Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συλληψη με glucophage


Recommended Posts

Καλησπέρα συμφορουμίτισσες..έχω μια απορία. όσες πετύχατε σύλληψη με glucophage και είχατε εννοείται αντίσταση στην ινσουλίνη, στην προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι ξανα-ακολουθήσατε αγωγή; η αντίσταση στην ινσουλίνη είναι μόνιμη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


maria22 γεια σου

 

Η αντισταση ειναι μονιμη εκτος κ αν εχει αλλαξει κατι στο μεταβολικο σου προφιλ. Πχ εχασες κιλα? Σταθεροποιηθηκε ο κυκλος σου (αν ποτε ηταν ασταθης ή ερχοταν σε διαστηματα μεγαλυτερα των 40 ημερων) ? Οι επομενες καμπυλες σακχαρου σου καλυτερευσαν? Η γλυκοζυλιωμενη σου πως ειναι? Οπως βλεπεις μια σκετη εξεταση ινσουλιναντιστασης δεν λεει κατι...

 

Δεν ξερω αν θελεις να τα ξαναρχισεις ή θελεις να τα αποφυγεις τα glucophage , αλλα πριν ξεκινησεις τις νεες προσπαθειες για μωρακι , αν υπηρχε εστω κ το παραμικρο ψεγαδι στο σακχαρο σου κοιτα να το ρυθμισεις προκαταβολικα . Προσωπικα ο γυναικολογος μου κ ο διαβητολογος μου με βαλανε σε αγωγη με glucophage πολυ πριν ξεκινησω τις σοβαρες προσπαθειες . Με 2 παθολογικες καμπυλες σακχαρου κ 1 παθολογικη καμπυλη αντιστασης στην ινσουλινη , με γλυκοζυλιωμενη 5.1 (δηλ ουτε καν στην γκριζα ζωνη) ηταν καθετοι στο να ειμαι ρυθμισμενη πριν πιασω παιδι . Ανεξελεγκτες γλυκαιμικες καταστασεις μπορει να προκαλεσουν αποβολες ή και ενδομητριο θανατο. Γιατι να το ρισκαρεις γλυκεια μου? Αν το εχεις αναγκη παρτο το χαπακι . Εισαι ηδη μανουλα κ ξερεις πως τρεμει το φυλλοκαρδι σου για το καλο του παιδου σου. Ετσι δεν ειναι?

 

Συμπερασμα: Ρωτα οπωσδηποτε τον γιατρο (γυναικολογο? ενδοκρινολογο? διαβητολογο?) σου αν το χρειαζεσαι το glucophage ξανα και πραξε αναλογα.

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ είχα κάνει μια φορά πριν μείνω έγκυος καμπύλη και ο παθολόγος μου έβγαλε το πόρισμα ότι έχω αντίσταση.. (νηστείας είχα 103, 60'=93, 90'=81 κ 120'=70).. πήρα το χάπι κ στον 1ο κύκλο έμεινα έγκυος. ο γυναικολόγος μου ποτέ δεν παραδέχτηκε ούτε ότι υπήρχε πρβ -για την ακρίβεια μου είπε να κόψω αμμέσως το χάπι αλλά εγώ ήξερα πό τον παθολόγο τους κινδύνους..- ούτε ότι έμεινα με τη βοήθεια του χαπιού.. βέβαια μάλλον θα αναζητήσω άλλον γυναικολόγο -λόγω καισαρικής και άλλων...

Προς το παρόν θεωρώ πως είναι νωρίς για μένα για άλλο μωράκι, αλλά πρώτα ο θεός λέω σε κανά 6μηνο,οπότε πρέπει να αρχίσω παλι να ψάχνομαι. Κιλάκια, χαχα είχα παραπάνω όταν έκανα την καμπύλη, 7-10.. Ακριβώς στα ίδια είμαι τώρα μετά από αρκετά κιλά της εγκυμοσύνης. Η περίοδος μετά τη γέννα μου έχει έρθει 7 φορές.. τις 4 σταθερός τώρα πάλι αρχίσαμε τα ίδια, μια στις 32 μια στις 36.. βέβαια τόσα χρόνια για κανά 6 μήνες είχα στάνταρ κύκλο, μετά πάλι άλλαζε αλλά και πάλι σταθεροποιούνταν, πχ 6 μήνες 38, 4 μήνες 32 κτλ.. βέβαια πάνω από 40 μέρες ποτε δεν μου έκανε. Άντε πάλι να πιω το σούπερ-τέλειο υγρό της γλυκόζης, άντε να ράψω και το στόμα μου.. ουφ..... δηλαδή είναι μόνιμη... αχχχχ. Τρελάθηκα όταν είδα πως η αντίσταση οδηγεί δε διαβήτη β' τύπου, σοκ έπαθα, εγώ το είχα σαν αμελητέα ποσότητα αλλά δεν είναι..

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ, ΑΚΟΥ Κ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...ΑΠΟ ΤΑ 15 ΜΟΥ( ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 28) ΜΕ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ...ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ( ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΕΣ, ΟΡΜΟΝΙΚΑ, ΥΠΟΦΥΣΗ ΚΛΠ) Κ ΤΟΣΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ...ΠΑΝΤΑ ΗΜΟΥΝ 55 ΚΙΛΑ...ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΖΩ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ, ΕΤΡΩΓΑ ΜΑΝΙΩΔΩΣ ΓΛΥΚΑ!( ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΩ...ΕΦΤΑΣΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ 66 ΚΙΛΑ...ΜΕ ΥΨΟΣ 1.65)...ΠΑΩ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ..ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΑΘΑΙΝΩ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ Κ ΙΔΡΩΝΩ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΜΟΝΟ ΓΛΥΚΑ Κ ΚΑΝΩ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ...ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΤΗΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΕΚΤΟΞΕΥΕΤΑΙ ΣΤΑ 200,,,ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Κ Η ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΕΙ..ΚΟΙΝΩΣ=ΥΠΕΡΙΝΣΟΥΛΙΝΑΙΜΙΑ!!! Η ΤΕΛΕΙΑ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ!!!ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!!! ΠΑΙΡΝΩ 6 ΜΗΝΕΣ GLUCOFREE( ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΦΟΡΜΙΝΗ)...ΑΔΥΝΑΤΙΖΩ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΚΑΝΑ ΓΛΥΚΑΚΙ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ 12 ΚΙΛΑ Κ......ΑΠΟΚΤΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΘΕ 28 Η 30 Η 32 ΜΕΡΕΣ!!!!!!!! ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ..Κ ΣΤΟ ΣΑΚΧΑΡΟ Κ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ...Κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΥΣΤΕΣ!!!! ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ!!!ΑΥΡΙΟ ΠΑΩ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΝΑ ΔΩ!!!ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΤΟ ΘΕΛΩ...ΤΟΣΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΛΕΝΕ...ΛΕΣ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΘΑΥΜΑ????? :P

Επεξεργάστηκαν by ΣΤΕΛΛΙ
κεφαλαια
Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι κοπέλα μου. Μακάρι να είσαι.. Τώρα λογικά θα έχεις τα αποτελέσματα :)

Εγώ έμεινα με στο πρώτο κύκλο χρήσης glucophage.. τώρα βέβαια έχω άγχος για όταν θα θέλω 2ο νινί πως θα γίνει και αν θα ξαναπάρω, αλλά αποφάσισα να το ψάξω πιο πολύ, θα πάω σε ενδοκριν-διαβητολόγο να δούμε τι θα γίνει. Σου εύχομαι να έχεις θετικό αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου εύχομαι κοπέλα μου. Μακάρι να είσαι.. Τώρα λογικά θα έχεις τα αποτελέσματα :)

Εγώ έμεινα με στο πρώτο κύκλο χρήσης glucophage.. τώρα βέβαια έχω άγχος για όταν θα θέλω 2ο νινί πως θα γίνει και αν θα ξαναπάρω, αλλά αποφάσισα να το ψάξω πιο πολύ, θα πάω σε ενδοκριν-διαβητολόγο να δούμε τι θα γίνει. Σου εύχομαι να έχεις θετικό αποτέλεσμα

 

Καλημέρα maria,

 

Όταν έμεινες έγκυος το σταμάτησες το glucophage ή συνέχισες να το παίρνεις μέχρι της 12η εβδομάδα???

 

Έγω δεν έχω πρόβλημα σύλληψης αλλά μάλλον έχω πρόβλημα με την ινσουλίνη. Μου είπε ο ενδοκρινολόγος να κάνω μια τρίωρη καμπύλη να το επιβεβαιώσουμε και αν υπάρχει πρόβλημα θα ξεκινήσω glucophage και θα το συνεχίσω και μέχρι την 12η...

 

Η αυξημένη ινσουλίνη προκαλεί και κακής ποιότητας ωάρια....:-(

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αυξημένη ινσουλίνη προκαλεί και κακής ποιότητας ωάρια....:-(

 

 

 

αυτό μου είπε κ εμένα ο παθολόγος μου κ έκανα καμπύλη ζαχάρου, έτσι βρήκα το πρβ της αντίστασης.. ούτε πολυκυστικές έχω ούτε τπτ αλλά για έναν ανεξήγητο λόγο είχα αλλαγές στον κύκλο μου, δες παραπάνω. Λοιπόν, το πήρα ως την 12 εβδομάδα με βάση τη συμβουλή του παθολόγου μου, ο γυναικολόγος κ μια διαβητολόγο που ρώτησα ήταν αντίθετοι :| αλλά εγώ αφού βρήκα το πρβ με τον παθολόγο αυτού τη συμβουλή ακολούθησα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το είπε ο ενδοκρινολόγος και ευτυχώς συμφωνεί και ο γυναικολόγος....

 

ούτε εγώ έχω πολυκυστικές ούτε πρόβλημα σύλληψης αλλά είχα 2 παλλίνδρομες... :-(

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ είμαι απαράδεκτη, το ξέρω. Αμελώ να παίρνω τα glucophase που μου έχει συστήσει ο ενδοκρινολόγος μου και όχι μόνο αυτό, αλλά τα παίρνω και παράλληλα τρώω γλυκά!

Εϊμαι αδύνατη, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το βάρος μου και γενικά κάνω ισορροπημένη διατροφή, αλλά δεν μπορώ να κόψω τα γλυκά με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια...Βλέπω ότι τα σχόλια σας είναι παλιά..εγώ μόλις γράφτηκα στο forum παρόλο που το παρακολουθώ καιρό τώρα...Μαντέψτε;; έχω κι εγώ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ...προσπαθούμε με τον άντρα μου γύρω στα 2 χρόνια για παιδάκι αλλά τίποτα...την περασμένη βδομάδα λοιπόν επισκέφτηκα για άλλη μια φορά τον γυναικολόγο μου και επιτέλους μου έγραψε κάτι να πάρω...το Glucophage...παίρνω μισό το πρωί και μισό το βράδυ για 15 μέρες και μετά να το παίρνω λέει ολόκληρο πρωί - βράδυ..είδα ότι πολλές σας έχει βοηθήσει τουλάχιστον με την περίοδο...ελπίζω να σταθεροποιηθεί και η δική μου...(ο κύκλος μου είχε φτάσει τις 46 μέρες) άντε να βρεις τις γόνιμες... :-/

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βοηθεια ! κοριτσια ειμαι και εγω στην ομαδα που ναι μεν δεν εχω πολυκυστικες ωοθηκες αλλα ομως εχω πολυ χαλια ζαχαρο (αντιδραστικη υπογλυκαιμια)!

 

παρακαλω μπορειτε να μου προτεινετε εναν ενδοκρινολογο αναπαραγωγης στη θεσνικη; να απευθυνθω;;;;;

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια ! κοριτσια ειμαι και εγω στην ομαδα που ναι μεν δεν εχω πολυκυστικες ωοθηκες αλλα ομως εχω πολυ χαλια ζαχαρο (αντιδραστικη υπογλυκαιμια)!

 

παρακαλω μπορειτε να μου προτεινετε εναν ενδοκρινολογο αναπαραγωγης στη θεσνικη; να απευθυνθω;;;;;

 

karkinaki έχεις πμ :D

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 χρόνια μετά...

Κοριτσια Καλημερα.Ξερω οτι το θεμα ειναι πολυ παλιο αλλα αν το δει καποια κοπελα ας απαντησει.Εχω λιγες μερες εχω αναστατωθει πολυ μ αυτα που μου ειπανε και ψαχνομαι..Ειχα κανει καμπυλη σακχαρου και ητανε απο 87 στην εναρξη,,στα 60 λεπτα 103 και στα 120 λεπτα 78..Ο ενδοκρινολογος μου εδω δεν εδωσε ιδιαιτερη σημασια αν και ηξερε ποσα χρονια προσπαθουμε για μωρακι..Δεν εχω πολυκυστκες αλλα δυο γιατροι στην Αθηνα μου ειπανε οτι εχω υπερινσουλαιμια και παθαινω υπογλυκαιμικες κρισεις.!!Χωρις να τους εχω πει οτι οντως εχω καποια σωματικα συμπτωματα.Καποιες στιγμες ειδικα το πρωι πρεπει να φαω οπωσδηποτε.Και μου προτεινε η ενδοκρινολογος glucophage.Αυτο δεν παιρνουν οταν εχουν αυξημενο σακχαρο?!Τι δεν καταλαβαινω?

Επεξεργάστηκαν by anoulious
διορθωση λαθους...
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Καλημερα.Ξερω οτι το θεμα ειναι πολυ παλιο αλλα αν το δει καποια κοπελα ας απαντησει.Εχω λιγες μερες εχω αναστατωθει πολυ μ αυτα που μου ειπανε και ψαχνομαι..Ειχα κανει καμπυλη σακχαρου και ητανε απο 87 στην εναρξη,,στα 60 λεπτα 103 και στα 120 λεπτα 78..Ο ενδοκρινολογος μου εδω δεν εδωσε ιδιαιτερη σημασια αν και ηξερε ποσα χρονια προσπαθουμε για μωρακι..Δεν εχω πολυκυστκες αλλα δυο γιατροι στην Αθηνα μου ειπανε οτι εχω υπερινσουλαιμια και παθαινω υπογλυκαιμικες κρισεις.!!Χωρις να τους εχω πει οτι οντως εχω καποια σωματικα συμπτωματα.Καποιες στιγμες ειδικα το πρωι πρεπει να φαω οπωσδηποτε.Και μου προτεινε η ενδοκρινολογος glucophage.Αυτο δεν παιρνουν οταν εχουν αυξημενο σακχαρο?!Τι δεν καταλαβαινω?

 

Να μην το πάρεις και να πας σε άλλον ενδοκρινολόγο ή ακόμα καλύτερα διαβητολόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην το πάρεις και να πας σε άλλον ενδοκρινολόγο ή ακόμα καλύτερα διαβητολόγο.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,Η ενδοκρινολογος που πηγα η καινουργια να διευκρινισω ητανε ενδοκρινολογος αναπαραγωγης καθηγητρια Πανεπιστημιου.Και για την καμπυλη εκανα δεν εκανα μια μερα τη διατροφη που πρεπει νωριτερα..Ειδες κατι αλλο στην καμπυλη σακχαρου η για να παρω και δυετερη γνωμη για λογους ασφαλειας το λες?.Τι να πω..Βαρεθηκα τοσο με τους γιατρους οσο δεν φανταζεσαι..Και παλι ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,Η ενδοκρινολογος που πηγα η καινουργια να διευκρινισω ητανε ενδοκρινολογος αναπαραγωγης καθηγητρια Πανεπιστημιου.Και για την καμπυλη εκανα δεν εκανα μια μερα τη διατροφη που πρεπει νωριτερα..Ειδες κατι αλλο στην καμπυλη σακχαρου η για να παρω και δυετερη γνωμη για λογους ασφαλειας το λες?.Τι να πω..Βαρεθηκα τοσο με τους γιατρους οσο δεν φανταζεσαι..Και παλι ευχαριστω..

Κορίτσι μου εγώ έκανα και στις δύο μου εγκυμοσύνες διαβήτη κύησης. Στην δεύτερη (γέννησα πριν από 6 μήνες) είχα διαβήτη και αντίσταση στην ινσουλίνη, γι'αυτό και άρχισα τα glucophage. Όταν πια γέννησα, έκανα ξανά γλυκοζηλιωμένη και καμπύλη όπου βρέθηκα σε προδιαβητικό στάδιο. Ο διαβητολόγος μου μου είπε να συνεχίσω το glucophage και να εξεταστώ ξανά κάποια στιγμή αργότερα. Η μετφορμίνη που περιέχει αυτό το χάπι βοηθάει τον οργανισμό να αποκαταστήσει την αντίδραση του σώματός μας στην ινσουλίνη που παράγουμε από μόνοι μας. Επίσης μειώνει την ποσότητα του σακχάρου που το συκώτι μας παράγει και η οποία απορροφάται από το στομάχι μας και τα άλλα όργανά μας. Δηλαδή, μας κρατάει το ζάχαρο σε χαμηλά επίπεδα, αυτό είναι το ρεζουμε. Τώρα αν εσένα σου λένε ότι κάνεις υπογλυκαιμίες, το glucophage είναι λάθος φάρμακο, αφού στο κατεβάζει. Βέβαια εντάξει, δεν ξέρω το ιστορικό σου ούτε γιατρός είμαι, αλλά από την εμπειρία μου σου λέω ότι κάτι δεν μου κολλάει καλά. Μήπως δεν σου τα εξήγησαν καλά? αν όμως έχουν έτσι τα πράγματα εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα κι άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Το glucophage ενδεικνειται για την περιπτωση της anoulious.υπογλυκαιμιες κανει λογω της αντιστασης στην ινσουλινη.εαν εχεις κανει καμπυλη τριωρη θα δεις οτι στην τριτη ωρα πεφτει αποτομα.στην anoulious εαν δεν κανω λαθος επεφτε απο τη δευτερη.η υπογλυκαιμια σημαινει υπερπαραγωγη ινσουλινης.

Link to comment
Share on other sites

Η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι κανω υπερινσουλαιμια και παθαινω υπογλυκαιμικες κρισεις..Δεν της αρεσε η τιμη της καμπυλης στις δυο ωρες ειπε.(απο 87 εναρξη,103 στη μια ωρα και 78 στις δυο ωρες..)Και για αυτο μου προτεινε και διατροφη και γκλουκοφας..Τι να πω..Ειναι απο τους λιγους γιατρους που μου φανηκε οτι ηξερε τι ελεγε...Απλα εγω ειμαι εντελως ασχετη μ αυτα και πλεον ως πολυταλαιπωρημενη απο γιατρους ειπα να ρωτησω καμμια κοπελα που ξερει απο προσωπικη εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...