Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έχετε προσέξει πλαστικά πιάτα στον παιδικό;


Recommended Posts

Καλημέρα,

σε μία επισκεψή μου στο παιδικό σταθμό της κόρης μου είδα την κυρία που μαγειρευει να έχει σερβίρει το φαγητό (λαδερό ήταν) για τα παιδάκια καυτό σε πλαστικά μπωλάκια. Έχω ακούσει και έχω διαβάσει ότι αυτό δεν πρέπει να γίνεται διότι το πλαστικό έστι διοχετευει καρκινογόνες και τοξικές ουσίες στο φαγητό και όλο αυτό το τρωνε τα παιδάκια. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την υπευθυνη του σταθμού μου είπε ότι ο έλεγχος που περνα από τον παιδικό δεν τους είπε τίποτα (αρα τα έχει εγγρίνει;).

- Αλήθεια έχει προσέξει καμία από εσας σε τι πιατάκια τρώνε τα παιδάκια σας στον παιδικό;

- Υπάρχουν άραγε κανόνες από το αρμόδειο Υπουργείο γι΄αυτό το θέμα;

Καταλαβαίνω ότι είναι επικυνδυνο να τρώνε σε γυάλινα αλλά είναι σωστό σε πλαστικά; Μήπως τα εμαγιε να ήταν μια λύση;

Δε ξέρω μπορεί να είμαι υπερβολική αλλα έχω τρομάξει. :?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Παρασκευή, είπα να κάνω up το θέμα σου διότι είναι κρίσιμο πιστέυω. Δικαίως ανησυχείς, κι εγώ στη θέση σου θα το έψαχνα κι άλλο. Πάρε τηλέφωνο σε υπηρεσίες σχετικές και πες μας αν βρεις καμιά άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εγώ που το έψαξα λίγο έμαθα ότι δεν υπάρχει ειδίκή ρύθμιση ή επισήμανση στον κανονισμό λειτουργίας των παιδικών σταθμών για το είδος των πιάτων που θα χρησιμοποιούν. Πιστεύω ότι αυτό είναι μια "τρύπα" στον κανονισμό εις βάρος της υγείας των μικρών παιδιών.

Εγώ αυτό που έκανα ήταν να πάρω ένα inox μπολάκι (τέτοια μικρά inox μπολάκια έχουν τα νοσοκομεία αν έχετε παρατηρήσει) και να το δώσω στον παιδικό σταθμό με την παράκληση να βάζουν εκεί το φαγητό της μικρής μου. Μάλιστα η κοπέλα με ρώτησε από που το πήρα για να αντικαταστήσει τα πλαστικά με inox που της φάνηκαν βολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχουν πλαστικα για λογους ασφαλειας , γιατι το γυαλι ειναι μεν καθαρο αλλα και επικινδυνο , να σπασει να κοπει κανενα παιδακι κλπ. Γι αυτο οταν ειδε το ινοξ της αρεσε σε σχεση με το πλαστικο. Ασε που το πλαστικο δεν πλενεται και καλα και μενει πανω λιπαροτητα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

micnat, απαντώ στο π.μ. που μου έστειλες εδώ γιατί μπορεί να ενδιαφέρει και τα άλλα κορίτσια. Τα inox μπολάκια τα είχα πάρει από το Carrefour, τώρα έχει πιο μικρά για παγωτό (2 ευρώ το ένα περίπου) αλλά φέρνει κατά καιρούς και λίγο πιο μεγάλο μέγεθος. Και εγώ περιμένω να φέρει για να αγοράσω για τον παιδικό σταθμό της μικρής μου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ.

Στο σπίτι έχουμε κόψει τα πλαστικά και με απασχολούσε για καιρό το γεγονός πως στο σταθμό τρώνε κάθε μέρα σε πιάτο μελαμίνης.

Μου έδωσες ιδέα με το inox και θα ψάξω να τα βρω.

Πιστεύω πως και σε μαγαζί με είδη κατασκήνωσης θα έχει τέτοια πράγματα επίσης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς χρησιμοποιούμε μόνο πολυκαρβονικά για την ώρα για το φαγητό της. Είναι 7 μηνών. Αν θα χρειαστεί μεγαλύτερα πιάτα, θα κοιτάξω κι αυτά να είναι πολυκαρβονικά. Μοιάζουν με πλαστικά, δε σπάνε κι έχουν μεγαλύτερη αντοχή από το γυαλί και αντοχή στις χημικές ουσίες. Τα έμαθα από τα μπιμπερόν και δεν τα αλλάζω..

Ελπίζω σύντομα να καταλάβει ότι από το πιάτο τρώμε και δεν το πετάμε κάτω από το καρεκλάκι μας... :lol:

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρησιμοποιούμε μόνο πολυκαρβονικά για την ώρα για το φαγητό της. :lol:

 

Τι είναι τα πολυκαρβονικά και που μπορώ να τα βρώ; Είναι κατάληλλα και για φούρνο μικροκυμάτων;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό site (στα αγγλικά) είναι αυτό:

http://www.bisphenolafree.org/

 

και ιδιαίτερα αυτό το link που αναφέρεται στα κατάλληλα/ακατάλληλα υλικά που χρησιμοποιούν στα πλαστικά. Ποια είναι κατάλληλα για τροφή και ποια όχι:

Smart Plastics Guide

 

Στην πρώτη σελίδα δεξιά θα δείτε αυτά τα τριγωνάκια-βελάκια και έναν αριθμό μέσα που αντιστοιχεί στο υλικό που είναι κατασκευασμένο το πλαστικό. Κάθε υλικό είναι κατάλληλο για διαφορετική χρήση. Αυτό το σύμβολο θα το βρείτε π.χ. κάτω από το πλαστικό πιάτο. Σύμφωνα με το άρθρο, δεν είναι όλα τα πλαστικά ακατάλληλα. Για φαγητό τα κατάλληλα είναι το 1, 2, 4 και 5.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και όμως το πολυκαρβονικό θεωρείται από τα ύποπτα πλαστικά. Περιέχει BPA, την ουσία που πράγματι έχουν και τα περισσότερα πλαστικά μπιμπερό. Το πολυπροπυλένιο θεωρείται πιο ασφαλές (σήμανση 5 στο τριγωνάκι). Δεν υπάρχει βέβαια σε όλα τα πλαστικά η σήμανση.

 

Επίσης, καλό είναι και στην προετοιμασία του φαγητού να δίνεται κάποια προσοχή, πχ να μη σουρώνονται τα ζυμαρικά σε πλαστικό σουρωτήρι, να μη χρησιμοποιείται πλαστικό ξύλο κοπής για καυτά φαγητά... Καλού-κακού πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...