Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς να επιλέξετε σχολή μπαλέτου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 370
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

 

Υπάρχει καμία πρόταση για σχολή μπαλέτου στην Ηλιούπολη;

 

πολλες σχολες στην Ηλιούπολη!

 

αρχικα θα σου πω για τη Ματίνα Κοϊτσάνου (πολύ καλή. συνιστω), ΚΟΡΑΗ 29-33, 210–9917424, http://www.horoekfrasi.gr/

 

Μιοάρα Ποπέσκου (πολύ καλή, αυστηρη...) L. Dimokratias, 46, Agia Marina 210 9757075

 

 

 

ΠΑΠΑΔΑΚΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (δεν ξερω τι δουλεια κάνει) Μ. ΑΝΤΥΠΑ 27 210 – 97 05 040,

Ηρώ Καρφάκη (δεν ξερω τι δουλειά κάνει) Σπύρου Μήλιου 5, http://www.karfaki-danceschool.gr

 

πολύ κοντα, εχει πολύ καλες σχολές στον υμηττο (Σάλυ Κρούσσου) και στον βυρωνα (Ισμήνη ζαχαριάδη)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Να τολμήσω να ρωτησω αν γνωρίζει κάποια μανούλα ή η Ismeni για Χαλκιδική;!!!!

 

εαν σε εξυπηρετει σου προτεινω ανεπιφύλακτα τη ΧΑΝΘ και πολλες ακομη στη θεσσαλονίκη

foul out, Φύλλις Μαντζιαρη, Λιζα Show- Kριτσόλη κλπ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

πολλες σχολες στην Ηλιούπολη!

 

αρχικα θα σου πω για τη Ματίνα Κοϊτσάνου (πολύ καλή. συνιστω), ΚΟΡΑΗ 29-33, 210–9917424, http://www.horoekfrasi.gr/

 

Μιοάρα Ποπέσκου (πολύ καλή, αυστηρη...) L. Dimokratias, 46, Agia Marina 210 9757075

 

 

 

ΠΑΠΑΔΑΚΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (δεν ξερω τι δουλεια κάνει) Μ. ΑΝΤΥΠΑ 27 210 – 97 05 040,

Ηρώ Καρφάκη (δεν ξερω τι δουλειά κάνει) Σπύρου Μήλιου 5, http://www.karfaki-danceschool.gr

 

πολύ κοντα, εχει πολύ καλες σχολές στον υμηττο (Σάλυ Κρούσσου) και στον βυρωνα (Ισμήνη ζαχαριάδη)

 

Τη σχολή της κ.Ποπέσκου την ήξερα αλλά, επειδή ήξερα και για το πόσο αυστηρή είναι, νομίζω ότι η μικρή θα ζοριστεί λόγω χαρακτήρα :roll:.

 

Θ' απευθυνθώ, λοιπόν, στην πρώτη που μου προτείνεις.

 

Ευχαριστώ πολύ :-D!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Η Ηλιούπολη είναι κοντά και σε μας, αλλά να ρωτήσω και για μία άλλη σχολή που είναι σχεδόν δίπλα μας; Καλφοδήμος στην Αργυρούπολη; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εαν σε εξυπηρετει σου προτεινω ανεπιφύλακτα τη ΧΑΝΘ και πολλες ακομη στη θεσσαλονίκη

foul out, Φύλλις Μαντζιαρη, Λιζα Show- Kριτσόλη κλπ

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση Ismeni, ομως η Θεσσαλονικη ειναι μια ωρα μακρια απο την περιοχη μου δυστυχως. Μακαρι να εμενα Θεσσαλονικη...

 

Τωρα παμε στο "Συνθεσις" στα Νεα Μουδανια που ειναι μιση ωρα μακρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα... Ο χώρος αποδυτηρίων που είδαμε ήταν εξαιρετικά μικρός και βγαίνοντας το ένα τμήμα έβρισκε το άλλο που ετοιμαζόταν + γονείς + κανένα μικρό αδελφάκι, γινόταν Ο ΠΑΝΙΚΟΣ. Είναι έτσι αναγκαστικά σε όλες τις σχολές λόγω χώρου ή πχ. ο κανονισμός επιβάλλει να υπάρχει μεγαλύτερος ή δεύτερος χώρος; Ευχαριστώ πολύ... Αν μπορείς να βοηθήσεις και με κάποια άλλη σχολή στην περιοχή, είμαστε ακόμα σε αναζήτηση.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα... Ο χώρος αποδυτηρίων που είδαμε ήταν εξαιρετικά μικρός και βγαίνοντας το ένα τμήμα έβρισκε το άλλο που ετοιμαζόταν + γονείς + κανένα μικρό αδελφάκι, γινόταν Ο ΠΑΝΙΚΟΣ. Είναι έτσι αναγκαστικά σε όλες τις σχολές λόγω χώρου ή πχ. ο κανονισμός επιβάλλει να υπάρχει μεγαλύτερος ή δεύτερος χώρος; Ευχαριστώ πολύ... Αν μπορείς να βοηθήσεις και με κάποια άλλη σχολή στην περιοχή, είμαστε ακόμα σε αναζήτηση.Ευχαριστώ.

 

συμβαινει αυτο... και τις περισσοτερες φορες γιατι ενα παιδι συνοδευεται απο 4!!!!! ατομα.

ο κανονισμος μιλαει μονο για τετραγωνικα αιθουσας.

αν η δουλεια της σχολής ειναι καλη, νομιζω να παραβλεψεις τον "πανικο". σιγα σιγα μπαινουν σε προγραμμα ολα και ηρεμει αυτη η αναστωση.

για ποιες περιοχες ενδιαφερεσαι, θυμησε μου...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εκτοσ από τη σχολή τησ Αρχοντακη στα Βριλησια ποια άλλη θαβπροτεινατε στην περιοχή; Παπανικολάου, Συναδινου, Μπινη Χονδρου;

 

επισης και η σχολή ματευ και η σχολή της στελλας περδικη

 

εκτος απο τη Συναδινου, τις αλλες τις γνωριζω προσωπικα και απο επιπεδο δουλειας στα παιδιά

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Θα μπορούσε κάποια

μαμά ή η Ισμηνη ως πιο ειδική, να μου πει σε μία τάξη με παιδάκια 3-5 ετών ποιός είναι ο "ιδανικός" αριθμός παιδιών για να γίνεται καλό μάθημα;

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

συμβαινει αυτο... και τις περισσοτερες φορες γιατι ενα παιδι συνοδευεται απο 4!!!!! ατομα.

ο κανονισμος μιλαει μονο για τετραγωνικα αιθουσας.

αν η δουλεια της σχολής ειναι καλη, νομιζω να παραβλεψεις τον "πανικο". σιγα σιγα μπαινουν σε προγραμμα ολα και ηρεμει αυτη η αναστωση.

για ποιες περιοχες ενδιαφερεσαι, θυμησε μου...

 

Ισμήνη ευχαριστώ! Για Αργυρούπολη και πέριξ κοίταζα. Πήρα τηλέφωνο σε σχολές που έχεις στο παρελθόν αναφέρει σε Ηλιούπολη και Άνω Γλυφάδα, δυσκολεύτηκα πολύ με τις ώρες γιατί έχω άλλα δύο παιδιά, τελικά ξεφύγαμε και την έγραψα σε αθλητικό όμιλο για ρυθμική που θα καταφέρω να την πάω (κριτήριο το ωράριο, ήταν αδύνατον να βρίσκομαι σε δυο διαφορετικά μέρη ταυτόχρονα). Το συζητάει ακόμα για τον χορό βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Θα μπορούσε κάποια

μαμά ή η Ισμηνη ως πιο ειδική, να μου πει σε μία τάξη με παιδάκια 3-5 ετών ποιός είναι ο "ιδανικός" αριθμός παιδιών για να γίνεται καλό μάθημα;

 

καλημερα

εξαρταται απο τη δασκαλα που κραταει το ενδιαφερον των παιδιων στο μάθημα. ακομη και 18 μικρα παιδιά στην ταξη των 45 τεταργωνικών γινεται... ας σημειωσουμε οτι λογω ασθενειων, ποτε δε θα ειανι ολα μαζι στο μαθημα. ολο και καποια θα απουσιάζουν

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισμήνη ευχαριστώ! Για Αργυρούπολη και πέριξ κοίταζα. Πήρα τηλέφωνο σε σχολές που έχεις στο παρελθόν αναφέρει σε Ηλιούπολη και Άνω Γλυφάδα, δυσκολεύτηκα πολύ με τις ώρες γιατί έχω άλλα δύο παιδιά, τελικά ξεφύγαμε και την έγραψα σε αθλητικό όμιλο για ρυθμική που θα καταφέρω να την πάω (κριτήριο το ωράριο, ήταν αδύνατον να βρίσκομαι σε δυο διαφορετικά μέρη ταυτόχρονα). Το συζητάει ακόμα για τον χορό βέβαια...

 

δε θυμαμαι την ηλικία της κορης σου, αλλα εαν ειανι κατω απο 8 χρονων... καλυτερα να κανει μπαλετο ή μοντερνο παρα ρυθμική γυμναστικη (μπαλες, κορδελς, στεφανι κλπ)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Θα μπορούσε κάποια

μαμά ή η Ισμηνη ως πιο ειδική, να μου πει σε μία τάξη με παιδάκια 3-5 ετών ποιός είναι ο "ιδανικός" αριθμός παιδιών για να γίνεται καλό μάθημα;

 

Εμένα μου είπαν μέχρι 10 το πολύ!

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι την ηλικία της κορης σου, αλλα εαν ειανι κατω απο 8 χρονων... καλυτερα να κανει μπαλετο ή μοντερνο παρα ρυθμική γυμναστικη (μπαλες, κορδελς, στεφανι κλπ)

 

Ωχ! Είναι πέντε..... Οκ για ώρες κοίταξα Χοροέκφραση και Κυριακίδου που ήταν πιο κοντά. Δοκιμαστικό στον Καλφοδήμο. Δεν ξέρω αν μπορείς να προτείνεις και κάποια άλλη μήπως και βρω κάποια λύση με τα ωράρια; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!

 

Υ.Γ. Η βάση μας είναι η Αργυρούπολη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εχω μια κορη 3 χρονων και 3 μηνων.ειναι δραστηρια και δειχνει να της αρεσει ο χορος.Θα ηθελα να δοκιμασω να την γραψω σε σχολη μπαλετου κοντα Ανω Γλυφαδα .Μια καλη επιλογη σχολης θα δειξει στο μελλον αν αυτο ειναι κατι που της αρεσει και να συνεχισει.Αν εχει καποιος να μου προτεινει.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Οι σχολες μπαλετου για να λειτουργήσουν νόμιμα πρέπει να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις. Κτηριακές και ουσιαστικές (προσόντα του σχολάρχη*).

 

Οι σχολές μπαλέτου παίρνουν άδεια λειτουργίας από την νομαρχία που ανήκει η περιοχή που θα ανοιχτεί η σχολή. Μηχανικοί έρχονται και ελέγχουν τον χώρο.

το ΦΕΚ γράφει ότι πρέπει να η αίθουσα διδασκαλίας να έχει ξύλινο πάτωμα, ύψος 3μ, μέγεθος 50 τετραγωνικά μέτρα, καθρεφτες ασφαλείας στους τοίχους, μπάρες στηριζόμενες με ασφάλεια στον τοίχο, 2 μπάνια, έξοδο κινδύνου κλπ κλπ. (χοντρικά)

Το πάτωμα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Μπαλέτο σε μοκέτα, τσιμέντο ή πλακάκια δεν γίνεται.

ΤΟ ΜΠΑΛΕΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ****** ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ Η ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΑ, ΟΧΙ ΞΥΠΟΛΗΤΑ ΠΟΔΙΑ.

ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ POINTΕS (αυτά που χορέυουμε στα δάχτυλα των ποδιών μας) ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 12 ΧΡΟΝΩΝ. υπάρχουν εξεραίσεις παιδιών που τα φοράνε στα 10 ή στα 11. αυτά δεν είναι ο κανόνας. Είναι θέμα ορθοπεδικό!

 

Η δική μου γνώμη:

κοιτάξτε τα διπλώματα της δασκάλας. έχει δίπλωμα από ανώτερη επαγγελματική σχολή χορού της αθήνας ή της Θεσαλονίκης;

και επιπλέον έχει δίπλωμα teaching certificate ή diploma ή CBTS από τη Royal Academy of Dance;

δίπλωμα associate από την ISTD;

ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ. δεν σημαίνει ότι δεν δέχομαι το σύστημα vaganova, όταν αυτό διδάσκεται σωστά.

 

κοίταξτε τον χώρο

ρωτήστε τις σπουδές της δασκάλας

τι θα μαθει το παιδί τον πρώτο χρόνο;

ζητήστε να δείτε ένα μάθημα. μπείτε στην τάξη.

 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

οι σχολές λατιν και τα γυμναστήρια δεν επιτρεπεται να διδάσκουν μπαλέτο (όπως και οι σχολές μπαλέτου δεν επιτρεπεται να διδάσκουν λατιν, τανγκο κλπ). Το σίγουρο είναι ότι δεν παίρνουν άδεια λειτουργίας από τις Νομαρχίες.

 

*προϋπηρεσία 5 χρόνια σε άλλες σχολές. διπλωμα ανωτερης επαγγελματικής σχολής χορού από ελλάδα κλπ κλπ (πλέον νομίζω δεν δίνουν άδειες να ανοιξουν σχολές μπαλετου μόνο με τίτλο σπουδών από το εξωτερικό).

 

 

 

 

αν θεωρούν οι υπεύθυνοι του forum ότι δεν πρέπει να υπάρχει αυτή η καταχώρηση, παρακαλώ διαγράψτε το.

Με αφορμή καποιες ερωτήσεις που δέχτηκα, λόγω ότι είμαι του επαγγέλματος, θεώρησα ότι είναι σωστό να ενημερώσω και τους υπόλοιπους. Αλλωστε για τα παιδιά μας πρόκειται!

 

 

Ευχαριστώ

 

ismeni χαιρεται! Θα ηθελα τα φωτα σου. Η μικρη μου κανει μπαλετο τρια χρονια, είναι 7,5 χρονων και λεμε να δοκιμασει ρυθμικη φετος. Μενουμε Ελληνικο.Ξερεις καποια αξιοπιστη σχολη στα νοτια?? Ευχαριαστω πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

ismeni χαιρεται! Θα ηθελα τα φωτα σου. Η μικρη μου κανει μπαλετο τρια χρονια, είναι 7,5 χρονων και λεμε να δοκιμασει ρυθμικη φετος. Μενουμε Ελληνικο.Ξερεις καποια αξιοπιστη σχολη στα νοτια?? Ευχαριαστω πολύ!!

 

καλησπερα

νομιζω καλυτερα εινια να συνεχισει το μπαλετο! η ρυθμικη (μπαλες, κορδελες, σκοινακι κλπ) ειναι πολυ ωραια ομως επιπονη και τα μαζικα τμηματα ειναι have fun. εαν σε ενδιαφερει για το αγωνιστικο τμημα (εφ οσον επιλεγει γιατι εχει την ευλυγισια και την υπομονη- αντοχη) θα πρεπει να κοιταξεις καποιον συλλογο που εχει. αλλα και παλι... προτεινω να συνεχισει το μπαλετο!

σε ποια σχολη μπαλετου πηγαινετε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...