Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οταν ο γονιος αδιαφορει στην απαραδεκτη συμπεριφορα του παιδιου...


Recommended Posts

Καλημερα σας!!

Ελπιζω να ναι στη σωστη ενοτητα...

Αντιμετωπιζω μεγαλο θεμα με ενα παιδακι 3-4 χρονων...

Ειναι ιδιαιτερη περιπτωση γιατι εκτος του οτι εχει να κανει με τη συμπεριφορα του στην Ιζαμπελλα ολα διαδραματιζονται στο εστιατοριο του αντρα μου...

Ειναι ενα πανεμορφο και ευγενικο αγορακι(η πρωτη εντυπωση!!)

Τα απογευματα πηγαινω με τη μικρη και καθομαστε στο μαγαζι...Συχνα πυκνα βρισκεται εκει και αυτο το παιδακι με τον πατερα του...Ενω μιλαει με το παρακαλω κλπ εχει απαραδεκτη συμπεριφορα...Ειναι επιμονο και αν δεν γινει αυτο που θελει αντιδραει ασχημα..

Να σας δωσω ενα δυο παραδειγματα...

Τις προαλλες του ειχα δωσει μαρκαδορους να ζωγραφισει και αυτο τους κοπαναγε πανω στο χαρτι με αποτελεσμα να γεμισει το (χειροποιητα και με πολυ κοπο βαμμενο ) τραπεζι με πουα διαφορων χρωματων..του ειπαμε οτι δεν πρεπει να κανει ετσι γιατι λερωνει το τραπεζι και δυσκολα θα βγουν τα χρωματα και αυτο πεταξε περα το χαρτι και συνεχισε να βαφει απευθειας το τραπεζι...Ο δε πατερας του περα βρεχει...Επειτα ενω του δινω διαφορα παιχνιδια της μικρης να ασχολειται ετυχε εκεινη τη μερα και ειχα μονο ενα μαζι μου..το οποιο του χα δωσει και το χε παρατημενο σε μια γωνια ενω διακοσμουσε...Ηθελα να αφησω για 5 λεπτα τη μικρη στο καροτσι και του ειπα θα το παρω για λιγο να ασχοληθει το μωρο και μετα θα στο ξαναδωσω..Με πηρε απο πισω μου τραβαγε τα ρουχα και επειδη του ειπα οτι το χρειαζομαι για 5 λεπτα και δεν το εδωσα επιτοπου πισω μου εγραψε τα ρουχα με τους μαρκαδορους που κραταγε..Του ειπα προσεχε με λερωνεις!!Απαντησε το ξερω!!(Ο πατερας συνεχιζει να αδιαφορει)

Του απομακρινα τα χερια και του ειπα πολυ σοβαρα οτι αν φερεται ετσι δεν θα του ξαναδωσω παιχνιδι και αρχισε να φωναζει οτι θα παρει ιδια παιχνιδια και δεν θα τα δινει στην Ιζαμπελλα κλπκλπ.Του ειπα οτι δεν πειραζει και οτι αν ειναι καλο παιδι η Ιζαμπελλα θα συνεχισει να μοιραζεται τα παιχνιδια της μαζι του...Εν ολιγης επαθε παρακρουση και πηγε να αρπαξει το παιχνιδι απο τα χερια της μικρης φωναζωντας την τρομαξε εβαλε η μικρη τα κλαμματα(δεν κλαιει ποτε ομως!!!) Μου γυρισε το ματι την πηρα και εφυγα για να μην αντιδρασω ασχημα...

Αλλη μερα (πορωνεται με το καροτσι της Ιζαμπελλας)ανοιγοκλεινε το σκεπαστρο και ηθελε οπωσδηποτε να μπει στο καροτσι να παιξει κρυφτο..Πηγε να τραβηξει τη μικρη για να τη βγαλει εξω και αφου τον απομακρυνα ηρθε απο πισω και τραβηξε με δυναμη το σκεπαστρο παραλιγο αν δεν προλαβαινα θα της μαγκωνε τα χερια...

Στο δεν κανει απανταει ΕΓΩ ΘΕΛΩ!!

Στο οτι δεν κανουμε παντα οτι μας αρεσει ειδικα αν ειναι επικινδινο για τους αλλους απανταει ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ!!!

Προχτες εφτασα στο μαγαζι και η μικρη κοιμοταν του λεω ησυχα μην την ξυπνησεις(ηταν 6 μ.μ. και λογω δοντιων ηταν ξυπνια ολη νυχτα )

Εφυγε απο τον πατερα του κι ετσι οπως την ακουμπησα στο καροτσι ηρθε και της τραβηξε το ποδι και φωναζε το ονομα της και φυσικα την ξυπνησε...

Απο την αλλη παει σε ολα τα τραπεζια (στους πελατες εννοω) καθεται μαζι τους(τους βλεπουμε οτι δυσανασχετουν καποιες φορες)περνει απο το φαγητο τους και αλλα πολλα...Ο πατερας τιποτα στην κοσμαρα του!!

Ειλικρινα δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω!!!Ειναι λεπτη η θεση μας γτ προκειται για σχεδον καθημερινο πελατη με πολλες γνωριμιες στο νησι και οι καιροι ειναι δυσκολοι πολυ...Αλλα ειμαι στα ορια μου!!

Τη γνωμη σας παρακαλω!!!

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να συμπληρωσω οτι ειναι απο το πρωι μεχρι τις 4 στον παιδικο σταθμο τον περνει ο μπαμπας του και τη μαμα του τη βλεπει κατα τις 8 το βραδυ...Μαλλον το φερνει σε μας για να πρηζει τους αλλους και οχι αυτον...τι να πω...Απο τη μια το λυπαμαι γτ ο πατερας του δεν του μιλαει καν και απο την αλλη....

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

tatoo μου,

αν έχετε καθημερινή επαφή με τον πατέρα του παιδιού, εννοώ αν έχετε μια παραπάνω οικιότητα, γιατί δεν του μιλάς (με ωραίο τρόπο πάντα)?

 

πέστου για τα προβλήματα που δημιουργούνται σε άλλους πελάτες.

πέστου να βάλει στη θέση τους τον εαυτό του όταν έχει ανάγκη να γευματίσει ''χαλαρά''.

 

υγ: δεν νομίζω να πτοηθεί λέγοντάς του για την κτητική συμπεριφορά του παιδιού του απέναντι στην ιζαμπέλα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι ειναι απο το πρωι μεχρι τις 4 στον παιδικο σταθμο τον περνει ο μπαμπας του και τη μαμα του τη βλεπει κατα τις 8 το βραδυ...Μαλλον το φερνει σε μας για να πρηζει τους αλλους και οχι αυτον...τι να πω...Απο τη μια το λυπαμαι γτ ο πατερας του δεν του μιλαει καν και απο την αλλη....

τί να σου πώ καλή μου.

τότε αν λειτούργούσες σαν να έχεις 2 δικά σου παιδιά? αν προσέχεις απασχολείς κ εκείνο? (κοιμάται στο σταθμό αυτό ή είναι ντουρασελ λόγω κούρασης που του βγαίνει σε υπεράνταση?)

 

υγ: του σαλάχατα?

 

 

δυσκολάκι το θέμα σου.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

πωπω μ επεσε το σαγονι!!!!

εγω θα προτεινα σε καποια στιγμη που ο μικρος αρχιζει να ξεφευγει να πεις στον πατερα σε πολυ χαλαρη κ ηρεμη φαση κυριε ταδε μ κοιτα λιγακι τον Χ γιατι πρεπει να παω μεσα, ή με χρειαζεται το μωρο. μπας κ ανοιξει τα ματια του κ τον περιμαζεψει.ελα ειναι απαραδεκτη η συμπεριφορα κυριως του πατερα κ ακολουθως του μικρου!εοχι να τραβολογα κ το μωρο κ να το ξυπναει!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή έχω βρεθεί στη θέση σου, με ακόμα χειρότερη συμπεριφορά από το άλλο παιδάκι και επιθετικότητα προς το δικό μου και με τους γονείς να αδιαφορούν, από την εμπειρία μου θα σου πω πως δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ό,τι κόλπα και να χρησιμοποίησα δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα και είναι λογικό, από τη στιγμή που οι δικοί του αδιαφορούν, έναν "ξένο" απλά θα τον αγνοήσει το παιδάκι. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι με όμορφο τρόπο να μην φέρνεις το παιδί σου για πολλή ώρα σε επαφή μαζί του και να μιλήσεις "διπλωματικά" με τον πατέρα του παιδιού. Ή ίσως να βάλεις τον άντρα σου να το κάνει, αν έχουν πιο στενή φιλική σχέση και μιλάνε κάπως πιο ελεύθερα.

Όση ώρα τα παιδιά είναι στον ίδιο χώρο, πρόσεχε να είσαι δίπλα για να προλάβεις ο,τιδήποτε μπορεί να συμβεί, γιατί είναι και απρόβλεπτα ώρες ώρες. Στη ζωή τους τα παιδιά μας θα βρεθούν σε καταστάσεις και με δύσκολα παιδιά, όχι μόνο με αγγελούδια. Αλλά μέχρι να είναι σε θέση να κατανοήσουν και να ανταποδώσουν, τότε θεωρώ πως πρέπει να τα προστατεύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπαμπας του σατανομπόμπιρα, γιατί ξημεροβραδυάζεται στο μαγαζί σας???Είναι υπάλληλος σας, φίλος σας ή απλά πελατης???Νομίζω οτι απειλείται η περιουσία και η εργασία σας!Δεν θέλει πολύ να αποκτίσετε άσχημη φήμη, αν ενοχλεί τους πελάτες..Και άρα επιβάλεται να του μιλήσεις..Απλά αλλιώς μιλάς σε έναν υπάλληλο, αλλιώς σε έναν φίλο κι αλλιώς σε έναν πελάτη!Πάντως αν εμένα μου τάραζαν το παιδί και μου κατέστρεφαν την περιουσία, θα αντιδρούσα ακραία...

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας σου τι λέει για όλα αυτά;Εγώ θα έλεγα να βάλεις τη σερβιτόρα ή τον σερβιτόρο σας να βγάλει το φίδι απ'την τρύπα!Έτσι κι εσείς δεν θα φανείτε αχάριστοι και αυτός θα πάρει χαμπάρι...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Ο μπαμπας ειναι Γερμανος και μιλαει ελαχιστα Αγγλικα...δυσκολο να συννενοηθεις..ο συνεταιρος του αντρα μου εχει κανει καποιες νυξεις ενιοτε αλλα που...

Ερχεται πινει σε 1-2 ωρες ενα λιτρο κρασι...και αμολαει τον μικρο να πρηζει τους υπολοιπους...Απο τη μια λυπαμαι το παιδακι γτ δεν του δινει καμια σημασια απο την αλλη χανω την υπομονη μου!!

Πριν λιγες μερες ειδε ο μικρος τα camparino ειναι κατι μικρα μπουκαλακια που ουσιαστικα εχουν campari σοδα μεσα ..ηθελε να πιει..του λεω δεν κανει εχει αλκοολ...παει στον μπαμπα του να ρωτησει...παω κι εγω απο πισω...δωστου μου λεει...μα εχει αλκοολ του λεω ...πολυ?μου απανταει...Τι να πω..

Ειναι αμετρητα τα περιστατικα...

Εδω και 2-3 μερες εχω αρχισει να του απαγορευω με αυστηρο τονο να πλησιαζει την Ιζαμπελλα και το καροτσι...Χτες ανεβηκε στη ροδα του καροτσιου και παραλιγο να το τουμπαρει με το μωρο μεσα...τον επιασα τον πηγα εξω στο πατερα του αγκαλια...του ειπα να τον προσεχει λιγο περισσοτερο μου χαμογελασε του ειπε κατι στα γερμανικα εκατσε εκει ο μικρος για 2 λεπτα και μετα αρχισε παλι να βολοδερνει...

Η ωρα που ερχονται ειναι ηρεμη ωρα δεν εχει πολυ κοσμο...Αλλα αυτοι οι λιγοι που ερχονται ενω στην αρχη γελανε μαζι του γτ ειναι πολυ γλυκο παιδι μετα φαινεται οτι κουραζονται...Αν ομως δεν παραπονεθουν δεν μπορεις να επεμβεις...

Να φανταστειτε του χα δωσει προσκλητηριο για τη βαπτιση γτ το λυπαμαι που ναι ετσι μονο του..αλλα εχω αρχισει σοβαρα να σκεφτομαι να μην τους πω που ειναι το σπιτι..ο αντρας μου μου λεει για πλακα οτι μετα θα χρειαστουμε ανακαινηση...

Γενικα δεν ειχα ποτε επαφες με παιδια πριν κανω το δικο μου και δεν ξερω πως να το χειριστω...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας σου τι λέει για όλα αυτά;Εγώ θα έλεγα να βάλεις τη σερβιτόρα ή τον σερβιτόρο σας να βγάλει το φίδι απ'την τρύπα!Έτσι κι εσείς δεν θα φανείτε αχάριστοι και αυτός θα πάρει χαμπάρι...

 

Πιστεψε με εχουν προσπαθησει..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτηκα να πω η στον μικρο (υπουλο λιγο ) η στον μπαμπα για την υπαρξη ενος παιδοτοπου που εχει και κοπελα να προσεχει τα μικρα...μπορει ο γονιος να κατσει να πιει τον καφε μπυρα κλπ και το μικρο να παιζει με τα αλλα παιδακια...αλλα πολυ φοβαμαι οτι ισως τους εχουν απαγορευσει την εισοδο..ο μικρος μια μερα μου ειπε με περηφανια...Σημερα δεν τσακωθηκα στο παιδικο..του λεω γτ τσακωνεσαι τις αλλες μερες?Συνεχεια μου λεει και η δασκαλα με βαζει τιμωρια...γιατι του λεω και τι μου απανταει?γτ παω και σπρωχνω ετσι(μου δειχνει) τα αλλα παιδια και τα πεταω κατω..γτ το ρωταω και λεει γιατι παιζουν με τα παιχνιδια και εγω τα θελω ολα και δεν θελω να παιζουν τα αλλα με αυτα...Κατα τη γνωμη μου σημασια θελει και γι αυτο φερεται ετσι..

Την προηγουμενη βδομαδα εδειχνε στον μπαμπα του ενα γαιδαρο κι αυτος ουτε που γυρισε να το κοιταξει οχι να του απαντησει κιολας...και μετα αρχισε να τρεχει μες στο μαγαζι και να φωναζει τη σερβιτορα εμενα τη μικρη να παμε να δουμε το γαιδαρο...Κριμα ρε παιδια..

Μεγαλο διλημα εχω..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά απ'ότι καταλαβαίνω ο άνθρωπος είναι αλκοολικός...Άρα δεν ωφελεί να του μιλάτε αφού έχει ξεκινήσει να πίνει, γιατί εκείνη την ώρα γι'αυτόν υπάρχει μόνο το κρασί, εσείς είστε θολά σχήματα...Οπότε πρέπει να τον πιάσετε να του μιλήσετε πριν του φέρετε το κρασί, μήπως και καταλάβει τίποτα...

 

Θα μπορούσε ο άντρας σου να του μιλήσει και για να μην τον προσβάλλει να του πει ''ο γιος σας είναι γλυκύτατος και πανέξυπνος αλλά επειδή η γυναίκα μου φοβάται πολύ με το μωρό, μήπως πάθει κάτι γιατί ο γιος σας μπορεί να προκαλέσει ατύχημα καταλάθος και επειδή πολλοί πελάτες μου έχουν παραπονεθεί και είναι δύσκολοι οι καιροί, μήπως μπορείτε να κρατάτε το παιδί κοντά σας;''...Αυτό κάθε μέρα πριν το κρασί, ξανά και ξανά...Πού θα πάει θα το καταλάβει...

 

Ένα κόλπο που εφάρμοζα όταν μιλούσα στους γονείς άτακτων παιδιών (ως καθηγήτρια), είναι ότι πρώτα έλεγα τα θετικά και μετά τα αρνητικά...Έτσι ο γονιός δεν ήταν αρνητικά προκατειλλημένος όταν του μιλούσα για τα αρνητικά..

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να μιλήσεις αυστηρά και στον μπαμπά; Χωρίς φωνές και καυγά, αλλά αυστηρά και σταθερά. Αν βρίσκεται στα πρόθυρα του αλκοολισμού, χρειάζεται ένα ταρακούνημα.

Και στο παιδάκι θα έλεγα να μιλήσεις αυστηρά. Όχι να το προσβάλλεις, αλλά ούτε και να το παρακαλάς ή να το καλοπιάνεις. Ένα κοφτό "όχι" π.χ. Ή time out, δίπλα στον μπαμπά για δυο λεπτά. Αν αρχίσει να καταστρέφει πράγματα, εννοείτει ότι δεν πιάνουμε κουβέντα, αλλά το σταματάμε αμέσως.

 

Πάντως δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα όταν ένα παιδί ζει καθημερινά με αδιάφορους αλκοολικούς γονείς. Στην ανάγκη, χάστε τον κι από πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να πω η στον μικρο (υπουλο λιγο ) η στον μπαμπα για την υπαρξη ενος παιδοτοπου που εχει και κοπελα να προσεχει τα μικρα...μπορει ο γονιος να κατσει να πιει τον καφε μπυρα κλπ και το μικρο να παιζει με τα αλλα παιδακια...αλλα πολυ φοβαμαι οτι ισως τους εχουν απαγορευσει την εισοδο..ο μικρος μια μερα μου ειπε με περηφανια...Σημερα δεν τσακωθηκα στο παιδικο..του λεω γτ τσακωνεσαι τις αλλες μερες?Συνεχεια μου λεει και η δασκαλα με βαζει τιμωρια...γιατι του λεω και τι μου απανταει?γτ παω και σπρωχνω ετσι(μου δειχνει) τα αλλα παιδια και τα πεταω κατω..γτ το ρωταω και λεει γιατι παιζουν με τα παιχνιδια και εγω τα θελω ολα και δεν θελω να παιζουν τα αλλα με αυτα...Κατα τη γνωμη μου σημασια θελει και γι αυτο φερεται ετσι..

Την προηγουμενη βδομαδα εδειχνε στον μπαμπα του ενα γαιδαρο κι αυτος ουτε που γυρισε να το κοιταξει οχι να του απαντησει κιολας...και μετα αρχισε να τρεχει μες στο μαγαζι και να φωναζει τη σερβιτορα εμενα τη μικρη να παμε να δουμε το γαιδαρο...Κριμα ρε παιδια..

Μεγαλο διλημα εχω..

 

Μην πέσεις στην παγίδα να σώσεις το ξένο παιδάκι...Τσάμπα ο κόπος...Ό,τι θα χτίζεις εσύ σε 2 ώρες θα το γκρεμίζουν οι γονείς όλη την υπόλοιπη μέρα και νύχτα...Μπορείς με το πολύ μπλα μπλα κάτι να κάνεις, αλλά μην περιμένεις και θαύματα...

 

Επειδή είχα πολλά παιδάκια στις τάξεις μου που ζητούσαν την προσοχή λόγω έλλειψης αγάπης και προσοχής από τους γονείς, αυτό που έκανα ήταν να τα διαβεβαιώνω συχνά ότι τα αγαπάω και εγώ αλλά και τα υπόλοιπα παιδάκια και σιγά σιγά ηρεμούσαν...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες εκανα το εξης...μολις παρεκτρεποταν του ελεγα οτι αν φερεται ετσι και δεν ακουει δεν θα τον αφησω να κανει παρεα με την Ιζαμπελλα...την επερνα λοιπον και εφευγα...Απο οτι μου παν εβαλε τα κλαματα μετα...Αφου το εκανα 2 φορες συνεχομενα χτες μολις την περνω και κανω οτι φευγω μου λεει σε παρακαλω κατσε εδω κι εγω θα σε ακουω...Εκατσα λοιπον και πραγματι ηταν ενα αγγελουδι!!!Ο δε πατερας σηκωθηκε απο το τραπεζι του και του μιλουσε!!Τι του λεγε δεν ξερω γτ δεν καταλαβαινω τη γλωσσα αλλα φαινοταν χαρουμενο..Προτιμησε μαλλον απο το να ειναι μονο του να ακουσει...Δεν ξερω ποσο θα κρατησει...Ειδωμεν!!

Ο ανθρωπος δεν ειναι αλκοολικος..και η γυναικα του δουλευει απο το πρωι ως το βραδυ...Φιλικες σχεσεις δεν εχουμε ουτε καποια παραπανω οικειοτητα αλλα του μιλησε ο συνεταιρος γτ ο μικρος μια μερα που χα φυγει ηθελε τους μαρκαδορους και φυσικα δεν τους δωσανε κι εβαλε τις φωνες χτυπιοταν στο πατωμα απο οτι μου παν...

Ετυχε και ειχε κοσμο το μαγαζι και καταλαβαινετε...Επειτα απο αντιδραση πηγαινε κι εκλεινε την εξωπορτα και δεν αφηνε τον κοσμο να μπει και να βγει..Οποτε καποιος επρεπε να επεμβει και ευτυχως ο μπαμπας του το θεωρησε υπερβολικο αυτη τη φορα...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοπελα μου μηπως να τον στελνατε απο εκει που ηρθε ??? ειναι απαραδεκτο να προσπαθειτε να αποδειξετε οτι δεν ειστε ελεφαντες . Προειδοποιηστετον και αμα δεν συμορφωθει (ο πατερας) ναμην επιτρεψετε 3ανα την εισοδο στο μαγαζι . Στην τελικη μαγαζατορες ειστε , οποιον θελετε διωχνετε , οποιον θελετε κρατατε . Δεν φταις εσυ σε κατι που ειναι απαραδεκτοι , ας πηγαινε στην γερμανια να τα κανει αυτα και να δεις για ποτε θα τον εδιωχναν με τις κλωτσιες απο το καθε μαγαζι . Εκει ομως φοβουνται γιατι υπαρχουνε νομοι , ε καντε τους να σας σεβαστουν και εσας .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ιζαμπελα την λενε την μικρη σου;;;υπεροχο ονομα!!!:D:D;);)

το προβλημα ειναι οτι ειναι πελατης του μαγαζιου και εκει ειναι το δυσκολο κομματι......

αν μιλαγες στην μαμα του;;;;ξερεις ομορφα και γλυκα......!!!!

να της πεις και για τον παιδοτοπο.......,και στην αναγκη ας πατε και μαζι την πρωτη μερα(αν ειναι να ξεκολλισει το μικρο απο το μαγαζι σας....!)

να ρωτησω και κατι αλλο;;;;ο μπαμπας του δεν δουλευει;;;;γιατι καθετε καθε μερα τοσες ωρες εκει;;;;

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παραλιακό το μαγαζί σας σπρώξ' το προς τη θάλασσα!!!!!:twisted::twisted::twisted:

 

Φυσικά αστειεύομαι!!Όπως είπε η Χριστίνα άσκοπο μιας κι οι γονείς ο,τι χτίσεις θα γκρεμίσουν!Σαν δασκάλα γνωρίζει καλύτερα.

Καταλαβαίνω τη θέση σας και πόσο λεπτή είναι,δυσκολεύεσαι να μιλήσεις δεν μπορείς και να τους διώξεις... Να εμμένεις στις αποφάσεις σου,αφου αυτό πιανει όπως μας είπες και να μιλήσεις και στη μητέρα του αιδιού με φιλικό τόνο..αν δουλεύει τόσες ώρες η γυναίκα τί να κάνει;πόσα να προλάβει;

Και φυσικά να εύχεσαι μην τον κάνεις γαμπρό σε καμια 25αριά χρόνια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!8-)8-):cool:

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

το παιδακι ειναι απλα ανοριακο και παρατημενο. ζηταει απεγνωσμενα την προσοχη των γονιων και προσπαθει να το πετυχει με αυτο τον τροπο. οντως θελει παρεα και εσενα σε εχει σαν "μαμα" που του προσφερεις τα ορια κια την προσοχη που εχει αναγκη.

 

εννοειεται οτι δεν εισαι υποχρεωμενη να συμπεριφερεσαι σαν "γονιος" στο ξενο παιδι. αλλα οντως ειναι κριμα. εξαρταται απο εσενα τι μπορεις να κανεις. αν θες να το βοηθησεις αστους να ερχονται και βαλε ορια με τον τροπο που μπορεις. δηλαδη ε το να του στερεις την παρεα της ιζαμπελας και τη δικη σου παρουσια. μπορεις να τον απασχολεις και διαφορετικα π.χ. ελα να στρωσουμε το τραπεζι η πηγαινε αυτο το λουλουδι μεσα κτλ. δηλαδη βαζε τον να κανει καποιες δουλειες. μπορεις επισης να τους δεχεσαι 2-3 φορες την εβδομαδα μονο.

αν δεν εισαι διατεθιμενη να φερθεις ετσι τοτε μαλλον πρεπει να τους διωξετε απο το μαγαζι.

 

συμφωνω με τη βικη που λεει οτι στη γερμανια δεν θα τα εκανε αυτα ο μπαμπας του, να το ξαμολαει και να το μεγαλωνουν ο παιδικος και ασχετοι ανθρωποι με την οικογενεια του.

Link to comment
Share on other sites

το παιδακι ειναι απλα ανοριακο και παρατημενο. ζηταει απεγνωσμενα την προσοχη των γονιων και προσπαθει να το πετυχει με αυτο τον τροπο. οντως θελει παρεα και εσενα σε εχει σαν "μαμα" που του προσφερεις τα ορια κια την προσοχη που εχει αναγκη.

 

εννοειεται οτι δεν εισαι υποχρεωμενη να συμπεριφερεσαι σαν "γονιος" στο ξενο παιδι. αλλα οντως ειναι κριμα. εξαρταται απο εσενα τι μπορεις να κανεις. αν θες να το βοηθησεις αστους να ερχονται και βαλε ορια με τον τροπο που μπορεις. δηλαδη ε το να του στερεις την παρεα της ιζαμπελας και τη δικη σου παρουσια. μπορεις να τον απασχολεις και διαφορετικα π.χ. ελα να στρωσουμε το τραπεζι η πηγαινε αυτο το λουλουδι μεσα κτλ. δηλαδη βαζε τον να κανει καποιες δουλειες. μπορεις επισης να τους δεχεσαι 2-3 φορες την εβδομαδα μονο.

αν δεν εισαι διατεθιμενη να φερθεις ετσι τοτε μαλλον πρεπει να τους διωξετε απο το μαγαζι.

 

συμφωνω με τη βικη που λεει οτι στη γερμανια δεν θα τα εκανε αυτα ο μπαμπας του, να το ξαμολαει και να το μεγαλωνουν ο παιδικος και ασχετοι ανθρωποι με την οικογενεια του.

 

συγγνώμη αλλά αυτό δεν το ξέρεις..κι η προηγούμενη κοπέλα που το ανέφερε υποθετικά το λέει....κι αυτό το "στην Γερμανία δε θα τα έκανε αυτά" ακούγεται και διαβάζεται πάρα πολύ άσχημα.

Συγνώμη και πάλι.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βρεθεί στη θέση σου, με ακόμα χειρότερη συμπεριφορά από το άλλο παιδάκι και επιθετικότητα προς το δικό μου και με τους γονείς να αδιαφορούν, από την εμπειρία μου θα σου πω πως δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ό,τι κόλπα και να χρησιμοποίησα δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα και είναι λογικό, από τη στιγμή που οι δικοί του αδιαφορούν, έναν "ξένο" απλά θα τον αγνοήσει το παιδάκι. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι με όμορφο τρόπο να μην φέρνεις το παιδί σου για πολλή ώρα σε επαφή μαζί του και να μιλήσεις "διπλωματικά" με τον πατέρα του παιδιού. Ή ίσως να βάλεις τον άντρα σου να το κάνει, αν έχουν πιο στενή φιλική σχέση και μιλάνε κάπως πιο ελεύθερα.

Όση ώρα τα παιδιά είναι στον ίδιο χώρο, πρόσεχε να είσαι δίπλα για να προλάβεις ο,τιδήποτε μπορεί να συμβεί, γιατί είναι και απρόβλεπτα ώρες ώρες. Στη ζωή τους τα παιδιά μας θα βρεθούν σε καταστάσεις και με δύσκολα παιδιά, όχι μόνο με αγγελούδια. Αλλά μέχρι να είναι σε θέση να κατανοήσουν και να ανταποδώσουν, τότε θεωρώ πως πρέπει να τα προστατεύουμε.

 

Μπράβο σου για αυτά που λες.. το παιδάκι χρειάζεται προστασία όχι τα άλλα που διαβάζω και έχω φρικάρει...

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη αλλά αυτό δεν το ξέρεις..κι η προηγούμενη κοπέλα που το ανέφερε υποθετικά το λέει....κι αυτό το "στην Γερμανία δε θα τα έκανε αυτά" ακούγεται και διαβάζεται πάρα πολύ άσχημα.

Συγνώμη και πάλι.

 

 

ισως εχεις δικιο. μποει να επηρεαστηκα και απο ενα περιστατικο στο ταχυδρομειο. τωρα εινια τελειως εκτος θεματος να το αναφερω. εν ολιγοις, ολοι οι υπαλληλοι δουλευαν κανονικοτατα και ενας κυριος πεταγεται να πει οτι εξω δουλευουν και εδω οχι κτλ. του απανταει καποιος αλλος κυριος οτι και δω δουλευουν οπως βλεπει και οτι εκει εξω οταν ειχε ουρα καπου περιμεναν χωρις παραπονα και γκρινια.

Link to comment
Share on other sites

γενικα ομως ειτε γερμανος, ειτ ελληνας, ειτε αγγλος, πορτογαλος, μπαγκλαντεσιανος κτλ το παιδακι το αφηνει και δεν του δινει τη σημασια που αυτο χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Elenip και εγώ το ίδιο είπα οταν διάβασα το πρώτο μνμ. Θεωρώ πως απλά το παιδάκι είναι πολύ ενεργητικό και ζωηρό όπως τα περισσότερα 3χρονα. Απο την άλλη η συμπεριφορά του μπαμπά δεν βοηθάει και όντως το παιδάκι αποζητάει την προσοχή. Απλά θεωρώ οτι στην ηλικία αυτή όλα τα παιδάκια ζητάν προσοχή και παρέα και ειδικά οταν είναι μοναχοπαίδια. Πόσοι άραγε απο εμάς δεν βρέθηκαν με παράλογη συμεπριφορά του παιδιού τους γιατί απλά ήταν κουρασμένα, αποζητούσαν προσοχή την ώρα που εμείς δεν μπορούσαμε να την προσφέρουμε ή απλά έτσι επειδή τα έπιασε η στραβιά τους. Εύκολα λοιπόν κάποιος ξένος θα μας χαρακτήριζε και εμάς ''κακούς'' γονείς;; Βέβαια όταν συμβαίνει αυτό συχνά, ψάχνεις τα αίτια πιο αναλυτικά..αλλα ας μην κολλάμε ταμπέλες χωρίς να ξέρουμε τι πραγματικά συμβαίνει στο σπίτι του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δηλαδή εσείς θα αφήνατε τα τρίχρονα παιδιά σας να κάνουν ένα μαγαζί άνω κάτω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και να θέτουν σε κίνδυνο ένα μωρό σε καρότσι χωρίς να επέμβετε γιατί ''έτσι είναι τα τρίχρονα'';

 

Δηλαδή, μακριά από μας, αν προκληθεί ατύχημα από το παιδάκι σας τη στιγμή που πειράζει μωρό 7 μηνών και το ρίξει κάτω και πάθει κάτι (από θαύμα δεν έχει συμβεί ακόμα κάτι άσχημο) νομίζετε ότι δεν θα σας πάνε μέσα για αμέλεια;Πλάκα κάνετε;

 

Κανείς δεν κατηγόρησε το τρίχρονο, όλες κατηγόρησαν τον ανεύθυνο και αδιάφορο πατέρα!

 

Και η κοπέλα έχει κάθε δικαίωμα να είναι όσες ώρες θέλει κάθε μέρα στην επιχείρηση της, να βλέπει το παιδί της τον πατέρα του!Δηλ. πρέπει να κλειστεί στο σπίτι επειδή αυτός ο κύριος αμολάει το παιδί του και όποιον πάρει ο χάρος;Εσείς αφήνετε τα παιδιά σας ανεξέλεγκτα; Τα αφήνετε να πειράζουν μωρά σε καρότσια ή ανθρώπους που δυσανασχετούν επειδή θέλουν να φάνε ήσυχοι χωρίς να βάζει ένα τρίχρονο τα χέρια του (που πριν λίγο έπαιζε με χώματα ας πούμε) μέσα στο φαγητό τους;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...