Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας γειτονοπούλες!Το καλοκαιράκι που έρχεται θα βαφτίσω τη μικρή μου και το θέμα θα είναι γοργόνα! (Μετά από 100 διαφορετικά θέματα που κάθε μέρα αποφάσιζα...)Έχετε καμιά ιδέα για στολισμό κέντρου - το οποίο είναι σχεδόν παραθαλάσσιο, πώς να κάνω μόνη μου τις προσκλήσεις και τις μπομπονιέρες?Πιάνουν τα χέρια μου θα έλεγα και για αυτό το σκέφτομαι τόσο νωρίς ώστε αν είναι να κάνω κάτι που θέλει χρόνο, μην τρέχω τελευταία στιγμή!Όλες οι ιδέες είναι καλοδεχούμενες!!!!!!

Το Μαριώ μου, το χαμογελαστό μου!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


..Kαλησπερα κοριτσι ! ομορφο θεματακι διαλεξες ! θα σου προτεινα να εφοδιαστεις με αστεριες..και να κανεις κρεμαστες μπομπονιερες

 

να τις κρεμασεις σε δεντρακι που θα το εχεις φτιαξει εσυ με κλαδια..για να δειχνει πιο φυσικο το αποτελεσμα..

 

για προσκλητηρια θα σου ελεγα να παρεις λινατσα με το μετρο και να την κοψεις σε μεγεθος α5 περιπου. και πανω να κολησεις ενα ομορφο καλεσμα με θαλασσινα στοιχεια..βαλε και μπολικες κορδελιτσες να κρεμονται...

 

για στολισμο τραπεζιων..ελεγα να βαλεις γυαλες με στικακια αστεριες να βγαινουν μεσα απο αυτες..

 

φτιαξε και για τα παιδακια ..αυτοσχεδιο ψαρεμα ..με καλαμια και πετονιες..και βαλε σε φουσκωτη πισινουλα λιγο νερακι και ψευτικα ψαρακια κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Για την πρόσκληση, τη λινάτσα κλπ, πώς θα τη δίνω?Τυλιγμένη σε ρολό? Απλά ήθελα κάτι που να φαίνεται η γοργόνα.Γιατί όλα αυτά (σε ευχαριστώ βέβαια για τις ιδέες σου) είναι γενικά θαλασσινό θέμα.

Εγώ σκέφτηκα να πάρω κορνιζούλες από το ΙΚΕΑ, να τυπώσω σε απλό χαρτί μια γοργόνα με ένα κείμενο και να κολλήσω πάνω κάποιο αστερία, ένα κομμάτι σκοινάκι και να είναι αυτή η πρόσκλησή μου. Όσο για τις μπομπονιέρες, είσαι υπέρ του να είναι κοινές για όλους ή παιδικές και ενήλικες ξεχωριστές?Γιατί όλοι θέλουν να να πάρουν κάτι πιο χαριτωμένο στις βαφτίσεις.....

Το Μαριώ μου, το χαμογελαστό μου!:-P

Link to comment
Share on other sites

γειά σου pinelopilar!συμφωνώ με τη europa...ωραίο θέμα...και πολύ ωραία η ιδέα της... ειδικά για το αυτοσχέδιο ψάρεμα.θα σου πρότεινα κι εγώ αν σ'αρέσει για προσκλητήριο καδράκι απο (τύπου)φίλντισι και να γράψεις το κείμενο και ίσως μικρές ζωγραφιές στις άκρες με ειδικό ανεξίτιλο μαρκαδοράκι και μετά με ένα βερνίκι (τύπου top coat)το σφραγίζεις. για τις μπομπονιέρες θα σου έλεγα ξεχωριστές για μεγάλους και μικρούς.

για τα μικρά μπορείς να τυπώσεις τη γοργόνα που σου αρέσει σε τετράγωνο χαρτόνι γυαλιστερό και να φτιάξεις χωνιά τα οποία θα τα γεμίσεις με βότσαλα του χατζηγιαννάκη ή smarties ή mas meloous (με τα οποία δείχνει πολύ ωραίο)ή ότι κουφέτα επιλέξεις...μετά τα τυλίγεις με διάφανο σελοφάν κορδέλες λεπτές σε αποχρώσεις ρόζ φούξια λιλά ή ότι άλλο θές.για τους μεγάλους θα συμφωνήσω με τη europa οι κρεμαστές στο δεντράκι θα ήταν πολύ ωραίες και μπορείς να προσθέσεις και κάποιες μεταλλικές γοργόνες μαζί με μεταλλικούς αστερίες,δεν είναι άσχετο σαν θέμα οι αστερίες...το κέντρο θα είναι ανοιχτός χώρος; αν ναι θα ήταν ωραίο να έχει γάζες να ανεμίζουν και κορδέλες με κρεμασμένα λουλούδια...στα τραπέζια ράνερ που μπορείς να το συνδυάσεις με δίχτυα και να ρίξεις βότσαλα γύρω γύρω απο μία γυάλα όπως σου είπε η europa ή σύνθεση με λουλούδια και κάποια γοργόνα ενδιάμεσα απ'τα λουλούδια είτε σε στικ είτε σε τύπου λούτρινη γοργόνα. όλα αυτά έχουν να κάνουν με το τί θες να διαθέσεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ίσως και για γυναικείες να δώσω κάτι κρεμαστά - αστερίες (που έχω βρει οικονομικά στο e-bay)! Έλεγα να ζωγραφίσω σε καμβαδάκια μικρές γοργόνες, αλλά θα έχω περίπου 150 καλεσμένους, οπότε όση όρεξη κι αν έχω ....θέλει πολύ χρόνο! Άσε που δε βρίσκω οικονομικά καμβαδάκια 10Χ10 , μόνο στο Τζ@#%ο έχει, αλλά είναι 20Χ20, λίγο ογκώδη για μπομπονιέρα! Το παιχνιδάκι με το ψάρεμα μου άρεσε επίσης πολύ, θα το σκεφτώ όμως μήπως γίνουν λούτσα τα μικρά και φάω βρίσιμο από τις μαμάδες!!!!! Όλες οι ιδέες καλοδεχούμενεςςςςςςςς!

Το Μαριώ μου, το χαμογελαστό μου!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, έχω σκεφτεί!Αλλά θα το κοιτάξω από του χρόνου!Πιστεύω θα αρέσει στα παιδιά!Δεν ξέρω για την τιμή όμως!Αν μου πει ακριβά, μήπως να πάω σε κάνα παιδότοπο, να βρω μια-δυο κοπέλες να τους πω να έρθουν, να κάνουν face painting κλπ....?Θα δω!!!!Α!Πήγα σε κάποια μαγαζιά με βαφτιστικά κλπ και από γοργόνα είχαν μόνο την Ariel και δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη!Άρα μάλλον θα φτιάξω κάτι μόνη μου!

Το Μαριώ μου, το χαμογελαστό μου!:-P

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά στο deco24.gr έχει διάφορα είδη για διακόσμηση βάπτιση κ για τις μπομπονιέρες μεταλλικά στοιχεία,κουτάκια,υφάσματα κ για τη διακόσμηση...θα πάρεις ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία που μου έδωσες!Αν και δε θέλω να κάνω διαφήμιση, βρήκα ιδέα και για μπομπονιέρες παιδικές (κρεμαστράκια γοργόνα και γοργόνος :D) και για μεγάλους (ή μπρελόκ με κοχύλι επιασημωμένο ή μπρελόκ με πλεξιγκλάς και θαλάσσια στοιχεία).Και σκέφτομαι σε κάθε πιάτο επάνω στο τραπέζι να υπάρχει ένας μικρός χρωματιστός αστερίας!Τώρα, τα χρώματα λέω να είναι λιλά και λαχανί ή φούξια και λαχανί!Για γλυκό βάπτισης επειδή ψάχνω κάτι ωραίο και οικονομικό, ποια είναι η γνώμη σας για ντόνατς? Όμως πώς θα τα δίνω?Έτσι με μια χαρτοπετσέτα απλά?Σκέφτομαι τις μαμάδες που θα έχουν να κρατάνε από τη μία τα παιδιά τους και από την άλλη τα ντόνατς και να προσπαθούν να μη λερωθούν!Αν τα τυλίξω σε σελοφάν σαν καραμέλα?Μήπως κολλήσει το γλάσσο από πάνω στο νάυλον???? Ή καμιά άλλη ιδέα για οικονομικό γλυκό?

Το Μαριώ μου, το χαμογελαστό μου!:-P

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία που μου έδωσες!Αν και δε θέλω να κάνω διαφήμιση, βρήκα ιδέα και για μπομπονιέρες παιδικές (κρεμαστράκια γοργόνα και γοργόνος :D) και για μεγάλους (ή μπρελόκ με κοχύλι επιασημωμένο ή μπρελόκ με πλεξιγκλάς και θαλάσσια στοιχεία).Και σκέφτομαι σε κάθε πιάτο επάνω στο τραπέζι να υπάρχει ένας μικρός χρωματιστός αστερίας!Τώρα, τα χρώματα λέω να είναι λιλά και λαχανί ή φούξια και λαχανί!Για γλυκό βάπτισης επειδή ψάχνω κάτι ωραίο και οικονομικό, ποια είναι η γνώμη σας για ντόνατς? Όμως πώς θα τα δίνω?Έτσι με μια χαρτοπετσέτα απλά?Σκέφτομαι τις μαμάδες που θα έχουν να κρατάνε από τη μία τα παιδιά τους και από την άλλη τα ντόνατς και να προσπαθούν να μη λερωθούν!Αν τα τυλίξω σε σελοφάν σαν καραμέλα?Μήπως κολλήσει το γλάσσο από πάνω στο νάυλον???? Ή καμιά άλλη ιδέα για οικονομικό γλυκό?

ούτε εγώ ήθελα να κάνω κάποια διαφήμηση απλά ένα site σου πρότεινα άλλωστε είμαι άνεργη... δε προωθώ κάποιον...δε ξέρω αν απαγορεύεται αυτό ή αν πρέπει να τα στέλνω σε πμ είμαι καινούργια κ δεν το έχω ενεργοποιήσει ακόμα δε ξέρω πώς γίνεται.τα ντονατσάκια νομίζω πως δε θα πάθουν κάτι σε λεπτό σελοφάν αλλά μπορείς να δοκιμάσεις 1 απο'κει που θα τα πάρεις νομίζω πως είναι πολύ καλή ιδέα αρκεί να μη κάνει ζέστη κ λιώνει η σοκολάτα ή το γλάσο...αλλιώς θα μπορούσες να καλέσεις κάποιον που αναλαμβάνει να δίνει παγωτό σε όλους (μικρούς μεγάλους)που το απολαμβάνουν πολύ περισσότερο βέβαια δε ξέρω τιμές, αν έχει διαφορά... πολύ πιθανό όμως να σου πάει σχεδόν το ίδιο.εγώ πάντως στη βάπτιση της ανηψιάς μου το απόλαυσα πάρα πολύ,το προτιμούσα απο ένα οποιοδήποτε άλλο γλυκό:P:pκαι ήταν και πολύ όμορφο κυρίως για τα παιδάκια!!! όλα τα υπόλοιπα που περιγράφεις μπομπονιέρες κ χρώματα τα βρίσκω σούπερ... υπάρχουν κι άλλα πολλά τέτοια site αν θέλεις θα στα πώ...είτε εδώ είτε σε πμ..πες μου αν αυτό θεωρείτε διαφήμηση γιατί δε ξέρω...απλά έχω δεί και σε άλλες συζητήσεις να αναφέρουν ονόματα κ εταιρίες σαν πληροφορία όμως όχι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αν μπορείς Κατερίνα μου, στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα μερικά site να δω.Έχω δει κι εγώ αρκετά, αλλά ίσως μου προτείνεις πάλι κάτι καινούριο!Νομίζω καλύτερα έτσι, για να είμαστε πιο σωστές!Ευχαριστώ!!!

Το Μαριώ μου, το χαμογελαστό μου!:-P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν μπορείς Κατερίνα μου, στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα μερικά site να δω.Έχω δει κι εγώ αρκετά, αλλά ίσως μου προτείνεις πάλι κάτι καινούριο!Νομίζω καλύτερα έτσι, για να είμαστε πιο σωστές!Ευχαριστώ!!!

σου έστειλα πμ....τα κατάφερα τελικά!!για δές κι αυτά και νομίζω θα καταλήξεις κάπου...μπορείς να αγοράσεις ή online ή με αντικαταβολή δε ξέρω ακριβώς...σίγουρα όμως υπάρχει τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...