Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απειλές απο προιστάμενο


Recommended Posts

αυτό δεν προκύπτει από αυτά που λέει η κοπέλα.. ίσα ίσα που λέει ότι πέρσι πήρε 15 ημέρες από την αναρρωτική της γιατί ήταν τα παιδιά άρρωστα... για την άδεια των 3 ημερών με υπεύθυνη δήλωση είναι κάτι που ισχύει στον δικό της τομέα, δεν το συζητώ, αφού έχουν αυτή την παροχή σαφώς και δεν έχει την υποχρέωση να ενημερώσει για ποιο λόγο την χρησιμοποιεί και σαφώς δεν τίθεται θέμα ... επειδή όμως στη δουλειά όλα συζητούνται και προφανώς υπάρχουν και υπάλληλοι που κάνουν παράπονα ο προιστάμενος είναι λογικό να έχει στραβώσει που κάνει "κατάχρηση" της αναρρωτικής της άδειας για λόγους άλλους και όχι για αρρώστεια δική της... εγώ όσες φορές έχω χρειαστεί να λείψω από την δουλειά για όποιο θέμα παίρνω κανονική άδεια.. θα σου δώσω ένα παράδειγμα από την δική μου τη δουλειά... μία υπάλληλος είχε ζητήσει ολιγοήμερη άδεια από την κανονική της και επειδή υπήρχε τρελή δουλειά δεν έγινε δεκτή (σημειωτέον στα 3 χρόνια που δουλεύει για εμάς ήταν η πρώτη φορά που αίτημα για άδεια δεν έγινε δεκτό, ήθελε να πάει ταξίδι δεν υπήρχε θέμα οικογενειακό κλπ, ούτως ή άλλως είναι αδέσμευτη)... επειδή η συγκεκριμένη γενικώς δημιουργεί προβλήματα με την συμπεριφορά της, στράβωσε και μας έφερε χαρτί από γιατρό, οπότε την πήρε αναρρωτική :P καταλαβαίνεις τι γκρίνια φάγαμε από τους άλλους υπαλλήλους που και χώθηκαν άσχημα και μετά υπήρξε για λίγο καιρό το φαινόμενο όλοι να τραβάνε αναρρωτική.. θέλω να πω ότι και ο προιστάμενος (εάν δεν είναι τρελός) έχει και αυτός τα δίκια του.. δεν το βλέπει μόνο αυτός το γεγονός ότι μία υπάλληλος "εκμεταλεύεται" την αναρρωτική της άδεια για άλλους λόγους... μιλάμε για 30 ημέρες το χρόνο.. σκέψου να το έκαναν όλοι αυτό.. επίσης, έχουμε παρεξηγήσει το "δικαιούμαι 30 ημέρες αναρρωτική".. ναι βρε παιδιά άμα αρρωστήσουμε...

 

Έγραψε ότι πήρε 15 μέρες από τις 30 και κάποιες από αυτές ήταν λόγω αυχενικού.

Εντωμεταξύ γιατί μας πειράζει το είδος της άδειας. πχ είπε ότι τις γονικές δεν τις είχε πάρει καθόλου.

Αν έπαιρνε άνευ αποδοχών για σοβαρό οικογενειακό-προσωπικό της λόγο, θα έπρεπε να της κάνει φασαρία ή να ψάξει να βρει αν όντως ήταν σοβαρός ο λόγος;

Σε εμάς μια κοπέλα πήρε 1 μήνα άνευ αποδοχών. Θα έπρεπε ο προιστάμενος να της κάνει φασαρία ότι τον κρέμασε για 1 μήνα και να της κάνει κακή αξιολόγηση; Ε, δεν πάει έτσι...

 

Τώρα αν όντως έκανε κατάχρηση η Τζουτζούκα και έπαιρνε 30 μέρες αναρρωτική κάθε χρόνο + υπεύθυνες δηλώσεις + γονικές + άνευ αποδοχών ++++, ε τότε να το συζητάγαμε. Αλλά δεν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να διευκρινήσω σε αυτό το σημείο πως ναι, είναι προκατελλειμένοι απένταντι στις μητέρες εδώ. Στην αξιολόγηση ειπώθηκε και πως δεν κάνω γιαυτό το τμήμα γιατί πρέπει να φεύγω στην ώρα μου γιατί πρέπει να φυλάξω τα παιδιά μου. Επίσης σε καινούρια υπάλληλο, μόλις προσλήφθηκε, ο προιστάμενος της είπε ορθά κοφτά πως δεν πιστεύει να μείνει κι αυτή έγκυος! Επίσης για γονικές άδειες ούτε κουβέντα, δεν τολάμω να ζητήσω. Και γενικώς προτιμούν άτομα που είναι άντρες και ανύπαντροι. Η μητέρες που έχουν εσωτερικές βοηθούς στα σπίτια τους. Εγώ σόρυ αλλά τόσο φραγκάτη δεν είμαι.

 

Το πρόβλημα του συγκεκριμένου δεν είναι το είδος της αδείας, το πρόβλημά του είναι ότι είτε λόγω ασθένειας δικιάς μου είτε των τέκνων χρειάστηκε να λείψω κάποιες φορές. Και επαναλαμβάνω πως το τι θα δηλώσω εγώ, είτε αναρρωτική είτε κανονική, δεν είναι δικιά του αρμοδιότητα, είναι του τμήματος προσωπικού.

 

Elenip δεν θεωρώ ότι μου επιτέθηκες, προς θεού, συζήτηση κάνουμε και κάθε άποψη δεκτή αρκεί να μιλάμε μεταξύ μας με τρόπους και αξιοπρέπεια.

Το θέμα ξέρεις όμως πιο είναι? Όταν δεν έχεις βοήθεια απο πουθενά και τα παιδιά μου πέρυσι αρρώσταιναν σε εβδομαδιαία βάση και δεν μπορεί να στα φυλάξει κανείς, όταν επίσης ξέρεις πως την κανονική σου άδεια θα την χρειαστείς για τις διακοπές του σχολείου σε περίοδο Χριστουγέννων, Πάσχα και καλοκαιριού διότι πάλι δεν υπάρχει κανένας άλλος για να είναι μαζί τους, πες μου, εσύ τι θα έκανες στη θέση μου? Δεν θα χρησιμοποιούσες την αναρρωτική σου σε κάποιες περιπτώσεις? Στον προιστάμενο έχω μιλήσει για το πρόβλημά μου, το ότι είμαστε μόνο εγώ κι ο άντρας μου και δεν έχω άλλη βοήθεια, για να ξέρει τι συμβαίνει και για να μην νομίζει πως την κοπανάω επειδή έτσι μου κάπνισε.

 

Κοίταξε να δεις... εμένα ο μικρός πηγαίνει παιδικό και στις 2 τον παίρνει κοπέλα που τον κρατάει μέχρι τις 5 που γυρνάω αναγκαστικά γιατί και σε εμάς δεν υπάρχει κανείς να τον κρατήσει.. πέρσι όσες φορές αρρώστησε, δόξα τω θεώ δεν ήταν πολλές, ή έπαιρνα άδεια από την κανονική (2-3 ημέρες) ή πλήρωνα την κοπέλα να τον κρατήσει όλη την ημέρα... κυρίως το δεύτερο όμως γιατί λόγω θέσης δεν μπορώ να λείπω εύκολα από τη δουλειά.... από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά ως μητέρα, καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους σου .. ξέρω τι είναι να χρειάζεται να λείψεις και να μην έχεις να βασιστείς πουθενά.. εγώ όπως σου είπα αναγκαστικά πληρώνω.... από εκεί και πέρα όμως μην περιμένεις πως ο κάθε προιστάμενος θα καταλάβει..

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις... εμένα ο μικρός πηγαίνει παιδικό και στις 2 τον παίρνει κοπέλα που τον κρατάει μέχρι τις 5 που γυρνάω αναγκαστικά γιατί και σε εμάς δεν υπάρχει κανείς να τον κρατήσει.. πέρσι όσες φορές αρρώστησε, δόξα τω θεώ δεν ήταν πολλές, ή έπαιρνα άδεια από την κανονική (2-3 ημέρες) ή πλήρωνα την κοπέλα να τον κρατήσει όλη την ημέρα... κυρίως το δεύτερο όμως γιατί λόγω θέσης δεν μπορώ να λείπω εύκολα από τη δουλειά.... από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά ως μητέρα, καταλαβαίνω απόλυτα τους λόγους σου .. ξέρω τι είναι να χρειάζεται να λείψεις και να μην έχεις να βασιστείς πουθενά.. εγώ όπως σου είπα αναγκαστικά πληρώνω.... από εκεί και πέρα όμως μην περιμένεις πως ο κάθε προιστάμενος θα καταλάβει..

 

Πάλι καλά που μπορείς να πληρώνεις. Εμείς δυστυχώς δεν έχουμε αυτή την δυνατότητα, χώρια που στο παρελθόν είχαμε μια ιδιαιτέρως δυσάρεστη εμπειρία με γυναίκα που μας φρόντιζε τα παιδιά - όταν ακόμα είχαμε να πληρώνουμε - και απο τότε δεν τολμάω να εμπιστευτώ ξανά ξένη γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν όντως έκανε κατάχρηση η Τζουτζούκα και έπαιρνε 30 μέρες αναρρωτική κάθε χρόνο + υπεύθυνες δηλώσεις + γονικές + άνευ αποδοχών ++++, ε τότε να το συζητάγαμε. Αλλά δεν είναι έτσι.

 

Ακριβώς. Ποτέ δεν έκανα κατάχρηση αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε λίγο ούτε πολύ, τα τελευταία δύο χρόνια η κατάσταση στην δουλειά μου έχει ξεφύγει. Εκτός του ότι στην περσινή αξιολόγηση μου έβαλαν τον χαμηλότερο δυνατό βαθμό διότι λέει, ήμουνα η χειρότερη υπάλληλος(!!!!) και παραλίγο να καταλήξω στο νοσοκομείο απο την στενοχώρια μου γιατί ήταν τελείως άδικη και ανυπόστατη αυτή η βαθμολογία, με πολεμάνε συνέχεια για τις άδειες που δικαιούμαι.

 

Συγκεκριμένα, πριν απο λίγες ημέρες, χρειάστηκε να λείψω γιατί πήγα το παιδί στο νοσοκομείο. Και για το οποίο ενημέρωσα τον προιστάμενο. Στο μεταξύ εδώ, δικαιούμαστε 3 φορές τον χρόνο να κάνουμε υπεύθυνη δήλωση ασθενείας όταν μας συμβαίνει κάτι εκτός ασθένειας και για το οποίο δεν μπορούμε να φέρουμε χαρτί γιατρού. Οπότε και αυτό έκανα. Το υπόλοιπο της κανονικής άδειας που δεν μου έχουνε δώσει μέχρι τώρα, είναι 12 ημέρες.

 

Ήρθε λοιπόν ο προιστάμενος σήμερα και άρχισε να μου φωνάζει γιατί λέει, δεν δήλωσα εκείνη την ημέρα κανονική άδεια και έφερα υπεύθυνη δήλωση. "Το έκανες" λέει "γιατί το δικαιούσαι και θέλεις να κρατήσεις τις μέρες αδείας???". "Φυσικά" του λέω, "μα το δικαιούμαι που είναι το περίεργο??". "Αν θέλεις να ξέρεις αυτό δεν φαίνεται καθόλου καλό σε αυτό το τμήμα" συνέχισε απειλητικά.:shock:

 

Πείτε μου τι να κάνω, θα φρικάρω τελείως εδώ μέσα. Στο μεταξύ στα καθημερινά μίτινγκ όπου είναι ΟΛΟ το τμήμα εμένα δεν με παίρνουν μαζί. Δεν με ενημερώνει ΠΟΤΕ όταν φεύγει με άδεια (πότε θα λείπει), πότε θα είναι σε σεμινάριο ή σε ταξίδι και στην πρόσφατη μετακόμιση εμένα με έβαλαν να καθίσω μόνη σε διπλανό δωμάτιο παρά τις παρακλήσεις μου ότι θα χάσω επαφή με το υπόλοιπο τμήμα.

 

Θέλω να αλλάξω διεύθυνση αλλά αυτή τη στιγμή δεν γίνεται. Τι να κάνω με τον συγκεκριμένο?

 

Εν το μεταξύ τις γονικές άδειες δεν τις έχω ζητήσει ποτέ ενώ τις δικαιούμαι και φοβάμαι να τις ζητήσω γιατί θα μου κάνει και γιαυτές θέμα.

 

Και οκ, έχω καταλάβει ότι είμαι του είμαι ανεπιθύμητη γιατί λέει είμαι δημόσια υπάλληλος, λές και είναι προσβολή το να είσαι δημόσια υπάλληλος, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου. Δεν γουστάρω να με προσβάλει μπροστά σε άλλους για πράγματα που δικαιούμαι!!! Επίσης στα 17 χρόνια που δουλέυω δεν έχω καθήσει ούτε μια στιγμή κι αυτός μιλάει για μένα λες και λουφάρω όλη την ώρα!! Έλεος πια με τους, μην πω τώρα, που λόγω κρίσης έχουν ξεφύγει!!!

 

tzoutzouka καταρχας αναρωτιεμαι απο την περιγραφη σου αν ειμαστε συναδελφοι....τελος παντων, στο θεμα μας:

 

Α) Τις αδειες τις δικαιουται ο εργαζομενος. Βγηκε δε ΚΥΑ που λεει ρητα, οτι αν δεν τις παρεις στο ετος που τις δικαιουσαι, τις πληρωνεσαι. Γι αυτο το λογο βγηκαν ερμηνευτικες εγκυκλιοι, οπου αναφερεται το οτι ειναι υποχρεωτικο να δινει τις αδειες ο προισταμενος εγκαιρα, ωστε να μην ζημιωνεται το κρατος. Αυτα βεβαια για Δημοσιο/ευρυτερο δημοσιο τομεα.

 

Β) προφανως, εχει προβλημα μαζι σου. Δεν μπορω να το γνωριζω, αλλα επειδη ηδη εχω αλλαξει ποστο (μια φορα συνεβη σε 10 χρονια) γι αυτο το λογο και σωθηκα, σου προτεινω να το δοκιμασεις. Γιατι σημερα ειναι η αδεια, εχθες η αξιολογηση, αυριο τι? Σκεψου το.

 

Γ) Οι αδειες με Υπευθυνη Δηλωση ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικο να δηλωνονται απο πριν. Η μαλλον, δεν γινεται. Τι θα πεις δηλ, "δηλωνω υπευθυνα, οτι αυριο, Τριτη, ΘΑ αρρωστησω?". Οποτε αυτη του η παρατηρηση, ειναι ακυρη. Επισης δεν μπορει να αμφισβητησει οτι οντως αρρωστησες. Εχω συναδελφο που εκανε αναφορα σε προισταμενο για τετοιο λογο και δικαιωθηκε. Συμβουλη μου να παιρνεις αδεια του ΕΟΠΠΥ, εχουμε μεχρι 15 το χρονο για 1-3 μερες τη φορα, μετα θελει Επιτροπη αλλα παντα τις εγκρινουν εφοσον φερεις εξετασεις κλπ.

 

Δ) τις γονικες, γιατι δεν τις πηρες? Δηλ οταν εχει το παιδι γιορτη, οταν πχ εχει ενημερωση γονεων? Αν δεν τις παρεις, δεν μεταφερονται κιολας.

 

Τελος μην περιμενεις να σου συμπαρασταθει κανεις, γιατι εμας τις εργαζομενες μαμαδες μας εχουν στη μπουκα, αντι να μας στηριζουν. Μου εχει τυχει, να παρει ο συναδελφος για να παει ταξιδακι αναψυχης και να ειναι ολοι ενθουσιασμενοι, κι εγω τις ιδιες να λειπω επειδη εχω αρρωστο παιδι και να λενε γιατι ελειψες....τελος παντων.

Και για να σχολιασω τα παραπανω, ναι, αν αρρωστησει το παιδι μου θα παρω αδεια για να μεινω μαζι του. Ποιος αλλος να το κανει? Λεφτα δεν εχουμε για γυναικα και για να ειμαι ειλικρινης, οχι, δεν θελω να το κρατησει αρρωστο μια αλλη. Αλλο για απασχοληση κλπ. Το δε ειδος της αδειας που θα παρω, εξαρταται απο το ποιες εχω διαθεσιμες. Εξαλλου, συνηθως κολλαω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Β) προφανως, εχει προβλημα μαζι σου. Δεν μπορω να το γνωριζω, αλλα επειδη ηδη εχω αλλαξει ποστο (μια φορα συνεβη σε 10 χρονια) γι αυτο το λογο και σωθηκα, σου προτεινω να το δοκιμασεις. Γιατι σημερα ειναι η αδεια, εχθες η αξιολογηση, αυριο τι? Σκεψου το.

 

Θέλω πάρα πολύ να αλλάξω διεύθυνση αλλά δεν είναι εύκολο. Πρέπει να συμφωνήσει ο διευθυντής σου να φύγεις απο την διεύθυνσή του και να θέλουν άτομα σε άλλη διεύθυνση, για να γίνει εσωτερική μετακίνηση.

 

Μου εχει τυχει, να παρει ο συναδελφος για να παει ταξιδακι αναψυχης και να ειναι ολοι ενθουσιασμενοι, κι εγω τις ιδιες να λειπω επειδη εχω αρρωστο παιδι και να λενε γιατι ελειψες....τελος παντων.

 

Ναι ναι, αυτά τα ταξιδάκια αναψυχής που κάνουν οι συναδέλφισές μας εδώ και όοοοολοι είναι τόσο χαρούμενοι και ενθουσιασμένοι και όταν έχει χρειαστεί να λείψω εγώ και το παιδί μου έχει 40 πυρετό και τρέχω στα νοσοκομεία και μου τη λένε όλοι δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

απαντάω με bold

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...