Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέλω να γίνω μαμά και δεν θέλει εκείνος


Recommended Posts

Για τις επιλογές που κάνουμε νομίζω ότι χειρότερος κριτής είναι ο ευατός μας... εγώ είμαι η τελευταία που θα κρίνω μία κοπέλα εάν έπραξε καλά ή όχι σε ότι αφορά το θέμα της έκτρωσης... επίσης σε πολλές περιπτώσεις ισχύει το ρητό "στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα".... θα σου πω την προσωπική μου άποψη .. κατ' αρχάς μου βγάζεις λίγο έναν άνθρωπο που ζει με πάθος τη ζωή του ... δηλ. δεν είσαι 20 χρονών παιδάκι.. είσαι 33 χρονών, θεωρητικά αρκετά ώριμη... λες ότι με την πρώτη εγκυμοσύνη "φρίκαρες" .. επέλεξες την έκτρωση, μετά ήθελες να αυτοκτονήσεις... τώρα ο σύντροφός σου δεν θέλει παιδί τρελαίνεσαι... σου έκατσε και η στραβή με το θέμα της υγείας, σε έχει πάρει από κάτω.... επειδή εσείς οι καλλιτέχνες έχετε και μία δόση "φεύγα" με την καλή έννοια μην με παρεξηγήσεις :P μήπως να "κουλάρεις" λίγο??????????

επειδή όπως γράφεις παρακαλουθείς το φόρουμ αρκετό καιρό και επειδή τα θέματα αυτά τα διαβάζεις και άλλος κόσμος θέλω να πω τα εξής:

α) μία κοπέλα 33 χρονών εάν δεν είναι έτοιμη για παιδί θα πρέπει να παίρνει τις προφυλάξεις για να μην μείνει έγκυος (δεν σε κρίνω, εγώ είχα επιλέξει να κάνω σεξ με τον συντοφό μου με προφυλακτικό και τα είχαμε 10 χρόνια πριν παντρευτούμε)

β) εάν μείνει έγκυος συναποφασίζει με τον σύντροφό της τι θα κάνουν. Οπως εσύ επέλεξες την έκτρωση και μετά το μετάνιωσες θα μπορούσες να είχες επιλέξει να κρατήσεις το παιδί και να το μετάνιωνες μετά και αυτό να είχε τον χειρότερο αντίκτυπο στο παιδί αργότερα,

γ) Αν μαθαίναμε όλοι από τα λάθη μας ο κόσμος μας θα ήταν πολύ καλύτερος.... έχω ακούσει για περιπτώσεις που η έκτρωση είναι τρόπος αντισύλληψης!!!!

Πρόσεχε όμως μήπως οι τύψεις που ένιωσες μετά σε μπερδεύουν με το μητρικό ένστικτο.... το να αποφασίσεις να κάνεις ένα παιδί με τον σύντροφό σου που θα γίνει πατέρας του παιδιού σου είναι πολύ σημαντική απόφαση... το μωρό δεν είναι μία τσάντα που την είδα στο μαγαζί την λιμπίστηκα και την αγόρασα.... το μωρό έχει ευθύνες τεράστιες και θα πρέπει να είναι αποτέλεσμα κοινής αποδοχής.. θα πρέπει και οι δύο να είστε έτοιμοι να αποκτήσετε μωρό όχι ο ένας.. θα πρέπει να το θέλουν το ίδιο και οι δύο όχι ο ένας.. ότι έγινε στο παρελθό έγινε και δεν σε κρίνει και κανένας... μην αφήνεις όμως το παρελθόν να επηρεάσει το μέλλον σου.. ξεκόλλα.. ξέχασέ το... δημιουργήστε με τον σύντοφό σου τις συνθήκες εκείνες για να φέρετε στον κόσμο ενα μωράκι ευτυχισμένο.. αλλα θα πρέπει να το θέλετε και οι δύο... καλή σου τύχη!

ΣΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ..δεν νιωθω το μητρικο ενστικτο σαν κατι που ειναι ας πουμε τυψεις..λογω της εκτρωσης. Απλα νιωθω οτι ενα μωρακι θα δωσε νοημα στην ζωη μου.. κ θελω να προχωρησω παραπερα. ωρα απλα νιωθω να μην φοβαμαι την ολη ευθυνη. επειδη ενα χρονο τωρα ωριμαζω στην σχεση κ ωριμασα επιτελους με το να αναλαμβανω κ γω επιτελους ευθυνες(αργησα βεβαια,32 εφυγααπο το πατρικο,μεχρι τοτεημουν εγω το παιδι της μαμας) τωρα φροντιζω τον αντρακο μου, παντα να ειναι πλυμενος, καθαρος με ζεστο φαγακι, τα σκυλακια μου να τα παιζω να τα φροντιζω τελος παντων..μεχρι τα 32 κ μεχρι να φυγω απο το πατρικο θα ελεγα οτι με φροντιζε ακομα η μανα λες κ ημουν 10 χρονων. Εμενα μονο οι μουσικες μου με ενοιαζαν κ τιποτα αλλο..με ωριμασε το κοψιμο του ομφαλιου λωρου. η αληθεια ειναι οτι ειμαι ατομο λιγο φευγα..γενικως, με τις μουσικες μου, τους χορους μου, τα ταγουδια μου, αλλα παντα με σταθερες αξιες κ οχι ο.τι να ναι.εχω σταθερη δουλεια σε εταιρια εδω κ 15 χρονια που παει πολυ καλα..κ θελω ολυ απλα να τα καταφερω να κανω κ γω επιτελους την δικη μου οικογενεια.βαρεθηκα να ειμαι παντα το παιδι!! θελω εγω μια φορα επιτελους να γινω η ΜΑΝΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λιτσα θα ειναι ο μήνας σου!

Περιμενουμε νέα σου και εμείς εδω!θελουμε να ακούσουμε μια χοριακη ναααααααααααα μετα συγχωρησεως!:P:p

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ, ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!!!

ΘΑ ΣΑΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Κ ΘΑ ΣΤΕΛΝΩ ΘΕΤΙΚΑ VIBES!!!:P

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΤΣΑ-ΝΕΟ...ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙΣ? που ξερεις μπορει κ να μην...στελνω θετικα vibes, καλη επιτυχια με ΤΡΕΕΕΕΛΛΛΑΑΑΑ!!

MUMMYTOBE-παντως κ γω καθε μηνα κατα φαντασιαν εγκυος ειμαι!!! μια χαρα ειναι χε..χαιρομαι μoνη μου..χεχε..

Link to comment
Share on other sites

έτσι σε θέλω σίγουρα θα μάθω καλά νέα απο εσένα

θα περιμένω:-P:razz::-P:razz:

όσο για εμένα καλά νέα μου τα περιμένω την παρασκευή.....

12 χρόνια αναμονής και 5η εξω/κη προσπάθεια

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ!! ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Με έκανες να κλάψω διαβάζοντας το μήνυμα σου...Καμιά φορά βλέπουμε πολύ ψυχρά και επικριτικά τις γυναίκες που κάνουν έκτρωση, αλλά το μήνυμα σου δείχνει ότι μπορεί να έκαναν ένα φριχτό λάθος που έχουν σκυλομετανιώσει. Δεν είναι άσπρο μαύρο...Εγώ δεν έχω περάσει κάτι ανάλογο αλλά το έχουν περάσει φίλες μου κι επίσης έχουν μετανιώσει...

 

Πολύ λυπάμαι για όσα πέρασες...Θα σου πρότεινα καταρχήν να πας για εξομολόγηση, να μιλήσεις με έναν παπά, να το βγάλεις από μέσα σου...Δεν έχω εξομολογηθεί ποτέ, αλλά διαισθάνομαι ότι το φέρεις σαν αμάρτημα μέσα σου και ίσως το να μιλήσεις με έναν παπά θα σου έκανε καλό...Είχα μια φίλη που έμεινε έγκυος ενώ ανάρρωνε από χημειοθεραπείες και της είπαν οι γιατροί να το ρίξει γιατί θα έβγαινε τερατόμορφο. Η κοπέλα, πολύ της Εκκλησίας, το θεωρούσε αμαρτία και δεν ήθελε να το ρίξει. Τελικά μίλησε με τον πνευματικό της και αυτός την έπεισε να κάνει την έκτρωση (ναι ο παπάς), γιατί ήταν μεγαλύτερη αμαρτία να φέρει στον κόσμο ένα παιδί που θα είχε τόσο τεράστιο πρόβλημα...

 

Πρέπει να συγχωρήσεις τον εαυτό σου για να προχωρήσεις...Ίσως και ο σύντροφος σου μετά το συμβάν είδε πιο ρεαλιστικά το θέμα του παιδιού και τώρα θέλει απλώς να είναι έτοιμος οικονομικά και καλά κάνει...Αφού το ήθελε τότε, το θέλει και τώρα...Δώσε του λίγο χρόνο, και να δεις που όλα θα πάνε καλά και θα στο πει από μόνος του...

 

θα κοιταζα μια γυναικα που εχει κανει εκτρωση ασχημα, εαν ηταν συστηματικο...αν τις ειχε συμβει αρκετες φορες κ δεν εβαζε μυαλο επιτελους.αν αντι για αντισυλληπτικο χαπι απλα εριχνε ψυχες!! ναι αυτην την γυναικα θα την μισουσα ισως..αν κ ειναι μεγαλη λεξη το "μισουσα".

οντως ναι μπορει να συμβει σε ολες τις γυναικες μια φορα να κανουν ενα λαθος. .μερικες φορες νιωθω οτι ημουν τελειως διαφορετικη περιπτωση σχετικα με τις υπολοιπες ή τις καποιες γυναικες που κανουν εκτρωση. ειλικρινα...το κινητρο μου ηταν μονο ο φοβος κ οτι ενιωσα πως δεν ηταν το σωστο timing. ελεγα στο μωρακι..επρεπε να ερθεις πιο μετα..τωρα δεν εχω σθενος να αντεξω τον αποχωρισμο μου απο το πατρικο κ την αγκαλια της μανας και εσενα μαζι.φοβαμαι μη σου κανω κακο γλυκουλι μου. μηπως δεν θα μαι καλη μανα..επισης φοβαμαι τον αντρα μου.νιωθω πως ακομα δεν τον ξερω κ δεν θελω να κανω λαθος.θελω να τον γνωρισω λιγο...γιατι ηρθες τωρα??anyway..εχω ηδη κανονισει να κανω μια εξομολογηση..αν κ νιωθω πως εδω μεσα που μιλησα ηταν η καλυτερη εξομολογηση της ζωης μου σχετικα με το θεμα αυτο...ειλικρινα νιωθω καπως καλυτερα που το συζητησαμε.

 

επισης θελω να επισημανω την εντονη δυσφορια που ενιωσα μετα την εκτρωση για εκεινες τις γυναικες που ηταν στο δωματιο μαζι μου!!! ποσο αηδιασα μαζι τους μετα οταν συνηδητοποιησα τι μου ειπαν "σιγα πως κανεις ετσι?? μια εκτρωσουλα ειναι,εγω εχω κανει 3!!" ποσο ηλιθιες ηταν να μου μιλησουν ετσι..με ενθαρρυναν τοσο πολυ..εκει που εγω πνιγομουν αρχισαν το μπιρι μπιρι κ δεν τις ενοιαξε να με επιηρεασουν λιγο ως προς το αντιθετο τουλαχιστον...τελικα οχι!δεν ειναι η εκτρωση κατι για το οποιο μπορεις να λες"σιγα πως κανεις ετσι.." εχει τρομερες επιπτωσεις στην μετεπειτα ζωη σου..κ αν δεν εχει τοτε πολυ απλα εισαι αναισθητη κ απλα ΓΑΙΔΟΥΡΑ κυρια μου!!απλα ΓΑΙΔΟΥΡΑ!!

 

οσο για τον αντρουλη μου..το μονο που κανω τωρα ειναι να ονειρευομαι και να φτιαχνω εικονες με μας κ το μωρακι μας...γιατι αυτο του αξιζει.κ μας αξιζει ..μια οικογενεια ομορφη κ ηρεμη.αυτο θελω κ αν δεν το πετυχω να μην με λενε ΗEELP..xexe..κ σε ολους εδω μεσα(επειδη σας παρακολουθω απο περσι οπως προειπα κ εχω δει τους κοπους σας)ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!ευχομαι να γεμισει η αγκαλια σας τρυφερουλια πλασματακια κ η καρδια σας με αγαπη!!! εγω απλα θα παρω τον χρονο μου..κ θα δωσω χρονο και στον αντρουλη.κ ο.τι γινει...κ παλι ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα με είχε βοηθήσει απίστευτα ότι μίλησα εδώ μέσα όταν αντιμετώπιζα κάποιο μεγάλο πρόβλημα...Και άλλαξε όλη μου η ζωή μετά!

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να μείνεις έγκυος με τις πρώτες φθινοπωρινές βροχούλες!!!!!!Και μην ανησυχείς, το θέλει και ο αντρούλης σου, απλώς πρέπει να δει ότι το θέλεις όντως αυτή τη φορά....Μάλλον είναι σε άμυνα...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταζα μια γυναικα που εχει κανει εκτρωση ασχημα, εαν ηταν συστηματικο...αν τις ειχε συμβει αρκετες φορες κ δεν εβαζε μυαλο επιτελους.αν αντι για αντισυλληπτικο χαπι απλα εριχνε ψυχες!! ναι αυτην την γυναικα θα την μισουσα ισως..αν κ ειναι μεγαλη λεξη το "μισουσα".

οντως ναι μπορει να συμβει σε ολες τις γυναικες μια φορα να κανουν ενα λαθος. .μερικες φορες νιωθω οτι ημουν τελειως διαφορετικη περιπτωση σχετικα με τις υπολοιπες ή τις καποιες γυναικες που κανουν εκτρωση. ειλικρινα...το κινητρο μου ηταν μονο ο φοβος κ οτι ενιωσα πως δεν ηταν το σωστο timing. ελεγα στο μωρακι..επρεπε να ερθεις πιο μετα..τωρα δεν εχω σθενος να αντεξω τον αποχωρισμο μου απο το πατρικο κ την αγκαλια της μανας και εσενα μαζι.φοβαμαι μη σου κανω κακο γλυκουλι μου. μηπως δεν θα μαι καλη μανα..επισης φοβαμαι τον αντρα μου.νιωθω πως ακομα δεν τον ξερω κ δεν θελω να κανω λαθος.θελω να τον γνωρισω λιγο...γιατι ηρθες τωρα??anyway..εχω ηδη κανονισει να κανω μια εξομολογηση..αν κ νιωθω πως εδω μεσα που μιλησα ηταν η καλυτερη εξομολογηση της ζωης μου σχετικα με το θεμα αυτο...ειλικρινα νιωθω καπως καλυτερα που το συζητησαμε.

 

επισης θελω να επισημανω την εντονη δυσφορια που ενιωσα μετα την εκτρωση για εκεινες τις γυναικες που ηταν στο δωματιο μαζι μου!!! ποσο αηδιασα μαζι τους μετα οταν συνηδητοποιησα τι μου ειπαν "σιγα πως κανεις ετσι?? μια εκτρωσουλα ειναι,εγω εχω κανει 3!!" ποσο ηλιθιες ηταν να μου μιλησουν ετσι..με ενθαρρυναν τοσο πολυ..εκει που εγω πνιγομουν αρχισαν το μπιρι μπιρι κ δεν τις ενοιαξε να με επιηρεασουν λιγο ως προς το αντιθετο τουλαχιστον...τελικα οχι!δεν ειναι η εκτρωση κατι για το οποιο μπορεις να λες"σιγα πως κανεις ετσι.." εχει τρομερες επιπτωσεις στην μετεπειτα ζωη σου..κ αν δεν εχει τοτε πολυ απλα εισαι αναισθητη κ απλα ΓΑΙΔΟΥΡΑ κυρια μου!!απλα ΓΑΙΔΟΥΡΑ!!

 

οσο για τον αντρουλη μου..το μονο που κανω τωρα ειναι να ονειρευομαι και να φτιαχνω εικονες με μας κ το μωρακι μας...γιατι αυτο του αξιζει.κ μας αξιζει ..μια οικογενεια ομορφη κ ηρεμη.αυτο θελω κ αν δεν το πετυχω να μην με λενε ΗEELP..xexe..κ σε ολους εδω μεσα(επειδη σας παρακολουθω απο περσι οπως προειπα κ εχω δει τους κοπους σας)ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!ευχομαι να γεμισει η αγκαλια σας τρυφερουλια πλασματακια κ η καρδια σας με αγαπη!!! εγω απλα θα παρω τον χρονο μου..κ θα δωσω χρονο και στον αντρουλη.κ ο.τι γινει...κ παλι ευχαριστω!!

Είσαι πολύ γλυκιά πάντως...με πολύ πολύ ενέργεια! Μακάρι να είχα κι εγώ την μισή απο την δική σου! Εύχομαι οι επομενοι μήνες να γεμίσουν τις αγκαλιές όλων μας!:P

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα εγω δεν θα σε κρινω για τους λογους για τους οποιους εκανες εκτρωση ουτε για την πραξη σου την ιδια. Απλα θα σου διηγηθω το εξης περιστατικο.....

Οπως μπορει να εχεις διαβασει, προσπαθουμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδι εδω κ δυο χρονια. Οταν εμεινα εγκυος περσυ τον Σεπτεμβριο ενιωθα οτι ημουν ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος σε αυτον τον κοσμο. Μετα ομως ηρθε η αποβολη........... Αδειασα, αδειασαμε κ οι δυο. Πολλες φορες ακομα κ τωρα πιανω τον εαυτο μου να μιλαει στο νεκρο μωρακι μου, να σκεφτεται πως θα ηταν αν ειχε προλαβει να ερθει σε αυτον τον κοσμο, πως θα ηταν το χαμογελο του..................

Ειμαι φοιτητρια νοσηλευτικης στην πρακτικη πια, και ημουν πριν απο καμια δεκαρια μερες στα μαιευτικα ιατρεια του νοσοκομειου που κανω πρακτικη (το ιδιο ακριβως ιατρειο που επισκευθηκα οταν ξεκινησε το αιμα της αποβολης-ειρωνια ε?). Συζητουσα με τον γιατρο εκει, του ανελυα το ιστορικο μου, το ποσο ασχημη ψυχολογια εχω και ολα αυτα που σχετιζονται με το θεμα συλληψη και εγκυμοσυνη. Την ωρα εκεινη μπαινει μια κοπελιτσα μεσα γυρω στα 20 και λεει με μια τρομερα προκλητικη απαθεια στον γιατρο "Εκανα εκτρωση την προηγουμενη εβδομαδα και θελω να με δεις γιατι δεν σταματησε το αιμα...." Βγηκα εξω και αρχισα να κλαιω...... Ηθελα να παω μεσα και να της πω "καταλαβαινεις τι εκανες? νιωθεις? ξερεις οτι αλλες γυναικες προσπαθουν μια ζωη ολοκληρη για αυτο που εσυ πεταξες?και που με τοση αναισθησια τολμας και λες.............." Οταν επεστρεψα ειχε ολοκληρωθει η εξεταση κ η κοπελε ειχε φυγει... Με βλεπει ο γιατρος και μου λεει "εκλαιγες?" . Του λεω "αναρωτιεμαι γιατι αυτες οι κοπελες που θα πανε να κανουν μια εκτρωση, δεν παθαινουν παλλινδρομες, και εχουν μια χαρα εγκυμοσυνες και εμεις που παιδευομαστε με ενα σωρο φαρμακα και εξετασεις δεν μπορουμε να κανουμε ενα παιδι? Που το θελουμε τοσο πολυ, που παρακαλαμε μερα νυχτα το Θεο, που κανουμε ολες αυτες τις προσπαθειες με σπερματεγχυσεις, φαρμακα, ενεσεις....... ΓΙΑΤΙ" Μου απαντησε οτι αυτες τις αποριες θα μπορουσε να μου τις λυσει ενας παπας. Εφυγα απο το νοσοκομειο στα μαυρα μου τα χαλια. Δυο μερες σκεφτομουν αυτην την κοπελα. Υπηρχαν στιγμες που την λυπομουν και αλλες που ηθελα να παω να την πλακωσω στο ξυλο.... Ο Βουδας ειπε :"Δεν θα τιμωρηθεις ΓΙΑ τις πραξεις σου αλλα ΑΠΟ τις ιδιες τις πραξεις σου", οτι και αν σημαινει αυτο για τον καθενα. Δεν σου τα λεω ολα αυτα για να σε κανω να νιωσεις πιο ασχημα. Σου τα λεω γιατι θα ηθελα να ξερεις οτι πολλες απο τις κοπελες εδω μεσα που φαγανε τα καλυτερα χρονια τους στην προσπαθεια για ενα παιδι σκεφτονται σαν εμενα. Αλλες παλι οχι. Για μενα δεν εχει σημασια αν εχεις κανει μια η δεκαπεντε εκτρωσεις.... Σημασια εχει οτι σου εδωσε αυτο που Του ζηταω εγω και εκατομυρια γυναικες σε αυτον τον κοσμο κ εσυ το πεταξες. Γνωμη μου ειναι να πας να εξομολογηθεις και να συζητησεις με τον συντροφο σου για το πως θα προχωρησετε. Ευχομαι ο Θεος να σου τα φερει ολα πολυ βολικα... Ξερει Εκεινος....... Καλη τυχη.

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα εγω δεν θα σε κρινω για τους λογους για τους οποιους εκανες εκτρωση ουτε για την πραξη σου την ιδια. Απλα θα σου διηγηθω το εξης περιστατικο.....

Οπως μπορει να εχεις διαβασει, προσπαθουμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδι εδω κ δυο χρονια. Οταν εμεινα εγκυος περσυ τον Σεπτεμβριο ενιωθα οτι ημουν ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος σε αυτον τον κοσμο. Μετα ομως ηρθε η αποβολη........... Αδειασα, αδειασαμε κ οι δυο. Πολλες φορες ακομα κ τωρα πιανω τον εαυτο μου να μιλαει στο νεκρο μωρακι μου, να σκεφτεται πως θα ηταν αν ειχε προλαβει να ερθει σε αυτον τον κοσμο, πως θα ηταν το χαμογελο του..................

Ειμαι φοιτητρια νοσηλευτικης στην πρακτικη πια, και ημουν πριν απο καμια δεκαρια μερες στα μαιευτικα ιατρεια του νοσοκομειου που κανω πρακτικη (το ιδιο ακριβως ιατρειο που επισκευθηκα οταν ξεκινησε το αιμα της αποβολης-ειρωνια ε?). Συζητουσα με τον γιατρο εκει, του ανελυα το ιστορικο μου, το ποσο ασχημη ψυχολογια εχω και ολα αυτα που σχετιζονται με το θεμα συλληψη και εγκυμοσυνη. Την ωρα εκεινη μπαινει μια κοπελιτσα μεσα γυρω στα 20 και λεει με μια τρομερα προκλητικη απαθεια στον γιατρο "Εκανα εκτρωση την προηγουμενη εβδομαδα και θελω να με δεις γιατι δεν σταματησε το αιμα...." Βγηκα εξω και αρχισα να κλαιω...... Ηθελα να παω μεσα και να της πω "καταλαβαινεις τι εκανες? νιωθεις? ξερεις οτι αλλες γυναικες προσπαθουν μια ζωη ολοκληρη για αυτο που εσυ πεταξες?και που με τοση αναισθησια τολμας και λες.............." Οταν επεστρεψα ειχε ολοκληρωθει η εξεταση κ η κοπελε ειχε φυγει... Με βλεπει ο γιατρος και μου λεει "εκλαιγες?" . Του λεω "αναρωτιεμαι γιατι αυτες οι κοπελες που θα πανε να κανουν μια εκτρωση, δεν παθαινουν παλλινδρομες, και εχουν μια χαρα εγκυμοσυνες και εμεις που παιδευομαστε με ενα σωρο φαρμακα και εξετασεις δεν μπορουμε να κανουμε ενα παιδι? Που το θελουμε τοσο πολυ, που παρακαλαμε μερα νυχτα το Θεο, που κανουμε ολες αυτες τις προσπαθειες με σπερματεγχυσεις, φαρμακα, ενεσεις....... ΓΙΑΤΙ" Μου απαντησε οτι αυτες τις αποριες θα μπορουσε να μου τις λυσει ενας παπας. Εφυγα απο το νοσοκομειο στα μαυρα μου τα χαλια. Δυο μερες σκεφτομουν αυτην την κοπελα. Υπηρχαν στιγμες που την λυπομουν και αλλες που ηθελα να παω να την πλακωσω στο ξυλο.... Ο Βουδας ειπε :"Δεν θα τιμωρηθεις ΓΙΑ τις πραξεις σου αλλα ΑΠΟ τις ιδιες τις πραξεις σου", οτι και αν σημαινει αυτο για τον καθενα. Δεν σου τα λεω ολα αυτα για να σε κανω να νιωσεις πιο ασχημα. Σου τα λεω γιατι θα ηθελα να ξερεις οτι πολλες απο τις κοπελες εδω μεσα που φαγανε τα καλυτερα χρονια τους στην προσπαθεια για ενα παιδι σκεφτονται σαν εμενα. Αλλες παλι οχι. Για μενα δεν εχει σημασια αν εχεις κανει μια η δεκαπεντε εκτρωσεις.... Σημασια εχει οτι σου εδωσε αυτο που Του ζηταω εγω και εκατομυρια γυναικες σε αυτον τον κοσμο κ εσυ το πεταξες. Γνωμη μου ειναι να πας να εξομολογηθεις και να συζητησεις με τον συντροφο σου για το πως θα προχωρησετε. Ευχομαι ο Θεος να σου τα φερει ολα πολυ βολικα... Ξερει Εκεινος....... Καλη τυχη.

Ξέρω πόσο δύσκολο είναι....μα προσπάθησε λίγο να φτιάξεις την ψυχολογία σου. Βοήθησε τον εαυτό σου, δώστου χαρά, μείνε για λίγο ξέγνοιαστη και θα δείς πόσο εύκολα θα σου έρθουν όλα μετά. Προσωρινά ....τουλάχιστον αυτό έω εγώ στον εαυτό μου....ζώ με το άντρα μου....γα τον άντρα μου....μέχρι να έρθει ένα πλασματάκι για να ζούμε και οι 2 μασ γι αυτό. Μέχρ τότε όμως....δυνατά!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πόσο δύσκολο είναι....μα προσπάθησε λίγο να φτιάξεις την ψυχολογία σου. Βοήθησε τον εαυτό σου, δώστου χαρά, μείνε για λίγο ξέγνοιαστη και θα δείς πόσο εύκολα θα σου έρθουν όλα μετά. Προσωρινά ....τουλάχιστον αυτό έω εγώ στον εαυτό μου....ζώ με το άντρα μου....γα τον άντρα μου....μέχρι να έρθει ένα πλασματάκι για να ζούμε και οι 2 μασ γι αυτό. Μέχρ τότε όμως....δυνατά!

Μακαρι κουκλα μου, μακαρι να ερθει και να μας φαινονται ολα αυτα ενα κακο ονειρο. Για ολες τις κοπελες αυτου του κοσμου!

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιτσα θα ειναι ο μήνας σου!

Περιμενουμε νέα σου και εμείς εδω!θελουμε να ακούσουμε μια χοριακη ναααααααααααα μετα συγχωρησεως!:P:p

Δέν λές τίποτα αχ τι θα γίνει αν είναι αχ...................................:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα εγω δεν θα σε κρινω για τους λογους για τους οποιους εκανες εκτρωση ουτε για την πραξη σου την ιδια. Απλα θα σου διηγηθω το εξης περιστατικο.....

Οπως μπορει να εχεις διαβασει, προσπαθουμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδι εδω κ δυο χρονια. Οταν εμεινα εγκυος περσυ τον Σεπτεμβριο ενιωθα οτι ημουν ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος σε αυτον τον κοσμο. Μετα ομως ηρθε η αποβολη........... Αδειασα, αδειασαμε κ οι δυο. Πολλες φορες ακομα κ τωρα πιανω τον εαυτο μου να μιλαει στο νεκρο μωρακι μου, να σκεφτεται πως θα ηταν αν ειχε προλαβει να ερθει σε αυτον τον κοσμο, πως θα ηταν το χαμογελο του..................

Ειμαι φοιτητρια νοσηλευτικης στην πρακτικη πια, και ημουν πριν απο καμια δεκαρια μερες στα μαιευτικα ιατρεια του νοσοκομειου που κανω πρακτικη (το ιδιο ακριβως ιατρειο που επισκευθηκα οταν ξεκινησε το αιμα της αποβολης-ειρωνια ε?). Συζητουσα με τον γιατρο εκει, του ανελυα το ιστορικο μου, το ποσο ασχημη ψυχολογια εχω και ολα αυτα που σχετιζονται με το θεμα συλληψη και εγκυμοσυνη. Την ωρα εκεινη μπαινει μια κοπελιτσα μεσα γυρω στα 20 και λεει με μια τρομερα προκλητικη απαθεια στον γιατρο "Εκανα εκτρωση την προηγουμενη εβδομαδα και θελω να με δεις γιατι δεν σταματησε το αιμα...." Βγηκα εξω και αρχισα να κλαιω...... Ηθελα να παω μεσα και να της πω "καταλαβαινεις τι εκανες? νιωθεις? ξερεις οτι αλλες γυναικες προσπαθουν μια ζωη ολοκληρη για αυτο που εσυ πεταξες?και που με τοση αναισθησια τολμας και λες.............." Οταν επεστρεψα ειχε ολοκληρωθει η εξεταση κ η κοπελε ειχε φυγει... Με βλεπει ο γιατρος και μου λεει "εκλαιγες?" . Του λεω "αναρωτιεμαι γιατι αυτες οι κοπελες που θα πανε να κανουν μια εκτρωση, δεν παθαινουν παλλινδρομες, και εχουν μια χαρα εγκυμοσυνες και εμεις που παιδευομαστε με ενα σωρο φαρμακα και εξετασεις δεν μπορουμε να κανουμε ενα παιδι? Που το θελουμε τοσο πολυ, που παρακαλαμε μερα νυχτα το Θεο, που κανουμε ολες αυτες τις προσπαθειες με σπερματεγχυσεις, φαρμακα, ενεσεις....... ΓΙΑΤΙ" Μου απαντησε οτι αυτες τις αποριες θα μπορουσε να μου τις λυσει ενας παπας. Εφυγα απο το νοσοκομειο στα μαυρα μου τα χαλια. Δυο μερες σκεφτομουν αυτην την κοπελα. Υπηρχαν στιγμες που την λυπομουν και αλλες που ηθελα να παω να την πλακωσω στο ξυλο.... Ο Βουδας ειπε :"Δεν θα τιμωρηθεις ΓΙΑ τις πραξεις σου αλλα ΑΠΟ τις ιδιες τις πραξεις σου", οτι και αν σημαινει αυτο για τον καθενα. Δεν σου τα λεω ολα αυτα για να σε κανω να νιωσεις πιο ασχημα. Σου τα λεω γιατι θα ηθελα να ξερεις οτι πολλες απο τις κοπελες εδω μεσα που φαγανε τα καλυτερα χρονια τους στην προσπαθεια για ενα παιδι σκεφτονται σαν εμενα. Αλλες παλι οχι. Για μενα δεν εχει σημασια αν εχεις κανει μια η δεκαπεντε εκτρωσεις.... Σημασια εχει οτι σου εδωσε αυτο που Του ζηταω εγω και εκατομυρια γυναικες σε αυτον τον κοσμο κ εσυ το πεταξες. Γνωμη μου ειναι να πας να εξομολογηθεις και να συζητησεις με τον συντροφο σου για το πως θα προχωρησετε. Ευχομαι ο Θεος να σου τα φερει ολα πολυ βολικα... Ξερει Εκεινος....... Καλη τυχη.

 

καταρχην να σου πω πως λυπαμαι πραγματικα για την εξελιξη της τοτε εγκυμοσυνης σου και οτι πραγματικα ευχομαι μεσα απο τα βαθη της καρδιας μου να σου δωσει ο θεος αυτο που τοσο πολυ ποθεις..

Διαβαζοντας τα μνμτα σας (ολων αυτων που προσπαθουν να κανουν ενα παιδακι κ δεν τα εχουν ακομα καταφερει) καταφερα να νιωσω ακομα περισσοτερες τυψεις..μονο που πιστευω οτι εγω δεν ημουν σαν τις αλλες περιπτωσεις..μου ετυχε ναι μια φορα, κ εκανα μια φορα εκτρωση κ ειμαι σιγουρη πως δεν θα επιτρεψω στον εαυτο μου να κανει καμια αλλη..

Ειλκρινα τα λογια του Βούδα ειναι αυτο ακριβως που νιωθω,οτι τιμωρηθηκα κ ακομα τιμωρουμαι απο αυτην την πραξη μου. απλα κ γω μετα απο ολο αυτο απορησα πως γινεται να υπαρχουν γυναικες που κανουν εκτρωσεις συστηματικα..!!! απορω με το κουραγιο κ την δυναμη τους, απορω με την απαθεια τους, απορω πως μπορουν μετα κ λενε "νταξει μωρε οκ ειμαι τωρα..συνεχιζουμε" ειλικρινα ουτε μια φορα δεν ενιωσα ετσι. .. ουτε μια φορα..δεν ηξερα τον εαυτο μου κ λυπαμαι που το λεω στα 33 χρονια μου..ειλικρινα..εγινα πολυ αυστηρη με τον εαυτο μου μετα.Εγω η ιδια τον κατεκρινα κ τον χαντακωσα μετα, περασα καταθλιψη φοβερη, εκανα πολυ καιρο να συνελθω.σκεφτομουν να παω σε εναν ειδικο κ ακομα το σκεφτομαι...κοπελα μου, δεν ξερω γιατι ο θεος ειναι τοσο αδικος ..

κ γι αυτο ευχομουν το μωρακι που εγω πεταξα να μπει σε αλλης σωμα που προσπαθει γ αυτο. Επισης επειδη δεν ειμαι το υπεργονιμο ατομο (εχω στοιχεια που το λεω αυτο, επασχα απο πολυκιστικες ωθηκες μικρη, ειχα χαλια κυκλο, τα τελευταια 5 χρονια εχει φτιαξει στο τελειο θα ελεγα) κ επειδη μου παρουσιαστηκε κ νοσος graves , απλα προσευχομαι οταν θα θελησω να προσπαθησω για μωρακι να τα καταφερω. κακως εγινε ..αλλα εγινε.παει τωρα.οσο για τον παπα εχω ηδη παρει το τηλεφωνο του πνευματικου μιας φιλης και εχω στο νου μου μια απο αυτες τις μερες να παω στην εκκλησια.Θελω να κλεισω αυτο το κεφαλαιο,δυστυχως ομως δεν ξεχνιεται...ποτε δεν θα ξεχαστει..απλα θελω να συγχωρησω τον εαυτο μου και να παει παρακατω.και σενα ευχομαι η επομενη κυηση σου(που ειμαι σιγουρη οτι θα συμβει εφοσον το θελεις τοσο πολυ) να συνεχιστει με επιτυχια κ να δεις στην αγκαλιτσα σου το λουλουδακι σου...

κ γω να ξερεις παντως πολλες φορες μιλαω στο μωρακι κ παντα κοιταω ψηλα και του ζηταω να με συγχωρησει που ημουν τοσο ηλιθια κ τοσο σκληρη μαζι του.εχω ακομα φτιαξει κ την εικονα του προσωπου του στο μυαλο μου..μαλιστα μερικες φορες νιωθω πως μου λειπει το αγεννητο παιδι μου.

Ευχομαι να με εχει συγχωρεσει...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ γλυκιά πάντως...με πολύ πολύ ενέργεια! Μακάρι να είχα κι εγώ την μισή απο την δική σου! Εύχομαι οι επομενοι μήνες να γεμίσουν τις αγκαλιές όλων μας!:P

 

αχ μακαααρι!!!! παναγιτσα μου!!! μακαρι...να ακουσω για μωρακια !! πολλα μωρακια!!! απο ολες εσας!!! θετικη σκεψη. μονο θετικη σκεψη!!!

βαλτε το μυαλο σας ηδη στην φαση..φανταστειτε το κ θα συμβει!! ελατε ολες μαζι να κανουμε οοοομμμμ..!:P

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με είχε βοηθήσει απίστευτα ότι μίλησα εδώ μέσα όταν αντιμετώπιζα κάποιο μεγάλο πρόβλημα...Και άλλαξε όλη μου η ζωή μετά!

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να μείνεις έγκυος με τις πρώτες φθινοπωρινές βροχούλες!!!!!!Και μην ανησυχείς, το θέλει και ο αντρούλης σου, απλώς πρέπει να δει ότι το θέλεις όντως αυτή τη φορά....Μάλλον είναι σε άμυνα...

 

μακαρι..! θα δουμε..θα δειξει..απλα τωρα σκεφτομαι..το αξιζω το μωρακι μετα απο αυτο που εκανα/???? ε?ε?

ευχομαι να μη με τιμωρησει αλλο ο θεος και να μην μπορεσω ποτε να κανω παιδακι...δεν μπορειτε να φανταστειτε αγχος που εχω με αυτο..καθε μηνα που αδιαθετω τσεκαρω εαν ειναι φυσιολογικη η περιοδος μου,αν εχω σωστο κυκλο γιατι ετσι νιωθω οτι ειμαι ακομα γονιμη. Ειδικα δε οταν μου ειπαν στο νοσοκομειο οι ενδοκρινολογοι οτι στην φαση που ειμαι δεν εχω γονιμα ωαρια λογω του οτι ειναι απορυθμισμενος ο θυροειδης, αρχισε το παραλληρημα εκει μπροστα στους γιατρους "πωπω!! αυτο ηταν!! μου το στειλε ο θεος αυτο να με τιμωρησει!! για να μην ξανακανω ποτε πια μωρο!! κ ξερετε εκανα εκτρωση περσι!! πωπω" κ γεμισαν τα ματια μ με δακρυα..κ μου κανει ενας γιατρος"ηρεμησε κοπελα μου,δεν ειπαμε οτι εισαι στειρα, αλλα οτι σε λιγο καιρο που θα ρυθμιστει ο θυρεοειδης σου τοτε θα υπαρχουν καλης ποιοτητας ωαρια" κ παρολλο που μου ειπαν ετσι..δεν ηρεμω με τιποτα..κ ολο το ψαχνω κ ολο ρωταω τον γυναικολογο..κ ολο.. κ ολο...πωπω //πρεπει να χαλαρωσω.......πφφφφφ!!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι..! θα δουμε..θα δειξει..απλα τωρα σκεφτομαι..το αξιζω το μωρακι μετα απο αυτο που εκανα/???? ε?ε?

ευχομαι να μη με τιμωρησει αλλο ο θεος και να μην μπορεσω ποτε να κανω παιδακι...δεν μπορειτε να φανταστειτε αγχος που εχω με αυτο..καθε μηνα που αδιαθετω τσεκαρω εαν ειναι φυσιολογικη η περιοδος μου,αν εχω σωστο κυκλο γιατι ετσι νιωθω οτι ειμαι ακομα γονιμη. Ειδικα δε οταν μου ειπαν στο νοσοκομειο οι ενδοκρινολογοι οτι στην φαση που ειμαι δεν εχω γονιμα ωαρια λογω του οτι ειναι απορυθμισμενος ο θυροειδης, αρχισε το παραλληρημα εκει μπροστα στους γιατρους "πωπω!! αυτο ηταν!! μου το στειλε ο θεος αυτο να με τιμωρησει!! για να μην ξανακανω ποτε πια μωρο!! κ ξερετε εκανα εκτρωση περσι!! πωπω" κ γεμισαν τα ματια μ με δακρυα..κ μου κανει ενας γιατρος"ηρεμησε κοπελα μου,δεν ειπαμε οτι εισαι στειρα, αλλα οτι σε λιγο καιρο που θα ρυθμιστει ο θυρεοειδης σου τοτε θα υπαρχουν καλης ποιοτητας ωαρια" κ παρολλο που μου ειπαν ετσι..δεν ηρεμω με τιποτα..κ ολο το ψαχνω κ ολο ρωταω τον γυναικολογο..κ ολο.. κ ολο...πωπω //πρεπει να χαλαρωσω.......πφφφφφ!!

 

Ο Θεός δεν τιμωρεί, συγχωρεί...Είναι ολοφάνερο ότι έχεις μετανοήσει, κάτι που ισοδυναμεί με άφεση αμαρτιών στη θρησκεία μας. Μίλα και με τον παπά και θα δεις ότι θα σου το πει κι εκείνος!

 

Το άγχος είναι ανασταλτικός παράγοντας, σκέψου το σαν προφυλακτικό. Δεν θα ήθελες να προσπαθείς για μωρό και ταυτόχρονα να φοράει προφυλακτικό ο σύντροφος σου, έτσι;

 

Κι επειδή βλέπω ότι είσαι οπαδός της θετικής σκέψης (εγώ είμαι φανατική του κινήματος του Μυστικού και της Δύναμης-δεν ξέρω αν γνωρίζεις τα σχετικά βιβλία) έχω να σου πω ότι για να λειτουργήσει η θετική σκέψη πρέπει να αφεθείς σαν να έχει ήδη πραγματοποιηθεί η επιθυμία σου, να νιώσεις την αγάπη και την ευτυχία που θα ένιωθες αν είχε ήδη γίνει. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλές γυναίκες με το που ''ξεχνάνε'' το θέμα μωρό μένουν αμέσως έγκυες. Ουσιαστικά δίνουν το μήνυμα στο σύμπαν ότι έχει ήδη γίνει (αφού δεν νιώθουν άγχος πια) και αυτό που ονειρευόντουσαν επιστρέφει σε αυτές...Πες το όπως θες, οραματισμό, νοητική απεικόνιση, όπως θες, η επίδραση του είναι καταπληκτική!Προσωπικά μου έχουν συμβεί πολλά καλά έτσι στη ζωή μου!Το ίδιο εύχομαι και σε σένα και σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν!(εγώ δεν προσπαθώ ακόμα, ελπίζω σε κανά-δυο μήνες να ξεκινήσουμε-λόγω οικονομικών)

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Θεός δεν τιμωρεί, συγχωρεί...Είναι ολοφάνερο ότι έχεις μετανοήσει, κάτι που ισοδυναμεί με άφεση αμαρτιών στη θρησκεία μας. Μίλα και με τον παπά και θα δεις ότι θα σου το πει κι εκείνος!

 

Το άγχος είναι ανασταλτικός παράγοντας, σκέψου το σαν προφυλακτικό. Δεν θα ήθελες να προσπαθείς για μωρό και ταυτόχρονα να φοράει προφυλακτικό ο σύντροφος σου, έτσι;

 

Κι επειδή βλέπω ότι είσαι οπαδός της θετικής σκέψης (εγώ είμαι φανατική του κινήματος του Μυστικού και της Δύναμης-δεν ξέρω αν γνωρίζεις τα σχετικά βιβλία) έχω να σου πω ότι για να λειτουργήσει η θετική σκέψη πρέπει να αφεθείς σαν να έχει ήδη πραγματοποιηθεί η επιθυμία σου, να νιώσεις την αγάπη και την ευτυχία που θα ένιωθες αν είχε ήδη γίνει. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλές γυναίκες με το που ''ξεχνάνε'' το θέμα μωρό μένουν αμέσως έγκυες. Ουσιαστικά δίνουν το μήνυμα στο σύμπαν ότι έχει ήδη γίνει (αφού δεν νιώθουν άγχος πια) και αυτό που ονειρευόντουσαν επιστρέφει σε αυτές...Πες το όπως θες, οραματισμό, νοητική απεικόνιση, όπως θες, η επίδραση του είναι καταπληκτική!Προσωπικά μου έχουν συμβεί πολλά καλά έτσι στη ζωή μου!Το ίδιο εύχομαι και σε σένα και σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν!(εγώ δεν προσπαθώ ακόμα, ελπίζω σε κανά-δυο μήνες να ξεκινήσουμε-λόγω οικονομικών)

 

νομιζω πως μερικες φορες..το σκεφτομαι και νιωθω σαν..να εχει συμβει.κ φαντασιωνομαι οτι συμβαινει κ κεινη την στιγμη που το πετυχαινω..νιωθω μια γαληνη κ μια χαρα...μμ..αλλα μαλλον θα επρεπε να μπω σε αυτην την κατασταση που περιγραφεις συνεχομενα κ οχι μερικες στιγμες..μμ πολυ ενδιαφερον. Η ελκτικη δυναμη του νου....ειναι τοσο δυνατο το μυαλο.σε παει εκει που θελεις αμεσα. Σε κανει ο.τι θες να γινεις αμεσα..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως μερικες φορες..το σκεφτομαι και νιωθω σαν..να εχει συμβει.κ φαντασιωνομαι οτι συμβαινει κ κεινη την στιγμη που το πετυχαινω..νιωθω μια γαληνη κ μια χαρα...μμ..αλλα μαλλον θα επρεπε να μπω σε αυτην την κατασταση που περιγραφεις συνεχομενα κ οχι μερικες στιγμες..μμ πολυ ενδιαφερον. Η ελκτικη δυναμη του νου....ειναι τοσο δυνατο το μυαλο.σε παει εκει που θελεις αμεσα. Σε κανει ο.τι θες να γινεις αμεσα..

 

Αυτός ακριβώς είναι ο τρόπος...Η δύναμη της έλξης είναι πανίσχυρη και μπορεί να μας πραγματοποιήσει όλα μας τα όνειρα!Αρκεί να σκεφτόμαστε, μιλάμε, φερόμαστε, είμαστε κάθε μέρα τουλάχιστον για το 51% του χρόνου ΑΓΑΠΗ!

 

Και φυσικά αυτό προϋποθέτει να συγχωρήσεις τον εαυτό σου...Έκανες ένα λάθος, το μετάνιωσες, φτάνει τώρα, ήρθε η ώρα να σε συγχωρήσεις, μόνο έτσι κάνεις χώρο στην ψυχή σου για την αγάπη...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ γλυκιά πάντως...με πολύ πολύ ενέργεια! Μακάρι να είχα κι εγώ την μισή απο την δική σου! Εύχομαι οι επομενοι μήνες να γεμίσουν τις αγκαλιές όλων μας!:P

 

Πρεπει να σκεφτεσαι θετικα!! δεν εχω ενεργεια.προσωπικα νιωθω κ πολυ κουρασμενη θα ελεγα, σαν γρια ενα πραμα..απλα θελω απο δω κ περα να σκεφτομαι μονο θετικα!! αυτο κανε κ συ!! μονο θετικα!!κ θα γεμισουν οι αγκαλιες μας..κ η δικη σου!!

Link to comment
Share on other sites

:P

Αυτός ακριβώς είναι ο τρόπος...Η δύναμη της έλξης είναι πανίσχυρη και μπορεί να μας πραγματοποιήσει όλα μας τα όνειρα!Αρκεί να σκεφτόμαστε, μιλάμε, φερόμαστε, είμαστε κάθε μέρα τουλάχιστον για το 51% του χρόνου ΑΓΑΠΗ!

 

Και φυσικά αυτό προϋποθέτει να συγχωρήσεις τον εαυτό σου...Έκανες ένα λάθος, το μετάνιωσες, φτάνει τώρα, ήρθε η ώρα να σε συγχωρήσεις, μόνο έτσι κάνεις χώρο στην ψυχή σου για την αγάπη...

 

ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ?? ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΑΛΛΟ??????????Ε????Ε???:P υπαρχουν τοσα λαθη να κανεις..κ παντα κανεις το χειροτερο ολων...!! αλλα μαλλον ολα γινονται για καποιο λογο...

αυτο με ανακουφιζει λιγο...παμε παακατω λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ακριβώς είναι ο τρόπος...Η δύναμη της έλξης είναι πανίσχυρη και μπορεί να μας πραγματοποιήσει όλα μας τα όνειρα!Αρκεί να σκεφτόμαστε, μιλάμε, φερόμαστε, είμαστε κάθε μέρα τουλάχιστον για το 51% του χρόνου ΑΓΑΠΗ!

 

Και φυσικά αυτό προϋποθέτει να συγχωρήσεις τον εαυτό σου...Έκανες ένα λάθος, το μετάνιωσες, φτάνει τώρα, ήρθε η ώρα να σε συγχωρήσεις, μόνο έτσι κάνεις χώρο στην ψυχή σου για την αγάπη...

 

Α!! επισης τωρα σκεφτομαι οτι εχω τ μωρακι..ο ανρουλης ειναι δουλεια..και γω το εχω παρει μεσα στο καροτσι κ παμε βολτα στο παρκο.με τα σκυλακια μας μαζι ...κ τι ωραια που ειναι..αλλα μην αργησω πολυ.πρεπει να γυρισω νωρις να μαγειρεψω κ να το βαλω για υπνο...χεχεχεχεχεχε!! ωραια φαντασιωση ε??? τι καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Α!! επισης τωρα σκεφτομαι οτι εχω τ μωρακι..ο ανρουλης ειναι δουλεια..και γω το εχω παρει μεσα στο καροτσι κ παμε βολτα στο παρκο.με τα σκυλακια μας μαζι ...κ τι ωραια που ειναι..αλλα μην αργησω πολυ.πρεπει να γυρισω νωρις να μαγειρεψω κ να το βαλω για υπνο...χεχεχεχεχεχε!! ωραια φαντασιωση ε??? τι καλα.....

 

Πολύ ωραία!

 

Τώρα το έκανες το λάθος και πάει δεν διορθώνεται...Ή θα αυτομαστιγώνεσαι μια ζωή ή θα ανασκουμπωθείς και θα πεις ''Ναι, έκανα λάθος, μετανιώνω κάθε μέρα, με συγχωρώ όμως γιατί είμαι άνθρωπος και όλοι οι άνθρωποι κάνουν λάθη και συνεχίζω...''

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...