Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΩΔΕΙΟ ΝΑΚΑΣ: ΤΜΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑ


Recommended Posts

skountoufla γεια σου, πρέπει να το αγοράσεις -τουλάχιστον το βιβλίο- γιατί στην πορεία τους βάζουν ασκησούλες και χειροτεχνίες από αυτό.

Η εγγραφή είναι 35? και ο μήνας 48?. Σου βγάζουν και μια εκπτωτική κάρτα 10-15% για τα καταστήματα Νάκας. Είμαι στην Αθήνα - Νέα Σμύρνη αλλά φαντάζομαι οι τιμές είναι στάνταρ για όλα τα ωδεία του Νάκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια έχετε να μου προτείνετε κάποια τέτοια δραστηριότητα για 19 μηνών παιδί;

 

Περιοχές από Ν. Μάκρη άντε μέχρι Παλλήνη...

 

Δεν πάει παιδικό, είναι με τη μαμά μου σπίτι...ωραία παίζουν δεν λέω, έχουμε αυλή και βγαίνουν αλλά δεν έχουμε καμία παιδική χαρά κοντά να πάνε με τα πόδια και θα ήθελα κάπου να την πηγαίνω να βλέπουμε παιδάκια...

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ME ΛΥΠΗ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΑΚΑΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΜΑΣ, Η "ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ" ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΑ ΤΩΝ 22 ΜΗΝΩΝ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΧΥΤΟ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑ ΕΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΙΩΞΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥ ΤΟ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΚΤΟΣ. ΜΑΣ ΕΙΠΕ: ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ!!!! ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ!!! ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΟΡΘΙΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΜΕ!!!! ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΕΤΣΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΦΑΣΑΡΙΑ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΠΟΥ ΧΑΡΗΚΕ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ. ΑΙΣΧΥΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΚΥΡΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις;;;; Τι τραγικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

ME ΛΥΠΗ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΩΔΕΙΟ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΑΚΑΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΜΑΣ, Η "ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ" ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΑ ΤΩΝ 22 ΜΗΝΩΝ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΧΥΤΟ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑ ΕΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΙΩΞΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥ ΤΟ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΚΤΟΣ. ΜΑΣ ΕΙΠΕ: ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ!!!! ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ!!! ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΟΡΘΙΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΜΕ!!!! ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΕΡΘΕΙ ΠΟΤΕ ΕΤΣΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΦΑΣΑΡΙΑ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΠΟΥ ΧΑΡΗΚΕ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ. ΑΙΣΧΥΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΚΥΡΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην βάλετε το παιδί σας σε τέτοια διαδικασία. Εξετάστε. Πάρτε πληροφορίες! Ένα ήσυχο παιδάκι έχουμε ρε παιδιά... για όνομα... Τί κόσμος... τί άτομα... και είναι και παιδαγωγοί... Πας για χαρά και βγαίνεις με τσακωμούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι οτι κι εμεις που πηγαιναμε στα Μελισσια η δασκαλα ποτε δεν μου αρεσε, εδειχνε τη συμπαθεια της σε καποιες μαμαδες και παιδακια και τα αλλα τα ειχε λιγο στην απ εξω. Εμενα πολλες φορες που πηγαινε πρωτος τα παιχνιδια στη θεση του δεν του ελεγε μπραβο και οταν πηγαινε παιδι της συμπαθειας τελευταιο ελεγε τα καλυτερα. Εκατσα 4 μηνες γιατι του αρεσε του παιδιου αλλα μετα σταματησα. Ηταν λιγο σκληρη του τυπου αν δεν καθεται ή κλαιει βγαινει εξω ενω αλλα που συμπαθουσε μπορει να εκλαιγαν αλλα εκανε προσπαθειες να τα ηρεμησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 11/18/2014 at 2:50 PM, ioanna81 said:

η αληθεια ειναι οτι κι εμεις που πηγαιναμε στα Μελισσια η δασκαλα ποτε δεν μου αρεσε, εδειχνε τη συμπαθεια της σε καποιες μαμαδες και παιδακια και τα αλλα τα ειχε λιγο στην απ εξω. Εμενα πολλες φορες που πηγαινε πρωτος τα παιχνιδια στη θεση του δεν του ελεγε μπραβο και οταν πηγαινε παιδι της συμπαθειας τελευταιο ελεγε τα καλυτερα. Εκατσα 4 μηνες γιατι του αρεσε του παιδιου αλλα μετα σταματησα. Ηταν λιγο σκληρη του τυπου αν δεν καθεται ή κλαιει βγαινει εξω ενω αλλα που συμπαθουσε μπορει να εκλαιγαν αλλα εκανε προσπαθειες να τα ηρεμησει.

 

καλησπερα.επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για μελισσια απο σεπτεμβριο,μηπως βρηκες κατι καλυτερο αλλου;η κορη μου θα πλησιαζει τα 4 τον σεπτεμβριο

 

Link to comment
Share on other sites

Για Νάκα δεν έχω εμπειρία, αλλά ξέρω ότι το ωδείο στην Νέα Πεντέλη (στην πλατεία, πάνω από το φούρνο) έχει τμήματα μουσικοκινητικής αγωγής για προνήπια και νήπια, και γίνεται πολύ καλή δουλειά και σίγουρα δεν υπάρχει αυστηρό κλίμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμισε αυτό το θέμα... Κι εγώ τη μεγάλη την έτρεχα παντού. Μουσεία, στο Νάκα, στο ένα στο άλλο. Απο τριών ετών. 

Με τη δεύτερη συνειδητοποίησα πόσο περιττα είναι όλα αυτα σε τόσο μικρές ηλικίες, αναλογικά με το πόσο κοστίζουν. 

Και έχω καταλήξει πως έχουν κάποιο νόημα από τα πέντε και πάνω. Μόνο ίσως κάποιο άθλημα, αν και δεν υποκαθιστά το ελεύθερο παιχνίδι. 

Link to comment
Share on other sites

Θα πω τη γνώμη μου  ως νηπιαγωγός και μουσικοπαιδαγωγός:

Στην προσχολική ηλικία περισσότερο απ' όλα ο αυτοσχεδιασμός έχει ουσιώδη παιδαγωγική αξία. (αυτοσχεδιασμός δεν είναι παίρνουμε όλοι από ένα όργανο και κάνουμε ό, τι θέλουμε.. είναι πολλά περισσότερα) . Οτιδήποτε άλλο θα πρέπει να εφαρμόζεται και να διδάσκεται με προσοχή, και πάντα σύμφωνα με το πώς ανταποκρίνεται η τάξη.  

Και ειδικότερα μέχρι τα τρία η μουσικοκινητική αγωγή θα πρέπει να έχει χαρακτήρα πρωτίστως ψυχαγωγικό. 

 

Θυμάμαι πόσο πολύ βαριόμουν όταν πρωτοαρχισα το ωδείο στο νηπιαγωγείο και είχαμε σχηματίσει χορωδία, και προσπαθούσαν να μας μάθουν τις νότες...

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...