Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι σας ενοχλει στην συμπεριφορα του παιδιου σας


Recommended Posts

καλησπερα

εχω 2 παιδακια ενα 2 ετων και ενα 4ετων και 3μηνων.

οπως μπορειτε να φανταστειτε τα τελευταια 2 χρονια δεν θα τα ελεγα και ευκολα. Σημερα παραδειγματος χαρη με εχουν φερει εκτος εαυτου.

θα με ακουνε και οι γειτονες που φωναζω και θα λενε η τρελη.

Ο μικρος λογω του μεγαλου ειναι πιο ζωηρος,αθορυβος αλλα απιστευτος.

ο μεγαλος που ειναι και πολυ εξυπνος ειναι απιστευτα επιμονος.Εχει κολλησει με τα dvd, ολο θελει να τρωει(δεν ειναι χοντρος) αλλα ολο ζηταει κατι,,,δεν κοιμαται νωρις για παιδι.Αν δεν κοιμηθει στον παιδικο πεφτει κατα τις 10.30 αμα κοιμηθει μπορει να παει και 12.30 αφου πολλες φορες δεν αντεχω εγω και κοιμαμαι πριν απο αυτον.

εχετε και εσεις παρομιες συμπεριφορες να παρηγορηθω;;

δεν σας ειπα και το πιο συνηθες. Φωναζουν μαλωνουν δαγκωνονται κλπ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αναρωτιέμαι αν τα παιδιά που υποτίθεται οτι κοιμούνται απ τις 8 υπάρχουν ή αν μας δουλεύουνε.......κι εμείς είμαστε 4 και 2 χρονών, αγόρια και τα δύο, δεν έχω σπίτι, γήπεδο έχω.....έχουν ρημάξει τα πάντα, σπάνε, πετάνε, χτυπιούνται, της τρελλής γίνεται.......

Ελάτε για καφέ.........

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Α, όχι, δεν είναι ψέμα.

Οι δικές μου κοιμούνται το πολύ στις 8 το βράδυ.

Αλλά δεν κοιμούνται μεσημέρι.

Από καυγαδάκια έχουμε και εμείς.

Πολύ σπάνιο αδέλφια να μην τσακωνονται.

Υπομονή, κουράγιο κλπ κλπ κλπ....:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

εχω δει και εγω παιδια να κοιμουνται απο τις 8

αλλα δεν ειναι τα δικα μου. μαλλον αυτο φαινεται με την γεννηση τελικα.

εμενα απο υπνο γιοκ. με τον μεγαλο εκανα ενα χρονο να κοιμηθω,ο μικρος με λυπηθηκε και ειναι τοσο γλυκα αλλα κατα στιγμες σε τρελαινουν.

Να τωρα σηκωθηκε παλι και μου ζητησε πορτοκαλι μου το ζητησε πριν 2 ωρες λεει. Εχετε δει 4χρονο να σε παρακαλαει για πορτοκαλι 10 το βραδυ:;

Link to comment
Share on other sites

α εμεις πρεπει να βρεθουμε........του δινεις κιντερ σοκολατομπαρα και δαγκωνει ενα μικρο κομματακι και σου λεει

"κανενα αχλαδι δεν εχουμε?????"

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα

εχω 2 παιδακια ενα 2 ετων και ενα 4ετων και 3μηνων.

οπως μπορειτε να φανταστειτε τα τελευταια 2 χρονια δεν θα τα ελεγα και ευκολα. Σημερα παραδειγματος χαρη με εχουν φερει εκτος εαυτου.

θα με ακουνε και οι γειτονες που φωναζω και θα λενε η τρελη.

Ο μικρος λογω του μεγαλου ειναι πιο ζωηρος,αθορυβος αλλα απιστευτος.

ο μεγαλος που ειναι και πολυ εξυπνος ειναι απιστευτα επιμονος.Εχει κολλησει με τα dvd, ολο θελει να τρωει(δεν ειναι χοντρος) αλλα ολο ζηταει κατι,,,δεν κοιμαται νωρις για παιδι.Αν δεν κοιμηθει στον παιδικο πεφτει κατα τις 10.30 αμα κοιμηθει μπορει να παει και 12.30 αφου πολλες φορες δεν αντεχω εγω και κοιμαμαι πριν απο αυτον.

εχετε και εσεις παρομιες συμπεριφορες να παρηγορηθω;;

δεν σας ειπα και το πιο συνηθες. Φωναζουν μαλωνουν δαγκωνονται κλπ...

 

Ααααααααχ συμπάσχω και σε καταλαβαίνω απόλυτα! Πρόσθεσαι στα όσα εγραψες και τις χιλιάδες παρατηρήσεις της δασκάλας που πλέον εχω φτασει στο σημείο να μη θέλω το μεσημέρι να πάω να τον πάρω απο το σχολείο και να στέλνω τη μάνα μου και την αδερφή μου!! Και επιπλέον κοιμούνται και οι δυο στο κρεβατι μας!!!! Εφιάλτης που δε λέει να τελειώσει!!:(:( Υπομονή θα πάνε φαντάροι καποια στιγμή αλλα μέχρι τότε μάλλον θα ειμαστε με το πι απο την εξαντληση!!!!

"Και οταν θα ερθουν οι καιροί, που θα 'χει σβήσει το κερί στη καταιγίδα, υπερασπίσου το παιδί, γιατί αν γλυτώσει το παιδί, υπάρχει ελπίδα......"

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου κοιμουνται το αργοτερο στις 9 τις μερες σχολειου.η μεγαλη ειναι πεντεμιση κ ο μικρος τρισημιση.το παλευω απο μικρα κ το καταφερα φετος.σαν μωρα δεν με κουρασαν καθολου.απο οταν σαραντησαν κοιμομουν 8ωρο οχι πως πριν ειχα προβλημα,δοξα το θεο ουτε ενα κολικο να δω πως ειναι να ξενιχτας.1 φορα μονο ο μικρος κ αυτο γιατι ειχε να κανει κακα 2 μερες.παλια το αργοτερο ηταν 10.κοριτσια πολυ ξυλο ο μικρος στην μεγαλη,τις δαγκωνιες τις εκοψε παλι καλα.κ αυτη η χαζη καθεται.ειναι δυνατον?εγω θα τον ειχα σακατεψει με τετοιο ξυλο κ μαλιοτραβηγμα σε σημειο να την κατεβαζει στο υψος του.ωρες ωρες γελαω για να μην τσιριξω,αλλες κανω τον διαιτητη....εχουν πολυ πλακα.γερα να ειναι κ ολα τα αλλα ειναι λεπτομεριες

Link to comment
Share on other sites

KALHSPERA KORITSIA

EMENA O DIKOS MOY ENA PERIERGO PRAGMA APO THM MERA POY XEKINISAN TA SXOLEIA METALAXTHKE......... 4 XRONIA STO SPITI DEN TON AKOYGE KANENAS TOSOS FRONIMO PAIDI OYTE KORITSI KAI XAFNIKA DEN MPORO NA TO PISTEPSO NOMIZO OTI EINAI ALLO PAIDI DEN EINAI TO DIKO MOY....!ASE POY KATHE MIA VRA TO BRADY FONAZEI MAMA SAGAPAO MAMA SE LATREYO MAMA THELO AGKALITSA.TON ROTAO AN PERNAEI KALA STO SXOLEIO KAI EINAI KATAENTHOYSIASMENOS PERIERGO DEN EINAI?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι περιεργο, ειναι η περιοδος προσαρμογής.

 

Κι εγώ γελάω με τα δικά μου.. η μπεμπα (16 μηνών) μόλις βλεπει τον γιο μου (2,5 χρονων) να την πλησιάζει αρχίζει και στριγγλίζει! Και αν της παρει κατι που κρατάει, του τραβαει τα μαλλιά, κι αυτός καθεται! Μετά με κοιταζει και μου λεει με παράπονο "μου τάβητσε μαλλιά μου η μπεμπα!"... Πού το ειδε αυτο η τσουπρα ούτε και ξερω, χιχι!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εσάς βρε κορίτσια είναι μικρούλια τα παιδάκια σας ,λογικό είναι να τσακώνονται ,το σπίτι να είναι γήπεδο κλπ κλπ..Και σας καταλαβαίνω.Έχετε όμως να ελπίζεται ότι θα μεγαλώσουν και θα είναι καλύτερα τα πράγματα...

Εμένα ο μεγάλος είναι 13 και ο μικρός 6΄.Όποτε είναι μαζί

ΑΠΛΑ ΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝ ΑΝΤΕΧΟΝΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!Τσακωμοί ,γκρίνια ,κλάματα...είναι απίστευτο..

Πότε θα πάθω κανένα εγκεφαλικό δεν ξέρω...Δεν βλέπω την ώρα να πάει ο μεγάλος αγγλικά ή προπόνηση να έχω λίγη ησυχία στο σπίτι.Με το που πατάει όμως το πόδι του σπίτι άρχίζει ο χαμός...Και δεν έχω και δεύτερο παιδικό δωμάτιο που να πάρει ,αναγκαστικά είναι μαζί...

Συγνώμη που χώθηκα και εγώ ανάμεσα σας ,το θέμα αφορά μικρότερα παιδάκια ,αλλά να πω και εγώ τον πόνο μου....:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω εδω!!! απο τσακωμους αλο τιποτα! χαμος γινεται μεσα στο σπιτι και με βγαζουν εκτος εαυτου! πολυ ξυλο και φυσικα δεν ξεκινησαν τωρα απο οταν ηταν ο μικρος 8 μηνων στη στρατα ξεκινησαν...μη μου πειτε νωριτερα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ! μολις μεγαλωσουν τα παιδακια ΜΑς θα τα θυμομαστε και θα λέμε...

 

 

...μα τι ήσυχα ήταν μικρούλια...πόσο ξεγνοιαστη ήμουν!

 

η γνωστη παροιμια λέει

 

...όσο μεγαλώνουν τα παιδάκια μεγαλώνουν και τα βασανάκια...!

 

 

ΥΠΟΜΟΝΗ... ΥΠΟΜΟΝΗ... ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν τα παιδιά που υποτίθεται οτι κοιμούνται απ τις 8 υπάρχουν ή αν μας δουλεύουνε.......κι εμείς είμαστε 4 και 2 χρονών, αγόρια και τα δύο, δεν έχω σπίτι, γήπεδο έχω.....έχουν ρημάξει τα πάντα, σπάνε, πετάνε, χτυπιούνται, της τρελλής γίνεται.......

Ελάτε για καφέ.........

α χαχαχ ναι ναι υπαρχουν!! τα δικα μου!!!ειναι 6 και 4 και παντα μα παντα ομως τα εβαζανωρις για υπνο..καλοκαιρι κατα την 9 και 15,δεν τα αλαξα ποτε μα ποτε το προγραματουσ...τωρΑ χειμωνα πανε κατα τησ 8μισι..ο μικροσ κοιματε και το μεσημερι..;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον ύπνο δεν έχω κανένα θέμα απο μικρές και οι 2 κοιμούνται μια χαρά....

 

Οι κόρες μου είναι 3 η μία και 5,5 η άλλη.....η μικρή απο μωρό ήταν ήρεμο παιδάκι, συννενοήσιμο, ακούει ότι της λές και ορισμένες φορές παρασύρεται απο την αδερφή της και κάνει τα τρελά της και εκείνη. Βέβαια έχει και εκείνη τα κουσούρια της είναι πολύ πείσματαρα σου λέει π.χ. θέλω να ντυθώ μόνη μου και αν τυχόν κάνεις το λάθος και την βοηθήσεις έστω και λίγο είναι ικανή να γδυθεί και πάλι απο την αρχή...τσιρίζοντας ταυτόχρονα απο τα νεύρα της.

 

Η μεγάλη απο την άλλη απο όταν χρόνισε ήταν πάντα ένα παιδάκι που το κυνηγάγαμε, στις παραλίες είμασταν με έναν καφέ στο χέρι, όσο μεγάλωνε λέγαμε θα ηρεμούσε αλλά τίποτα βρε κορίτσια....έχω αγανακτήσει πια.....νιώθω ότι κάνω κάτι λάθος στην ανατροφή της....αλλά σκέφτομαι αν έκανα λάθος δεν θα έκανα και με την μικρή????

 

Τι κάνει θα μου πείτε???? θα σας πω αμέσως: Καταρχήν της αρέσει να τσιρίζει, μιλάει δυνατά έως φωναχτά, χοροπηδάει σαν κατσίκι, τρέχει όλη την ώρα σαν σβούρα, θέλει να γίνεται το δικό της και όλο τσακώνεται με την μικρή και εγώ διαιτητής και φυσικά όταν στην 10η φορά δεν ακουστώ μπίγω και εγώ τις φωνές, θέλει να βλέπει τηλεόραση με τις ώρες (το οποίο δεν επιτρέπω), την στέλνω να πλύνει δόντια και την βρίσκεις π.χ. να παίζει στο δωμάτιο της....εγώ κομμάτια απο την κούραση και ενώ η μικρή έχει ξαπλώσει ήδη προσπαθώ να μαζέψω την μεγάλη (μα είναι δυνατόν?)....χμ....τώρα τελευταία κάνει το άλλο όπου και να είναι μέσα στο σπίτι φωνάζει νερόοοοοοοοοοοοοοο και μας ακούει όλη η πολυκατοικία....φορτώνω με κάτι τέτοια και της λέω τι τρόποι είναι αυτοί??? Το άλλο πάλι που με ενοχλεί είναι ότι θέλει να παίζει κυρίως με αγόρια στο σχολείο επειδή της αρέσει ο κίνδυνος όπως λέει...βέβαια το καλοκαίρι με τις γειτόνισσες μια χαρά τα πάει!

 

Έχει μαλιάσσει η γλώσσα μου 5 χρόνια να της λέω να είναι ευγενική, να έχει τρόπους, να μην τσιρίζει, να προσέχει την αδερφή της, να της φέρεται καλά γιατί παίρνει παραδείγματα απο αυτήν, να της δίνει παιχνίδια και να μην την έχει να την κοιτάει μόνο όταν παίζει, να μην την σπρώχνει, μην την χτυπάει, μην της φωνάζει, να ηρεμήσει, να είναι καλή με τους άλλους και άλλα πολλά.....

 

Επίσης αν την πάρεις με το καλό και την πιάσεις στο φιλότιμο γίνεται πολύ καλή αλλά για καμία ώρα μετά την ξαναπιάνει!

 

Βοήθεια....έτσι θα πάει όλο αυτό????? τα νέυρα μου τσαντάλια πόσο υπομονή?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...