Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

7 εβδομάδων


Recommended Posts

Διάβαζα το φόρουμ για πολύ καιρό και ορμόμενη απο τα δικά σας καλά γραφόμενα, αποφάσισα να επισκευτώ τη γιατρό Γεωργιάδου στο Ελενα για να προχωρήσουμε μαζί την εγκυμοσύνη μου.

 

Στον πρώτο μου γάμο ταλαιπωρήθηκα με εξωσωματικές χωρίς αποτέλεσμα εξαιτίας κάποιου προβλήματος του πρώην συζύγου. Ο 10χρονος γάμος μου, υστερα απο προβλήματα, όπως ήταν φυσικό, έληξε άδοξα.

 

Η ζωή συνεχίζεται βέβαια και τώρα είμαι μια ευτυχισμένη εγκυος με φυσική σύλληψη στο πρώτο μου παιδάκι.

Το μωρό μου είναι 7w0d και 9,70mm ακριβώς, όπως έδειξε ο χθεσινός υπέρηχος όπου ακούσαμε και την καρδούλα του μωρού μας.

 

Η γιατρός μου έδωσε να κάνω τις αιματολογικές, μου έδωσε συνταγή για σίδηρο κλπ κλπ και μου είπε να επισκευθώ στο ενδοκρινολογικό τον κο Αλεξίου καθως και τον κο Κονδύλιο.

 

Αυτό που με ανησυχεί, είναι πως μου είπε πως επειδή είμαι άνω τον 35, θα πρέπει να κάνω λήψη τροφοβλάστη. Δεν μου είπε για αυχενική ακόμα.

 

Κάποια κοπέλα που να τη παρακολουθεί η ίδια γιατρός ή κάποια άλλη που να γνωρίζει σχετικά?

 

Λογικά δεν πρέπει να προηγηθεί η αυχενική και αν υπάρχουν ενδείξεις να πάμε σε τροφοβλάστη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

m5JCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διάβαζα το φόρουμ για πολύ καιρό και ορμόμενη απο τα δικά σας καλά γραφόμενα, αποφάσισα να επισκευτώ τη γιατρό Γεωργιάδου στο Ελενα για να προχωρήσουμε μαζί την εγκυμοσύνη μου.

 

Στον πρώτο μου γάμο ταλαιπωρήθηκα με εξωσωματικές χωρίς αποτέλεσμα εξαιτίας κάποιου προβλήματος του πρώην συζύγου. Ο 10χρονος γάμος μου, υστερα απο προβλήματα, όπως ήταν φυσικό, έληξε άδοξα.

 

Η ζωή συνεχίζεται βέβαια και τώρα είμαι μια ευτυχισμένη εγκυος με φυσική σύλληψη στο πρώτο μου παιδάκι.

Το μωρό μου είναι 7w0d και 9,70mm ακριβώς, όπως έδειξε ο χθεσινός υπέρηχος όπου ακούσαμε και την καρδούλα του μωρού μας.

 

Η γιατρός μου έδωσε να κάνω τις αιματολογικές, μου έδωσε συνταγή για σίδηρο κλπ κλπ και μου είπε να επισκευθώ στο ενδοκρινολογικό τον κο Αλεξίου καθως και τον κο Κονδύλιο.

 

Αυτό που με ανησυχεί, είναι πως μου είπε πως επειδή είμαι άνω τον 35, θα πρέπει να κάνω λήψη τροφοβλάστη. Δεν μου είπε για αυχενική ακόμα.

 

Κάποια κοπέλα που να τη παρακολουθεί η ίδια γιατρός ή κάποια άλλη που να γνωρίζει σχετικά?

 

Λογικά δεν πρέπει να προηγηθεί η αυχενική και αν υπάρχουν ενδείξεις να πάμε σε τροφοβλάστη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

 

 

 

απο οσο ξερω μετα τα 35 χρονια την κανεις την εξεταση υποχρετικα ετσι γιαυτο στο ειπε ο γιατρος σου αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωτικη Jenia.Ειναι θεμα γιατρου .Αλλοι την ''επιβαλλουν ''ως υποχρεωτικοι και αλλοι οχι.Ο διος μου γιατρος (ειμαι 35 ακριβως) δεν μου εκανε καν λογο.Βγηκε η αυχενικη και η αιματολογικη καλη και τελος.

 

Ψαξτο Lille λιγο και αποφασισε μονη σου τι θα κανεις εκτος και αν υπαρχει αλλος λογος

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ηλικία εγώ δεν το έχω ακούσει ποτέ (κι ας είμαι κι εγώ πάνω από 35).

 

Ο γιατρός μου μου είπε ότι η ηλικία πια δεν αρκεί από μόνη της για να κάνεις αυτές τις εξετάσεις. Η μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας σε συνδυασμό με τις βιοχημικές εξετάσεις (papp-A - και ελεύθερη β-hCG) είναι αρκετές για να εκτιμηθεί ο κίνδυνος για πιθανές ανωμαλίες του εμβρύου με ακρίβεια κατά 90%. Τότε θα μπορείς να αποφασίσεις αν θα κάνεις λήψη χοριακής λάχνης ή αμνιοπαρακέντηση.

 

Αν θες παρόλ'αυτά να κάνεις λήψη χοριακής λάχνης άσχετα από τα αποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας, δεν σε εμποδίζει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο της Εβδομάδας4/3/2007 15:47Η αμνιοκέντηση και το άλφα-τεστ, πότε, ποιος, κίνδυνοι και oφέλη10891_1.jpgΧρήστος Στεφάνου, Βιολόγος, Max Plank InstituteΗ πρόοδος που έχει σημειωθεί τις τελευταίες δεκαετίες στον τομέα της γενετικής έχει επηρεάσει σημαντικά την ιατρική επιστήμη. Η πιο πολύτιμη συνδρομή της γενετικής είναι οι νέες διαγνωστικές τεχνικές που αναπτύσσονται. Πολλές έχουν ήδη καθιερωθεί και έχουν αποδείξει τη χρησιμότητά τους. Οι μέθοδοι προγεννητικού ελέγχου όπως η αμνιοκέντηση και το άλφα-τεστ κατατάσσονται αναμφισβήτητα σε αυτές.

Στο παρόν άρθρο θα επιχειρήσουμε να εξηγήσουμε τι σημαίνει προγεννητικός έλεγχος και πώς γίνεται, επικεντρώνοντας την προσοχή μας στην αμνιοκέντηση και στο άλφα-τεστ.

Προγεννητικός έλεγχος

Είναι η εξέταση της υγείας ενός εμβρύου στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και πριν από τη γέννησή του. Βοηθά στην έγκαιρη διάγνωση κάποιας απειλητικής κατάστασης για την υγεία του και συμβάλλει στην αντιμετώπισή της, εφόσον αυτή είναι εφικτή. Εάν η βλάβη είναι μη αναστρέψιμη, και έπειτα απο ώριμη σκέψη, οι γονείς έχουν το δικαίωμα να αποφασίσουν τη διακοπή της κύησης μέχρι την 24η εβδομάδα από την έναρξή της. Οι μέθοδοι προγεννητικού ελέγχου χωρίζονται σε επεμβατικές και σε μη επεμβατικές. Στις επεμβατικές υπάρχουν συνήθως μεγαλύτερος κίνδυνος επιπλοκών και περισσότερη ψυχολογική και σωματική επιβάρυνση του εξεταζόμενου.

Αμνιοκέντηση

Πρόκειται για μια επεμβατική προγεννητική εξέταση κατά την οποία λαμβάνεται και εξετάζεται ένα μικρό δείγμα αμνιωτικού υγρού από τη μήτρα της εγκυμονούσας. Το αμνιωτικό υγρό περιβάλλει το βρέφος μέσα στη μήτρα, κατά τη διάρκεια της κύησης.

Σε ποιες περιπτώσεις συνιστάται;

Σε εγκύους ηλικίας άνω των 35 ετών. Οι γυναίκες αυτές κινδυνεύουν περισσότερο να παρουσιάσουν κάποια ανωμαλία στα χρωμοσώματά τους, δηλαδή στους φορείς των γενετικών πληροφοριών στα κύτταρά τους. Το σύνδρομο Down είναι η πιο γνωστή χρωμοσωμική ανωμαλία που μπορεί να ανιχνευθεί και προκαλεί επιπλοκές σε νοητικές και φυσικές λειτουργίες.

Επίσης, ενδείκνυται όταν έχει ήδη προηγηθεί η γέννηση παιδιού με γενετικές ανωμαλίες ή υπάρχει ιστορικό με γενετικά ελαττώματα στους γονείς ή σε συγγενικά πρόσωπα. Την ανάγκη για αμνιοκέντηση μπορούν να την υποδείξουν και άλλες εξετάσεις, όπως το άλφα-τεστ, για το οποίο θα μιλήσουμε εκτενώς παρακάτω.

Πότε γίνεται;

Συνήθως πραγματοποιείται τη χρονική περίοδο μεταξύ 15 και 18 εβδομάδων από την τελευταία εμμηνόρροια. Υποβολή σε αμνιοκέντηση σε πιο πρώιμο στάδιο της εγκυμοσύνης αυξάνει τον κίνδυνο επιπλοκών και ως εκ τούτου δεν προτείνεται.

 

Γιαυτο τον λογο μηπως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρομοίως θα βρεις άρθρα στο διαδίκτυο που υποστηρίζουν ότι πλέον τα ποσοστά ακρίβειας των μετρήσεων της αυχενικής διαφάνειας πλησιάζουν το 95%. Προσπάθησε να διαβάζεις πράγματα που να τεκμηριώνονται με επιστημονικό τρόπο και από εξειδικευμένους γιατρούς.

 

Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω.

 

Οι πληφορορίες που δίνονται σ'αυτό το αρθράκι του in.gr - εκτός του ότι είναι γραμμένο προ τριετίας - είναι λίγο εκλαϊκευμένο. Μου φαίνεται εντελώς παρωχημένο καθώς δεν αναλύει καν την αυχενική διαφάνεια και το βιοχημικό έλεγχο στις προγεννητικές εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Lilie, επειδη τυχαινει να δουλευω στο τμημα Γενετικης δημοσιου νοσοκομειου οπου κανουμε και αναλυση τροφοβλαστης και αμνιακου, γνωριζω ότι η αμνιοπαρακεντηση που γινεται στην 17 εως 19η εβδ κυησης ειναι πια "υποχρεωτικη" στις γυναικες ανω τον 35 ετων. η ληψη τροφοβλάστης ειναι παρομοια εξεταση που γινεται απο τη 10 εως τη 12η εβδ της κυησης. Η αυχενικη διαφανεια και το PaPP-a γινονται στην 11 με 13 εβδ και προκειται για αλλου ειδους εξεταση. η ληψη τροφοβλαστης ή αμνιακου υγρου ειναι καθαρα διαγνωστικες και ακρίβειας 99,98% οσον αφορα τις χρωμοσωμικες ανωμαλιες. η αυχενικη και το αλφα τεστ ειναι στατιστικες αναλυσεις υπερηχου,ηλικιας μητερας και ορμονικου ελεγχου. αν περιμενεις την αυχενικη, που σου ευχομαι να ειναι τελεια, δεν θα εχεις περιθωριο χρονικο για τροφοβλαστη, εχεις ομως για αμνιοπ/ση. Το καλυτερο ειναι να συζητησεις με τη γιατρο σου και να παρεις την αποφαση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν 35 στα 36 και ο γυναικολόγος που με παρακολουθούσε δεν θεώρησε απαραίτητο να κάνω ούτε λήψη τροφοβλάστη ούτε αμνιοπαρακέντηση, αφού όλες οι άλλες εξετάσεις μου ήταν καλές.

 

Σε αυτή την εγκυμοσύνη είμαι 39 στα 40 και η γυναικολόγος που με παρακολουθεί τώρα μου είπε ότι λήψη τροφοβλάστη γίνεται σε περίπτωση που η αυχενική δείξει πρόβλημα. Όσο αφορά και στις δύο εξετάσεις (λήψη τροφοβλάστη και αμνιοπαρακέντηση) κανένας γιατρός δεν μπορεί να σου τις επιβάλει, επειδή είναι επεμβατικές και μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα. For the record σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα αμνιοπαρακέντηση (δική μου επιλογή).

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Lilie, επειδη τυχαινει να δουλευω στο τμημα Γενετικης δημοσιου νοσοκομειου οπου κανουμε και αναλυση τροφοβλαστης και αμνιακου, γνωριζω ότι η αμνιοπαρακεντηση που γινεται στην 17 εως 19η εβδ κυησης ειναι πια "υποχρεωτικη" στις γυναικες ανω τον 35 ετων. η ληψη τροφοβλάστης ειναι παρομοια εξεταση που γινεται απο τη 10 εως τη 12η εβδ της κυησης. Η αυχενικη διαφανεια και το PaPP-a γινονται στην 11 με 13 εβδ και προκειται για αλλου ειδους εξεταση. η ληψη τροφοβλαστης ή αμνιακου υγρου ειναι καθαρα διαγνωστικες και ακρίβειας 99,98% οσον αφορα τις χρωμοσωμικες ανωμαλιες. η αυχενικη και το αλφα τεστ ειναι στατιστικες αναλυσεις υπερηχου,ηλικιας μητερας και ορμονικου ελεγχου. αν περιμενεις την αυχενικη, που σου ευχομαι να ειναι τελεια, δεν θα εχεις περιθωριο χρονικο για τροφοβλαστη, εχεις ομως για αμνιοπ/ση. Το καλυτερο ειναι να συζητησεις με τη γιατρο σου και να παρεις την αποφαση σου.

 

το "υποχρεωτική" ελπίζω να το έβαλες σε εισαγωγικά εννοώντας ότι κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλει να την κάνεις... (ή να μην την κάνεις)

 

Επίσης θα ήθελα να μας πεις εάν οι γυναίκες που υποβάλονται σε αμνιοπαρακέντηση ή σε λήψη χοριακής λάχνης υπογράφουν ότι έχουν ενημερωθεί για τους κινδύνους που ενέχουν αυτές οι εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

το "υποχρεωτική" ελπίζω να το έβαλες σε εισαγωγικά εννοώντας ότι κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλει να την κάνεις... (ή να μην την κάνεις)

 

Επίσης θα ήθελα να μας πεις εάν οι γυναίκες που υποβάλονται σε αμνιοπαρακέντηση ή σε λήψη χοριακής λάχνης υπογράφουν ότι έχουν ενημερωθεί για τους κινδύνους που ενέχουν αυτές οι εξετάσεις.

 

 

Εννοείται πως κανεις δεν μπορει να σου τις επιβαλει και για αυτο το λογο το εβαλα σε εισαγωγικα. Οι γυναικες σιγουρα ενημερωνονται για τους κινδυνους που εχουν οι εξετασεις αλλα δεν υπογραφουν καποιο χαρτι για αυτο. Υπογραφουν ενα χαρτι οτι ελαβαν γνωση πως η ακριβεια της μεθοδου αναλυσης των χρωμοσωματων ειναι 99,98% και οχι 100%.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ όλες, για τις απαντήσεις σας.

 

Θα μιλήσω και με τη γιατρό ξανά στο επόμενο ραντεβού και αν κάτι πρέπει να γίνει, θα γίνει.

 

Να είσαστε καλά.

m5JCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Lillie καλημέρα!

 

Γέννησα τον Μαιο στο Ελενα με τον Κονδυλιό επίσης αυτός μου έκανε όλες τους υπέρηχους καθώς και τροφοβλάστη γιατί ενώ η αυχενική έδειξε καλή ήθελα να είμαι απολυτα σίγουρη γιατί είμαι 37 χρονώ. Αλλα και μικρότερη να ήμουν πάλι θα την έκανα γιατί μια φίλη μου ήταν 28 η αυχενική εδειξε πολύ καλή, αλλα γέννησε το παιδί με συνδρόμο down γιατί όπως της είπε ο γιατρός με την αυχενική δεν εισαι 100% σίγουρη. Την ληψη τροφοβλάστη όπως σου είπα μου την έκανε ο Κονδυλιός και δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως μας παρέθεσε η jenia η αμνιοκέντηση συνίσταται - κανείς δεν μας πιάνει από το λαιμό να τη κάνουμε.

 

Όταν όμως ξέρεις οτι στα 40 έχεις πολύ αυξημένες πιθανότητες να φέρεις στον κόσμο παιδί με σύνδρομο down θέλεις να είσαι 60, 70 ή 99,9% σίγουρη;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα ραντεβού με το γιατρό Κονδυλιό, για Α επιπέδου, αυχενική και λήψη χοριακής λάχνης (τροφοβλάστη) για τις 18 Μαίου. 12η εβδομάδα δηλαδή.

 

Ο Κονδυλιός μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Μου απάντησε αναλυτικά σε όλες τις ερωτήσεις μου και επιπλέον, ήταν ιδιαίτερα ευγενής.

 

Μου είπε πως δεν είναι υποχρεωτική, αλλα είναι καλύτερα να γίνεται μια τέτοια εξέταση τώρα που είναι νωρίς, ωστε αν υπάρξει πρόβλημα, να τελειώσουμε με απλή απόξεση, αντι να αποφύγουμε τις συνέπειες της πρόλκησης τοκετού, αν η αμνιοπαρακέντηση δείξει κατι άσχημο αργότερα.

 

Μου είπε επίσης, πως η πιθανότητα αποβολής είναι ίδια με την άμνιο, δηλαδή 1% και πως 1 στις 68 γυναίκες, στην ηλικία των 39 που είμαι εγώ, εχει πιθανότητα να φέρει παιδί με σύνδρομο.

 

Οπότε, δεν το συζητώ καν. Οτι πρέπει να γίνει θα γίνει.

 

Παρόλα ταύτα είμαι αρκετά ήρεμη και ήδη απολαμβάνω:evil: τις πρώτες μου καούρες :lol:

Μαλλιαρό θα βγεί :lol:

m5JCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, επανέρχομαι για να σας ευχαριστήσω όλες για τις απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας.

 

Ο γιατρός Κονδυλιός στο "Ελενα" και οι δύο βοηθοί του, μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις κατα τη λήψη χοριονικής λάχνης (τροφοβλάστη), καθώς με έκαναν να νοιώσω πολύ άνετα και δεν με άφησαν να νοιώσω άβολα ούτε μια στιγμή. Ο ίδιος μου έκανε και την Α επιπέδου και την αυχενική διαφάνεια.

 

H λήψη τροφοβλάστη, ήταν μια πολύ σύντομη διαδικασία, χωρίς κανένα πόνο (προηγήθηκε τοπική νάρκωση), με γέλια και με συγκίνηση, αφού το μωρό μου, μας χάρισε απίστευτες στιγμές γέλιου με τη ζωηράδα του, τις τούμπες του και τα μικροσκοπικά χεράκια του που τα κουνούσε και τα τέντωνε όλη την ώρα.

 

Τις πρώτες απαντήσεις για τα σύνδρομα Patau, Edwards, Down και την κυστική ίνωση (13-18-21 και ΔF 508 ) τις πήραμε την επόμενη μέρα και οι υπόλοιπες έπονται.

Κυοφορώ ένα υγιέστατο αγοράκι και εύχομαι μέσα απο τη ψυχή μου σε όλες τις μέλλουσες μανούλες να νοιώσουν τη μεγάλη χαρά που πήραμε εγώ και ο σύζυγός μου που ήταν παρών σε όλη τη διαδικασία.

 

Το μόνο "μαύρο" σημείο, ήταν το ακριβό κόστος της εξέτασης (400 ευρώ!!! το δείγμα το πήγαμε για εξέταση σε εξωτερικό εργαστήριο που μας υπέδειξαν), που για μια απολυμένη μητέρα σαν και μένα ήταν άλλη μια "πίκρα" στα ήδη επιβαρυμένα οικονομικά μας. Χαλάλι όμως, πάνω απο όλα η υγεία μας.

 

Α τεστ και αμνιοκέντηση δεν θα κάνω, αφού η λήψη τροφοβλάστη καλύπτει αυτές τις εξετάσεις.

 

Επίσης πρέπει να πω, πως είμαι πολύ ευχαριστημένη απο όλο το προσωπικό του "Ελενα" που με έχει εξυπηρετήσει μέχρι τώρα, καθώς και απο την πολύ καλή και ευγενική γιατρό ενδοκρινολόγο Πετροτζόγλου που με παρακολουθεί.

 

Με τη γιατρό μου, την κυρία Γεωργιάδου, θα τα πούμε ξανά σε 20 μέρες, όπου και θα σας πώ τα νεώτερα.

 

Α! σημαντικό! Αν είσαι στο "Ελενα" στις 8:00 - 8:30, βρίσκεις να παρκάρεις απ΄έξω, και μέσα, εξυπηρετείσαι ταχύτατα! Σε μια ώρα το πολυ-πολύ, τελειώνεις με αιματολογικές και άλλες εξετάσεις ή διεκπεραιώσεις και 9:00-9:30 έχεις ήδη φύγει.

 

Να είσαστε καλά όλες!

m5JCp3.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη παλι μας βαζουν βελονα γιατι εχω ενα θεμα με τις βελονες κ σκεφτομμαι εαν μου κατι τετοιο ο γιατρος πως θα το κανω κ αιμα ππου δινω τωρα κοιταω αλλου κ ονειρευομαι παραλιες για να κανω εξετασεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ειμαι έγκυος 7 εβδομάδων και μόλις πριν 3 μέρες καναμε τον πρωτο μας υπέρηχο. Ολα δόξα τω Θεό πήγαν καλά, είδαμε το εμβρυάκι, ακούσαμε και καρδούλα. Η ερώτηση μου ειναι πότε θα πρεπει να ξανακάνω τον επόμενο υπέρηχο? Και γενικά τι γίνεται απο 'δω και πέρα?

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...