Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια την αγόρασα πριν ένα μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ο χειρισμός της είναι πανεύκολος το ίδιο και το καθάρισμά της. Αξίζει τα λεφτά της. ( τώρα με τις εκπτώσεις εχει πέσει και η τιμή της!) Απλά υπέροχη....

judOp3.pngkMDqp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγώ την dolce gusto έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί επιτέλους στο σπίτι πίνει ο καθένας τον καφέ ή το ρόφημα που του αρέσει χωρίς ταλαιπωρίες. άσε που βρίσκω και τις κάψουλες σε όλα τα super market! τώρα σχετικά με την τιμή, πάνω κάτω σε αυτη την τιμή πωλούνται όλες οι κάψουλες για μηχανές espresso, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ Η DOLCE GUSTO ΦΤΙΑΧΝΕΙ ESPRESSO FREDDO ;;;

 

Φτιαχνει....;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχω παρει την Dolce Gusto 170ευρο πεταμενα λεφτα προσωπικα για μενα το μετανιωσα, γιατι οτι καφε δοκιμασα δεν ενθουσιαστηκα εκτος απο τη σοκολατα ροφημα, αλλα δεν συνφερει ειναι ακριβες και η καψουλες κοστιζουν 4ευρο. με λιγα λογια την ''βλεπει το ντουλαπη μου''

 

μην παρεξηγηθω απλα ειπα τη δικη μου γνωμη, σιγουρα θα υπαρχουν ατομα που ειναι ευχαριστημενα!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς την έχουμε απο τότε που βγήκε στην αγορά. Στο σπίτι είμαστε δύο άτομα με δύο εντελώς διαφορετικές απόψεις!!!Ο άντρας μου ήταν και παραμένει ενθουσιασμένος με όλα τα είδη καφέ που προσφέρει η μηχανή και με τα ροφήματα, εγώ αρχικά ενθουσιάστηκα μόνο με το τσάι το οποίο είναι πραγματικά για την δική μου γεύση πολύ καλό. Στους καφέδες όμως υπάρχει πρόβλημα, εγώ τον καφέ τον πίνω σκέτο πολλά χρόνια τώρα ακόμα και η υπόψια ζάχαρης στον καφέ μου δημιουργεί ανακάτεμα, όσοι απο εσάς πίνετε χρόνια σκέτο καφέ καταλαβαίνετε τί εννοώ. Σε όλες τις αμπούλες όμως υπάρχουν ίχνη ζάχαρης οπότε δεν μπορώ με τίποτα να τους πιω. Για μένα είναι μια μηχανή που πιάνει χώρο στον πάγκο μου, εύχρηστη μεν χωρίς να πλησιάζει την γεύση μου δε, και για τον άντρα μου είναι το δεξί του χέρι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, οπως εχω αναφερει παραπανω σε μνμ εχω τη Dolce Gusto και την εχω στο ντουλαπη και επι ευκαιρια του θεματος την ξετρυποσα, για καθε καφε χρεισημοποιουμε δυο καψουλες οπως γραφει στο κουτι,

αν δεν κανω λαθος πρεπει μιση κουπα για καθε καψουλα και μιση για την αλλη για να γινει ο καφες 'η σοκολατα ροφημα.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα και από μένα! Σήμερα έκανα τον πρώτο μου καπουτσίνο στη Dolce gusto μηχανή και κατενθουσιάστηκα! Βέβαια μου φάνηκε πως βγήκε μεγάλη ποσότητα, αλλά το μοίρασα στα 2. Εγώ έβαλα όπως έλεγε και στη συσκευασία για τις κάψουλες 200ml νερό για το αφρόγαλα και 40ml για τον καφέ!

Μου φάνηκε βέβαια πως έβαλα λίγο νερό για τον καφέ αλλά αφού έτσι έγραφε η συσκευασία, καλά δεν έκανα;

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Γεια σας ! μου κανανε δώρο την χειροκίνητη Dolce Gusto krups . Mήπως μπορείτε να μου πείτε πόσο νερό πρέπει να βάζω για να κάνω ένα καφέ? η κάθε κάψουλα είναι μόνο για ένα καφέ?

Link to comment
Share on other sites

στο κουτι αναγραφει ποσοτηρες νερου και μετα εσυ μπορεις να παιζεις αναλογα ποσο δυνατο θελεις τον καφε.

Μια καφουλα ειναι 1 καφες εκτος αυτα που εχουν γαλα, αφρογαλα οπου ειναι 2 καψουλες.

καλοριζικη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! μου κανανε δώρο την χειροκίνητη Dolce Gusto krups . Mήπως μπορείτε να μου πείτε πόσο νερό πρέπει να βάζω για να κάνω ένα καφέ? η κάθε κάψουλα είναι μόνο για ένα καφέ?

 

Εξαρτάται τι καφέ θα κάνεις.

Εγώ ας πούμε αγοράζω τις καψουλες του lungo για να κάνω freddo.

Δεν μετράω το νερό που θα βάλω στην κανάτα , απλά σταματάω τη ροή στον lungo περίπου στο 1/3 και λίγο παραπανω του φλυτζανιού τσαγιού . Ριχνω τα παγάκια στον καφέ και χτυπάω αφρόγαλα το οποίο προσθέτω στο τέλος. Και τα κάνω όλα αυτά γιατί με τις κάψουλες του φρέντο δεν μου πετύχαινε καθόλου το αφρόγαλα . Εκτός αυτού με 4,80 παίρνεις 16 κάψουλες lungo ενώ στην ίδια τιμή οι κάψουλες του φρέντο είναι 8 καφές + 8 γάλα...

Για να φτιάξεις ζεστό καπουτσίνο λέει τις δοσολογίες : απ'ό,τι θυμάμαι βάζεις πρώτα την κάψουλα του γάλακτος γεμίζεις περίπου στα 2/3 του φλυτζανιού , κατόπιν βάζεις την κάψουλα του καφέ για το υπόλοιπο 1/3

 

Τώρα αν θέλεις να φτιάξεις εσπρέσσο υπάρχουν άλλες κάψουλες οι οποίες θέλουν ελάχιστο νερό (περίπου κατω από τη μέση του φλυτζανιού του καφέ)

 

Αλλά γενικώς μην προβληματίζεσαι πόσο νερό θα βάλεις στην κανάτα γιατί ούτως η άλλως είναι χειροκίνητη , εσύ θα την σταματήσεις.

 

Καλή επιτυχία

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καταρχήν να πούμε οτι καφε μηχανή που εχει βγει στην αγορα ειναι εντελως διαφορετικη απο την αλλη. Εχω την Dolce Gusto και εγώ. Δεν θα ελεγα οτι ολοι οι καφεδες της ειναι παρα πολυ ωραιοι... Εχω καλα λογια για τον εσπρεσσο της, ειναι της Buondi. Μ'αρεσει παρα πολυ και τον πινω και σκετο ενω ειμαι ανθρωπος που σχεδον απαιτει γαλα στον καφε. Επισης ωραιος ειναι ο cappuccino της και η mocha ("παπίστευτη"). Σοκολατα οχι και τοσο ωραια, ξεφευγεις ευκολα απο την δοσολογια και βγαινει νερουλη. Ο γαλλικος, πολυ ετσι κ ετσι. Καινουρια καψουλα choco caramel: δεν μου αρεσε καθολου (γουστα ειναι αυτα). Eνα αλλο, espresso machiato (νομιζω) επισης χαλια, chai latte δεν ειναι του τυπου μου.

Εν ολιγοις,εχεις χαμηλο κοστος λογω καψουλας (0,30 & 0,60 λεπτα οπως ειπαν πιο πανω) αλλα οχι και τοσο ωραιο καφε. Αυτο που κανουμε εμεις ειναι να τρεχουμε την καψουλα λιγοτερο απο την δοσολογια που γραφει κ καμια φορα βαζουμε κ δευτερη καψουλα (θα μου πειτε "ωραια οικονομια κανεις" "ειναι που θελω καφε με διαρκεια" θα απαντησω).

Αν εισαι λατρης του εσπρεσσο, καλα θα κανεις να παρεις Nespresso. Δεν εχω λογια. Εχει και πολλες ποικιλιες και το σημαντικοτερο avantage οτι η μηχανη του ειναι αυτοματη και δεν κινδυνευεις να πιεις νερο με αρωμα καφε (η αυτοματη της dolce ειναι ακριβοτερη απο την απλη και δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο και το χρημα). Αν εισαι λατρης των ροφηματων, καλα θα κανεις να παρεις Tassimo. Βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια με την Dolce και την χαλβαδιαζω καιρο τωρα. Επισης αυτοματη μηχανη, κρυα & ζεστα ροφηματα, και πολυ μεγαλυτερη ποικιλια απο την Dolce (σοκολατα ζεστη λακτα γιαμ).

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σας πω NESPRESSO. Δοκίμασα τα πάντα επι 2 μήνες πριν καταλήξω. Ο καφές άριστος σε οποιαδήποτε γεύση κ αν δοκιμασεις. Πολύ καλυτερη ποιότητα απο οποιαδήποτε καφετέρια. Φανταστικό service σου φέρνουν τις κάψουλες στο σπίτι. Κ το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ για μένα.......ΑΦΡΟΓΑΛΟ ΥΠΕΡΤΕΛΕΙΟ.....

εμεις την πήραμε 180 ευρώ κ η κάψουλα κοστίζει από 0,40 εώς 0,60 αναλόγως την γεύση. ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα θα σας πω NESPRESSO. Δοκίμασα τα πάντα επι 2 μήνες πριν καταλήξω. Ο καφές άριστος σε οποιαδήποτε γεύση κ αν δοκιμασεις. Πολύ καλυτερη ποιότητα απο οποιαδήποτε καφετέρια. Φανταστικό service σου φέρνουν τις κάψουλες στο σπίτι. Κ το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ για μένα.......ΑΦΡΟΓΑΛΟ ΥΠΕΡΤΕΛΕΙΟ.....

εμεις την πήραμε 180 ευρώ κ η κάψουλα κοστίζει από 0,40 εώς 0,60 αναλόγως την γεύση. ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ .....

 

 

Συμφωνω απολυτα,μακραν ο καλυτερος καφες!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

nespresso ο καλύτερος καφές!

έχω πολύ καιρό τη dolce gusto. Πριν κανα χρόνο αγοράσαμε και την tassimo. Η tassimo έχει τα χειρότερα ροφήματα και καφέ. Ότι ρόφημα έχει γαλα, οι κάψουλες της έχουν μια απαίσια γεύση. Δεν μπορώ να προσδιορίσω σαν τι ακριβως. Αμμωνία; κάτι πολύ άσχημο.

γιαυτο τη "χαρίζουν".

με 50? που κοστίζει η μηχανή σου δίνουν δώρα και κάψουλες ίσης αξίας. Μπορεί και παραπάνω.

πολύ καλύτερη η dolce gusto. Και έχει και κρύα ροφήματα. Αλλα σαν τη nespresso καμια

Link to comment
Share on other sites

Την έχω την καφετιέρα 2,5 χρόνια τώρα. καφέ και φραπέ κάνει καλό και τα περισσότερα ροφήματα βγαίνουν πολύ ωραία χωρίς να ζηλεύει τίποτα από καφετέριες. Το μόνο που είναι μεγάλη μούφα, είναι ο freddo που εκτός από χάλια γεύση, το αφρόγαλα <<κρατάει>> πολύ λίγο, λιγότερο από 5 λεπτά, και μετά γίνεται ένα με τον καφέ. Αλλά πλέον έχω βρει την λύση. Φτιάχνω ένα intenso espresso του βάζω παγάκια και χτυπάω και αφρόγαλα στο μίξερ και γίνεται τέλειος.

Μεγάλη λατρεία ο latte macchiato και η σοκολάτα.

79uWp8.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εγω που ειμαι λατρης του καφε κατεληξα στο εξης!dolce gusto(την εχει η κουνιαδα μου) μεγαλη γκαμα καφεδων κ ροφηματων αλλα απαραδεκτη γευση καφε και σοκολατας.νεροπλυμα σκετο!tassimo(την εχουμε εμεις)ουτε κρυο,ουτε ζεστη!μετρια πραγματα και ακριβες καψουλες για την ποιοτητα που προσφερει!δοκιμασα σε σπιτι φιλης τη nesresso και επαθα πλακα!πινεις καφε!οχι αστεια!τη συστηνω ανεπιφυλακτα!καποια στιγμη θα την αγορασω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Από φίλη μου που την δοκίμασα γεύση μάπα ! Από ανθεκτικότητα την εχει δυο χρονια και ειναι μια χαρα!

Εμείς είχαμε tassimo, καλό αλλά λερώνει εύκολα γίνεται ένας χαμός γενικά με καφέδες που τρέχουν κλπ τώρα πήραμε nespresso και ειναι τέλειο και γεύση και low maintenance!! Πιο ακριβο απο τα αλλά ομως

Link to comment
Share on other sites

Από φίλη μου που την δοκίμασα γεύση μάπα ! Από ανθεκτικότητα την εχει δυο χρονια και ειναι μια χαρα!

Όταν λες μάπα εννοείς πως το ρόφημα ήταν νερουλό; Γιατί αυτό μπορεί να οφείλεται στον τρόπο που το έφτιαξε, ειδικά αν το έφτιαξε σε "σπιτική" κούπα, αφού η μηχανή δεν υπολογίζει μόνη της τη σωστή ποσότητα νερού άρα υπάρχει κίνδυνος να βγει το ρόφημα σαν νερόπλυμα ;)

 

Η Tassimo το διάβασα ότι λερώνει οπότε απορρίπτεται για αυτόν ακριβώς το λόγο. Αν και μου είπαν πως η σοκολάτα της είναι άπαιχτη και γενικά έχει καλής ποιότητας ροφήματα.

 

Η Nespresso δεν είναι μόνο για καφέ εσπρέσσο; Εγώ θέλω να φτιάχνει διάφορα ροφήματα, ζεστά και κρύα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μάπα εννοείς πως το ρόφημα ήταν νερουλό; Γιατί αυτό μπορεί να οφείλεται στον τρόπο που το έφτιαξε, ειδικά αν το έφτιαξε σε "σπιτική" κούπα, αφού η μηχανή δεν υπολογίζει μόνη της τη σωστή ποσότητα νερού άρα υπάρχει κίνδυνος να βγει το ρόφημα σαν νερόπλυμα ;)

 

Η Tassimo το διάβασα ότι λερώνει οπότε απορρίπτεται για αυτόν ακριβώς το λόγο. Αν και μου είπαν πως η σοκολάτα της είναι άπαιχτη και γενικά έχει καλής ποιότητας ροφήματα.

 

Η Nespresso δεν είναι μόνο για καφέ εσπρέσσο; Εγώ θέλω να φτιάχνει διάφορα ροφήματα, ζεστά και κρύα.

 

Ήταν μικρή κούπα οπότε δεν νομίζω να ήταν εκεί το πρόβλημα, δεν ήταν παρα πολύ νερούλο απλα η γεύση δεν συγκρίνεται με τα αλλά δυο - σοκολάτα ειναι τέλεια στο tassimo αλλά εξαρτάται ποια θα πάρεις εχει πολλές αλλά ειναι καλή και στο gusto .. Εγω μιλάω για decaf by the way , μόνο στο tassimo Kai στο nespresso μου άρεσε αλλά ο άντρας μου πίνει espresso μου ειπε δεν συγκρίνεται με καμμιά

Το nespresso κάνει και cappuccino, και νομιζω και σοκολάτα υποθέτω ότι πρεπει μα πάρεις το άλλο μηχάνημα με το γάλα δίπλα

Link to comment
Share on other sites

Με καθυστέρηση χρόνων επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω: τελικά η Dolce Gusto αξίζει? Τι λέτε εσείς που την έχετε χρόνια?

 

Την εχω 4,5 χρονια και την εχουμε χρησιμοποιηση της πρωτες μερες μονο μαπα οι καφεδες αξιζει μονο το ροφημα σοκολατα.

Μετα πηραμε tassimo φυσικα πιο καλη από την Dolce.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από Dolce Gusto δοκίμασα σοκολάτα και ήταν πολύ καλή, ο σύζυγος δοκίμασε καπουτσίνο και είπε ότι ήταν ΟΚ. Βασικά τη θέλω για το γραφείο, οπότε προτιμώ να μπορούμε να φτιάξουμε πολλά ροφήματα εύκολα και να πιάνει λίγο χώρο, παρά να φτιάχνει θεσπέσιο εσπρέσο ας πούμε και να θέλει έξτρα εξάρτημα για να τη σοκολάτα.

 

Να ρωτήσω κάτι? Ποιος decaf θεωρείται καλός; Αυτός που έχει τη γεύση του κανονικού καφέ ή αυτός που είναι λιγότερο δυνατός; Υποψιάζομαι το πρώτο και αν είναι έτσι, εγώ χρειάζομαι την μηχανή που φτιάχνει κακής ποιότητας decaf (δεν μου αρέσει ο καφές γενικώς) :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...