Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα χρόνια περνάνε....κι εμείς στάσιμοι!


margi

Recommended Posts

Margi είμαι σίγουρη πως με την αισιόδοξη στάση θα σου συμβούν πολλά υπέροχα πράγματα από εδώ & πέρα, ξεκινώντας με την ανακάλυψη του θησαυρού σας! Με το καλό να γίνετε γονείς & να λατρέψετε το μικρό σας αγγελούδι ή τα μικρά σας αγγελούδια! Περιμένω νέα σου με αγωνία & σου στέλνω όση περισσότερη θετική σκέψη μπορώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι κοριτσακι μου το σηριαλ πηγε παρακατω. Κι εγω ημουν σαν εσενα απελπισμενη οσο δεν επαιρνε, εκανα μια επεμβαση διαστολης τραχηλου γιατι ηταν βουλωμενος και στενος- πως στο καλο προεκυψε αυτο δεν ξερω- γιατι πριν την εξωσωματικη επρεπε να μου κανουν ενα τεστ με καθετηρα, δεν περνουσε ο καθετηρας στη μητρα και με εστειλαν για επεμβαση. Αφου την εκανα, και περιμενοντας να ξαναμαζεψω εξετασεις για ΕΟΠΥΥ για τα φαρμακα- αληθεια πως ξεμπλεξες;- κι αφου δεν ειχαμε τιποτα καλυτερο να κανουμε προσπαθησαμε φυσιολογικα 1 μηνα και τσουπ το μπεμπε!!! Κανω τον σταυρο μου να πανε καλα ολα ως το τελος, το τι αγχος εχω δεν λεγεται! Γι'αυτο σου λεω ψυχραιμια, εχει ο Θεος, και ερχεται το μωρο σου!

Περιμενω και τη χοριακη της αδερφουλας μου απο ωρα σε ωρα, εκανε δευτερη εξωσωματικη και τρεμουν τα ποδια μου! Μακαρι να πανε ολα καλα, και για τις 2 σας- κι αυτη εκπαιδευτικος, χι,χι!

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ περίμενα να είμαι έγκυος φυσιολογικά αυτούς τους μηνες που περίμενα. Κάθε μήνα έλεγα "ας είμαι, Θεε μου, έγκυος, ας μην κάνω εξωσωματικη....." αλλά δεν.....Πόσο τυχερή ήσουν που ήρθε φυσιολογικά! Δεν σας κρύβω πως μια μικρή πικρία την αισθάνομαι και αυτό γιατί,ενώ στην ουσία δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, εμείς δεν καταφέραμε τιποτα μόνοι μας!!!

Με την επιτροπή ξέμπλεξα πολύ εύκολα! Τα δύσκολα ήταν μετά που μου είπε ο εξωσωματικος πως πολύ πιθανό υπάρχει διάφραγμα. Θυμάσαι που το συζητούσαμε; Πέρασα δύο δύσκολους μήνες, γιατί περίμενα να μου κάνουν υστεροσκόπηση αλλά το νοσοκομείο έκανε συνέχεια επίσχεση εργασίας. Μάζεψα τις δυνάμεις μου και κατέβηκα Αθήνα, στον Μασ...., να μας πει τη γνώμη μου. Μού έκανε υστεροσκόπηση και διέγνωσε μια μικρή συμφυση, την οποία έλυσε αμέσως. Δεν θέλησε χρήματα για την υστεροσκόπηση, μόνο επισκεψη πλήρωσα ( μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό- άνετα θα μπορούσε να "τσεπώσει" ένα 300άρι! Τεσπα. Μιλήσαμε μαζί του και είπε πως δεν έχουμε κανένα πρόβλημα και θεωρεί πως είναι θέμα χρόνου να μείνω φυσιολογικά. Μού επεσήμανε βέβαια πως είναι και το θέμα της ηλικίας πλέον στη μέση αλλά και η σάλπιγγα που λείπει, γεγονός που θα με καθυστερούσε. Αφησα 3 μήνες να προσπαθήσω μόνη μου, δεν έγινε τίποτα και την πήρα την μεγάλη απόφαση. Μακάρι να πράττω σωστα και να έρθει επιτέλους το μωράκι που τόσο επιθυμούμε!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koριτσια εγω ισως πρεπει να εχω σπασει τα ρεκορ.

9 χρονια γαμου κλεινω το Σεπτεμβριο. Αφου ξεκινησαμε ενα χρονο μετα το γαμο και προσπαθουσαμε επι ενα χρονο πηγα για ελεγχο . Ολα περιμενα να τα ακουσω αλλα οχι αυτο. Κακοηθης κυστη στην ωοθηκη. Η λεξη καρκινος δεν με τρομαζει η συμπεριφορα ομως των ανθρωπων με τρομαξε . Επειτα απο 6 χρονια επεμβασεις , θεραπειες και αγωνα επιβιωσης εμεινα εγκυος μεσα στα Χριστουγεννα που μας περασαν. Με φυσιολογικο τροπο. Δυστυχως ηταν παλινδρομη και καναμε καθαρισμο στις 20 Φεβρουαριου. Καναμε ολες τις εξετασεις. Ηταν λογω χρωμοσωμικης ανωμαλιας. Εξετασαμε τους δικους μας καρυοτυπους μηπως ειχε δημιουργηθει προβλημα απο τις θεραπειες. Ευτυχως κανενα προβλημα. Θρομβοφιλια, αντιπατρικα, καρυοτυπο, ζαχαρο, ορμονικα τιποτα. Τυχαιο γεγονος ειπαν οι γιατροι. Εγω σε τετοια καταθλιψη και με τετοια αναμεικτα συναισθηματα που ουτε οταν ημουν αρρωστη δεν τα ειχα περασει. Ο γιατρος μου λεει οτι αφου εμεινα μια φορα εγκυος και δεν υπαρχει προβλημα θα ξαναμεινω. Εγω ομως επρεπε να περασω απο το βυθο για να ξαναβγαλω το κεφαλι μου στην επιφανεια . Τωρα νιωθω οτι εχω αρχισει να αναπνεω παλι. Χθες ειχα τα γενεθλια μου. Εγινα 38. Καθε χρονο τρομαζα με τη χρονια που περνουσε και εγω εμενα χωρις παιδι. Χθες σκεφτηκα 38 ειμαι οχι 108. Και ειπαμε με το συζυγο να αρχισουμε παλι απο την αρχη. Ειμαι αισιοδοξη. Πιστευω οτι με αγαπη θα τα καταφερουμε παρολες τις δυσκολιες (στη δουλεια, οικονομικες κ.λ.π.). Και ποιος ξερει ισως σε ενα χρονο που θα κλεισουμε 10ετια να ειμαστε τρεις . αλλα και αν δεν ειμαστε δεν θα συνεχισουμε να ελπιζουμε και να προσπαθουμε με καθε τροπο. Ευχομαι και σε εσας καλη δυναμη, υπομονη, επιμονη και αισιοδοξια, Μια ζεστη αγκαλια σε ολες σας.

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια εγω ισως πρεπει να εχω σπασει τα ρεκορ.

9 χρονια γαμου κλεινω το Σεπτεμβριο. Αφου ξεκινησαμε ενα χρονο μετα το γαμο και προσπαθουσαμε επι ενα χρονο πηγα για ελεγχο . Ολα περιμενα να τα ακουσω αλλα οχι αυτο. Κακοηθης κυστη στην ωοθηκη. Η λεξη καρκινος δεν με τρομαζει η συμπεριφορα ομως των ανθρωπων με τρομαξε . Επειτα απο 6 χρονια επεμβασεις , θεραπειες και αγωνα επιβιωσης εμεινα εγκυος μεσα στα Χριστουγεννα που μας περασαν. Με φυσιολογικο τροπο. Δυστυχως ηταν παλινδρομη και καναμε καθαρισμο στις 20 Φεβρουαριου. Καναμε ολες τις εξετασεις. Ηταν λογω χρωμοσωμικης ανωμαλιας. Εξετασαμε τους δικους μας καρυοτυπους μηπως ειχε δημιουργηθει προβλημα απο τις θεραπειες. Ευτυχως κανενα προβλημα. Θρομβοφιλια, αντιπατρικα, καρυοτυπο, ζαχαρο, ορμονικα τιποτα. Τυχαιο γεγονος ειπαν οι γιατροι. Εγω σε τετοια καταθλιψη και με τετοια αναμεικτα συναισθηματα που ουτε οταν ημουν αρρωστη δεν τα ειχα περασει. Ο γιατρος μου λεει οτι αφου εμεινα μια φορα εγκυος και δεν υπαρχει προβλημα θα ξαναμεινω. Εγω ομως επρεπε να περασω απο το βυθο για να ξαναβγαλω το κεφαλι μου στην επιφανεια . Τωρα νιωθω οτι εχω αρχισει να αναπνεω παλι. Χθες ειχα τα γενεθλια μου. Εγινα 38. Καθε χρονο τρομαζα με τη χρονια που περνουσε και εγω εμενα χωρις παιδι. Χθες σκεφτηκα 38 ειμαι οχι 108. Και ειπαμε με το συζυγο να αρχισουμε παλι απο την αρχη. Ειμαι αισιοδοξη. Πιστευω οτι με αγαπη θα τα καταφερουμε παρολες τις δυσκολιες (στη δουλεια, οικονομικες κ.λ.π.). Και ποιος ξερει ισως σε ενα χρονο που θα κλεισουμε 10ετια να ειμαστε τρεις . αλλα και αν δεν ειμαστε δεν θα συνεχισουμε να ελπιζουμε και να προσπαθουμε με καθε τροπο. Ευχομαι και σε εσας καλη δυναμη, υπομονη, επιμονη και αισιοδοξια, Μια ζεστη αγκαλια σε ολες σας.

 

Κι εγώ σου το εύχομαι καρδιά μου. Με όλη μου την ψυχή. Με συγκίνησες...

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια εγω ισως πρεπει να εχω σπασει τα ρεκορ.

9 χρονια γαμου κλεινω το Σεπτεμβριο. Αφου ξεκινησαμε ενα χρονο μετα το γαμο και προσπαθουσαμε επι ενα χρονο πηγα για ελεγχο . Ολα περιμενα να τα ακουσω αλλα οχι αυτο. Κακοηθης κυστη στην ωοθηκη. Η λεξη καρκινος δεν με τρομαζει η συμπεριφορα ομως των ανθρωπων με τρομαξε . Επειτα απο 6 χρονια επεμβασεις , θεραπειες και αγωνα επιβιωσης εμεινα εγκυος μεσα στα Χριστουγεννα που μας περασαν. Με φυσιολογικο τροπο. Δυστυχως ηταν παλινδρομη και καναμε καθαρισμο στις 20 Φεβρουαριου. Καναμε ολες τις εξετασεις. Ηταν λογω χρωμοσωμικης ανωμαλιας. Εξετασαμε τους δικους μας καρυοτυπους μηπως ειχε δημιουργηθει προβλημα απο τις θεραπειες. Ευτυχως κανενα προβλημα. Θρομβοφιλια, αντιπατρικα, καρυοτυπο, ζαχαρο, ορμονικα τιποτα. Τυχαιο γεγονος ειπαν οι γιατροι. Εγω σε τετοια καταθλιψη και με τετοια αναμεικτα συναισθηματα που ουτε οταν ημουν αρρωστη δεν τα ειχα περασει. Ο γιατρος μου λεει οτι αφου εμεινα μια φορα εγκυος και δεν υπαρχει προβλημα θα ξαναμεινω. Εγω ομως επρεπε να περασω απο το βυθο για να ξαναβγαλω το κεφαλι μου στην επιφανεια . Τωρα νιωθω οτι εχω αρχισει να αναπνεω παλι. Χθες ειχα τα γενεθλια μου. Εγινα 38. Καθε χρονο τρομαζα με τη χρονια που περνουσε και εγω εμενα χωρις παιδι. Χθες σκεφτηκα 38 ειμαι οχι 108. Και ειπαμε με το συζυγο να αρχισουμε παλι απο την αρχη. Ειμαι αισιοδοξη. Πιστευω οτι με αγαπη θα τα καταφερουμε παρολες τις δυσκολιες (στη δουλεια, οικονομικες κ.λ.π.). Και ποιος ξερει ισως σε ενα χρονο που θα κλεισουμε 10ετια να ειμαστε τρεις . αλλα και αν δεν ειμαστε δεν θα συνεχισουμε να ελπιζουμε και να προσπαθουμε με καθε τροπο. Ευχομαι και σε εσας καλη δυναμη, υπομονη, επιμονη και αισιοδοξια, Μια ζεστη αγκαλια σε ολες σας.

 

Εισαι το πτοτυπο της υπομονης!!!!Απ εδω και περα θα εισαι το προτυπο μου,στο λεω ειλικρικα!!!Εισαι τοσο δυνατη και πιστευω πως θα τα καταφερεις.Σου το ευχομαι ολοψυχα.

Οταν διαβαζω ιστοριες σαν την δικια σου βλεπω ποσο αδυναμη ειμαι...ποσο "αχαριστη" που δεν ζω την καθε στιγμη με την οικογενεια μου και αφηνω το αγχος να με καταβαλει!!

Υποσχομαι πως θα προσπαθησω να νικησω τους φοβους και τα αγχοι μου και το ιδιο ελπιζω και ευχομαι για την καθε κοπελα που προσπαθει να γινει μανουλα.

Σ ευχαριστω που μοιραστηκες την δικη σου ιστορια μαζι μας,ειναι ενα μαθημα για μας,τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω..

Να εχουμε υπομονη και να αισιοδοξουμε:wink:;-):wink:

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Koριτσια εγω ισως πρεπει να εχω σπασει τα ρεκορ.

9 χρονια γαμου κλεινω το Σεπτεμβριο. Αφου ξεκινησαμε ενα χρονο μετα το γαμο και προσπαθουσαμε επι ενα χρονο πηγα για ελεγχο . Ολα περιμενα να τα ακουσω αλλα οχι αυτο. Κακοηθης κυστη στην ωοθηκη. Η λεξη καρκινος δεν με τρομαζει η συμπεριφορα ομως των ανθρωπων με τρομαξε . Επειτα απο 6 χρονια επεμβασεις , θεραπειες και αγωνα επιβιωσης εμεινα εγκυος μεσα στα Χριστουγεννα που μας περασαν. Με φυσιολογικο τροπο. Δυστυχως ηταν παλινδρομη και καναμε καθαρισμο στις 20 Φεβρουαριου. Καναμε ολες τις εξετασεις. Ηταν λογω χρωμοσωμικης ανωμαλιας. Εξετασαμε τους δικους μας καρυοτυπους μηπως ειχε δημιουργηθει προβλημα απο τις θεραπειες. Ευτυχως κανενα προβλημα. Θρομβοφιλια, αντιπατρικα, καρυοτυπο, ζαχαρο, ορμονικα τιποτα. Τυχαιο γεγονος ειπαν οι γιατροι. Εγω σε τετοια καταθλιψη και με τετοια αναμεικτα συναισθηματα που ουτε οταν ημουν αρρωστη δεν τα ειχα περασει. Ο γιατρος μου λεει οτι αφου εμεινα μια φορα εγκυος και δεν υπαρχει προβλημα θα ξαναμεινω. Εγω ομως επρεπε να περασω απο το βυθο για να ξαναβγαλω το κεφαλι μου στην επιφανεια . Τωρα νιωθω οτι εχω αρχισει να αναπνεω παλι. Χθες ειχα τα γενεθλια μου. Εγινα 38. Καθε χρονο τρομαζα με τη χρονια που περνουσε και εγω εμενα χωρις παιδι. Χθες σκεφτηκα 38 ειμαι οχι 108. Και ειπαμε με το συζυγο να αρχισουμε παλι απο την αρχη. Ειμαι αισιοδοξη. Πιστευω οτι με αγαπη θα τα καταφερουμε παρολες τις δυσκολιες (στη δουλεια, οικονομικες κ.λ.π.). Και ποιος ξερει ισως σε ενα χρονο που θα κλεισουμε 10ετια να ειμαστε τρεις . αλλα και αν δεν ειμαστε δεν θα συνεχισουμε να ελπιζουμε και να προσπαθουμε με καθε τροπο. Ευχομαι και σε εσας καλη δυναμη, υπομονη, επιμονη και αισιοδοξια, Μια ζεστη αγκαλια σε ολες σας.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Μπράβο που είσαι τόσο δυνατή, μπράβο που δεν χάνεις το κουράγιο σου, μπράβο που είσαι τόσο μα τόσο ανώτερος άνθρωπος. Θα έρθει η στιγμή που θα αγκαλιάσεις ένα μωρό. Εχεις δίκιο! Δεν είμαστε μεγάλες. Έιμαστε ακόμη νέες. Θα τα καταφέρουμε. Να είσαι υγιής εσύ και η οικογένειά σου!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω. Δεν αξιζω ομως ουτε θαυμασμο ουτε τιποτα. Και αλλες κοπελες που γνωρισα σαν και μενα κατα τη διαρκεια της θεραπειας μου τα καταφεραν και καποιες εχουν κανει και μωρο . Καποιες και με μεγαλες θυσιες αφου εκαναν εξωσωματικη γνωριζοντας οτι ισως οι ορμονες μπορουσαν να ταισουν τον κοιμισμενο καρκινο τους. Αυτες αξιζουν συγχαρητηρια. Να ειστε ολες σας καλα , να εχετε υγεια και να πραγματοποιησετε τα μεγαλα σας ονειρα οποια και αν ειναι αυτα. Φιλια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Υγιέστατα συναισθήματα. Κ γω έτσι ήμουν. Τη χρονιά που κάναμε την εξωσωμ μόνο η μάνα μου κ η πεθερά μου δε μείναν έγκυες. Τελικά τα καταφέραμε κ μεις αρκετούς μήνες αργότερα κ τώρα που ήδη έχω ένα παιδί κ προσπαθώ για δεύτερο τα συναισθήματα είναι περίπου ΄΄ιδια. Παρακαλάω να μην έρθει περίοδος κ όταν βλέπω κοιλίτσες τις κοιτάω με νοσταλγία. Α, πήρα πρίν λίγο τηλ στη μονή κ άφησα τα ονόματά μας. Ας δώσει ο Θεός σε όλες τις γυναίκες.

 

καλησπερα.....οταν πηρες τηλ μονο ονομα ειπες ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...