Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ


Recommended Posts

Γειά σας και απόμένα.

Είμαι η Σούλα και είμαι στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου στο πρώτο μου παιδί.

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 40 αιματοκρίτη και στην εξέταση που έκανα χθες βγήκε 31,5 .

Μου φάνηκε εξαιρετικά μεγάλη η "πτώση" αλλλά για ένα μήνα είχα σταματήσει τον σίδηρο γιατί με είχε πειράξει και πιθανόν να φταίει και αυτό.

Εκτός από το σίδηρο που πλέον παίρνω καθημερινά (2 χαπια) τι άλλο μπορώ να κάνω???

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας και απόμένα.

Είμαι η Σούλα και είμαι στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου στο πρώτο μου παιδί.

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 40 αιματοκρίτη και στην εξέταση που έκανα χθες βγήκε 31,5 .

Μου φάνηκε εξαιρετικά μεγάλη η "πτώση" αλλλά για ένα μήνα είχα σταματήσει τον σίδηρο γιατί με είχε πειράξει και πιθανόν να φταίει και αυτό.

Εκτός από το σίδηρο που πλέον παίρνω καθημερινά (2 χαπια) τι άλλο μπορώ να κάνω???

 

Γειά σου Σούλα....

εγώ ήμουν χθες στον γιατρό μου με αιματοκρίτη 36 που είναι πολύ καλά μου είπε. Ο δικός σου είναι όντως χαμηλός...

μία συμβουλή που μου έδωσε είναι να πινω το σίδηρο και ένα χυμό πορτοκάλι (φρέσκο)

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω ότι στον 4ο μήνα είχε κατρακυλήσει ο αιματοκρίτης μου στο ... 27! Αν σε παρηγορεί λιγάκι.... :wink:

Πορτοκάλι με τον σίδηρο όπως λέει και το sardelaki και νηστική. Όχι γαλακτοκομικά 3 ώρες πριν τη λήψη σιδήρου και 3 ώρες μετά.

Kατανάλωνε αρκετό μοσχάρι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απο ποτε σας εδωσαν συμπληρωμα σιδηρου κ ασβεστιου ;Εγω δεν περνω τιποτα αλλα ο αιματοκριτης μου ειναι ακριβως οπως ηταν κ πριν.Χαμηλος μεν 36-37 αλλα ετσι ειναι απο παντα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σούλα καλημέρα,

 

μήπως έχεις το στίγμα της Μεσογειακής αναιμίας; Εγώ το έχω και στην εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης έφθασε 27!!!! σίδηρο έπινα, πορτοκαλάδες και πολύ μοσχάρι...αν και ο γιατρός με είχε απειλήσει ότι στο 26 θα με βάλει μέσα για αίμα!!! τελικά δεν χρειάστηκε.

 

Όλα καλά θα πάνε.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απο ποτε σας εδωσαν συμπληρωμα σιδηρου κ ασβεστιου ;Εγω δεν περνω τιποτα αλλα ο αιματοκριτης μου ειναι ακριβως οπως ηταν κ πριν.Χαμηλος μεν 36-37 αλλα ετσι ειναι απο παντα...

 

jenny_v σε ποιό μήνα είσαι;

εμένα από τον τρίτο μήνα άρχισε να μου δίνει ασβέστιο και σίδηρο.

Ο αιματοκρίτης μου με σίδηρο βρίσκεται στο 36.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εχω κλεισει τον τριτο.Οταν ειχα παει την 1 φορα μου ειπε οτι ασβεστιο αν πινω γαλα κ τρωω τυρι δεν υπαρχει λογος να παρω..Ο σιδηρος οπως σας ειπα ειναι στα ιδια επιπεδα οπως πριν..

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο σιδηρος σταθερα στα ταρταρα

 

32.5 αλλα επειδη δεν εχουμε περαιτερω πτωση ο γιατρος ειναι ευχαρισστημενος...

 

Φαντασου παιρνω 2 χαπακια σιδηρου την μερα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jenny_v κάθε γιατρός τα βλέπει διαφορετικά.

Εγώ και γάλα πίνω και τυρί και κασέρι τρώω σαν την τρέλλη από μικρό παιδί και τώρα στην εγκυμοσύνη επίσης! Παρόλα αυτά πίνω κάθε μέρα και το αναβράζον μου για ασβέστιο!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Σούλα καλημέρα,

 

μήπως έχεις το στίγμα της Μεσογειακής αναιμίας; Εγώ το έχω και στην εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης έφθασε 27!!!! σίδηρο έπινα, πορτοκαλάδες και πολύ μοσχάρι...αν και ο γιατρός με είχε απειλήσει ότι στο 26 θα με βάλει μέσα για αίμα!!! τελικά δεν χρειάστηκε.

 

Όλα καλά θα πάνε....

Τόνια μου, Δεν έχω το στίγμα ούτε κανένα άλλο είδος αναιμίας.

Βέβαια χυμούς πίνω σπάνια ,φρούτα σχεδόν ποτέ και κρέας άστα να πάνε .

Μάλλον πρέπει να αρχίσω ε???

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σούλα καλημέρα,

 

μήπως έχεις το στίγμα της Μεσογειακής αναιμίας; Εγώ το έχω και στην εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης έφθασε 27!!!! σίδηρο έπινα, πορτοκαλάδες και πολύ μοσχάρι...αν και ο γιατρός με είχε απειλήσει ότι στο 26 θα με βάλει μέσα για αίμα!!! τελικά δεν χρειάστηκε.

 

Όλα καλά θα πάνε....

Τόνια μου, Δεν έχω το στίγμα ούτε κανένα άλλο είδος αναιμίας.

Βέβαια χυμούς πίνω σπάνια ,φρούτα σχεδόν ποτέ και κρέας άστα να πάνε .

Μάλλον πρέπει να αρχίσω ε???

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σούλα καλημέρα,

 

μήπως έχεις το στίγμα της Μεσογειακής αναιμίας; Εγώ το έχω και στην εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης έφθασε 27!!!! σίδηρο έπινα, πορτοκαλάδες και πολύ μοσχάρι...αν και ο γιατρός με είχε απειλήσει ότι στο 26 θα με βάλει μέσα για αίμα!!! τελικά δεν χρειάστηκε.

 

Όλα καλά θα πάνε....

Τόνια μου, Δεν έχω το στίγμα ούτε κανένα άλλο είδος αναιμίας.

Βέβαια χυμούς πίνω σπάνια ,φρούτα σχεδόν ποτέ και κρέας άστα να πάνε .

Μάλλον πρέπει να αρχίσω ε???

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκίνησα με 38,1 (εξέταση στις 7/12) και στις 1/2 ειχα 37,1. Σιδηρο ξεκίνησα ενα μήνα περίπου και ενώ με βάσει τα ορια του μικροβιολογικού είχα λίγο κάτω από το όριο. Αλλά ο γιατρός μου είπε ότι το σίδηρο που πρέπει να πάρω το παιρνω αφου κατι άλλες τιμές ήταν αυξημένες. Ασβέστιο δεν παιρνω ακόμα. Μάλλον από το επόμενο ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 22Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΔΥΟ LEGOFER ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΣΤΗΜΕΝΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΗΣΤΙΚΗ, ΕΝΩ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΑΜΠΛΕΤΑ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ. ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 32,5 (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΙΜΙΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ).

ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΜΗΝΑ, ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΑΛΛΟ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ...ΥΠΟΜΟΝΗ... Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αιματοκρίτη 40 :shock: χωρίς συμπλήρωμα σιδήρου διότι έχω τρομακτικό πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Τρώω όμως πολλά σαλατικά πράσινα, κόκκινο κρέας όχι τόσο συχνά είναι η αλήθεια και άπειρα πορτοκάλια. Νομίζω ότι είναι στον άνθρωπο πάντως, όχι τόσο στη διατροφή. Και είναι αλήθεια ότι μετά τον 7ο δεν πέφτει. Λέτε να βγάλω παιδί ρόμποκοπ; :P:P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την anniw, είναι θέμα οργανισμού, εγώ παίρνω 2 lefofer με χυμό πορτοκαλιού ή σε περίπτωση που δεν μπορώ με ένα πορτοκάλι, αλλά τίποτα. Ο αιματοκρίτης μου είναι 31,8. Και φρούτα τρώω και κόκκινο κρέας, αλλά πάλι τίποτα, προφανώς ο μπόμπιρας παίρνει τα καλύτερα, αλλά χαλάλι του. :lol:

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΥΛΑ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΜΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ 27!!!

ΑΠΛΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΕΑΣ,ΣΥΚΩΤΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΛΑ ΠΛΥΜΜΕΝΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΩΜΑ.ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ,ΨΑΡΑΚΙΑ.ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΟΜΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα οτι από τα λαχανικά το μπρόκολο έχει πολύ σίδηρο.

Αλλά όσες σαλάτες και να φάτε το μοσχαρίσιο κρέας,καλά ψημένο,είναι οτι καλύτερο γιατί περιέχει τον ζωικό σίδηρο που απορροφάται και μένει καλύτερα στον οργανισμό.\

Επίσης άκουσα οτι αν βάλεις λίγο ρυζάκι στις φακές (ελάχιστο) και δεν πετάξεις το πρώτο νερό που θα βράσουν,συγκρατείται καλύτερα ο σίδηρος.

 

Κι εγώ ξεκίνησα με αιματοκρίτη 37,5 και έφτασα στο 34,8 στην 18η εβδομάδα.

Παίρνω Hemafer fol 1 τη μέρα και μεθάυριο που θα πάω στη γιατρό θα τη ρωτήσω μήπως πρέπει να αυξήσω τη δόση ή να αλλάξω το φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κάτι αιματοκρίτες, μπράβο κορίτσια!!! :)

Εγώ είμαι σταθερά 28 λόγω στίγματος μεσ. αναιμίας.

Πάντως δεν έχω χάσει το ροδαλί μαγουλάκι μου.

Μακάρι να είχα και εγώ 31,5.

Εδώ έχω 32 και 33 υπό φυσιολογικές συνθήκες.

 

Μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άρχισα με 39 και τώρα είμαι με 37. Όσο για σίδηρο και ασβέστιο τα παίρνω όποτε θυμάμαι. Φυλλικό δεν μου έδωσε γιατί λέει δεν το χρειάζομαι με αυτόν τον αιματοκρίτη.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξεκίνησα υψηλά! 40,5 στην αρχή, στις 20 εβδομάδες έφτασε 36,5 και τώρα στην 32η εβδομάδα ήμαστε στο 38. Παίρνω 1 χαπάκι κάθε μερα και προσέχω λίγο την διατροφή. Ο αιματοκρίτης έχει σχέση με τον οργανισμό μας να ξέρετε και όσο περιεργο και αν σας ακούγεται και με το 'υψος μας. Οσο πιο ψηλοί τόσο μεγαλύτερο αιματοκρίτη εμφανίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...