Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και γέννα στο εξωτερικό


Recommended Posts

Εδώ και 1 μιση χρόνο μένω στο Βέλγιο όπου και έμεινα έγκυος στο 2ο μωράκι μου. Η εμπειρία μου από τους γιατρούς, τις εξετάσεις και την νοοτροπία γενικά είναι πολύ διαφορετική από την πρώτη γέννα μου στην Ελλάδα. Έψαξα κάμποσο στο forum και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Σκέφτηκα ότι θα ήταν καλά να υπάρχει και ένα τέτοιο θέμα για εμάς που περνάμε αυτήν την δύσκολη φάση της ζωής μας μακριά από όλους σε μια ξένη χώρα. Αν υπάρχουν και άλλες γυναίκες σαν εμένα ίσως θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε η μια την άλλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω γεννησα τον γιο μου στη γερμανια. Είμουνα ευχαριστημένη απο το νοσοκομείο στο οποίο γεννησα, την αντιμετώπιση και πάνω απο ολα τη γυναικολόγο μου η οποια ηταν γερμανίδα (φοβερη γυναίκα!!!!). Στην αρχη ειχα βρει εναν Ελληνα γυναικολόγο αλλα ηταν τοσο απίσιος που προτίμησα γερμανό γιατρο παρόλο που φοβόμουνα οτι θα εχω θεμα με τη γλώσσα γιατι ειχα μόλις 2 χρονια στη γερμανία και την γλώσσα δεν την κατείχα τελεια....Όμως τελικά δεν ειχα κανενα προβλημα και ολα πήγαν μια χαρα. Το μόνο που με εκνευριζει ειναι οτι αν συμβει κάτι Σ/Κ αναγακαστικά πας στο νοσοκομείο και ο γιατρος δεν σου δινει κινητο όπως στην Ελλάδα. Αμα τον πετυχεις στιο ιατρείο εχει καλώς, αλλιώς νοσοκομείο! Δεν μου αρεσε καθόλου αυτο! Αλλα εντάξει, οι άνθρωποι ειναι περισσότερο οργανωμένοι, με τις μαμές του που ερχονται κατ οίκον , με τα όλα τους!

Link to comment
Share on other sites

ναι ειχα κ εγω μαια κατ οικον για 15 μερες ερχοταν εντελως δωρεαν φυσικα.κ ειχα κ το κινητο της κ την επαιρνα τηλ σε οτι απορια ειχα ακομα κ μετα που σταματησε να ερχεται.ηταν πολυ καλη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ έξω... Αμερική, γέννησα εδώ πριν ένα χρόνο, η εμπειρία από εγκυμοσύνη και γέννα ήταν τέλεια! είμαι εδώ μόλις 2 χρόνια και κάτι, οπότε όλες οι προηγούμενες εμπειρίες μου ήταν από φίλες μου μαμάδες στην Ελλάδα, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.... εδώ παρόλο που όλα ήταν πιο επαγγελματικά και όχι τόσο "φιλικά" .... όλα ήταν ΑΨΟΓΑ! Βέβαια πολύ μοναξιά, χωρίς τους φίλους μου και την οικογένειά μου.... αλλά τότε έλεγα "καλύτερα θα έχω και την ησυχία μου" και έτσι πέρασαν τα δύσκολα.... όταν πήγα Ελλάδα η μικρούλα μου ήταν 4 1/2 μηνών και έκατσα 4 μήνες! Πάντως το λέω συνέχεια στις φιλες μου οτι μέσα στην μοναξιά μου νοιώθω τυχερή που γέννησα εδώ, δεν ένοιωσα εκμετάλευση καμία στιγμή μόνο σεβασμό και επαγγελματισμό! Α, στην αρχή είχα πάει σε κάτι απαράδεκτους γιατρούς (παντού υπάρχει αυτή η ράτσα!) αλλά μόλις το έψαξα λίγο από εκεί και πέρα μόνο καταπληκτικούς επιστήμονες και ανθρώπους συναντούσα....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 μιση χρόνο μένω στο Βέλγιο όπου και έμεινα έγκυος στο 2ο μωράκι μου. Η εμπειρία μου από τους γιατρούς, τις εξετάσεις και την νοοτροπία γενικά είναι πολύ διαφορετική από την πρώτη γέννα μου στην Ελλάδα. Έψαξα κάμποσο στο forum και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Σκέφτηκα ότι θα ήταν καλά να υπάρχει και ένα τέτοιο θέμα για εμάς που περνάμε αυτήν την δύσκολη φάση της ζωής μας μακριά από όλους σε μια ξένη χώρα. Αν υπάρχουν και άλλες γυναίκες σαν εμένα ίσως θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε η μια την άλλη...[/QUO

 

επειδή κάτι παίζει με Ευρώπη με την δουλειά του άντρα μου, σκεφτόμαστε για Βέλγιο γιατί κάτι υπάρχει εκεί!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

dimibo πού είσαι στην Αμερική; γεννάω τέλη Ιουνίου με το καλό και με το που μας το επιτρέψει ο παιδίατρος πρέπει να φύγουμε για Αμερική κι εμείς, Ν. Υόρκη συγκεκριμένα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει πολλές διαφορές από την Ελλάδα και ειδικά την Λάρισα, όπου έμενα πριν έρθω εδώ. Γενικά το θέμα είναι λιγότερο "εμπορευματοποιημένο". Οι απαραίτητες εξετάσεις (αυχενική- β' επιπέδου) εδώ γίνονται σε κλινικές με πολύ μικρό κόστος (της τάξεως των 20 ευρώ) ενώ στην Λάρισα θυμάμαι είχα πληρώσει γύρω στα 200 ευρώ στην πρώτη κόρη μου για να κάνω την καθεμια από αυτές. Επιπλέον, βέβαια, το γνωστό φακελάκι σε γιατρούς, νοσοκόμες κλπ εδώ μας είπαν πως απαγορεύεται δια ροπάλου.

Τέλος για το θέμα της φύλαξης των κυττάρων του ομφάλιου λώρου, που στην Ελλάδα γίνεται σχεδόν από όλους πλέον, εδώ ο γιατρός μας μας συμβούλεψε να μην το κάνουμε γιατί δεν είναι απαραίτητο, και μας παράθεσε επιστημονικά τεκμηριωμένα επιχειρήματα (αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα). Τελικά, βέβαια εμείς θα φυλάξουμε και τα κύτταρα της μικρής, αφού το κάναμε και για την μεγάλη κόρη μας, αν όμως ήμουν ενημερωμένη σωστά εξαρχής θα είχα δωρίσει τα κύτταρα και της μεγάλης κόρης μου σε δημόσια τράπεζα και όχι σε ιδιωτική ή δεν θα τα είχα φυλάξει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
dimibo πού είσαι στην Αμερική; γεννάω τέλη Ιουνίου με το καλό και με το που μας το επιτρέψει ο παιδίατρος πρέπει να φύγουμε για Αμερική κι εμείς, Ν. Υόρκη συγκεκριμένα.

 

 

sorry που απαντάω τόσο αργά τώρα το είδα..... είμαι ΝJ αρκετά κοντά στην ΝΥ περίπου 1 ώρα από Μanhattan.... προσπαθούμε να πάμε λίγο πιο βορεια προς ΝΥ δηλαδή αλλά με το μωρό δύσκολα να ξεσπιτωθούμε τώρα.....

Οσο πιο μικρό είναι το μωράκι σου όταν πετάξετε τόσο το καλύτερο! αν θηλάζεις δε όλα θα είναι πολύ εύκολα, εμείς πετάξαμε για Ελλάδα όταν η μικρή ήταν 4,5 μηνών και ήταν πολύ εύκολο ταξίδι γιατί χωρούσε στο καλαθάκι του αεροπλάνου, τώρα να δω πως θα έρθουμε που θα την έχουμε αγκαλιά τόσες ώρες.... Περιμέναμε 4 μήνες για να κάνουμε τους 2 πρώτους κύκλους εμβολίων.... αν θέλεις στείλε pm να τα πούμε!

 

Όσο για Βέλγιο η κατάσταση πάγωσε αρκετά προς το παρόν.... δυστυχώς γιατί θα ήθελα να είμαι πιο κοντά στην Ελλάδα.....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Κάνω μια προσπάθεια να επαναφέρω αυτό το θέμα. Γνωρίζει κάποια πόσο κοστίζει γέννα στο εξωτερικό χωρίς ασφάλεια, σε ιδιοτικό ή Δημόσιο νοσοκομείο; Αν γνωρίζει κάποια για οποιαδήποτε ξένη χώρα, ας μας πει. (Καθώς να πράγματα εδώ θα πάνε χειρότερα, και υπαρχει ενδεχομενο για καποιο διάστημα να μη λειτουργουν νοσοκομεια ή να μην έχουν τα απαραίτητα φάρμακα-εφοδια θα ήθελα να το ψάξω). Υπάρχει κάποια που να έχει κάποια ιδέα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Gennisa kai ego kai ta duo mou paidia edo kai eimai super euxaristimeni,kai apo tous giatrous kai apo to nosokomeio, kai edo den epikratei to elliniko sistima me ksegennaei iatros mou, kamia sxesi kai auto isos einai to kalitero!!! Plirosa kati parapano eno tha mporousa na min pliros tipota mono kai mono epeidi ithela ego kapoia extra.

Wissdom77 nomizo oti mporeis, erxese me tin karta tis asfaleias sou, apla den les oti irthes mono gia na genniseis!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνω μια προσπάθεια να επαναφέρω αυτό το θέμα. Γνωρίζει κάποια πόσο κοστίζει γέννα στο εξωτερικό χωρίς ασφάλεια, σε ιδιοτικό ή Δημόσιο νοσοκομείο; Αν γνωρίζει κάποια για οποιαδήποτε ξένη χώρα, ας μας πει. (Καθώς να πράγματα εδώ θα πάνε χειρότερα, και υπαρχει ενδεχομενο για καποιο διάστημα να μη λειτουργουν νοσοκομεια ή να μην έχουν τα απαραίτητα φάρμακα-εφοδια θα ήθελα να το ψάξω). Υπάρχει κάποια που να έχει κάποια ιδέα;;;;

 

Οταν λες χωρις ασφαλεια τι εννοεις? εχεις ασφαλεια στην ελλαδα? Εχεις ψαξει σε δημοσιο νοσοκομιο στην ελλαδα? Εδω στο Βελγιο την μεγαλη διαφορα την κανει η ασφαλεια που καλυπτει το μεγαλο μερος των εξοδων αναλογα με το ποσο κρεβατια θα εχει το δωματιο που θα πας... Ακομη και αν η τιμες ειναι καλυτερες δεν ειναι και ακριβως τσαμπα..

Link to comment
Share on other sites

Παντως συμφωνο με την Alexp. αν εισαι ασφαλισμενη στην ελλαδα βγαζεις ευρωπαικη καρτα. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να ερθεις περιπου στις 35 βδομαδες οποτε καπου θα πρεπει να μεινεις μεχρι να γεννησεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΣΑΣ...ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 3ΜΗΝΩΝ...ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΙΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ?? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ???ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ?? ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΙΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΕΧΩ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

και εμενα με ενδιαφερει να μαθω για γερμανια, σε 15 φευγω μονιμα με τον αντρα μου κ δεν εχω ιδεα τι με περιμενει......

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

όπως έχω ξανά γράψει μένω στην Φρανκφούρτη εδώ και αρκετά χρόνια και απέκτησα τα παιδάκια μου εδώ. Μπορεί να ακούστε υπερβολική αλλά πραγματικά ήταν όλα τέλεια.

Σοφία και Νίκο, αφού δουλεύει ο σύζυγος σου είσαι αυτόματα μαζί με το μωρό ασφαλισμενη.

Μόλις γεννήσεις και αφού δεν δουλεύεις παίρνεις μόνο επίδομα για το παιδί 184 ευρώ τον ΜΗΝΑ μέχρι αυτό να γίνει 24. Η γέννα στο νοσοκομείο είναι δωρεάν, και εννοώ δεν πληρώνεις γυναικολογο πριν και μετά την γέννα, δεν πληρώνεις παιδίατρο. Να προσθέσω ότι εάν χρειαστείς κάποιο φάρμακο κατα την διάρκεια δεν πληρώνεις, εκτός ίσως από κάτι ιδιαίτερο, και για το παιδί όταν έχεις συνταγή δεν πληρώνεις τίποτα. Μπορείς να έχεις μαια για λίγο πριν και μετά την γέννα εντελώς δωρεάν. Πίστεψε με το χρειάζεσαι ειναι απίστευτη βοήθεια!! Αν έχετε αποφασίσει να έρθετε μην φοβάστε καθόλου, το σύστημα υγείας τους σου παρέχει τα πάντα. Εγώ όπως έγραψα πλήρωσα για την γέννα μόνο γιατί ήθελα κάτι παραπάνω π.χ. Μονοκλινο και η διάφορα ήταν νομίζω ήταν 80 ευρώ

Οτι χρειστειτε ευχαρίστως να βοήθεισω.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κοριτσια γεια σας!

Υπαρχει καποια κοπελα που να ζει και να εχει γεννησει στη γερμανια?

Εγω ζω εδω και ενα χρονο στη Στουτγκαρδη και χρειαζομαι καποια βοηθεια

σε αποριες που εχω σχετικα με την εγκυμοσυνη και τη γεννα.

:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...