Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σχολείο ή μαγαζί?


Recommended Posts

Καταρχήν να πω οτι δεν ξέρω αν το έβαλα στη σωστή ενότητα ή αν ο τίτλος παραπέμπει σε κάτι άλλο.

Τον τελευταίο μήνα ήρθε ο γιός μου 2 φορές και μου λέει τη μια "μαμά ήρθαν και μας βγάλανε φωτο για τα αναμνηστικά που κάνουν κάθε χρόνο(που σημαίνει 10 ευρώ" και την άλλη τους πήγαν αν κατάλαβα καλά κάτι εικόνες(τεχνοτροπίες να το πω? με μια καινούρια μέθοδο με άμμο,νομίζω),άλλα 10ευρώ.Να πω οτι ο μικρός ειναι στη δευτέρα δημοτικού.Το ερώτημά μου ειναι το εξής:Τα κάνουνε και στα δικά σας σχολεία αυτά?Ποιός τα οργανώνει αυτά.Δεν θα'πρεπε να μας ρωτήσουν πρώτα?Γιατι εμας δεν μας ρώτησε κανείς και το θέμα ειναι ότι για τις τεχνοτροπίες δεν καλέσαν εμάς να ρωτήσουν αν θέλουμε να πάρουμε αλλά ειπαν στα παιδια να μας πουν(άντε εξήγησε στο 6χρονο οτι εσύ δεν μπορείς να πάρεις ενώ ο διπλανός σου πήρε)και μια απο τα ίδια με τα ενθύμια που τα δίνουν στα ίδια τα παιδιά και αν ο γονιός δεν μπορεί να το πάρει το επιστρέφουν πίσω(αντε πάλι εξήγησε).

Απο πότε τα σχολεία τα κάνανε μαγαζιά και τι νομίζουν οτι είναι τα δεκάευρα,τσίχλες?

Συγνώμη για το μεγάλο post αλλα ειμαι λίγο εκνευρισμένη με το θέμα κυρίως γιατί πιστεύω οτι θα'πρεπε να συνενοούντε πρώτα με τους γονείς χωρίς να ξεσηκώνουν τα παιδιά αλλα κυρίως γιατι το σχολείο όπως είπα και πιο πάνω δεν ειναι μαγαζί να πουλάμε και να αγοράζουμε..

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευλογες οι αποριες σου και απολυτα φυσιολογικες οι σκεψεις σου!!! Εγω στη θεση σου θα απευθυνομουνα στον διευθυντη, γιατι σιγουρα εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης της καταστασης που επικρατει σε ενα σχολειο!!!

 

Οσο για το παιδακι σου, πιστευω πως ειναι σε μια καλη ηλικια να κατανοησει την ΕΝΝΟΙΑ του σχολειου και τον ΣΚΟΠΟ του, και κατα τη γνωμη μου πρεπει να του εξηγησεις με απλα λογια τον λογο για τον οποιο αδυνατεις η/και διαφωνεις στο να αγορασεις τα αναμνηστικα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς κάτι τέτοια τα κάνει ο Σύλλογος γονέων και τα "κερδη" πηγαίνουν για διάφορους σκοπούς του σχολείου. Συνήθως το κόστος δεν είναι μεγάλο και οι σκοποί είναι για κάτι που αφορά το σχολείο, γίνεται απολογισμός κάθε χρόνο και γενικά δεν φαίνεται να συμβαίνει κάτι ύποπτο. Και πόσα να βγάλουν πια; Μπορείς και εσύ να συμμετέχεις και να ελέγχεις τι κάνουν τα χρήματα, φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τόσο το κόστος όσο το οτι για ότι γίνεται δεν ενημερωνόμαστε.Για τα ενθύμια δεν ξέρω τίποτα(ποιος,τι,που,γιατί),για τις τεχνοτροπίες όμως απ'όσο θυμάμαι δεν έχει σχέση ο σύλλογος..(Να πω οτι συνάντηση για τη σύσταση νέου συλλόγου έχουμε αύριο)οπότε δεν ξέρω κατα πόσο το έχουν κανονίσει οι προηγούμενοι.Τέλος λόγω του ότι είμαι στο σύλλογο του νηπιαγωγείου που πάει η κόρη μου και βλέπω τι έξοδα και τι κάνει περίπου ένας σύλλογος(πόσο μάλιστα στο δημοτικό που είναι περισσότερα παιδάκια)δεν αναρωτήθηκα ποτέ που πάνε τα χρήματα.Απλά αναρωτιέμαι το κατα πόσο θα έπρεπε να ενημερωνόμαστε ΠΡΩΤΑ εμείς οι γονείς και τέλος τα παιδιά.Εσάς στο σχολείο σας πως γίνεται..Καλούνε τους γονείς και τους ενημερώνουν ή τα δίνουν στα παιδιά τα παίρνουν στο σπίτι και πρέπει οι γονείς μετά να "βγάλουν το φίδι απο την τρύπα"?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας ενημερώσαν πριν, αν θυμάμαι καλά με σημείωμα, δεν ειμαι σίγουρη... Το ξέραμε πάντως και πέρυσι και κάτι σαν να θυμάμαι να μας είπαν να φοράμε καλά ρούχα εκείνη τη μέρα. Το έκαναν πάντως και το 1821 που πηγαινα εγώ σχολείο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς μας ενημερώσαν πριν, αν θυμάμαι καλά με σημείωμα, δεν ειμαι σίγουρη... Το ξέραμε πάντως και πέρυσι και κάτι σαν να θυμάμαι να μας είπαν να φοράμε καλά ρούχα εκείνη τη μέρα. Το έκαναν πάντως και το 1821 που πηγαινα εγώ σχολείο...

 

εντάξει , γέλασα πολύ με το 1821.....:P:p:p κάπου εκεί και εγώ:mrgreen:

 

Ο γιος μου πάει παιδικό βέβαια , αλλά μας ενημερώνουν για φωτογραφίσεις κλπ

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε!!!Τότε εγώ πρέπει να πήγαινα σχολείο πριν απο το 1821 γιατί δεν θυμάμαι ποτέ κατι τέτοιο...

 

Χαχαχα σωστηηη, μα ποτε ομως...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τόσο το κόστος όσο το οτι για ότι γίνεται δεν ενημερωνόμαστε.Για τα ενθύμια δεν ξέρω τίποτα(ποιος,τι,που,γιατί),για τις τεχνοτροπίες όμως απ'όσο θυμάμαι δεν έχει σχέση ο σύλλογος..(Να πω οτι συνάντηση για τη σύσταση νέου συλλόγου έχουμε αύριο)οπότε δεν ξέρω κατα πόσο το έχουν κανονίσει οι προηγούμενοι.Τέλος λόγω του ότι είμαι στο σύλλογο του νηπιαγωγείου που πάει η κόρη μου και βλέπω τι έξοδα και τι κάνει περίπου ένας σύλλογος(πόσο μάλιστα στο δημοτικό που είναι περισσότερα παιδάκια)δεν αναρωτήθηκα ποτέ που πάνε τα χρήματα.Απλά αναρωτιέμαι το κατα πόσο θα έπρεπε να ενημερωνόμαστε ΠΡΩΤΑ εμείς οι γονείς και τέλος τα παιδιά.Εσάς στο σχολείο σας πως γίνεται..Καλούνε τους γονείς και τους ενημερώνουν ή τα δίνουν στα παιδιά τα παίρνουν στο σπίτι και πρέπει οι γονείς μετά να "βγάλουν το φίδι απο την τρύπα"?

 

Για τις φωτογραφιες ενημερωνομαστε και μαλιστα μας δινουν ενδυματολογικες οδηγιες. απο εκει και περα εφοσον δεν ειναι υποχρεωτικο απλα το επιστρεφεις και εξηγεις στο παιδι γιατι δεν θα το παρεις (οπως δεν αγοραζεις και ολοκληρο του σουπερμαρκετ). Παντως να ρωτησουν τους γονεις 300 παιδιων πριν αποφασισουν να κανουν κατι πολυ χλωμο το βλεπω.

(Και εγω εχω φωτογραφιες στημενες απο το σχολειο απο το 1821 οπως και η Αθηνα - μονο που τοτε φοραγαμε ποδια οποτε κνενας δεν ασχολουταν να βαλει μπλουζα που να τερειαζει με τα γυαλια του)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...