Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζητηση:Δότες Μυελού των Οστών


angy

Recommended Posts

Βρήκα αυτό και θεώρησα καλό να το διαδώσω ώστε να βοηθήσουμε να σώθει το παιδάκι...

 

Αναζητώ συμβατό δότη μυελού των οστών, για την 4χρονη ανιψούλα μου η οποία πάσχει από λευχαιμία (η κατάσταση είναι πλέον κρίσιμη και μη αναστρέψιμη) και πρέπει να υποβληθεί άμεσα σε μεταμόσχευση τον Μάιο στο Αγίας Σοφίας... έως τότε πρέπει να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου:

 

E-mail : [email protected]

 

 

Πληροφορίες για τους εθελοντές δότες μυελού των οστών:

http://www.bestrong.org.gr/el/learncancer/treatment/stemcellandbonemarrowtransplants/donorofmarrow/

 

http://www.eom.gr/articles_list.asp?e_cat_serial=001001004&e_cat_id=6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρήκα ακριβώς το ίδιο - στο άλλο φόρουμ που συμμετέχω, έχω συγκλονιστεί από την κινητοποίηση που γίνεται για να βρεθεί συμβατός δότης. Άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους από ολόκληρο τον πλανήτη κατευθύνονται σε οποιοδήποτε νοσοκομείο προκειμένου να βοηθήσουν.

 

Νομίζω ότι το δικό μας φόρουμ - ΓΟΝΕΙΣ.gr - μπορεί και πάλι να πρωτοστατήσει.

 

4 χρονών. Τίποτε άλλο.

 

Ηρώ

 

 

 

Αναζητώ συμβατό δότη μυελού των οστών, για την 4χρονη ανιψούλα μου η οποία πάσχει από λευχαιμία (η κατάσταση είναι πλέον κρίσιμη και μη αναστρέψιμη) και πρέπει να υποβληθεί άμεσα σε μεταμόσχευση τον Μάιο στο Αγίας Σοφίας... έως τότε πρέπει να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου, με τους εξής τρόπους : ___________________________________________________________ _____________________________________

 

E-mail : [email protected]

 

Windows Live Messenger (MSN) : [email protected]

 

Προφίλ στο http://www.gamato.info http://www.gamato.info/userdetails.php?id=30000

 

Προφίλ στο portal.gamato.info http://portal.gamato.info/smf/index.php?action=profile

 

Προφίλ στο http://www.facebook.com http://www.facebook.com/profile.php?id=726645379&v=feed&story_fbid=55049601558#/profile.php?id=726645379&ref=name

 

Πληροφορίες για τους εθελοντές δότες μυελού των οστών:

http://www.bestrong.org.gr/el/learncancer/treatment/stemcellandbonemarrowtransplants/donorofmarrow/

http://www.eom.gr/articles_list.asp?e_cat_serial=001001004&e_cat_id=6

___________________________________________________________ _____________________________________

 

Πως γίνεται η αναγνώριση του ιστικού τύπου του δότη; (HLA)

Η εξέταση για το τεστ ιστοσυμβατότητας (HLA) είναι ανώδυνη και περιορίζεται στη λήψη μικρής ποσότητας αίματος (15 ml περίπου), προκειμένου να καθορισθεί ο ιστικός τύπος (HLA).

 

Πως γίνεται η λήψη του μοσχεύματος εφόσον είναι κάποιος συμβατός;

Η λήψη του, πλέον γίνεται μόνο με αιμοληψία. (Μίλησα με τον πατέρα της μικρής, άρα φόβος μηδέν πλέον). Η μέθοδος της παρακέντησης πλέον δε χρησιμοποιείται. Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις κάποιο ειδικό φάρμακο για λίγες μέρες με σκοπό να αυξήσεις ένα παράγοντα στο αίμα και την λήψη του με την κλασσική αιμοληψία. Η ποσότητα είναι ανάλογη με την ηλικία και το βάρος του λήπτη. Στην προκειμένη περίπτωση η μικρή είναι ελαφριά, και μικρή. Άρα και πολύ λιγότερη η ποσότητα από μία φιάλη.

___________________________________________________________ _____________________________________

Σκέψου ότι μπορεί να σώσεις ένα μικρό αγγελούδι! Οι πιθανότητες να βρούμε δότη με συμβατότητα 100% είναι 1 στους 15.000 ανθρώπους περίπου. Περιμένουμε να μας βοηθήσετε να τις μειώσουμε αυτές τις πιθανότητες στο ελάχιστο δυνατό...Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο τον οποίο αφιερώσατε να διαβάσετε αυτό το μήνυμα και πλέον σας ευχαριστεί και η μικρή Μαρία (αφού δε το βάζει κάτω και μας κάνει και πλάκα).

Ο Θεός αυτού του κόσμου να έχει καλά εσάς και τους δικούς σας.

 

Καλό σας βράδυ...

Αλεξίου Αλέξιος.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://hamomilaki.blogspot.com/2009/03/blog-post_1056.html

 

Λάβαμε το παρακάτω μήνυμα από φίλο μας και παρακαλούμε να βοηθήσει όποιος μπορεί : «Αναζητώ συμβατό δότη μυελού των οστών, για την 4χρονη ανιψούλα μου η οποία πάσχει από λευχαιμία (η κατάσταση είναι πλέον κρίσιμη και μη αναστρέψιμη) και πρέπει να υποβληθεί άμεσα σε μεταμόσχευση τον Μάιο στο Αγίας Σοφίας... έως τότε πρέπει να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου, με τους εξής τρόπους :

 

E-mail : [email protected]

Windows Live Messenger (MSN) : [email protected]

Προφίλ: στο facebook

 

Πληροφορίες για τους εθελοντές δότες μυελού των οστών:

“ΜΕΙΝΕ ΔΥΝΑΤΟΣ”

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΩΝ

 

Πως γίνεται η αναγνώριση του ιστικού τύπου του δότη; (HLA) Η εξέταση για το τεστ ιστοσυμβατότητας (HLA) είναι ανώδυνη και περιορίζεται στη λήψη μικρής ποσότητας αίματος (15 ml περίπου), προκειμένου να καθορισθεί ο ιστικός τύπος (HLA).

Πως γίνεται η λήψη του μοσχεύματος εφόσον είναι κάποιος συμβατός; Η λήψη του, πλέον γίνεται μόνο με αιμοληψία. (Μίλησα με τον πατέρα της μικρής, άρα φόβος μηδέν πλέον). Η μέθοδος της παρακέντησης πλέον δε χρησιμοποιείται. Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις κάποιο ειδικό φάρμακο για λίγες μέρες με σκοπό να αυξήσεις ένα παράγοντα στο αίμα και την λήψη του με την κλασσική αιμοληψία. Η ποσότητα είναι ανάλογη με την ηλικία και το βάρος του λήπτη. Στην προκειμένη περίπτωση η μικρή είναι ελαφριά, και μικρή. Άρα και πολύ λιγότερη η ποσότητα από μία φιάλη.

Σκέψου ότι μπορεί να σώσεις ένα μικρό αγγελούδι!

Οι πιθανότητες να βρούμε δότη με συμβατότητα 100% είναι 1 στους 15.000 ανθρώπους περίπου. Περιμένουμε να μας βοηθήσετε να τις μειώσουμε αυτές τις πιθανότητες στο ελάχιστο δυνατό...

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο τον οποίο αφιερώσατε να διαβάσετε αυτό το μήνυμα και πλέον σας ευχαριστεί και η μικρή Μαρία (αφού δε το βάζει κάτω και μας κάνει και πλάκα). Ο Θεός αυτού του κόσμου να έχει καλά εσάς και τους δικούς σας.

 

Καλό σας βράδυ...

 

Αλεξίου Αλέξιος. »

 

Παρακαλούμε διαδώστε το.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

εγω εστειλα mail αλλα μου απαντησε το κειμενο που παραθεσες παραπανω ενω τν ρωτησα κατι αλλο τωρα κατα ποσο ειναι αληθεια δν ξερω

22/09/2008

30/05/2011

01/04/2013 ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχει καμία σημασία αν είναι αλήθεια. Εκτος από την ανιψούλα του κ. Αλεξίου υπάρχουν εκαντοντάδες παιδιά και νέοι άνθρωποι σε όλη την Ελλάδα που περιμένουν συμβατό δότη μυελού των οστών.

Λίγα λεπτά από το χρόνο μας χρειάζονται μόνο για να επισκεφτούμε κάποιο από τα μεταμοσχευτικά κέντρα (Νοσοκομεία «Ο Ευαγγελισμός» και «Η Αγία Σοφία» στην Αθήνα, στο Νοσοκομείο «Παπανικολάου» στη Θεσσαλονίκη και στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών στο Ρίο) να δώσουμε λίγο αιματάκι για να μπούμε στο αρχείο ιστοσυμβατότητας.

Την επόμενη φορά που θα κατεβείτε στο κέντρο για ψώνια (και δεν το λέω ειρώνικά γιατί εγώ για ψωνια είχα πάει και πετάχτηκα και στον Ευαγγελισμό) αφιερώστε λίγα λεπτά για να επισκεφτείτε κάποιο από αυτά τα νοσοκομεία για να γίνετε (υποψήφιος) δότης μυελού των οστών.

Έγινα δότης πέρισυ το καλοκαίρι και εύχομαι κάποια μέρα να χτυπήσει το τηλέφωνο και να μου πουν ότι ήρθε η ώρα να σώσω κάποια ζωή.

 

http://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_id=6&e_article_id=60

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν έχει καμία σημασία αν είναι αλήθεια. Εκτος από την ανιψούλα του κ. Αλεξίου υπάρχουν εκαντοντάδες παιδιά και νέοι άνθρωποι σε όλη την Ελλάδα που περιμένουν συμβατό δότη μυελού των οστών.

 

Oταν ρώτησα αν χρειάζεται να δώσω όνομα έτσι ακριβώς μου απάντησαν: ''ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ''...!!!

 

 

στη μυτιληνη γινεται?

 

Φυσικά και γίνεται, αν πας στο Βοστάνειο Γενικό Νοσοκομείο θα σε ενημερώσουν για τη διαδικασία...

 

Που μπορώ να γίνω δότης μυελού των οστών;

http://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_id=6&e_article_id=66

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα , το κοριτσάκι ενός φίλου μας που είναι μόλις 4 χρονών πάσχει από μορφή

καρκίνου νευροβλάστομα και είναι σε πολύ κρίσιμη κατάσταση. χρειάζεται επειγόντως αίμα αβ θετικό.

παρακαλώ πολύ όποιον έχει την ίδια ομάδα αίματος να δώσει αίμα και να προωθήσει

αυτό το μήνυμα σε όσους περισσότερους γνωστούς μπορεί!!

τα στοιχεία είναι:

αργυρώ τερεζάκη

του μανούσου και της δέσποινας,

αγλαία κυριακού ογκολογικό τμήμα

ή στο τμήμα αιμοδοσίας

ευχαριστούμε πολύ που βοηθάτε την αργυρώ

 

 

 

το παραπάνω μήνυμα έφθασε στον υπολογιστή μου πριν από λίγο.

ελπίζω να μην είναι αργά...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

μιλησα σημερα τηλεφωνικα με το βοστανειο!η υπευθηνη μου ειπε να τηλεφωνησω στην αθηνα στο τμημα ιστοσιμβατοτητας!επειδη εγω θελω να δω αν ειμαι συμβατη με συγκεκριμενο ανθρωπο μου ειπαν οτι θα πρεπει να πληρωσω.ισχυει αυτο ρε παιδια?λιγο παραλογο μου φαινετε!ξερετε τιποτα γιαυτο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δημοσιεύσει το ίδιο ακριβώς περιστατικό στην ενότητα "Φιλανθρωπικές δράσεις" από τις 13 Απριλίου.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38706

 

Ούτε εκεί δημοσιεύτηκε έστω και 1 απάντηση, αλλά το ζητούμενο είναι άλλο: ευαισθητοποίηση έμπρακτη όλων μας, πριν χτυπήσει "χαστούκι" η ζωή.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ηρω πως μπορουμε να μαθουμε τι εγινε με το κοριτσακι?εγω εχω αβ+ και σκεφτομαι να δωσω.μπορεις να μου πεις αν εχεις νεα απο το παιδακι?πηρα το μεσημερι μερικα τηλ στην αθηνα αλλα ολα τα νοσοκομεια μου ειπανε να παρω τηλ το πρωι.εδωσα και το τηλ να με παρουνε απο το γεννηματας νομιζω!πολυ μπερδεμα μου φενεται αλλα θα επιμεινω.επισης αποτι καταλαβα δεν πληρωνεις αλλα θα μαθω αυτιο σιγουρα.ελπιζω να μου πεις συντομα ηρω γιατι θα παω αυτες τις μερες στο νοσοκομειο!

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν με πηραν τηλεφωνο.και γω δεν περιμενα να με παρουν.ειναι εντελως ανευθυνοι.θες να κανεις κατι και σου κοβουν τα φτερα.πηγα στις 5 στο νοσοκομειο μας και μιλησα με την αιμοδοσια.ηταν μια ασχετη εκει περα,χτυπουσε συνεχεια το τηλ ελεγε συνεχεια δεν μπορω θα σας παρω εγω στο τελος καπνισε και ενα τσιγαρο.ευτυχως ηρθε μια αλλη κοπελα η οποια δεν ειχε βαρδια ετυχε να ειναι εκει και κρατησε το τηλ μου.αυριο θα παρουν να ρωτησουν τι χρειαζετε για να γινω δοτης μυελου και στο αγλαια κυριακου να διασταυρωσουν για το κοριτσακι αν ισχυει θα παω να δωσω οσο αιμα μπορω.φοβαμαι αλλα θελω πολυ να παω!παντως δεν δε βοηθανε οι αρμοδιοι να εχεις ορεξη.πολυ ζαμανφουτισμος επικρατει.να παρουν το μηνιατικο τους και τελειωσε.σαν ουφο με κοιτουσανε!σαν να μου λεγανε.τι σε νοιαζει εσενα?κανε το κοροιδο!:-(

Link to comment
Share on other sites

με πηρε τηλ η υπευθυνη της αιμοδοσιας και μου ειπε οτι πρεπει να μαθω που υπαρχουν τα δειγματα του ασθενη.μετα απο τηλ συνομιλια με συγγενη του καταλαβα οτι δεν θελει να κανει χειρουργιο αμμεσα οποτε θα παω να δωσω δειγμα να γινω δοτης γενικα για οποιον χρειαζεται.οσο για το κοριτσακι εποικεινωνησαν και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται τωρα αιμα και ειναι στο σπιτι του!μακαρι να ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΠΤΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΙΜΟΔΟΤΗ ΕΧΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΟΤΗΣ ΜΥΕΛΟ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣ\ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Β ΘΕΤΙΚΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ... ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ..

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μπορεί να γίνει δότης;

 

Εθελοντής δότης αιμοποιητικών κυττάρων μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε έχει ξεπεράσει το 18 έτος της ηλικίας του και δεν είναι μεγαλύτερος από 55 (προτιμότερο 50) χρόνων, δεν έχει ιστορικό μεταδοτικών νοσημάτων, νεοπλασιών ή καρδιοπαθειών (παρόμοιες προϋποθέσεις με αυτές της εθελοντικής αιμοδοσίας), με την παρακάτω διαδικασία:

 

Ενημερώνεται προφορικά και με έντυπο υλικό για όλες τις πλευρές της δωρεάς μυελού των οστών, με ιδιαίτερη βαρύτητα στην έννοια του εθελοντισμού, της δωρεάς προς οποιονδήποτε έχει ανάγκη, της ανωνυμίας και της ελευθερίας του δότη για οποιαδήποτε απόφαση σχετικά με την τελική δωρεά του μυελού του.

Συμπληρώνει ένα ερωτηματολόγιο με ιατρικές πληροφορίες, από τις οποίες κρίνεται η καταλληλότητα του να συμπεριληφθεί στους εθελοντές.

Συμπληρώνει ένα έντυπο με προσωπικά στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνα κ.α.), τα οποία παραμένουν αυστηρά εμπιστευτικά.

Υπογράφει δήλωση συγκατάθεσης, όπου εκφράζει την επιθυμία του να περιληφθεί στους εθελοντές χωρίς αυτό να σημαίνει δέσμευσή του για την συμμετοχή του στα επόμενα βήματα της διαδικασίας εάν βρεθεί συμβατός με κάποιον ασθενή.

Υποβάλλεται σε λήψη μικρής ποσότητας αίματος (15 ml περίπου), προκειμένου να καθορισθεί ο ιστικός του τύπος (HLA) για να μπορεί να συγκριθεί με εκείνους των ασθενών.

Τα HLA αντιγόνα του εθελοντή δότη καταγράφονται στο αρχείο του Κέντρου Δοτών και το Εθνικό Αρχείο Δοτών του ΕΟΜ, από τον οποίο και αναφέρονται στο Διεθνές Αρχείο. Αντίθετα, τα προσωπικά του στοιχεία παραμένουν τοπικά και δεν γίνονται γνωστά σε κανέναν εκτός του προσωπικού του Κέντρου όπου στρατολογήθηκε ο εθελοντής και της Εθνικής «Δεξαμενής» εάν ο ίδιος έχει συγκατατεθεί γιʼ αυτό.

Ο εθελοντής δότης μπορεί να παραμείνει στο αρχείο ως τα 55 του χρόνια. Εχει το δικαίωμα να ζητήσει τη διαγραφή του οποιαδήποτε στιγμή, αλλά και την υποχρέωση να ενημερώνει για τυχόν αλλαγές στην υγεία του ή στα προσωπικά του στοιχεία.

Με τα σημερινά δεδομένα (αριθμό εθελοντών και ασθενών που χρειάζονται δότη ετησίως), 1 στους 15.000 εθελοντές θα κληθεί να δώσει τελικά μυελό για ασθενή.

 

 

Τι θα γίνει αν ένας εθελοντής βρεθεί συμβατός με έναν ασθενή;

 

Εάν ένας εθελοντής βρεθεί αρχικά συμβατός με έναν ασθενή και εξακολουθεί να επιθυμεί τη δωρεά, γίνονται συμπληρωματικές εξετάσεις επιβεβαίωσης της συμβατότητας και στη συνέχεια, υποβάλλεται σε check-up για να επβεβαιωθεί η καλή κατάσταση της υγείας του.

 

 

Σε όλες τις φάσεις της διαδικασίας μέχρι την τελική συγκατάθεση για τη μεταμόσχευση, ο εθελοντής μπορεί να ανακαλέσει την απόφασή του για τη δωρεά εάν αισθανθεί ότι δεν είναι έτοιμος γιʼ αυτή. Εν τούτοις, είναι εξαιρετικά σημαντικό ο δότης να είναι συνειδητοποιημένος και απολύτως βέβαιος για την απόφασή του. Άτομα που έχουν αμφιβολίες ή εγγράφονται κάτω από συναισθηματική ή άλλη πίεση χωρίς να είναι σίγουρα αν είναι πραγματικά πρόθυμα να προχωρήσουν, θα πρέπει να κατανοήσουν ότι δίνουν ψεύτικες ελπίδες στους ασθενείς.

 

 

Πως γίνεται η λήψη του μοσχεύματος;

 

Η λήψη του μοσχεύματος από τον δότη γίνεται στο πλησιέστερο Μεταμοσχευτικό Κέντρο της περιοχής του και μεταφέρεται στο κέντρο που θα μεταμοσχευθεί ο λήπτης.

 

Αν η πηγή των προγονικών αιμοποιητικών κυττάρων που θα χρησιμοποιηθούν για έναν ασθενή είναι ο μυελός των οστών, τότε η λήψη τους γίνεται στο χειρουργείο από ειδικούς Αιματολόγους με παρακέντηση στα οστά της λεκάνης κάτω από γενική ή ραχιαία αναισθησία. Το ποσό του μυελού του συλλέγεται, αποτελεί το 5% περίπου του συνόλου του μυελού του δότη και αναγεννάται γρήγορα, χωρίς να επηρεάζεται η γενική κατάστασή του. Ο δότης επιστρέφει στο σπίτι του την επομένη της λήψης και το μόνο σύμπτωμα που παρουσιάζει είναι ένας ελαφρός πόνος στο σημείο της παρακέντησης.

Εάν χρησιμοποιηθούν κύτταρα περιφερικού αίματος, τότε στο δότη χορηγούνται ειδικοί «αυξητικοί» παράγοντες που έχουν ως αποτέλεσμα την αύξηση των προγονικών αιμοποιητικών κυττάρων και λίγες ημέρες αργότερα γίνεται η λήψη των κυττάρων με τρόπο παρόμοιο όπως της αιμοδοσίας (κυτταραφαίρεση).

 

Λίγους μήνες μετά την δωρεά του, ο δότης μπορεί, αν το επιθυμεί, να επανέλθει στο αρχείο των εθελοντών. Σε σπάνιες περιπτώσεις (ανεπαρκής εμφύτευση του μοσχεύματος), μπορεί να του ζητηθεί η λήψη επιπλέον ποσότητας κυττάρων (μυελού ή περιφερικού αίματος) για τον ίδιο ασθενή.

 

 

Η δωρεά είναι ανώνυμη;

 

Η δωρεά προγονικών αιμοποιητικών κυττάρων είναι ανώνυμη. Ο δότης ενημερώνεται μόνο για το φύλο, την ηλικία και τη χώρα προέλευσης του ασθενούς για τον οποίο θα δώσει μόσχευμα, ενώ και ο ασθενής γνωρίζει μόνο τα αντίστοιχα στοιχεία για τον δότη του. Εν τούτοις, ο δότης μπορεί να ενημερώνεται για την εξέλιξη της πορείας του ασθενούς, αλλά απαγορεύεται αυστηρά, η αποκάλυψη οποιουδήποτε στοιχείου για την ταυτότητα του ενός ή του άλλου.

 

 

Μετά μερικούς μήνες και ανάλογα με τους κανόνες που ισχύουν σε κάθε χώρα, μπορεί να επιτραπεί η ανταλλαγή ανώνυμης αλληλογραφίας μεταξύ τους και, στη συνέχεια, και αφού έχει περάσει χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του έτους και το επιθυμούν και οι δύο, να επιτραπεί η ανταλλαγή στοιχείων που αποκαλύπτουν την ταυτότητά τους. Ευνόητο είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε οικονομική προσφορά από τον ασθενή προς τον δότη. Σημειώνεται ότι κάθε οικονομική επιβάρυνση του δότη (μετακινήσεις, απώλειες ημερομισθίων κλπ) καλύπτονται από τον ασφαλιστικό φορέα του ασθενούς χωρίς καμία συμμετοχή του ιδίου.

 

http://www.bestrong.org.gr/el/learncancer/treatment/stemcellandbonemarrowtransplants/donorofmarrow/

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΖΑΛΙΣΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΜΕΣΑ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΑΙΜΑΤΟΣ.. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΑΔΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ...

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΖΑΛΙΣΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΜΕΣΑ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΑΙΜΑΤΟΣ.. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΑΔΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ...

 

Σε περίπτωση που υπάρξει συμβατότητα και :

Αν η πηγή των προγονικών αιμοποιητικών κυττάρων που θα χρησιμοποιηθούν για έναν ασθενή είναι ο μυελός των οστών, τότε η λήψη τους γίνεται στο χειρουργείο από ειδικούς Αιματολόγους με παρακέντηση στα οστά της λεκάνης κάτω από γενική ή ραχιαία αναισθησία. :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Που απευθυνεσαι για να γινεις δοτης ?

 

Προκειμένου κάποιος να δηλώσει την επιθυμία του να συμπεριληφθεί στο Εθνικό Μητρώο Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών, δεν έχει παρά να επικοινωνήσει με τα εργαστήρια Ιστοσυμβατότητας των Νοσοκομείων που αναφέρονται παρακάτω όπου μπορεί να υπογράψει τη δήλωση δωρεάς και να δώσει δείγμα αίματος για την τυποποίηση των αντιγόνων του.

Με την διαδικασία αυτή ο ιστικος του τύπος θα καταχωρηθεί στο Εθνικό Μητρώο και στην Διεθνή Δεξαμενή BMDW και θα ελέγχεται η συμβατότητα του με κάθε έλληνα η ξένο ασθενή που χρειάζεται μεταμόσχευση αιμοποιητικων κυττάρων.

Η δήλωση εθελοντικής δωρεάς πρέπει να γίνεται μετά από ενημέρωση σχετικά με την διαδικασία, σοβαρή σκέψη και συνειδητή απόφαση.

Η ενημέρωση και αιμοληψία των εθελοντών δοτών μπορεί να γίνει πρωινές ώρες στα Εργαστήρια Ιστοσυμβατότητας των παρακάτω νοσοκομείων:

 

 

Κέντρα Δοτών

 

 

• «Γ. Γεννηματάς» Αθηνών (210-7711914) Τμήμα Ανοσολογίας – Εθνικό Κέντρο Ιστοσυμβατόητας

• «Ευαγγελισμός»(210-7205701) Τμήμα Ανοσολογίας –Ιστοσυμβατόητας

• «Ιπποκράτειο» Θεσσαλονίκης (2310-892056) Τμήμα Ανοσολογίας – Περιφερικό Κέντρο Ιστοσυμβατόητας

• «Έλενα Βενιζέλου»(210-6453759)Ανοσοβιολογικό Τμήμα

• «Αγία Σοφία» (210-7757401) Τμήμα Ανοσολογίας και Ιστοσυμβατοτητας

• «Π. Ν. Λάρισας» (2410-682137) Τμήμα Ανοσολογίας και Ιστοσυμβατοτητας

 

*(Για την επαρχία η καταγραφή των εθελοντών δοτών γίνεται στις Αιμοδοσίες των Νοσοκομείων μετά από επικοινωνία με τα ανωτέρω εργαστήρια

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Είμαι δότης μυελού των οστών από το 2007. Είναι πολύ δύσκολο να είσαι συμβατός με κάποιον η πραγματική αναλογία παγκοσμίως είναι 1 στα 2.000.000.

Δυστυχώς δεν ήμουν συμβατή ούτε με στενό μου συγγενή που πάσχει από ανίατη ασθένεια στο αίιμα.

Αν πιστοποιηθούν περισσότεροι τότε μόνο θα υπάρχει ελπίδα. Οποιος μπορεί ας το κάνει δίχως 2η σκέψη

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ εγώ δότης.

Κάποια στιγμή με είχαν πάρει τηλέφωνο για να μου πουν οτι ειμαι συμβατη με παιδάκι 16 ετών που έπασχε κ να πάω για επιπλέον εξετάσεις....

Έτρεμα στην ιδέα της επέμβασης που θα μου γινόταν αλλά από την άλλη σκεφτόμουν οτι θα μπορούσα να βοηθήσω μια ζωη...

τελικά δεν ήμουν όσο συμβατή χρειαζόταν.. δυστυχώς... ελπίζω το παιδί να βρήκε άλλο μόσχευμα..

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? εγω εχω σιδηροπενικη αναιμια. αυτο σημαινει οτι δε μπορω να γινω αιμοδοτης ακομα και για την αδερφη μου. μυελο των οστων ομως μπορω να δωσω?

καπου διαβασα οτι πλεον γινεται μονο με αιμα κ οχι με παρακεντηση. ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...