Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


Recommended Posts

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΚΟΥΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ;ΚΑΝΑΤΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ;

ΟΙ ΨΥΧΟΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΑΝΩΔΥΝΟ ΤΟΚΕΤΟ; ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ;

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ

 

ξέρω πολλές οι οποίες γέννησαν με, και κάποιες όμως που γέννησαν χωρίς τίποτε.

 

Θα έλεγα να ενημερωθείς για όλες τις τεχνικές που υπάρχουν για φυσικο τοκετό πρώτα για να είσαι εξοπλισμένη με όλη την γνώση που χρειάζεται.

 

Το ποιο σημαντικό που έχω καταλάβει είναι και η στάση στην γέννα.

Οι περισσότερες που γνωρίζω που γέννησαν χωρίς επισκληρίδιο γέννησαν σχεδόν όρθιες.

 

Μια πολύ καλή μου φίλη, γέννησε πολύ εύκολα χωρίς τίποτε - κανένα παυσίπονο. Δεν είχε καθόλου φαρδιά λεκάνη, και είχε τεράστια κοιλιά.

 

Κάπου είχα διαβάσει απο ένα γιατρό, ότι στην πραγματικότητα εάν υπήρχαν άνθρωποι και μαίες αρκετοί οι οποιοι να μπορούν να εξηγήσουν στις γυναίκες πως μπορούν να γεννήσουν φυσιολογικά πολύ λιγότερες γυναίκες θα χρειαζόντουσαν επισκληρίδιο. το δικτυο δηλαδή λείπει που θα υποστήριζε αυτό το πράγμα.

 

Μια πολύ καλή μου φίλη, γέννησε πολύ εύκολα χωρίς τίποτε - κανένα παυσίπονο. Δεν είχε καθόλου φαρδιά λεκάνη, και είχε τεράστια κοιλιά.

 

Απο την άλλη ισχύουν και κάποιοι άλλοι παράγοντες που οι γιατροί ξέρουν καλύτερα, που αφορούν την πιθανότητα μιάς δύσκολης γέννας ή όχι. Αλλά δεν ξέρω πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις αναλογικά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλή μου γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο.

Είχα πολύ δύσκολο τοκετό αλλά αν με ρωτήσεις αν θα ξαναδιάλεγα το ίδιο θα σου έλεγα πως και πάλι δεν θα έκανα επισκληρίδιο,ήθελα να ζήσω την κάθε στιγμή και να συμμετέχω σε αυτή.

Οτοκετός είναι μια εμπειρία μοναδική και αν έχεις το προνόμιο να την ζήσεις πρέπει να μη φοβηθείς.

Η ψυχολογία παίζει τον κύριο ρόλο,να μην έχεις άγχος (οσο μπορεις) και να μη φοβάσαι,τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής βοηθάνε σε αυτό.

Να έχεις πάντα θετικές σκέψεις και όλα να πάνε καλά σε οτι αποφασήσεις

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν γεννούσα φυσιολογικά θα προτειμούσα να γεννούσα χωρίς επισκληρίδιο και να συμμετάσχω σε όλες τις φάσεις του τοκετού.

Βέβαια εγώ γέννησα με καισαρική αλλά και πάλι προτίμησα την επισκληρίδιο από την ολική νάρκωση μόνο και μόνο γιατί έτσι είχα την δυνατότητα να συμμετάσχω, όσο ήταν δυνατόν, στην γέννηση του παιδιού μου και αν πάλι μου δίνόταν η ευκαιρία πάλι το ίδιο θα έκανα! :D

 

Δεν υπάρχει καλύτερη στιγμή στην ζωή μιας γυναίκας από εκείνη την στιγμή που βλέπει το μωρό της να βγαίνει από μέσα της !

Η πρώτη αγκαλιά του νεογέννητου από την μητέρα του όταν ακόμη είναι ενωμένοι με τον ομφάλιο λόρο θα είναι χαραγμένει στην μνήνη μας για μια ζωή!!!

Για αυτή τη στιγμή όλες ζούμε άλλωστε! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Πριν αποφασίσω αν θα γεννήσω με επισκληρίδιο η όχι είχα τις ίδιες αμφιβολίες με σένα.Όταν ήρθε η ώρα του τοκετού ζήτησα να αφήσουμε ανοιχτό το ενδεχόμενο του αν θα την κάνω η όχι.Τελικά την έκανα.Ο βασικός μου προβληματισμός όταν το πρωτοσυζήτησα με την γυναικολόγο μου ήταν το αν θα μπορώ να νιώσω την ανάγκη να σπρώξω η όχι.Με διαβεβαίωσε ότι η δόση που χορηγείται είναι τέτοια ώστε η γυναίκα να νιώθει και να μπορεί να συμμετάσχει.΄Οντως ένιωσα τα πάντα, απλά δεν πονούσα τόσο πολύ.Δεν έχω ακούσει για επιπλοκές και τώρα πια νομίζω ότι είναι μια υπόθεση ρουτίνας.Συμφωνώ και γω ότι πρέπει να ενημερωθείς και τελικά να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει.Καλή επιτυχία!

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο βασικός μου προβληματισμός όταν το πρωτοσυζήτησα με την γυναικολόγο μου ήταν το αν θα μπορώ να νιώσω την ανάγκη να σπρώξω η όχι.Με διαβεβαίωσε ότι η δόση που χορηγείται είναι τέτοια ώστε η γυναίκα να νιώθει και να μπορεί να συμμετάσχει.΄Οντως ένιωσα τα πάντα, απλά δεν πονούσα τόσο πολύ.!

Μου ελυσες μια μεγαλη απορια εδω και 7 μηνες που ειχω γεννησει προσπαθουσα να καταλαβω γιατι ενω ειχα κανει επισκληριοδιο τα καταλαβαινα ολα την ωρα που γεννουσα!

Η επισκηριοδιος πιστευω σε βοηθαει να χαλαρωνεις και να μην πονας πολυ οταν εισαι στις ωδινες πριν μπεις στο χειρουργειο.Πριν κανω την επισκληριδιο καθε φορα που ερχοταν η συσπαση ,η ο γιατρος για να μου βαλει δαχτυλο :? πονουσα πολυ.οταν την εκανα δεν καταλαβαινα τιποτα.

Γενικα και εγω ημουν κατα της επισκληριδιου, αλλα ειχα δυσκολη γεννα 17 ωρες και δεν αντεξα οχι το πονο τοσο αλλα τις πολλες ωρες που πονουσα.Αν γενικα εχεις ευκολη γεννα και γεννησει πχ σε 3-4 ωρες το πολυ και αντεχεις δεν θα χρειαστεις .Αλλα μην φοβασε δεν ειναι τιποτα,αρκει η κλινικη που θα γεννησεις να εχει καλο αναισθησιολογο.Αντε και μ'ενα πονο.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προσωπικά δεν έκανα γιατί περισσότερο φοβόμουν την επισκληρίδιο και τις επιπτώσεις παρά τους πόνους τις γέννας. Όλα μια χαρά πήγαν αλλά είχα ένα σχετικά σύντομο τοκετό και ήμουν και προετοιμασμένη.

 

Δεν έχω ακούσει να συμβεί κάτι από τα τραγικά που μπορεί να συμβούν σε κάποιον που κάνει επισκληρίδιο. Νομίζω ότι είναι αρκετά σπάνια. Ένας σωστός αναισθησιολόγος και όλα καλά θα πάνε.

 

Στο θέμα αν νιώθεις κάτι ή όχι νομίζω ότι είναι πιο σημαντικό γιατί αν δεν νιώθεις και πρέπει να σπρώξεις ενώ δεν καταλαβαίνεις πως, μπορείς εύκολα να οδηγηθείς σε καισαρική. Αλλά απ' ότι κατάλαβα αυτό λύνεται με μικρότερη δόση του φαρμάκου και μου ακούγεται λογικό.

 

Εγώ θα έλεγα να το ψάξεις περισσότερο στο κατά πόσο επηρεάζει το μωρό. Αν ενημερωθείς και σ' αυτό, θα σε συμβούλευα να αφήσεις ανοιχτό το ενδεχόμενο και βλέποντας και κάνοντας. Αν βλέπεις ότι αντέχεις ή ότι η διαστολή σου προχωράει γρήγορα, δεν υπάρχει λόγος να την κάνεις, αν όμως δεν προχωράει και οδηγείσαι σε πολύωρο τοκετό ή δεν αντέχεις τους πόνους κλπ τότε φωνάζεις και στην κάνουνε.

Δεν είναι ανάγκη να το δηλώσεις από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις ότι αντέχεις ή ότι η διαστολή σου προχωράει γρήγορα, δεν υπάρχει λόγος να την κάνεις, αν όμως δεν προχωράει και οδηγείσαι σε πολύωρο τοκετό ή δεν αντέχεις τους πόνους κλπ τότε φωνάζεις και στην κάνουνε.

Δεν είναι ανάγκη να το δηλώσεις από πριν.

 

Αυτο ακριβως εκανα και εγω.Δεν ειχα σκευτει καν να κανω επισκληριδιο,αλλα οι πολλες ωρες τοκετου με αναγκασαν να κανω.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω (και ειδικότερα την angela που είχε τέτοια εμπειρία)

 

Πως είναι να κάνεις καισαρική με επισκληρίδιο?

 

Εγώ έκανα καισαρική με ολική νάρκωση. Εκείνη την στιγμή που με έβαλε να διαλέξω αμέσως ο γιατρός μου, επέλεξα ολική γιατί φοβήθηκα.

 

Δηλαδή όταν σε ανοίγουν, και τα ακούς όλα, δεν φοβάσαι ξέροντας ότι σε έχουν ανοίξει? Το μωρό στο δίνουν στα χέρια όση ώρα σε ράβουν? Πώς είναι?

Τις επόμενες ώρες, αλλά και μέρες πονάς πολύ?

 

Εγώ την πρώτη μέρα από την νάρκωση δεν μπορούσα καν να μιλήσω. Μόνο λίγο τσάι μου δώσαν και νερό με το μέτρο.

 

Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι εαν κάνεις επισκληρίδιο μπορούν και σου δίνουν παυσίπονο με ένεση από εκεί (αν κατάλαβα και θυμάμαι καλά). Είναι αλήθεια?

 

Επειδή, την επόμενη γέννα μου θα την κάνω πάλι με καισαρική, έχω επιλέξει να γεννήσω με αυτό τον τρόπο, όπότε μαζεύω απόψεις και εμπειρίες...

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω (και ειδικότερα την angela που είχε τέτοια εμπειρία)

 

Mαρία και γω με καισαρική και επισκληρίδιο γέννησα. Είναι περίεργη αίσθηση.. Ζεις όλη τη διαδικασία , σου βάζουν ένα μικρό παραβάν από τη μέση και κάτω δεν βλέπεις τίποτα. Εγω είχα και τη μαία δίπλα μου (η καισαρική προέκυψε). Τα άκούς όλα, μιλάς κανονικά .. απλά είσαι υπο την επίρρεια μια γλυκιάς μέθης... Πόνο δεν νιώθεις φυσικά καθόλου, νιώθεις όμως τις πιέσεις που ασκούν οι γιατροί για να βγάλουν το παιδί απο την μικρή τομή.. Φοβερή αίσθηση να νιώθεις ότι σε πιέζουν (ζουλάνε με δύναμη) χωρίς όμως πόνο τίποτα. Και το πιο σημαντικό βλέπεις το μωρό σου με το που βγεί στον κόσμο, το αγκαλιάζεις , κλαις και νιώθεις η πιο ευτυχισμένη μανούλα στον κόσμο.... Μετά σε κρατάνε 1-2 κάτω μέχρι να συνέλθεις τελείως, σ'ανεβάζουν στο δωμάτιο το πρώτο βράδυ έχεις καθετήρα (εγώ γέννησα 21:30). Και με την επισκληρίδιο πάντως έπεσε πολύ δίαιτα!! πείνα!!! Γενικά όμως συνήλθα γρήγορα, την επόμενη σηκώθηκα κανονικά και πόναγα μεν αλλά όχι αφόρητα.. Μόνο το πρώτο βράδυ χρειάζεσαι βοήθεια..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγώ έκανα επισκληρίδιο. Και σε δεύτερη εγκυμοσύνη πάλι το ίδιο θα κάνω. Πιστέυω ότι έχει να κάνει με τον χαρακτήρα της κάθε γυναίκας. Αν είσαι 100 % σίγουρη ότι δεν θα πανικοβληθείς από τους πόνους και θα βοηθάς στην διαδικασία τότε μην κάνεις επισκληρίδιο!

Σε εμένα πάντως που γενικά πανικοβάλομαι στον πόνο λειτούργησε πολύ θετικά...δεν πόναγα..συμμετείχα ενεργά, γέλαγα, μιλούσα, έσπρωχνα όσο επρεπε και απόλαυσα 100% εκείνη την στιγμή ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟ. Δεν θεωρώ ότι για να καταλάβεις ότι κάνεις παιδί ή ότι γεννάς πρέπει να πονάς ντε και καλά.

Μην αγχώνεσαι πάντως...αστο να δεις πώς θα κυλήσει εκείνη τη στιγμή και παίρνεις την απόφαση εκ του ασφαλούς!Όλα θα πάνε καλά!!! :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Και με την επισκληρίδιο πάντως έπεσε πολύ δίαιτα!! πείνα!!! Γενικά όμως συνήλθα γρήγορα, την επόμενη σηκώθηκα κανονικά και πόναγα μεν αλλά όχι αφόρητα.. Μόνο το πρώτο βράδυ χρειάζεσαι βοήθεια..

 

Η δίαιτα Σοφία έχει να κάνει με την καισαρική και όχι με την επισκληρίδιο.Και εγώ έκανα επισκληρίδιο και μετά από 2 ώρες που με ανέβασαν στο δωμάτιο έφαγα ένα πρωϊνό τρικούβερτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η κατάσταση που ακολουθεί μετά την ολική νάρκωση πρέπει να είναι χειρότερη και από πόνο αλλά και από εξάντληση...και το κακό είναι ότι δεν μπορείς και να κοιμηθείς από τον πόνο...Είσαι εντελώς ζόμπυ

 

Εγώ από την στιγμή που μου είπα "καισαρική" και αρχίσαν να με μεταφέρουν στο χειρουργίο έτρεμα στην κυριολεξία. Δεν ξέρω αν ήταν από το κρύο που έχει στο χειρουργίο, ή στο δωματιο πριν σε βάλουν εκεί, αλλά ανώ δεν καταλάβαινα ούτε κρύο, ουτε ζέστη έτρεμα...

 

Μετά μπήκε η ένεση και φυσικά η επόμενη στιγμή που θυμάμαι ήταν η στιγμή που με ξύπνησαν. και τότε έτρεμα αλλά πρέπει να ήταν από την νάρκωση γιατί θυμάμαι αχνά ότι΄μου είπαν πως αυτό ήταν λογικό

 

Τον γιό μου τον είδα 4 ώρες μετά και αυτό με φοβέρες και παρακάλια του άντρα μου, αλλιώς δεν ξέρω πότε θα τον φέρναν...

 

Γι αυτό είπα ότι τη επόμενη φορά που θα γεννήσω θα κάνω επισκληρίδιο. Βέβαια ο φόβος είναι φόβος. Γι αυτό ρώτησα, εαν σε βοηθάνε, και σε καθησυχάζουν εκει μέσα, ή απλά τους ακούς να κόβουν, να ράβουν και να μιλάνε μεταξύ τους??

Link to comment
Share on other sites

Η δίαιτα έχει να κάνει με την καισαρική και όχι με την επισκληρίδιο.

 

Αυτό εννοούσα. Τη δίαιτα δεν τη γλιτώνεις εφ'όσον γεννήσεις με καισαρική τι με επισκληρίδιο, τι με ολική θα πεινάσεις :cry::D

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό εννοούσα. Τη δίαιτα δεν τη γλιτώνεις εφ'όσον γεννήσεις με καισαρική τι με επισκληρίδιο, τι με ολική θα πεινάσεις :cry::D

 

Νερό όμως σου δίνουν, έτσι?

 

Τις πρώτες ώρες πολύ λίγο αν θυμάμα καλά.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ;ΚΑΝΑΤΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ;

ΟΙ ΨΥΧΟΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΑΝΩΔΥΝΟ ΤΟΚΕΤΟ; ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ;

 

Rena μου δεν είναι ανάγκη να φοβάσαι και να μπλεκεσαι για το τι προκειται να κάνεις γιατί τα πάντα είναι εξαρτόνται από εσένα. Ναι ο πόνος στην γέννα είναι μεγάλος αλλά ερχεται και φεύγει. Μπορεί εγώ να τον αντέχω εσύ όμως όχι ή το αντίθετο. Τα μαθήματα με την Μαία βοηθάνε πολυ . Εγώ έκανα αρκετα. Πρέπει όμως εκείνη την στιγμή ή να έχείς την δική σου μαια ( την οποια την πληρώνεις extra) για να σε συντονίζει και να σου θυμίζει τον τρόπο που πρέπει να αναπνέεις γιατί εσύ σίγουρα από μόνη σου θα τα ξεχάσεις όλα και θα πανικοβληθείς. Εγώ με τις αναπνοές έφτασα σχεδόν μεχρι το τέλος απλά το μωρό έχασε παλμους και με πήραν για καισσαρική. Επειδή όμως ο γιατρός μου είχε υποψιαστεί ότι μπορεί κάτι να μην πήγαινε καλά μου έιχε περάσει το σωληνάκι της επισκληριδίού και είχα κάνει ένα μιρκό τεστ γιατί είμαι αλεργική μήπως δεν "αντέξω΄" το φάρμακο. Τελικά γέννησα και τα δύο μου παιδιά με επισκληρίδιο και καισσαρική. Σίγουρα στο χειρουργείο ειναι καλύτερα να δεις πρώτη εσύ το μωράκι σου. Η αίσθηση είναι πολυ παράξενη. Ενω δηλαδή μιλάς, γελάς, αισθάνεσαι τα πάντα ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΟΝΟ.

Στον φυσιολογικό τοκετό δεν σου βάζουν τόσο μεγάλη δόση γιατι πρέπει να καταλαβαίνεις και κάτι και να σπρώξεις.

Και εγώ φοβόμουν πολυ όχι τον τοκετό αλλά την επισκληρίδιο γιατί είχα παραδείγματα που τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά τα πάντα είναι θέμα ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΥ. ΤΟ πόσο πεπειραμένος είναι. Φρόντισε από τον γιατρό σου να μάθεις για αυτό που σου λέω. Αν πρόκειται να γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο μην το ρισκάρεις να κάνεις επισκληρίδιο....

Αν τελικά ήταν να ψηφίσω θα έλεγα καισσαρική με επισκληρίδιο, φυσιολογικό τοκετό χωρίς :wink:

Καλή δύναμη!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

.

Αν πρόκειται να γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο μην το ρισκάρεις να κάνεις επισκληρίδιο....

 

Δεν ειμαι σιγουρη για τα νοσοκομεια της Αθηνας,Αλλα εδω στην Καλαματα που ειμαι εγω στο γενικο νοσοκομειο δεν κανου καθολου επισκληριδιο.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

H γνωμη της συζηγου που εχει περασει και τις δυο καταστασεις ειναι φυσιολογικος με επισκληριδιο

 

Μεταξυ μας βεβαια ουτε εμενα μου αρεσε η ιδεα να χαρχαλευει καποιος την σπονδυλικη στηλη..... :?:?:?:?:?:?:?:?:?:?:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

 

Μεταξυ μας βεβαια ουτε εμενα μου αρεσε η ιδεα να χαρχαλευει καποιος την σπονδυλικη στηλη..... :?:?:?:?:?:?:?:?:?:?:?:?:?

 

Αυτο ηταν το τελευταιο που μ'ενιαζε,αφου μου τα ειχαν χαρχαλεψει ολα στην σπονδυλικη στηλη θα κολαγα! :lol:

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ;ΚΑΝΑΤΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ;

ΟΙ ΨΥΧΟΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΑΝΩΔΥΝΟ ΤΟΚΕΤΟ; ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ;

 

Εγώ είχα παρακολουθήσει μαθήματα ανώδυνου και με βοήθησαν παρα πολύ. Όχι μόνο στις αναπνοές αλλά και στην ψυχολογία. Κατ'αρχήν, τις αναπνοές που διδάχτηκα, τις θυμόμουν και στη γέννα παρ'όλο που δεν είχα τη μαία που κάναμε τα μαθήματα κοντά μου. Ήταν για μένα το Α και το Ω. Στο θέμα της ψυχολογίας με βοήθησαν επίσης υπερβολικά. Όχι μόνο για το πώς θα αντιμετωπίσω την όλη κατάσταση αλλά πώς να την αντιμετωπισω χωρίς επισκληρίδιο. Η μαία, μας είχε πει ότι είναι πολύ καλύτερο να μην καταφύγουμε στην επισκληρίδιο, μια που πολλές φορές έχει παρενέργειες. Για να μην πανικοβάλλω κάποια κορίτσια που ενδεχομένως θέλουν να κάνουν, λέω ότι δεν μιλάω για σοβαρές πάντα παρενέργειες αλλά και για πιο ήπιες όπως πχ πονοκέφαλος ή ενοχλήσεις στην μέση.

Εγώ το είχα δηλώσει από την αρχή στον γιατρό μου και δεν έκανα. Παρ'όλο που πήγα με διαστολή 3, και πολύ λίγα πονάκια που δεν ήταν γέννας, με ρώτησαν αν θέλω να φύγω και να πάω την επόμενη μέρα, ή αν θέλω να μου βάλουν ορό για να μου έρθουν πόνοι. Εγώ προτίμησα το δεύτερο γιατί ούτως ή άλλως το βράδυ είχα ενοχλήσεις και αφού ήταν να ξαναπάω την άλλη μέρα, κοίταξα να ξεμπερδεύω. Οι πόνοι από τον ορό, είναι πιο έντονοι. Αλλά παρ'όλα αυτά ένοιωθα μια μεγάλη σιγουριά, έχοντας κάνει τα μαθήματα. Παρ'ολο που οι μαίες με ρωτούσαν διαρκώς και επίμονα, αν θέλω να κάνω επισκληρίδιο(έτσι τις έχουν διαβασμένες), εγώ αρνιόμουν. Τελικά γέννησα έτσι μέσα σε 4 ώρες.

Αυτό που ήταν το καλύτερο ήταν ότι πήγα περπατητή μέσα στο δωμάτιο και εκτός από ένα μούδιασμα και κούραση ένοιωθα μια χαρά και συνήλθα γρήγορα. ΄

Το γεγονός ότι δεν έκανα επισκληρίδιο, δεν το μετανιωσα καθόλου, αντιθέτως θα το ξαναπερνουσα έτσι. Πολλές φίλες μου είχαν μετά διάφορες ενοχλήσεις από την επισκληρίδιο. Βέβαια να πώ εδώ ότι υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις που είναι καλό να γίνεται. Όπως για παράδειγμα μια φίλη μου που είχε μυωπία της είπε ο γιατρός ότι δεν πρέπει να ζοριστεί και να νοιώσει πόνο. Υπάρχουν πολλά άτομα που δεν αντέχουν τον πόνο και το σέβομαι απόλυτα αυτό. Μια από αυτές είναι και η αδερφή μου, η οποία μου λέει ότι δεν υπηρχε περίπτωση να μην έκανε και να γεννούσε έτσι. Το κακό είναι ότι μπορεί να γεννήσει κάποια εύκολα και χωρίς ιδιαίτερους πόνους και να την κάνει την ένεση άσκοπα.

Με το καλό κορίτσια και χωρίς φόβο!!!Μια μέρα είναι θα περάσει!!!!!

Και σκεφτείτε ότι είναι η ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο γιατι το παιδί ερχόταν με τα πόδια. Δεν αντιμετώπισα όμως απολύτως κανένα πρόβλημα. Το μόνο πρόβημα αν θα το λέγαμε έτσι είναι οτι δεν με έπιασε γρηγορα το φάρμακο και ο αναισθησιολογος (ξαδερφος της πεθερας μου) ειχε ένα ψιλαγχος να πάνε όλα καλα. και πήγαν όλα καλα!! :D

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και μπορώ να πώ ότι αν και εκείνη την ώρα τη ζητούσα δε μετάνιωσα που δεν έκανα.Ο γιατρός δε με άφησε γιατί κύλησαν όλα γρήγορα.Αν και είχα πολύ δυνατούς πόνους τα ξέχασα όλα κορίτσια μου και για το δεύτερο πρώτα ο Θεός έτσι θέλω να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο..θα κάνω λίγο υπομονή εκείνη την ώρα γιατί στην ουσία οι μή ανεκτοί πόνοι είναι το τελευταίο μισάωρο(όπως το βίωσα εγώ μιλάω πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο μέσα σε 3 ώρες. Aισθανόμουν τα πάντα, συμμετείχα χωρίς πολύ πανικό (λίγο μόνο....) και μπορούσα να συνεργαστώ σωστά.

Mπορεί με την επισκληρίδιο να μην πονούσα, όμως την πίεση που ασκούσε το μωρό την καταλάβαινα κανονικότατα! Kαι φυσικά δεν πονούσα κατά το ράψιμο.

Δεν είχα καμία επιπλοκή, παρά μόνο μία αίσθηση αδυναμίας και κούρασης την 1η μέρα. Mετά, περδίκι!

Kαι στο 2ο, φυσικά θα ζητήσω να κάνω πάλι επισκληρίδιο.

Eιλικρινά όμως, θαυμάζω τις κοπέλες που γέννησαν φυσιολογικά χωρίς κανένα παυσίπονο! Όταν έφτασα να έχω διαστολή 10εκ. οι πόνοι ήταν όχι τόσο δυνατοί αλλά τόσο απανωτοί, που δεν προλάβαινα να πάρω ανάσα και αυτό με έκανε να χάνω την αυτοσυγκέντρωση και την ψυχραιμία μου. Mπορώ να πω ότι έχω καλή ανοχή στον πόνο, όμως δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να τα καταφέρω χωρίς την επισκληρίδιο.

Στο κάτω-κάτω, αφού υπάρχει επιλογή, γιατί να διαλέξω τον δύσκολο δρόμο;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...