Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απασχοληση παιδιου 18 μηνων


Recommended Posts

Γεια σας...Θα ηθελα βοηθεια σχετικα με την απασχοληση ενος παιδιου στην ηλικια των 18 μηνων περιπου.Τι παιχνιδια θα μπορουσα να της παρω, ή με τι αλλο μπορω να της κεντρισω το ενδιαφερον.Επισης πως να της δωσω να καταλαβει οτι δεν μπορει να γινεται το δικο της οταν κατι δεν ειναι σωστο πχ ανεβαινει σε τραπεζια, θελει να παιζει με σαμπουαν και αλλα τετοια απαγορευμενα και περιεργα οπου κολλαει.Καταληγει να ειναι συνεχως μες στην γκρινια και γω μες τα νευρα μου.!!!!!!!!!!!!!!!!!!Επισης θελω να τη ξεκολλησω απο την τηλεοραση (ζουζουνια) τα οποια εγω βεβαια της τα εμαθα γιατι αλλιως δεν τρωει, δεν πινει γαλα, δεν παιρνει το φαρμακο της οταν ειναι αρρωστη.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δοκιμασε να της αφησεις "ελευθερο" καποιο ευκολα προσβασιμο συρταρι της κουζινας με "ακινδυνα" πραγματα (δηλ οχι γυαλινα, οχι αιχμηρα) οπως κοσερβες, συσκευασιες οσπρια, μακαρονια, τοματοπολτο και τετοια. δωσε και 2 ταπερ και κουταλι και αστη να "μαγειρευει" για τις κουκλες της ή για σενα.

κλεισε το μπανιο και να εισαι απολυτη και σοβαρη οταν θα της απαγορευσεις την προσβαση.

τωρα απο παιχνιδια υπαρχουν πολλα. παρε τα πιο απλα και ισως καποια για μικροτερη ηλικια (εχουν λιγο την ταση οι κατασκευαστες να υπερβαλλουν στις προτεινομενες ηλικιες) και κατσε να παιξετε οπως νομιζει εκεινη. προτεινω μπαλες, κυβακια και τουβλακια για πυργους, οχηματα, κυπελλακια για να βαζει και βγαζει το ενα μεσα στο αλλο και να κανει πυργους.

Link to comment
Share on other sites

Της εχω αφησει ελευθερα συρταρια.Το αγαπημενο της τωρα ειναι να την εχω πανω στον παγκο της κουζινας και να βγαζει πραγματα απο το ντουλαπι.Και γω ή ο μπαμπας της να ειμαστε απο πισω να την κραταμε μην πεσει.οσο για τα παιχνιδια πραγματικα τωρα αρχιζω να καταλαβαινω οτι οι ηλικιες δεν συναδουν με αυτο που θελουν τα παιδια.Της αγορασαμε τα Χριστουγεννα ενα που ελεγε απο 6 μηνων εως 36μηνων (τραπεζι με δραστηριοτητες της φισερ πραις)και αποδειχθηκε λανθασμενη επιλογη.Με τα τουβλακια παιζουμε αρκετα μετα απο αυτα ομως τι?...Βαριεται και αρχιζει τα δικα της.Φωνες απαιτησεις και γκρινιαααααα.Με αποτελεσμα για να ησυχασει να καταληγω να της βαζω τα ζουζουνια και να της δινω πιπιλα.ΜΕΓΑ λαθος αλλα σπανε τα νευρα μου και του πατερα της και μετα αρχιζω να μαλωνω μαζι του και παει λεγοντας...

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον παγκο της κουζινας να σου πω δεν το βρισκω και τοσο καλη ιδεα. Οπως λεει και η mmaria καλυτερα ενα συρταρι ή ενα χαμηλο ντουλαπι για να το ανοιγει μονη και να παιζει οχι να την κρατατε εσεις οση ωρα θα παιζει με τα πραγματα. Α και την λανθασμενη επιλογη απο παιχνιδια αστην πονεμενη ιστορια. Μπορεις να της παρεις και κουζινικα αυτα τα καλαθια που ειναι και στα σουπερ (υπαρχουν πλαστικα μικρα) για να κανετε τα ψωνια σας στο σπιτι.... Και εμενα βαριεται ευκολα και εχουμε απειρα παιχνιδια και καθε φορα αφηνουμ το ενα και ασχολουμαστε με το αλλο. Μετα εχει και κατι σπιτακια σαν σκηνες (για να μπορει να μπαινει μεσα και να παιζει και να αισθανεται οτι εχει εναν ιδιαιτερο χωρο). Τα τραπεζακια με τις καρεκλιτσες οπου μπορειτε να πινετα καφε με τα κουζινικα που θα παρετε. Υπαρχουν παιδικα παζλ ξυλινα ή και να την αφηνεις να ζωγραφιζει με τους πινακες σβηνω-γραφω. Εγω εχω αγορι και προσπαθω και εγω να τον απασχολω με τα παιχνιδια του και εχουμε και εμεις και αυτο με το να βαριεται ευκολα. Και αποφευγω να τον αφηνω να ανοιγει ντουλαπια κουζινας και τα σχετικα. Κολλημα πες το αλλα παλια τον αφηνα και ειχε παθει ψυχωση απο το να βγαζεο ολες τις κατσαρολες και να μην με αφηνει να κατσω στην κουζινα να μαγειρεψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

martha πιο πολύ γράφω για να συμπαρασταθώ παρά να σε συμβουλέψω γιατί παρόμοιο θέμα έχω κι εγώ.

Βαριούνται πολύ γρήγορα.

Έχω την αίσθηση πως όσα περισσότερα παιχνίδια έχουν τόσο πιο πολύ βαριούνται.

 

Ζουζούνια τους βάζω κι εγώ όταν το ζητάνε αλλά μόνο ψυχαγωγία προσφέρουν.

Προτιμώ να βλέπουμε μαζι τις ταινίες baby einstein.Μαζί όμως,για να τους εξηγώ τί βλέπουμε,σαν να ξεφυλλιζουμε βιβλίο,έτσι έχουν μάθει αρκετά αντικείμενα ή ζώα.Θα πάω βέβαια στην κουζίνα να κάνω καμιά δουλίτσα στα γρήγορα αλλά ακόμη και από εκεί θα τους μιλάω.

 

Από παιχνίδια όπως ειπώθηκε και πιο πάνω τα τουβλάκια τους αρέσουν πολύ.Ζώα μικρά λαστιχένια που τα τοποθετούν σε διάφορα σημεία πχ να κάνουν ισορροπία στο μπράτσο της πολυθρόνας,αφού τους το δείξω εγώ πρώτα...

Αυτά τα παιχνίδια με τις τρύπες που βάζεις μέσα στην κατάλληλη τρύπα το κατάλληλο σχήμα επίσης τα παίζουνε αρκετά.

 

Μπορεί να τους δώσω πλαστικά σκεύη,κούπες ή πιατάκια και κουταλάκια και τους τα γεμίζω με κορν φλέηκς,ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος άμα τα φάνε...Φυσικά γεμίζει ο τόπος αλλά τι να γίνει,για λίγη ώρα διασκεδάζουν και με ένα σκούπισμα με το σκουπάκι είμαστε οκ.

 

Όταν τα βαρεθούν όλα θα τις παίξω λίγο κυνηγητό ή κρυφτό...

 

Κόλλημα με διάφορα έχουν κατά καιρούς,πχ οι δικές μου τώρα θέλουν να ανεβαίνουν στον καναπέ...Δεν τις αφήνω όμως-εφόσον θέλουν να είναι όρθιες και να χοροπηδάνε-τις κατεβάζω,γκρινιάζουν πολύ βέβαια αλλά κοιτάζω να τις κάνω να ξεχαστούν με κάτι άλλο.

Η γνώμη μου είναι πως αν τους επιτρέψεις κάτι που δεν θέλεις να κάνουν και μετά τους το απαγορέψεις τις επόμενες φορές είναι χειρότερα...Ίσως δεν πρέπει να υποκείψουμε καμία φορά σε συνήθειες που δεν θέλουμε να αποκτήσουν.Αυτό το γράφω για να σχολιάσω αυτό που λες για τον πάγκο της κουζίνας

 

Κάτι άλλο που κάνω κάποιες φορές είναι να τις βάζω στο καρεκλάκι τους και να τους δίνω χαρτί και μολύβια για να μουτζουρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου είναι 17 μηνών και έχω το ίδιο θέμα... Εχουμε ένα μάτσο αυτοκινητάκια...παίζουμε λίγο με αυτα, λίγο με τουβλάκια...Γενικά βαριέται τα παιχνίδια του κ το μονο που θέλει ειναι να κάνει αταξίες, να ανοιγοκλείνει πόρτες, ντουλάπια, κλπ. Τι κάνω...όλο του δίνω κάτι καινούργιο..Τώρα άδειασα και έπλυνα παρα πολύ καλά ένα μπουκαλι απο σαμπουάν του και παίζει με αυτό, ένα κουτάκι απο την κρέμα αλλαγής πάνας του...και αυτο αδειο κ καθαρό..του το δινω συνηθως οταν τον αλλάζω...γιατι δεν καθεται... Επίσης..ενα ταπερ αδειο με κουτάλα ξύλινη..να κάνει πως ταιζει τα κουκλακια-αρκουδάκια του ή το ταπερ αναποδα..και με την κουτάλα να το κοπαναει..λες κ ειναι τυμπανο..(εχουμε κ κανονικα παιδικα drums...αλλα δεν ασχολείται :( ) Γενικά, όλο και κάτι εφευρίσκω...και του δινω για παιχνίδι.. Α, ένα χαλασμένο mouse απο το pc.., ένα χαλασμένο τηλέφωνο κ ένα χαλασμένο τηλεκοντρόλ. Του δίνω ένα κουτι από ένα ρολόι μου και το ανοιγοκλείνει...μια θηκη απο γυαλιά ηλίου...όλο τέτοια... Βεβαια, οχι ολα μαζι σε μια ημερα..τα κρύβω τα μισα και τα εμφανιζω για την αλλη μερα ή αν παιξει με κάποια το πρωι, το απόγευμα τα μαζεύω και ξαμολάω τα άλλα :) Βαριούνται πολύ μωρε σε αυτή την ηλικία..και ειδικά με αυτό τον καιρό που δεν βγαίνουν κιόλας έξω..έχουν λαλήσει τα καημένα...!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Ομοιοπαθής και εγώ!

Ο μικρός είναι 18 1/2 μηνών και πραγματικά υπάρχουν στιγμές που νομίζω ότι έχω στερέψει από ιδέες.

Κάτι που βοηθάει πολύ είναι η μουσική. Το απόγευμα μετά τον μεσημεριανό ύπνο, βάζουμε τα αγαπημένα του λαλά και ρίγνουμε τους χορούς μας.

Αυτό που έχω διαπιστώσει πάντως είναι ότι εάν παίζεις και εσύ μαζί τους δείχνουν άλλο ενδιαφέρον για τα παιχνίδια και ενθουσιάζονται αν τους δείξεις τι μπορούν να κάνουν με αυτά. Για παράδειγμα, παίρνω τα αυτοκινητάκια του,του λέω ότι πρέπει να τα βάλουμε όλα στο γκαράζ και του δείχνω τον χώρο κάτω από το τραπέζι βάζοντας ένα. Μετά θα ασχοληθεί για αρκετή ώρα βάζοντας και βγάζοντάς τα στο γκαράζ. Αντιθέτως, εάν δεν κάτσω και εγώ λίγο μαζί του, εκνευρίζεται γρήγορα και δεν παίζει, αλλά περιφέρεται και κάνει μικροζημιές...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Ομοιοπαθής και εγώ!

Ο μικρός είναι 18 1/2 μηνών και πραγματικά υπάρχουν στιγμές που νομίζω ότι έχω στερέψει από ιδέες.

Κάτι που βοηθάει πολύ είναι η μουσική. Το απόγευμα μετά τον μεσημεριανό ύπνο, βάζουμε τα αγαπημένα του λαλά και ρίγνουμε τους χορούς μας.

Αυτό που έχω διαπιστώσει πάντως είναι ότι εάν παίζεις και εσύ μαζί τους δείχνουν άλλο ενδιαφέρον για τα παιχνίδια και ενθουσιάζονται αν τους δείξεις τι μπορούν να κάνουν με αυτά. Για παράδειγμα, παίρνω τα αυτοκινητάκια του,του λέω ότι πρέπει να τα βάλουμε όλα στο γκαράζ και του δείχνω τον χώρο κάτω από το τραπέζι βάζοντας ένα. Μετά θα ασχοληθεί για αρκετή ώρα βάζοντας και βγάζοντάς τα στο γκαράζ. Αντιθέτως, εάν δεν κάτσω και εγώ λίγο μαζί του, εκνευρίζεται γρήγορα και δεν παίζει, αλλά περιφέρεται και κάνει μικροζημιές...

 

συμφωνω.

και εγω παιζω μαζι του πολλες ωρες,παιζω με τα αυτοκινητακια τα τουβλακια και γενικα με οτι βρω,

αλλα αν δεν τους κεντρισουμε εμεις το ενδιαφερον τους για τα παιχνιδια τους αυτα πανε οπου ειμαστε εμεις.

αν του δωσεις ενα παιχνιδι και δεν κατσεις μαζι του δεν θα παιξει μονος του ποτε.

και εμας ο μικρος μεχρι τωρα τηλεοραση δεν βλεπει,θεωρω δικη μου αποψη οτι ειναι μικρος ακομη και δεν του προσφερει κατι.

κατι που κανουμε βεβαια μαζι ειναι οταν κανω δουλειες να ειναι μαζι μου,βαζω σκουπα ηλεκτρικη πανω και ο γιωργος να κανει ντει-ντει.απλωνω μου δινει μανταλακια...:-P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για την συμπαρασταση...σας διαβασα ολες.συμφωνω με ολες και κανω οτι κανετε ολες!!!!!Αυτο που εγραψε μια κοπελα οτι "εχουν λαλησει" ισχυει...Το καρεκλακι με το τραπεζι το εχουμε αγορασει αλλα δεν το ανοιξαμε γιατι εχει στην μανας μου το σπιτι ιδιο και αντι να καθεται ηθελε να ανεβαινει πανω, πραγμα επικυνδυνο, οποτε το κρυψανε και κεινο.Αλλα διαπιστωνω οτι ολες τα χρησιμοποιειτε...

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης μου την σπαει να καθομαι να εξηγω του λογους για τους οποιους θα πρεπει να αποφευγουμε καποια πραγματα και να συνεχιζει να κανει το δικο της.Που να την βρω τοση υπομονη?....η γκρινια μου τρυπαει τα αυτια...

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω.

και εγω παιζω μαζι του πολλες ωρες,παιζω με τα αυτοκινητακια τα τουβλακια και γενικα με οτι βρω,

αλλα αν δεν τους κεντρισουμε εμεις το ενδιαφερον τους για τα παιχνιδια τους αυτα πανε οπου ειμαστε εμεις.

αν του δωσεις ενα παιχνιδι και δεν κατσεις μαζι του δεν θα παιξει μονος του ποτε.

και εμας ο μικρος μεχρι τωρα τηλεοραση δεν βλεπει,θεωρω δικη μου αποψη οτι ειναι μικρος ακομη και δεν του προσφερει κατι.

κατι που κανουμε βεβαια μαζι ειναι οταν κανω δουλειες να ειναι μαζι μου,βαζω σκουπα ηλεκτρικη πανω και ο γιωργος να κανει ντει-ντει.απλωνω μου δινει μανταλακια...:-P

 

Συμφωνω και εγω! Εχω μια γνωστη που το κοριτσακι της ειναι 2,5 χρονων και βλεπουνε μαζι τηλεοραση και δεν παιζει. Οταν ερχεται σπιτι μας παει κατευθειαν στο παιδικο και ανοιγει τα παιχνιδια του δικου μου. Αμα δεν ασχοληθεις και δεν του κεντρισεις το ενδιαφερον το παιδι δεν προκειται να ασχοληθει με τιποτε αλλο εκτος απο αυτα που κανουμε εμεις. Εμεις ξεσκονιζουμε και μαζευουμε το καλωδιο της σκουπας μονοι μας (ειναι η καλυτερη μας). Εμενα ειναι και δυσκολος στα παιχνιδια απο την αποψη οτι σε καποια παιχνιδια φοβαται και κλαιει. Σιγα σιγα του το δειχνω και αρχιζει και παιζει.

Μαρθα δοκιμασε σιγα σιγα με το τραπεζι και οταν θα προσπαθει να ανεβει δεν θα την αφηνεις. Σιγα σιγα θα καθεται.

Γενικα θελει πολυ φαντασια και ωρες ωρες νομιζω οτι δεν εχω καθολου....

Link to comment
Share on other sites

επισης μου την σπαει να καθομαι να εξηγω του λογους για τους οποιους θα πρεπει να αποφευγουμε καποια πραγματα και να συνεχιζει να κανει το δικο της.Που να την βρω τοση υπομονη?....η γκρινια μου τρυπαει τα αυτια...

 

Καλε τι γκρινια? Κλαμα!! Και δεν σου τρυπαει μονο τα αυτια! Αμα θελει καποιο πραγμα που δεν πρεπει και του εξηγω δεν χαμπαριαζει. Αρχιζει κλαει κοκκινιζει και δεν σταματαει. Εμενα παλια ηθελε να βγαζει ολες τις κατσαρολες και ολες τις κουταλες και να τις βαζει στο τραπεζακι. Μια δυο το κοψαμε. Εκλαψε αλλα τωρα δεν τις ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Το καρεκλακι με το τραπεζι το εχουμε αγορασει αλλα δεν το ανοιξαμε γιατι εχει στην μανας μου το σπιτι ιδιο και αντι να καθεται ηθελε να ανεβαινει πανω, πραγμα επικυνδυνο, οποτε το κρυψανε και κεινο....

 

Την πρώτη φορά που ανέβηκαν πάνω στο τραπεζάκι, τους είπα ‘ότι το τραπέζι είναι για να παίζουμε, ….’.

Τη δεύτερη φορά τους είπα ‘ότι αν δεν χρησιμοποιούμε τα τραπεζάκια σωστά, δυστυχώς θα τα πάρουμε,…’.

Την τρίτη φορά, τα πήρε ο μπαμπάς από το σαλόνι που τα είχαμε και τα πήγε στο δωμάτιο μας. Έκλαψαν 5 λεπτά, συμφωνήσαμε ότι δεν θα ανεβαίνουν πάνω και τα επαναφέραμε στο σαλόνι.

Τις δύο επόμενες φορές που επιχείρησαν να το κάνουν, απλά τα κοίταξα και τους είπα ότι αν συμβεί αυτό, θα πρέπει να μιλήσω με το μπαμπά. Δεν ξανανέβηκαν, τέλος αυτή η ζαβολιά!

 

Μπορεί η διαδικασία μας να ακούγεται λίγο εκβιαστική, αλλά σε κάποια πράγματα δε γίνεται αλλιώς! Ειδικά, όταν αφορά την ασφάλειά τους.

Τους δείχνεις τη χρησιμότητα του αντικειμένου, αν δεν την ακολουθήσουν, φεύγει από το σπίτι. Τελικά, βέβαια, τίποτα δεν έχει φύγει από το σπίτι, γιατί όλα τους αρέσουν οπότε "συμβιβάζονται"!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Λοιπόν κορίτσια σας διαβάζω και ανακουφίζομαι τρομερά!! Τελικά σε όλα τα παιδάκια αρέσουν ακριβώς τα ίδια πράγματα και τα παίζουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο!! Πολλές φορές νιώθω και εγώ οτι δεν προσφέρω αρκετή από τη φαντασία μου..ή μου φαίνονται χαζά τα παιχνίδια αυτά (κουτάλες, μπωλ, μπαταρίες, σκούπα κλπ).. τώρα (είμαστε 19 μηνών) σκέφτομαι να του πάρω πλαστελίνες να παίζουμε και να δημιουργούμε. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγόρασα σήμερα μια μαλακή πλαστελίνη για δοκιμή. του άρεσε να φτιάχνω σχέδια και να βλέπει. Αυτός δεν ήξερε να την πλάσει...και φυσικά ποτέ χωρις επίβλεψη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό.

Βαριέται εύκολα με όλα, εκτός από το να ανοιγοκλείνει τις μπαλκονόπορτες, ντουλάπες, πόρτες (εννοείται έχω βάλει στοπ για να μην κλείνουν τελείως) και να παρακολουθεί τα μυρμηγκάκια στο πάρκο (αυτό μπορεί επίσης να το κάνει ώρα). Κατά τα άλλα, παίζει με τα τουβλάκια (βασικά τα βάζει και τα βγάζει και ενίοτε, σπάνια χτίζει μ'αυτά), διαβάζει (μη ρωτήσετε πώς διαβάζει) τα βιβλιαράκια του, αλλά και περιοδικά και εφημερίδες, ακόμα και τα διαφημιστικά φυλλάδια, πηγαινοέρχεται με αυτά τα παιχνίδια με μπαστούνι (έχουμε μια πάπια, ένα ξύλινο λιονταράκι και μια ρόδα) και πετάει, πιάνει, κλωτσάει κάτι μπαλίτσες που έχει. Και φυσικά παίζει με το σκύλο . Τώρα που τα γράφω δεν φαίνονται και λίγα... Ούτε αυτά που κάνει, ούτε τα παιχνίδια που έχει. Μας έχουν προκύψει τόσα γιατί μου έχει δώσει η αδελφή μου πολλά των ανηψιών μου.

Είναι πάντως στιγμές που αισθάνομαι ότι βαριέται. Μια φορά τη μέρα καθόμαστε μαζί και παίζουμε με ό,τι βρούμε ή βάζουμε μουσική και χορεύουμε. Αλλά δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο γι'αυτό, καμιά ωρίτσα ίσως.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια κι εμένα! Μα ακριβώς! Επίσης στρώνουμε και το κρεβάτι, βλέπουμε baby einstein για λίγο, πάμε θάλασσα, ανοιγοκλείνουμε το ψυγείο και το χειρότερο...μόλισ βρεθεί στο μπάνιο...τσουυυπ το χερι στο νερό της λεκάνης!μπλιαχ.

τα 'ετοιμα παιχνίδια τα βαριέται - φοβάται - δεν ξέρει να τα πάιξει...προτιμά αυτά που επινοουμε μαζί. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο του προσφέρουν κάτι εκτός από ψυχαγωγία...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια κι εμένα! Μα ακριβώς! Επίσης στρώνουμε και το κρεβάτι, βλέπουμε baby einstein για λίγο, πάμε θάλασσα, ανοιγοκλείνουμε το ψυγείο και το χειρότερο...μόλισ βρεθεί στο μπάνιο...τσουυυπ το χερι στο νερό της λεκάνης!μπλιαχ.

τα 'ετοιμα παιχνίδια τα βαριέται - φοβάται - δεν ξέρει να τα πάιξει...προτιμά αυτά που επινοουμε μαζί. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο του προσφέρουν κάτι εκτός από ψυχαγωγία...

 

Ναι, ναι, κι αυτό με τη λεκάνη... επίσης όλα τα σιχαμένα, ανοίγει το καλαθάκι του μπάνιο με τα σκουπίδια και παίζει με το καπάκι (ακόμα μόνο μ'αυτό)...

Ευτυχώς το ψυγείο έχει λαβή ψηλά και μέσα και δεν την φτάνει...

Θα είχαμε γίνει φούσκες από το πολύ φαΐ.

:lol:

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...