Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ (Υψηλα λευκα αιμοσφαίρια και λεμφοκύταρα)


Recommended Posts

Καναμε γενικη αιματος προοληπτικα στο μωρο και σημερα πηραμε τα αποτελεσματα.ψαχω την παιδιατρο.μου εκανε κατελημενο το τηλ και ο τηλεφωνητης της ειναι γεματος.εμαθα οτι ειναι σε συνεδρειο.παρακαλω πολυ αν ξερετε να με βοηθησετε.

τα λευκα αιμοσφαιρια ειναι 12400 με οριο 10900

τα λεμφοκυταρα ειναι 59,5 με οριο 35

αλλα λεμφοκυταρα 7,4 με οριο 4.

φοσφωρος 5,6

τι μπορει να σημαινει αυτο?

παρακαλω βοηθηστε με...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κάποια φλεγμονή ίσως?

νομίζω ότι όταν είναι ανεβασμένα τα λευκά είναι φλεγμονή, αλλά ο πιο κατάλληλος για εξηγήσεις Ελένη μου, είναι ο παιδίατρός σου, εγώ δεν είμαι γιατρός...

Link to comment
Share on other sites

θυμηθηκα οτι εχουμε 2-3 παιδιατρους πελατες και ειναι στο νοσοκομειο παιδιατροι.πηρα τωρα μια και μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη...απο το εργαστηριο μου ειπανε οτι θα επρεπε να εχει 12000 λευκα καιοχι 12400.αυτο λεει μπορει να σημαινει φλεγμονη.τελικα τι να πιστεψω?με τοσα που ακουμε ανησυχησα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας σε έναν άλλο γιατρό μέχρι να γυρίσει η παιδιατρός σου;

Κι εγώ αυτό θα σε συμβούλευα.Μπορείς να πας σε παιδίατρο του ταμείου σου.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκειά μου Ελενη,

Νομίζω ότι εχεις αγχωθεί (με το δίκιο σου) αλλα πολύ.

Γιατρός δεν είμαι αλλα αυξημένα λευκά και λεμφοκύταρα είναι σημάδια λοίμωξης ή παρουσίας ιού στο σώμα.

Ακόμη και ενα απλό κρυολόγημα με ηπια συμπτώματα προκαλεί την αυξησή τους.

Παντως καλό θα ηταν να βρεις ενα γιατρό να μαθεις.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρηκα γιατρο και ειπε οτι δεν ειναι τιποτα.τελικα ποιον να πιστεψω?το εργαστηριο ειπε αυτο που λες και συ.η γιατρος; ειπε οτι δεν εχει τιποτα...δεν εχει σημαδια ουτε ιωσης ουτε πυρετου ουτε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλο ειναι βρε Λενακι να τα δει τα αποτελεσματα η γιατρος που παρακολουθει το παιδι και το ξερει καλυτερα απ¨ολους.

Τωρα αν δεν ειναι κανε λιγη υπομονη ,αφου το παιδι δεν εχει κανα αλλο συπτωμα και οι εξετασεις γιναν προληπτικα.

Μην ανυσηχης αδικα και μην βαζεις χαζα με το μυαλουδακι σου,ολα καλα θα ειναι θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, ο παιδίατρος μου είχε πει ότι τις εξετάσεις των παιδιών δεν πρέπει να τις κοιτάμε εμείς (σίγουρα θα μας πιάσει πανικός) αλλά ο γιατρός γιατί τα όρια τιμών που εμφανίζονται στις εξετάσεις αφορούν ενήλικες για τα παιδιά ισχύουν άλλες τιμές.

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

αφού δύο γιατροί σου είπαν οτι είναι εντάξει, μην αγχώνεσαι τόσο πολύ. Το παιδί είναι καλά έτσι? τρώει, παίζει, ότι έκανε και πρίν? Αν ναι,περίμενε την δικιά σου παιδίατρο, αν βέβαια κάτι αλλάξει στην συμπεριφορά του παιδιού κοίταξε το. Η παιδίατρος σου δεν έχει κινητό?

Link to comment
Share on other sites

μου εκανε κατελειμενο και εμαθα απο το εργαστηριο οτι λειπει σε συνεδριο...τι να πω?βγαζεις ακρη με αυτους?οποτε θελουν σε ακουνε...ειναι η τριτη γιατρος...τους 2 πρωτους τους ξαποστειλε.συγχωρεστε με κοριτσια αλλα με τοσα που ακουμε....το μωρο ειναι κανονικο οπως ητανε .καμια αλλαγη.φυστικακι δεν εχει αρωστησει ποτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενακι τα ορια συνηθως αφορουν ενηλικες, οποτε μην τα κοιτας...

 

πολύ σωστά..επίσης βγαίνουν σε συνάρτηση με άλλα...

συμβουλή από προσωπική εμπειρία

ΜΗΝ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ θα τρελλαθεις γιατί δεν έχεις τις καταλληλες γνώσεις.

και πριν ένα μήνα να περασε ίωση επηρεάζοντε τα λευκα...

 

άσχετο...σίδηρο, φεριτινη, αιματοκρίτη πόσο έχετε ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι μάλλον ιωσούλα είναι και την περνάει ελαφριά......βεβαια να πάρεις την γιατρό σου να σου πει εκείνη θα σου τα εξηγήσει καλύτερα θα πρέπει να δει και όλες τις εξετάσεις για να έχει πλήρη εικόνα.....μην ανυσηχείς όμως όλα καλά είναι.

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

αιματικριτης 38,9 οριο 51

φεριτινη 14

σιδηρος 72

ομαδα αιματος ο+(ειναι σπανια αυτη?)

ρωτησα και την πεθερα μου.καμια αλλαγη στη συμπεριφορα

μονο νευρικοτητα..

Link to comment
Share on other sites

πηρα ζενα μου...αλλα το εργαστηριο ειπε αλλα...

 

Μπορείς να μας πεις τί σου είπε το εργαστήριο;;; Συνήθως στις τυπωμένες φόρμες τους τα όρια που γράφονται σα Φυσιολογικές Τιμές αφορούν ενήλικες και όχι παιδιά. Οι γιατροί σου λένε πως είναι οκ. Το εργαστήριο τί σου είπε και σε άγχωσε;;

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ακριβως τη φραση.ισως εχει καποιο προβλημα.ηταν ξενη αλοδαπη μαλλον η γιατρος.οχι πολυ ευγενικη.μετα μου τα γυρισε.δεν εχει τιποτα....ελεφρως τσιμπημενα τα λευκα.αφου τα κανατε προοληπτικα δεν χρειαζετε να πειτε τιποτα στη γιατρο σας..

Link to comment
Share on other sites

Ο αιματοκριτης μια χαρα ειναι για παιδακι. Δεν ειναι χαμηλος, κανονικος ειναι.

Κανε υπομονη, και προσπαθησε να βρεις την γιατρο σου η καποιον γιατρο απο φιλη σου.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ακριβως τη φραση.ισως εχει καποιο προβλημα.ηταν ξενη αλοδαπη μαλλον η γιατρος.οχι πολυ ευγενικη.μετα μου τα γυρισε.δεν εχει τιποτα....ελεφρως τσιμπημενα τα λευκα.αφου τα κανατε προοληπτικα δεν χρειαζετε να πειτε τιποτα στη γιατρο σας..

 

αυτα ειναι χαζα να τις πεις ................

ειναι δυνατον να βαζει φυτιλια σε μια ΜΑΝΑ με τις εξετασεις του παιδιου της και μετα να λεει οτι ουτε στον γιατρο σου να τα δειξεις...............

 

τελοσπαντων μην ακους κανενα παρα μονο την παιδιατρο σας και κοιτα να ηρεμισεις τιποτα δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ελενάκι μην ακούς κανένα εργαστήριο βρε πουλάκι μου, μόνο τον γιατρό, ούτε το ιντερνετ ούτε τίποτα

 

κι εγώ είχα κοιτάξει μια φορά τις τιμές και νόμιζα ότι κάτι έχει η μικρή και τελικά τα είδε ο γιατρός της και είπε ότι όλα ήταν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...