαι πιο γόνιμη θα συλλάβω αμέσως... Αλλά τελικά αδιαθέτησα χτες....

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Δημητρα ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση σου λεω να περιμενω μεχρι τελος του μηνα για το τεστ για σιγουρια

Milsof

Μην απογοητευεσαι αλλωστε η προσπαθεια ειναι ευχαριστη ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Ξεκίνησα κ γω προσπάθειες για μωράκι. Εχω σύνδρομο πολυκυστικών και έπαιρνα αντισυλληπτικά. Τα σταμάτησα τον προηγούμενο μήνα και ξεκίνησα εντατικά. Πίστευα ότι επειδή γίνεσαι πιο γόνιμη θα συλλάβω αμέσως... Αλλά τελικά αδιαθέτησα χτες....

 

Καλώς όρισες. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Έπαιρνα και εγώ αντισυλληπτικά αρκετά χρόνια, για αντισύλληψη μόνο, και μόλις τα σταμάτησα για να μείνω έγκυος όχι μόνο δεν έμεινα με την πρώτη όπως και εγώ πίστευα αλλά έγινε και ο κύκλος μου μαντάρα (είχα μέχρι και κύκλο 60 ημερών!). Ο γιατρός μου τότε μου είχε πει πως ο οργανισμός θέλει λίγο χρόνο να μπει ξανά σε λειτουργία. Τελικά έμεινα έγκυος μετά από 4 μήνες προσπάθειας, με επαφές μέρα παρά μέρα την 21η-22η μέρα του κύκλου μου! Να μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά! Σου εύχομαι να είναι αυτή η τελευταία περίοδος που βλέπεις για τους επόμενους 9 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την στιγμή που διακόπτεις τα αντισυλληπτικά δεν επανέρχεσαι με την μία στην προηγούμενη κατάσταση γιατί παίρνει αρκετό καιρό στον οργανισμό να συνέλθει. Εγώ που η περίοδός μου ήταν ρολόι ακριβείας πριν τα αντισυλληπτικά, μετά την διακοπή τους ήταν ο φαντομάς, όποτε ήθελε ερχόταν. Μου τα έλεγε ο γιατρός μου, κι εγώ σαν ξερόλας σκεφτόμουν 'αποκλείεται'. Είχε δίκιο ο άνθρωπος.

Οι πιναθότητες για εγκυμοσύνη στην αρχή είναι λίγες και σταδιακά αυξάνονται. Από μίνι-ερευνα που έκανα με 3 δείγματα γυναικών που έμειναν έγκυες μετά την διακοπή αντισυλληπτικών χαπιών, όλες μείναμε έγκυες περίπου 9-10 μήνες μετά την διακοπή. Σύμπτωση; :?:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο κυκλος φτανει μεχρι και 60 μερες ειναι αδυνατον να τον υπολογισω αλλα εγω εχω πολυκυστικες ωοθηκες,

 

Καπου σαν να διαβασα οτι χρειαζεται ενας μηνας μετα τα αντισυλληπτικα για να επανελθει η γονιμοτητα χωρις ομως να θυμαμαι που το διαβασα και αν ηταν αξιοπιστη πηγη γι αυτο θελει λιγο ψαξιμο...

 

Και εγω αυτο ξερω στον ακανονιστο κυκλο το ιδανικο ειναι οι επαφες ανα 2 μερες και καποτε ωαριο και σπερματοζωαριο θα συναντηθουν!

 

Μετα απο 9-10 μηνες βρε peach? Εχουμε δρομο μπροστα μας μου φαινεται

 

Και εγω εχω λιγο πρησμενο στηθος και μια ιδεα απο ποναλακια περιοδου αλλα θα καθυστερησω λιγο το τεστ γιατι μπορει τελικα κι εγω να αδιαθετησω και στο τελος ολα τα λεφτα στα τεστ θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο κυκλος φτανει μεχρι και 60 μερες ειναι αδυνατον να τον υπολογισω αλλα εγω εχω πολυκυστικες ωοθηκες,

 

Καπου σαν να διαβασα οτι χρειαζεται ενας μηνας μετα τα αντισυλληπτικα για να επανελθει η γονιμοτητα χωρις ομως να θυμαμαι που το διαβασα και αν ηταν αξιοπιστη πηγη γι αυτο θελει λιγο ψαξιμο...

 

Και εγω αυτο ξερω στον ακανονιστο κυκλο το ιδανικο ειναι οι επαφες ανα 2 μερες και καποτε ωαριο και σπερματοζωαριο θα συναντηθουν!

 

Μετα απο 9-10 μηνες βρε peach? Εχουμε δρομο μπροστα μας μου φαινεται

 

Και εγω εχω λιγο πρησμενο στηθος και μια ιδεα απο ποναλακια περιοδου αλλα θα καθυστερησω λιγο το τεστ γιατι μπορει τελικα κι εγω να αδιαθετησω και στο τελος ολα τα λεφτα στα τεστ θα πανε!

 

Εννοείται ότι δεν είσαι εντελώς μη γόνιμη τόσους μήνες, απλά είναι λιγότερες οι πιθανότητες. Έχω ακούσει και για κοπέλες που έμειναν έγκυες 2-3 μήνες μετά, αλλά εγώ προσωπικά δεν ξέρω καμία, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο.

 

Πάντως ο γιατρός μου είχε πει επαφές απ'όταν τελειώσει η περίοδος εντελώς ανά δύο μέρες. Όχι από την 8η-14η μέρα του κύκλου, κτλ. γιατί το ανθρώπινο σώμα είναι εντελώς μοναδικό και κάνει ότι θέλει - μου τα είχε πει πολύ επιστημονικά τότε, αλλά δεν θυμάμαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...