Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

έχει αγοράσει καμιά σας τις σερβιέτες Natracare? Μείνατε ευχαριστημένες; Εγω για να είναι ειλικρινής όχι ιδιαίτερα. Πήρα αυτές για κάθε μέρα και μου φάνηκαν μικρές. Άσε που ζαρώνουν πάνω στο εσώρουχο και ξεκολλάνε. Και επίσης από πάνω ξεφτίζουν αμέσως και όλο τις αλλάζω! Υπάρχει μήπως κάποια άλλη μάρκα που να μοιάζει περισσότερο στις συμβατικές;

 

ναι,τις εχω παρει εγω!Κι εμενα με απογοητευσε το μεγεθος τους και φαντασου πηρα τις long.Αλλα και τις πιο μεγαλες να επαιρνα παλι στενες θα μου φαινοντουσαν.Τελοσπαντων....κριμα...να σου πω τις χρησιμοποιω που και που για σερβετακια αν χρειαστει.

 

Αυτες που πλησιαζουν περισσοτερο σε οτι εχουμε συνηθισει ειναι καποιες που δοκιμασα απο το iherb.

στασου να βρω το λινκ

 

http://www.iherb.com/Seventh-Generation-Maxi-Pads-Chlorine-Free-Overnight-with-Wings-14-Pads/9084?at=0

 

ειναι πολυ καλυτερες σε μεγεθος απο τις natracare.Μου αρεσαν,θα τις ξαναπαρω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια,

ξέρετε κανένα "γιατροσόφι" για τον επιχείλιο έρπη?

Βγάζω συνέχεια εδώ και χρόνια και μου έχει σπάσει τα νεύρα!!

Έψαξα και στο φόρουμ,αλλά δε βρήκα κάτι που να με πείσει.

Συνήθως βάζω τη γνωστή κρέμα,αλλά θα ήθελα κάτι πιο φυσικό...

Κάτι με tea tree oil ίσως?:lol::lol:

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτες που πλησιαζουν περισσοτερο σε οτι εχουμε συνηθισει ειναι καποιες που δοκιμασα απο το iherb.

στασου να βρω το λινκ

 

http://www.iherb.com/Seventh-Generation-Maxi-Pads-Chlorine-Free-Overnight-with-Wings-14-Pads/9084?at=0

 

σ'ευχαριστώ! θα τις δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

ξέρετε κανένα "γιατροσόφι" για τον επιχείλιο έρπη?

Βγάζω συνέχεια εδώ και χρόνια και μου έχει σπάσει τα νεύρα!!

Έψαξα και στο φόρουμ,αλλά δε βρήκα κάτι που να με πείσει.

Συνήθως βάζω τη γνωστή κρέμα,αλλά θα ήθελα κάτι πιο φυσικό...

Κάτι με tea tree oil ίσως?:lol::lol:

Ευχαριστώ...

 

έχω ακούσει ότι μπορείς να ρίξεις 1 σταγόνα αιθέριο έλαιο από γεράνι κατευθείαν πάνω στον έρπητα. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά. Αν θέλεις δοκίμασέ το

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό το site

http://www.alternativehealing.gr/aitheria-elea-mia-fysiki-therapeytiki-dynami.html

 

δίνει και συνταγές:

 

Για τον επιχείλιο έρπητα: Σε μια σύριγγα βάζουμε 1ml καθαρό οινόπνευμα, 1ml ελαιόλαδο και 1ml αιθέριο έλαιο τσαγιόδεντρου «tea tree oil». Τα ανακινούμε και απλώνουμε το μίγμα αυτό πάνω στον έρπη, από τα πρώτα συμπτώματα φαγούρας αλλά και στο εξάνθημα, με μια μπατονέτα 4-5 φορές την ημέρα.

 

 

Για ακμή και εξανθήματα: Σε 50ml αμυγδαλέλαιο βάζουμε 12 σταγόνες αιθέριο έλαιο κυπαρίσσι και 13 σταγόνες λεμόνι, ή στην ίδια ποσότητα αμυγδαλέλαιου βάζουμε 5 σταγόνες κυπαρίσσι, 6 σταγόνες άρκευθο και 14 σταγόνες περγαμόντο. Αφού καθαρίσουμε καλά το δέρμα μας με ουδέτερο σαπούνι τοποθετούμε το μίγμα σε όλο το πάσχον μέρος 2 -3 φορές την ημέρα.

 

Για τσιμπήματα εντόμων: σε 50 ml λάδι βάσης όπως αμυγδαλέλαιο ρίχνουμε 10 σταγόνες φασκόμηλο, 10 σταγόνες λεβάντα και 10 σταγόνες καλέντουλα και το βάζουμε τοπικά στις πληγές

 

Εντομοαπωθητικά: σε 100 ml λάδι βάσης ρίχνουμε 30 σταγόνες κιτρονέλλα, 10 βασιλικό, 10 ευκάλυπτο, 10 γεράνι και 5 κέδρο και κάνουμε επάλειψη στο δέρμα. Αν θέλουμε σε ειδικό αρωματικό λύχνο για το δωμάτιό μας αλλά και για εξωτερικούς χώρους μπορούμε να ρίξουμε στο νερό από μερικές σταγόνες των παραπάνω αιθέριων ελαίων αναλογικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρήκα αυτό το site

http://www.alternativehealing.gr/aitheria-elea-mia-fysiki-therapeytiki-dynami.html

 

δίνει και συνταγές:

 

Για τον επιχείλιο έρπητα: Σε μια σύριγγα βάζουμε 1ml καθαρό οινόπνευμα, 1ml ελαιόλαδο και 1ml αιθέριο έλαιο τσαγιόδεντρου «tea tree oil». Τα ανακινούμε και απλώνουμε το μίγμα αυτό πάνω στον έρπη, από τα πρώτα συμπτώματα φαγούρας αλλά και στο εξάνθημα, με μια μπατονέτα 4-5 φορές την ημέρα.

 

 

Για ακμή και εξανθήματα: Σε 50ml αμυγδαλέλαιο βάζουμε 12 σταγόνες αιθέριο έλαιο κυπαρίσσι και 13 σταγόνες λεμόνι, ή στην ίδια ποσότητα αμυγδαλέλαιου βάζουμε 5 σταγόνες κυπαρίσσι, 6 σταγόνες άρκευθο και 14 σταγόνες περγαμόντο. Αφού καθαρίσουμε καλά το δέρμα μας με ουδέτερο σαπούνι τοποθετούμε το μίγμα σε όλο το πάσχον μέρος 2 -3 φορές την ημέρα.

 

Για τσιμπήματα εντόμων: σε 50 ml λάδι βάσης όπως αμυγδαλέλαιο ρίχνουμε 10 σταγόνες φασκόμηλο, 10 σταγόνες λεβάντα και 10 σταγόνες καλέντουλα και το βάζουμε τοπικά στις πληγές

 

Εντομοαπωθητικά: σε 100 ml λάδι βάσης ρίχνουμε 30 σταγόνες κιτρονέλλα, 10 βασιλικό, 10 ευκάλυπτο, 10 γεράνι και 5 κέδρο και κάνουμε επάλειψη στο δέρμα. Αν θέλουμε σε ειδικό αρωματικό λύχνο για το δωμάτιό μας αλλά και για εξωτερικούς χώρους μπορούμε να ρίξουμε στο νερό από μερικές σταγόνες των παραπάνω αιθέριων ελαίων αναλογικά.

 

 

Kαταπληκτικό lilly!

Ευχαριστούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Πράγματι το οινόπνευμα είναι πολύ καλό στον επιχείλιο έρπη ακόμη και μόνο του. Το δοκίμασα προσφάτως και ήταν αποτελεσματικό. Μου πέρασε τα σπυριά πολύ γρηγορότερα από κάθε zovirax και άλλες αλοιφές.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ για το οινόπνευμα στον επιχείλιο έρπητα. Το εφαρμόζουμε με τη μαμά μου χρόνια.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aλήθεια το οινόπνευμα τι hazard score έχει???? :confused:

 

Βάζω "alcohol" στο cosmeticdatabase και δεν το βρίσκω....στραβή είμαι??....

http://www.cosmeticdatabase.com/wordsearch.php?query=alcohol

 

Tο έχει βρει καμιά σας απο περιέργεια??.....

Link to comment
Share on other sites

ειδα μια προσφορα μαξιλαριων με aloe vera απο τον ασλανη, ξερετε κατι γι'αυτο;

γενικα θελουμε να παρουμε μαξιλαρι στη μικρη γιατι της αρεσει συχνα να κοιμαται πανω στο μαξιλαρι θηλασμου που εχει στο κρεβατι της ....προτεινετε κατι; ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aλήθεια το οινόπνευμα τι hazard score έχει???? :confused:

 

Βάζω "alcohol" στο cosmeticdatabase και δεν το βρίσκω....στραβή είμαι??....

http://www.cosmeticdatabase.com/wordsearch.php?query=alcohol

 

Tο έχει βρει καμιά σας απο περιέργεια??.....

 

στο αντίστοιχο ιταλικό site to έχει με πράσινη βούλα και το περιγράφει ως διαλύτη(solvente) http://www.biodizionario.it/biodizio.php

 

το απλό οινόπνευμα λέγεται αλλιώς και αιθανόλη ή αιθυλική αλκοόλη. Στα αγγλικά ethanol. To cosmeticdatabase το έχει με 5! http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient/702285/ETHANOL/

Link to comment
Share on other sites

στο αντίστοιχο ιταλικό site to έχει με πράσινη βούλα και το περιγράφει ως διαλύτη(solvente) http://www.biodizionario.it/biodizio.php

 

Oυάου!! Δεν το είχα δει ποτέ αυτό το ιταλικό!!

Ευχαριστώ!!!

Ξέρω ιταλικά και θα με βολέψει και αυτό πολύ!!! :P

 

το απλό οινόπνευμα λέγεται αλλιώς και αιθανόλη ή αιθυλική αλκοόλη. Στα αγγλικά ethanol. To cosmeticdatabase το έχει με 5! http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient/702285/ETHANOL/

 

Αμάν!!! Και το βγάζει και καρκινογόνο.......:(

 

EDIT: lilly, μιας και σε βρήκα....

Μηπως ξέρεις πως να βρω και την "αμμωνία" στο cosmeticdatabase?

Την χρησιμοποιώ για να καθαρίζω τον φούρνο.......

(την μαγειρική αυτή που βρισκουμε στα σούπερ μάρκετ)

Link to comment
Share on other sites

ειδα μια προσφορα μαξιλαριων με aloe vera απο τον ασλανη, ξερετε κατι γι'αυτο;

γενικα θελουμε να παρουμε μαξιλαρι στη μικρη γιατι της αρεσει συχνα να κοιμαται πανω στο μαξιλαρι θηλασμου που εχει στο κρεβατι της ....προτεινετε κατι; ευχαριστω!!!!!

 

Εγώ είχα πάρει για τον γιο μου από τα cocomat το μαξιλάρι με τις νιφάδες καουτσούκ δεν στο συστήνω γιατί ήταν πανάκριβο ενενήντα ευρώ και πάρα πολύ ψηλό να φανταστείς το περισσότερο καουτσούκ το έβγαλα από μέσα.

Μαξιλάρια από πιστοποιημένα υλικά έχει το onlygreen για δες το

Βέβαια δεν έχω ιδέα από τιμές πόσο κοστίζουν

Εγώ ψάχνω πάπλωμα για τον μικρό για μονό κρεβάτι αλλά βαμβακερό για να πλένεται. Καμιά ιδέα

Το βαμβακερό δεν είναι πιο υγιεινό υλικό από τα πουπουλένια?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oυάου!! Δεν το είχα δει ποτέ αυτό το ιταλικό!!

Ευχαριστώ!!!

Ξέρω ιταλικά και θα με βολέψει και αυτό πολύ!!! :P

 

 

 

Αμάν!!! Και το βγάζει και καρκινογόνο.......:(

 

EDIT: lilly, μιας και σε βρήκα....

Μηπως ξέρεις πως να βρω και την "αμμωνία" στο cosmeticdatabase?

Την χρησιμοποιώ για να καθαρίζω τον φούρνο.......

(την μαγειρική αυτή που βρισκουμε στα σούπερ μάρκετ)

 

Έλεος και το οινόπνευμα καρκινογόνο δηλαδή τι να χρησιμοποιούμε για απολύμανση των χεριών μας?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

EDIT: lilly, μιας και σε βρήκα....

Μηπως ξέρεις πως να βρω και την "αμμωνία" στο cosmeticdatabase?

Την χρησιμοποιώ για να καθαρίζω τον φούρνο.......

(την μαγειρική αυτή που βρισκουμε στα σούπερ μάρκετ)

 

 

η αμμωνία στη χημική της μορφή είναι αέριο(άνυδρη αμμωνία).Και φυσικά είναι επικίνδυνη. Αυτή που χρησιμοποιείται στη μαγειρική και βρίσκεις και στο σούπερ μάρκετ είναι το υδατικό της διάλυμα. Απ'όσο ξέρω αυτό το διάλυμα δεν είναι επικίνδυνο.

Πάντως στο cosmeticdatabase το έχει με 3 αλλά αναφέρεται στο αέριο http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient/700353/AMMONIA/. Κυρίως υπάρχει σε βαφές μαλλιών απ' όσο ξέρω.

 

Επίσης αναφορικά με το οινόπνευμα σε πολλά βιολογικά καλλυντικά αναφέρεται το alcohol στα συστατικά τους. Είναι όμως φτιαγμένο από φυτά και επιτρέπεται.Όλες οι βιολογικές πιστοποιημένες εταιρείες το αναφέρουν στα συστατικά τους.

Τώρα για αυτό που λέει η ZIMAROULIS δε νομίζω να είναι κακό να ρίξουμε λίγο οινόπνευμα στα χέρια. Προφανώς εάν είναι αναμεμειγμένο σε σαμπουάν και καλλυντικά τότε είναι επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Για άλλη μια φορά θέλω τα φώτα σας!

Την Κυριακή γεννάω κι ενώ έχω όλα τα καλλυντικά της έτοιμα, δεν έχω κάποιο baby oil ή κρέμα για το κορμάκι της μπέμπας.

Τι μου προτείνετε?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι να παρεις αμυγδαλελαιο ή ακομη και ελαιολαδο ή ελαιο αβοκαντο!Τι καλυτερο απο τα φυσικα προιοντα??Εγω της εβαλα μονο στην αρχη κατι τετοιο οταν μετα το πρωτο μπανιο εβγαλε τα "λεπια" κατι σαν να ξεφλουδιζε.Μετα πολυ σπανια και μονο οταν ηθελα να της κανω μασαζακι!

Το καλοκαιρι παλι σπανια επειδη τα λαδακια μου φαινοντουσαν λιγο βαρια της εβαζα που και που στην αλλαγη πανας λοσιον hydrovit.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι να παρεις αμυγδαλελαιο ή ακομη και ελαιολαδο ή ελαιο αβοκαντο!Τι καλυτερο απο τα φυσικα προιοντα??Εγω της εβαλα μονο στην αρχη κατι τετοιο οταν μετα το πρωτο μπανιο εβγαλε τα "λεπια" κατι σαν να ξεφλουδιζε.Μετα πολυ σπανια και μονο οταν ηθελα να της κανω μασαζακι!

Το καλοκαιρι παλι σπανια επειδη τα λαδακια μου φαινοντουσαν λιγο βαρια της εβαζα που και που στην αλλαγη πανας λοσιον hydrovit.

 

Κι εγώ το καλοκαίρι που γέννησα το γιο μου του έβαζα μια κρέμα της φρέζυντερμ, όχι baby oil γιατί είχα την αίσθηση ότι θα τον ζεστάνει πολύ.

 

Και εγώ αγνό προϊόν θέλω...αλλά επειδή είμαι πολύ της κρέμας κρεμούλας κτλ θέλω τον πρώτο καιρό να της βάζω μετά από κάθε μπάνιο.

 

Τώρα όταν λες αμυγδαλέλαιο, ελαιόλαδο κτλ εννοείς κανονικό λάδι που βάζουμε και στα φαγητά μας?:roll:(μη βαράτε!μπορεί να είναι ανόητη ερώτηση, αλλά είπαμε, είμαι πρωτάκι στην οικολογία:mrgreen:)

Και το βρίσκω στα βιολογικάδικα?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψάχνω πάπλωμα για τον μικρό για μονό κρεβάτι αλλά βαμβακερό για να πλένεται. Καμιά ιδέα

Το βαμβακερό δεν είναι πιο υγιεινό υλικό από τα πουπουλένια?

 

Δες εδώ:

 

Natural & Organic Duvets & Blankets

 

Έχω ψωνίσει απ' αυτούς δυο φορές, πήρα φανελένιες παπλωματοθήκες από βιολογικό βαμβάκι.

Θα πρέπει να τους στείλεις email με το τι θέλεις για να σου δώσουνε shipping quote.

 

Εγώ προτιμώ τα πουπουλένια παπλώματα πάντως, απλά πλένω το κάλυμα συχνά.

 

DaF μαξιλάρι για το μικρό εμείς πήραμε από το OnlyGreen.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το καλοκαίρι που γέννησα το γιο μου του έβαζα μια κρέμα της φρέζυντερμ, όχι baby oil γιατί είχα την αίσθηση ότι θα τον ζεστάνει πολύ.

 

Και εγώ αγνό προϊόν θέλω...αλλά επειδή είμαι πολύ της κρέμας κρεμούλας κτλ θέλω τον πρώτο καιρό να της βάζω μετά από κάθε μπάνιο.

 

Τώρα όταν λες αμυγδαλέλαιο, ελαιόλαδο κτλ εννοείς κανονικό λάδι που βάζουμε και στα φαγητά μας?:roll:(μη βαράτε!μπορεί να είναι ανόητη ερώτηση, αλλά είπαμε, είμαι πρωτάκι στην οικολογία:mrgreen:)

Και το βρίσκω στα βιολογικάδικα?

 

 

ναι,εγω εβαζα και βαζω αγνο-αγνοτατο ελαιολαδο απο τις αραντιστες ελιτσες της γιαγιας μας!!και αμυγδαλελαιο αρχικα πηρα απο το φαρμακειο 1 λιτρο στα 8.5 ευρω(δεν νομιζω να ειναι βιολογικο βεβαια το συγκεκριμενο) και πηρα και ελαιο αβοκαντο απο το iherb και για εμενα!

κι επισης χρησιμοποιησα και κηραλοιφη παλι φτιαγμενη απο το λαδι μας,και κερι απο μελισσοπαραγωγο δικο μας!

Τωρα τα κοριτσια μπορει να εχουν κι αλλη γνωμη!!

Link to comment
Share on other sites

ναι,εγω εβαζα και βαζω αγνο-αγνοτατο ελαιολαδο απο τις αραντιστες ελιτσες της γιαγιας μας!!και αμυγδαλελαιο αρχικα πηρα απο το φαρμακειο 1 λιτρο στα 8.5 ευρω(δεν νομιζω να ειναι βιολογικο βεβαια το συγκεκριμενο) και πηρα και ελαιο αβοκαντο απο το iherb και για εμενα!

κι επισης χρησιμοποιησα και κηραλοιφη παλι φτιαγμενη απο το λαδι μας,και κερι απο μελισσοπαραγωγο δικο μας!

Τωρα τα κοριτσια μπορει να εχουν κι αλλη γνωμη!!

 

Εγώ το φοβάμαι το ελαιόλαδο. Είχα βάλει στον μικρό & έβγαλε καντίλες!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα όλα πανάκριβα μου φαίνονται γι' αυτό και προτιμώ τις πλάκες σαπουνιού, πέρα από το ότι είναι πιο αγνές.

Αν όμως επιμένεις τότε δοκίμασε αυτά της Sonnet, κάνουνε πολύ καλό αφρό και έχουνε και υπέροχο άρωμα. Δεν θυμάμαι όμως τιμή.

 

Εμένα ο γιος μου καταφέρνει να καταστρέφει και τις πλάκες αφού όταν πλένεται τις ζουλάει μ' όλη του τη δύναμη :roll:

 

και μένα..

το έχει για παιχνίδι να τις γδέρνει και να τις ζουλάει...

μικρά είναι τα μωρά μας..

θα μάθουν !!!!

 

ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες..

 

βρε κορίτσια αυτά τα soap nuts μόνο καφεδάκι δεν ψήνουν....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να κανω μια-δυο ερωτησεις και να μου πειτε γνωμες:

 

1)Απο την Δευτερα ξεκιναμε με ρυζαλευρο.

Λεω να παρω βιολογικο της Ηολλε,αλλα....

δεν θα ηταν καλυτερο να το φτιαχνω μονη μου εντελως....σπιτικο που λεμε!!

Να παρω καστανο ρυζι,βιολογικο,να το αλεθω και μετα να φτιαχνω την κρεμα με αυτο!!!

Δεν μου φαινεται κουραστικο αλλα ως ιδεα πως σας φαινεται???

 

2)μετα που γεννησα πηρα προγεστερονη για ενα θεματακι που προεκυψε.Αυτο μου εκανε απιστευτη ακμη και παρολο που δεν την πηρα για πολλες μερες στο προσωπο μου βγαζω σπυρακια συνεχως και ιδιαιτερως οταν περιμενω περιοδο!Να σημειωσω οτι κατα τη διαρκεια της εγγυμοσυνης παρολα τα πολλα προβληματα,το προσωπο μου ελαμπε!

τι να κανω ρε κοριτσια(περα απο το να μην τα πειραζω ετσι??)για να βελτιωσω την κατασταση???

εχετε καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...